ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
06 лютого 2019 року м. Дніпросправа № 1140/1967/18
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого - судді Білак С.В. (доповідач), суддів: Шальєвої В.А., Юрко І.В., розглянувши в порядку письмового провадження в залі судового засідання Третього апеляційного адміністративного суду у м. Дніпрі
апеляційну скаргу
Кропивницької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області
на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 31.08.2018 року в адміністративній справі №1140/1967/18 (суддя у 1 інстанції Хилько Л.І., повний текст рішення складено 31.08.2018 року)
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ТРЕЙД-СКС"
до Кропивницької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області
про визнання дій протиправними та зобов'язати вчинити та утриматись від вчинення певних дій,-
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "ТРЕЙД-СКС" звернулося з позовом до Кропивницької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області, в якому просило: визнати протиправними дії щодо розірвання в односторонньому порядку договору про визнання електронних документів від 14.11.2016 р. № 14112012; зобов'язати відновити дію договору про визнання електронних документів від 14.11.2016 р. № 14112012; зобов'язати утриматись від дій щодо розірвання в односторонньому порядку договору про визнання електронних документів від 14.11.2016 р. № 14112012 з підстав не визначених законом.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем безпідставно розірвано договір про визнання електронних документів, через що позивач не зміг подати засобами телекомунікаційного зв'язку податкову звітність.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 31.08.2018 року позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Кропивницької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Кіровоградській області щодо призупинення дії договору про визнання електронних документів від 14.11.2016 року № 14112012. Зобов'язано Кропивницьку об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Кіровоградській області відновити дію договору про визнання електронних документів від 14.11.2016 року № 14112012, підключивши його до системи електронного документообігу з ДФС України. В задоволені решти позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального і процесуального права, просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове, яким відмовити у позові.
Апеляційна скарга обґрунтована тим, що підставою для призупинення договору про визнання електронних документів стало відсутність позивача та його службових осіб за юридичною адресою.
У відзиві на апеляційну скаргу позивач просив відмовити у задоволені апеляційної скарги та залишити рішення суду першої інстанції без змін.
Особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому апеляційний перегляд здійснюється в порядку письмового провадження відповідно до п.2 ч.1 ст.311 КАС України.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено судом апеляційної інстанції, що ТОВ "Трейд-СКС" (код – 40543845) зареєстроване як юридична особа, перебуває на обліку як платник податків в Кропивницькій ОДПІ.
Згідно з витягу з ЄДР, станом на 02.07.2018 р., місцезнаходження позивача: 25015, Кіровоградська обл., м.Кропивницький, вул.Єгорова, буд.40.
Між Кропивницькою (Кіровоградською) ОДПІ та ТОВ "ТОВ "Трейд-СКС" (код – 40543845) було укладено Договір "Про визнання електронних документів" від 14.11.2016 року №141120162, який було оброблено позитивно, що підтверджується квитанцією №2 від 14.11.2016 року.
22.02.2018 року позивачем засобами телекомунікаційного зв'язку подано до контролюючого органу податкову накладну №1 від 06.02.2018 р., яка згідно квитанції №1 від 22.02.2018 р. не прийнята у зв'язку з відсутністю укладеного договору приєднання, який визначає права та обов'язки сторін в процесі електронного документообігу.
Відповідно до квитанцій №1 від 20.04.2018 р. з вищевказаних підстав не було також прийнято податкові декларації з ПДВ за лютий та березень 2018 р. та червень 2018 р..
06.06.2018 року позивачем до контролюючого органу подано заяву про приєднання №1, яка згідно з квитанції №1 від 03.07.2018 р. не прийнята з підстав дії договору №141120162 від 14.11.2016 р.
Положеннями п.201.1 ст. 201 Податкового кодексу України (далі – ПК України) визначено, що платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідно до п.п.14.1.60 п.14.1 ст.14 ПК України єдиний реєстр податкових накладних – реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
Таким органом центральної виконавчої влади, у відповідності до положень постанови Кабінету Міністрів України від 21.05.2014 року №236, є Державна фіскальна служба України.
Порядок подання податкової декларації до органів державної податкової служби регулюється ст. 49 Податкового кодексу України.
Пунктами 49.8 та 49.9 статті 49 ПК України визначають, що прийняття податкової декларації є обов'язком контролюючого органу. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають.
Згідно пункту 49.10 статті 49 ПК України відмова посадової особи органу контролюючого органу прийняти податкову декларацію з будь-яких причин, не визначених цією статтею, у тому числі висунення будь-яких не визначених цією статтею передумов щодо такого прийняття (включаючи зміну показників такої податкової декларації, зменшення або скасування від'ємного значення об'єктів оподаткування, сум бюджетних відшкодувань, незаконного збільшення податкових зобов'язань тощо) забороняється.
Отже, податковим законодавством визначено обов'язок контролюючого органу щодо прийняття для реєстрації податкових накладних і визначено вичерпний перелік підстав для відмови у їх реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, який не підлягає розширеному тлумаченню чи доповненню на розсуд контролюючого органу.
Підставою для неприйняття податкових документів позивача в електронному вигляді стало те, що відповідачем призупинено дію договору про визнання електронної звітності шляхом відключення від системи електронного документообігу, оскільки контролюючим органом було встановлено відсутність позивача та його службових осіб за юридичною адресою.
Згідно до вимог пункту 4 розділу 6 примірного договору орган ДПС має право розірвати договір в односторонньому порядку у випадку ненадання платником податків нового посиленого сертифіката (сертифікатів) відкритого ключа замість скасованих або в разі зміни платником місця реєстрації.
Таким чином, законодавчо обґрунтованими підставами щодо розірвання договору про визнання електронних документів органом ДПС в односторонньому порядку є:
- ненадання платником податків нового посиленого сертифіката (сертифікатів) відкритого ключа замість скасованих;
- зміна ним місця реєстрації.
Аналогічні підстави розірвання були прописані і у договорі від 14.11.2016 р. № 141120162 про визнання електронних документів, підписаним між Кропивницькою (Кіровоградською) ОДПІ та ТОВ "Трейд-СКС" (код – 40543845).
Так, згідно із п.п.1, 3, 5 розділу 6 цього договору він набирає чинності з моменту його підписання Сторонами. Договір діє до закінчення строку чинності посилених сертифікатів відкритих ключів. Якщо платник податків подає до органу ДПС нові посилені сертифікати ЕЦП, цей договір вважається пролонгованим до закінчення терміну чинності нових посилених сертифікатів ключів. Орган ДПС має право розірвати договір в односторонньому порядку у випадку ненадання платником податків нового посиленого сертифіката (сертифікатів) відкритого ключа замість скасованих або в разі зміни платником місця реєстрації.
А згідно до п.5 розділу 6 цього договору, у разі припинення дії договору надісланий платником податків податковий документ в електронному вигляді не приймається.
За таких обставин, суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції, що нормами чинного законодавства не передбачено такі дії контролюючого органу як призупинення дії договору про визнання електронних документів, а лише визначено, право розірвання договору, виключно, з підстав ненадання платником податків нового посиленого сертифіката (сертифікатів) відкритого ключа замість скасованих або зміни платником податків місця реєстрації.
Також колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції, що дії відповідача щодо зупинення (призупинення) і невиконання умов договору про визнання електронних документів від 14.11.2016 №141120162 порушують права позивача і є протиправними.
З урахуванням викладеного суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що судом першої інстанції повно з'ясовані обставин, що мають значення для справи, висновки, викладені у рішенні суду першої інстанції, відповідають обставинам справи, судом першої інстанції правильно застосовано норми матеріального права та норми процесуального права, а тому відсутні підстави для скасування рішення суду першої інстанції.
Доводи апеляційної скарги не спростовують правильності прийнятого судом першої інстанції судового рішення.
Відповідно до ч.4 ст.243 КАС України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Керуючись статтями 242, 243, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Кропивницької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 31.08.2018 року в адміністративній справі №1140/1967/18 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ТРЕЙД-СКС" до Кропивницької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області про визнання дій протиправними та зобов'язати вчинити та утриматись від вчинення певних дій – залишити без задоволення.
Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 31.08.2018 року в адміністративній справі №1140/1967/18 - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та відповідно до ст.328 КАС України касаційному оскарженню не підлягає.
Головуючий - суддя С.В. Білак
суддя В.А. Шальєва
суддя І.В. Юрко
Суд | Третій апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 06.02.2019 |
Оприлюднено | 22.02.2019 |
Номер документу | 79968174 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Третій апеляційний адміністративний суд
Білак С.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні