Постанова
іменем України
13 березня 2019 року
м. Київ
справа № 175/1316/18
провадження № 51-7354км18
Верховний Суд колегією суддів Другої судової палати Касаційного кримінального
суду у складі:
головуючого ОСОБА_1 ,
суддів ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,
за участю:
секретаря судового
засідання ОСОБА_4 ,
прокурора ОСОБА_5 ,
розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу ОСОБА_6 на ухвалу слідчого судді Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області від 26квітня 2018 року та ухвалу Апеляційного суду Дніпропетровської області від 1червня 2018року.
Зміст оскаржених судових рішень і встановлені
судами першої та апеляційної інстанцій обставини
Слідчий суддя ухвалою від 26 квітня 2018 року відмовив у задоволенні скарги ОСОБА_6 на постанову слідчого Дніпровського РВП ДВП ГУНП у Дніпропетровській області ОСОБА_7 від 27 березня 2018 року про закриття кримінального провадження №12012040030000169.
Апеляційний суд ухвалою від 1 червня 2018 року відмовив ОСОБА_6 упоновленні строку на оскарження вищезазначеної ухвали слідчого судді таповернув йому апеляційну скаргу.
Вимоги касаційної скарги і узагальнені доводи особи, яка її подала
У касаційній скарзі ОСОБА_6 просить скасувати ухвали слідчого судді та апеляційного суду. Вказує на те, що рішення суду апеляційної інстанції про відмову в поновленні строку на апеляційне оскарження є незаконним, оскільки суд не з`ясував обставин, через які він не мав можливості подати апеляційну скаргу в п`ятиденний строк. Стверджує, що слідчий суддя в судовому засіданні дуже тихо оголосив своє рішення та швидко вийшов із зали суду, а повний текст ухвали ОСОБА_6 отримав лише 3 травня 2018року, ознайомившись з яким, зрозумів, що у задоволенні скарги було відмовлено. Далі, 4 травня, він склав апеляційну скаргу, але у зв`язку з тим, що 5-те й 6 травня були вихідними днями, подав її до суду лише 7травня, а тому, на думку скаржника, строк оскарження він пропустив з поважних причин.
Позиції учасників судового провадження
Прокурор частково підтримав касаційну скаргу, просив ухвалу апеляційного суду скасувати і призначити новий розгляд у цьому суді.
Мотиви суду
Відповідно до ст. 424 КПК ухвала слідчого судді оскарженню в касаційному порядку не підлягає, отже, зазначене судове рішення не може бути предметом перегляду суду касаційної інстанції.
Згідно з вимогами ст. 395 КПК апеляційна скарга на ухвалу слідчого судді подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом п`яти днів із дня її оголошення. Якщо таку ухвалу було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то строк апеляційного оскарження для такої особи обчислюється з дня отримання нею копії судового рішення.
Відповідно до п. 4 ч. 3 ст. 399 КПК апеляційна скарга повертається в разі, якщо її подано після закінчення строку апеляційного оскарження й особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку або суд апеляційної інстанції за заявою особи не знайде підстав для його поновлення.
Відмовляючи у задоволенні клопотання ОСОБА_6 про поновлення строку на апеляційне оскарження ухвали слідчого судді та повертаючи апеляційну скаргу, апеляційний суд мотивував своє рішення тим, що заявник не навів жодних поважних причин пропуску строку на апеляційне оскарження, а його посилання на те, що копію оскаржуваного рішення він отримав лише 3травня 2018 року, не можуть бути взяті до уваги судом, оскільки вони не ґрунтуються на вимогах КПК.
Колегія суддів звертає увагу на те, що підставою для поновлення строку є поважні причини його пропуску, якими є лише ті обставини, які були чи об`єктивно є непереборними, тобто не залежать від волевиявлення особи, пов`язані дійсно з істотними обставинами, перешкодами чи труднощами, що унеможливили або ускладнили можливість своєчасного звернення до суду у визначений законом строк.
Відповідно до частин 1 та 2 ст. 376 КПК судове рішення проголошується прилюдно негайно після виходу суду з нарадчої кімнати. Головуючий у судовому засіданні роз`яснює зміст рішення, порядок і строк його оскарження. Якщо складання судового рішення у формі ухвали вимагає значного часу, суд має право обмежитися складанням та оголошенням його резолютивної частини, яку підписують усі судді. Повний текст ухвали має бути складено не пізніше п`яти діб із дня оголошення резолютивної частини й оголошено учасникам судового провадження. Про час оголошення повного тексту ухвали має бути зазначено у раніше складеній її резолютивній частині.
Слідчий суддя ухвалою від 26 квітня 2018року відмовив у задоволенні скарги ОСОБА_6 на постанову слідчого про закриття кримінального провадження.
Як убачається із журналу та звукозапису судового засідання, 26квітня 2018 року було оголошено лише резолютивну частину ухвали без зазначення дати та часу оголошення її повного тексту, що також не зазначено й у самій ухвалі.
Також матеріали справи не містять жодних даних про те, що ОСОБА_6 булоналежним чином повідомлено про дату та час оголошення повного тексту вищевказаної ухвали.
Крім того, зі звукозапису судового засідання випливає, що ОСОБА_6 не роз`яснювався зміст рішення і всупереч вимогам ст.395 КПК слідчий суддя роз`яснив, що ухвала суду апеляційному оскарженню не підлягає.
Разом із цим, у резолютивній частині ухвали слідчого судді зазначено, що до апеляційного суду її може бути оскаржено протягом п`яти днів із дня її винесення через місцевий суд, однак згідно з п. 2 ч. 1 ст. 395 КПК апеляційна скарга подається на ухвалу слідчого судді безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Враховуючи те, що резолютивну частину рішення слідчого судді було постановлено з порушеннями вимог КПК, не було роз`яснено змісту цього рішення, порядку і строків його оскарження, а з матеріалів справи неможливо встановити, коли саме було проголошено повний текст ухвали й чи було про це належним чином повідомлено ОСОБА_6 , а також з огляду на те, що копію ухвали він отримав лише 3травня, колегія суддів вважає, що наведені обставини об`єктивно ускладнили можливість своєчасного звернення ОСОБА_6 до суду у визначений законом строк.
Апеляційний суд на зазначені порушення не звернув уваги і без з`ясування всіх обставин передчасно відмовив заявнику в поновленні строку на апеляційне оскарження, чим фактично позбавив його права на оскарження судового рішення. Отже, ухвалу апеляційного суду не можна вважати такою, що відповідає вимогам ст. 370 КПК.
Таким чином, допущені апеляційним судом порушення у контексті ст. 412 КПК є істотними, тому ухвала апеляційного суду підлягає скасуванню, а кримінальне провадження призначенню на новий розгляд у суді апеляційної інстанції, під час якого суду необхідно врахувати наведене та ухвалити рішення, яке відповідатиме вимогам закону. З урахуванням наведеного касаційна скарга ОСОБА_6 підлягає частковому задоволенню.
Керуючись статтями 433, 434, 436, 441, 442 КПК, Суд
ухвалив:
Касаційну скаргу ОСОБА_6 задовольнити частково.
Ухвалу Апеляційного суду Дніпропетровської області від 1червня 2018року скасувати і призначити новий розгляд у суді апеляційної інстанції.
Постанова є остаточною та оскарженню не підлягає.
Судді:
ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3
Суд | Касаційний кримінальний суд Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 13.03.2019 |
Оприлюднено | 15.02.2023 |
Номер документу | 80521853 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за скаргами на дії та рішення правоохоронних органів, на дії чи бездіяльність слідчого, прокурора та інших осіб під час досудового розслідування рішення слідчого про закриття кримінального провадження |
Кримінальне
Касаційний кримінальний суд Верховного Суду
Білик Наталія Володимирівна
Кримінальне
Касаційний кримінальний суд Верховного Суду
Білик Наталія Володимирівна
Кримінальне
Касаційний кримінальний суд Верховного Суду
Яковлєва Світлана Володимирівна
Кримінальне
Касаційний кримінальний суд Верховного Суду
Яковлєва Світлана Володимирівна
Кримінальне
Касаційний кримінальний суд Верховного Суду
Яковлєва Світлана Володимирівна
Кримінальне
Касаційний кримінальний суд Верховного Суду
Яковлєва Світлана Володимирівна
Кримінальне
Касаційний кримінальний суд Верховного Суду
Яковлєва Світлана Володимирівна
Кримінальне
Касаційний кримінальний суд Верховного Суду
Яковлєва Світлана Володимирівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні