ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49600
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26.03.2019м. ДніпроСправа № 904/5332/18
Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Воронько В.Д.,
за участю секретаря судового засідання Батир Б.В.,
розглянувши матеріали справи
за позовом Акціонерного товариства комерційний банк "ПриватБанк", м. Київ
до відповідачів:
1. Товариства з обмеженою відповідальністю "Вікна Сервіс КР", м. Кривий Ріг Дніпропетровської області;
2. ОСОБА_1, м. Кривий Ріг Дніпропетровської області
про стягнення 389595,82 грн
у присутності представників:
від позивача: Провоторов Ю.В., довіреність №5412-К-О від 07.12.2018, адвокат;
від відповідачів: не з'явились
СУТЬ СПОРУ:
Акціонерне товариство комерційний банк "Приватбанк" (далі - позивач) звернулось до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Вікна Сервіс КР" (далі - 1-й відповідач) та ОСОБА_1 (далі - 2-й відповідач), про солідарне стягнення 1-го та 2-го відповідачів заборгованості за кредитом у сумі 256983,30 грн, заборгованості за відсотками у сумі 46537,46 грн, заборгованості по комісії 43777,81 грн та заборгованості по пені у сумі 42297,25 грн, нарахованих позивачем з посиланням на неналежне виконання 1-м відповідачем умов кредитного договору шляхом приєднання 1-го відповідача до публічної оферти через підписання Анкети-Заяви про приєднання до Умов та Правил надання послуги "КУБ" від 30.10.2017, укладеного між позивачем та 1-м відповідачем 30.10.2017, з урахуванням договору поруки №POR1509378177285, укладеного між позивачем та 2-м відповідачем 30.10.2017.
З позовної заяви вбачається, що позивачем в складі учасників провадження визначено 2-м відповідачем фізичну особу - ОСОБА_1.
З огляду на таку обставину суд у порядку, передбаченому ст. 176 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), постановив ухвалу від 29.11.2018 щодо надання Відділом реєстрації місця проживання громадян Виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради інформації про зареєстроване місце проживання (перебування) фізичної особи ОСОБА_1.
17.12.2018 Відділ реєстрації місця проживання громадян Виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради виконав вимоги суду повністю, надавши відповідні відомості, чим підтвердив зареєстровану адресу проживання 2-го відповідача, що наявна в матеріалах справи.
Ухвалою від 21.12.2018 суд відкрив провадження у справі, прийнявши позовну заяву до розгляду за правилами загального позовного провадження, передбаченими Господарським процесуальним кодексом України (далі - ГПК України), з призначенням підготовчого засідання на 17.01.2019.
17.01.2019 позивач подав до суду клопотання про визнання справи №904/5332/18 малозначною, розглянувши яке, суд визнав його безпідставним та відхилив, про що постановив 17.01.2019 відповідну ухвалу.
На підставі ч. 5 ст. 183 ГПК України у підготовчому засіданні 11.02.2019 було продовжено підготовчого провадження на 30 днів - до 21.03.2019 включно та оголошено перерву до 27.02.2019 з метою надання сторонам можливості скористатися у повній мірі своїми процесуальними правами та обов'язками, про що сторони були повідомлені належним чином під розписку у суді.
Однак, у призначеному на 27.02.2019 підготовчому засіданні сторони участі своїх представників не забезпечили, про причини їх відсутності суд не повідомили; відповідачі своїм правом на подання відзиву на позовну заяву не скористалися.
Ухвалою від 27.02.2019 суд закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті на 26.03.2019.
У судове засідання, призначене на 26.03.2019, відповідачі явку своїх представників вдруге не забезпечили, хоча про дату, час та місце розгляду справи були повідомлений належним чином за їх місцезнаходженням згідно з матеріалами справи та інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
На адресу Господарського суду Дніпропетровської області від 2-го відповідача надійшло рекомендоване повідомлення з відміткою про вручення 11.03.2019 поштового відправлення ухвали суду. Від 1-го відповідача повернувся конверт з ухвалою суду з відміткою поштового відділення "за закінченням встановленого строку зберігання", а відтак є всі підстави вважати, що 1-й відповідач свідомо не забирав рекомендовану поштову кореспонденцію суду з поштового відділення, тобто фактично відмовився від її отримання.
Вказаний факт свідчить про належне повідомлення відповідачів про виклик до суду у відповідності до 5 ч. 6 ст. 242 ГПК України, але останні не скористалися своїм правом на участь їхніх представників у судовому засіданні та на подання відзивів на позов.
Разом з тим, стаття 43 ГПК України зобов'язує учасників судового процесу та їх представників добросовісно користуватись процесуальними правами; зловживання процесуальними правами не допускається.
Пункт 4 частини 3 статті 129 Конституції України визначає одним з принципів судочинства свободу в наданні сторонами суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Нормами статті 74 ГПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень; докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконання обов'язків щодо доказів. Тож, суд вважає, що в межах наданих йому повноважень сторонам були створені належні умови для надання доказів та заперечень.
Відповідно до ч. 9 ст. 165 ГПК України, яка кореспондується з ч. 2 ст. 178 ГПК України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами. При цьому, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце судового засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті (ч. 1 ст. 202 ГПК України).
З огляду на наведені норми чинного законодавства, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи по суті за відсутності представників відповідачів за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представника позивача, господарський суд -
ВСТАНОВИВ:
30.10.2017 Товариством з обмеженою відповідальністю "Вікна Сервіс КР" (далі - 1-й відповідач, позичальник, клієнт) шляхом накладання електронного цифрового підпису підписано анкету-заяву про приєднання до Умов та правил надання послуги "КУБ" (а.с. 14) Публічного акціонерного товариства комерційного банку "Приватбанк" (далі - позивач, банк), підписанням якої 1-й відповідач приєднався до розділу 3.2.8 Умов та правил надання послуги "КУБ", що розміщені на сайті ПриватБанку pb.ua, прийняв на себе всі зобов'язання, зазначені в цих Умовах та уклав кредитний договір шляхом приєднання до публічної оферти позивача.
Публічне акціонерне товариство комерційний банк "Приватбанк" 14.06.2018 перейменовано в Акціонерне товариство комерційний банк "Приватбанк", що підтверджується Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань №23693176 від 14.06.2018.
Згідно з п. 3.2.8.1 цих Умов банк за наявності вільних грошових коштів зобов'язується надати клієнту "Кредит КУБ" (далі - послуга) для фінансував поточної діяльності клієнта, в обмін на зобов'язання клієнта по поверненню кредиту, сплати відсотків, комісії та ін. винагород в обумовлені цим договором терміни. Кредитування клієнта здійснюється в межах встановленого банком ліміту кредитування, про який банк повідомляє через встановлені канали комунікації. Умови кредиту (сума кредиту, відсотки за користування кредитом, розмір помісного платежу, порядок їх сплати) вказуються в Заяві про приєднання до Умов і правил надання банківських послуг.
Клієнт приєднується до послуги шляхом підписання електронно-цифровим підписом заяв в системі Приват24 або в сервісі Папка24 бо іншим шляхом, що прирівнюється о належного укладення сторонам кредитного договору.
Кредит також може надаватися шляхом видачі кредитних коштів з наступним їх перерахуванням на рахунок підприємства-продавця за товари і послуги, придбані клієнтом через Інтернет-платформу ПриватМаркет (htps://privatmarket.ua).
Стаття 3 Закону України "Про електронний цифровий підпис" визначає, що електронний цифровий підпис за правовим статусом прирівнюється до власноручного підпису (печатки), у разі, якщо: електронний цифровий підпис підтверджено з використанням посиленого сертифіката ключа за допомогою надійних засобів цифрового підпису, під час перевірки використовувався посилений сертифікат ключа, чинний на момент накладення електронного цифрового підпису; особистий ключ підписувача відповідає відкритому ключу, зазначеному у сертифікаті. Електронний підпис не може бути визнаний недійсним лише через те, що він має електронну форму або не ґрунтується на посиленому сертифікаті ключа.
Відповідно до частини другої статті 639 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), якщо сторони домовилися укласти договір у певній формі, він вважається укладеним з моменту надання йому цієї форми, навіть якщо законом ця форма для даного виду договорів не вимагалася.
Отже, матеріалами справи підтверджується, що 30.10.2017 між позивачем та 1-м відповідачем, з огляду на вищенаведені положення чинного законодавства, був укладений договір "Кредит КУБ" (далі - кредитний договір), який складається з анкети-заяви про приєднання до Умов та правил надання послуги "КУБ" від 30.10.2017, Умов та правил надання банківських послуг по послузі "Кредити КУБ" (далі - Умови) та Тарифів Банку, що розміщені в мережі Інтернет на сайті www.privatbank.ua.
Пунктом 3.2.8.2 Умов визначено, що максимальна сума кредиту, яка може бути надана в рамках послуги, становить 500000,00 грн.
Надання кредитів в рамках послуги згідно з п. 3.2.8.3 Умов здійснюється на умовах: банк за наявності вільних грошових коштів зобов'язується надати клієнту терміновий кредит у обмін на зобов'язання клієнта по поверненню кредиту, сплаті відсотків, комісій та винагород. Відсоткова ставка за користування кредитом, розмір щомісячного платежу, їх кількість і дати їх здійснення вказуються заяві. Заява на приєднання до послуг в системі Приват24 або сервісі Папка24 або іншим шляхом підписується електронним підписом, є способом укладення кредитного договору в електронному вигляді.
Пунктом 1.2 підписаної 1-м відповідачем анкети-заяви від 30.10.2017 передбачено, що розмір кредиту визначається ПриватБанком і вказується у профайлі позичальника на сайті kub.pb.ua.
В наявній у матеріалах справи Пам'ятці позичальника по кредиту "КУБ" ("Країна Успішного Бізнесу", kub.pb.ua) ( а.с. 14) зазначено, що сума кредиту визначається ПриватБанком на підставі аналізу матеріалів про бізнес-проект та може складати від 50 тис. грн до 500 тис. грн. На розсуд ПриватБанку, про що клієнт повідомляється окремо. Після видачі кредиту, його параметри (суми та дати щомісячних платежів) можна побачити у Приват24 для бізнесу.
Відповідно до п. 1.3 підписаної 1-м відповідачем анкети-заяви від 30.10.2017 строк кредиту становить 12 місяців з моменту видачі коштів.
На виконання умов кредитного договору позивачем 31.10.2017 були надані 1-му відповідачу кредитні кошти в сумі 300000,00 грн, які останнім використані, що підтверджується випискою по рахунку ТОВ "Вікна Сервіс КР" №26008056509855 за період з 30.10.2017 по 01.11.2018 (а.с. 38-39).
Умови та правила надання банківських послуг в частині послуги "КУБ", чинні на момент використання 1-м відповідачем кредитного ліміту в сумі 300000,00 грн - 31.10.2017, витяг з яких міститься у матеріалах справи, затверджені Наказом СП-2010-256 від 06.03.2010 з урахуванням змін внесених розпорядженням Э.30.0.0.0/1-6891392 від 15.06.2017 "Щодо актуалізації "Умов та правил надання банківських послуг"" та протоколом Правління Банку №44 від 07.09.2017.
Згідно з п. 3.2.8.3.1 Умов повернення кредиту здійснюється щомісячно шляхом забезпечення клієнтом позитивного сальдо на його поточному рахунку в сумах і в дати щомісячних внесків, зазначених в заяві. Банк здійснює договірне списання грошей з поточного рахунку клієнта в терміни і розмірах, передбачених умовами кредитного договору. Остаточний термін погашення заборгованості за кредитом є дата повернення кредиту. Згідно ст. 212, 651 ЦКУ при порушенні клієнтом будь-якого із зобов'язань, передбачених цим договором, банк на свій розсуд, починаючи з дев'яносто першого дня порушення будь-якого із зобов'язань, вправі змінити умови договору, встановивши інший термін повернення кредиту. При цьому банк направляє клієнту повідомлення із зазначенням дати терміну повернення кредиту (банк здійснює інформування клієнта на свій вибір або письмово, або через встановлені засоби електронного зв'язку банку і клієнта (системи клієнт-банк, інтернет клієнт банк, sms-повідомлення чи інших)). У разі непогашення заборгованості за цим договором в термін, зазначений в повідомленні, вся заборгованість, починаючи з наступного дня з дати, зазначеної в повідомленні, вважається простроченою. У разі погашення заборгованості в період до закінчення 90 днів (включно) з моменту порушення будь-якого із зобов'язань, терміном повернення кредиту є дата останнього платежу.
Відповідно до пункту 3.2.8.5.3 Умов клієнт зобов'язаний повернути кредит в терміни і в сумах, як встановлено в. п. 3.2.8.3.1, 3.2.8.5.14, 3.2.8.6.2, а також вказані в заяві, шляхом розміщення необхідних для планового погашення внеску коштів на своєму поточному рахунку.
Пунктом 3.2.8.3.2 Умов встановлено, що за користування послугою клієнт платить щомісяця відсотки за користування кредитом в розмірі, зазначеному в заяві та Тарифах. Датами сплати відсотків є дати сплати платежів, зазначені в заяві, при несплаті відсотків в зазначений термін вони вважаються простроченими (крім випадків розірвання договору відповідно до п. 3.2.8.6.2.).
Крім того, клієнт зобов'язується сплатити банку комісію згідно п.п. 3.2.8.6.5, 3.2.8.5.7 (п. 3.2.8.5.5 Умов).
За умовами п. 1.4 підписаної 1-м відповідачем анкети-заяви від 30.10.2017 проценти (комісія) за користування кредитом становлять 2% в місяць від початкового розміру кредиту.
При порушенні клієнтом будь-якого грошового зобов'язання позичальник сплачує банку відсотки за користування кредитом в розмірі, встановленому в заяві (п. 3.2.8.3.3 Умов).
Відповідно до п. 1.5 підписаної 1-м відповідачем анкети-заяви від 30.10.2017 погашення заборгованості за кредитом здійснюється щомісяця рівними частинами до календарного числа місяця, в який було здійснено видачу коштів. У випадку порушення строку погашення заборгованості за кредитом, що зазначений в п. 1.5 цієї заяви, проценти за користування кредитом становлять 4% на місяць від суми заборгованості (п. 1.6 анкети-заяви від 30.10.2017).
Згідно з п. 3.2.8.5.2 Умов клієнт зобов'язаний оплатити щомісячні відсотки за користування кредитом відповідно до п. 3.2.8.3.2.
За користування кредитом в період з дати списання коштів з позикового рахунку до дати погашення кредиту згідно п.п. 3.2.8.1, 3.2.8.2, 3.2.8.3, 3.2.8.3.1. цього договору клієнт платить відсотки в розмірі, зазначеному в п. 3.2.8.3.2 (п. 3.2.8.9 Умов).
Пунктом 3.2.8.9.1 Умов визначено, що згідно ст. 212 ЦКУ у разі порушення клієнтом будь-якого із зобов'язань, передбачених п.п. 3.2.8.5.2, 3.2.8.5.3 цього договору, клієнт сплачує банку відсотки в розмірі, зазначеному в п. 3.2.8.3.3 цього договору (за винятком випадку реалізації банком права зміни умов договору, встановленого п. 3.2.8.3.1. цього договору).
За п. 3.2.8.9.2 Умов сплата відсотків за користування кредитом, передбаченої п. 3.2.8.3.2, здійснюється в дати платежів, зазначені в заяві (п. 3.2.8.3.1).
У відповідності до п. 3.2.8.9.6 Умов розрахунок і нарахування відсотків за користування кредитом здійснюється в терміни, зазначені в заяві, кожного наступного місяця з дати списання коштів з позикового рахунку і проводиться до повного погашення заборгованості за кредитом на суму залишку заборгованості по кредиту.
Тобто, датою сплати відсотків та комісії є 31-е або 1-е число кожного місяця.
Нарахування прострочених відсотків здійснюється щодня, при цьому відсотки розраховуються на непогашену частину кредиту за фактичну кількість днів користування кредитними ресурсами, виходячи з 360 днів у році. День повернення кредиту в часовий інтервал нарахування відсотків не враховується (п. 3.2.8.9.7 Умов).
Згідно з Умовами термін дії кредитного договору встановлюється до повного виконання клієнтом зобов'язань в рамках послуги, надання якої здійснюється з моменту подачі клієнтом в банк заяви на приєднання до Умов та правил надання банківських послуг (п. 3.2.8.10.7 Умов).
Матеріали справи свідчать, що позивач свої зобов'язання за кредитним договором виконав у повному обсязі, надавши 1-му відповідачу кредит у сумі 300000,00 грн, що підтверджується випискою ТОВ "Вікна Сервіс КР" по рахунку №20624053513243 за період з 30.10.2017 по 30.06.2018 (а.с. 40), натомість 1-й відповідач (позичальник) своїх зобов'язань за цим договором належним чином не виконав, у зв'язку з чим позивачем нараховано та заявлено до стягнення:
- заборгованість зі сплати кредиту в сумі 256983,30 грн, яка є простроченою станом на 01.11.2018;
- заборгованість за відсотками за користування кредитом за період з 04.01.2018 по 25.10.2018 у сумі 46537,46 грн;
- заборгованість по комісії за користування кредитом за період з 01.02.2018 по 25.10.2018 у сумі 43777,81 грн;
- пеню за несвоєчасне виконання зобов'язань за кредитним договором за період з 02.03.2018 по 25.10.2018 у сумі 42297,25 грн (відповідно до п. 1.6 анкети-заяви від 30.10.2017 та п.п. 3.2.8.3.3, 3.2.8.10 Умов).
Тож, причиною виникнення даного спору є неналежне виконання 1-м відповідачем умов кредитного договору в частині своєчасного повернення кредиту, сплати відсотків за користування кредитом, комісії та пені за прострочення виконання зобов'язань.
Відповідно до статті 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено законом або договором (стаття 525 ЦК України).
Якщо у зобов'язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (стаття 530 ЦК України).
За кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти. До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 "Позика" глави 71 Цивільного кодексу України, якщо інше не встановлено цим параграфом (параграфом 2) і не випливає із суті кредитного договору (ст. 1054 ЦК України).
Згідно з ч. 2 ст. 1050 ЦК України, якщо договором встановлений обов'язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому відповідно до статті 1048 цього Кодексу.
Пунктом 3.2.8.6.2 Умов встановлено, що банк має право при порушенні клієнтом будь-якого із зобов'язань, передбаченого умовами видачі та погашення кредиту, змінити умови кредитування - вимагати від клієнта дострокового повернення кредиту, сплати відсотків за його користування, виконання інших зобов'язань за кредитом в повному обсязі.
З огляду на умови кредитного договору, зокрема положення Умов та правил надання банківських послуг по послузі "Кредити КУБ", строк повернення кредиту у сумі 256983,30 грн, сплати відсотків за користування кредитом у сумі 46537,46 грн та сплати комісії у сумі 43777,81 грн є таким, що настав.
Доказів сплати зазначених грошових коштів 1-й відповідач суду не надав, доводи позивача, наведені в обґрунтування позову, не спростував.
З урахуванням викладеного, позовні вимоги про стягнення на користь позивача заборгованості за кредитним договором у сумі 256983,30 грн, яка станом на 01.11.2018 є простроченою, заборгованості по відсоткам за користування кредитом за період з 04.01.2018 по 25.10.2018 у сумі 46537,46 грн та заборгованість по комісії за період з 01.02.2018 по 25.10.2018 у сумі 43777,81 грн є правомірними та такими, що підлягають задоволенню повністю.
Згідно з частиною першою статті 199 Господарського кодексу України (далі - ГК України) виконання господарських зобов'язань забезпечується заходами захисту прав та відповідальності учасників господарських відносин, передбаченими цим Кодексом та іншими законами. До відносин щодо забезпечення виконання зобов'язань учасників господарських відносин застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України.
Виконання зобов'язання (основного зобов'язання) забезпечується, якщо це встановлено договором або законом (ст. 548 ЦК України).
Виконання зобов'язань може забезпечуватись відповідно до договору неустойкою (штрафом, пенею).
Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми не своєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання (ст. 549 ЦК України).
Порушенням зобов'язання, відповідно до ст. 610 ЦК України, є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Відповідно до п. 3.2.8.3.3 Умов, у разі порушення клієнтом будь-якого з грошових зобов'язань і при реалізації права банку, передбаченого п.3.2.8.3.1, клієнт сплачує банку пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період, за який сплачується пеня за кожний календарний день прострочення.
Пунктом 3.2.1.5.1 Умов встановлено, що у разі порушення клієнтом будь-якого із зобов'язань по сплаті комісії за користування кредитом, передбачених п.п. 3.2.8.3.2., 3.2.8.3.1. цього договору, термінів повернення кредиту, передбачених п.п. 3.2.8.9, 3.2.8.3.1, 3.2.8.3.2 цього договору, клієнт сплачує банку за кожний випадок порушення пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, діяла в період, за який сплачується пеня, (у % річних) від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу. Сплата пені здійснюється в гривні.
За приписом ч. 6 ст. 232 ГК України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано; відповідно до 3.2.8.10.3 Умов - нарахування неустойки за кожний випадок порушення зобов'язань здійснюється протягом п'ятнадцяти років з дня, коли зобов'язання мало бути виконано Клієнтом.
Перевіривши наданий позивачем розрахунок, судом встановлено, що пеня за період прострочення з 02.03.2018 по 25.10.2018 у сумі 42297,25 грн є вірною та підлягає стягненню.
Таким чином, на користь позивача підлягає стягненню сума 389595,82 грн, яка складається з: 256983,30 грн - заборгованості за кредитом, 46537,46 грн - заборгованості по відсоткам за користування кредитом, 43777,81 грн - заборгованості по комісії за користування кредитом та 42297,25 грн - пені за несвоєчасне виконання зобов'язань за договором.
30.10.2017 між ОСОБА_1 (далі - поручитель, 2-й відповідач) та Публічним акціонерним товариством комерційним банком "Приватбанк" (далі - кредитор) був укладений договір поруки №POR1509378177285 (далі - договір поруки). Предметом цього договору є надання поруки поручителем перед кредитором за виконання підприємством "Вікна Сервіс КР" Товариство з обмеженою відповідальністю (далі - боржник) зобов'язань за угодами-приєднання до: розділу 3.2.8 "Кредит КУБ" Умов та Правил надання банківських послуг (далі - угода 1) по сплаті: сплати процентної ставки за користування кредитом за період користування згідно угоди 1 - 2% від суми кредиту щомісяця; за період користування кредитом згідно з п.п.п 3.2.8.5.3 угоди-1 - 4% від суми кредиту щомісяця; кредиту в розмірі, що вказаний в угоді 1. Якщо під час виконання "угоди 1" зобов'язання боржника, що забезпечені цим договором збільшуються, внаслідок чого збільшується обсяг відповідальності поручителя, поручитель при укладанні цього договору дає свою згоду на збільшення зобов'язань за "угодою 1" в розмірі таких збільшень. Додаткових узгоджень про такі збільшення з поручителем не потрібні (п. 1.1.1 договору поруки).
Пунктом 1.2 договору поруки встановлено, що поручитель відповідає перед кредитором за виконання зобов'язань за "угодою 1" в тому ж розмірі, що і боржник, включаючи сплату кредиту, процентів, нарахованих за користування кредитом, винагород, штрафів, пені та інших платежів, відшкодування збитків. Згідно цього пункту поручитель відповідає перед кредитором всіма власними коштами та майном, яке належить йому на праві власності.
У випадку невиконання боржником якого-небудь зобов'язання, передбаченого п. 1.1 цього договору, кредитор має право направити поручителю вимогу із зазначенням невиконаного(них) зобов'язання(нь). Не направлення кредитором вказаної вимоги не є перешкодою та не позбавляє права кредитора звернутися до суду з вимогою виконати взяті на себе поручителем зобов'язання або вимагати від поручителя взятих на себе зобов'язань іншим способом. Поручитель відповідає перед кредитором як солідарний боржник у випадку невиконання боржником зобов'язань за "угодою 1", незалежно від факту направлення чи не направлення кредитором поручителю передбаченої даним пунктом вимоги (п. 2.1.2 договору поруки).
У п. 4.1 договору поруки сторони взаємно домовились, що порука за цим договором припиняється через 15 років після укладення цього договору. У випадку виконання боржником та/або поручителем всіх зобов'язань за "угодою 1" цей договір припиняє свою дію.
За договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов'язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов'язання боржником (ч. 1 ст. 553 ЦК України).
За своєю юридичною природою порука є договірним зобов'язанням, адже виникає на підставі договору.
За нормами ст. 541 ЦК України солідарний обов'язок або солідарна вимога виникають у випадках, встановлених договором або законом, зокрема у разі неподільності предмета зобов'язання.
Статтею 554 ЦК України передбачено, що в разі порушення боржником зобов'язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки. Особи, які спільно дали поруку, відповідають перед кредитором солідарно, якщо інше не встановлено договором поруки.
Аналіз наведених норм дає підстави стверджувати, що в разі укладення договору поруки, який забезпечує виконання одного зобов'язання, виникає самостійне зобов'язання, сторона якого (поручитель) перебувають у правовідносинах з боржником, і поручитель відповідає перед кредитором боржника в обсязі та відповідно до умов договору поруки, стороною якого він є.
За таких обставин кредитор, на підставі положень ст. 543 ЦК України, має право на свій розсуд пред'явити вимогу до боржника й поручителя разом чи окремо, в повному обсязі або частково.
Відповідно ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив зобов'язання, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Згідно зі ст. 625 ЦК України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.
За таких обставин та з урахуванням умов договору поруки позивач набув право вимоги до поручителя як солідарного відповідача щодо погашення заборгованості за кредитним договором у сумі заявлених позовних вимог.
Таким чином, в ході вирішення спору судом встановлений факт наявності заборгованості 1-го відповідача за договором "Кредит КУБ" від 30.10.2017, яка з урахуванням договору поруки №POR1509378177285 від 30.10.2017 підлягає стягненню з відповідачів солідарно.
На підставі викладеного позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі, з солідарним стягнення з 1-го та 2-го відповідачів заборгованості зі сплати кредиту у сумі 256983,30 грн, заборгованості по відсоткам за користування кредитом у сумі 46537,46 грн, заборгованості по комісії в сумі 43777,81 грн та пені в сумі 42297,25 грн за несвоєчасне виконання зобов'язань за кредитним договором.
Позивачем у позовній заяві викладено клопотання про покладення судових витрат на відповідача, з огляду на що суд зазначає наступне.
Згідно з ч. 1 ст. 129 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
У пункті 4.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 21.02.2013 №7 "Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України" роз'яснено, що у разі коли позов немайнового характеру задоволено повністю стосовно двох і більше відповідачів або якщо позов майнового характеру задоволено солідарно за рахунок двох і більше відповідачів, то судові витрати також розподіляються між відповідачами порівну. Солідарне стягнення суми судових витрат законом не передбачено.
Враховуючи викладене, та приймаючи до уваги, що, як 1-й відповідач, так і 2-й відповідач не виконали своїх обов'язків по сплаті боргу за договорами, вимоги позивача відносно 1-го відповідача та 2-го відповідача задоволено в повному обсязі, суд вважає за необхідне судові витрати покласти на 1-го та 2-го відповідачів по 50 % судового збору на кожного, що дорівнює сумі 2921,97 грн.
Керуючись статтями 2, 73, 74, 76-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути солідарно з Товариства з обмеженою відповідальністю "Вікна Сервіс КР" (50053, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, пр-т Миру, буд. 50, офіс 63; ідентифікаційний код 38788435) та з ОСОБА_1 (АДРЕСА_1; ідентифікаційний номер НОМЕР_1; ІНФОРМАЦІЯ_1 р.н.) на користь Акціонерного товариства комерційного банку "Приватбанк" (01001, м. Київ, вул. Грушевського, буд. 1Д; ідентифікаційний код 14360570) заборгованість зі сплати кредиту у сумі 256983,30 грн, заборгованість по відсоткам за користування кредитом у сумі 46537,46 грн, заборгованість по комісії в сумі 43777,81 грн та пеню в сумі 42297,25 грн за несвоєчасне виконання зобов'язань за кредитним договором.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Вікна Сервіс КР" (50053, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, пр-т Миру, буд. 50, офіс 63; ідентифікаційний код 38788435) на користь Акціонерного товариства комерційного банку "Приватбанк" (01001, м. Київ, вул. Грушевського, буд. 1Д; ідентифікаційний код 14360570) витрати по сплаті судового збору у сумі 2921,27 грн.
4. Стягнути з ОСОБА_1 (АДРЕСА_1; ідентифікаційний номер НОМЕР_1; ІНФОРМАЦІЯ_1 р.н.) на користь Акціонерного товариства комерційного банку "Приватбанк" (01001, м. Київ, вул. Грушевського, буд. 1Д; ідентифікаційний код 14360570) витрати по сплаті судового збору у сумі 2921,27 грн.
Видати накази позивачу після набрання рішенням законної сили.
В судовому засіданні відповідно до ст. 240 Господарського процесуального кодексу України проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Рішення суду може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду через Господарський суд Дніпропетровської області.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено та підписано - 27.03.2019.
Суддя В.Д. Воронько
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 26.03.2019 |
Оприлюднено | 28.03.2019 |
Номер документу | 80752979 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Новікова Рита Георгіївна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Новікова Рита Георгіївна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Новікова Рита Георгіївна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Новікова Рита Георгіївна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Воронько Володимир Дмитрович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Воронько Володимир Дмитрович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Воронько Володимир Дмитрович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Воронько Володимир Дмитрович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Воронько Володимир Дмитрович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні