Рішення
від 25.02.2019 по справі 922/2992/18
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"25" лютого 2019 р.м. ХарківСправа № 922/2992/18

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Лавровой Л.С.

при секретарі судового засідання Пунтус Д.А.

розглянувши в порядку загального позовного провадження справу

за позовом ТОВ "Рекорд Гранул" до АТ "Харківобленерго", м. Харків про про скасування рішення щодо накладення оперативно-господарської санкції за участю представників:

від позивача - Смотров О.І.

від відповідача -Мовчан О.О.

ВСТАНОВИВ:

В листопаді 2018 року до господарського суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю "Рекорд Гранул" та просить визнати незаконним та скасувати рішення комісії Акціонерного товариства "Харківобленерго" , оформлене протоколом засідання комісії № 110364 від 24.09.2018 року на підставі якого до позивача застосовані оперативно-господарські санкції за порушення п. 8.2.4 Правил роздрібного ринку електроенергії , затверджених Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 312 від 14.03.2018 року за зрив пломби енергопостачальної організації АТ" Харківобленерго" яка була встановлена у вхідному щиті на трансформаторі струму та на огорожі вхідного рубильника.

Друга вимога, визнати незаконними та скасувати повідомлення про припинення подачі електричної енергії від 29.10.2018 року , судові витрати покласти на відповідача.

В обгрунтування позовних вимог , позивач посилається на перевірку від 16.08.2018 року яка була здійснена АК "Харківобленерго" за результатами якої було складено акт порушення за № 110364, яким встановлено порушення зі сторони ТОВ" Рекорд Гранул" п. 8.2.4 "Правил роздрібного ринку електроенергії", затверджених постановою Національної комісії, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг за № 312 від 14.03.2018 року шляхом "зриву пломби енергопостачальної організації АК" Харківобленерго", встановленої на вхідному щиті на трансформаторі струму та на огорожі вхідного рубильника".

Відповідач проти заявлених вимог заперечує та просить суд відмовити у задоволені позовних вимог у повному обсязі виходячи з наступного, так ТОВ" Рекорд Гранул" порушив умови договору про постачання електричної енергії № 17420 від 31.10.2016 року та вимоги Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕ за № 312 від 14.03.2018, за що передбачена спеціальна відповідальність, для застосування якої наявність вини не є обов*язковою. Як вказує відповідач, в даному випадку позивачем порушений п. 2.3.4 ПРРЕЕ та п. 2.1 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затверджено постановою НКРЕ від 04.05.2006 № 562 зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.07.2006 за № 782/12656 " зі змінами та доповнення від 14.10.2019 за № 1338, якою передбачена не лише відповідальність споживача за втручання в роботу лічильника, а й за порушення пломб, при цьому як зазначає відповідач, порушення пломб є окремим порушенням Правил.

Також, відповідач посилається на положення пунктів 3.3, 6.40, 6.41, 10.2.26 Правил, Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006 № 562 (далі - Методика), статей 26, 27 Закону України "Про електроенергетику", статті 235 Господарського кодексу України (далі - ГК) якими мотивовано безпідставність позовних вимог з огляду на те, що саме позивач як споживач електричної енергії зобов'язаний забезпечити збереження і цілісність встановлених на його території (в його приміщенні) розрахункових засобів обліку та пломб відповідно до акта про пломбування, тому в даному випадку пошкодження пломби на об'єкті, що належить позивачу, є окремим порушенням Правил. Отже, як пояснив відповідач, для здійснення спірних донарахувань достатньо встановлення самого факту пошкодження пломби без доведення того, чи здійснювалося позивачем втручання в роботу приладу обліку електричної енергії чи ні. ( а.с.29-32).

06.12.2018 року від позивача надійшла відповідь на відзив в якому останній просить суд , задовольнити позовні вимоги у повному обсязі виходячи з наступного, позивач не згоден з позицією відповідача щодо застосування до даного випадку п.1.1 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженою НКРЕ від 04.05.2006 року № 562, оскільки дана Методика визначає обсяг та вартість електричної енергії, що стосується саме не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією саме для населення при виявлені крадіжки електричної енергії, самовільного підключення до об*єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку.

Як стверджує позивач , у випадку що розглядається судом, порушення у вигляді відсутності пломб в установлених місцях, має викликати наслідок у вигляді не облікованої енергії та є фактом, який має юридичне значення для не застосування названої вище Методики.

Разом з тим, як зазначає позивач у відповіді на відзив ( вх. № 34085 від 06.12.2018 року) як вбачається з акту про порушення від 16.08.2018 року, схема електропостачання споживача не порушена, індикаторів дії впливу постійного (змінного) магнітного або електричного полів не встановлено , клемна кришка прибору обліку - не порушена, фактів втручання позивачем в електромережу чи споживання ним електричної енергії в обхід прибору обліку - відсутні .

Крім того, позивач стверджує, що протокол за № 12 засідання комісії з розгляду актів порушення ПРРЕЕ від 24.09.2018 року складений на підставі недостовірних даних, оскільки в протоколі №12 комісія ухвалила оскаржуване рішення на підставі Акту про пломбування та здачу пломб і приладів обліку на збереження № 468 від 11.11.2016 року та Акту технічної перевірки розрахункових засобів обліку та заміни приладів обліку за № 377 від 11.11.2016 року, з огляду на ті обставини, що точка комерційного обліку ( підстанція) визначені як нежитлове приміщення розташоване за адресою : с. Петрівське. Разом з тим, площадка вимірювання , як зазначає позивач , знаходиться поза межами будь-яких нежитлових приміщень та розміщена в місці не захищеному від доступу третіх осіб на відстані 150 м. від виробничих приміщень тобто на відкритій місцевості. ( а.с.44)

На підставі викладеного, позивач вважає, що оскаржуваний акт про порушення є таким, що не відповідає вимогам чинного законодавства, та зазначає про відсутність підстав для застосування до нього оперативно-господарської санкції, оскільки відповідачем не враховано недоведеності факту втручання у роботу лічильника, знаходження пристрою обліку в загальнодоступному місці, що виключає вину позивача у відсутності пломби на двері шафи обліку. При цьому сам по собі факт пошкодження/відсутності пломби, без аналізу можливості безоблікового споживання внаслідок такого порушення не тягне за собою нарахування обсягу та вартості електроенергії, не облікованої внаслідок порушення Правил.

14.01.2019 року позивачем надані додаткові пояснення , які досліджені судом та долучені до матеріалів справи ( а.с.65-66).

06.02.2019 року , відповідачем по справі надано клопотання, яким останній долучає до матеріалів справи акт про пломбування та здачу пломб і приладів обліку на збереження від 11.11.2016 року, за підписом "Споживача" ОСОБА_3 та перелік місць встановлення з відбитків їх тавр.

Розглянувши матеріали справи та вислухавши пояснення сторін, судом встановлено наступне так, предметом позову у цій справі є скасування оперативно-господарської санкції за порушення правил користування енергією та визнання незаконними та скасування повідомлення про припинення подачі електроенергії від 29.10.2018 року.

Як вбачається з матеріалів справи, 31.10.2016 року між АК"Харківобленерго" та ТОВ" Рекорд Гранул" було укладено договір про постачання електричної енергії № 17420, відповідно до предмету договору, Постачальник продає електричну енергію Споживачу для забезпечення потреб електроустановок Споживача за домовленою потужністю, зазначеною у додатку № 3.1 "переліку місць встановлення розрахункових приладів обліку та тарифів, що застосовуються при проведені розрахунків за спожиту електричну енергію до цього Договору, а Споживач оплачує Постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії, здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору та додатками до Договору, що є невід*ємними частинами.

Під час виконання даного Договору , а також всіх питань, що не обумовлені цим Договором , сторони зобов*язуються керуватися чинним законодавством України, Правилами користування електричною енергією ( далі по тексту ПКЕЕ), Правилами улаштування електроустановок (ПУЕ), іншими нормативними документами. Також , сторони передбачили, що у разі прийняття нормативно-правових актів,я кі змінюють умови даного Договору, сторони зобов*язуються до внесення до Договору відповідних змін керуватися вимогами цих нормативних документів ( п. 2.1 Договору).

Відповідно до Договору відповідач взяв на себе зобов'язання відповідати за збереження та цілісність розрахункових електролічильників (засобів обліку) та пломб на них, сплачувати позивачеві вартість електричної енергії, розрахованої виходячи з приєднаної потужності токоприймачів та кількості годин її використання, згідно методики, затвердженої НКРЕ та зареєстрованої в Мінюсті, у разі таких дій з боку відповідача, як самовільне внесення змін до схеми обліку електроенергії, пошкодження засобів обліку електричної енергії, втручання в їх роботу, зняття пломб з засобів обліку, споживання електричної енергії окрім засобів обліку, інших умов, визначених методичними рекомендаціями НКРЕ та складених Актів про порушення ПКЕЕ.

Згідно з актом про опломбування та збереження пломб №468 від 11.11.2016 року на об'єкті споживача було здійснено опломбування в присутності представника Костюк ., яким було підписано даний акт пломбування та встановлено шість пломб 1) клемній кришці приладу обліку ( КЛ.КР) - пломба № 15093544, 2) - трансформаторного току ( Т.Т) - пломба № 15093545, 3) - трансформаторного току ( Т.Т) - пломба № 15093546, 4) - трансформаторного току ( Т.Т) - пломба № 15093547, 5) - огорожа приладу обліку (ОГР.ПУ) - пломба № 15093548, 6) - огорожа обмеживаючого пристрою ( ввідного пристрою-автомат) ( ОГР.ОП) - пломба № 15093549 .

В акті опломбування засобів обліку електричної енергії за №468 від 11.11.2016 зазначено, що Споживач прийняв на відповідальне збереження всі встановлені у колах обліку електроенергії зазначені в акті пломби та повідомлений про відповідальність за несанкціонований до приладів та кіл обліку, втручання у роботу обліку електроенергії, порушенні цілісності пломб та пломбувального матеріалу, пошкодження приладів обліку;

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом , 16.08.2018 року спеціалістами АК "Харківобленерго" була проведена перевірка підприємства - позивача з питань дотримання Правил користування електричною енергією. За результатами перевірки було складено Акт № 110364 від 16.08.2018 року, в якому було встановлено порушення відповідачем п. 8.2.4 Правил роздрібного ринку електроенергії , щодо зриву пломб енергопостачальної організації АТ "Харківобленерго" у вхідному щиті на трансформаторі струму та на огорожі вхідного рубильника".

Відповідно до зазначеного Акту проведення засідання комісії з розгляду актів ПКЕЕ було призначене на 24.09.2018 року.

Споживач ( директор Золотарев В.О.) , присутній на засіданні комісії 24.09.2018 року, з нарахуванням по акту ПКЕЕ не погодився, зробивши зауваження в протоколі комісії на розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії та наданий до сплати рахунок.

На підставі акту №110364 та відповідно до протоколу № 12 від 24.09.2018 року споживачеві було здійснено розрахунок вартості необлікованої електричної енергії, що складає суму в розмірі 288070,18 грн.

Так, судом встановлено, що умови договору № 17420 від 31.10.2016 про постачання електричної енергії , які сторонами в установленому законом порядку не змінювалися та не визнавалися недійсними, сторони встановили, що Споживач сплачує Постачальнику електричної енергії вартість електроенергії, розраховану виходячи із приєднаної потужності струмоприймачів та кількості годин їх використання (згідно з Методикою визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами Правил користування електричною енергією, затвердженою постановою НКРЕ від 4 травня 2006 року, № 562, за тарифами, що діяли протягом споживання електричної енергії з порушенням), у разі таких дій споживача:

- самовільного внесення змін у схемі обліку електроенергії;

- пошкодження засобів обліку електроенергії, втручання в їх роботу, зняття пломб засобів обліку;

- споживання електроенергії поза засобами обліку;

- інших умов, визначених методичними рекомендаціями НКРЕ.( п. 4.2.3 Договору).

Що стосується правової природи нарахованої відповідачем санкції, то суд зазначає, що рішення постачальника електричної енергії про нарахування вартості недоврахованої спожитої електроенергії є оперативно-господарською санкцією.

Відповідно до частини першої статті 275 ГК України за договором енергопостачання підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергія) споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.

Згідно з частиною 5 ст. 277 ГК України відповідальність за порушення правил користування енергією встановлюється законом.

Статтею 27 Закону України "Про електроенергетику" передбачена відповідальність за порушення законодавства в сфері електроенергетики, зокрема, за пошкодження приладів обліку та порушення правил користування енергією.

За змістом статті 235 ГК за порушення господарських зобов'язань до суб'єктів господарювання та інших учасників господарських відносин можуть застосовуватися оперативно-господарські санкції - заходи оперативного впливу на правопорушника з метою припинення або попередження повторення порушень зобов'язання, що використовуються самими сторонами зобов'язання в односторонньому порядку. До суб'єкта, який порушив господарське зобов'язання, можуть бути застосовані лише ті оперативно-господарські санкції, застосування яких передбачено договором. Оперативно-господарські санкції застосовуються незалежно від вини суб'єкта, який порушив господарське зобов'язання.

Відповідно до положень статті 237 ГК підставою для застосування оперативно-господарських санкцій є факт порушення господарського зобов'язання другою стороною. Оперативно-господарські санкції застосовуються стороною, яка потерпіла від правопорушення, у позасудовому порядку та без попереднього пред'явлення претензії порушнику зобов'язання (частина 1). Порядок застосування сторонами конкретних оперативно-господарських санкцій визначається договором. У разі незгоди з застосуванням оперативно-господарської санкції заінтересована сторона може звернутися до суду з заявою про скасування такої санкції та відшкодування збитків, завданих її застосуванням (частина 2).

За змістом статей 56, 58 Закону України "Про ринок електричної енергії" постачання електричної енергії споживачам здійснюється електропостачальниками, які отримали відповідну ліцензію, за договором постачання електричної енергії споживачу. Споживач зобов'язаний дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів.

Згідно із пп. 26 п. 10.2 Правил користування електричною енергією споживач електричної енергії зобов'язаний забезпечувати збереження і цілісність встановлених на його території (у його приміщенні) розрахункових засобів обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування.

Відповідно до п. 6.40 Правил користування електричною енергією у разі виявлення представниками електропередавальної організації або представниками постачальника електричної енергії пошкоджень чи зриву пломб, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів обліку, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів (систем) обліку з метою зміни їх показів перерахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006 N 562.

16.08. 2018 року представниками АТ "Харківобленерго" складено акт про порушення № 110364, в якому вказано, що ТОВ " Рекорд Гранул" порушило пункт 8.2.4 Правил користування електричною енергією, шляхом "Зриву пломб енергопостачальної організації АТ "Харківобленерго". Акт про порушення №110364 підписаний директором, належним представником ТОВ" Рекорд Гранул" із зауваженнями.

У відповідності до п. 8.2.4 ПРРЕЕ - у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та /або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до методики визначення обсягу та вартості не облікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором.

В акті мають бути зазначені зміст виявленого порушення із посиланням на відповідні пункти цих Правил та вихідні дані, необхідні та достатні для визначення обсягу недоврахованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, які необхідно вжити для усунення допущених порушень.

Акт складається в двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.

Акт підписується представником постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) та представником споживача.

У разі відмови споживача підписати акт в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт вважається дійсним, якщо він підписаний не менше ніж трьома уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації).

Споживач має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акта, які зазначаються в акті, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання.

Акт підписують тільки особи, які брали участь в контрольному огляді або технічній перевірці.

На підставі акта порушень уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг недоврахованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.

Комісія з розгляду актів порушень створюється постачальником електричної енергії (електропередавальною організацією) і має складатися не менше ніж з трьох уповноважених представників постачальника електричної енергії.

Споживач має бути повідомлений про час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 5 робочих днів до призначеного дня засідання і має право бути присутнім на засіданні комісії.

Рішення комісії оформляється протоколом і набирає чинності з дня вручення протоколу споживачу. Разом з протоколом споживачу надаються розрахунок величини вартості та розрахункові документи для оплати недоврахованої електричної енергії та/або збитків.

Споживач має право оскаржити рішення комісії в суді. У разі звернення до суду впродовж 10 робочих днів з дня вручення протоколу споживачу останній має право не оплачувати виставлені рахунки до вирішення спірних питань у судовому порядку.

На період розгляду судом спірних питань щодо порушення споживачем цих Правил обмеження та відключення електропостачання такого споживача, пов'язане з оскаржуваним фактом порушення, не здійснюється.

У відповідності до п. 2.1. Методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення споживачами ПКЕЕ, затверджена постановою НКРЕ №562 від 04.05.2006 перевіряється :

1) порушення цілісності пломб, цілісності пломбувального матеріалу, на якому встановлені пломби (дріт, кордова нитка тощо), порушення цілісності гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал (далі - порушення пломб), або відсутності на приладах обліку пломб з відбитками тавр про повірку приладів обліку (за умови наявності акта про збереження пломб, складеного в порядку, установленому ПКЕЕ, або іншого документа, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження приладів обліку, установлених пломб, та за умови втручання споживача в роботу приладів обліку);

2) пошкодження або відсутності пломб з відбитками тавр енергопостачальника чи інших заінтересованих сторін, індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, складеному в порядку, визначеному ПКЕЕ, або в іншому документі, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження приладів обліку, установлених пломб та індикаторів;

3) пошкодження приладів обліку (розбите скло, пошкодження цілісності корпусу тощо), інших дій споживача, які призвели до зміни показів приладів обліку (фіксація індикатором впливу постійного (змінного) магнітного або електричного полів (у разі підтвердження факту встановлення та передачі на збереження споживачу цього індикатора), використання фазозсувного трансформатора тощо);

4) пошкодження або відсутності пломб на приладах обліку, що враховують обсяг електричної енергії, переданої мережами споживача (за наявності акта про пломбування, складеного в порядку, визначеному ПКЕЕ), пошкодження зазначених приладів обліку (розбите скло, пошкодження цілісності корпусу тощо), інших дій споживача, які призвели до зміни показів приладів обліку;

5) самовільного підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі енергопостачальника;

6) підключення до електричної мережі, що не є власністю енергопостачальника, електроустановок, струмоприймачів або електропроводки поза розрахунковими приладами обліку електричної енергії з порушенням схеми обліку;

7) підключення до електричної мережі, що не є власністю енергопостачальника, електроустановок, струмоприймачів або електропроводки поза розрахунковими приладами обліку електричної енергії без порушення схеми обліку;

8) підключення на окремих площадках вимірювання електроустановок або струмоприймачів, не передбачених проектом, розрахунки за електричну енергію спожиту якими мають здійснюватися за іншою тарифною групою, ніж установлено для цієї площадки вимірювання.

Частина 1 статті 74 ГПК України - кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Частина 1 статті 76 ГПК України - належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Частина 2 статті 76 ГПК України - предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Частина 1 статті 79 ГПК України - достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Частина 2 статті 79 ГПК України - питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Системний аналіз положень статей 218, 235, 275 ГК України та статті 27 Закону України "Про електроенергетику" дозволяє зробити висновок про те, що оперативно-господарські санкції до сторони господарських правовідносин можна застосувати тільки тоді, коли така сторона вчинила правопорушення у сфері господарювання. До суб'єкта, який порушив господарське зобов'язання, можуть бути застосовані лише ті оперативно-господарські санкції, застосування яких передбачено договором. Особливості постачання електричної енергії споживачам та вимоги до договору про постачання електричної енергії встановлюються Законом України "Про засади функціонування ринку електричної енергії України" та Законом України "Про електроенергетику".

Законом України "Про електроенергетику" (стаття 26) визначено відповідальність споживача енергії як за порушення умов договору з енергопостачальником, так за порушення правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України. Одним з правопорушень в електроенергетиці є порушення цілісності пломб, порушення цілісності пломбувального матеріалу, на якому встановлені пломби. Отже, встановлення такого правопорушення є самостійною підставою для застосування щодо порушника оперативно-господарських санкцій.

Пунктом 2.1 Методики зазначено, що вона застосовується до ряду порушень, а зокрема, порушення споживачами правил користування електричною енергією, згідно з якою порушення цілісності пломб, цілісності пломбувального матеріалу, на якому встановлені пломби (дріт, кордова нитка тощо), порушення цілісності гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал (далі - порушення пломб), або відсутності на приладах обліку пломб з відбитками тавр про повірку приладів обліку (за умови наявності акта про збереження пломб, складеного в порядку, установленому ПКЕЕ, або іншого документа, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження приладів обліку, установлених пломб, та за умови втручання споживача в роботу приладів обліку). Також, зазначеним нормативним актом передбачено процедуру застосування оперативно-господарських санкцій за таке правопорушення, згідно з якою санкції застосовуються на підставі акта про порушення, складеного з урахуванням вимог ПКЕЕН, та в разі виявлення пошкодження приладів обліку (розбите скло, пошкодження цілісності корпусу тощо); факт порушення цілісності пломб та пломбувального матеріалу та втручання у роботу приладу обліку може бути підтверджений експертизою; до отримання енергопостачальником результатів експертизи (у визначених цією Методикою випадках) ця Методика не застосовується.

Щодо вимоги позивача про визнання незаконним та скасування повідомлення про припинення подачі електричної енергії від 29.10.2018 року, судом встановлено наступне, що відносини, пов*язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії регулюються Законом України "Про ринок електричної енергії", Законом України "Про електроенергетику", в силу норм яких дії відповідача по обмеженню та частковому припиненню енергопостачання об*єктів позивача не є зловживання правом, а є правомірними діями, вчиненими на підставі умов договору та у відповідності до положень діючого законодавства, з метою попередження та припинення електропостачання до споживачів, які нерегулярно та не у повному обсязі сплачують вартість спожитої електроенергії.

У зв*язку з існуючою заборгованістю ТОВ"Рекорд Гранул" перед АК "Харківобленерго" та на виконання умов договору (п.6.1.1. договору) відповідач по справі надіслав на адресу позивача попередження про обмеження постачання електричної енергії від 29.10.2018 року у якому зазначено суму заборгованості позивача перед відповідачем, з посиланням на заборгованість яка виникла по акту порушення ПРРЕЕ № 110364 у сумі 288070,18 грн.

Вважаючи, що вказаними діями може бути порушено права ТОВ " Рекорд Гранул " з даним позовом, заявник звернувся до господарського суду . Судом перевірено доводи позивача щодо визнання незаконними повідомлення про припинення подачі електроенергії від 29.10.2018 року та встановлено наступне, правовідносини між ТОВ "Рекорд Гранул" та ТА"Харківобленеого", склались в результаті укладення договору про постачання електричної енергії, регулюються Господарським кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України "Про електроенергетику".

У відповідності до ст. 1 Закону України "Про електроенергетику" постачання електричної енергії - господарська діяльність, пов*язана з наданням електричної енергії споживачеві за допомогою технічних засобів передачі та розподілу електричної енергії на підставі договору. Цією нормою Закону визначено, що споживачі - суб'єкти господарської діяльності та фізичні особи, що використовують енергію для власних потреб на підставі договору про її продаж та купівлю.

Таким чином, Законом встановлено, що основним документом, який регулює відносини споживача електричної енергії та енергопостачальника, є договір про постачання електричної енергії.

Як вбачається з матеріалів справи, 31.10.2016 року між АК"Харківобленерго" та ТОВ" Рекорд Гранул" було укладено договір про постачання електричної енергії № 17420, відповідно до предмету договору, Постачальник продає електричну енергію Споживачу для забезпечення потреб електроустановок Споживача за домовленою потужністю, зазначеною у додатку № 3.1 "переліку місць встановлення розрахункових приладів обліку та тарифів, що застосовуються при проведені розрахунків за спожиту електричну енергію до цього Договору, а Споживач оплачує Постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії, здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору та додатками до Договору, що є невід*ємними частинами.

У відповідності до ч. 1 ст. 175 Господарського кодексу України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку. Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Статтею 193 Господарського кодексу України встановлено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

У відповідності до ч. 2 ст. 509 Цивільного кодексу України зобов'язання виникають з підстав, встановлених ст. 11 цього Кодексу, у тому числі і з договорів.

Зобов'язання, в свою чергу, згідно з вимог статей 525, 526 Цивільного кодексу України, має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу. Одностороння відмова від виконання зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається.

У відповідності до ч. 1 ст. 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Положеннями статті 629 Цивільного кодексу України передбачено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.

У відповідності до ст. 180 Господарського кодексу України зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов'язань, як погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов'язкові умови договору відповідно до законодавства.

Згідно з ч. 1 ст. 277 Господарського кодексу України абоненти користуються енергією з додержанням правил користування енергією відповідного виду. Правила користування енергією, якщо інше не передбачено законом, затверджуються Кабінетом Міністрів України.

З аналізу вищевикладеного вбачається, що договір про постачання електричної енергії, який укладений між позивачем та відповідачем є обов*язковим до виконання обома сторонами цього договору.

Частиною 2 ст. 24 Закону України Про електроенергетику встановлено право енергопостачальники за умови неповної оплати споживачем спожитої електричної енергії обмежити його електроспоживання до рівня екологічної броні електропостачання або за відсутності такої повністю припинити електропостачання споживачу.

Зобов*язання постачальника електричної енергії припинити повністю або частково постачання йому електричної енергії у разі несплати рахунків відповідно до умов договорів, попередивши споживача не пізніше ніж за три робочих дні, також передбачено Договором про постачання електричної енергії № 17420 від 31.10.2016 року в розділі 6 "Порядок обмеження та припинення електропостачання".

Європейський суд з прав людини у рішенні в справі "Серявін та інші проти України" зазначав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення. ЄСПЛ зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід (рішення Європейського суду з прав людини у справі "Трофимчук проти України").

Разом із тим посилання позивача на те, що сам по собі факт відсутності пломби, без аналізу можливості безоблікового споживання внаслідок такого порушення, не тягне за собою застосування вимог Методики та нарахування обсягу та вартості електроенергії, не облікованої внаслідок порушення Правил, є безпідставними, оскільки пошкодження або відсутність пломб є окремим порушенням Правил, і в такому випадку необхідність доведення факту втручання в роботу самого засобу обліку електричної енергії спеціальними нормативними актами в галузі електроенергетики не передбачено.

Отже, сам по собі факт пошкодження чи зриву пломби, незалежно від обставин та можливості безоблікового споживання електроенергії, є достатньою правовою підставою для застосування оперативно-господарської санкції у виді донарахування вартості не облікованої електричної енергії.

На підставі викладеного , суд дійшов висновку щодо визнання оскаржуваного рішення відповідача таким, що відповідає вимогам чинного законодавства, та відмовляє у задоволенні заявлених позовних вимог у повному обсязі.

Судові витрати на підставі ст. 238 ГПК України, суд покладає на позивача.

На підставі викладеного та керуючись ст. 177, 194,208,209,210 ГПК України та Законом України "Про електроенергетику", Законом України "Про ринок електричної енергії" статті 235 ,237,275,277 Господарського кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Відмовити у задоволені позовних вимог повністю .

Рішення може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня складення його повного тексту. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Повне рішення складено 25.02.2019 р.

Суддя Л.С. Лаврова

СудГосподарський суд Харківської області
Дата ухвалення рішення25.02.2019
Оприлюднено26.02.2019
Номер документу80052695
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —922/2992/18

Постанова від 01.11.2019

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Банасько О.О.

Ухвала від 13.09.2019

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Банасько О.О.

Ухвала від 28.08.2019

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Банасько О.О.

Постанова від 17.07.2019

Господарське

Східний апеляційний господарський суд

Мартюхіна Наталя Олександрівна

Ухвала від 13.05.2019

Господарське

Східний апеляційний господарський суд

Мартюхіна Наталя Олександрівна

Ухвала від 24.04.2019

Господарське

Східний апеляційний господарський суд

Мартюхіна Наталя Олександрівна

Ухвала від 21.03.2019

Господарське

Східний апеляційний господарський суд

Мартюхіна Наталя Олександрівна

Рішення від 25.02.2019

Господарське

Господарський суд Харківської області

Лаврова Л.С.

Ухвала від 20.12.2018

Господарське

Господарський суд Харківської області

Лаврова Л.С.

Ухвала від 05.11.2018

Господарське

Господарський суд Харківської області

Лаврова Л.С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні