ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 лютого 2019 року м.Суми
Справа №592/5678/18
Номер провадження 22-ц/816/28/19
Сумський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:
головуючого - Левченко Т. А. (суддя-доповідач),
суддів - Собина О. І. , Хвостик С. Г.
за участю секретаря судового засідання - Назарової О.М.,
сторони:
позивач - ОСОБА_1,
відповідач - Кредитна спілка Громадська каса ,
розглянув у відкритому судовому засіданні в приміщенні Сумського апеляційного суду в порядку спрощеного позовного провадження апеляційну скаргу Кредитної спілки Громадська каса
на рішення Ковпаківського районного суду м. Суми від 07 вересня 2018 року, ухваленого у складі судді Котенко О.А., у приміщенні Ковпаківського районного суду м. Суми, -
В С Т А Н О В И В:
У травні 2018 року ОСОБА_1 звернувся з позовом до Кредитної спілки Громадська каса про стягнення заборгованості по заробітній платі.
Свої вимоги мотивує тим, що з 04 травня 2006 року по 31 березня 2014 року працював у КС Громадська каса на посаді голови правління. 31 березня 2014 року був звільнений з даної посади на підставі ст. 38 КЗпП України. Проте відповідач, починаючи з 01 березня 2010 року по день звільнення не виплачував йому заробітну плату. Враховуючи ту обставину, що при прийнятті на роботу контракт з ним, як головою правління не укладався, вважає, що відповідач зобов'язаний виплатити йому заробітну плату за період з квітня 2010 року по березень 2014 року в розмірі, не меншому за мінімальну заробітну плату за кожен місяць прострочення, що становить 50275 грн.
Рішенням Ковпаківського районного суду м. Суми від 07 вересня 2018 року позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково. Стягнуто з Кредитної спілки Громадська каса на користь ОСОБА_1 заборгованість по заробітній платі в сумі 45847 грн з наступним утриманням податків та зборів.
В іншій частині позову відмовлено.
Стягнуто з Кредитної спілки Громадська каса на користь держави 704 грн 80 коп. судового збору.
Вказане рішення суду відповідач оскаржив в апеляційному порядку.
В апеляційній скарзі КС Громадська каса , посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, просить рішення суду скасувати.
В доводах апеляційної скарги зазначає, що при вирішенні справи місцевим судом не було з'ясовано обставин, що мають значення для справи, а саме в матеріалах справи відсутні докази тяжкого фінансового стану кредитної спілки, що підтвердило б обставини того, що ОСОБА_1 не міг нараховувати собі заробітну плату. Також судом не було задоволено клопотання відповідача з приводу витребування доказів для з'ясування таких обставин. Крім того, ОСОБА_1 як голова правління, та одноособовий працівник кредитної спілки, повинен був надавати звіти до ДПІ про нараховану, виплачену та невиплачену заробітну плату. Вказує, що на даний час проводиться досудове розслідування з приводу привласнення ОСОБА_1 коштів з використанням службового становища. Крім того, зауважує, що позивачем не було надано доказів про його звернення до спостережної ради кредитної спілки з питань виплати йому заробітної плати чи відмови у виплаті.
У відзиві на апеляційну скаргу представник позивача ОСОБА_1 адвокат Цюпка О.В. просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду - без змін. При цьому, зазначає, що рішення суду є законним і обґрунтованим, так як матеріалами справи доведено факт невиплати заробітної плати позивачу з вересня 2010 року по 31 березня 2014 року.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника відповідача КС Громадська каса адвоката Сукач О.С., яка підтримала апеляційну скаргу, позивача ОСОБА_1 та його представника адвоката Цюпки О.В., які заперечують проти апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та перевіривши законність й обґрунтованість рішення суду першої інстанції, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено та з матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 з 04 травня 2006 року по 31 березня 2014 року працював у Кредитній спілці Громадська каса на посаді голови правління. 31 березня 2014 року був звільнений із займаної посади на підставі ст. 38 КЗпП України (а. с. 5).
Відповідно до пунктів 10.1, 10.5 статуту Кредитної спілки Громадська каса , затвердженого рішенням загальних зборів КС Громадська каса , оформленого протоколом № 01 від 10 лютого 2004 року, правління є виконавчим органом, який здійснює керівництво її поточною статутною діяльністю кредитної спілки. Правління складається з посадових осіб, котрі знаходяться в трудових відносинах з кредитною спілкою. Голова правління кредитної спілки призначається рішенням спостережної ради та працює на підставі контракту (а. с. 72-75).
Відповідно до запису в трудовій книжці позивача на підставі наказу № 28 від 04.05.2006 року, він був прийнятий на посаду голови правління КС Громадська каса . Контракт з позивачем, як це передбачено статутом кредитної спілки не укладався.
Згідно відомостей з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків ДФС України, наданих Державною податковою інспекцією у м. Сумах від 28 березня 2018 року за № 1169, ОСОБА_1 отримав від КС Громадська каса в першому кварталі 2010 року заробітну плату в сумі 6600 грн, в другому кварталі 2010 року - в сумі 6600 грн, в третьому кварталі 2010 року - в сумі 4400 грн (а. с. 6-8).
Також, відповідно до індивідуальних відомостей Пенсійного фонду України про застраховану особу позивача йому була нарахована заробітна плата КС Громадська каса для нарахування пенсії за січень 2010 року в сумі 2200 грн, за лютий 2010 року - в сумі 2200 грн, за березень 2010 року - в сумі 2200 грн (тобто, за перший квартал 2010 року - 6600 грн), за квітень 2010 року - в сумі 2200 грн, за травень 2010 року - в сумі 2200 грн, за червень 2010 року - в сумі 2200 грн (тобто, за другий квартал 2010 року - в сумі 6600 грн), за липень 2010 року - в сумі 2200 грн, за серпень 2010 року - в сумі 2200 грн (тобто, за третій квартал 2010 року - в сумі 4400 грн). З вересня 2010 року по лютий 2014 року в індивідуальних відомостях відсутні дані щодо нарахувань заробітної плати ОСОБА_1 КС Громадська каса . В березні 2014 року зазначена сума нарахування 250 грн, але у відомостях з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків ДФС України вказана сума за березень 2014 року відсутня. (а. с. 64-66).
Частково задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що позивач, працюючи у КС Громадська каса , з вересня 2010 року по 31 березня 2014 року не отримував заробітну плату, тому з огляду на те, що контракт з ОСОБА_1 не укладався, дійшов висновку про наявність підстав для стягнення на користь позивача заборгованості по заробітній платі за вказаний період у розмірі, не меншому за мінімальну заробітну плату.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, оскільки він дійшов їх правильно встановивши фактичні обставини справи, з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Згідно ст. 3 Закону України Про оплату праці , ст. 95 КЗпП України мінімальна заробітна плата - це встановлений законом мінімальний розмір оплати праці за виконану працівником місячну (годинну) норму праці. Відповідно до ст. 3-1 Про оплату праці розмір заробітної плати працівника за повністю виконану місячну (годинну) норму праці не може бути нижчим за розмір мінімальної заробітної плати. Умовою, за наявності якої працівникові гарантується оплата праці в розмірі, не нижчому мінімальної заробітної плати, є виконання працівником тих норм праці, які призначені впливати на інтенсивність праці. Положеннями ст. 2 Закону України Про оплату праці передбачено - як місячна норма інтенсивності праці, виконання якої є умовою виникнення права на оплату праці в розмірі, що є не нижчим мінімальної заробітної плати, можуть розглядатись посадові обов'язки.
Судом першої інстанції встановлено, що з часу створення КС Громадська каса її керівником був ОСОБА_1, який здійснював всю діяльність від імені кредитної спілки як голова правління до серпня 2015 року. Вказану обставину зазначено у відзиві на позовну заяву голови правління КС Громадська каса ОСОБА_4
Відповідно до п. 10.5. Статуту КС Громадська каса голова правління кредитної спілки призначається рішенням спостережної ради та працює на підставі контракту.
Запис в трудовій книжці ОСОБА_1 про прийняття та звільнення з роботи внесений за підписом голови спостережної ради КС Громадська каса (а. с. 5).
Враховуючи, що відповідачем не надано доказів невиконання ОСОБА_1 в спірний період посадових обов'язків голови правління кредитної спілки, а також те, що з ним не було укладено контракт в якому було визначено розмір його заробітної плати, суд першої інстанції дійшов обгрунтованого висновку про наявність у позивача права на отримання заробітної плати за період з вересня 2010 року по 31 березня 2014 року в розмірі, не меншому за мінімальну заробітну плату.
Суд першої інстанції також дійшов правильного висновку, що відсутність нарахувань заробітної плати за місцем роботи не позбавляє особу права на отримання заробітної плати за виконання своїх посадових обов'язків. Не є підставою для відмови у позові і відсутність звернення позивача до спостережної ради кредитної спілки з питань виплати йому заробітної плати, а також наявність відкритого кримінального провадження, яке на даний час перебуває на стадії досудового слідства.
Доводи апеляційної скарги про те, що у разі стягнення на користь позивача заборгованості по заробітній платі, у кредитної спілки виникнуть обов'язки щодо сплати штрафних санкцій за подання недостовірної звітності та пені за несвоєчасність розрахунку з бюджетом, також не можуть бути підставою для скасування оскаржуваного рішення суду. Проте колегія суддів у зв'язку з цим вважає за необхідне зазначити, що пунктом 10.8 статуту Кредитної спілки Громадська каса визначено, що голова правління кредитної спілки несе персональну моральну і матеріальну відповідальність за організацію статутної діяльності кредитної спілки, за організацію, достовірність та повноту статистичного, бухгалтерського (фінансового) обліку і звітності, за виконання покладених на правління завдань (а. с. 72-75). А тому у разі наявності в діях ОСОБА_1 на посаді голови правління вини в не нарахуванні заробітної плати, яка спричинила збитки кредитній спілці, він може нести відповідну відповідальність.
Враховуючи, що ціна позову складає 50275 грн, дана справа є малозначною, тому відповідно до п. 1 ч. 6 ст. 19 ЦПК України постанова суду апеляційної інстанції у даній справі, як малозначній, не підлягає касаційному оскарженню.
Керуючись ст. ст. 367; 374 ч. 1 п. 1; 375; 381-382 ЦПК України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Кредитної спілки Громадська каса залишити без задоволення.
Рішення Ковпаківського районного суду м. Суми від 07 вересня 2018 року в даній справі залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і відповідно до п. 1 ч. 6 ст. 19, п. 2 ч. 3 ст. 389 ЦПК України оскарженню в касаційному порядку не підлягає.
Повне судове рішення складено 20 лютого 2019 року.
Головуючий: Т.А. Левченко
Судді : О.І. Собина
С.Г. Хвостик
Суд | Сумський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 19.02.2019 |
Оприлюднено | 21.02.2019 |
Номер документу | 79971027 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Сумський апеляційний суд
Левченко Т. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні