Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 січня 2019 р. Справа№200/14082/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Логойди Т.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження (за правилами спрощеного позовного провадження) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, третя особа Дружківська державна нотаріальна контора, про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
У грудні 2018 року ОСОБА_1 звернулася до суду з вказаним адміністративним позовом, в якому зазначала, що на день смерті її батька ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 року, залишилася сума недоотриманої ним пенсії у розмірі 13678,15 грн., що підтверджується довідкою Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 10.10.2017 року №36479/04 на запит її адвоката.
Між тим, на офіційний запит Дружківської державної нотаріальної контори від 20.03.2018 року №215/02-14, до якої вона (з урахуванням судового рішення, яким надано додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини) подала заяву про прийняття спадщини, відповідачем надана відповідь від 29.03.2018 року № 8754/04, в якій зазначалося, що по пенсійній справі ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, сума недоотриманої пенсії становить 2008,41 грн. При цьому пояснюючи зменшення суми недоотриманої пенсії, відповідач посилався на ст. 46 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування , яка пов'язує виплату нарахованої суми пенсії за минулий час з виною пенсіонера.
Між тим, вказані посилання позивач вважала безпідставними, оскільки територія, де її батько проживав та помер (в смт. Старобешеве Старобешівського р-ну Донецької обл.), стала непідконтрольною українській владі, і він не мав ні фізичної можливості (був паралізований після інсульту), ні матеріальної для того, щоб виїхати, а тому його вина в неотриманні ним пенсії відсутня.
Крім того, спірне питання врегульовано не ст. 46, на яку послався відповідач, а ст. 52 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування .
Неодноразові усні звернення до відповідача та письмові звернення до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з цього питання не призвели до бажаного результату.
У зв'язку з наведеним позивач просила:
- визнати протиправними дії Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо відмови у виплаті їй 13678,15 грн. - суми пенсії, яка належала її батькові - пенсіонеру ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю;
- зобов'язати Слов'янське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області надати їй повторно на запит Дружківської державної нотаріальної контори від 20.03.2018 року № 215/02-14 довідку про наявність не отриманої пенсії на ім'я ОСОБА_2, відповідно облікових даних його пенсійної справи №893242, в розмірі 13678,15 грн. для оформлення нею спадщини;
- зобов'язати Слов'янське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області виплатити їй суму недоотриманої її померлим батьком ОСОБА_2 пенсії, яка рахується на день його смерті в розмірі 13678,15 грн. з нарахуванням компенсації втрати частини доходів на підставі ч. 2 ст. 46 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 22 грудня 2018 року у справі відкрито впровадження, у учасників справи витребувані докази.
Позивачем на виконання вказаної ухвали суду надані письмові пояснення, в яких вона зазначала, що спадщину у зв'язку зі смертю її батька не прийняла тому, що не згідна із сумою заборгованості по пенсії - 2008,41 грн., яку відповідач визначив в своїй довідці від 29.03.2018 року № 8754/04 на офіційний запит в.о. державного нотаріуса Дружківської державної нотаріальної контори. Через поважність пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини, що встановлено судовим рішенням, втратила право на звернення до відповідача із заявою про виплату суми недоотриманої пенсії померлим батьком, так як відповідно до п. 2 ст. 52 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування граничний термін звернення складає шість місяців з дня відкриття спадщини. Відповідно до п. 3 ст. 52 цього Закону сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, входить до складу спадщини. Відповідно до п.п. 1.5, 1.7., 2.26 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування для виплати недоотриманої пенсії, яка ввійшла до складу спадщини, у зв'язку з відсутністю членів сім'ї або в разі незвернення ними за виплатою вказаної суми протягом шести місяців з дня відкриття спадщини до органу, що призначає пенсію, в якому перебував на обліку померлий пенсіонер, надається документ, що посвідчує особу заявника, свідоцтво про смерть, свідоцтво про право на спадщину. Зазначала, що за відсутності свідоцтва про право на спадщину, у неї не має підстав для подання заяви.
Відповідачем та третьої особою ухвалу Донецького окружного адміністративного суду від 22 грудня 2018 року в частині надання доказів, що витребувані судом, не виконано. Пояснень щодо поважних причин неможливості її виконання - до суду не подано.
Відзив на позовну заяву у встановлений строк подано не було. Пояснень щодо поважних причин його неподання - до суду не подано.
З огляду на наведене неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин судом кваліфіковано як визнання позову (ч. 4 ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України).
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є донькою ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, який був внутрішньо переміщеною особою, як отримувач пенсії перебував на обліку у Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області і помер ІНФОРМАЦІЯ_2 року.
На день його смерті залишилася сума недоотриманої ним пенсії по його пенсійній справі №893242 у розмірі 13678,15 грн., що підтверджується довідкою Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 10.10.2017 року №36479/04 на адвокатський запит позивача.
Рішенням Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 26.01.2018 року в справі № 243/11331/17 (провадження № 2/243/480/2018) позов ОСОБА_1 до Слов'янської територіальної громади в особі виконавчого комітету Слов'янської міської ради Донецької області, Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини задоволено: визнано поважними причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини ОСОБА_1 після смерті батька ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 року в смт. Старобешеве Старобешівського р-ну Донецької обл.; визначено ОСОБА_1 додатковий строк для подання нею заяви про прийняття спадщини після смерті її батька терміном в 3 (три) місяці після набрання цим рішенням законної сили.
Рішення набрало законної сили 27.02.2018 року, і ним також встановлено, що на день смерті ОСОБА_2 залишилася сума недоотриманої ним пенсії по його пенсійній справі №893242 у розмірі 13678,15 грн. Також встановлено, що ОСОБА_1 є єдиним спадкоємцем за законом.
У березні 2018 року позивач подала до Дружківської державної нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.
У зв'язку з цим Дружківською державною нотаріальною конторою до Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області направлено запит від 20.03.2018 року №215/02-14, в якому, з посиланням на оформлення спадщини, містилося прохання видати на руки ОСОБА_1 довідку про наявність недоотриманої пенсії ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 року, а також установу банку, куди вона буде перерахована.
На вказаний запит відповідачем надана довідка від 29.03.2018 року № 8754/04, в якій зазначалося, що по пенсійній справі ОСОБА_2 є недоотримана пенсія в розмірі 2008,41 грн. В довідці процитовані положення ч. 1 ст. 46 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування , відповідно до якої нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії. З посилання на вказані положення зазначалося, що розмір недоотриманої пенсії буде ще зменшено в залежності від дати звернення до територіального органу Пенсійного фонду України особи, яка має право на спадщину із оформленим свідоцтвом про право на спадщину.
Неодноразові усні звернення позивача до відповідача та письмові звернення до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з цього питання, не призвели до бажаного результату.
Так, зокрема Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на звернення позивача надало відповіді від 17.05.2018 року №1611-Г-01, від 08.11.2018 року №5108-Г-08, в яких з посиланням на ч. 1 ст. 46 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування зазначало, що оскільки з дня смерті ОСОБА_2 минуло більш ніж три роки, підстави проводити виплату недоотриманої пенсії відсутні.
Відповідь аналогічного змісту була надана Пенсійним фондом України (відповідь від 15.08.2018 року №17946/Г-1 на депутатське звернення з цього ж питання).
Судом також встановлено, що позивач до відповідача із заявою про виплату їй суми пенсії, що належала її померлому батьку-пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, не зверталася, оскільки пропустила шестимісячний строк звернення з дня відкриття спадщини з вказаним питанням.
Станом на день розгляду справи позивач спадщину у зв'язку зі смертю її батька не прийняла, оскільки не погоджується з сумою недоотриманої її померлим батьком пенсії, яка зазначена у довідці, що направлена відповідачем на запит державного нотаріуса, яка є меншою ніж сума, яку відповідач зазначав у раніше наданій позивачу довідці.
Дослідивши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, які правові норми належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню частково з таких підстав.
Питання виплати недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера врегульовано ст. 52 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування , відповідно до ч.ч. 1 та 2 якої сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, виплачується - по місяць смерті включно членам його сім'ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, у тому числі непрацездатним членам сім'ї, зазначеним у частині другій статті 36 цього Закону, які знаходилися на його утриманні, незалежно від того, проживали вони разом з померлим пенсіонером чи не проживали.
Члени сім'ї, зазначені в частині першій цієї статті, повинні звернутися за виплатою суми пенсії померлого пенсіонера протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
У разі звернення кількох членів сім'ї, які мають право на отримання суми пенсії, зазначеної у частині першій цієї статті, належна їм відповідно до цієї статті сума пенсії ділиться між ними порівну.
Згідно з ч. 3 ст. 52 Закону у разі відсутності членів сім'ї, зазначених у частині першій цієї статті, або у разі незвернення ними за виплатою вказаної суми в установлений частиною другою цієї статті строк сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, входить до складу спадщини.
Згідно з п. 1.5 розд. І Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування , що затверджений постанова правління Пенсійного фонду України
25.11.2005 року № 22-1 , заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера подається особою до органу, що призначає пенсію, в якому померлий пенсіонер перебував на обліку як одержувач пенсії.
Пунктом 2.26 розд. ІІ Порядку також визначено, що для виплати недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера до органу, що призначає пенсію, в якому перебував на обліку померлий пенсіонер, надається свідоцтво про смерть, документи, які підтверджують родинні стосунки, документ, що посвідчує особу заявника.
Непрацездатними членами сім'ї, зазначеними у частині другій статті 36 Закону, подаються документи, які засвідчують, що вони перебували на утриманні померлого пенсіонера.
Члени сім'ї надають паспорт або інші документи, які підтверджують проживання з пенсіонером на день його смерті.
Для виплати недоотриманої пенсії, яка ввійшла до складу спадщини, у зв'язку з відсутністю членів сім'ї або в разі незвернення ними за виплатою вказаної суми протягом шести місяців з дня відкриття спадщини до органу, що призначає пенсію, в якому перебував на обліку померлий пенсіонер, надається документ, що посвідчує особу заявника, свідоцтво про смерть, свідоцтво про право на спадщину.
При цьому згідно з п. 1.7 розд. І Порядку днем звернення, зокрема за виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами.
Отже, відповідно до наведених положень законодавства відповідним членам сім'ї померлого пенсіонера (членам сім'ї, що проживали разом з пенсіонером на день його смерті або перебували на його утриманні) надається право на звернення за виплатою суми недоотриманої таким пенсіонером пенсії протягом шести місяців з дня відкриття спадщини або ж вказаним особам чи іншим спадкоємцям після цього строку - після того, як пенсія, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, увійшла до складу спадщини.
Таке право реалізується шляхом волевиявлення - звернення до органу Пенсійного фонду України із заявою та відповідними документами.
З такою заявою позивач до відповідача не зверталася.
Органом Пенсійного фонду України до спірних правовідносин помилково застосовані інші положення - положення ч. 1 ст. 46 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування , які не регулюють спірного питання, а регулюють питання виплати пенсії за минулий час пенсіонеру, який мав право її отримати, але не отримав своєчасно з власної вини.
Такі дії відповідача призвели до неправомірного зменшення суми недоотриманої померлим батьком позивача пенсії в розмірі 13678,15 грн., що є недопустимим, і, відповідно, до подання до Дружківської державної нотаріальної контори недостовірної інформації з цього питання.
Сума пенсії - 13678,15 грн., що належала померлому батьку позивача і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, підтверджена довідкою Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 10.10.2017 року №36479/04 на адвокатський запит позивача, та рішенням Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 26.01.2018 року в справі № 243/11331/17 (провадження № 2/243/480/2018), яке набрало законної сили.
Відповідно до ч. 4 ст. 78 Кодексу адміністративного судочинства України, яка визначає підстави звільнення від доказування, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Частиною 2 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Вказані норми узгоджуються з позицією Європейського суду з прав людини.
Так, Європейський суд з прав людини у рішенні від 13.01.2011 року в справі Чуйкіна проти України (CASE OF CHUYKINA v. UKRAINE, заява №28924/04) констатував: 50. Суд нагадує, що процесуальні гарантії, викладені у статті 6 Конвенції, забезпечують кожному право звертатися до суду з позовом щодо своїх цивільних прав та обов'язків. Таким чином стаття 6 Конвенції втілює право на суд , в якому право на доступ до суду, тобто право ініціювати в судах провадження з цивільних питань становить один з його аспектів (рішення від 21 лютого 1975 року у справі Голдер проти Сполученого Королівства (Golder v. the United Kingdom, пп. 2836, Series A № 18). Крім того, порушення судового провадження саме по собі не задовольняє усіх вимог пункту 1 статті 6 Конвенції. Ціль Конвенції гарантувати права, які є практичними та ефективними, а не теоретичними або ілюзорними. Право на доступ до суду включає в себе не лише право ініціювати провадження, а й право отримати вирішення спору судом. Воно було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної держави дозволяла особі подати до суду цивільний позов без гарантії того, що справу буде вирішено остаточним рішенням в судовому провадженні. Для пункту 1 статті 6 Конвенції було б неможливо детально описувати процесуальні гарантії, які надаються сторонам у судовому процесі провадженні, яке є справедливим, публічним та швидким, не гарантувавши сторонам того, що їхні цивільні спори будуть остаточно вирішені (рішення у справах Мултіплекс проти Хорватії (Multiplex v. Croatia), заява № 58112/00, п. 45, від 10 липня 2003 року, та Кутіч проти Хорватії (Kutic v. Croatia), заява № 48778/99, п. 25, ECHR 2002-II) .
З огляду на наведене з метою ефективного захисту порушених прав позивача суд вважає за необхідне визнати неправомірними дії Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо застосування до недоотриманої ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 року, пенсії в розмірі 13678,15 грн. положень ч. 1 ст. 46 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та зменшення її розміру до суми 2008,41 грн., та зобов'язати відповідача повторно розглянути запит Дружківської державної нотаріальної контори від 20.03.2018 року № 215/02-14, за наслідками чого надати на руки ОСОБА_1 довідку про наявність недоотриманої ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 року, пенсії в розмірі 13678,15 грн. (ч.2 ст. 9, п. 10 ч. 2 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України).
Разом з тим, суд вважає позовні вимоги про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у виплаті позивачу суми недоотриманої її померлим батьком пенсії та зобов'язання відповідача виплатити позивачу суму недоотриманої її померлим батьком пенсії з відповідною компенсацією такими, що є передчасними, оскільки вказане питання реалізується шляхом волевиявлення. А через наявність спору щодо суми недоотриманої пенсії та, відповідно, неприйняттям спадщини, позивач до відповідача з відповідною заявою ще не зверталася. В спірних правовідносинах саме після прийняття позивачем спадщини, до якої увійде сума недоотриманої її батьком пенсії, і звернення до відповідача у встановленому порядку у відповідача виникне безумовний обов'язок щодо виплати позивачу суми недоотриманої її батьком пенсії.
Виходячи з наведеного позов підлягає задоволенню частково.
Керуючись статтями 32, 139, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в:
Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 ІПН НОМЕР_1) до Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (84122, Донецька обл., м.Слов'янськ, пл.Соборна, 3, код ЄДРПОУ 37803258), третя особа Дружківська державна нотаріальна контора (84200, Донецька обл., м. Дружківка, вул. О.Кошового, 27, код ЄДРПОУ 02888308), про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо застосування до недоотриманої ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 року, суми пенсії положень ч. 1 ст. 46 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та зменшення її розміру.
Зобов'язати Слов'янське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути запит Дружківської державної нотаріальної контори від 20.03.2018 року № 215/02-14, за наслідками чого видати на руки ОСОБА_1 довідку про наявність недоотриманої ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 року, суми пенсії в розмірі 13678,15 грн.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (84122, Донецька обл., м.Слов'янськ, пл.Соборна, 3, код ЄДРПОУ 37803258) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 ІПН НОМЕР_1) здійснені нею документально підтверджені судові витрати в розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 (вісімдесят) коп.
Рішення набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 255 КАС України, і може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції шляхом подання апеляційної скарги через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення судом складено 21 січня 2019 року.
Суддя Логойда Т. В.
Суд | Донецький окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 21.01.2019 |
Оприлюднено | 21.01.2019 |
Номер документу | 79279095 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Донецький окружний адміністративний суд
Логойда Т. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні