Ухвала
від 01.03.2019 по справі 335/12186/18
ОРДЖОНІКІДЗЕВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. ЗАПОРІЖЖЯ

1Справа № 335/12186/18 1-кс/335/1667/2019

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 березня 2019 року м. Запоріжжя

Слідчий суддя Орджонікідзевського районного суду міста Запоріжжя ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління Головного управління Національної поліції в Запорізькій області ОСОБА_3 про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Запоріжжя, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , підозрюваного у вчиненні злочинів, передбачених ч. 2 ст. 27, ч. 4 ст. 189, ч. 1 ст. 263 КК України, в кримінальному провадженні, що внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12018080020001423 від 12 червня 2018 року, за участі прокурора ОСОБА_5 , слідчого ОСОБА_3 , підозрюваного ОСОБА_4 , захисника ОСОБА_6 , -

ВСТАНОВИВ:

Слідчий відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління Головного управління Національної поліції в Запорізькій області ОСОБА_3 , за погодженням з прокурором, який здійснює нагляд за додержанням законів під час проведення досудового розслідування у формі процесуального керівництва досудовим розслідуванням прокурором відділу нагляду за додержавнням законів органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю прокуратури Запорізької області ОСОБА_5 , звернувся до слідчого суді з клопотанням про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно ОСОБА_4 , в обґрунтування якого зазначив, що зібраними під час досудового розслідування доказами (рапортом, протоколом допиту потерпілої, протоколом пред`явлення осіб для впізнання за фотознімками за участі потерпілої, висновком судово-медичної експертизи, протоколом обшуку, висновком судової вибухо-технічної експертизи, висновком судової балістичної експертизи експерта) встановлено наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ним злочинів, передбачених ч. 2 ст. 27, ч. 4 ст. 189, ч. 1 ст. 263 КК України, а саме у безпосередньому вчиненні вимоги передачі чужого майна з погрозою насильства над потерпілим чи його близькими родичами, пошкодженні чи знищенні їхнього майна (вимагання), вчиненої повторно, з погрозою вбивства чи заподіяння тяжких тілесних ушкоджень, що завдало майнової шкоди у особливо великих розмірах, організованою групою; придбанні, носінні та зберіганні вогнепальної зброї та боєприпасів без передбаченого законом дозволу. Посилаючись на те, що підозрюваний вчинив тяжкий та особливо тяжкий злочин, за які законом передбачене покарання у вигляді позбавлення волі на строк від трьох до семи та від семи до дванадцяти років з конфіскацією майна відповідно, розлучений, не має стійких соціальних зв`язків, раніше не судимий, що підтверджує можливість переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду, знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, незаконно впливати на потерпілих та свідків у цьому ж кримінальному провадженні, вчинити інше кримінальне правопорушення, слідчий просить застосувати до ОСОБА_4 запобіжний захід у вигляді тримання під вартою строком на 60 діб.

Слідчий та прокурор під час розгляду клопотання його підтримали та просять задовольнити.

Підозрюваний та його захисник заперечували проти застосування підозрюваному запобіжного заходу у виді тримання під вартою, вказуючи на те, що він має постійне місце проживання, проживає з батьком та сестрою, має на утриманні неповнолітнього сина, має постійне місце роботи, а тому переховуватися від слідства чи суду не збирається та буде вчасно виконувати процесуальні обов`язки, вважають, що підозра за ч. 1 ст. 263 КК України є необґрунтованою, оскільки зброя і боєприпаси, що були виявлені та вилучені правоохороними органами під час обшуку за колишнім місцем мешкання ОСОБА_4 по АДРЕСА_1 , були залишені там ОСОБА_7 , про що він написав заяву слідчому, та просили його допитати під час цього засідання щодо вказаних обставин.

Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_7 вказав, що сумку із зброєю та боєприпасами в будинку за місцем мешкання ОСОБА_4 по АДРЕСА_1 були залишені ним без відома власника будинку, потім після обшуку він зізнався у зберіганні цих речей.

Розглянувши клопотання слідчого та додані до нього матеріали, вислухавши пояснення учасників кримінального провадження, допитавши свідка, слідчий суддя встановив наступне.

ОСОБА_4 у середині грудня 2017 року увійшов до складу організованої ОСОБА_8 злочинної групи, в якій під керівництвом останнього, діючи на території м. Запоріжжя, в період з кінця травня до 11 вересня 2018 року вчинили вимагання майна у ОСОБА_9 , ОСОБА_10 та ОСОБА_11 .

Так, мешканець м. Запоріжжя ОСОБА_8 , раніше у період часу з 02.09.2008 по 30.06.2009 проходив службу в органах внутрішніх справ, а в період часу з 28.10.2008 по 30.06.2009 на посаді оперуповноваженого сектору карного розшуку Комунарського районного відділу Запорізького міського управління Головному управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області. ОСОБА_8 , маючи навички оперативної роботи співробітника правоохоронного органу, використовуючи отриманні спеціальні знання щодо ведення оперативно-розшукової діяльності та документування і викриття злочинів, користуючись зв`язками отриманими під час службової діяльності, офіційно працевлаштований, але не маючий достатніх легальних джерел отримання доходів для існування, діючи умисно, з метою незаконного збагачення шляхом вимагання чужого майна, розуміючи складність одноособового вчинення злочинів, не пізніше середини грудня 2017 року в м. Запоріжжя вирішив створити організовану злочинну групу, члени якої під його керівництвом та він сам безпосередньо, діючи на території м. Запоріжжя, мали вчиняти низку тяжких та особливо тяжких злочинів спрямованих проти життя, здоров`я, недоторканості, свободи, особистих прав і власності громадян.

Для реалізації свого злочинного наміру щодо створення організованої групи з метою вимагання та вчинення інших злочинів корисливо-насильницької спрямованості, ОСОБА_8 послідовно не пізніше середини грудня 2017 року, перебуваючи у м.Запоріжжі, запропонував ОСОБА_4 , ОСОБА_12 та ОСОБА_13 увійти до її складу. В подальшому, на протязі періоду з середини грудня 2017 року до середини травня 2018 року до складу організованої групи залучив інших невстановленим в ході досудового розслідування осіб.

На етапі створення організованої групи, не пізніше середини грудня 2017 року ОСОБА_8 , перебуваючи у м. Запоріжжі, розробив єдиний злочинний план вимагання грошових коштів у осіб ромської національності, шляхом висунення до них незаконних вимог, поєднаних із застосуванням психічного та фізичного насилля, погрозами фізичної розправи, передавати грошові кошти у визначеному розмірі членам групи під вигаданим приводом збуту потерпілими наркотичних засобів. Вказаний злочинний план ОСОБА_8 не пізніше грудня 2017 року у м. Запоріжжі довів до ОСОБА_4 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 та отримав від них згоду на його виконання. В подальшому, на протязі періоду з середини грудня 2017 року до середини травня 2018 року довів злочинний план іншим залученим невстановленим в ході досудового розслідування членам організованої злочинної групи, які також надали згоду на його виконання.

ОСОБА_4 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 та невстановлені в ході досудового розслідування особи, будучи співвиконавцями запланованих злочинів і активними членами організованої ОСОБА_8 злочинної групи, надавши згоду останньому на участь в цьому об`єднанні, як на етапі його створення так і в подальшому, усвідомлювали, що всі вони входять до складу організованої злочинної групи, своїми діями, у тому числі під час вчинення вимагання, підтвердили свої злочинні наміри, безпосередньо з метою незаконного збагачення брали участь у вчинюваних злочинах відповідно до злочинного плану і відведеним їм ролям, виконували конкретні дії, спрямовані на досягнення спільної злочинної мети.

Злочинним планом також було передбачено прикриття діяльності організованої ОСОБА_8 злочинної групи та надання їй ознак вигаданої легальності перед правоохоронними органами та суспільством, у зв`язку з чим 07.12.2017 останній разом з ОСОБА_12 заснували громадську організацію «Національний всеукраїнський антикорупційний комітет «Патріот» (ЄДРПОУ 41789313), вигаданим напрямком діяльності якої було зазначено сприяння боротьбі з незаконним обігом наркотичних засобів, до членів якої 17.07.2017 включили ОСОБА_4 та ОСОБА_13 , а пізніше поступово на протязі періоду з середини грудня 2017 року до середини травня 2018 року інших членів злочинної групи.

При появі під час вчинення злочинів працівників правоохоронних органів або представників громадськості, а також при викритті останніми злочинної діяльності організованої ОСОБА_8 злочинної групи, її члени мали представлятись членами громадської організації «Національний всеукраїнський антикорупційний комітет «Патріот», одним із вигаданих напрямків діяльності якої було сприяння боротьбі з незаконним обігом наркотиків, та прикривати свої злочинні дії проведенням відповідних законних акцій по боротьбі з таким антисоціальним явищем.

На виконання спільного злочинного плану ОСОБА_8 визначались ролі кожного члена організованої групи, які доводились ним для виконання усім учасникам.

В злочинному об`єднанні ОСОБА_8 не пізніше середини грудня 2017 у м. Запоріжжі відвів собі роль керівника, до функцій якого входили організація злочинної діяльності, чіткий розподіл ролей між його членами, визначення загальних правил поведінки, конспірації, дисципліни та ієрархії, планування злочинів і ретельна підготовка до їх вчинення, створення матеріальної бази організованої групи, у тому числі забезпечення зброєю у разі її застосування під час вчинення злочинів. Будучи організатором злочинної групи, ОСОБА_8 обирав чи погоджував запропоновані іншими членами групи об`єкти злочинних посягань, збирав дані про їх звичайні місця перебування, наявне у потерпілих майно і грошові кошти, що могли бути предметом вимагання, та розподіляв між членами організованої злочинної групи здобуті злочинним шляхом кошти.

В період існування організованої групи, ОСОБА_8 на виконання узгодженого спільного злочинного плану, підшукував або погоджував підшуканих іншими членами групи осіб ромської національності, яким можливо було висунути вимоги під вигаданими приводами збуту останніми наркотичних засобів з метою вимагання у них майна та грошових коштів.

Крім того, ОСОБА_8 особисто та з відома інших учасників організованої ним злочинної групи, планував чинити на потерпілих постійний психологічний вплив з метою схилити останніх до виконання незаконних майнових вимог, а в разі протидії з їхнього боку, за участі членів організованої групи шляхом психічного залякування з висловлюванням погроз застосування насилля та фізичної розправи стосовно потерпілих, їхніх близьких родичів та членів сімей, пошкодження чи знищення їх майна, примусити проти їх волі до передачі грошових коштів, а також забезпечувати з використанням наявного в нього транспортного засобу автомобіля марки «КІА SORENTO», чорного кольору, з номерним знаком НОМЕР_1 , перевезення членів організованої групи в місцях вчинення злочинів та можливість швидкого залишення цих місць з метою уникнення затримання.

ОСОБА_8 , беручи до уваги, що членам організованої групи необхідно одночасно здійснювати фізичний та психологічний тиск під час вимагання на декількох осіб, використовуючи ту обставину, що його знайомий м. Запоріжжя ОСОБА_4 мав спортивно-силову підготовку та працював тренером з таїландського боксу, не пізніше середини грудня 2017 року в м. Запоріжжі, залучив його до складу організованої злочинної групи.

У вказаний час ОСОБА_4 , діючи з корисливих мотивів, з метою незаконного збагачення, надав згоду ОСОБА_8 на участь в організованій групі та, відповідно до відведеної йому ролі, на виконання спільного злочинного плану та в спільних корисливих інтересах організованої злочинної групи, діючи за вказівками ОСОБА_8 , мав застосовувати залякування, висловлювати погрози та безпосередньо застосовувати фізичне насилля відносно потерпілих, перешкоджати потерпілим чинити фізичний опір незаконними діям, чим примусити їх до передачі грошових коштів, сприяти приховуванню розкриття їх діяльності з боку сторонніх осіб чи правоохоронних органів шляхом взаємного інформування.

Відповідно до злочинного плану та відведеної ролі, діючи з корисливих мотивів, з метою незаконного збагачення, не пізніше середини грудня 2017 року, перебуваючи в м. Запоріжжі, надавши згоду на участь в організованій злочинній групі, ОСОБА_12 мав зустрічатися з потерпілими під час вчинення злочинів або після їх скоєння, вчиняти дії щодо схиляння потерпілих до виконання незаконних вимог з передачі грошових коштів, а у разі їх згоди доводити їм умови передачі грошей, а також отримувати їх від потерпілих та в подальшому передавати організатору злочинної групи ОСОБА_8 .

Крім того, на виконання злочинного плану та відведеної ролі, діючи з корисливих мотивів, з метою незаконного збагачення, ОСОБА_12 мав в ході вимагання чинити психічний та фізичний вплив на потерпілих і, шляхом залякування або застосування фізичного насильства, примусити їх до передачі коштів або майна, а також забезпечувати з використанням наявного в нього транспортного засобу автомобіля марки "DAEWOO LEGANZA", зеленого кольору, з номерним знаком НОМЕР_2 , перевезення членів організованої злочинної групи в місцях вчинення злочинів та можливість швидкого залишення цих місць з метою уникнення затримання.

ОСОБА_8 , беручи до уваги, що членам організованої групи необхідно одночасно здійснювати фізичний та психологічний тиск під час вимагання на декількох осіб, використовуючи ту обставину, що його знайомий ніде не працюючий мешканець м. Запоріжжя ОСОБА_13 мав військову та спортивно-силову підготовку, не пізніше середини грудня 2017 року в м. Запоріжжі, залучив його до складу організованої злочинної групи.

У вказаний час ОСОБА_13 , діючи з корисливих мотивів, з метою незаконного збагачення, надав згоду ОСОБА_8 на участь в організованій злочинній групі та, відповідно до відведеної йому ролі, на виконання спільного злочинного плану та в спільних корисливих інтересах організованої злочинної групи, діючи за вказівками ОСОБА_8 , мав застосовувати залякування, висловлювати погрози та безпосередньо застосовувати фізичне насилля відносно потерпілих, перешкоджати потерпілим чинити фізичний опір незаконними діям, чим примусити їх до передачі грошових коштів, сприяти приховуванню розкриття їх діяльності з боку сторонніх осіб чи правоохоронних органів шляхом взаємного інформування, а також забезпечувати з використанням наявного в нього транспортного засобу автомобіля марки "ВАЗ 21103", сірого кольору, з номерним знаком НОМЕР_3 , перевезення членів організованої групи в місцях вчинення злочинів та можливість швидкого залишення цих місць з метою уникнення затримання.

Враховуючи, що із залученими до злочинної групи учасниками ОСОБА_8 був знайомий тривалий час, він був упевнений в їх досвіді, особистих якостях та можливостях вчинення незаконних дій, направлених на незаконне отримання грошових коштів від третіх осіб.

Крім того, ОСОБА_8 , беручи до уваги, що членам організованої групи необхідно одночасно здійснювати фізичний та психологічний тиск під час вимагання на декількох осіб, при цьому подолати їх можливий фізичний та психологічний опір, а також надання організованій ним злочинній групі ознак згуртованості, кількісної та фізичної переваги, на протязі періоду з середини грудня 2017 року до середини травня 2018 року в м. Запоріжжі, залучив до складу організованої ним злочинної групи невстановлених в ході досудового розслідування 7 осіб.

У вказаний час невстановлені в ході досудового розслідування особи , діючи з корисливих мотивів, з метою незаконного збагачення, надали згоду ОСОБА_8 на участь в організованій групі та, відповідно до відведеної їм ролі, на виконання спільного злочинного плану та в спільних корисливих інтересах організованої злочинної групи, діючи за вказівками ОСОБА_8 , мали в ході спільних узгоджених дій з ОСОБА_4 , ОСОБА_12 та ОСОБА_13 за рахунок їх кількісної та фізичної переваги застосовувати залякування, висловлювати погрози та безпосередньо застосовувати фізичне насилля відносно потерпілих, перешкоджати потерпілим чинити фізичний опір незаконними діям, чим примусити їх до передачі грошових коштів, сприяти приховуванню розкриття їх діяльності з боку сторонніх осіб чи правоохоронних органів шляхом взаємного інформування.

Крім того, в процесі створення організованої злочинної групи, з метою психічного залякування потерпілих, ОСОБА_8 заздалегідь планував використовувати вогнепальну зброю та боєприпаси. Окрім наявної у членів організованої злочинної групи зброї, а саме: травматичного пістолету «Форт 12РМ», калібру 9мм Р.А., номер НОМЕР_4 , зареєстрованого на ОСОБА_8 ; гладкоствольної рушницю «COBAL TP20», номер НОМЕР_5 , зареєстрованої на ОСОБА_12 ; гладкоствольної рушниці «ANAKONA K100», номер НОМЕР_6 , зареєстрованої на ОСОБА_13 ; гладкоствольної рушниці «COBAL TP20», номер НОМЕР_7 , зареєстрованої на ОСОБА_4 , ОСОБА_8 за злочинною домовленістю спільно з ОСОБА_4 , ОСОБА_12 та невстановлені члени організованої злочинної групи не пізніше середини травня 2018 року при настановлених в ході досудового розслідування обставинах придбали зброю та боєприпаси, а саме: пістолет «BLOW AUTOMATIC M.F92», 9mm., номер « НОМЕР_8 »; карабін з маркуванням «НКН-072/7»; пістолет з маркуванням «ZORAKI 925»; пістолет з маркуванням «GRAND POWER G9»; помпову рушницю «ANAKONA VK» номер НОМЕР_6 , 3 бойові ручні оборонні осколкові гранати «Ф-1»; 1 бойову ручну оборонну осколкову гранату «РГД-5», які планували демонструвати потерпілим при здійсненні погроз щодо застосування насилля та використовувати для спричинення поранень, пошкодження чи знищення майна в разі необхідності з метою схиляння потерпілих до виконання висловлених вимог.

Для додання членам організованої групи мобільності під час вчинення злочинів, а також для швидкого залишення місця злочинів, ОСОБА_8 було визначено використання двох, невстановлених в ході розслідування транспортних засобів автомобілів марок DAEWOO, а також автомобілів марок "DAEWOO LEGANZA" зеленого кольору, з номерним знаком НОМЕР_2 , "BMW 325" зеленого кольору з номерним знаком НОМЕР_9 , "ВАЗ 21103" сірого кольору, з номерним знаком НОМЕР_3 , КІА SORENTO чорного кольору, з номерним знаком НОМЕР_1 .

Також, члени організованої ОСОБА_8 злочинної групи для вчинення злочинів були забезпечені не менше двох мобільними телефонами та сім-картами мобільних операторів у кожного для підтримки зв`язку і координації їх спільних дій, а з метою конспірації, зменшення імовірності відстеження та фіксації злочинних намірів, оперативного взаємного інформування, використовували програмне забезпечення мобільних пристроїв (смартфонів) для обміну миттєвими повідомленнями з можливістю їх автоматичного видалення, а також змінювали в них абонентські сім-картки мобільних операторів.

Таким чином, ОСОБА_8 у вказаний період часу організував злочинну групу з числа осіб, які не мають легальних джерел отримання доходів для існування, схильних за рахунок кількісної переваги, фізичних даних та спортивної підготовки до застосування насилля, наявності вогнепальної зброї та боєприпасів, і які прагнули збагатитись шляхом вчинення корисливих та насильницьких злочинів, відрізнялись особливою зухвалістю і жорстокістю, неухильно виконували накази керівника групи.

Злочинне об`єднання, створене ОСОБА_8 з метою вимагання грошових коштів, характеризувалось стійкістю, що виражалося у його згуртованості та стабільності.

Таким чином, будучи обізнаними про мету створення цієї злочинної групи - незаконне збагачення шляхом вимагання із застосуванням психічного насилля щодо потерпілих та їх близьких родичів, погроз пошкодження чи знищення їхнього майна, фізичної розправи, фізичного насилля, ОСОБА_4 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , а також невстановлені в ході досудового розслідування особи на протязі періоду з середини грудня 2017 року до середини травня 2018 року увійшли до складу організованої ОСОБА_8 злочинної групи та в подальшому в період часу з кінця травня до 11 вересня 2018 року активно брали участь в її діяльності та злочинах, а саме вчинили вимагання майна у ОСОБА_9 , ОСОБА_10 та ОСОБА_11 .

Реалізуючи злочинний умисел організованої злочинної групи, спрямований на вимагання грошових коштів, відповідно до злочинного плану, ОСОБА_8 , з корисливих мотивів, з метою незаконного збагачення, користуючись зв`язками отриманими під час службової діяльності в правоохоронних органах, не пізніше початку липня 2018 року у м. Запоріжжі підшукав наступний об`єкт для злочинного посягання, від якого можливо було отримати грошові кошти шляхом вимагання, а саме мешканку м. Запоріжжя ромської національності ОСОБА_11 , склад сім`ї якої переважно були жінки та малолітні діти.

Для реалізації злочинного умислу ОСОБА_8 обрав та вирішив залучити до його виконання ОСОБА_4 , ОСОБА_13 та 5 невстановлених в ході досудового розслідування осіб, яким повідомив анкетні дані і місце мешкання сім`ї ОСОБА_11 , та надав вказівку розпочати активні дії щодо реалізації розробленого ним злочинного плану та виконання кожним з учасників злочинної організації відведеної йому ролі для досягнення спільної мети.

17.07.2018, приблизно о 18 годині 00 хвилин, ОСОБА_14 , діючи умисно, з метою отримання наживи та незаконного збагачення шляхом вимагання чужого майна, діючи з корисливих мотивів, у складі організованої ним злочинної групи спільно з ОСОБА_8 , ОСОБА_13 та невстановленими досудовим розслідуванням 5 особами прибули на автомобілях "DAEWOO LEGANZA", НОМЕР_2 та невстановленому автомобілі синього кольору до будинку АДРЕСА_2 , де мешкають родичі ОСОБА_11 .

У вказаному місці ОСОБА_4 , ОСОБА_8 та ОСОБА_13 викликали ОСОБА_11 на вулицю біля двору та розташувались безпосередньо біля неї. Під час зустрічі ОСОБА_8 під вигаданим приводом, що за його власною думкою та отриманою ним інформацією усі особи ромської національності займаються торгівлею наркотичних засобів, а він є особою, яка контролює процес їх виготовлення, зберігання та збуту на території м. Запоріжжя, з погрозою фізичного насильства до неї та її близьких родичів, а також пошкодження чи знищення майна та вбивства, висунув ОСОБА_11 незаконні вимоги передачі йому грошових коштів у сумі 20 000 доларів США, що, згідно курсу НБУ на момент вчинення злочину складає 524 200 гривень, і є особливо великим розміром.

При цьому, ОСОБА_4 , ОСОБА_8 та ОСОБА_13 , діючи спільно між собою як співучасники організованої злочинної групи, які відповідно до розподілених ролей мали продемонструвати реальність висунутих погроз застосування фізичного насильства відносно потерпілої та її близьких родичів, діючи узгоджено між собою, здійснювали психологічний та моральний тиск на ОСОБА_11 , що виразилось у висловлюванні нецензурної лайки та погрозах застосування насильства та вбивства. При цьому, під час погроз ОСОБА_4 та ОСОБА_13 нанесли низку ударів кулаками рук та ногами в область голови, тулуба, рук та ніг ОСОБА_11 , спричинивши їй тілесні ушкодження у вигляді синців в ділянці лівого стегна та обох гомілок, які, згідно висновку експерта № 982 від 02.08.2018, кваліфікуються як легкі тілесні ушкодження. Крім того, з метою психологічного залякування та схилення ОСОБА_11 до покори та виконання висловлених вимог, ОСОБА_8 демонстрував наявний в нього предмет, який ОСОБА_11 сприймала як вогнепальну зброю - пістолет, та явну готовність його застосування.

Під час натиску з боку ОСОБА_4 , ОСОБА_13 та ОСОБА_8 потерпілій ОСОБА_15 вдалося вирватись та забігти назад до будинку АДРЕСА_2 , після чого нападники, злякавшись можливого приїзду співробітників поліції, покинули місце вчинення злочину.

Під психологічним та фізичним тиском, погрозами насильства та вбивства ОСОБА_11 , реально сприймаючи погрози ОСОБА_4 , ОСОБА_13 , ОСОБА_8 та інших членів злочинної групи, усвідомлюючи авторитет останніх, побоюючись застосування насильства відносно неї та членів її сім`ї, а також знищення майна, яке належить та перебуває у її користуванні, була змушена підкоритись на незаконні вимоги ОСОБА_16 та передати йому в подальшому грошові кошти.

Однак, злочинну діяльність організованої та очолюваної ОСОБА_17 злочинної групи було викрито та припинено правоохоронними органами та 11.09.2018 ОСОБА_8 та ОСОБА_12 були затримані.

Своїми умисними діями ОСОБА_4 вчинив злочин, передбачений ч. 2 ст. 27 та ч. 4 ст. 189 КК України, який кваліфікується як безпосереднє вчинення вимоги передачі чужого майна з погрозою насильства над потерпілим чи його близькими родичами, пошкодження чи знищення їхнього майна (вимагання), вчиненої повторно, з погрозою вбивства чи заподіяння тяжких тілесних ушкоджень, що завдало майнової шкоди у особливо великих розмірах, організованою групою.

Крім того, в процесі створення ОСОБА_8 організованої злочинної групи, з метою демонстрації реальності висунутих погроз та застосування фізичного насилля відносно потерпілих та її близьких родичів під час вимагання грошових коштів, з метою психологічного залякування та схилення останніх до покори та виконання висловлених вимог, він та інші члени організованої групи заздалегідь планували використовувати вогнепальну зброю та боєприпаси.

З цієюметою, ОСОБА_4 ,діючи заспільною злочинноюдомовленістю ізорганізатором злочинноїгрупи ОСОБА_8 ,при невстановленихобставинах,але непізніше середини травня2018року,без передбаченогозаконом дозволу,у суперечвимогрозділу 2 «Інструкції про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної і холодної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та зазначених патронів, а також боєприпасів до зброї та вибухових матеріалів», затвердженої наказом МВС України № 622 від 21 серпня 1998 року, незаконно придбали наступні предмети, які:

1) згідно висновку експерта № 12-147/6-483 від 30.10.2018 є: 2 (двома) корпусами бойових ручних оборонних осколкових гранат Ф-1, промислового виготовлення, корпусом бойової ручної наступальної осколкової гранати РГД-5, промислового виготовлення, які до бойових припасів не відноситься, та 3 (три) предмети циліндричної форми - уніфікованими підривачами дистанційної дії типу УЗРГМ (УЗРГМ-2) промислового виготовлення, які до боєприпасів не відносяться, але являються самостійними вибуховими пристроями і відноситься до засобів підриву (ініціювання вибуху), які в сукупності являються вибуховими пристроями військового призначення, а саме бойовими ручними осколковими гранатами Ф-1 та РГД-5 промислового виготовлення, які відноситься до бойових припасів;

2) згідно висновку експерта № 2-664 від 23.11.2018 є:

- багатоцільовою нарізною вогнепальною зброєю - самозарядним карабіном моделі «МКМ-072», калібру 7,62х39 мм., що виготовлений промисловим (конверсійним) способом на базі бойового автомату Калашникова «АКМ» № НОМЕР_10 . В конструкцію наданого карабіну внесені зміни, встановлено складний приклад, при цьому будь-який механізм блокування стрільби при складеному прикладі, в конструкції карабіну відсутні;

- нарізною самозарядною короткоствольною вогнепальною зброєю калібру 9х18 мм., виготовленою шляхом переробки газового пістолету «Grand Power G9 Mk12» № НОМЕР_11 , виробництва фірми «Grand Power Ltd» (Словачина). Переробка пістолету полягає в встановленні ствола з наскрізним нарізним каналом та патронником під бойовий пістолетний патрон калібру 9х18мм. Пістолет придатний до проведення пострілів;

- короткоствольною гладкоствольною вогнепальною зброєю калібру 7,2мм, виготовленою шляхом переробки стартового пістолету «ПСШ-790» № НОМЕР_12 , виробництва УНСП «Шмайсер» (Україна). Переробка пістолету полягає в встановленні саморобного ствола з наскрізним гладким каналом. З даного пістолету можливо проводити окремі постріли твердими моноснарядами діаметром до 7,2мм (способом роздільного спорядження). Питома кінетична енергія твердих снарядів, вистріляних з пістолету при роздільному спорядженні (холостий патрон калібру 9 ммР.А.К. та картеч 7,2мм) перевищує граничне значення 0,5Дж/мм2;

- мисливськими проміжними патронами калібру 7,62х39 мм в кількості 10 (десяти) штук, які є боєприпасами, що призначені для стрільби з мисливської нарізної вогнепальної зброї, наприклад мисливських карабінів виготовлених на базі «СКС» та «АК»; патрони виготовлені промисловим способом і придатні до стрільби;

- бойовими пістолетними патронами калібру 9х18 мм., в кількості 8 (восьми) штук, які є боєприпасами, що призначені для стрільби з пістолетів конструкції Макарова (ПМ), автоматичних пістолетів конструкції Стечкіна (АПС) та інших пістолетів та пістолетів-кулеметів аналогічного калібру; патрони виготовлені промисловим способом і придатні до стрільби, які в подальшому незаконно носили при собі в місцях свого перебування, а також незаконно зберігали при собі за умов безпосереднього доступу та можливості швидкого використання під час вимагання грошових коштів у ОСОБА_9 , ОСОБА_10 та ОСОБА_11 , упродовж до 11 вересня 2018 року, коли зазначені зброя та боєприпаси були виявлені та вилучені правоохоронними органами в ході проведення санкціонованого обшуку за місцем мешкання ОСОБА_4 , а саме в б. АДРЕСА_1 .

Своїми умисними діями ОСОБА_4 вчинив злочин, передбачений ч. 1 ст. 263 КК України, який кваліфікується як придбання, носіння та зберігання вогнепальної зброї та боєприпасів без передбаченого законом дозволу.

26.02.2019 року ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 27 та ч. 4 ст. 189; ч.1 ст. 263 КК України.

Відповідно до ст. 177 КПК України метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов`язків, а також запобігання спробам: переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується. Підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті.

За змістом ст.ст.184, 196 КПК України клопотання слідчого, прокурора про застосування запобіжного заходу повинно містити, зокрема посилання на один або кілька ризиків, зазначених у статті 177 цього Кодексу; виклад обставин, на підставі яких слідчий, прокурор дійшов висновку про наявність одного або кількох ризиків, зазначених у його клопотанні, і посилання на матеріали, що підтверджують ці обставини; обґрунтування неможливості запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні, шляхом застосування більш м`яких запобіжних заходів.

В ухвалі про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зазначає, зокрема відомості про обставини, які свідчать про недостатність застосування більш м`яких запобіжних заходів для запобігання ризикам, передбаченим статтею 177 цього Кодексу та посилання на докази, які обґрунтовують ці обставини.

Статтею 194 КПК України передбачено, що під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу суд зобов`язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про: 1)наявність обґрунтованоїпідозри увчиненні підозрюваним,обвинуваченим кримінальногоправопорушення; 2) наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор; 3) недостатність застосування більш м`яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні. Якщо при розгляді клопотання про обрання запобіжного заходу прокурор доведе обставини, передбачені пунктами 1 та 2 частини першої цієї статті, але не доведе обставини, передбачені пунктом 3 частини першої цієї статті, слідчий суддя, суд має право застосувати більш м`який запобіжний захід, ніж той, який зазначений у клопотанні, а також покласти на підозрюваного, обвинуваченого обов`язки, передбачені частиною п`ятою цієї статті, необхідність покладення яких встановлена з наведеного прокурором обґрунтування клопотання.

При цьому, ст. 176 КПК України встановлено, що слідчий суддя, суд відмовляє у застосуванні запобіжного заходу, якщо слідчий, прокурор не доведе, що встановлені під час розгляду клопотання про застосування запобіжних заходів обставини, є достатніми для переконання, що жоден із більш м`яких запобіжних заходів, передбачених частиною першою цієї статті, не може запобігти доведеним під час розгляду ризику або ризикам. При цьому найбільш м`яким запобіжним заходом є особисте зобов`язання, а найбільш суворим - тримання під вартою.

Відповідно до ч. 1 ст. 183 КПК України, тримання під вартою є винятковим запобіжним заходом, який застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жоден із більш м`яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим статтею 177 цього Кодексу.

Аналіз наведених норм права свідчить, що слідчий суддя, суд має в будь-якому разі відмовити у застосуванні запобіжного заходу, якщо слідчий, прокурор не доведе неможливість застосування більш м`яких запобіжних заходів, з наданням конкретних доказів на підтвердження вказаних обставин.

Як передбачено ст.5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, законним та обґрунтованим визнається арешт особи, коли він є необхідним для запобігання вчиненню нею правопорушення чи її втечі після його вчинення, а також для забезпечення виконання будь-якого обов`язку, встановленого законом.

Пункт 3 статті 5 Конвенції вимагає, щоб обґрунтування будь-якого строку тримання під вартою незалежно від того, наскільки коротким він є, має бути переконливо доведено органами державної влади. Аргументи за і проти звільнення, включаючи ризик того, що обвинувачений може перешкоджати належному здійсненню провадження, не мають прийматися абстрактно (in abstracto), а повинні підтверджуватися фактичними доказами. Небезпека того, що обвинувачений буде переховуватися, не може оцінюватися виключно за ступенем тяжкості ймовірного покарання. Вона має оцінюватися з урахуванням низки інших відповідних факторів, які можуть або підтвердити існування небезпеки переховування, або зробити її настільки незначною, що вона не зможе обґрунтовувати досудове тримання під вартою (рішення від 4 жовтня 2005 року у справі Бекчієв проти Молдови (Becciev v. Moldova), заява №9190/03, пп. 56 та 59 з подальшими посиланнями).

Вирішуючи питання наявності підстав для застосування підозрюваному запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, слідчий суддя враховує, що з наданих та досліджених матеріалів, встановлено наявність достатніх даних, які свідчать про обґрунтовану підозру у вчиненні ОСОБА_4 злочинів, передбачених ч. 2 ст. 27 та ч. 4 ст. 189, ч.1 ст.263 КК України, що полягають у безпосередньому вчиненні вимоги передачі чужого майна з погрозою насильства над потерпілим чи його близькими родичами, пошкодженні чи знищенні їхнього майна (вимагання), вчиненої повторно, з погрозою вбивства чи заподіяння тяжких тілесних ушкоджень, що завдало майнової шкоди у особливо великих розмірах, організованою групою; придбанні, носінні та зберіганні вогнепальної зброї та боєприпасів без передбаченого законом дозволу, за скоєння яких передбачене покарання у вигляді позбавлення волі на строк від трьох до семи та від семи до дванадцяти років з конфіскацією майна відповідно, в зв`язку з чим слідчий суддя приходить до висновку про наявність ризиків, передбачених ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме: підозрюваний з метою уникнення кримінальної відповідальності може переховуватись від органів досудового розслідування та/або суду, існує ризик знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, незаконно впливати на потерпілих і свідків у цьому ж кримінальному провадженні. В обґрунтування того, що, існує ризик вчинення іншого злочину прокурором та слідчим не наведено переконливих мотивів та не надано суду відповідних належних доказів, тому слідчим суддею відхиляються доводи прокурора та слідчого в цій частині.

При цьому, слідчий суддя приходить до висновку, що рівень ризиків переховуватися від органів досудового розслідування та суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на потерпілих та свідків у цьому ж кримінальному провадженні, є вкрай низьким, слідчим і прокурором недоведена неможливість для запобігання вказаних ризиків застосувати більш м`який запобіжний захід, зокрема з урахуванням особи обвинуваченого, який є особою, що не має судимостей, до вчинення злочинів не схильний, має постійне місце проживання, певні соціальні зв`язки, має на утриманні неповнолітнього сина, має постійне місце роботи, має позитивну характеристику за місцем роботи та місцем проживання, зокрема від колишньої дружини.

Застосування підозрюваному запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, з огляду на невисокий рівень вказаних ризиків, буде невиправдано суворим. В зв`язку з цим клопотання слідчого про обрання підозрюваному запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою задоволенню не підлягає, слідчий суддя вважає за можливе обрати йому запобіжний захід у вигляді домашнього арешту з покладенням відповідних обов`язків, що буде цілком достатньо для запобігання можливості залишити місце проживання та ухилитися від виконання процесуальних обов`язків.

Враховуючи викладене, керуючись вимогами ст.ст.177-179, 183, 193-194, 196, 205 КПК України,-

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні клопотання слідчого про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відмовити.

Застосувати до ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні злочинів, передбачених ч. 2 ст. 27, ч. 4 ст. 189, ч. 1 ст. 263 КК України, в кримінальному провадженні, що внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12018080020001423 від 12 червня 2018 року, запобіжний захід у вигляді домашнього арешту в межах строку досудового розслідування.

Заборонити підозрюваному ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , залишати житло, що розташоване за адресою: АДРЕСА_1 , в період часу з 20 год. 00 хв. до 06 год. 00 хв. наступної доби.

Покласти на підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обов`язки передбачені ст. 194 КПК України, а саме: прибувати на виклик слідчого, прокурора чи суду залежно від стадії кримінального провадження за першим викликом і у призначений час; не відлучатися з населеного пункту, в якому він проживає (м. Запоріжжя), без дозволу слідчого, прокурора, або суду; повідомляти слідчого, прокурора або суд про зміну свого місця проживання; утримуватись від спілкування зі свідками, потерпілими та підозрюваними в даному кримінальному провадженні.

Роз`яснити підозрюваному, що в разі невиконання покладених на нього обов`язків до нього може бути застосовано більш жорсткий запобіжний захід.

Ухвалу про застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту передати для виконання органу Національної поліції, за місцем проживання підозрюваного ОСОБА_4 .

Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню після її проголошення.

Встановити строк дії ухвали суду до 12.03.2019 року включно.

Ухвала слідчого судді може бути оскаржена шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Запорізького апеляційного суду протягом п`яти днів з дня її оголошення.

Повний текст ухвали оголошено 06.03.2019 року о 16 год. 30 хв.

Слідчий суддя ОСОБА_1

СудОрджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя
Дата ухвалення рішення01.03.2019
Оприлюднено15.02.2023
Номер документу80497998
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про застосування запобіжних заходів тримання під вартою

Судовий реєстр по справі —335/12186/18

Ухвала від 22.02.2019

Кримінальне

Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя

Ходько В. М.

Ухвала від 01.03.2019

Кримінальне

Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя

Ходько В. М.

Ухвала від 05.03.2019

Кримінальне

Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя

Ходько В. М.

Ухвала від 01.03.2019

Кримінальне

Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя

Ходько В. М.

Ухвала від 22.02.2019

Кримінальне

Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя

Ходько В. М.

Ухвала від 05.03.2019

Кримінальне

Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя

Ходько В. М.

Ухвала від 08.02.2019

Кримінальне

Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя

Ходько В. М.

Ухвала від 08.02.2019

Кримінальне

Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя

Ходько В. М.

Ухвала від 04.02.2019

Кримінальне

Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя

Ходько В. М.

Ухвала від 08.02.2019

Кримінальне

Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя

Ходько В. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні