ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А
24 січня 2019 року м. Київ № 826/11928/17
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Добрянської Я.І., вирішуючи в порядку письмового провадження питання про відвід судді Келеберди В.І. в адміністративній справі
за позовом Громадської організації "Фортеця Європи"
до Державної архітектурно-будівельної інспекції України, Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області,
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Товариство з обмеженою відповідальністю Акрополь Білдінг
про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулась Громадська організація "Фортеця Європи" до Державної архітектурно-будівельної інспекції України, Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Товариство з обмеженою відповідальністю Акрополь Білдінг про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 22.09.2017р. відкрито провадження в адміністративній справі та призначено попереднє судове засідання на 26.09.2017р. для вирішення клопотання позивача про забезпечення позову.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 26.09.2017р. у справі №826/11928/17 призначено будівельно-технічну експертизу, проведення якої доручено Харківському науково-дослідному інституту судових експертиз ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса (м. Харків, вул. Золочівська, 8а) та зупинено провадження у справі до отримання висновків експертизи.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 18.12.2018р. поновлено провадження у справі № 826/11928/17 та повідомлено сторін про те, що подальший розгляд справи здійснюватиметься одноособово за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання на 17.01.2019р. о 13:45 год.
16.01.2019р. від представника ТОВ Акрополь Білдінг до суду надійшла заява про відвід головуючому судді Келеберді В.І.
В обґрунтування заяви про відвід представник ТОВ Акрополь Білдінг зазначив, що ухвала суду від 22.09.2017р. про відкриття провадження у справі направлена до Єдиного державного реєстру судових рішень лише 06.10.2017р. незважаючи на те, що 26.09.2017р. повинна була розглядатись заява позивача про забезпечення позову.
Більше того, зазначає, що за результатом судового засідання призначеного на 26.09.2017р. було призначено будівельно-технічну експертизу, проведення якої доручено Харківському науково-дослідному інституту судових експертиз ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса (м. Харків, вул. Золочівська, 8а) та зупинено провадження у справі до отримання висновків експертизи.
З огляду на що вважає, що на виконання вимог ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод та ст. 12, 49 КАС України, (в попередній редакції), суд повинен був забезпечити заявнику реалізацію його права на справедливий і публічний розгляд справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом встановленим законом, шляхом забезпечення особистої участі заявника в судових засіданнях. Однак, з огляду на те, що заявником не отримано ухвалу від 22.09.2017р. та його не повідомлено про дату та час судового засідання, не зміг реалізувати гарантоване йому право на "справедливий суд".
Одночасно, заяник зазначає про протиправність винесених судом у цій справі ухвал від 22.09.2017р. та від 26.09.2017р.
Вищевикладене, заявник вважає таким, що створює обставини, які викликають сумнів в об'єктивності та неупередженості судді, а відтак просить відвести суддю Келеберду В.І. від розгляду справи № 826/11928/17р.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 18.01.2019р. заяву третьої особи про відвід судді Келеберди В.І. у справі № 826/11928/17 визнано необґрунтованою та зупинено провадження у справі до вирішення питання про відвід судді.
Справу № 826/11928/17 передано на автоматизований розподіл з метою визначення судді, який не входить до складу суду, що розглядає дану справу для вирішення питання про наявність підстав для відводу судді.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу справи між суддями від 21.01.2019р. для розгляду заяви про відвід судді Келеберди В.І. визначено суддю Добрянську Я.І.
Перевіривши матеріали справи та доводи заявника про відвід судді Келеберди В.І. в адміністративній справі № 826/11928/17, суд приходить до висновку про необґрунтованість даної заяви з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1, 4 ст. 36 КАС України, суддя не може брати участі в розгляді адміністративної справи і підлягає відводу (самовідводу):
1) якщо він брав участь у справі як свідок, експерт, спеціаліст, перекладач, представник, адвокат, секретар судового засідання або надавав правничу допомогу стороні чи іншим учасникам справи в цій чи іншій справі;
2) якщо він прямо чи опосередковано заінтересований в результаті розгляду справи;
3) якщо він є членом сім'ї або близьким родичем (чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, брат, сестра, дід, баба, внук, внучка, усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, член сім'ї або близький родич цих осіб) сторони або інших учасників судового процесу, або осіб, які надавали стороні або іншим учасникам справи правничу допомогу у цій справі, або іншого судді, який входить до складу суду, що розглядає чи розглядав справу;
4) за наявності інших обставин, які викликають сумнів у неупередженості або об'єктивності судді;
5) у разі порушення порядку визначення судді для розгляду справи, встановленого статтею 31 цього Кодексу.
Незгода сторони з процесуальними рішеннями судді, рішення або окрема думка судді в інших справах, висловлена публічно думка судді щодо того чи іншого юридичного питання не може бути підставою для відводу.
Згідно з ч. 3, 4 ст. 39 КАС України, відвід (самовідвід) повинен бути вмотивованим і заявленим протягом десяти днів з дня отримання учасником справи ухвали про відкриття провадження у справі, але не пізніше початку підготовчого засідання або першого судового засідання, якщо справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження. Заявляти відвід (самовідвід) після цього дозволяється лише у виняткових випадках, коли про підставу відводу (самовідводу) заявнику не могло бути відомо до спливу вказаного строку, але не пізніше двох днів з дня, коли заявник дізнався про таку підставу.
Суд ухвалою, без виходу до нарадчої кімнати, залишає заяву про відвід, яка повторно подана з тих самих підстав, без розгляду.
Встановлення обставин, вказаних у пунктах 1-3, 5 частини першої статті 36, статті 37 цього Кодексу, звільняє заявника від обов'язку надання інших доказів упередженості судді для цілей відводу.
Відповідно до ч. 1, 3, 4 ст. 40 КАС України, питання про самовідвід судді може бути вирішено як до, так і після відкриття провадження у справі.
Питання про відвід судді вирішується судом, який розглядає справу. Суд задовольняє відвід, якщо доходить висновку про його обґрунтованість.
Якщо суд доходить висновку про необґрунтованість заявленого відводу, він вирішує питання про зупинення провадження у справі. У цьому випадку вирішення питання про відвід здійснюється суддею, який не входить до складу суду, що розглядає справу, і визначається у порядку, встановленому частиною першою статті 31 цього Кодексу. Такому судді не може бути заявлений відвід.
Згідно з ч. 8 ст. 40 КАС України, суддя, якому передано на вирішення заяву про відвід, вирішує питання про відвід в порядку письмового провадження. За ініціативою суду питання про відвід може вирішуватися у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неявка учасників справи у судове засідання, в якому вирішується питання про відвід, не перешкоджає розгляду судом питання про відвід.
Відповідно до ч. 11, 12 ст. 40 КАС України, питання про відвід має бути розглянуто не пізніше двох днів з дня надходження заяви про відвід, а у випадку розгляду заяви про відвід судді суддею іншого суду - не пізніше десяти днів з дня надходження заяви про відвід.
За результатами вирішення заяви про відвід суд постановляє ухвалу.
Суд звертає увагу на те, що в обґрунтування поданої заяви заявник посилається на неналежне повідомлення його про час та місце судового засідання, несвоєчасне направлення до ЄДРСР процесуальних документів та протиправність ухвал винесених судом в цій справі 26.09.2017р.
Отже, заявник вважає, що вищевикладене створює обставини, які викликають сумнів в об'єктивності та неупередженості судді.
Вказані обставини, на думку позивача свідчать про наявність підстав для відводу закріплених в п.2, 4 ч. 1 ст. 36 КАС України, а саме суддя не може брати участі в розгляді адміністративної справи і підлягає відводу (самовідводу) якщо він прямо чи опосередковано заінтересований в результаті розгляду справи та за наявності інших обставин, які викликають сумнів у неупередженості або об'єктивності судді.
Суд не погоджується з такими доводами, з огляду на таке.
Статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
При цьому, згідно з усталеною практикою Європейського Суду з прав людини існування безсторонності суду для цілей пункту 1 статті 6 Конвенції повинно встановлюватися згідно з: (і) суб'єктивним критерієм, врахувавши особисті переконання та поведінку конкретного судді, тобто чи мав суддя особисту упередженість або чи був він об'єктивним у цій справі, та (іі) об'єктивним критерієм, іншими словами, шляхом встановлення того, чи забезпечував сам суд та, серед інших аспектів, його склад, достатні гарантії для того, щоб виключити будь-який обґрунтований сумнів у його безсторонності.
Особиста безсторонність суду презюмується, поки не надано доказів протилежного.
При визначенні наявності у відповідній справі законних підстав сумніватися в безсторонності певного судді позиція особи, про яку йдеться, має важливе, але не вирішальне значення. Вирішальне значення при цьому матиме можливість вважати такі сумніви об'єктивно обґрунтованими, іншими словами, має не лише здійснюватися правосуддя - ще має бути видно, що воно здійснюється . Адже йдеться про необхідність забезпечення довіри, яку суди в демократичному суспільстві повинні вселяти у громадськість (Рішення ЄСПЛ у справі Мироненко і Мартенко проти України , Олександр Волков проти України ).
Суд зазначає, що наведені заявником обставини не можуть слугувати підставами для відводу як такі, що викликають сумнів у їх неупередженості, оскільки за правилами ч.4 ст.36 КАС України незгода сторони з процесуальними рішеннями судді, рішення або окрема думка судді в інших справах, висловлена публічно думка судді щодо того чи іншого юридичного питання не може бути підставою для відводу.
Доводи заявника з приводу прямої чи опосередкованої заінтересованості в результаті розгляду справи, суд також вважає помилковими, з огляду на таке.
Відповідно до усталеної практики Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) наявність безсторонності відповідно до п. 1 ст. 6 Європейської конвенції про захист прав людини і основоположних свобод повинна визначатися за суб'єктивним та об'єктивним критеріями. Відповідно до суб'єктивного критерію беруться до уваги особисті переконання та поведінка окремого судді, тобто чи виявляв суддя упередженість або безсторонність у даній справі. Відповідно до об'єктивного критерію визначається, серед інших аспектів, чи забезпечував суд як такий та його склад відсутність будь-яких сумнівів у його безсторонності (п. 49 рішення ЄСПЛ у справі Білуха проти України від 9 листопада 2006 року, заява №33949/02). Стосовно суб'єктивного критерію, особиста безсторонність суду презумується, поки не надано доказів протилежного (п.50). При визначенні об'єктивного критерію слід визначити, окремо від поведінки судді, чи існували переконливі факти, які б могли свідчити про його безсторонність. Це означає, що при вирішенні того, чи є у справі обґрунтовані причини побоюватися, що певний суддя був небезсторонній, позиція заінтересованої особи є важливою, але не вирішальною. Вирішальним же є те, чи можна вважати такі побоювання об'єктивно обґрунтованими (п.52).
З огляду на викладене та враховуючи тай факт, що заявником не зазначено в чому полягає пряма чи опосередкована заінтересованість судді Келеберди В.І. в результаті розгляду справи та не надання доказів на підтвердження вищевикладеного, суд приходить до висновку про необґрунтованість заяви про відвід.
Про наявність інших підстав, передбачених ст. ст. 36, 37 КАС України для відводу судді Келеберди В.І. заявником не зазначено, а судом не встановлено.
Одночасно, суд зазначає, що не надає правову оцінку процесуальним рішенням прийнятими в ході розгляду цієї справи, оскільки не наділений такими повноваженнями. В межах розгляду цієї заяви, суд має встановити виключно наявність\відсутність підстав для відводу судді.
Отже, з огляду на вищевикладене, суд зазначає, що належних та допустимих доказів, які б підтверджували наявність обставин, які викликають сумнів у неупередженості або об'єктивності судді Келеберди В.І. або підтверджують пряму чи опосередковану заінтересованість в результаті розгляду справи, з матеріалів справи та доводів заяви про відвід не вбачається.
Таким чином, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення заяви про відвід судді Келеберди В.І.
Керуючись положеннями ст. 36, 39, 40 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
У Х В А Л И В:
У задоволенні заяви ТОВ Акрополь Білдінг про відвід судді Келеберди В.І. від розгляду адміністративної справи № 826/11928/17 - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та оскарженню не підлягає.
Суддя Я.І. Добрянська
Суд | Окружний адміністративний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 24.01.2019 |
Оприлюднено | 25.01.2019 |
Номер документу | 79375752 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Окружний адміністративний суд міста Києва
Добрянська Я.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні