Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 січня 2019 р. Справа№200/12212/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Смагар С.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Фаворит Трейд (код ЄДРПОУ 5297758, 84105, Донецька область, м. Слов'янськ, вул. Центральна, 63)
про скасування рішення та зобов'язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю Фаворит Трейд звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення Комісії Головного управління ДФС у Донецькій області, викладене у протоколі № 6 від 23 березня 2018 року про визначення позивача таким, що відповідає пп. 1.6 Критеріїв ризиковості платника податку та зобов'язання відповідача виключити позивача із переліку платників податків в режимі Журнал ризикових платників податків розділу Робота Комісії регіонального рівня підсистеми Аналітична система ІТС Податковий блок як платника з ознаками ризиковості.
14 листопада 2018 року суд прийняв до розгляду позовну заяву, відкрив провадження в адміністративній справі № 200/12212/18-а за правилами спрощеного позовного провадження.
Ухвалою від 4 грудня 2018 року суд задовольнив клопотання представника відповідача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження, замінив засідання для розгляду справи по суті підготовчим засіданням, призначив підготовче засідання на 26 грудня 2018 року. 3 грудня 2018 року відповідач надав суду відзив на позов.
Ухвалою від 20 грудня 2018 року суд відмовив у задоволенні клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю Фаворит Трейд про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції в адміністративній справі № 200/12212/18-а. Ухвалою від 26 грудня 2018 року суд здійснив відкладення підготовчого засідання до 14 січня 2019 року. 14 січня 2019 року від позивача надійшла заява про розгляд справи без участі представника за наявними матеріалами справи. 21 січня 2019 року представник відповідача подав суду заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження. Ухвалою від 21 січня 2019 року суд закрив підготовче провадження та призначив справи до судового розгляду по суті на 21 січня 2019 року.
Позивач в обґрунтування позовних вимог посилається на те, що у зв'язку з зупиненням реєстрації податкових накладних Товариства з обмеженою відповідальністю "Фаворит Трейд" був направлений адвокатський запит від 12 жовтня 2018 року № 12/10 Головному управлінню ДФС у Донецькій області про надання інформації, якому із 7-ми підкритеріїв підпункту 1.6 пункту 1 Критеріїв ризиковості платника податків відповідає Товариство та надання завіреної копії протоколу Комісії про внесення Товариства до переліку ризикових платників та документів (службові записки, довідки тощо), які стали підставою для прийняття такого рішення. 31 жовтня 2018 року на запит отримано відповідь № 46925/10/05-99-07-04-14 від 22 жовтня 2018 року згідно якої стало відомо, що питання по встановленню ризиковості платника податків розглянуто на засіданні комісії 22 березня 2018 року, за результатами якого складено протокол від 23 березня 2018 року № 6. В протоколі зазначено: "Комісією прийнято рішення щодо внесення до переліку ризикових суб'єктів господарювання платника.. Товариство... за критерієм: наявна податкова інформація, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником". Згідно листа виходить, що згідно Критеріїв ризиковості платника податку від 21 березня 2018 року № 959/99-99-07-18, Товариство відповідає критеріям ризиковості, визначеним абзацом 8 підпунктом 1.6 "наявна податкова інформація, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником". Таким чином, відповідно до протоколу, Товариство було внесено до переліку ризикових суб'єктів господарювання. При цьому, відповідач відмовився надавати Товариству протокол та документи, які стали підставою для прийняття такого рішення. Вважає, що відповідач під час складання протоколу та внесення Товариства до переліку ризикових суб'єктів господарювання діяв не у відповідності до вимог чинного законодавства України. Крім того, позивач вважає, що належної мотивації підстав та причин віднесення Товариства до ризикових платників податків відповідно до підпункту 1.6 листа ДФС від 21 березня 2018 року № 959/99-99-07- 18 протокольне рішення ГУ ДФС у Донецькій області від 23 березня 2018 року за № 6 не містить. Оскаржуване рішення приймалося самостійно, Товариство про прийняте рішення не повідомлялося. Таким чином відповідачем під час прийняття оскаржуваного рішення порушені такі принципи: об'єктивності (рішення прийняте без урахуванням права Товариства на участь у процесі прийняття рішення); рівності; всебічного, повного і об'єктивного дослідження обставин тощо. Товариство було позбавлене можливості надати пояснення та докази у процесі прийняття рішення.
Відповідач проти позовних вимог заперечує в повному обсязі, зазначає, що протокол це документ, в якому фіксується результат роботи колегіальних органів. Протокол від 23 березня 2018 року № 6, яким позивача внесено до переліку платників податків із ознакою ризиковості не є індивідуальним актом в розумінні КАС тому, що він не впливає на права та інтереси визначеної в акті особи. За наслідками складання протоколу рішень, які стосуються прав або інтересів позивача не приймалось.
Відповідно до частини 3 статті 194 Кодексу адміністративного судочинства України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів. Сторони надали до суду зави про розгляд справи без участі в порядку письмового провадження.
Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.
Товариство з обмеженою відповідальністю Фаворит Трейд , зареєстроване як юридична особа, включене до ЄДРПОУ за номером 40728789, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, перебуває на податковому обліку у Слов'янській об'єднаній державній податковій інспекції Головного ДФС у Донецькій області.
Позивач до суду надав відповідь на відзив, в якому зазначив, що відповідач у відзиві залишив поза увагою доводи Товариства щодо недотримання норм "Порядку роботи комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації" при прийнятті рішення Комісією викладеного у протоколі № 6 від 23 березня 2018 року про визначення Товариства таким, що відповідає підпунктом 1.6 Критеріїв ризиковості платника податку. Крім того, відповідач не зазначає жодних обґрунтувань віднесення Товариства до ризикових платників податків, а лише додає узагальнену податкову інформацію щодо Товариства, яка фактично стосується контрагентів Товариства, а не самого Товариства. При цьому, у податковій інформації зазначається, що реєстрацію податкових накладних зупинено, а також те, що вони складені з порушенням норм підпункту а/б пункту 185.1 статті 185, пункту 187.1 статті 187, абзаців перших підпунктів 201.1, 201.7, 201.10 статті 201 ПК України. Слід зазначити, що вказана податкова інформація відповідачем жодним чином не перевірялася. Будь-які перевірки з питань дотримання вимог податкового, валютного чи іншого законодавства по контрагентам Товариства не проводилися. Отже, стверджувати про порушення податкового законодавства Товариством на підставі податкової інформації по його контрагентам є помилковим.
Судом встановлено, що на виконання вимог статті 201 Податкового кодексу України, позивачем 15 травня 2018 направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні від 5 квітня 2018 року № 20 на суму 158125 грн., № 21 на суму 156000 грн., № 22 на суму 163957 грн., від 15 квітня 2018 року № 52 на суму 203102 грн. 17 коп., від 20 квітня 2018 року № 68 на суму 234845 грн. 83 коп.
На електрону адресу підприємства надійшли квитанції про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, в яких зазначено наступне: "Документ доставлено до ДФС України, документ прийнято, реєстрація зупинена. Відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН/РК відповідає вимогам підпункту 1.6 пункту 1 "Критеріїв ризиковості платника податку". Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в єдиному реєстрі податкових накладних."
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає, що підпунктами "а", "б" пункту 185.1 статті 185 Податкового кодексу України, встановлено, що об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України та постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.
Пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження. Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. Таким чином, реєстрація податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних є обов'язком постачальника товарів чи послуг. Цьому обов'язку кореспондує обов'язок центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, прийняти та зареєструвати надану платником податку-продавцем податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Згідно з пунктом 201.16 статті 201 ПК України, реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №117 "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" (далі - Порядок № 117) встановлено порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН.
Пунктом 10 Порядку № 117 визначено критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, визначає ДФС та надсилає на погодження Мінфіну в електронній формі через систему електронної взаємодії органів виконавчої влади. Критерії ризиковості платника податку та критерії ризиковості здійснення операцій перераховані у листі Державної фіскальної служби України від 21 березня 2018 року № 959/99-99-07-18. Реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН зупиняється при наявності ознак ризиковості здійсненої господарської операції та ризиковості платника податку.
Відповідно до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН передбачено автоматизований моніторинг відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків. Податкові накладні/розрахунки коригування, що подаються на реєстрацію в Реєстрі до проведення моніторингу, за результатами якого можливе зупинення їх реєстрації, перевіряються відповідно до таких ознак: 1) податкова накладна, яка не підлягає наданню отримувачу (покупцю) та/або складена за операцією, що є звільненою від оподаткування; 2) обсяг постачання, зазначений платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданої на реєстрацію в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування, становить менше 500 тис. гривень та керівник - посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більше ніж у трьох (включно) платників податку; 3) одночасно значення показників Б та Р, розрахованих у наведеному у цьому підпункті, мають такі розміри: Б>0,03, Р
Суд | Донецький окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 21.01.2019 |
Оприлюднено | 23.01.2019 |
Номер документу | 79307598 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Перший апеляційний адміністративний суд
Гаврищук Тетяна Григорівна
Адміністративне
Перший апеляційний адміністративний суд
Гаврищук Тетяна Григорівна
Адміністративне
Перший апеляційний адміністративний суд
Гаврищук Тетяна Григорівна
Адміністративне
Перший апеляційний адміністративний суд
Гаврищук Тетяна Григорівна
Адміністративне
Перший апеляційний адміністративний суд
Гаврищук Тетяна Григорівна
Адміністративне
Перший апеляційний адміністративний суд
Гаврищук Тетяна Григорівна
Адміністративне
Донецький окружний адміністративний суд
Смагар С.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні