КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 лютого 2019 року № 320/6826/18
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Панченко Н.Д., розглянувши у м. Києві в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовомГоловного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі доТовариства з обмеженою відповідальністю Фаст Фуд простягнення податкового боргу, В С Т А Н О В И В:
до суду звернулось Головне управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю Фаст Фуд , в якому просить суд стягнути кошти з рахунків у банках, що обслуговують позивача та кошти за рахунок готівки в розмірі 20398, 74 грн.
На обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що за відповідачем утворилася заборгованість перед бюджетом у зв'язку із несплатою зобов'язань по орендній платі за землю з юридичних осіб на суму 20398, 74 грн. Податкові органи в силу закону від імені держави здійснюють функції з контролю за своєчасністю, правильністю нарахування та сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів), а також стягнення з платників податків заборгованості перед бюджетами та державними цільовими фондами, тому позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача суми вказаної заборгованості.
Ухвалою суду від 26.12.2018 відкрито спрощене позовне провадження у справі без проведення судового засідання. Учасникам справи було запропоновано у визначений судом строк вчинити певні процесуальні дії.
Відповідач правом на подання відзиву на позов не скористався. Ухвала про відкриття провадження у справі направлялась відповідачеві за адресою: 07401, Київська обл., м. Бровари, вул. Ярослава Мудрого, 90, що відповідає відомостям, які містяться в ЄДР юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за ідентифікаційним кодом в ЄДРПОУ 34458621. За результатами пошуку поштового відправлення (штрихкодовий ідентифікатор 0113329459437) на офіційному веб-сайті ПАТ "Укрпошта" містяться відомості з інформацією про те, що вказане відправлення не вручено адресату під час доставки з підставі - "інші причини". Відтак, в силу вимог частини одинадцятої статті 126 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки поштове відправлення під час доставки не вручено адресату з незалежних від суду причин, вважається, що таке відправлення вручене належним чином.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі з огляду на таке.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Фаст Фуд" є юридичною особою, зареєстрованою у встановленому законом порядку, що підтверджується наявними в ЄДР юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за ідентифікаційним кодом в ЄДРПОУ 34458621 відомостями.
За результатами камеральної перевірки позивача з питань своєчасності сплати податкового зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності, визначеного податковою декларацією за 2014-2015 року, податковим органом складено та підписано акт перевірки № 1560/21-22-12-05/34458621 від 25.10.2017, копію якого було надіслано на адресу відповідача рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення, яке не вручено адресату та, відповідно, було повернуто до податкового органу, про що контролюючим органом складений та підписаний відповідний акт від 02.11.2017 № 1084/21-22-12-05 "Про неможливість вручення рекомендованого з повідомленням листа" (а.с. 16 зворот).
На підставі вказаного акта перевірки відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення № 0059201205 від 02.11.2017 на загальну суму 101071, 39 грн., яке було направлено на адресу відповідача, однак не отримано останнім з підстав повернення поштового відправлення у зв'язку із відсутністю за вказаною адресою установи, про що податковим органом складений та підписаний відповідний акт (а.с. 14 зворот).
З матеріалів справи вбачається, що у зв'язку із наявністю переплати на особистому рахунку платника податків у сумі 80672, 65 грн., залишок несплачених грошових зобов'язань позивача становить 20398, 74 грн.
У зв'язку із несплатою відповідачем у добровільному порядку суми заборгованості у розмірі 20398, 74 грн., позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.
Відповідно до вимог статті 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно з вимогами підпункту 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 ПК України, грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Підпунктом 14.1.156 пункту 14.1 статті 14 ПК України передбачено, що податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
В силу вимог підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України, податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Відповідно до пункту 38.1 статті 38 ПК України, виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
Згідно з вимогами пункту 46.1 статті 46 ПК України, податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою (пункт 54.1 статті 54 ПК України).
Відповідно до вимог пункту 288.2 статті 288 ПК України, платником орендної плати за землю є орендар земельної ділянки.
Пунктом 288.7 статті 288 ПК України передбачено, що період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу.
Вимогами пункту 287.3 статті 287 ПК України передбачено, що податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Таким чином, загальна сума податкового боргу зі сплати грошових зобов'язань з орендної плати за землю з юридичних осіб становить 20398, 74 грн.
Статтею 49 ПК України визначено порядок подання податкової декларації до податкового органу. Так, пунктом 49.2 статті 49 ПК України передбачено, що платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді.
Згідно з вимогами пункту 54.1 статті 54 ПК України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Відповідно до вимог пункту 57.1 статті 57 ПК України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Пунктом 56.11 статті 56 ПК України передбачено, що самостійно визначене платником податків податкове зобов'язання оскарженню не підлягає.
Приписами пункту 57.3 статті 57 ПК України встановлено, що у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1-54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Так, відповідно до вимог підпункту 54.3.2 пункту 54.3 статті 54 ПК України, контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.
Суд зазначає, що грошові зобов'язання по орендній платі за землю з юридичних осіб, самостійно визначені відповідачем, відповідно до поданих ним декларацій з плати за землю, відповідачем не були сплачені, що підтверджується наявними в матеріалах справи письмовими доказами.
Згідно з вимогами пункту 59.1 статті 59 ПК України (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Положенням пункту 58.3 статті 58 ПК України встановлено, що у разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.
Податкова вимога надсилається (вручається) також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення (пункт 59.4 статті 59 ПК України).
При цьому, згідно з пунктом 59.5 статті 59 ПК України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Позивачем було виставлено податкову вимогу відповідачеві від 05.12.2017 за №10244-17 на загальну суму 101071, 39 грн., яка була направлена на адресу відповідача та отримана останнім 28.12.2017, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (штрихкодовий ідентифікатор 7302602984429) (а.с. 12). Доказів оскарження вищевказаної вимоги матеріали справи не містять.
Крім того, податковим органом на адресу відповідача рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення направлялося податкове повідомлення-рішення № 0059201205 від 02.11.2017, яке не вручено адресату та, відповідно, було повернуто до податкового органу, про що контролюючим органом складений та підписаний відповідний акт від 13.11.2017 № 1147/21-22-1210 "Про неможливість вручення рекомендованого з повідомленням листа".
Таким чином, в силу положень пункту 58.3 статті 58 ПК України, податкове повідомлення-рішення № 0059201205 від 02.11.2017 вважається врученим відповідачеві належним чином, у зв'язку з цим податкове зобов'язання вважається узгодженим.
Відповідно до вимог підпункту 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 ПК України, контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини. Крім того, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі (пункт 95.1 статті 95 ПК України).
Відповідно до пункту 89.1 статті 89 ПК України, право податкової застави виникає: у разі несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку; у разі несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу.
Матеріалами справи підтверджено, що на виконання вимог статті 89 ПК України, позивачем прийнято рішення від 05.12.2017 № 10244-17 про опис майна відповідача у податкову заставу (а.с. 13).
Згідно з вимогами пункту 95.4 статті 95 ПК України, контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
На підставі викладеного, суд вбачає наявність передбачених чинним законодавством обставин для стягнення коштів з рахунків відповідача у банках, обслуговуючих такого платника та кошти за рахунок готівки, у розмірі суми податкового боргу 20398, 74 грн.
На час розгляду справи та прийняття рішення по суті заявлених позовних вимог, доказів про сплату відповідачем податкового боргу із податкових зобов'язань по орендній платі за землю з юридичних осіб у розмірі 20398, 74 грн. до суду не надано.
Беручи до уваги ту обставину, що суму заборгованості у розмірі 20398, 74 грн. відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив; наявність у нього вказаної заборгованості підтверджується доказами, що містяться у матеріалах справи, суд дійшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути кошти з рахунків Фаст Фуд (ідентифікаційний код 34458621, місцезнаходження: 07401, Київська обл., м. Бровари, вул. Ярослава Мудрого, 90) у банках, що його обслуговують та кошти за рахунок готівки в рахунок погашення податкового боргу по орендній платі за землю з юридичних осіб (код платежу 18010600) у сумі 20398 (двадцять тисяч триста дев'яносто вісім) грн. 74 коп. (отримувач УК у м. Херсоні/м. Херсон/18010600, код отримувача - 37959779, банк отримувача - ГУДКСУ у Херсонській області, МФО банку - 852010, номер рахунку - 33215812700002, код бюджету - 18010600).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Повне рішення виготовлено та підписано 08.02.2019.
Суддя Панченко Н.Д.
Суд | Київський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 08.02.2019 |
Оприлюднено | 12.02.2019 |
Номер документу | 79722617 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Київський окружний адміністративний суд
Панченко Н.Д.