Рішення
від 05.04.2019 по справі 464/7082/17
СИХІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ЛЬВОВА

Справа № 464/7082/17

пр.№ 2/464/336/19

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05.04.2019 року м. Львів

Сихівський районний суд м. Львова

в складі: головуючого судді Рудакова І.П.,

за участю секретаря судового засідання Захарчук О. Ю.,

справа № 464/7082/17,

учасники справи:

позивачка ОСОБА_1 не з'явилась,

відповідач ОСОБА_2 не з'явилась,

розглянувши в позовному провадженні у відкритому судовому засіданні в місті Львові справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3, ОСОБА_2, ПГО Галицька Русь про стягнення грошових коштів,

за участю представників учасників справи: представник позивача ОСОБА_4 Т не з'явилась,

в с т а н о в и в:

позивачка ОСОБА_1 звернулась до суду із позовом до відповідачів ОСОБА_3, ОСОБА_2, ПГО Галицька Русь у якому, з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог від 07.11.2018, просить: стягнути в солідарно з ОСОБА_3 та ПГО Галицька Русь на мою користь 79347 грн, що еквівалентно 3000 доларів США та три проценти річних у сумі 16754,17 грн; стягнути з ОСОБА_2 на мою користь 52898 грн, що еквівалентно 2000 доларів США.

Ухвалою суду від 05 квітня 2019 року провадження у справі в частині позовних вимог до ОСОБА_1 до ОСОБА_3, ПГО Галицька Русь про стягнення в солідарно з ОСОБА_3 та ПГО Галицька Русь на користь позивача 79347 грн, що еквівалентно 3000 доларів США та три проценти річних у сумі 16754,17 грн - закрито.

В обґрунтування позову покликається на те, що 17.09.2010 укладено попередній договір купівлі-продажу нерухомого майна та посередницькі послуги між ОСОБА_2 (продавець) та ОСОБА_1 (покупець) за посередництва ріелтера ОСОБА_3. Сторони дійшли згоди, що для належного виконання умов договору покупець передає продавцеві завдаток у розмірі 1000,00 дол. США, що в подальшому було здійснено. У разі невиконання взятих зобов'язань за договором продавець повинен повернути покупцеві завдаток у подвійному розмірі. У зв'язку із невиконання умов договору у відповідності до ст. ст. 570, 571 ЦК України просить позов задовольнити.

Відповідачем ОСОБА_2 не подано до суду відзив, який би містив заперечення на позов.

13 листопада 2017 року ухвалою судді відкрито провадження у справі та призначено справу до судового розгляду у судове засідання, яке в подальшому неодноразово відкладалось з поважних причин.

05 квітня 2019 року позивачем подано до суду заяву про слухання справи у її відсутності. Позовні вимоги до відповідача ОСОБА_2 підтримує повністю. У разі неявки відповідача без поважних причин не заперечує проти заочного розгляду справи.

05 квітня 2019 року аналогічну заяву подано представником позивача.

Відповідач у судове засідання не з'явився, хоча належним чином повідомлявся про час, дату та місце судового засідання, про причини неявки не повідомив, не подав відзив на позовну заяву, а відтак, враховуючи що сторона позивача не заперечує проти заочного вирішення справи, суд постановив ухвалу, яка внесена до протоколу судового засідання, про заочний розгляд справи з дотриманням вимог, встановлених ст. 281 Цивільного процесуального кодексу України.

Згідно з ч.2 ст. 247 Цивільного процесуального кодексу України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснювалось.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши дійсні обставини справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд прийшов наступного.

Суд установив, 17 вересня 2010 року укладено попередній договір купівлі-продажу нерухомого об'єкта та посередницькі послуги між ОСОБА_2 (продавець) та ОСОБА_1 (покупець) за посередництва ріелтера ОСОБА_3. Продавець зобов'язується в термін до 31 жовтня 2010 року продати, а покупець придбати нерухомий об'єкт. Сторони дійшли згоди, що для належного виконання умов договору покупець передає продавцеві завдаток у розмірі 1000,00 дол. США, що еквівалентно 8000,00 грн ( п.2 договору). У разі невиконання взятих зобов'язань за договором продавець повинен повернути покупцеві завдаток у подвійному розмірі (п. 5 договору).

Даний договір за своєю правовою природою є договором завдатку, наслідки невиконання якого передбачено ст. 570 ЦК України, а отже не є попереднім договором купівлі-продажу об'єкта нерухомого майна, що встановлено рішенням Франківського районного суду м. Львова від 10 грудня 2014 року у справі № 2-890/11 за позовом ОСОБА_5, ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_6, ОСОБА_7 про визнання дійсними попереднього договору купівлі-продажу та трьохсторонньої угоди, визнання переважного права купівлі. У зв'язку із встановленням таких обставин рішенням суду, у відповідності до ст. 82 ЦПК України останні не підлягає доказуванню.

Відповідно до ч. 1 ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватись належним чином, відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог- відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, шо звичайно ставляться.

У даній справі між сторонами виникли зобов'язальні правовідносини відповідно до договору від 17.09.2010.

Згідно з ст. 610 цього Кодексу порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Відповідно до ч. 1 ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 570 ЦК України, завдатком є грошова сума або рухоме майно, що видається кредиторові боржником у рахунок належних з нього за договором платежів, на підтвердження зобов'язання і на забезпечення його виконання.

Відповідно до ст. 571 цього Кодексу передбачено правові наслідки порушення або припинення зобов'язання, забезпеченого завдатком. Якщо порушення зобов'язання сталося з вини боржника, завдаток залишається у кредитора. Якщо порушення зобов'язання сталося з вини кредитора, він зобов'язаний повернути боржникові завдаток та додатково сплатити суму у розмірі завдатку або його вартості. Сторона, винна у порушенні зобов'язання, має відшкодувати другій стороні збитки в сумі, на яку вони перевищують розмір (вартість) завдатку, якщо інше не встановлено договором. У разі припинення зобов'язання до початку його виконання або внаслідок неможливості його виконання завдаток підлягає поверненню.

Повертаючись до матеріалів справи, яка розглядається, суд відмічає, що позивач на виконання умов договору від 17.10.2010 передав відповідачу грошові кошти у розмірі 1000,00 доларів США, що еквівалентно 8000,00 грн. у якості завдатку. Дана обставини сторонами не оспорюється, відповідачем не подано жодних заперечень з цього питання, хоч ним отримано копію позовної заяви із додатками та інші заяви по суті, що містяться у матеріалах справи, а тому приймається судом до уваги.

Однак, відповідач умови договору не виконала, не продала у строк до 31 жовтня 2016 року позивачу об'єкт за адресою - АДРЕСА_1, а відтак порушено зобов'язання за договором.

Суд встановив, що сплачена сума є завдатком, який не повернуто, що підтверджено матеріалами справи.

Щодо повернення завдатку, позивач зверталась до відповідача із листом після закінчення встановленого договором строку, однак умови договору залишились невиконаними ОСОБА_2 /арк. спр. 9/.

Враховуючи наведене вище, суд прийшов переконання, що оскільки між сторонами виникли зобов'язальні правовідносини, які належним чином не виконані стороною відповідача, а тому у відповідності до умов договору від 17.09.2010 та норм Цивільного кодексу України, суд прийшов переконання, що порушене право позивача підлягає захисту шляхом задоволення позову повністю та стягнення з відповідача ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 подвійний розмір завдатку в іноземній валюті, що не суперечить вимог ст. 192 ЦК України, що становить у сумі 2000,00 дол. США.

Суд застосовує спеціальні норми права, які регулюють спірні правовідносин, що містяться у ст. ст. 570, 571 Цивільного кодексу України та на які вірно покликався позивач у заявах по суті, поряд із застосуванням загальних норм права, які регулюють спірні правовідносини.

Будь-яких інших фактичних даних, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження суд під час розгляду справи не встановив.

У відповідності до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Позивачем при поданні позову до суду сплачено судовий збір у сумі 1497,44 грн, що підтверджено квитанціями, які міститься у матеріалах справи. Таким чином, з відповідача на користь позивача необхідно стягнути судовий збір у сумі 531,59 грн.

Керуючись ст. ст. 12, 13, 17, 76-80, 259, 265, 273, 280-284, 354 Цивільного процесуального кодексу України, суд

у х в а л и в:

позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2. З урахуванням заяви про збільшення позовних вимог від 07.11.2018, про стягнення грошових коштів - задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 грошові кошти за договором від 17 жовтня 2010 року у розмірі 2000 / дві тисяч/ доларів США.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 531,59 грн.

Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржено в загальному порядку. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених Цивільним процесуальним кодексом України, не подані заяви про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Учасники справи:

позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, місце проживання - АДРЕСА_2, РНОКППФО НОМЕР_1;

відповідач ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, місце проживання - місто Львів, вулиця таджицькаАДРЕСА_3, РНОКППФО НОМЕР_2.

Повне судове рішення складено 05 квітня 2019 року.

Суддя І. П. Рудаков

СудСихівський районний суд м.Львова
Дата ухвалення рішення05.04.2019
Оприлюднено11.04.2019
Номер документу81065203
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —464/7082/17

Рішення від 05.04.2019

Цивільне

Сихівський районний суд м.Львова

Рудаков І. П.

Ухвала від 05.04.2019

Цивільне

Сихівський районний суд м.Львова

Рудаков І. П.

Ухвала від 29.01.2019

Цивільне

Сихівський районний суд м.Львова

Рудаков І. П.

Ухвала від 13.11.2017

Цивільне

Сихівський районний суд м.Львова

Рудаков І. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні