АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Провадження № 11-кп/793/122/19 Справа № 705/2348/15-к Категорія: ч.3 ст.153 КК УкраїниГоловуючий у І інстанції ОСОБА_1 Доповідач в апеляційній інстанції ОСОБА_2
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 січня 2019 року Колегія суддів судової палати в кримінальних справах апеляційного суду Черкаської області в складі:
головуючого суддів при секретарі ОСОБА_2 ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ОСОБА_5 з участю прокурораОСОБА_6
обвинуваченого ОСОБА_7
захисника ОСОБА_8
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Черкаси кримінальне провадження за апеляційними скаргами прокурора у кримінальному провадженні, обвинуваченого ОСОБА_7 та його захисника ОСОБА_8 на вирок Звенигородського районного суду Черкаської області від 12 червня 2018 року, яким
ОСОБА_7
ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця смт. Смоліно, Маловисківського району, Кіровоградської області, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , одруженого, офіційно не працевлаштованого, українця, громадянина України, з повною середньою освітою, раніше судимого 15.07.2013 року Маловисківським районним судом за ст. 185 ч.3 КК України до 4 років позбавлення волі з випробувальним терміном 2 роки, 02.04.2018 року ухвалою Новоархангельського районного суду Кіровоградської області звільнено від призначеного за вироком Маловисківського районного суду Кіровоградської області від 15 липня 2013 року у звязку із закінченням іспитового строку.
визнано винним та засуджено за ч.3 ст. 153 КК України та призначено покарання дванадцять років позбавлення волі.
Заходи забезпечення кримінального провадження, а саме запобіжний захід у виді тримання ОСОБА_7 під вартою, залишений в силі до набрання вироком законної сили.
Початок строку відбування покарання рахується з часу обрання ОСОБА_7 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, а саме з 08.09.2014 року.
Відповідно до ч.5 ст.72 КК України зарахований в строк покарання ОСОБА_7 строк його попереднього ув`язнення з 08.09.2014 року по 20.06.2017 року, включно, з розрахунку один день попереднього ув`язнення за два дні позбавлення волі.
Вирішена доля речових доказів, відповідно до положень ст.ст. 100 КПК України, -
в с т а н о в и л а :
Згідно вироку суду ОСОБА_7 визнай винним та засуджений за те, що 07 вересня 2014 року, перебуваючи в стані алкогольного сп`яніння, знаходячись на чергуванні по охороні поля полуниці, що знаходиться на земельній ділянці, яка належить на праві приватної власності ОСОБА_9 згідно Державного акту на право приватної власності на землю серія 4-4P №039656, зареєстрований від 08.11.2004 року, за №688, виданий на підставі розпорядження Уманської райдержадміністрації №349 від 23.12.2003 року, з кадастровим номером 7124385500:03:000:1414 згідно даних національної системи Державного земельного кадастру та знаходиться на території Оксанинської сільської ради за межами населеного пункту с. Оксанино Уманського району Черкаської області, і перебуває в оренді ПП «Пеконт», побачив малолітнього ОСОБА_10 , 2002 року народження. В подальшому, ОСОБА_11 , запросив малолітнього ОСОБА_12 до приміщення вагончику для чергування, який розташований на території вищевказаного поля, з метою допомогти у прибиранні, на що малолітній ОСОБА_12 погодився.
Перебуваючи у вагончику, близько 18 години, 07 вересня 2014 року ОСОБА_11 діючи умисно, з метою насильницького задоволення статевої пристрасті неприродним способом, погрожуючи застосуванням фізичного насильства, вступив з малолітнім ОСОБА_13 у статевий зв`язок неприродним способом, шляхом аногенетального контакту, внаслідок чого спричинив останньому тілесні ушкодження у вигляді трьох ссаден слизової входу ануса (задньо - прохідного отвору) та синця в лівій сідниці у верхньому квадраті, які згідно висновку експерта № 91 від 07 листопада 2014 року відносяться до легких тілесних ушкоджень.
Не погоджуючись з вироком районного суду в своїх апеляційних скаргах:
- прокурор у кримінальному провадженні не оспорюючи кваліфікації дій засудженого та доведеність вини ОСОБА_7 просить скасувати вирок районного суду через невідповідність призначеного судом покарання ступеню тяжкості кримінального правопорушення та особі обвинуваченого через м`якість. Судом не дотримано вимог ст..65 КК України, оскільки призначене покарання не є достатнім для виправлення, перевиховання обвинуваченого. Просить постановити новий вирок, яким ОСОБА_7 призначити покарання 14 років позбавлення волі.
- обвинувачений ОСОБА_7 просить вирок суду першої інстанції скасувати, ухвалити виправдувальний вирок щодо нього. Вважає, що вирок суду першої інстанції є необґрунтованим, не мотивується на об`єктивно з`ясованих обставинах справи, які були б підтверджені доказами всебічно дослідженими під час судового розгляду. Вирок суду побудований на припущеннях, судом не надана належна оцінка висновку судово-медичної експертизи від 08.09.2014 року. Крім того, судом першої інстанції було безпідставно відмовлено в задоволенні клопотання щодо проведення слідчої розшукової дії по витребуванню у оператора мобільного зв`язку роздруківки телефонних розмов і місцезнаходження телефонів обвинуваченого та потерпілого. Вважає, що неповнота судового розгляду є підставою для зміни або скасування рішення суду першої інстанції. Також обвинувачений ОСОБА_7 в своїй апеляційній скарзі зазначає, що судом першої інстанції безпідставно встановлено обставину, яка обтяжує покарання вчинення злочину в стані алкогольного сп`яніння, оскільки доказів підтвердження цього факту в матеріалах кримінального провадження немає.
- захисник ОСОБА_8 в своїй апеляційній скарзі просить вирок суду скасувати за відсутністю в діях ОСОБА_7 складу кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.153 КК України. Суд першої інстанції неповною мірою дослідив обставини справи, а саме: не встановив чи дійсно мало місце зґвалтування. Також під час судового розгляду не було допитано експерта та не встановлено чи мав взагалі факт зґвалтування потерпілого, не були допитані свідки, не в повній мірі враховані всі обставини.
Заслухавши доповідь судді апеляційного суду, думку прокурора, який підтримав апеляційну скаргу, а проти апеляційних скарг обвинуваченого ОСОБА_7 та його захисника заперечував, пояснення обвинуваченого ОСОБА_7 та його захисника ОСОБА_8 , які підтримали подані ними апеляційні скарги в повному обсязі, а проти апеляційної скарги прокурора заперечували, вивчивши матеріали кримінального провадження та перевіривши доводи апеляційних скарг, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги не підлягають до задоволення з наступних підстав.
Відповідно до ст. 370 КПК України, вирок суду повинен бути законним та обґрунтованим. Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ці вимоги закону судом виконані.
Дії ОСОБА_7 кваліфіковано за ч.3 ст.153 КК України - вірно.
Висновок суду першої інстанції відповідають фактичним обставинам справи і підтверджуються наведеними у вироку доказами, які судом першої інстанції досліджені всебічно, повно і об`єктивно.
Як свідчать матеріали кримінального провадження і дані журналу судового засідання, органом досудового розслідування й судом першої інстанції досліджено всі ті обставини, які мали значення для прийняття рішення у справі, а тому посилання в апеляційних скаргах обвинуваченого ОСОБА_7 та його захисника на те, що вирок першої інстанції є необґрунтованим, не в повній мірі враховані всі обставини справи, висновок суду ґрунтується на доказах, які не були всебічно досліджені під час розгляду справи, є безпідставними, які спростовуються матеріалами кримінального провадження та доказами покладеними в основу обвинувачення визнаного судом доведеним.
Ці заперечення обвинувачення були детально розглянуті судом першої інстанції та спростовані наведеними у його вироку доказами.
Так, мотивуючи висновки про винність ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.153 КК України, суд обґрунтовано послався на покази неповнолітнього потерпілого ОСОБА_10 , який пояснив, що у вересні 2014 року він в селі Оксанино на полі де працює охоронцем ОСОБА_14 збирав малину. ОСОБА_14 був в стані алкогольного сп`яніння, попросив його зайти до вагончика. Коли він зайшов у вагончик ОСОБА_14 закрив вхідні двері, став погрожувати викруткою, двічі рукою вдарив його по обличчю, заставив зняти із себе одяг після чого зґвалтував його. Після закінчення статевого акту, ОСОБА_14 пригрозив йому, щоб він нікому не розповів, що відбулось у вагончику та відпустив його додому.
Згідно показів свідка ОСОБА_15 мати неповнолітнього потерпілого, яка поянила, що у вересні 2014 року в селі Оксанино її малолітній син ОСОБА_10 пішов на поле збирати малину. Приблизно о 17 години до неї додому прийшов ОСОБА_14 який перебував в стані алкогольного сп`яніння, пропонував їй вступити з ним в статеві стосунки, вона відмовилась. Після розмови з нею він пішов від неї, а вона пішла до сусідки. Приблизно після 18 години вона повернулась додому в будинку був її син ОСОБА_16 , який був мовчазний та сумний. На наступний день їй зателефонувала вчителька та повідомила, що її сина зґвалтував ОСОБА_14 .
Згідно показів свідка ОСОБА_17 , яка працює вчителем у школі в с.Оксанино, показала, що вересні 2014 року вона прийшла на роботу до школи. Учні їй повідомили, що ОСОБА_18 плаче. Вона стала розмовляти з ОСОБА_16 який їй розповів, що він перебував на полі де росте малина. ОСОБА_14 заманив його до сторожового вагончика, закрив вхідні двері та погрожую фізичною розправою заставив його зняти одежу, нагнув його, після чого вступив з ним в статеві стосунки.
Крім того вина ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.153 КК України підтверджується наступними доказами:
- даними протоколу огляду місця події від 08.09.2014 року та таблицею зображень до нього, а саме вагончику, в ході якого було виявлено та вилучено речові докази, а саме: жилетку білого, світло-коричневого кольору з підкладкою білого кольору, на якій виявлено сліди речовини темно-коричневого кольору, схожої на фекалії; кольорове покривало червоно-білого кольору з речовиною біологічного походження. (Том№1 а.с. 203-209);
- даними протоколу огляду місця події від 08.09.2014 року та таблицею зображень до нього, а саме за місцем проживання потерпілого ОСОБА_19 в ході якого було виявлено та вилучено речові докази, а саме: дитячу футболку сірого кольору із зеленими рукавами; дитячі шорти синього кольору з полосами світлого кольору; дитячі труси синього кольору з краями з білою полосою, на яких виявлено сліди біологічного походження. (Том№1 а.с. 211-214);
- даними висновку судово-медичної експертизи №91 від 07 листопада 2014 року, згідно якої у потерпілого ОСОБА_20 виявлено тілесні ушкодження у вигляді 3-х ссаден слизової входу ануса (задньо-проходного отвору) та синця на лівій сідниці у верхньому квадраті. Вказані тілесні пошкодження утворилися від дії тупого предмету та могли утворитися 07.09.2014 року. (Том№1 а.с. 216-217);
- даними висновку судово-медичної експертизи №322 від 03 листопада 2014 року, згідно якої кров потерпілого ОСОБА_10 відноситься до групи крові Bб (III), а кров обвинуваченого ОСОБА_7 відноситься до групи крові Aв (II). В слідах на трусах знайдена кров людини без домішки сперми та виявлений антиген А, в слідах на шортах знайдена сперма без домішки крові та виявлений антиген А. Таким чином, антиген виявлений в слідах крові людини на трусах міг походити за рахунок крові особи з групою крові Bб (III), походження крові від потерпілого ОСОБА_10 не виключається, кров не могла походити від ОСОБА_7 .. Антиген А, виявлений в слідах сперми без домішок крові на шортах міг походити за рахунок сперми особи з групою крові Aв (II), походження сперми від ОСОБА_7 не виключається. (Том№2 а.с. 3-8);
- даними висновку судово-медичної експертизи №92 від 08 вересня 2014 року, згідно якої при обстеженні обвинуваченого ОСОБА_7 будь-яких тілесних ушкоджень та слідів сперми чи крові в області статевих органів не виявлено. При судово-медичному дослідженні вмісту мазків-відбитків та тампону-змиву із статевого члену обвинуваченого ОСОБА_7 : крові, елементів калових мас, клітин ректального епітелію та сперми не знайдено. (Том№2 а.с. 53);
- даними акту судово психіатричного експерта №651 від 24.12.2014 року обвинувачений ОСОБА_7 на період часу, до якого відноситься скоєння інкримінованих йому дій, та на час проведення експертизи, ознак будь-якого хронічного психічного захворювання, недоумства, тимчасового розладу психічної діяльності або іншого хворобливого стану психіки не виявляв і не виявляє, і при збереженні у нього емоційно-вольової сфери, інтелекту, пам`яті, критичних і прогностичних функцій був здатен усвідомлювати свої дії та керувати ними, як в період часу, до якого відноситься скоєння інкримінованих йому дій. За своїм психічним станом обвинувачений ОСОБА_7 може брати участь у слідчих діях, судовому засіданні та не потребує застосування будь-яких примусових заходів медичного характеру, передбачених ст.94 КК України.
Колегія суддів вважає, що при дослідженні доказів, суд першої інстанції дотримався вимог ст.94 КПК України, оцінив кожний доказ з точки зору належності, допустимості та достовірності, а сукупність досліджених під час судового розгляду доказів з точки зору достатності та взаємозв`язку для прийняття рішення у справі, в даному випадку дійшов правильних висновків щодо формулювання обвинувачення ОСОБА_7 визнаного судом доведеним, із зазначенням у вироку місця, часу, способу вчинення та наслідків кримінального правопорушення, форми вини і мотивів кримінального правопорушення.
У колегії суддів немає підстав вважати, що викладені у вироку висновки суду не відповідають фактичним обставинам справи. Невизнання вини ОСОБА_7 , у вчиненні насильницького задоволення статевої пристрасті неприродним способом із погрозою застосування фізичного насильства вчинене щодо малолітнього ОСОБА_10 , колегія суддів розцінює, як намагання уникнути відповідальності за скоєне.
Доводи апеляційної скарги засудженого ОСОБА_7 щодо ненадання судом належної оцінки висновку судово-медичної експертизи від 08.09.2014 року, згідно якої при обстеженні обвинуваченого ОСОБА_7 будь-яких тілесних ушкоджень та слідів сперми чи крові в області статевих органів не виявлено. При судово-медичному дослідженні вмісту мазків-відбитків та тампону-змиву із статевого члену обвинуваченого ОСОБА_7 : крові, елементів калових мас, клітин ректального епітелію та сперми колегія суддів оцінює критично, оскільки судово-медична експертиза була проведена 08.09.2014 року, тобто на наступний день після даної події, всі докази, які досліджені судом першої інстанції в їх сукупності, спростовують доводи обвинуваченого ОСОБА_7 про його непричетність до вчинення вказаного кримінального правопорушення.
Крім того, суд, який здійснює розгляд справи, керуючись законом, оцінює висновок за своїм внутрішнім переконанням, заснованим на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності. Висновок експерта не є особливим доказом і оцінюється за загальними правилами оцінки доказів.
Що стосується доводів обвинуваченого ОСОБА_7 про безпідставне визнання судом першої інстанції обтяжуючої покарання обставини - вчинення злочину в стані алкогольного сп`яніння, то вони не заслуговують на увагу.
Колегія суддів вважає, що по справі зібрано достатньо доказів, які свідчать, що саме ОСОБА_7 вчинив насильницьке задоволення статевої пристрасті неприродним способом із погрозою застосування фізичного насильства вчинене щодо малолітнього ОСОБА_10 .
При призначенні ОСОБА_7 покарання, суд першої інстанції дотримався вимог статей 65, 66, 67 та п. 3 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 24 жовтня 2003 року «Про практику призначення судами кримінального покарання», з урахуванням тяжкості вчиненого злочину (ст. 12 КК України), даних про особу винного, яке за своїм видом та розміром є необхідним та достатнім для його виправлення і попередження вчиненню ним нових злочинів, тому доводи прокурора про призначення ОСОБА_7 м`якого покарання, не заслуговують на увагу.
Особі, яка вчинила злочин, має бути призначене покарання, необхідне й достатнє для її виправлення та попередження нових злочинів. Більш суворий вид покарання з числа передбачених за вчинений злочин призначається лише у разі, якщо менш суворий вид покарання буде недостатній для виправлення особи та попередження вчинення нею нових злочинів.
Так, призначаючи покарання ОСОБА_7 , суд врахував характер та ступінь суспільної небезпеки вчиненого правопорушення, який є особливо тяжким злочином, вчинений щодо малолітнього, обвинувачений має посередню характеристику, на обліку у лікаря психіатра не перебуває, відсутність пом`якшуючих покарання обставин та наявність обставин, що обтяжують покарання обвинуваченому вчинення злочину особою, що перебуває в стані алкогольного сп`яніння та рецидив злочину.
Колегія суддів вважає, що покарання, призначене ОСОБА_7 у вигляді 12 років позбавлення волі в межах санкції ч.3 ст.153 КК України, яке у даному випадку є справедливим і таким, що відповідає загальним засадам призначення покарання.
Крім того, колегія суддів враховує роз`яснення, наведене у Рішенні Конституційного Суду України від 2 листопада 2004 року №15-рп/2004, згідно якого Окремим виявом справедливості є питання відповідності покарання вчиненому злочину; категорія справедливості є питання відповідності покарання вчиненому злочину; категорія справедливості передбачає, що покарання за злочин повинно бути домірним злочину.
Згідно ст.404 КПК України, вирок суду першої інстанції перевіряється апеляційним судом в межах апеляційної скарги.
Разом з тим, 29.08.218 року Велика Палата Верховного Суду прийняла рішення щодо застосування норми права, передбаченої ч. 5 ст. 72 КК України (зарахування строку попереднього ув`язнення у строк покарання). Прийнято рішення про те, що ч. 5 ст. 72 КК України про зарахування попереднього ув`язнення у строк покарання є нормою матеріального кримінального права, а не кримінального процесуального права.
Велика Палата ВС констатувала, що якщо особа вчинила злочин в період з 24 грудня 2015 року до 20 червня 2017 року (включно), то під час зарахування попереднього ув`язнення у строк покарання застосуванню підлягає ч. 5 ст. 72 КК України в редакції Закону № 838-VIII (пряма дія Закону № 838-VIII).
Якщо особа вчинила злочин в період до 23 грудня 2015 року (включно), то під час зарахування попереднього ув`язнення у строк покарання застосуванню підлягає ч. 5 ст. 72 КК України в редакції Закону № 838-VIII (зворотна дія Закону № 838-VIII як такого, який «іншим чином поліпшує становище особи» у розумінні ч. 1 ст. 5 КК України).
Враховуючи те, що ОСОБА_7 вчинив кримінальне правопорушення 07 вересня 2014 року, тобто в період до 23 грудня 2015 року, тому під час зарахування попереднього ув`язнення у строк покарання застосуванню підлягає ч. 5 ст. 72 КК України в редакції Закону № 838-VIII (день за два).
Судом першої інстанції ОСОБА_7 зарахований в строк відбування покарання строк попереднього ув`язнення з 08 вересня 2014 року по 20 червня 2017 року включно з розрахунку один день попереднього ув`язнення за два дні позбавлення волі.
Враховуючи вищенаведене, обвинуваченому ОСОБА_7 у строк відбування покарання необхідно зарахувати строк попереднього ув`язнення із розрахунку один день попереднього ув`язнення за два дні позбавлення волі, з 20 червня 2017 року до дати постановлення рішення апеляційною інстанцією.
На підставі вищевикладеного колегія суддів не вбачає підстав для зміни чи скасування вироку суду першої інстанції, в зв`язку з чим апеляційні скарги прокурора, обвинуваченого ОСОБА_7 та його захисника ОСОБА_8 слід залишити без задоволення.
Керуючись статтями 404, 405, 407,419 КПК України, колегія суддів -
у х в а л и л а :
Апеляційні скарги прокурора у кримінальному провадженні, обвинуваченого ОСОБА_7 та його захисника ОСОБА_8 залишити без задоволення.
Вирок Звенигородського районного суду Черкаської області від 12 червня 2018 року щодо ОСОБА_7 залишити без змін.
Зарахувати ОСОБА_7 в строк відбування покарання строк попереднього ув`язнення в період з 20 червня 2017 року по 17 січня 2019 року з розрахунку один день попереднього ув`язнення за два дні позбавлення волі.
Ухвала може бути оскаржена до Верховного Суду протягом трьох місяців з моменту проголошення, а обвинуваченим в той самий строк, з моменту вручення йому копії судового рішення.
Головуючий :
Судді :
Суд | Апеляційний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 17.01.2019 |
Оприлюднено | 15.02.2023 |
Номер документу | 79361328 |
Судочинство | Кримінальне |
Кримінальне
Касаційний кримінальний суд Верховного Суду
Мазур Микола Вікторович
Кримінальне
Касаційний кримінальний суд Верховного Суду
Мазур Микола Вікторович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні