Рішення
від 17.04.2019 по справі 227/5275/18
ДОБРОПІЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

17.04.2019 227/5275/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 квітня 2019 року м.Добропілля

Добропільський міськрайонний суд Донецької області у складі:

головуючого судді Здоровиці О.В.,

за участю

секретаря с/з ОСОБА_1

розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду м.Добропілля цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Харцизької міської ради Донецької області про визначення додаткового строк для прийняття спадщини (ЄУНСС № 227/5275/18),

ВСТАНОВИВ:

Позивач, від імені якого діє адвокат ОСОБА_3, звернувся до суду і просить визначити йому додатковий строк у два місяці, для подання ним заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті його матері ОСОБА_4, яка померла 11 жовтня 2017 року. Після її смерті залишилась спадщина у вигляді недоотриманої пенсії. Позивач є спадкоємцем першої черги. 03.05.2018 року після отримання рішення суду про встановлення факту смерті матері та свідоцтва про її смерть, позивач звернулась до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, але їй було відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, у зв'язку з пропущенням нею 6 місячного строку, передбаченого ст.1270 ЦК України. Позивач зазначає, що вказаний строк вона пропустив з поважних причин, а саме у зв'язку з тим, що мати померла на тимчасово непідконтрольній території Україні, що потребувало додаткового часу. Позивач вважає, що строк для подання заяви про прийняття спадщини за вказаних обставин він пропустив з поважних причин, і тому просить суд визначити йому додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті 11.10.2017 року його матері ОСОБА_4 тривалістю два місяці.

Позивач в судове засідання не з'явився, представник позивача, адвокат ОСОБА_3 надав до суду заяву про розгляд справи у його відсутність та відсутність позивача, в якій зазначив, що проти заячного розгляду справи не заперечує.

Представник відповідача, Харцизької міської ради Донецької області, в судове засідання не з'явився. Про час і місце розгляду справи відповідач повідомлявся належним чином, шляхом розміщення оголошення про виклик до суду на офіційному сайті Добропільського міськрайонного суду Донецької області веб-порталу Судової влади України. Будь-яких клопотань від відповідача на адресу суду не надходило.

Відповідно до ч.1 ст.280 ЦПК України, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: 1) відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; 2) відповідач не з'явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; 3) відповідач не подав відзив; 4) позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

Враховуючи, що відповідачі належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, але не з'явились в судове засідання без повідомлення причин та не подали будь-яких заперечень проти позову і позивач не заперечує проти заочного вирішення справи, суд постановив ухвалу про заочний розгляд справи.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що позивачем є ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженець ІНФОРМАЦІЯ_2, зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3.. Наведене підтверджується копією паспорта серія ВЕ 291674, виданого Харцизьким МВ УМВС України в Донецькій області 06.10.2001 року (а.с.2).

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 є сином ОСОБА_4, що підтверджується копією свідоцтва про народження ОСОБА_2 (а.с.3).

Згідно копії свідоцтва про смерть, ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_4 померла 11.10.2017 року в м.Харцизьк Донецької області, про що Добропільським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану ГТУЮ у Донецькій області 16.05.2018 року складено відповідний актовий запис №39 (а.с.4).

Таким чином в судовому засіданні встановлено, що позивач ОСОБА_2 відповідно до ст.1261 ЦК України є спадкоємцем першої черги після смерті ОСОБА_4

Спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців) (ст.1216 ЦК України).

Відповідно до ст.1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно постанови держаного нотаріуса Сьомої донецької державної нотаріальної контори ОСОБА_5 від 27.09.2018 року про відмову у вчиненні нотаріальної дії вбачається, що ОСОБА_2 звертався до нотаріальної контори з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_4, але ОСОБА_2 було відмовлено в оформленні свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_4, яка померла 11.10.2017 року у зв'язку з тим, що ОСОБА_2 подав заяву про прийняття спадщини з порушенням шестимісячного строку, встановленого ст.1270 ЦК України (а.с.7).

З інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) №55226024 від 21.02.2019 року вбачається, що стосовно спадкодавця ОСОБА_4 спадкова справа не заведена (а.с.41).

Відповідно до інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори) №55226002 від 21.02.2019 року вбачається, що були посвідчені заповіти на ім'я ОСОБА_4, але однозначно ідентифікувати заповідача ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_4, яка померла 11.10.2017 року, на деяких заповітах неможливо, у зв'язку з відсутністю на таких заповітах дата та місце народження заповідача (а.с.43-46).

Відповідно до ч. 1 ст. 1269, ч.1 ст. 1270 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

За правилами ч. ч. 1, 3 ст.1272 ЦК України у разі, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

В судовому засіданні встановлено, що спадкоємці, які б прийняли спадщину після смерті ОСОБА_4 відсутні.

Правила ч. 3 ст. 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо:

у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви;

ці обставини визнані судом поважними.

З позовної заяви встановлено, що у встановлений законом строк заяви про прийняття спадщини після смерті своєї матері позивач не подав, у зв'язку із зверненням до суду із заявою про встановлення факту смерті його матері, що було необхідним для отримання свідоцтва про смерть, оскільки мати померла у м.Харцизьк Донецької області, на території неконтрольованій органами державної влади України.

Відповідно до п.п.1.2.,1.3 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, який затверджено наказом МЮУ від 22.02.2012 № 296/5, при зверненні спадкоємця у зв'язку з відкриттям спадщини нотаріус з'ясовує відомості стосовно факту смерті спадкодавця, часу і місця відкриття спадщини, кола спадкоємців, наявності заповіту, наявності спадкового майна, його складу та місцезнаходження, необхідність вжиття заходів щодо охорони спадкового майна. Факт смерті фізичної особи і час відкриття спадщини нотаріус перевіряє шляхом витребовування від спадкоємця свідоцтва про смерть, виданого органом державної реєстрації актів цивільного стану.

Відповідно до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, який затверджено розпорядженням КМУ від 7 листопада 2014 р. № 1085, до вказаних населених пунктів відноситься і м.Харцизьк Донецької області.

Судом встановлено, що ОСОБА_4 померла 11.10.2017 року, але актовий запис про смерть останньої було зареєстровано лише 16.05.2018 року (а.с.4), внаслідок того, що смерть ОСОБА_4 настала в м.Харцизьк Донецької області України, тобто в населеному пункті, на території якого органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.

Таким чином вбачається, що позивач раніше травня місяця 2018 року не мав можливості звернутися до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини, у зв'язку з відсутністю свідоцтва про смерть ОСОБА_4

Враховуючи встановлені в ході судового засідання обставини, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, так як судом достовірно встановлено, що строк звернення для подання заяви про прийняття спадщини позивачем був пропущений з поважної причини і тому останньому можливо визначити додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. ст. ст. 12, 13, 223, 280-283, 354 ЦПК України, ст. 1272 ЦК України, суд,

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_2 до Харцизької міської ради Донецької області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити.

Визначити ОСОБА_2 додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті його матері - ОСОБА_6 , яка померла 11 жовтня 2017 року, тривалістю два місяці, з дня набрання рішенням суду законної сили.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, яка може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Відповідач, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана позивачем протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення шляхом подання скарги до Донецького апеляційного суду через Добропільський міськрайонний суд.

Позивач, якому повне рішення суду не було вручено у день його складення, має право, відповідно до ч.2 ст.354 ЦПК України, на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Копію рішення направити сторонам.

Позивач: ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорта серія ВЕ 291674, виданого Харцизьким МВ УМВС України в Донецькій області 06.10.2001 року, РНОКПП НОМЕР_1, який зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3.

Відповідач: Харцизької міської ради Донецької області , ідентифікаційний код юридичної особи 35601957, місцезнаходження юридичної особи: 86700, Донецька область, м.Харцизьк, вулиця Краснознаменська, 87а.

Надруковано в нарадчій кімнаті в одному примірнику.

Суддя О.В.Здоровиця

17.04.2019

СудДобропільський міськрайонний суд Донецької області
Дата ухвалення рішення17.04.2019
Оприлюднено18.04.2019
Номер документу81235336
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —227/5275/18

Рішення від 17.04.2019

Цивільне

Добропільський міськрайонний суд Донецької області

Здоровиця О. В.

Ухвала від 04.04.2019

Цивільне

Добропільський міськрайонний суд Донецької області

Здоровиця О. В.

Ухвала від 13.02.2019

Цивільне

Добропільський міськрайонний суд Донецької області

Здоровиця О. В.

Ухвала від 21.01.2019

Цивільне

Добропільський міськрайонний суд Донецької області

Здоровиця О. В.

Ухвала від 14.12.2018

Цивільне

Добропільський міськрайонний суд Донецької області

Здоровиця О. В.

Ухвала від 30.11.2018

Цивільне

Добропільський міськрайонний суд Донецької області

Здоровиця О. В.

Ухвала від 30.11.2018

Цивільне

Добропільський міськрайонний суд Донецької області

Здоровиця О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні