Рішення
від 31.01.2019 по справі 915/1183/18
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

======================================================================

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 січня 2019 року Справа № 915/1183/18

м.Миколаїв.

Позивач: товариство з обмеженою відповідальністю «Причал» ,

(вул. Рибацька (Червоних партизан), буд. № 9, м. Очаків, Миколаївська

область, 57508);

Відповідач: Очаківського обслуговуючого гаражного кооперативу «Елінг»

(вул. Рибацька (Червоних партизан), буд. 9-А, м. Очаків, Миколаївська

область, 57508);

про: виведення зі складу кооперативу.

Суддя С.М.Коваль

За участі секретаря судового засідання Сьянової О.С.

П Р Е Д С Т А В Н И К И:

Від позивача: не присутні.

Від відповідача: не присутні.

СУТЬ СПОРУ:

Позов поданий 30.10.2018 року про виведення товариства з обмеженою відповідальністю «Причал» зі складу Очаківського обслуговуючого гаражного кооперативу (ООГК) «Елінг» .

Позовні вимоги обґрунтовуються недотриманням вимог закону та установчих документів ООГК «Елінг» .

22.11.2018 року відкрито провадження у справі, її розгляд був призначений на 04.12.2018 року о 10-20.

Відповідач свого представника в судове засідання не направив, письмовий відзив по суті спору надав, проти позову заперечує.

Обставини справи .

На підставі загальних зборів засновників (протокол № 1 від 16 листопада 2008 р.) був створений Очаківський обслуговуючий гаражний кооператив «Елінг» для надання послуг членам, кооперативу (власників гаражів, земельних ділянок, плавзасобів та іншої транспортної техніки). Одним із засновників кооперативу «Елінг» є юридична особа -Товариство з обмеженою відповідальністю «Причал» .

29.08.2015 ТОВ «Причал» (засновник) подано заяву до голови правління ООГК «Елінг» , на підставі рішення протоколу № 11 від 15.08.2015, повідомивши що у зв'язку з майбутньою реорганізацією ТОВ «Причал» з 01.09.2015 виключити з членів і засновників ООГК «Елінг» .

ОСОБА_1 Очаківського обслуговуючого гаражного кооперативу «Елінг» прийнято рішення, оформлене протоколом № 6 від 30.09.2015, яким виключено ТОВ «Причал» із складу засновників і членів ООГК «Елінг» . Зазначене рішення правління винесено на затвердження загальними зборами кооперативу.

В подальшому, на загальних зборах 23.04.2016 р. ООГК «Елінг» вирішено не затверджувати рішення правління та відкласти розгляд питання про вихід ТОВ «Причал» з членів «Елінг» до вирішення питання органами місцевого самоврядування права користування земельною ділянкою, яке надано ТОВ «Причал» на підставі акту на право користування землею - Серія МК 29.12.1993 року.

16 квітня 2018 року позивач повторно звернувся до відповідача із заявою про розгляд питання про вихід зі складу засновників ООГК «Елінг» , втім, ООГК «Елінг» не розглянула належним чином заяву ТОВ «Причал» .

Позивач зазначив, що Відповідач до теперішнього часу відмовляється вивести ТОВ «Причал» із свого складу.

Відповідач, як вже вищевказане, проти позову заперечує з наступного.

При зверненні ТОВ «Причал» у 2018 році правлінням ООГК «Елінг» встановлено, що заява не відповідає вимогам чинного законодавства України, а саме, в заяві від 16.04.2018 року ТОВ «Причал» не обґрунтовано причини виходу та вирішення майнових питань, які склалися між ТОВ «Причал» та ООГК «Елінг» , остільки ООГК «Елінг» створено на земельній ділянці, яка надана в користування саме ТОВ «Причал» , на якій члени ООГК «Елінг» побудували своє нерухоме майно. Тобто в разі задоволення заяві ТОВ «Причал» про вихід з членів ООГК «Елінг» порушуються інтереси членів ООГК «Елінг» .

Від представника ООГК «Елінг» - адвоката ОСОБА_2 надійшло клопотання від 30.01.2019 № 29 про відкладення розгляду справи.

З огляду на наведене, та те, що відповідач був повідомлений завчасно про судові засідання та неодноразово подавав клопотання про відкладення розгляду справ, тобто повторно не являвся у судові засідання, суд відхиляє клопотання відповідача про відкладення розгляду справи. Крім того, явка сторін у судове засідання судом не визнавалася обов'язковою та відповідач виклав свої доводи щодо позову у відзиві від 21.12.2018 щодо невизнання позову.

Дослідивши матеріали справи, господарський суд дійшов до висновку про задоволення позову у повному обсязі на підставі нижченаведеного.

Статтею 8 Закону України «Про кооперацію» встановлено, що статут кооперативу є правовим документом, що регулює його діяльність.

Згідно із статутом ООГК «Елінг» (надалі ОСОБА_1, Статут), цей ОСОБА_1 заснований відповідно до Конституції України, Цивільного кодексу, Закону України Про кооперацію та інших чинних законодавчих актів України. Обслуговуючий кооператив - кооператив, який утворюється шляхом об'єднання фізичних та/або юридичних осіб для надання послуг переважно членам кооперативу, а також іншим особам з метою провадження їх господарської діяльності (п. 1.1 Статуту).

Відповідно пункту 1.2 Статуту, засновниками ОСОБА_1 є фізичні та юридичні особи, які прийняли рішення про його створення протокол загальних зборів №1 від 16.11.2008 р., а саме: громадяни України ОСОБА_3; ОСОБА_4; ОСОБА_5; ОСОБА_6; ОСОБА_7 та товариство з обмеженою відповідальністю «Причал» .

Позивач, 16 квітня 2018 р. звернувся до відповідача із заявою про розгляд питання про вихід зі складу засновників ООГК «Елінг» , однак правлінням Очаківського обслуговуючого гаражного кооперативу «Елінг» зазначену заяву залишено без розгляду, тобто з часу подання цієї заяви загальні збори членів кооперативу заяву ТОВ «Причал» про вихід зі складу засновників кооперативу не розглянули, відповідних змін до Статуту не внесли.

Отже, предметом даного корпоративного спору є вимога ТОВ «Причал» щодо його виходу зі складу засновників юридичної особи.

Згідно з ч. 1 ст. 167 ГК України, корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.

Відповідно до частин 1, 2 ст. 94 ГК України, кооперативи як добровільні об'єднання громадян з метою спільного вирішення ними економічних, соціально-побутових та інших питань можуть створюватися у різних галузях (виробничі, споживчі, житлові тощо).

Діяльність різних видів кооперативів регулюється законом. Господарська діяльність кооперативів повинна здійснюватися відповідно до вимог цього Кодексу, інших законодавчих актів.

За змістом ст. 2 Закону України "Про кооперацію", кооператив - юридична особа, утворена фізичними та/або юридичними особами, які добровільно об'єдналися на основі членства для ведення спільної господарської та іншої діяльності з метою задоволення своїх економічних, соціальних та інших потреб на засадах самоврядування; обслуговуючий кооператив - кооператив, який утворюється шляхом об'єднання фізичних та/або юридичних осіб для надання послуг переважно членам кооперативу, а також іншим особам з метою провадження їх господарської діяльності. Обслуговуючий кооператив - кооператив, який утворюється шляхом об'єднання фізичних та/або юридичних осіб для надання послуг переважно членам кооперативу, а також іншим особам з метою провадження їх господарської діяльності. Обслуговуючі кооперативи надають послуги іншим особам в обсягах, що не перевищують 20 відсотків загального обороту кооперативу.

Порядок і майнові наслідки припинення членства у виробничому кооперативі визначаються Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України.

Згідно з ч. 3 ст. 6 Закону України "Про кооперацію", кооператив є юридичною особою, має самостійний баланс, розрахунковий та інші рахунки в установах банків та може мати печатки.

Як визначено в ст. 7 Закону України "Про кооперацію", кооператив створюється його засновниками на добровільних засадах. Чисельність членів кооперативу не може бути меншою ніж три особи. При створенні кооперативу складається список членів та асоційованих членів кооперативу, який затверджується загальними зборами.

У ч. 1 ст. 166 ЦК України закріплено, що член виробничого кооперативу має право на вихід із кооперативу.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону України "Про кооперацію", членство в кооперативі припиняється у разі, зокрема, добровільного виходу з нього.

Тобто, одним із принципів кооперації Закон України "Про кооперацію" визначає добровільність вступу та безперешкодного виходу з кооперативної організації.

Пунктами 5.8 та 5.10 Статут ООГК «Елінг» (станом на теперішній час) передбачено, що членство в ОСОБА_1 припиняється у разі, зокрема виходу за власним бажанням за письмовою заявою особи, що бажає вийти зі складу ОСОБА_1 . Заява подається на ім'я правління ОСОБА_1 (ОСОБА_8). Рішення правління ОСОБА_1 щодо заяви подається на затвердження Загальними зборами (зборами Уповноважних) членів ОСОБА_1.

Проте, відповідачем, в порушення вимог п.п. 5.8 та 5.10 Статуту ООГК «Елінг» та ст.13 Закону України "Про кооперацію", на загальних зборах Очаківського обслуговуючого гаражного кооперативу «Елінг» 05.05.2018, які оформлені протоколом №01/2018 (а.с. 58-61), не розглянута належним чином заява ТОВ «Причал» взагалі.

Судом встановлено, що своєю бездіяльністю Очаківський обслуговуючий гаражний кооператив «Елінг» порушує права Позивача на вихід зі складу Очаківського обслуговуючого гаражного кооперативу «Елінг» , що не відповідає положенням ст. 13 Закону України "Про кооперацію", відповідно до яких членство в кооперативі припиняється, зокрема, у разі добровільного виходу з нього.

До того ж , слід зазначити, що моментом виходу учасника з кооперативу є дата подачі ним заяви про вихід відповідній посадовій особі товариства або вручення заяви цим особам органами зв'язку . При цьому вихід зі складу учасників товариства не пов'язується ні з рішенням зборів учасників, ні з внесенням змін до установчих документів товариства.

Аналогічне викладено у п. 28 постанови Пленуму Верховного Суду України від 24.10.2008р. №13 „Про практику розгляду судами корпоративних спорів".

Отже, ураховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку про наявність законних підстав для задоволення позовних вимог.

Щодо доводів відповідача на невідповідність заяви ТОВ «Причал» від 16.04.2018 законодавству України, а саме необґрунтованість причин виходу та вирішення майнових питань, у зв'язку із чим останню залишено відповідачем без розгляду, судом відхиляються, оскільки чинним законодавством та статутом ООГК «Елінг» не визначено змісту та особливих вимог до заяв продобровільний вихід із засновників кооперативу. Позивачем подано заяву у відповідності до вимог п. 5.10 Статуту ООГК «Елінг» .

Щодо доводів відповідача стосовно майнових питань, які склалися між ТОВ«Причал» та ООГК «Елінг» , судом відхиляються як такі, що не пов'язані з предметом позовних вимог даної справи.

На підставі статті 129 Господарського процесуального кодексу України, понесені позивачем судові витрати у вигляді судового збору, слід покласти на відповідача.

Керуючись ст.ст. 232, 233, 236-238 ГПК України, суд,

ВИРІШИВ:

1. Позов товариства з обмеженою відповідальністю «Причал» задовольнити повністю.

2. Вивести товариство з обмеженою відповідальністю «Причал» (вул. Рибацька (Червоних партизан), буд. 9-А, м. Очаків, Миколаївська область, 57508, ідентифікаційний код 23038809) зі складу Очаківського обслуговуючого гаражного кооперативу «Елінг» (вул. Рибацька (Червоних партизан), буд. 9-А, м. Очаків, Миколаївська область, 57508, ідентифікаційний код 36299778).

3. Стягнути з Очаківського обслуговуючого гаражного кооперативу «Елінг» (вул. Рибацька (Червоних партизан), буд. 9-А, м. Очаків, Миколаївська область, 57508, ідентифікаційний код 36299778) на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Причал» (вул. Рибацька (Червоних партизан), буд. 9-А, м. Очаків, Миколаївська область, 57508, ідентифікаційний код 23038809) грошові кошти на відшкодування судових витрат у справі зі сплати судового збору в сумі 1762 (тисяча сімсот шістдесят дві) грн.

Рішення може бути оскаржено до Південно-Західного апеляційного господарського суду через Господарський суд Миколаївської області протягом 20 днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Оформлене відповідно до вимог статті 238 ГПК України, рішення підписано 08.02.2019 року.

Суддя С.М.Коваль

СудГосподарський суд Миколаївської області
Дата ухвалення рішення31.01.2019
Оприлюднено08.02.2019
Номер документу79687290
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —915/1183/18

Постанова від 10.09.2019

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Вронська Г.О.

Ухвала від 29.07.2019

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Вронська Г.О.

Ухвала від 01.07.2019

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Вронська Г.О.

Судовий наказ від 22.04.2019

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Коваль С.М.

Постанова від 08.04.2019

Господарське

Південно-західний апеляційний господарський суд

Поліщук Л.В.

Ухвала від 20.03.2019

Господарське

Південно-західний апеляційний господарський суд

Поліщук Л.В.

Ухвала від 28.02.2019

Господарське

Південно-західний апеляційний господарський суд

Поліщук Л.В.

Рішення від 31.01.2019

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Коваль С.М.

Ухвала від 08.01.2019

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Коваль С.М.

Ухвала від 04.12.2018

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Коваль С.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні