ПІВНІЧНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
вул. Шолуденка, буд. 1, літера А, м. Київ, 04116, (044) 230-06-58 inbox@nag.court.gov.ua
УХВАЛА
про повернення апеляційної скарги
"04" лютого 2019 р. Справа№ 910/8709/18
Північний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Коротун О.М.
суддів: Смірнової Л.Г.
Пономаренка Є.Ю.
за апеляційною скаргою Закритої акціонерної компанії з обмеженою відповідальністю Емселба Лімітед
на рішення Господарського суду міста Києва від 19.11.2018 (повне рішення складено 27.11.2018)
у справі № 910/8709/18 (суддя - Спичак О.М.)
за позовом Закритої акціонерної компанії з обмеженою відповідальністю Емселба Лімітед
до Дочірнього підприємства Компанія Інтерсервіс
за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача 1. ОСОБА_2
2. Товариства з обмеженою відповідальністю Даш-Бент Інвест
3. Товариство з обмеженою відповідальністю Укрбент
про визнання недійсним договору
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Господарського суду міста Києва у справі № 910/8709/18 від 19.11.2018 відмовлено в задоволенні позовних вимог.
Не погодившись з вказаним рішенням, Закрита акціонерна компанія з обмеженою відповідальністю Емселба Лімітед 07.12.2018 (згідно відтиску штемпеля Господарського суду міста Києва) звернулося до Північного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Господарського суду міста Києва від 19.11.2018 та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити.
Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 26.12.2018 апеляційну скаргу Закритої акціонерної компанії з обмеженою відповідальністю Емселба Лімітед на рішення Господарського суду міста Києва від 19.11.2018 залишено без руху та надано час скаржнику для подачі доказів на підтвердження того, що представник скаржника, який підписав скаргу здійснює адвокатську діяльність та уповноважений представляти інтереси скаржника як адвокат або ж уповноважений діяти від імені Закритої акціонерної компанії з обмеженою відповідальністю Емселба Лімітед відповідно до закону, статуту, положення.
Вказану ухвалу суду апеляційної інстанції скаржник отримав 11.01.2019, що підтверджується підписом представника - Кудлай на повідомленні про вручення поштовому відправлення за трек-номером 0411625974887.
27.12.2018 на адресу Північного апеляційного господарського суду від ДП Компанія Інтерсервіс надійшло клопотання про повернення апеляційної скарги заявника. Вказане клопотання мотивоване тим, що апеляційна скарга підписана особою, яка не має процесуальної дієздатності.
Дослідивши матеріали апеляційної скарги та додані до неї документи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що наведена апеляційна скарга не відповідає вимогам Глави 1 Розділу IV Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) з наступних підстав.
Приписами ч. 3 ст. 56 ГПК України передбачено, що юридична особа бере участь у справі через свого керівника або члена виконавчого органу, уповноваженого діяти від її імені відповідно до закону, статуту, положення (самопредставництво юридичної особи), або через представника.
Разом з цим, відповідно до ч. 1 ст. 58 ГПК України, представником у суді може бути адвокат або законний представник.
Відповідно до ч. 3 ст. 131-2 Конституції України виключно адвокат здійснює представництво іншої особи в суді, а також захист від кримінального обвинувачення.
Згідно з пп. 11 п. 16-1 розділу XV Перехідні положення Конституції України представництво відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 131-1 та ст. 131-2 Конституції здійснюється виключно прокурорами або адвокатами, зокрема, у судах апеляційної інстанції з 1 січня 2018 року.
Представництво в суді у провадженнях, розпочатих до набрання чинності Законом України Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя) (дата набрання чинності 30.09.2016), здійснюється за правилами, які діяли до набрання ним чинності, - до ухвалення у відповідних справах остаточних судових рішень, які не підлягають оскарженню.
Отже, з 01.01.2018 представництво у судах апеляційної інстанції у провадженнях, розпочатих після 30.09.2016, має здійснюватися адвокатами.
При цьому підписання та/або подання апеляційної скарги є процесуальними формами реалізації повноважень з представництва.
З матеріалів справи вбачається, що ухвалу місцевого господарського суду про порушення провадження у даній справі за позовною заявою Закритої акціонерної компанії з обмеженою відповідальністю Емселба Лімітед було прийнято 09.07.2018.
Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України Про адвокатуру та адвокатську діяльність адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги. Документами, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги, можуть бути: 1) договір про надання правової допомоги; 2) довіреність; 3) ордер; 4) доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.
Згідно з ч. 3 ст. 26 вказаного Закону повноваження адвоката як захисника або представника в господарському, цивільному, адміністративному судочинстві, кримінальному провадженні, розгляді справ про адміністративні правопорушення, а також як уповноваженого за дорученням у конституційному судочинстві підтверджуються в порядку, встановленому законом.
Як вбачається з поданої апеляційної скарги, останню підписано громадянкою ОСОБА_3 як представником Закритої акціонерної компанії з обмеженою відповідальністю Емселба Лімітед за довіреністю від 10.07.2018 б/н, копію якої додано до апеляційної скарги.
Однак матеріали справи та апеляційної скарги, зокрема додана довіреність, не містять відомостей на підтвердження того, що ОСОБА_3 є адвокатом або керівником чи членом виконавчого органу, уповноваженого діяти від імені заявника відповідно до закону, статуту, положення.
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України Про адвокатуру та адвокатську діяльність Рада адвокатів України забезпечує ведення Єдиного реєстру адвокатів України з метою збирання, зберігання, обліку та надання достовірної інформації про чисельність і персональний склад адвокатів України, адвокатів іноземних держав, які відповідно до цього Закону набули права на заняття адвокатською діяльністю в Україні, про обрані адвокатами організаційні форми адвокатської діяльності. Внесення відомостей до Єдиного реєстру адвокатів України здійснюється радами адвокатів регіонів та Радою адвокатів України.
До Єдиного реєстру адвокатів України вносяться, зокрема, відомості про прізвище, ім'я та по батькові адвоката (ч. 2 ст. 17 Закону України Про адвокатуру та адвокатську діяльність ).
Єдиний реєстр адвокатів України - це електронна база даних, яка містить відомості про чисельність і персональний склад адвокатів України, адвокатів іноземних держав, які відповідно до Закону України Про адвокатуру та адвокатську діяльність набули права на зайняття адвокатською діяльністю, та про обрані адвокатами організаційні форми адвокатської діяльності (п. 1.1. Порядку ведення єдиного реєстру адвокатів України затвердженого рішенням Ради адвокатів України № 26 від 17.12.2012 (далі - Порядок).
Згідно з ч. 4 ст. 17 Закону України Про адвокатуру та адвокатську діяльність інформація, внесена до Єдиного реєстру адвокатів України, є відкритою на офіційному веб-сайті Національної асоціації адвокатів України. Рада адвокатів України і відповідні ради адвокатів регіонів надають витяги з Єдиного реєстру адвокатів України за зверненням адвоката або іншої особи.
Відповідно до п. 6.7. Порядку єдиний реєстр адвокатів України доступний користувачам на офіційному веб-сайті Національної асоціації адвокатів України - www.unba.org.ua.
Водночас, Єдиний реєстр адвокатів України (www.unba.org.ua) не містить жодних відомостей про адвоката ОСОБА_3
Приписами п. 1 ч. 5 ст. 260 ГПК України визначено, що апеляційна скарга не приймається до розгляду і повертається судом апеляційної інстанції, якщо, апеляційна скарга подана особою, яка не має процесуальної дієздатності, не підписана, або підписана особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не зазначено.
Крім того, згідно з ч. 6 ст. 260 ГПК України питання про повернення апеляційної скарги суд апеляційної інстанції вирішує протягом п'яти днів з дня надходження апеляційної скарги або з дня закінчення строку на усунення недоліків (ухвалу про залишення без руху скарги від 26.12.2018 скаржник отримав 11.01.2019).
Таким чином, наявні підстави для застосування судом апеляційної інстанції п. 1 ч. 5 ст. 260 ГПК України та повернення апеляційної скарги особі, що звернулася із апеляційною скаргою.
Аналогічного висновку за подібних обставин дійшов Верховний Суд в ухвалі від 24.01.2019 у справі № 910/17046/17.
Керуючись ст. ст. 234, 260 Господарського процесуального кодексу України, Північний апеляційний господарський суд,
УХВАЛИВ:
1. Апеляційну скаргу Закритої акціонерної компанії з обмеженою відповідальністю Емселба Лімітед на рішення Господарського суду міста Києва від 19.11.2018 у справі № 910/8709/18 та додані до неї матеріали повернути (надіслати) скаржнику.
2. Матеріали справи № 910/8709/18 повернути до суду першої інстанції.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями та може бути оскаржена в касаційному порядку, передбаченому ст. 286 - 291 Господарського процесуального кодексу України.
Головуючий суддя О.М. Коротун
Судді Л.Г. Смірнова
Є.Ю. Пономаренко
Суд | Північний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 04.02.2019 |
Оприлюднено | 07.02.2019 |
Номер документу | 79657740 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Північний апеляційний господарський суд
Коротун О.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні