ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРCОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул.Театральна,18, м. Херсон, 73000,
тел./0552/26-47-84, 49-31-78, факс 49-31-78, веб сторінка: ks.arbitr.gov.ua/sud5024/
У Х В А Л А
19 лютого 2019 року Справа № 923/1165/15
Господарський суд Херсонської області у складі судді Сулімовської М.Б., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за заявою боржника: ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Реалтінвестсервіс", м.Херсон
про банкрутство
за участю представників кредиторів:
ТОВ "Стокхолл" - ОСОБА_2 (НОМЕР_1, виданий Суворовським РВ у м.Херсоні УДМС України в Херсонській області 24.09.2013р.), представник, довіреність від 20.03.2018р.;
ПАТ "Дельта Банк" - ОСОБА_3 (НОМЕР_2, виданий Заводським РВ УМВС України в Миколаївській області 17.11.1995р.), представник, довіреність від 29.12.2018р.;
ліквідатор: не з'явився
в с т а н о в и в:
Ліквідаційною комісією боржника ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Реалтінвестсервіс", м.Херсон, щодо якого власником прийнято рішення про ліквідацію, подано до господарського суду заяву про порушення справи про банкрутство у зв'язку з недостатністю майнових активів для задоволення вимог кредиторів.
Ухвалою господарського суду від 03.08.2015р. порушено провадження у справі про банкрутство.
Постановою Господарського суду Херсонської області від 17.08.2015р. боржника визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру і призначено ліквідатором банкрута голову ліквідаційної комісії ОСОБА_4, яку зобов'язано здійснити ліквідацію банкрута і подати до суду звіт та ліквідаційний баланс.
Ухвалою господарського суду від 20.10.2015р. затверджено реєстр вимог кредиторів до ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Реалтінвестсервіс", м. Херсон.
Ухвалою суду від 24.04.2018р. повноваження арбітражного керуючого ОСОБА_4 по виконанню обов'язків ліквідатора банкрута припинено, призначено ліквідатором банкрута арбітражного керуючого ОСОБА_5
04.02.2019р. до господарського суду звернувся ліквідатор арбітражний керуючий ОСОБА_5 із клопотанням про надання згоди на продаж майна боржника ТОВ "Реалтінвестсервіс".
Для розгляду клопотання ліквідатора суд, ухвалою від 05.02.2019р., призначив судове засідання із викликом представників учасників провадження та запропонував заставному кредитору ПАТ "Дельта Банк" надати письмово викладену позицію щодо клопотання ліквідатора.
В судове засідання представники кредиторів ТОВ "Стокхолл" та ПАТ "Дельта Банк" з'явились.
Ліквідатор банкрута та представники решти кредиторів в судове засідання не з'явились, про поважність причин неявки суд не повідомили.
Судом розглянуто клопотання ліквідатора, досліджено докази, подані в обґрунтування клопотання та заслухано представників учасників провадження.
Представник заставного кредитора ПАТ "Дельта Банк" заперечив щодо задоволення клопотання ліквідатора, зауважив, що листом від 22.01.2019р. банком, фактично, було надано згоду на продаж майна, що є предметом забезпечення вимог кредитора, а тому клопотання ліквідатора вважає необґрунтованим та просить відмовити в його задоволенні.
Представник кредитора ТОВ "Стокхолл" підтримала клопотання ліквідатора, вважає його таким, що підлягає задоволенню.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши клопотання ліквідатора, заслухавши представників кредиторів, суд дійшов наступних висновків.
Так провадження у справі про банкрутство ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Реалтінвестсервіс" порушено ухвалою господарського суду від 03.08.2015р. відповідно до процедури, передбаченої статтею 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Постановою суду від 17.08.2015р. ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Реалтінвестсервіс" визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором призначено голову ліквідаційної комісії ОСОБА_4
Ухвалою суду від 20.10.2015р., крім іншого, визнано вимоги ПАТ "Дельта Банк" в сумі 605896981,84 грн., як такі, що забезпечені заставою майна боржника і відносяться до реєстру вимог кредиторів окремо.
Під час розгляду грошових вимог ПАТ "Дельта Банк" господарським судом встановлено, що боржник ТОВ "Реалтінвестсервіс" відповідно до іпотечного договору №13/07/107/11-КЛТ від 03.11.2011р. є майновим поручителем ТОВ "Ерфольг-Україна" за виконання останнім зобов'язань за кредитним договором № 04.1/07/11-КЛТ від 03.06.2011р. В якості забезпечення виконання зобов'язань боржником передано в іпотеку майно - земельну ділянку та житловий будинок.
Ухвалою суду від 24.04.2018р. повноваження ОСОБА_4 по виконанню обов'язків ліквідатора банкрута припинено, призначено ліквідатором банкрута арбітражного керуючого ОСОБА_5 та зобов'язано останнього завершити процедуру ліквідації боржника, надати суду встановлені Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом документи, що підтверджують проведення ліквідаційної процедури (звіт ліквідатора, ліквідаційний баланс, тощо).
Як слідує з матеріалів справи, ПАТ "Дельта Банк" листом від 05.08.16р. №18.5/2033 (т.6 а.с.188) надав згоду на проведення першого прилюдного аукціону з продажу всього майна боржника як цілісного майнового комплексу за початковою вартістю, що дорівнює сукупності всіх визнаних у справі про банкрутство ТОВ "Реалтінвестсервіс" вимог, без можливості пониження початкової вартості. Банком також зазначено, що у випадку, якщо перші прилюдні торги з реалізації майна банкрута у вигляді ЦМК не відбудуться, здійснити продаж майна, що забезпечує вимоги АТ "Дельта Банк", окремими лотами за початковою вартістю та на умовах, письмово погоджених з АТ "Дельта Банк".
Ліквідатор зазначив, що призначений на 13.12.2018р. аукціон з продажу майна ТОВ "Реалтінвестсервіс" визнано таким, що не відбувся, у зв'язку з відсутністю учасників.
На виконання приписів Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", у зв'язку з обранням способу продажу активів боржника частинами, ліквідатором боржника направлено запит на погодження продажу заставного майна на аукціоні у складі одного лоту за оціночною вартістю.
Листом від 22.01.2019р. №23.1/2705 (т.6 а.с.189-190) АТ "Дельта Банк" надано згоду на реалізацію заставного майна одним лотом:
1. на першому аукціоні з продажу майна боржника за початковою вартістю 4486600,00 грн. без можливості зниження початкової вартості майна.
2. у разі, якщо перший аукціон з реалізації майна банкрута за початковою вартістю не відбудеться, здійснювати реалізацію заставного майна на повторному аукціоні за початковою вартістю 3589280,00 грн., з можливістю пониження початкової вартості, але не нижче ніж до граничної вартості, яка становить 50% від початкової вартості.
3. у разі, якщо повторний аукціон з реалізації майна банкрута за початковою вартістю 3589289,00 грн. не відбудеться, здійснювати реалізацію майна на другому повторному аукціоні за початковою вартістю 2871424,00 грн. з можливістю пониження початкової вартості, але не нижче до ніж до граничної вартості, яка становить 50% від початкової вартості.
4. у разі, якщо другий повторний аукціон з реалізації майна банкрута за початковою вартістю 2871424,00 грн. не відбудеться, подальшу реалізацію заставного майна здійснювати виключно за окремим письмовим погодженням АТ "Дельта Банк".
Однак, на думку ліквідатора, вищезазначені умови проведення аукціону з продажу заставного майна суперечать нормам Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", оскільки законодавством передбачено проведення першого, першого повторного та другого повторного аукціонів з продажу майна банкрута. Можливість проведення третього повторного аукціону Законом не передбачено.
Крім цього, як зазначає ліквідатор, Законом про банкрутство не передбачено обов'язку ліквідатора погоджувати вартість майна боржника із заставним кредитором, заставний кредитор надає лише згоду на реалізацію заставного майна, а порядок продажу такого майна встановлений спеціальними норами Закону, у тому числі щодо встановлення початкової вартості майна та порядку її зниження. Закон не надає право кредитору, вимоги якого забезпечені заставою майна, встановлювати додаткові вимоги щодо початкової вартості майна, що підлягає продажу на аукціоні, а також порядку її зниження. Обмеження з боку забезпеченого кредитора при погодженні реалізації заставного майна предмета продажу конкретними умовами проведення аукціону не відповідає вимогам Закону про банкрутство.
Так комітетом кредиторів на засіданні 29.01.2019р. (т.6 а.с.191-197 - протокол б/н) прийнято рішення про необхідність отримання згоди на продаж майна ТОВ "Реалтінвестсервіс", що є предметом забезпечення, та уповноважено арбітражного керуючого ОСОБА_5 на звернення до суду з відповідним клопотанням.
За наведених обставин ліквідатор просить задовольнити його клопотання та надати згоду на продаж майна боржника, що є предметом забезпечення.
Відповідно до частини 1, 2 статті 41 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ліквідатор - фізична особа, яка відповідно до судового рішення господарського суду організовує здійснення ліквідаційної процедури боржника, визнаного банкрутом, та забезпечує задоволення вимог кредиторів у встановленому цим Законом порядку. Ліквідатор з дня свого призначення здійснює, зокрема, такі повноваження: виконує функції з управління та розпорядження майном банкрута; формує ліквідаційну масу; продає майно банкрута для задоволення вимог, внесених до реєстру вимог кредиторів, у порядку, передбаченому цим Законом.
Згідно з частиною 1 статті 42 Закону про банкрутство усі види майнових активів (майно та майнові права) банкрута, які належать йому на праві власності або господарського відання на дату відкриття ліквідаційної процедури та виявлені в ході ліквідаційної процедури, включаються до складу ліквідаційної маси, за винятком об'єктів житлового фонду, в тому числі гуртожитків, дитячих дошкільних закладів та об'єктів комунальної інфраструктури, що належать юридичній особі - банкруту, які передаються в порядку, встановленому законодавством, до комунальної власності відповідних територіальних громад без додаткових умов і фінансуються в установленому порядку.
Відповідно до ч. 2 ст. 44 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ліквідатор організовує проведення аукціону з продажу активів банкрута з урахуванням вимог цього Закону.
В ч.5 ст.44 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" вказано, що ліквідатор здійснює продаж майна боржника у вигляді цілісного майнового комплексу. У разі якщо продати майно боржника у вигляді цілісного майнового комплексу не вдалося, ліквідатор здійснює продаж майна боржника частинами.
За вимогами частини 4 статті 42 Закону про банкрутство майно банкрута, що є предметом забезпечення, не включається до складу ліквідаційної маси і використовується виключно для задоволення вимог кредитора за зобов'язаннями, які воно забезпечує. Продаж майна банкрута, що є предметом забезпечення, здійснюється в порядку, передбаченому цим Законом, виключно за згодою кредитора, вимоги якого воно забезпечує, або суду.
Отже, статтею 42 Закону про банкрутство визначений порядок надання згоди на відчуження заставного майна, згідно якого така згода є безумовною та надається кредитором - заставодержателем, або судом (за відсутності згоди кредитора-заставодержателя), а дії ліквідатора, спрямовані на її одержання, є необхідними для формування ліквідаційної маси банкрута.
Зазначена правова позиція узгоджується з практикою Верховного Суду у складі Касаційного господарського суду, викладеною у постановах від 23.05.2018р. у справі №915/2069/15, від 31.05.2018р. у справі № 904/7433/15.
При цьому, надання згоди на продаж заставного майна забезпеченим кредитором не надає йому права обирати порядок та умови реалізації заставного майна, в тому числі його початкову вартість на повторному аукціоні, оскільки такий порядок та умови в значній мірі визначені законом, а також способи реалізації активів боржника обирає ліквідатор (статті 43,44,65,66 Закону про банкрутство).
Вказана правова позиція викладена Верховним Судом у складі Судової палати для розгляду справ про банкрутство Касаційного господарського суду у постанові від 21.06.2018р. у справі № 914/701/17.
Забезпеченим кредитором у листі від 22.01.2019р. №23./2705 повідомлено ліквідатора банкрута, що банк не заперечує проти проведення аукціону з продажу заставного майна банкрута за певних умов, при цьому, у разі якщо другий повторний аукціон з продажу майна не відбудеться, подальшу реалізацію майна здійснювати виключно за окремим письмовим погодженням з банком.
Таким чином, банком у вказаному листі визначено умови, при настанні яких ліквідатор банкрута має звернутися з проханням про надання додаткової згоди.
Разом з тим, суд зауважує, що Законом про банкрутство не передбачено надання забезпеченим кредитором повторної згоди на реалізацію майна, що є предметом забезпечення, на повторному та другому повторному аукціоні.
Згода забезпеченого кредитора на реалізацію заставного майна, передбачена частиною 4 статті 42 Закону про банкрутство, надається на реалізацію майна боржника в цілому, а не на кожну окрему дію / повторний, другий повторний аукціони і т.д./, спрямовану на реалізацію майна боржника, зокрема, не на проведення кожного конкретного аукціону, а на продаж майна банкрута.
Зазначена правова позиція узгоджується з практикою Верховного Суду у складі Касаційного господарського суду, викладеною у постановах у справах № 904/3719/15 від 29.03.2018р., № 18/1355/12 від 26.04.2018р.
У ліквідаційній процедурі, за відсутності згоди забезпеченого кредитора, господарський суд за заявою ліквідатора лише надає згоду на продаж майна банкрута, що знаходиться в заставі (іпотеці), а ліквідатор у відповідності до приписів статей 44, 49-76 Закону про банкрутство здійснює оцінку майна банкрута, що є предметом забезпечення та здійснює його продаж для задоволення вимог забезпеченого кредитора.
Згідно з абзацом 4 частини 1 статті 44 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", вибір способів продажу активів здійснюється ліквідатором з метою забезпечення його відчуження за найвищою ціною.
Законодавець надає ліквідатору право вибору способів продажу активів боржника, зазначаючи про те, що такий вибір повинен здійснюватися з метою забезпечення їх відчуження за найвищими цінами (частина 1 статті 44 Закону про банкрутство). При цьому, право вибору ліквідатором способів реалізації майна не пов'язано з наданням згоди комітету кредиторів на обрання способу продажу майна.
Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.65 Закону, якщо інше не встановлено договором, у разі закінчення аукціону без визначення переможця протягом місяця (у разі продажу нерухомого майна - двох місяців) організатор аукціону зобов'язаний провести повторний аукціон; якщо інше не встановлено договором, у разі закінчення повторного аукціону без визначення переможця протягом місяця організатор аукціону зобов'язаний провести другий повторний аукціон.
Статтями 65, 66 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" передбачено, що вперше аукціон проводиться без можливості зниження початкової вартості, якщо інше не встановлено договором про проведення аукціону. У разі закінчення аукціону без визначення переможця проводиться повторний аукціон зі зниженням початкової вартості на 20 відсотків та з можливістю подальшого зниження початкової вартості на самому аукціоні, але не нижче, ніж до граничної вартості, - 50 відсотків початкової вартості. При цьому, про наведене зазначається у відповідному оголошенні. Другий повторний аукціон проводиться зі зниженням початкової вартості на 20 відсотків від вартості першого повторного аукціону та за відсутності бажаючих укласти договір початкова вартість знижується на крок аукціону доти, доки не виявиться бажаючий укласти договір.
Таким чином, виходячи з аналізу наведених норм Закону, суд зазначає, що положеннями Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" не встановлено обов'язку ліквідатора отримувати згоду заставного кредитора на проведення повторного та другого повторного аукціону, згода надається на реалізацію майна боржника в цілому, а не на кожну окрему дію, спрямовану на реалізацію майна боржника, в тому числі на проведення окремого аукціону, встановлення початкової вартості цілісного майнового комплексу та порядку її зниження визначаються безпосередньо самим ліквідатором банкрута у відповідності до вимог Закону.
Зважаючи на викладене та враховуючи те, що ненадання судом згоди на продаж заставного майна призведе до затягування ліквідаційної процедури та неможливості здійснення ліквідатором банкрута продажу майна у відповідності до положень Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", господарський суд вважає за необхідне клопотання ліквідатора ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Реалтінвестсервіс" арбітражного керуючого ОСОБА_5 щодо надання згоди на продаж майна банкрута задовольнити; надати згоду на продаж майна банкрута ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Реалтінвестсервіс", а саме: житлового будинку загальною площею 250,2 кв. м. та земельної ділянки (кадастровий номер 3223155400:05:0:28:0142) площею 0,8 га, що розташовані за адресою Київська обл. Обухівський район, смт. Козин, вул.Пайова, 12/1.
При цьому суд критично ставиться до тверджень представника банку відносно того, що листом від 22.01.2019р. АТ "Дельта Банк" надано згоду на реалізацію заставного майна, що є підставою для відмови у задоволенні клопотання ліквідатора банкрута, оскільки надання згоди банком не на продаж в цілому, а за умови вчинення певних дій в рамках реалізації майна боржника та наступного погодження подальшої реалізації майна з банком є таким, що не відповідає вимогам Закону про банкрутство.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 40, 42 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст.234 Господарського процесуального кодексу України, суд -
у х в а л и в:
1. Клопотання ліквідатора арбітражного керуючого ОСОБА_5 про надання згоди на продаж майна ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Реалтінвестсервіс" (код ЄДРПОУ 21496577, 73000, м.Херсон, вул.Патона, 4) задовольнити.
2. Надати згоду на продаж майна ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Реалтінвестсервіс" (код ЄДРПОУ 21496577, 73000, м.Херсон, вул.Патона, 4), а саме:
- житлового будинку загальною площею 250,2 кв. м., розташованого за адресою Київська обл. Обухівський район, смт. Козин, вул.Пайова, 12/1;
- земельної ділянки (кадастровий номер 3223155400:05:0:28:0142) площею 0,8 га, розташованої за адресою Київська обл. Обухівський район, смт. Козин, вул.Пайова, 12/1.
Ухвала суду набрала законної сили 19.02.2019р. і може бути оскаржена в апеляційному порядку у строки, встановлені ст.256 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст ухвали складено
і підписано 21.02.2019р.
Суддя М.Б. Сулімовська
Суд | Господарський суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 19.02.2019 |
Оприлюднено | 21.02.2019 |
Номер документу | 79990783 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні