ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Кіровоградської області
вул.В'ячеслава Чорновола, 29/32, м.Кропивницький, Україна, 25022,
тел/факс: 22-09-70/24-09-91 E-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
15 березня 2019 року справа № 912/626/19
Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Вавренюк Л.С., розглянувши заяву Фермерського господарства "Показовське+" про забезпечення позову у справі №912/626/19
за позовом Фермерського господарства "Показовське+",
до відповідачів:
1. Тишківської сільської ради,
2. ОСОБА_1
про визнання права оренди, визнання недійсним рішення, визнання недійсною додаткову угоду до договору оренди землі,
встановив: до Господарського суду Кіровоградської області надійшла позовна заява Фермерського господарства "Показовське+" до Тишківської сільської ради та ОСОБА_1 про визнання за Фермерським господарством "Показовське +" право оренди на земельну ділянку кадастровий номер НОМЕР_1, площею 29,1819 га, з цільовим призначенням для ведення фермерського господарства, розташовану на території Федорівської сільської ради Добровеличківського району Кіровоградської області, за договором оренди землі від 05.12.2017 (номер запису в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про інше речове право 23784784); визнання недійсною додаткової угоди від 10.10.2018 до договору оренди землі від 05.12.2017, що укладена 10.10.2018 між ОСОБА_1 та Тишківською сільською радою Добровеличківського району Кіровоградської області щодо дострокового припинення дії договору оренди з 10.10.2018; визнання недійсним рішення Тишківської сільської ради Добровеличківського району Кіровоградської області від 05.02.2019 № 352 "Про припинення дії договору оренди від 05.12.2017 щодо земельної ділянки за кадастровим номером НОМЕР_1".
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на порушення відповідачами ст. 525, 526, 629, Цивільного кодексу України, ст.ст. 30, 31 Закону України "Про оренду землі", ст. ст. 152, 154, 155 Земельного кодексу України.
Ухвалою господарського суду від 11.03.2019 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі № 912/677/19.
До господарського суду 14.03.2019 надійшла заява №б/н від 14.03.2019 позивача про забезпечення позову з вимогами:
Заборонити Тишківській сільській раді Добровеличківського району Кіровоградської області здійснювати будь-які дії, спрямовані на розпорядження, зміну цільового призначення, поділ чи об'єднання, передання у власність чи надання в оренду, у тому числі продаж на земельних торгах (аукціоні), земельної ділянки загальною площею 29,1819 га, в тому числі рілля - 29,1819 га, кадастровий номер НОМЕР_1, для ведення фермерського господарства, яка знаходиться на території Федорівської сільської ради Добровеличківського району Кіровоградської області, або її частини.
Заборонити державним кадастровим реєстраторам відділу у Добровеличківському районі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області здійснювати дії, спрямовані на скасування державної реєстрації земельної ділянки цільове призначення якої - для ведення фермерського господарства з кадастровим номером НОМЕР_1, загальною площею 29,1819 га, у тому числі рілля - 29,1819 га, яка розташована на території Федорівської сільської ради Добровеличківського району Кіровоградської області.
Заборонити державним реєстраторам речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень вчиняти будь-які дії, спрямовані на реєстрацію права власності та інших речових прав щодо земельної ділянки загальною площею 29,1819 га, у тому числі рілля - 29,1819 га, кадастровий номер НОМЕР_1, для ведення фермерського господарства, яка знаходиться на території Федорівської сільської ради Добровеличківського району Кіровоградської області, або її частини.
В обґрунтування поданої заяви позивач зазначає, що матеріали справи підтверджують наявність об'єктивного сумніву вважати, що рішення суду буде виконане, оскільки наведені факти та обставини в їх сукупності свідчать про недобросовісну поведінку відповідача 1 щодо виконання умов договору оренди землі від 01.12.2017.
Так, рішенням чотирнадцятої сесії сьомого скликання від 05.02.2019 № 353 Тишківською сільською радою вирішено включити до переліку земельних ділянок комунальної власності для продажу права оренди на них на земельних електронних торгах спірну земельну ділянку площею 29,1819 га, у тому числі 29,1819 га - рілля, кадастровий номер НОМЕР_1.
Отже, відповідач 1, як розпорядник спірної земельної ділянки, у силу приписів ст. 122, 134 ЗК України, має намір розпорядитися спірною земельною ділянкою шляхом продажу права оренди на неї на конкурентних засадах (земельних торгах).
Таким чином, у позивача наявний обґрунтований сумнів вважати, що рішення суду буде виконане.
З огляду на викладене, невжиття заходів до забезпечення позову шляхом заборони відповідачу 1 вчиняти певні дії по розпорядженню земельною ділянкою за кадастровим номером НОМЕР_1 у випадку прийняття рішення на користь позивача, не забезпечить реального захисту прав останнього на оренду земельною ділянкою, що є головною метою судочинства. Отже, вжиття заходів забезпечення позову сприятиме запобіганню порушення прав позивача та забезпечить можливість реального судового захисту.
Разом з тим, відповідач 1, як розпорядник земельної ділянки, в силу приписів статі 122 ЗК України на даний час при наявності спору, має всі можливості здійснювати дії, спрямовані на скасування державної реєстрації земельної ділянки та подальшого відчуження частин вказаної ділянки третім особам, і вказаний факт може утруднити виконання рішення суду у разі задоволення позову.
У разі скасування державної реєстрації земельної ділянки за кадастровим номером НОМЕР_1 (як об'єкта права), що є предметом спору у даній справі, позивач буде позбавлений можливості зареєструвати право оренди на ці ділянки на підставі рішення суду, що унеможливить його виконання.
Враховуючи викладене, позивач вважає, що наявні підстави заборонити державним реєстраторам речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень вчиняти будь-які дії, спрямовані на реєстрацію права власності та інших речових прав щодо земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_1.
У поданій заяві позивач повідомляє про відсутність пропозицій щодо зустрічного забезпечення.
Розглянувши заяву позивача про забезпечення позову, господарський суд вважає за необхідне зазначити таке.
Відповідно до ст. 136 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд за заявою учасника справи має право вжити передбачених ст. 137 цього Кодексу заходів забезпечення позову. Забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду.
Частиною 1 ст. 137 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що позов забезпечується, зокрема, забороною відповідачу вчиняти певні дії, забороною іншим особам вчиняти дії щодо предмета спору, іншими заходами, необхідними для забезпечення ефективного захисту або поновлення порушених чи оспорюваних прав та інтересів, якщо такий захист або поновлення не забезпечуються заходами, зазначеними у пунктах 1 - 9 цієї частини.
При вирішенні питання про забезпечення позову господарський суд має здійснити оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів з урахуванням: розумності, обґрунтованості і адекватності вимог заявника щодо забезпечення позову; забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників судового процесу; наявності зв'язку між конкретним заходом до забезпечення позову і предметом позовної вимоги; запобігання порушенню у зв'язку із вжиттям таких заходів прав та охоронюваних законом інтересів осіб, що не є учасниками даного судового процесу. Заходи до забезпечення позову повинні бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Співмірність передбачає співвідношення господарським судом негативних наслідків від вжиття заходів до забезпечення позову з тими негативними наслідками, які можуть настати в результаті невжиття цих заходів, з урахуванням відповідності права чи законного інтересу, за захистом яких заявник звертається до суду, та майнових наслідків заборони відповідачу здійснювати певні дії.
На підставі викладених вимог процесуального закону та доводів позивача, господарський суд вважає за можливе задовольнити подану позивачем заяву.
Так, судом враховується, що Тишківська сільська рада, як розпорядник спірної земельної ділянки, в силу приписів ст. 122 Земельного кодексу України, не позбавлений права та можливості, незважаючи на наявність судового спору, приймати рішення та здійснювати дії, спрямовані на зміну цільового призначення та складу угідь, зміну конфігурації та меж, зміну кадастрового номеру, поділ чи об'єднання, передання у власність чи надання у користування щодо спірної земельної ділянки.
Також судом враховано, що згідно ст. 9 Закону України "Про Державний земельний кадастр", внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей здійснюються державними кадастровими реєстраторами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Пунктом 114 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 №1051, встановлено, що державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі, зокрема, поділу чи об'єднання земельних ділянок.
Згідно з п. 19 Постанови Кабінету міністрів України від 25.12.2015 №1127 "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", державний реєстратор за результатом прийнятого рішення щодо державної реєстрації прав відкриває та/або закриває розділи в Державному реєстрі прав, вносить до відкритого розділу або спеціального розділу Державного реєстру прав відповідні відомості про речові права та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів цих прав.
На підставі викладеного господарський суд доходить висновку, що у випадку припинення існування спірної земельної ділянки як об'єкта цивільних прав або у випадку передачі земельної ділянки у власність чи користування третім особам, позивач буде змушений захищати своє порушене право шляхом подання інших позовів до судів різних юрисдикцій, а тому невжиття заходів до забезпечення позову, заявлених позивачем у заяві, не забезпечить реального захисту прав останнього на оренду земельної ділянки, що є головною метою судочинства.
Таким чином, вжиття заходів забезпечення позову сприятиме запобіганню порушення прав позивача та забезпечить можливість реального судового захисту.
Отже, заява Фермерського господарства "Показовське+" про забезпечення позову у даній справі підлягає задоволенню судом.
Керуючись ст.ст. 136-140, 234-235 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
УХВАЛИВ:
Заяву №б/н від 14.03.2019 Фермерського господарства "Показовське+" про забезпечення позову у справі №912/626/19 задовольнити.
Заборонити Тишківській сільській раді Добровеличківського району Кіровоградської області здійснювати будь-які дії, спрямовані на розпорядження, зміну цільового призначення, поділ чи об'єднання, передання у власність чи надання в оренду, у тому числі продаж на земельних торгах (аукціоні), земельної ділянки загальною площею 29,1819 га, в тому числі рілля - 29,1819 га, кадастровий номер НОМЕР_1, для ведення фермерського господарства, яка знаходиться на території Федорівської сільської ради Добровеличківського району Кіровоградської області, або її частини.
Заборонити державним кадастровим реєстраторам відділу у Добровеличківському районі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області здійснювати дії, спрямовані на скасування державної реєстрації земельної ділянки цільове призначення якої - для ведення фермерського господарства з кадастровим номером НОМЕР_1, загальною площею 29,1819 га, у тому числі рілля - 29,1819 га, яка розташована на території Федорівської сільської ради Добровеличківського району Кіровоградської області.
Заборонити державним реєстраторам речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень вчиняти будь-які дії, спрямовані на реєстрацію права власності та інших речових прав щодо земельної ділянки загальною площею 29,1819 га, у тому числі рілля - 29,1819 га, кадастровий номер НОМЕР_1, для ведення фермерського господарства, яка знаходиться на території Федорівської сільської ради Добровеличківського району Кіровоградської області, або її частини.
У випадку відкриття виконавчого провадження з примусового виконання даної ухвали:
стягувачем є Фермерське господарство "Показовське+" (27000, Кіровоградська обл., смт. Добровеличківка, вул. Центральна, 84, ідентифікаційний код 41783526)
боржником є:
Тишківська сільська рада (27013, Кіровоградська обл., Добровеличківський р-н, с. Тишківка, вул. Центральна, 3, ідентифікаційний код 04365827).
У відповідності до ч. 1 ст. 144 Господарського процесуального кодексу України ухвала про забезпечення позову є виконавчим документом, підлягає негайному виконанню з дня її постановлення незалежно від її оскарження і відкриття виконавчого провадження.
Ухвала про забезпечення позову може бути пред'явлена до примусового виконання протягом строку, визначеного ст. 12 Закону України "Про виконавче провадження".
Ухвалу може бути оскаржено до Центрального апеляційного господарського суду в порядку та строки, визначені Господарським процесуальним кодексом України.
Оригінал ухвали направити Фермерському господарству "Показовське+" (27000, Кіровоградська обл., смт. Добровеличківка, вул. Центральна, 84).
Копії ухвали направити
Тишківській сільській раді, 27013, Кіровоградська обл., Добровеличківський р-н, с. Тишківка, вул. Центральна, 3;
ОСОБА_1, АДРЕСА_1.
Суддя Л.С. Вавренюк
Суд | Господарський суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 15.03.2019 |
Оприлюднено | 17.03.2019 |
Номер документу | 80470298 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Чередко Антон Євгенович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні