Рішення
від 05.04.2019 по справі 601/215/16
КРЕМЕНЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №601/215/16

Провадження № 2/601/220/2019

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 квітня 2019 року м. Кременець

Кременецький районний суд Тернопільської області в складі:

головуючого Мочальської В.М.,

з участю секретаря Коляди О.В.,

розглянувши у порядку спрощеного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кременець цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до національної акумуляторної компанії ISTA закритого акціонерного товариства ISTA-Центр про стягнення матеріальних збитків, -

ВСТАНОВИВ:

У лютому 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до національної акумуляторної компанії ISTA закритого акціонерного товариства ISTA-Центр , ОСОБА_2, ОСОБА_3 про стягнення матеріальних збитків.

Позовна заява мотивована тим, що протягом гарантійного строку експлуатації акумуляторної батареї ISTA СТ66, виготовленої національною акумуляторною корпорацією ISTA , стався вибух акумулятора з подальшим загорянням та виникненням пожежі в належному йому автомобілі АЗЛК 2140. Після неодноразової зміни позовних вимог, ОСОБА_1 просить суд стягнути з національної акумуляторної компанії ISTA закритого акціонерного товариства ISTA-Центр , завдану йому матеріальну шкоду у розмірі 100 000 грн.

Рішенням Кременецького районного суду Тернопільської області від 31 жовтня 2016 року, залишеним без змін ухвалою Апеляційного суду Тернопільської області від 24 січня 2017 року, в задоволені позову відмовлено.

Постановою Верховного Суду від 12 грудня 2018 року рішення Кременецького районного суду Тернопільської області від 31 жовтня 2016 року та ухвалу Апеляційного суду Тернопільської області від 24 січня 2017 року скасовано. Справу передано на новий розгляд до суду першої інстанції.

22 січня 2019 року ухвалою Кременецького районного суду Тернопільської області відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи та надано відповідачам строк для надання заяви із запереченнями щодо розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження. Окрім того, відповідачам було надано строк для подання відзиву на позовну заяву.

05 квітня 2019 року ухвалою Кременецького районного суду Тернопільської області позовну заяву ОСОБА_1 до національної акумуляторної компанії ISTA закритого акціонерного товариства ISTA-Центр , ОСОБА_2, ОСОБА_3 про стягнення матеріальних збитків в частині позовних вимог до ОСОБА_3 про стягнення матеріальних збитків - залишено без розгляду.

05 квітня 2019 року ухвалою Кременецького районного суду Тернопільської області позовну заяву ОСОБА_1 до національної акумуляторної компанії ISTA , закритого акціонерного товариства ISTA-Центр , ОСОБА_2 про стягнення матеріальних збитків в частині позовних вимог до ОСОБА_2 про стягнення матеріальних збитків - залишено без розгляду.

Позивач в судове засідання не з'явився, однак надіслав на адресу суду заяву про розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги підтримує та не заперечує проти винесення заочного рішення.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, хоча належним чином повідомлявся про день слухання справи в суді. Причини його неявки суду не відомі.

Оскільки, представник відповідача національної акумуляторної компанії ISTA , закритого акціонерного товариства ISTA-Центр не з'явився в судове засідання без поважних причин, хоча належним чином повідомлявся про день слухання справи в суді, у відповідності до ст.281 ЦПК України, суд ухвалив винести заочне рішення по справі.

Суд, дослідивши надані позивачем документи і матеріали, всебічно та повно з'ясувавши обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення зі слідуючих міркувань.

Судом встановлено, що 24 квітня 2015 року об 11 годині 07 хвилин у м.Кременець по вул.Ясній,4 виникла пожежа легкового автомобіля Москвич 2140 , державний реєстраційний номер 28063ТІ. Пожежею знищено частково електропроводку автомобіля, акумулятор, лобове скло, орієнтовні прямі збитки від пожежі становлять 20 000 гривень відповідно до акта про пожежу, а орієнтовні побічні збитки - 35 100 гривень. Ймовірно причиною пожежі є розігрів контактних з'єднань клеми з їх подальшим загорянням (а.с.17 Т.1).

Власником спірного автомобіля АЗЛК 2140, 1983 року випуску є ОСОБА_4, що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу, виданого Кременецьким МРЕВ 01 серпня 1998 року. Позивач керував спірним автомобілем на підставі нотаріально посвідченої довіреності від 01 серпня 2013 року, виданої власником автомобіля.

За загальним правилом, визначеним статтею 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Разом з тим, ЦК України містить спеціальні норми, які регулюють правовідносини щодо відшкодування шкоди, завданої внаслідок недоліків товарів, робіт (послуг).

Частиною 3 ст.1209 ЦК України встановлено, що підстави для відшкодування шкоди, завданої внаслідок недоліків товару, що є рухомим майном, у тому числі такого, що є складовою частиною іншого рухомого чи нерухомого майна, включаючи електроенергію, встановлюється законом.

Таким чином порядок та підстави відшкодування шкоди, пов'язаної з наявністю недоліків товару, у тому числі й якість товару, регулюються нормами спеціального закону.

Таким спеціальним законом є Закон України від 12 травня 1991 року №1023-ХІІ Про захист прав споживачів та Закон України від 19 травня 2011 року №3390-VІ Про відповідальність за шкоду, завдану внаслідок дефекту в продукції .

Відповідно до п.5 ч.2 ст.4 Закону Про захист прав споживачів (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) споживачі під час придбання, замовлення або використання продукції, яка реалізується на території України, для задоволення своїх особистих потреб мають право на належну якість продукції та обслуговування, відшкодування майнової та моральної шкоди, завданої внаслідок недоліків продукції (дефекту в продукції), відповідно до закону.

Відповідно до ст.5 Закону України Про відповідальність за шкоду, завдану внаслідок дефекту в продукції продукція є такою, що має дефект, у разі, коли вона не відповідає рівню безпеки, на яку споживач або користувач має право розраховувати, виходячи з усіх обставин, зокрема пов'язаних з розробленням, виробництвом, обігом, транспортуванням, зберіганням, встановленням, технічним обслуговуванням, споживанням, використанням, знищенням (утилізацією, переробкою) цієї продукції, а також наданням застережень та іншої інформації про таку продукцію.

У ч.1 ст.7 Закону України Про відповідальність за шкоду, завдану внаслідок дефекту в продукції зазначено, що за шкоду, завдану внаслідок дефекту в продукції, відповідає її виробник.

Згідно з ч.4 ст.17 Закону України Про захист прав споживачів у разі коли під час гарантійного строку необхідно визначити причини втрати якості продукції, продавець (виконавець, виробник) зобов'язаний у триденний строк з дня одержання від споживача письмової згоди організувати проведення експертизи продукції. Експертиза проводиться за рахунок продавця (виконавця, виробника). Якщо у висновках експертизи буде доведено, що недоліки виникли після передачі продукції споживачеві внаслідок порушення ним встановлених правил використання, зберігання чи транспортування або дій третіх осіб, вимоги споживача не підлягають задоволенню, а споживач зобов'язаний відшкодувати продавцю (виконавцю, підприємству, яке виконує його функції) витрати на проведення експертизи. Споживач, продавець (виконавець, виробник) мають право на оскарження висновків експертизи у судовому порядку.

Відповідно до керівництва з експлуатації батареї акумуляторної свинцевої гарантійний термін експлуатації акумуляторних батарей складає 24 місяці; для батарей, що експлуатуються на всіх видах таксі - 12 місяців або на 60 тис. км пробігу. 24 місяці гарантії надається за умови обов'язкового проходження сервісного обслуговування батареї в регіональному центрі або офіційного дилера кожні 6 місяців експлуатації батареї з відміткою в гарантійному талоні. У разі невиконання даної умови гарантійний термін складає 18 місяців (а.с.123 Т.1).

Потерпілий має надати докази того, що товар був придбаний саме у цього продавця. Такими доказами є квитанції, касові чеки, сервісні книжки, гарантійні талони та інші документи, в яких можна знайти підтвердження того, що товар, внаслідок недоліків якого завдана шкода, був придбаний у конкретного продавця.

Згідно з гарантійним талоном батареї акумуляторної СТ66, цей товар було придбано 04 липня 2014 року, у графі Продавець зазначено - підприємець ОСОБА_3 та проставлена печатка ПП ОСОБА_3 (а.с.18, 123 Т.1).

Статтею 143 ЦПК України 2004 року передбачено, що для з'ясування обставин, що мають значення для справи і потребують спеціальних знань у галузі науки, мистецтва, техніки, ремесла тощо, суд призначає експертизу за заявою осіб, які беруть участь у справі.

На неодноразові клопотання позивача (а.с.148-152, 158-165), судом була призначена в справі судова пожежно-технічна експертиза для вирішення, зокрема, питань про причину пожежі автомобіля, чи відповідає спірна акумуляторна батарея вимогам безпеки ГОСТ 12.2.007-12-88, чи можливе запалювання батареї за умов дотримання користувачем правил її експлуатації (а.с.154-155 Т.1).

Відповідно до відповіді Тернопільського відділення Київського науково-дослідного інституту судових експертиз від 23 травня 2016 року експерт для проведення судової пожежно-технічної експертизи в Тернопільському відділені КНДІСЕ відсутній (а.с.155 Т.1).

У зв'язку з наведеним ухвалою Кременецького районного суду Тернопільської області від 22 червня 2016 року було повторно призначено судову пожежно-технічну експертизу (а.с.190-191 Т.1).

Відповідно до відповіді Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз від 21 липня 2016 року у Львівському НДІСЕ відсутні фахівці та обладнання і неможливе проведення пожежно-технічної експертизи та електротехнічних досліджень, необхідних для вирішення питань в межах ухвали суду (а.с.194 Т.1).

Відповідно до довідки управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області від 25 квітня 2016 року №6-2/08-014/с-27, для проведення пожежно-технічного експертного дослідження за фактом пожежі автомобіля АЗЛК 2140, яка виникла 24 листопада 2015 року, необхідно звернутись до Тернопільського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України, що знаходиться за адресою: м.Тернопіль вул.Будного,48 (а.с.233 Т.1).

В судовому засіданні ОСОБА_3 було заявлено клопотання про призначення пожежно-технічної експертизи, проведення якої доручити Тернопільському науково-дослідному експертно-криміналістичному центру МВС України, що знаходиться за адресою: м.Тернопіль вул.Будного,48. Оскільки 05 квітня 2019 року ухвалою Кременецького районного суду Тернопільської області позовну заяву ОСОБА_1 в частині позовних вимог до ОСОБА_3 про стягнення матеріальних збитків - залишено без розгляду, тому ОСОБА_3 в судовому засіданні відкликав заявлене клопотання.

З розрахунку наданого позивачем на підтвердження суми матеріальних збитків вбачається, що сума матеріальних збитків завданих у наслідок вибуху акумулятора з подальшим загорянням становить 100 000 гривен. Дані розрахунки проведено відповідно до методики товарознавчої експертизи та оцінки колісних транспортних засобів; національного стандарту №1 Загальні принципи оцінки майна та майнових прав ; Бюлетень автотоворознавця . Періодичний довідник; комп'ютерна програма Auto VIN . Науково-дослідне бюро судових експертиз Сантодор ; комп'ютерна програма Каталог двигунів . Донецький науково-дослідний інститут судових експертиз; Податковий кодекс.

Відповідно до ч. 3 ст. 12 , ч. 1 ст. 81 ЦПК України , кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

За положеннями ст. 76 ЦПК України , доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Таким чином, оцінивши належність, допустимість та достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд знаходить доведеним факт того, що протягом гарантійного строку експлуатації акумуляторної батареї ISTA СТ66, виготовленої національною акумуляторною корпорацією ISTA , стався вибух акумулятора з подальшим загорянням та виникненням пожежі в автомобілі АЗЛК 2140, тому суд приходить до висновку, що позовні вимоги про стягнення з відповідача на користь позивача матеріальних збитків в сумі 100 000 гривень підлягають задоволенню.

З урахуванням вищевикладеного та керуючись ст.ст. 4 , 5 , 10 , 11 , 76, 81, 141 , 246 , 263 , 264 , 265 , 280 , 282 , 289 ЦПК України , Законом України Про захист прав споживачів та Законом України Про відповідальність за шкоду, завдану внаслідок дефекту в продукції , суд,-

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з національної акумуляторної компанії ISTA закритого акціонерного товариства ISTA-Центр на користь ОСОБА_1 матеріальну шкоду в розмірі 100 000 (сто тисяч) гривень та 1200 (одну тисячу двісті) гривень судових витрат.

Заочне рішення може бути переглянуте Кременецьким районним судом Тернопільської області за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня отримання його копії.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Тернопільського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково .

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1, житель ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 .

Відповідач: Національна акумуляторна компанія ISTA , ЗАТ ISTA-Центр , місце знаходження: м.Дніпропетровськ вул.Курсантська,30.

Повний текст рішення виготовлено 10 квітня 2019 року.

Головуючий

СудКременецький районний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення05.04.2019
Оприлюднено11.04.2019
Номер документу81066325
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —601/215/16

Ухвала від 17.12.2019

Цивільне

Кременецький районний суд Тернопільської області

Мочальська В. М.

Ухвала від 12.12.2019

Цивільне

Кременецький районний суд Тернопільської області

Мочальська В. М.

Ухвала від 25.09.2019

Цивільне

Кременецький районний суд Тернопільської області

Мочальська В. М.

Ухвала від 25.09.2019

Цивільне

Кременецький районний суд Тернопільської області

Мочальська В. М.

Ухвала від 05.07.2019

Цивільне

Кременецький районний суд Тернопільської області

Мочальська В. М.

Ухвала від 02.07.2019

Цивільне

Кременецький районний суд Тернопільської області

Мочальська В. М.

Ухвала від 19.06.2019

Цивільне

Кременецький районний суд Тернопільської області

Мочальська В. М.

Ухвала від 28.05.2019

Цивільне

Кременецький районний суд Тернопільської області

Мочальська В. М.

Рішення від 05.04.2019

Цивільне

Кременецький районний суд Тернопільської області

Мочальська В. М.

Рішення від 05.04.2019

Цивільне

Кременецький районний суд Тернопільської області

Мочальська В. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні