печерський районний суд міста києва
Справа № 2-74/12
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"15" січня 2019 р. Печерський районний суд м. Києва в складі:
головуючого судді - Батрин О.В.,
при секретарі судових засідань - Павленко В.О.,
учасники справи:
заявник: Товариство з обмеженою відповідальністю Глобал Спліт
стягувач: Товариство з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія Актив +
боржник 1: ОСОБА_2
боржник 2: ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві заяву Товариства з обмеженою відповідальністю Глобал Спліт про заміну сторони - стягувача про стягнення заборгованості за кредитним договором з ОСОБА_2, ОСОБА_3 у справі № 2-74/12, -
В С Т А Н О В И В:
Рішенням Печерського районного суду м. Києва від 20 квітня 2012 року задоволено позов ПАТ УкрСиббанк про стягнення заборгованості за кредитним договором, відповідно до якого з ОСОБА_2, ОСОБА_3 на користь ПАТ УкрСиббанк стягнуто заборгованість за кредитним договором в розмірі 28 223 долари США 05 центів та судовий збір по 1 127 грн. 89 коп. з кожного.
Товариство з обмеженою відповідальністю Глобал Спліт звернулось до суду із заявою про заміну сторони виконавчого провадження, посилаючись на те, що 16 червня 2016 року ухвалою Печерського районного суду м. Києва замінено сторону у виконавчому провадженні, відкритому на підставі виконавчого листа № 2-74/12 щодо стягнення заборгованості з ОСОБА_2, ОСОБА_3, а саме на стягувача ТОВ Фінансова компанія Довіра та Гарантія . 20 лютого 2017 року ухвалою Печерського районного суду м. Києва замінено сторону у виконавчому провадженні, відкритому на підставі виконавчого листа № 2-74/12 щодо стягнення заборгованості з ОСОБА_2, ОСОБА_3, а саме на стягувача ТОВ Фінансова компанія Актив+ . В подальшому, 16 жовтня 2018 року між ТОВ Фінансова компанія Актив+ та ТОВ Глобал Спліт укладено договір факторингу № 1610/ФК-1, відповідно до якого відбулося відступлення права вимоги за кредитними договорами, в тому числі і за кредитним договором № 11356512000 від 05.06.2008 року, що є підставою для процесуального правонаступництва у цьому спорі.
Представник заявника ТОВ Глобал Спліт до судового засідання не з'явився, надав заяву про розгляд заяви за його відсутності.
Інші учасники процесу до судового засідання не з'явилися, хоча про день та час розгляду справи повідомлялись належним чином. Тому, суд розглянув дану заяву у їх відсутність, оскільки їх неявка не є перешкодою для розгляду вказаної заяви.
Відповідно до ст. 55 ЦПК України у разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії цивільного процесу. Усі дії, вчинені в цивільному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього так само, як вони були обов'язкові для особи, яку він замінив.
У п. 1 ч. 1 ст. 512 ЦК України передбачено можливість заміни кредитора у зобов'язанні внаслідок передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги), що являє собою договірну передачу зобов'язальних вимог первісного кредитора новому кредиторові.
Відповідно до ст. 514 ЦК України до нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов'язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.
За змістом ст. 512, 513 ЦК України заміна кредитора у зобов'язанні здійснюється шляхом оформлення між первісним кредитором та новим кредитором відповідного договору в тій же самій формі, що і угода, за якою права відступаються. При цьому боржник не бере ніякої участі в підписанні договору про відступлення та не є йото стороною.
Відповідно до ч. 1 ст. 516 ЦК України заміна кредитора у зобов'язанні здійснюється без згоди боржника, якщо інше не встановлено договором або законом.
Отже оскільки права вимоги відносяться до майна та є об'єктом права власності кредитора згідно з ст. 190 ЦК України вони можуть вільно відчужуватися кредитором, а виходячи з аналізу ст. 512, 513, 514, 516 та 517 ЦК України заміна кредитора в зобов'язанні, у тому числі і шляхом відступлення права вимоги, є особливим способом зміни зобов'язання на боці кредитора.
Оскільки процесуальне правонаступництво допускається на будь-якій стадії цивільного процесу, а примусове виконання рішення суду є його завершальною стадією, то в п. 5 ст. 15 Закону України Про виконавче провадження передбачено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов'язковими тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Аналогічна норма містить і в ст. 442 ЦПК України.
Відповідно до правової позиції, висловленої Верховним судом України в постанові від 20 листопада 2013 року у справі № 6-122цс13, заміна кредитора у зобов'язанні можлива з підстав відступлення вимоги (цесія) правонаступництва (смерть фізичної особи, припинення юридичної особи) тощо до нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов'язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, у тому числі бути стороною виконавчого провадження шляхом подання ним та розгляду судом заяви про заміну стягувача.
Також, вирішуючи питання про усунення розбіжностей у застосуванні судом касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права, які призвели до ухвалення різних за змістом судових рішень у подібних правовідносинах Судова палата у цивільних справах Верховного Суду України в постанові від 20 листопада 2013 року зазначила, що підставами виникнення цивільних прав і обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини (п. 1 ч. 2 ст. 11 ЦК України).
Відповідно до частини першої статті 512 ЦК України кредитор у зобов'язанні (крім випадків, передбачених статтею 515 ЦК України) може бути замінений іншою особою внаслідок, зокрема, передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги), а згідно зі статтею 514 цього Кодексу до нового кредитора переходять права первісного кредитора в зобов'язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.
Отже у разі передання кредитором своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги) чи правонаступництва (припинення юридичної особи шляхом злиття, приєднання поділу, перетворення або ліквідації, спадкування) на стадії виконання судового рішення відбувається вибуття кредитора.
Така заміна кредитора відбувається поза межами виконавчого провадження у разі смерті кредитора, припинення юридичної особи чи відступлення права вимоги.
Судом встановлено, що Рішенням Печерського районного суду м. Києва від 20 квітня 2012 року задоволено позов ПАТ УкрСиббанк про стягнення заборгованості за кредитним договором, відповідно до якого з ОСОБА_2, ОСОБА_3 на користь ПАТ УкрСиббанк стягнуто заборгованість за кредитним договором в розмірі 28 223 долари США 05 центів та судовий збір по 1 127 грн. 89 коп. з кожного. (а.с. 78-79).
16 червня 2016 року ухвалою Печерського районного суду м. Києва замінено сторону у виконавчому провадженні, відкритому на підставі виконавчого листа № 2-74/12 щодо стягнення заборгованості з ОСОБА_2, ОСОБА_3, а саме на стягувача ТОВ Фінансова компанія Довіра та Гарантія . (а.с. 108).
20 лютого 2017 року ухвалою Печерського районного суду м. Києва замінено сторону у виконавчому провадженні, відкритому на підставі виконавчого листа № 2-74/12 щодо стягнення заборгованості з ОСОБА_2, ОСОБА_3, а саме на стягувача ТОВ Фінансова компанія Актив+ . (а.с. 150).
В подальшому, 16 жовтня 2018 року між ТОВ Фінансова компанія Актив+ та ТОВ Глобал Спліт укладено договір факторингу № 1610/ФК-1, відповідно до якого відбулося відступлення права вимоги за кредитними договорами, в тому числі і за кредитним договором № 11356512000 від 05.06.2008 року, укладеного між Акціонерним комерційним інноваційним банком УкрСиббанк та ОСОБА_2 з усіма додатками та доповненнями до нього, що є підставою для процесуального правонаступництва у цьому спорі. (а.с. 165-175).
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку про задоволення заяви та заміни сторони - стягувача Товариство з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія Актив+ на Товариство з обмеженою відповідальністю Глобал Спліт .
На підставі викладеного та керуючись ст. 512 ЦК України та ст. 55, 442 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В:
Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю Глобал Спліт про заміну сторони - стягувача про стягнення заборгованості за кредитним договором з ОСОБА_2, ОСОБА_3 у справі № 2-74/12 - задовольнити.
Замінити сторону, а саме стягувача - Товариство з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія Актив+ на Товариство з обмеженою відповідальністю Глобал Спліт у справі № 2-74/12 про стягнення заборгованості за кредитним договором з ОСОБА_2, ОСОБА_3.
Ухвала суду може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Апеляційні скарги подаються учасниками справи до Київського апеляційного суду або через Печерський районний суд м. Києва, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності ЦПК України в редакції Закону №2147-VІІІ від 3 жовтня 2017 року.
Суддя О.В. Батрин
Суд | Печерський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 15.01.2019 |
Оприлюднено | 20.01.2019 |
Номер документу | 79275681 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Могилів-Подільський міськрайонний суд Вінницької області
Цибульський О. Є.
Цивільне
Печерський районний суд міста Києва
Батрин О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні