Справа № 360/268/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 лютого 2019 рокуБородянський районний суд
Київської області в складі: головуючого - судді Стасенка Г.В.,
за участі секретаря судового засідання - Бурак Т.С.,
заявника - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Бородянського районного суду в смт Бородянка Київської області цивільну справу за заявою ОСОБА_1, заінтересована особа - Бородянський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Київській області, про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України,
ВСТАНОВИВ :
ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаною заявою, обґрунтовуючи її тим, що 12 січня 2019 року його мати - ОСОБА_2 померла в м. Шахтарську Донецької області і її смерть була зареєстрована Шахтарським міськрайонним відділом записів актів цивільного стану Державної реєстраційної палати Міністерства юстиції ДНР. Бородянським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Київській областійому було відмовлено у державній реєстрації смерті його матері через невідповідність наданих ним на підтвердження факту смерті документу визначеної форми, оскільки ці документи були видані на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Просив встановити факт смерті ОСОБА_2, яка настала 12 січня 2019 року в м. Шахтарську Донецької області.
В судовому засіданні заявник ОСОБА_1 свою заяву підтримав і викладене підтвердив, пояснивши, що на момент смерті матері він знаходився біля неї і поховав її в м.Шахтарську.
Заінтересована особа - Бородянський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Київській області в судове засідання свого представника не направила, про час і місце розгляду справи повідомлена належним чином, повідомила про можливість розгляду справи за відсутності представника відділу.
Вислухавши пояснення заявника ОСОБА_1, дослідивши письмові докази по справі, суд вважає, що заява підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що відповідно до копії паспорту громадянина України серії КС №200665, виданого Шахтарським МВ УМВС України в Донецькій області 21 червня 2002 року, заявник ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 28 листопада 2006 року зареєстрований в ІНФОРМАЦІЯ_2. (а.с.3 )
Відповідно до копії свідоцтва про народження серії I-АГ № 141126, ОСОБА_1 народився 22 січня 1968 року в м. Шахтарську Донецької області і його батьками є ОСОБА_3 та ОСОБА_2. (а.с.6)
Відповідно до копії довідки № 872 від 05 грудня 2016 року про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, який зареєстрований в ІНФОРМАЦІЯ_3, перемістився з тимчасово окупованої території в смт Клавдієве Бородянського району Київської області по вул. Амосова, 32. (а.с.5)
Згідно з копією свідоцтва про смерть, виданого 16 січня 2019 року Шахтарським міськрайонним відділом запису актів цивільного стану Державної реєстраційної палати Міністерства юстиції самопроголошеної Донецької народної республіки, ОСОБА_2 померла 12 січня 2019 року в м. Шахтарську, про що 16 січня 2019 року складений відповідний запис акту про смерть за № 72 . (а.с.9)
Як убачається з копії довідки про причину смерті та копії лікарського свідоцтва про смерть за № 5 від 14 січня 2019 року, виданих Муніципальним закладом "Шахтарська центральна міська лікарня" самопроголошеної Донецької народної республіки, ОСОБА_2 померла 12 січня 2019 року, причина смерті - внутрішньомозковий крововилив при гіпертонічній хворобі. (а.с.8)
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року за № 1085-р "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення", м. Шахтарськ Донецької області відноситься до території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.
За правилами ст.1, 9, 17, 18 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України", тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України; державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий цими органами та/або особами, є недійсним і не створює правових наслідків; у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна; громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Водночас, відповідно до практики Європейського суду з прав людини, зокрема, у справах проти Туреччини ("Loizidou v. Turkey", "Cyprus v. Turkey"), a також Республіки Молдови та Росії (Mozer v. the Republic of Moldova and Russia", "Ila§cu and Others v.Moldova and Russia"), ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії ( Namibia case ), ЄСПЛ наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони.
Висновок Європейського суду з прав людини слід розуміти в контексті сформульованого у згаданому Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) , який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території.
Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій як реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Застосовуючи "намібійський виняток" у справі "Кіпр проти Туреччини", ЄСПЛ, зокрема, зазначив, що, виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх най- мінімальніших прав, що їм належать.
Враховуючи значення, яке має встановлення факту смерті особи для реалізації майнових та особистих немайнових прав заявниці, суд приймає рішення на підставі всіх поданих доказів, в тому числі з урахуванням документів, які видані установами, що знаходяться на тимчасово окупованій території України, та які, як виняток, приймаються до уваги судом та оцінюються разом з іншими доказами в їх сукупності та взаємозв'язку.
Оцінюючи досліджені докази, суд вважає підтвердженим і таким, що підлягає встановленню факт, що ОСОБА_2 померла в м. Шахтарську Донецької області 12 січня 2019 року, що за правилами ст.17 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" є підставою для державної реєстрації смерті органом державної реєстрації актів цивільного стану України.
Відповідно до ст.317 ЦПК України, рішення суду про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України,підлягаєнегайному виконанню.
Керуючись ст.259, 263 - 265, 315, 316, 317, 319 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
Заяву ОСОБА_1 задовольнити.
Встановити факт смертіОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженки ІНФОРМАЦІЯ_5, яка проживала в ІНФОРМАЦІЯ_6, і померла 12 січня 2019 року вм. Шахтарську Донецької області.
Рішення суду підлягає негайному виконанню.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Київського апеляційного суду через Бородянський районний суд Київської області .
Оскарження рішення суду не зупиняє його виконання.
Головуючий-суддяОСОБА_4
Суд | Бородянський районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 08.02.2019 |
Оприлюднено | 10.02.2019 |
Номер документу | 79700421 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Бородянський районний суд Київської області
Стасенко Г. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні