Постанова
від 09.01.2019 по справі 608/621/18
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Справа № 608/621/18Головуючий у 1-й інстанції Парфенюк В.І. Провадження № 22-ц/817/35/19 Доповідач - Сташків Б.І. Категорія - 39

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 січня 2019 року м. Тернопіль

Тернопільський апеляційний суд в складі:

головуючого - Сташків Б.І.

суддів - Хома М. В., Щавурська Н. Б.,

за участю секретаря - Сович Н.А.

та сторін - представника позивача адвоката ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Тернополі цивільну справу №608/621/18 за апеляційною скаргою ОСОБА_3, в інтересах якої діє адвокат ОСОБА_2 на рішення Чортківського районного суду Тернопільської області від 11 жовтня 2018 року, ухваленого суддею Парфенюк В.І., повне судове рішення складено 21 жовтня 2018 року, у справі за позовом ОСОБА_3 до Чортківського міського комунального краєзнавчого музею, третьої особи на стороні відповідача Міністерства культури України про визнання незаконним віднесення до складової державної частини Музейного фонду України бойових та ювілейних нагород та документів про нагородження, а також про повернення їх спадкоємцю нагородженого,-

В С Т А Н О В И В :

В квітні 2018 року позивач ОСОБА_3 звернулася в суд з позовом до Чортківського міського комунального краєзнавчого музею про визнання незаконним віднесення до складової державної частини Музейного фонду України бойових та ювілейних нагород та документів про нагородження, а також про повернення їх спадкоємцю нагородженого.

В обґрунтуванні позовних вимог позивач зазначала, що 14 травня 1990 року її матір ОСОБА_6, з метою створення меморіалу та проведення експозиції в музеї, передала Чортківському відділенні Тернопільського краєзнавчого музею на зберігання бойові та ювілейні нагороди, в кількості чотирнадцять одиниць, а саме: Орден Отечественная война ; Орден Красная звезда ; Гвардійський значок; Медаль За победу над Германией в Великой Отечественной войне 1941-1945 гг. ; Медаль За доблестный труд. В ознаменование 100-летия со дня рождения В.И. Ленина. ; Медаль XXX лет Побед в Великой Отечественной войне 1941-1945 г. Учаснику войньї. ; Медаль 25 лет Победы в войне 1941-1945 гг. ; Медаль XX лет Победы в Великой Отечественной войне 1941-1945 г. ; Медаль 70 лет Вооруженных Сил СССР ; Медаль 40 лет Победы в Великой Отечественной войне 1941-1945 г. ; Медаль Пятьдесят лет Вооруженных Сил СССР ; Медаль Шестьдесят лет Вооруженных Сил СССР ; Медаль Ветеран труда ; Значок 40 лет Победы , свого чоловіка - ветерана війни та праці - ОСОБА_8, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 року.

Також, позивач зазначила, що 03 червня 1990 року з метою створення меморіалу та проведення експозиції в музеї матір позивача ОСОБА_6 передала на зберігання Чортківському відділенні Тернопільського краєзнавчого музею супровідні документи до бойових та ювілейних нагород в кількості 12 одиниць, а саме: Орденська книжка нагородженого орденом Вітчизняної війни; Орденська книжка про нагородження орденом Красной Звезды ; Удостоверение к знаку 25лет Победы в Великой Отечественной войне ; Удостоверение к медали За победу над Германией в Великой Отечественной войне 1941-1945 гг. ; Удостоверение к юбилейной медали 70 лет Вооруженных Сил СССР ; Удостоверение к юбилейной медали Двадцать лет Победы в Великой Отечественной войне 1941-1945 г. ; Удостоверение к юбилейной медали 60 лет Вооруженных Сил СССР ; Удостоверение к юбилейной медали За доблестный труд. В ознаменование 100-летия со дня рождения В.И. Ленина. ; Удостоверение к юбилейной медали Тридцать лет Победы в Великой Отечественной войне 1941-1945 г.г. ; Удостоверение к юбилейной медали Сорок лет Победы в Великой Отечественной войне 1941-1945 г.г. ; Удостоверение к медали Ветеран труда ; Удостоверение о награждении ОСОБА_8 юбилейным памятным знаком в честь 40-летия Победы, свого чоловіка - ветерана війни та праці - ОСОБА_8

Позивач вказувала, що оскільки експозиція вказаних бойових та ювілейних нагород, наданих ОСОБА_6 та супровідних документів до них ОСОБА_8 припинена в червні 2016 року, у зв'язку з тим, що вказані нагороди та документи не надавались в дарунок музею, вона звернулася до Міністерства культури України із письмовим проханням про повернення їй у володіння вказаних бойових та ювілейних нагород та супровідних документів до них , однак їй було відмовлено в поверненні вказаних нагород та документів, посилаючись на те, що вони прийняті на постійне зберігання, зараховані до державної частини Музейного фонду України та відповідно до ст. 15 Закону України Про музеї та музейну справу поверненню не підлягають. При повторному зверненні позивача до Міністерства культури України із письмовим проханням про повернення їй вказаних нагород і документів позивачу знову було відмовлено в поверненні вказаних нагород та документів із тих же підстав.

В позовних вимогах, позивач просила визнати незаконним віднесення до складової державної частини Музейного фонду України вищевказаних бойових та ювілейних нагород та документів про нагородження ОСОБА_8 та зобов'язати Чортківський районний комунальний краєзнавчий музей передати їй у володіння вказані бойові та ювілейні нагороди та документи про нагородження ОСОБА_8

В ході проведення підготовчого судового засідання за клопотанням Чортківського міського комунального краєзнавчого музею до участі у справі залучено третю особу на стороні відповідача - Міністерство культури України.

Рішенням Чортківського районного суду Тернопільської області від 11 жовтня 2018 року в позові ОСОБА_3 до Чортківського міського комунального краєзнавчого музею, третьої особи на стороні відповідача Міністерства культури України про визнання незаконним віднесення до складової державної частини Музейного фонду України бойових та ювілейних нагород та документів про нагородження, а також про повернення їх спадкоємцю нагородженого відмовлено за безпідставністю.

Судові витрати покладено на сторони в тих розмірах, що вони фактично понесли.

Не погодившись із вказаним рішенням від ОСОБА_3 , інтереси якої представляє адвокат ОСОБА_2 поступила апеляційна скарга, в якій сторона позивача посилається на порушення судом норм матеріального та процесуального права, зазначивши, що суд першої інстанції ухвалив рішення без врахування всіх обставин, що мають значення для справи.

Зокрема, представник позивача в доводах апеляційної скарги вказує, що судом першої інстанції не взято до уваги, що в актах прийому здачі нагород № 1775/1635 від 20 квітня 1990 року та № 1776/1635 від 03 травня 1990 року, відсутня інформація про наявність Рішення виконкому обласної Ради народних депутатів, або будь якого іншого компетентного органу про прийняття на зберігання нагород та документів до них ОСОБА_8, а також не визначено на постійне чи тимчасове зберігання прийнято відповідачем перелічені у цих Актах нагороди та документи, що свідчать, про те, що дані Акти складені з порушенням вимог Инструкции по учету и хранению музейных ценностей, находящихся в государственных музеях СССР та Инструкции о порядке приема в музеи страны для експонирования и хранения орденов и медалей СССР .

Також, скаржник зазначає, що відповідачем не надано документального підтвердження того, що спадкоємцями ОСОБА_8 було надано згоду на прийняття на постійне зберігання його нагород та документів до них.

В Актах прийому здачі нагород від 14 травня 1990 року та від 03 червня 1990 року також не визначено на постійне чи тимчасове зберігання прийнято відповідачем перелічені у цих Актах нагороди та документи. А тому, вважає, що наведені факти свідчать, що зазначені Акти також складені з порушенням вимог Инструкции по учету и хранению музейных ценностей, находящихся в государственных музеях СССР та Инструкции о порядке приема в музеи страны для експонирования и хранения орденов и медалей СССР .

Крім того, скаржник зазначає, що другий етап обліку музейних предметів, переданих на постійне зберігання, проведено відповідачем із порушеннями, оскільки у копіях інвентарних карток, заведених на всі нагороди та документи до них ОСОБА_8, передують датам, вказаним у Актах від 14 травня 1990 року та від 03 червня 1990 року, а отже і датам фактичної передачі відповідачу описаних у них предметів, що суперечить порядку обліку музейних предметів, прийнятих на постійне зберігання, у деяких інвентарних картках зазначена дата, яка передує даті смерті ОСОБА_8, що також є порушенням, оскільки музей не мав права прийняти на зберігання нагороди та документи до них ОСОБА_8 при його житті, а його дружина ще не могла ними розпоряджатись.

Позивач вважає, що оскільки нагороди та документи ОСОБА_8 не пройшли всіх етапів обліку музейних предметів, переданих на постійне зберігання, то їх не можна вважати складовою державної частини Музейного фонду України.

На апеляційну скаргу ОСОБА_3 надійшов відзив від Чортківського міського комунального краєзнавчого музею Чортківської міської ради Тернопільської області, в якому сторона відповідача заперечує проти доводів апеляційної скарги, оскільки вважає,що відповідно до ст. 18 ЗУ "Про державні нагороди України", нагороди та документи до них, які просить повернути позивач не підлягають поверненню. Представник відповідача зазначає, що ОСОБА_6 добровільно передала на зберігання Чортківському відділенню Тернопільського краєзнавчого музею бойові та ювілейні нагороди та документи до них. Зазначає, що спірні нагороди передані на зберігання музею на підставі складеного акта, що є первинним документом державного обліку музейних предметів та пройшли усі етапи музейного обліку на постійне зберігання , за мовчазною згодою спадкоємців і є складовою державної частини Музейного фонду України. У зв'язку із чим представник відповідача просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а судове рішення без змін.

В судове засідання представник відповідача Чортківського міського комунального краєзнавчого музею та представник третьої особи Міністерство культури України не з'явилися, проте відповідно до рекомендованого повідомлення про вручення судової повістки, про час та дату розгляду справи повідомлені належним чином, що в силу вимог ч.2 ст. 372 ЦПК України не перешкоджає розгляду справи.

За таких обставин колегія суддів апеляційного суду вважає можливим розглянути справу за відсутності відповідача Чортківського міського комунального краєзнавчого музею та третьої особи Міністерства культури України.

Представник позивача ОСОБА_3- адвокат ОСОБА_2 у судовому засіданні підтримав подану апеляційну скаргу,просив її задовольнити, посилаючись на доводи, викладені в ній.

Заслухавши суддю - доповідача, учасників судового процесу, які з'явилися в судове засідання, розглянувши матеріали справи в межах доводів та вимог апеляційної скарги, перевіривши обґрунтованість та законність оскаржуваного рішення в межах доводів апеляційної скарги, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга підлягає до задоволення з наступних підстав.

Завданнями цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави. Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів. У випадках, встановлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб, або державні чи суспільні інтереси. Відмова від права на звернення до суду за захистом є недійсною (статі 1, 3 ЦПК України, в редакції, чинній на час розгляду справи в суді першої інстанції).

Відповідно до статті 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Відповідно до ч. 1 ст. 367 ЦПК України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог ОСОБА_3, суд першої інстанції виходив з того, що спірні нагороди були передані відповідачу у постійне користування , а відтак підстав для їх повернення позивачу немає.

Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції, оскільки він не відповідає обставинам справи.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, Чортківський міський комунальний краєзнавчий музей Чортківської міської ради Тернопільської області утворений шляхом виділення його з реорганізованого Тернопільського обласного краєзнавчого музею та є науковим, культурно-освітнім центром національного та духовного відродження українського народу та держави, що підтверджується Статутом, затвердженим 10 грудня 2013 року.

Відповідно до акту від 14 травня 1990 року, складеного комісією в складі старших наукових працівників Чортківського відділення Тернопільського краєзнавчого музею ОСОБА_10 і ОСОБА_11, з одного боку, та дружиною ветерана війни і праці ОСОБА_8- ОСОБА_12, з другого, вбачається, що вона передала на зберігання в музей наступні нагороди свого чоловіка: Орден Отечественная война ; Орден Красная звезда ; Гвардійський значок; Медаль За победу над Германией в Великой Отечественной войне 1941-1945 гг. ; Медаль За доблестный труд. В ознаменование 100-летия со дня рождения В.И. Ленина. ; Медаль XXX лет Побед в Великой Отечественной войне 1941-1945 г. Учаснику войньі. ; Медаль 25 лет Победы в войне 1941-1945 гг. ; Медаль XX лет Победы в Великой Отечественной войне 1941-1945 г. ; Медаль 70 лет Вооруженных Сил СССР ; Медаль 40 лет Победы в Великой Отечественной войне 1941-1945 г. ; Медаль Пятьдесят лет Вооруженных Сил СССР ; Медаль Шестьдесят лет Вооруженных Сил СССР ; Медаль Ветеран труда ; Значок 40 лет Победы . Всього в кількості 14 штук.

Згідно акту від 03 червня 1990 року, складеного комісією в складі старших наукових працівників Чортківського краєзнавчого музею ОСОБА_10, ОСОБА_11, молодшого наукового працівника музею ОСОБА_13, вбачається, що дружина ветерана війни і праці ОСОБА_8 ОСОБА_6 передала на зберігання в музей наступні документи свого чоловіка: Орденська книжка нагородженого орденом Вітчизняної війни; Орденська книжка про нагородження орденом Красной Звезды ; Удостоверение к знаку 25 лет Победы в Великой Отечественной войне ; Удостоверение к медали За победу над Германией в Великой Отечественной войне 1941-1945 гг. ; Удостоверение к юбилейной медали 70 лет Вооруженных Сил СССР ; Удостоверение к юбилейной медали Двадцать лет Победы в Великой Отечественной войне 1941-1945 г. ; Удостоверение к юбилейной медали 60 лет Вооруженных Сил СССР ; Удостоверение к юбилейной медали За доблестный труд. В ознаменование 100-летия со дня рождения В.И.Ленина . ; Удостоверение к юбилейной медали Тридцать лет Победы в Великой Отечественной войне 1941-1945 г.г. ; Удостоверение к юбилейной медали Сорок лет Победы в Великой Отечественной войне 1941-1945 г.г. ; Удостоверение к медали Ветеран труда ; Удостоверение о награждении ОСОБА_14 юбилейным памятным знаком в честь 40-летия Победы.

В червні 2016 року ОСОБА_3 звернулась до Міністерства культури України із письмовим проханням про повернення їй у володіння бойових та ювілейних нагород батька ОСОБА_8, які знаходяться у Чортківському районному комунальному краєзнавчому музеї. Згідно листа № 1081/10-3/53-16 від 19.07.2016 року, перелічені у зверненні нагороди пройшли усі етапи музейного обліку та є державною власністю, закріплені за музеями на праві оперативного управління та не підлягають відчуженню та не підлягають вилученню з Музейного фонду України. Таку ж відповідь було отримано позивачем за своє повторне звернення щодо повернення їй бойових та ювілейних нагород її батька., згідно листа за № 1909/10-3.2/53-16 від 28 листопада 2016 року.

Згідно інформації,яка надана Чортківським міським комунальним краєзнавчим музеєм від 22січня 2018 року 20квітня 1990року відповідно до акту прийому-здачі № 1775/1635 до Книги надходжень № 9 під порядковими номерами від 5161 по 5174 та інвентарної книги Нумізматика (від Нум-1464 по Нум-1476 включно) були прийняті на постійне зберігання бойові та ювілейні нагороди ОСОБА_8 У вказаній відповіді зазначається, про усну згоду з дружиною ОСОБА_6 на прийняття та постійне зберігання нагород ОСОБА_8 Чортківським краєзнавчим музеєм, що був підрозділом Тернопільського обласного краєзнавчого музею. На даний час бойові та ювілейні нагороди та супровідні документи до них ОСОБА_8 знаходяться у фондах Чортківського міського комунального краєзнавчого музею. До листа додано копію акту прийому-здачі № 1775/1635 від 20 квітня 1990 року, копію акту прийому-здачі № 1776/1635 від 03 травня 1990 року та копії інвентарних карток на бойові та ювілейні медалі та супровідні документи до них ОСОБА_8

Колегія суддів вважає помилковими висновки суду першої інстанції про те, що спірні нагороди пройшли усі етапи реєстрації та музейного обліку на постійне зберігання та в даний час є складовою державної частини музейного фонду України відповідно до вимог ЗУ "Про музеї та музейну справу" та Постанову КМУ №1147 від 20 липня 2000 року "Про затвердження Положення про Музейний фонд України".

Відповідно до розділу V Прикінцеві Положення Закону України від 16.09.2000р. №1549-111 Про державні нагороди України (далі Закон 1549-111), встановлено поширення дії цього Закону на правовідносини, пов'язані з нагородженням громадян України, удостоєних державних нагород СРСР або республік,що входили до його складу.

Так, відповідно до ст.2 ЗУ Про державні нагороди України , законодавство про державні нагороди складається з Конституції України, цього Закону та Указів Президента України, що видаються відповідно до нього.

Законодавство, яким керувався суд першої інстанції при вирішення справи, а саме: ЗУ Про музеї та музейну справу , Положення Про музейний фонд України, Постанова КМУ №1766 від 29.11.2000р. Про затвердження переліку музеїв, що перебувають у віданні підприємств, установ та організацій, де зберігаються музейні колекції та музейні предмети, що є державною власністю і належать до державної частини Музейного фонду України не регулюють правовідносини, пов'язані з передачею, зберіганням та поверненням державних нагород, та не є виданими чи приведеними у відповідність до ЗУ Про державні нагороди України .

На час передачі спірних нагород до Чортківського краєзнавчого музею, передача нагород здійснювалася на підставі Инструкции по учету и хранению музейных ценностей, находящихся в государственных музеях СССР , затвердженої наказом Міністерства культури СРСР від 17 липня 1985 року № 290 та Инструкции о порядке приема в музеи страны для експонирования и хранения орденов и медалей СССР затвердженого Наказом Міністерства культури СРСР № 838 від 31 жовтня 1977 року.

Так, відповідно до п. 87 Инструкции по учету и хранению музейных ценностей, находящихся в государственных музеях СССР , затвердженої наказом Міністерства культури СРСР від 17 липня 1985 року № 290 в актах приймання передачі музейних цінностей повинні бути точно вказані місце складення акту, рік, місяць, число, від кого, за чиїм розпорядженням прийнято музейні цінності.

Відповідно до п. 1 Инструкции о порядке приема в музеи страны для експонирования и хранения орденов и медалей СССР , ордени і медалі СРСР померлих чи посмертно нагороджених громадян та документи про їх нагородження можуть прийматись музеями для експонування і зберігання за згодою спадкоємців за рішенням Президіуму Верховної Ради СРСР, Президіумів Верховних Рад союзних автономних республік, виконкомів крайових, обласних Рад народних депутатів в залежності від підпорядкування музею.

При прийнятті нагород та документів ОСОБА_8 працівники музею не перевірили чи є ОСОБА_6 спадкоємницею цього майна і чи дають інші спадкоємці згоду для передачі спірних нагород для експозиції та зберігання до музею.

За загальним положенням про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини(частина 3 стаття 122, частина 1 стаття 1220, частина перша стаття 1270 ЦК України).

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_8 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 року, його дружина ОСОБА_6 передала бойові та ювілейні нагороди з документами до них - 14 травня та 03 червня 1990 року, не прийнявши спадщину у встановленому законом порядку, і передала їх без згоди інших спадкоємців- дочки ОСОБА_15 та сина ОСОБА_16.).

Згідно листа відповідача № 2 від 25 січня 2018 року, на постійне зберігання Відповідачем прийнято нагороди ОСОБА_8 саме на підставі акту прийому-здачі № 1775/1635 від 20 квітня 1990 року та акту прийому-здачі № 1776/1635 від 03 травня 1990 року.

Проте, відповідачем не надано копій актів прийому-здачі супровідних документів до нагород ОСОБА_8, а також не вказано про наявність рішення виконкому обласної Ради народних депутатів чи будь якого іншого органу про прийняття на зберігання нагород та документів до них ОСОБА_8, що передбачається наведеними Інструкціями, які діяли на дати, які вказані у акті прийому-здачі №1775/1635 та акті прийому-здачі № 1776/1635, а також копія такого рішення, що свідчить про відсутність відповідного рішення про передачу нагород на постійне зберігання музею .

Також, в актах прийому-здачі № 1775/1635 від 20 квітня 1990 року та акту прийому-здачі № 1776/1635 від 03 травня 1990 року не зазначається про наявність Рішення про прийняття нагород та документів ОСОБА_8.Окрім того, в даних актах не вказано прізвища особи, яка передала на зберігання нагороди ОСОБА_8, а також у відповідних графах відсутні підписи осіб, які здали та прийняли описані в актах нагороди та не вказано на постійне, чи тимчасове зберігання прийнято описані в актах предмети.

Крім того, акт прийому-здачі № 1775/1635 датовано 20 квітня 1990 року, а акт прийому-здачі № 1776/1635 датовано 03 травня 1990 року, що передує даті смерті ОСОБА_8, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 року, що підтверджується Свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 від 12 травня 1990 року.

Прийняття музеями на зберігання нагород живих осіб суперечить п. 5 Инструкции о порядке приема в музеи страны для експонирования и хранения орденов и медалей СССР , а також ОСОБА_6 не могла розпоряджатись нагородами та документами до них свого чоловіка за його життя.

Таким чином, оскільки акти прийому здачі спірних нагород № 1775/1635 від 20 квітня 1990 року та № 1776/1635 від 03 травня 1990 року було прийнято з численними порушеннями, а тому не можна вважати, що вони передані музею на постійне зберігання.

Акти від 14 травня 1990 року та від 03 червня 1990 року прийому здачі спірних нагород, складені також з порушенням вимог Инструкции по учету и хранению музейных ценностей, находящихся в государственных музеях СССР та Инструкции о порядке приема в музеи страны для експонирования и хранения орденов и медалей СССР , оскільки в даних актах також відсутня інформація про наявність рішення виконкому обласної Ради народних депутатів чи будь якого іншого органу про прийняття на зберігання нагород та документів до них ОСОБА_8, а також не визначено на постійне чи тимчасове зберігання прийнято Відповідачем перелічені у цих Актах нагороди та документи.

Окрім того, копії інвентарних карток, заведених на всі нагороди та документи до них ОСОБА_8, також містять порушення, оскільки дати, вказані у інвентарних картках передують датам, вказаним у Актах від 14 травня 1990 року та від 03 червня 1990 року, а отже і датам фактичної передачі відповідачу описаних у них предметів.

Також, у деяких інвентарних картках зазначена дата, яка передує даті смерті ОСОБА_8.(а.с.34-40), що також є порушенням , оскільки музей не мав права прийняти на зберігання нагороди та документи до них ОСОБА_8 від його дружини ОСОБА_6 при його житті.

Враховуючи наведене, колегія суддів приходить до висновку, що акти відповідача від 14 травня 1990 року , від 03 червня 1990 року, 20 квітня 1990 року та 03 травня 1990 року про передачі спірних нагород до музею складені з порушенням Инструкции по учету и хранению музейных ценностей, находящихся в государственных музеях СССР та Инструкции о порядке приема в музеи страны для експонирования и хранения орденов и медалей СССР . Вказане свідчить про те, що нагороди та документи до них , які належали ОСОБА_8 було прийнято до музею з рядом порушень, через які не можна вважати що спірні нагороди було передано до музею на постійне користування, а тому відповідно вони не можуть вважатися складовою державної частини Музейного Фонду України.

Відповідно прийнятого в період передачі цих нагород Положення про ордени, медалі і почесні звання СРСР, затв.Указом Президії Верховної Ради СРСР від 03.07.1979р., ордени,медалі СРСР, нагрудні значки до почесних звань СРСР померлих нагороджених громадян і нагороджених посмертно, а також документи про їх нагородження залишаються або передаються їх сім'ям для збереження як пам'ять.

Зі згоди спадкоємців померлого чи посмертно нагородженого його нагороди і документи про нагороди за рішенням Президії Верховної Ради СРСР, Президій Верховних Рад союзних автономних республік, виконкомів крайових, обласних Рад народних депутатів можуть бути передані для експонування і збереження музеям, а за рішенням воєнного командування, прийнятому в порядку, що визначається Міністерством Оборони СРСР,-музеям історії військ воєнних округів, групи військ, округів ПВО, флотів, військовим музеям Червоної Армії і Воєнно-Морського Флоту.

Згідно ст.18 ЗУ Про державні нагороди України , після смерті нагородженого, за наявності спадкоємців,нагорода залишається у сімЇ померлого.

За згодою спадкоємців державні нагороди можуть бути передані на тимчасове або постійне зберігання музеям. Державні нагороди передаються музеям на підставі рішення Комісії державних нагород та геральдики за наявності відповідного клопотання музейного закладу.

Передані музеям на постійне зберігання державні нагороди спадкоємцям померлого або нагородженого посмертно не повертаються.

У разі відсутності у померлого нагородженого спадкоємців державні нагороди і документи про нагородження мають бути передані на зберігання державі.

Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 від 31 березня 1951 року та про одруження згідно Свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_4 від 14 лютого 2014 року дівоче прізвище позивачки "ОСОБА_15" її батьком є ОСОБА_8 та мати ОСОБА_6, в звязку з одруженням прізвище змінено на "ОСОБА_16".

В суді апеляційної інстанції, представник позивача пояснив, що ОСОБА_3, як спадкоємниця першої черги , вступила у фактичне управління майном батьків, проживає у на даний час в будинку, що належав її батькам в м. Чортків. Брат позивачки ОСОБА_16 проживає окремо, в нотаріальну контору із заявою про прийняття спадщини не звертався.

Оскільки при розгляді справи, належними доказами не встановлено, що державні нагороди ОСОБА_8 були передані музею на постійне зберігання, суд не може прийняти доводи відповідача, що спірні нагороди є складовою державної частини Музейного фонду України і не підлягають поверненню.

Таким чином, враховуючи ряд порушень відповідача при прийнятті спірних нагород , колегія суддів вважає, що на даний час вони обліковуються в інвентарній книзі основного фонду музею без правових на те підстав, а тому приходить до висновку про визнання незаконним віднесення до складової державної частини Музейного фонду України бойових та ювілейних нагород та документів про нагородження ОСОБА_8 .

Окрім того, оскільки судом встановлено, що відповідачу не було, передано на постійне користування спірних нагород,а лише на час експозиції, враховуючи наведені обставини й відсутності у вищенаведеному Законі №1549-111 заборони повернення нагород, переданих музеям на тимчасове зберігання, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що спірні нагороди та документи до них ОСОБА_8, підлягають поверненню його дочці ОСОБА_3

Апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції про належність відповідача у справі, оскільки саме Чортківський міський комунальний краєзнавчий музей прийняв на зберігання бойові та ювілейні нагороди та супровідні документи до них ОСОБА_8, та в даний час саме у відповідача на зберіганні перебувають спірні нагороди.

За вказаних обставин оскаржуване рішення на підставі ст.376 ЦПК України підлягає до скасування з ухваленням нового рішення про задоволення позовних вимог ОСОБА_3

На підставі ст. 141 ЦПК України з Чортківського міського комунального краєзнавчого музею на користь ОСОБА_3 підлягають стягненню понесені позивачем судові витрати зі сплати судового збору у суді першої і апеляційної інстанцій, на загальну суму 1762 грн.

Керуючись ст.ст.367,376,381-384,389-391 ЦПК України, апеляційний суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3, в інтересах якої діє адвокат ОСОБА_2- задовольнити.

Рішення Чортківського районного суду Тернопільської області від 11 жовтня 2018 року скасувати та ухвалити нове рішення.

Позовні вимоги ОСОБА_3 до Чортківського міського комунального краєзнавчого музею, третьої особи на стороні відповідача Міністерства культури України про визнання незаконним віднесення до складової державної частини Музейного фонду України бойових та ювілейних нагород та документів про нагородження, а також про повернення їх спадкоємцю нагородженого - задовольнити.

Визнати незаконними віднесення до складової державної частини Музейного фонду України бойових та ювілейних нагород та документів про нагородження ОСОБА_8 :

-Орден Отечественная война ;

-Орден Красная звезда ;

-Гвардійський значок;

-Медаль За победу над Германией в Великой Отечественной войне 1941-1945 гг. ;

-Медаль За доблестный труд. В ознаменование 100-летия со дня рождения В.И. Ленина. ;

-Медаль XXX лет Побед в Великой Отечественной войне 1941-1945 г. Учаснику войньї. ;

-Медаль 25 лет Победы в войне 1941-1945 гг. ; Медаль XX лет Победы в Великой Отечественной войне 1941-1945 г. ;

-Медаль 70 лет Вооруженных Сил СССР ;

-Медаль 40 лет Победы в Великой Отечественной войне 1941-1945 г. ;

-Медаль Пятьдесят лет Вооруженных Сил СССР ;

-Медаль Шестьдесят лет Вооруженных Сил СССР ;

-Медаль Ветеран труда ;

-Значок 40 лет Победы ,

-Орденська книжка нагородженого орденом Вітчизняної війни;

-Орденська книжка про нагородження орденом Красной Звезды ;

-Удостоверение к знаку 25лет Победы в Великой Отечественной войне ;

-Удостоверение к медали За победу над Германией в Великой Отечественной войне 1941-1945 гг. ;

-Удостоверение к юбилейной медали 70 лет Вооруженных Сил СССР ;

-Удостоверение к юбилейной медали Двадцать лет Победы в Великой Отечественной войне 1941-1945 г. ;

-Удостоверение к юбилейной медали 60 лет Вооруженных Сил СССР ;

-Удостоверение к юбилейной медали За доблестный труд. В ознаменование 100-летия со дня рождения В.И. Ленина. ;

-Удостоверение к юбилейной медали Тридцать лет Победы в Великой Отечественной войне 1941-1945 г.г. ;

-Удостоверение к юбилейной медали Сорок лет Победы в Великой Отечественной войне 1941-1945 г.г. ;

-Удостоверение к медали Ветеран труда ;

-Удостоверение о награждении ОСОБА_8 юбилейным памятным знаком в честь 40-летия Победы.

Зобов'язати Чортківський районний комунальний краєзнавчий музей ( вул. Зелена,3, м. Чортків Тернопільська область, код ЄДРПОУ 26429120) передати у володіння ОСОБА_3 ( проживає за адресою АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) наступні бойові та ювілейні нагороди та документи про нагородження ОСОБА_8:

-Орден Отечественная война ;

-Орден Красная звезда ;

-Гвардійський значок;

-Медаль За победу над Германией в Великой Отечественной войне 1941-1945 гг. ;

-Медаль За доблестный труд. В ознаменование 100-летия со дня рождения В.И. Ленина. ;

-Медаль XXX лет Побед в Великой Отечественной войне 1941-1945 г. Учаснику войньї. ;

-Медаль 25 лет Победы в войне 1941-1945 гг. ; Медаль XX лет Победы в Великой Отечественной войне 1941-1945 г. ;

-Медаль 70 лет Вооруженных Сил СССР ;

-Медаль 40 лет Победы в Великой Отечественной войне 1941-1945 г. ;

-Медаль Пятьдесят лет Вооруженных Сил СССР ;

-Медаль Шестьдесят лет Вооруженных Сил СССР ;

-Медаль Ветеран труда ;

-Значок 40 лет Победы ,

-Орденська книжка нагородженого орденом Вітчизняної війни;

-Орденська книжка про нагородження орденом Красной Звезды ;

-Удостоверение к знаку 25лет Победы в Великой Отечественной войне ;

-Удостоверение к медали За победу над Германией в Великой Отечественной войне 1941-1945 гг. ;

-Удостоверение к юбилейной медали 70 лет Вооруженных Сил СССР ;

-Удостоверение к юбилейной медали Двадцать лет Победы в Великой Отечественной войне 1941-1945 г. ;

-Удостоверение к юбилейной медали 60 лет Вооруженных Сил СССР ;

-Удостоверение к юбилейной медали За доблестный труд. В ознаменование 100-летия со дня рождения В.И. Ленина. ;

-Удостоверение к юбилейной медали Тридцать лет Победы в Великой Отечественной войне 1941-1945 г.г. ;

-Удостоверение к юбилейной медали Сорок лет Победы в Великой Отечественной войне 1941-1945 г.г. ;

-Удостоверение к медали Ветеран труда ;

-Удостоверение о награждении ОСОБА_8 юбилейным памятным знаком в честь 40-летия Победы.

Стягнути з Чортківського міського комунального краєзнавчого музею на користь ОСОБА_3 понесені судові витрати у розмірі 1762 грн.00 коп.

Постанова Тернопільського апеляційного суду набирає законної сили з моменту прийняття та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту постанови.

День складання повного тексту постанови - 14 січня 2019 року.

Головуючий: Сташків Б.І.

Хома М.В.

Судді: Щавурська Н.Б.

СудТернопільський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення09.01.2019
Оприлюднено21.01.2019
Номер документу79278280
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —608/621/18

Постанова від 23.06.2020

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Сімоненко Валентина Миколаївна

Ухвала від 16.06.2020

Цивільне

Чортківський районний суд Тернопільської області

Яковець Н. В.

Ухвала від 03.04.2019

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Сімоненко Валентина Миколаївна

Ухвала від 28.02.2019

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Висоцька Валентина Степанівна

Постанова від 09.01.2019

Цивільне

Тернопільський апеляційний суд

Сташків Б. І.

Постанова від 09.01.2019

Цивільне

Тернопільський апеляційний суд

Сташків Б. І.

Ухвала від 11.12.2018

Цивільне

Тернопільський апеляційний суд

Сташків Б. І.

Ухвала від 26.11.2018

Цивільне

Тернопільський апеляційний суд

Сташків Б. І.

Ухвала від 19.11.2018

Цивільне

Тернопільський апеляційний суд

Сташків Б. І.

Рішення від 11.10.2018

Цивільне

Чортківський районний суд Тернопільської області

Парфенюк В. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні