У Х В А Л А
14 лютого 2019 року
м. Київ
Справа № 823/666/16
Провадження № 11-85апп19
ВеликаПалата Верховного Суду у складі:
судді-доповідача Прокопенка О.Б.,
суддів Антонюк Н.О., Бакуліної С.В., Британчука В.В., Гудими Д.А., Золотнікова О.С., Кібенко О.Р., Лобойка Л.М., Лященко Н.П., Рогач Л.І., Саприкіної І.В., Ситнік О.М., Ткачука О.С., Уркевича В.Ю., Яновської О.Г.,
перевіривши наявність підстав для прийняття до розгляду справи за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Айова (далі - ТОВ Айова ) до Тальнівського районного управління юстиції Черкаської області, Тальнівської районної державної адміністрації Черкаської області, треті особи: ОСОБА_3, Товариство з обмеженою відповідальністю ВП Імпульс Плюс (далі - ТОВ ВП Імпульс Плюс ), про визнання протиправним і скасування рішення,
ВСТАНОВИЛА:
У травні 2016 року ТОВ Айова звернулося до суду з позовом, у якому просило визнати протиправним і скасувати рішення державного реєстратора Тальнівського районного управління юстиції Черкаської області від 22 лютого 2016 року індексний номер 28365798.
Черкаський окружний адміністративний суд постановою від 11 липня 2016 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 31 серпня 2016 року, позов задовольнив.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, з яким погодився і суд апеляційної інстанції, виходив із того, що, реєструючи право оренди на одну й ту саму земельну ділянку за іншою юридичною особою, державний реєстратор не переконався про наявність та дійсність вже зареєстрованого речового права позивача.
Не погодившись із такими судовими рішеннями, ТОВ ВП Імпульс Плюс 27 вересня 2016 року подало до Вищого адміністративного суду України касаційну скаргу.
Вищий адміністративний суд України ухвалою від 3 жовтня 2016 року відкрив касаційне провадження за скаргою третьої особи , копії касаційної скарги направив учасникам справи.
30 січня 2019 року Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду постановив ухвалу, якою передав справу на розгляд Великої Палати Верховного Суду на підставі частини шостої статті 346 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС).
Відповідно до цієї норми справа підлягає передачі на розгляд Великої Палати Верховного Суду в усіх випадках, коли учасник справи оскаржує судове рішення з підстав порушення правил предметної юрисдикції.
Вивчивши матеріали касаційної скарги Велика Палата Верховного Суду не знаходить підстав для передачі справи на її розгляд з огляду на таке.
У касаційній скарзі ТОВ ВП Імпульс Плюс просить скасувати постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 11 липня 2016 року й ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 31 серпня 2016 рокута ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права у їх висновках про протиправність державної реєстрації права оренди на одну й ту саму земельну ділянку за іншою юридичною особою.
Скаржник посилається на те, що у державного реєстратора були відсутні правові підстави для відмови йому в державній реєстрації права оренди земельної ділянки, а Законом України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень заборонено відмовляти в державній реєстрації прав та їх обтяжень з підстав, не передбачених цим Законом.
При цьому в касаційній скарзі ТОВ ВП Імпульс Плюс не порушено питання про закриття провадження у справі у зв'язку з непоширенням на неї юрисдикції адміністративного суду. Скарга не містить доводів щодо неправильного застосування судом норм права, які встановлюють правила предметної юрисдикції, як і посилань на такі норми. У скарзі ТОВ ВП Імпульс Плюс не вказує на порушення права, яке би підлягало захисту в іншому, ніж адміністративному порядку. Таким чином, вимоги скарги направлені на здійснення касаційного перегляду судових рішень по суті спору касаційним судом адміністративної юрисдикції та ухвалення у справі рішення за правилами адміністративного судочинства.
Разом з тим ТОВ ВП Імпульс Плюс подало додаткові пояснення, в яких зазначило, що суди попередніх інстанцій не врахували, що даний спір не належить до юрисдикції адміністративних судів, оскільки, на його думку, цей спір має не публічний, а приватноправовий характер.
Відповідно до частини першої статті 218 КАС у редакції, чинній на час подання касаційної скарги, особа, яка подала касаційну скаргу, має право доповнити чи змінити її протягом строку на касаційне оскарження, обґрунтувавши необхідність таких змін чи доповнень.
Згадані вище додаткові пояснення скаржником подані 8 лютого 2017 року, тобто поза межами строку на касаційне оскарження.
За таких обставин немаєпідстав для висновку про оскарження ТОВ ВП Імпульс Плюс рішення судів попередніх інстанцій саме у зв'язку з порушенням цими судами правил предметної юрисдикції.
Крім того, слід зазначити, що пунктом 5 частини першої статті 349 та частиною першою статті 354 КАС передбачено повноваження суду касаційної інстанції на скасування рішення із закриттям провадження у зв'язку з порушенням правил юрисдикції адміністративних судів, визначених статтею 19 цього Кодексу, незалежно від доводів касаційної скарги.
Отже,за правилами частини шостої статті 347 КАС справа підлягає поверненню на розгляд Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду.
Керуючись статтею 347 КАС, Велика Палата Верховного Суду
УХВАЛИЛА:
Повернути справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Айова до Тальнівського районного управління юстиції Черкаської області, Тальнівської районної державної адміністрації Черкаської області, треті особи: ОСОБА_3, Товариство з обмеженою відповідальністю ВП Імпульс Плюс , про визнання протиправним та скасування рішення на розгляд Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідачО.Б. Прокопенко Судді: Н.О. Антонюк Н.П. Лященко С.В. БакулінаЛ.І. Рогач В.В. БританчукІ.В. Саприкіна Д.А. ГудимаО.М. Ситнік О.С. ЗолотніковО.С. Ткачук О.Р. КібенкоВ.Ю. Уркевич Л.М. ЛобойкоО.Г. Яновська
Суд | Велика палата Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 14.02.2019 |
Оприлюднено | 19.02.2019 |
Номер документу | 79883395 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Велика палата Верховного Суду
Прокопенко Олександр Борисович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні