Ухвала
від 09.04.2019 по справі 922/3033/17
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41


УХВАЛА

"09" квітня 2019 р.Справа № 922/3033/17

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Савченко А.А.

при секретарі судового засідання Бєсєдіна М.М.

за участю:

ліквідатора - ОСОБА_1, свід. №324 від 01.03.2013р.

представника ПуАТ "Державна продовольчо-зернова корпорація України" - ОСОБА_2, дов. №729 від 18.12.2018р.

представника ГУ ДФС у Харківській області - ОСОБА_3, дов. №1754/9/20-40-10-08-01 від 21.01.2019р.

розглянувши матеріали

по справі за заявою Публічного АТ "Державна продовольчо-зернова корпорація України"

до ТОВ "Маркет-Груп", м. Вовчанськ

про визнання банкрутом

ВСТАНОВИВ:

Постановою господарського суду Харківської області від 16.03.2018р. ТОВ "Маркет-Груп" визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором призначено ОСОБА_1, якого зобов'язано в строк до 16 березня 2019 року виконати ліквідаційну процедуру та надати суду обґрунтований звіт про виконану роботу, ліквідаційний баланс, а також всі докази, що свідчать про виконання ліквідаційної процедури.

Ухвалою господарського суду Харківської області від 20.02.2019р. призначено до розгляду звіт ліквідатора на "12" березня 2019 р. о(б) 11:30.

Ухвалою господарського суду Харківської області від 12.03.2019р. оголошено перерву в судовому засіданні з розгляду звіту ліквідатора на "09" квітня 2019 р. о(об) 10:50.

03 квітня 2019 року до суду надійшло клопотання ГУ ДФС у Харківській області про заміну кредитора правонаступником (вх. №8215), в якому заявник просить суд замінити кредитора по справі №922/3033/17 з Салтівської ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області на Головне управління ДФС у Харківській області.

Присутні в судовому засіданні учасники судового процесу не заперечували проти задоволення клопотання ГУ ДФС у Харківській області про заміну кредитора правонаступником.

Розглянувши матеріали справи, клопотання Головного управління ДФС у Харківській області, суд встановив наступне.

Ухвалою господарського суду Харківської області від 21.12.2017 затвержено реєстр вимог кредиторів ТОВ "Маркет-Груп", до складу якого увійшли, зокрема, вимоги Салтівської ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області в сумі 3984193,15грн., з яких 2828500,00грн. - 3 черга задоволення вимог кредиторів ТОВ "Маркет-Груп", 1152493,15грн. - 6 черга задоволення вимог кредиторів ТОВ "Маркет-Груп" та 3200,00грн. судових витрат - 1 черга задоволення вимог кредиторів ТОВ "Маркет-Груп".

З огляду на вищевикладене судом встановлено, що Салтівська ОДПІ Головного управління ДФС у Харківській області є кредитором у справі про банкрутство ТОВ "Маркет-Груп".

Відповідно до ч. 1 ст. 3 ГПК України, судочинство в господарських судах здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу, Закону України "Про міжнародне приватне право", Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Згідно з ч. 1 ст. 2 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.

Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні" від 21.12.2016 № 1797 внесено зміни до Податкового кодексу України.

Відповідно п.19-1.1.22. статті 19-1 ПК України контролюючі органи виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу: здійснюють погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів.

Функції державних податкових інспекцій визначені статтею 19-3 ПК України, якою встановлено, що державні податкові інспекції: здійснюють сервісне обслуговування платників податків; здійснюють реєстрацію та ведення обліку платників податків та платників єдиного внеску, об'єктів оподаткування та об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням; формують та ведуть Державний реєстр фізичних осіб - платників податків, Єдиний банк даних про платників податків - юридичних осіб, реєстри, ведення яких покладено законодавством на контролюючі органи; виконують інші функції сервісного обслуговування платників податків, визначені законом.

Згідно з пунктом 41.1 статті 41 ПК України, контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи.

Пунктом 41.2 статті 41 ПК України встановлено, що органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється.

Наказом Державної фіскальної служби від 19.10.2016 № 875 визначені функції та повноваження, які здійснюють структурні підрозділи ГУ, до яких, зокрема, віднесені: організація роботи щодо погашення податкового боргу з податків і зборів платників податків, заборгованості з інших платежів, а також стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску платників єдиного внеску; організація та координація роботи щодо застосування до платників податків та платників єдиного внеску судових процедур банкрутства; організація та ведення позовної роботи, спрямованої на забезпечення надходження податків, зборів та інших платежів до бюджетів та державних цільових фондів.

Отже, з внесенням змін до ПК України Салтівська ОДПІ Головного управління ДФС у Харківській області втратила повноваження щодо стягнення податкової заборгованості та стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску шляхом застосування процедур, передбачених законодавством з питань банкрутства. Відповідні повноваження відповідно до вимог чинного законодавства перейшли до Головного управління ДФС у Харківській області.

Постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.2018 № 296 "Про реформування територіальних органів Державної фіскальної служби" постановлено реорганізувати деякі територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом їх приєднання як структурних підрозділів до відповідних територіальних органів Служби за переліком згідно з додатком, зокрема, Салтівську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Харківській області реорганізовано шляхом приєднання до Головного управління ДФС у Харківській області.

Відповідно до ст. 108 ЦК України перетворенням юридичної особи є зміна її організаційно-правової форми. У разі перетворення до нової юридичної особи переходять усе майно, усі права та обов'язки попередньої юридичної особи.

Згідно з ч. 1 ст. 52 ГПК України у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу.

Частиною першою статті 21 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" передбачено, що у разі вибуття чи заміни кредитора у справі про банкрутство господарський суд за заявою правонаступника або іншого учасника (учасників) справи здійснює заміну такої сторони на будь-якій стадії провадження у справі її правонаступником.

Отже, згідно з вимогами чинного законодавства, заміна кредитора за заявою правонаступника допускається на будь-якій стадії судового процесу, тому суд вважає вимоги Головного управління ДФС у Харківській області про заміну кредитора обґрунтованими.

Крім того, суд зазначає, що в цій справі має місце публічне правонаступництво (повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень до іншого внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції), а саме: від Салтівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області до Головного управління ДФС у Харківській області. Тобто, в даному випадку відбулося передання адміністративної компетенції від одного суб'єкта владних повноважень до іншого.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає за можливе задовольнити клопотання Головного управління ДФС у Харківській області про заміну кредитора (вх. № 8215) та здійснити заміну у справі №922/3033/17 кредитора - Салтівську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Харківській області на його правонаступника - Головне управління ДФС у Харківській області.

Керуючись ст. ст. 21, 37-48 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст. ст. 52, 233-235 ГПК України, -

УХВАЛИВ:

Задовольнити клопотання Головного управління ДФС у Харківській області про заміну кредитора (вх. № 8215).

Здійснити заміну у справі №922/3033/17 кредитора - Салтівську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Харківській області на його правонаступника - Головне управління ДФС у Харківській області.

Зобов'язати ліквідатора врахувати відповідну заміну кредитора в реєстрі вимог кредиторів.

Ухвалу направити ліквідатору, банкруту, кредиторам, Головному управлінню ДФС у Харківській області.

Ухвала набирає законної сили з моменту її прийняття та може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені ст. 256 ГПК України.

Повний текст ухвали складено та підписано 10.04.2019р.

Суддя Савченко А.А.

Дата ухвалення рішення09.04.2019
Оприлюднено11.04.2019
Номер документу81081511
СудочинствоГосподарське