43/180пн
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
19.07.07 р. Справа № 43/180пн
Господарський суд Донецької області у складі судді І.В.Зубченко
При секретарі судового засідання Максимовій В.В.
Розглянув у відкритому судовому засіданні справу:
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю “Фільтр-Інжиніринг”, м. Горлівка
до відповідача: Горлівської міської ради, м. Горлівка
за участю третьої особи 1, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, з боку позивача: Комунального підприємства “Горлівське міське Бюро технічної інвентаризації”, м. Горлівка
за участю третьої особи 2, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, з боку відповідача: Регіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій області м. Донецьк
про визнання права власності на нерухоме майно
Представники:
від позивача: Рева І.В. за дов. №12/17 від 16.02.2007р.
від відповідача: представник не з'явився.
від третьої особи 1: Ємець Н.П. за дов. № 3/8 від 25.05.2007р.
від третьої особи 2: представник не з'явився
СУТЬ СПРАВИ:
Товариство з обмеженою відповідальністю “Фільтр-Інжиніринг”, м. Горлівка, позивач, звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до відповідача, Горлівської міської ради, м. Горлівка, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, з боку позивача Комунального підприємства “Горлівське міське Бюро технічної інвентаризації”, м. Горлівка про визнання права власності на нерухоме майно –двоповерховий виробничий будинок літ. А-ІІ загальною площею 959,5 кв.м., а також одноповерховий будинок гаражу літ. Б-І загальною площею 31,5 кв.м., які розташовані за адресою: провулок Стандартний, 21, м. Горлівка.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на Рішення №139 від 22.03.1977 р. про передачу домобудівництва по провулкові Стандартному, 21, Наказ №58 від 31.03.1977р., акт від 01.04.1977р., акт №2 прийомки основних засобів, авізо №2, рішення №348/3 від 07.08.1996р., державний акт на право постійного користування землею, договір від 02.03.1992р.,передавальний акт від 23.03.2006р., технічний паспорт, довідки №615 від 25.05.2005р., №5 від 29.03.2007р., рішення ВК Горлівської міської ради №568 від 16.05.2007р. про відмову в оформленні права власності на об`єкт нерухомого майна, звіт про незалежну оцінку нерухомого майна від 20.02.2006р.
Позивач, у судовому засіданні підтримав позовні вимоги.
Відповідач проти позову заперечував, в останнє судове засідання не з'явився. Через канцелярію суду 19.07.2007р. відповідач надав клопотання № 1-4066, в якому Горлівська міська рада не має будь-яких вимог та заперечень по суті позовних вимог та не заперечує проти розгляду справи без участі її представника.
Третя особа 1, Комунальне підприємство “Горлівське міське Бюро технічної інвентаризації” у письмових поясненнях від 18.06.2007р., зазначила, що у реєстрації права власності на двоповерховий виробничий будинок літ. А-ІІ загальною площею 959,5 кв.м., а також одноповерховий будинок гаражу літ. Б-І загальною площею 31,5 кв.м., які розташовані за адресою: провулок Стандартний, 21, м. Горлівка, було відмовлено з мотиву відсутності правовстановлюючих документів, необхідних для проведення такої реєстрації.
Ухвалою від 04.07.2007р. судом залучено до розгляду справи Регіональне відділення Фонду державного майна України по Донецькій області м. Донецьк в якості третьої особи 2, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, з боку відповідача.
Третя особа 2 в судове засідання не з'явилась, своїх пояснень по суті спору не надала, що не перешкоджає розгляду справи по суті.
Клопотання відповідача № 1-3756 від 04.07.2007р. про заміну первісного відповідача на Регіональне відділення Фонду державного майна України по Донецькій області м. Донецьк залишено судом без задоволення, оскільки в позові ставляться вимоги про визнання права власності, Відділення ж Фонду держмайна не можуть бути власниками майна (державного чи комунального), а виконують функції органу приватизації та ін. щодо розпорядження таким майном.
Перед початком розгляду справи по суті позивача та третю особу було ознайомлено з правами та обов'язками у відповідності із ст. 22 ГПК України.
Судом відповідно до вимог ст. 81-1 ГПК України складено протокол, який долучено до матеріалів справи.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення позивача, третьої особи , господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
На підставі рішення виконавчого комітету Горлівської міської ради від 22.03.1977р. №139 та згідно з наказом Горлівського міського житлового управління №58 від 31.03.1977р. Державному малому підприємству “Горлівське відділення засобів індивідуального захисту”, правонаступником якого є Товариство з обмеженою відповідальності “Фільтр –Інжиніринг”, була передана будівля, розташована у м. Горлівка по провулку Стандартному, 21.
Передача вказаного об`єкту безоплатно на баланс Горлівського відділення засобів індивідуального захисту підтверджується актами прийому-передачі від 01.04.1977р. та авізо №2, згідно з яким були проведені грошові розрахунки, довідкою про знаходження нерухомого майна на балансі позивача.
Згідно з рішенням Виконавчого комітету Горлівської міської ради від 07.08.1996р.№348/3 Державне мале підприємство “Горлівське відділення засобів індивідуального захисту”, правонаступником якого є позивач, одержало у постійне користування земельну ділянку розміром 0,2024 у місті Горлівка по провулку Стандартному, 21, на якій розташовані виробничий будинок та гараж, що підтверджується вказаним рішенням та Державним актом на право постійного користування землею.
Як вбачається з матеріалів справи, у 2006р. Державне мале підприємство “Горлівського відділення засобів індивідуального захисту було реорганізовано в Товариство з обмеженою відповідальністю “Фільтр -Інжиніринг”. Право на земельну ділянку, виробничий будинок, а також гараж, які розташовані у м. Горлівка по провулку Стандартному, 21, перейшли до Товариства з обмеженою відповідальністю “Фільтр -Інжиніринг”, що підтверджується рішенням про реорганізацію від 28.09.2005р., передавальними актами майна від 23.03.2006р. та статутом Товариства з обмеженою відповідальністю “Фільтр -Інжиніринг”.
При цьому слід зазначити, що припинення Державного малого підприємства “Горлівське відділення засобів індивідуального захисту” шляхом його реорганізації у товариство з обмеженою відповідальністю “Фільтр -Інжиніринг” було обумовлено необхідністю приведення його помилкового визначення як “державного підприємства” до фактично здійснюваної діяльності як підприємства з приватною формою власності.
Статут Державного малого підприємства “Горлівське відділення засобів індивідуального захисту” був затверджений зборами працівників та директором підприємства та зареєстрований Виконавчим комітетом горлівської міської Ради народних депутатів за №889 від 24.03.1993р..
Як зазначено позивачем, статутний фонд був сформований за рахунок прибутку підприємства, отриманого за час його господарської діяльності. За період з 1993р. по теперішній час підприємство працювало на основі самофінансування та самоврядування.
Як вбачається з матеріалів справи, будь яка державна власність (грошові кошти, нерухомість, устаткування та інше) як до статутного фонду так і безпосередньо до підприємству у період його діяльності не передавалась.
Контракт з будь яким органом державної власності (міністерство, відомство) директор підприємства не укладав.
В матеріалах справи містяться відповіді Міністерства промислової політики України та Міністерства економіки та з питань Європейської інтеграції України про відсутність підпорядкування Державного малого підприємства “Горлівське відділення засобів індивідуального захисту” вищезазначеним Міністерствам.
Надавши належну правову оцінку доказам, які знаходяться в матеріалах справи суд вважає, що вимоги позивача про визнання права власності на оспорювані об`єкти підлягають задоволенню з огляду на наступне:
Згідно з довідкою Комунального підприємства “Горлівське міське Бюро технічної інвентаризації” від 25.05.2005р. та 19.02.2007р. право власності на нерухоме майно, розташоване у м. Горлівка по провулку Стандартному, 21, ні за ким не зареєстровано. Користувачем вказаного майна є Державне мале підприємство “Горлівське відділення засобів індивідуального захисту”.
Одночасно за довідкою Управління комунальної власності Горлівської міської ради, нерухоме майно розташоване у м. Горлівка по провулку Стандартному, 21, не є комунальною власністю.
Таким чином, позивач як правонаступник Державного малого підприємства “Горлівське відділення засобів індивідуального захисту” добросовісно отримав нерухоме майно у володіння 01.04.1977 року та продовжує володіти цим нерухомим майном по цей час.
Слід зазначити, що зазначена нерухомість знаходиться у постійному користуванні позивача як правонаступника Державного малого підприємства “Горлівське відділення засобів індивідуального захисту” на протязі останніх 30 років, тобто з 1977р. по 2007р. Постійним місцем розташування ТОВ “Фільтр – Інжиніринг”, як юридичної особи і правонаступника Державного малого підприємства “Горлівське відділення засобів індивідуального захисту” є адреса: провулок Стандартний, 21, м. Горлівка Донецької області; позивач як правонаступник Державного малого підприємства “Горлівське відділення засобів індивідуального захисту” отримав від Горлівської міської Ради у довгострокове користування земельну ділянку, на якій розташовані зазначені будівлі , і за яку щороку сплачується до бюджету податок на землю, позивач несе витрати по теплопостачанню, електроенергії, водопостачанню ат каналізації, здійснює за власний рахунок поточний ремонт будівлі.
Згідно приписів ст.ст. 59, 66 Господарського кодексу України, припинення діяльності суб'єкта господарювання здійснюється шляхом його реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації - за рішенням власника (власників) чи уповноважених ним органів, за рішенням інших осіб - засновників суб'єкта господарювання чи їх правонаступників, а у випадках, передбачених цим Кодексом, - за рішенням суду. У разі злиття суб'єктів господарювання усі майнові права та обов'язки кожного з них переходять до суб'єкта господарювання, що утворений внаслідок злиття. Майно підприємства становлять виробничі і невиробничі фонди, а також інші цінності, вартість яких відображається в самостійному балансі підприємства.
Відповідно до ст. 328 Цивільного кодексу України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Статтею 49 Закону України “Про власність” встановлено, що володіння майном вважається правомірним, якщо інше не буде встановлено судом.
Приписами ст. 48 Закону України “Про власність”, передбачено, що власник може вимагати усунення будь-яких порушень, хоч би ці порушення і не були порушенні з позбавленням володіння, і відшкодування завданих цім збитків Положення щодо захисту права власності поширюються також на особу, яка хоч би і не є власником, але володіє майном на праві повного господарювання , оперативного управління, довічного успадковуваного володіння або іншій підставі, передбаченій законом або договором ця особа має право на захист свого володіння також від власника.
Відповідно до приписів ст. 377 Цивільного кодексу України, особа, яка добросовісно заволоділа чужим майном і продовжує відкрито, безперервно володіти нерухомим майном протягом десяти років або рухомим майном - протягом п'яти років, набуває право власності на це майно (набувальна давність), якщо інше не встановлено цим Кодексом. В пункті 2 цієї ж статті зазначено, що особа, яка заявляє про давність володіння, може приєднати до часу свого володіння увесь час, протягом якого цим майном володіла особа, чиїм спадкоємцем (правонаступником) вона є.
Що стосується одноповерхового будинку гаражу літ. Б-І загальною площею 31,5 кв.м., який розташований за адресою: провулок Стандартний, 21, м. Горлівка, то слід зазначити наступне.
Цей будинок був побудований у 1982 році виключно за рахунок коштів Горлівського відділення засобів індивідуального захисту. За давністю років документи, які пов`язані з будівництвом гаражу були втрачені.
Суд вважає, що позовні вимоги позивача про визнання права власності на самовільно збудовану споруду (гараж) підлягають задоволенню з огляду на таке:
Згідно ст. 392 Цивільного кодексу України, власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Відповідно до приписів ст. 376 Цивільного кодексу України, житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил. Пунктом 5 вказаної статті зазначено, що на вимогу власника (користувача) земельної ділянки суд може визнати за ним право власності на нерухоме майно, яке самочинно збудоване на ній, якщо це не порушує права інших осіб.
Відповідач за клопотанням № 1-4066 не має будь-яких вимог та заперечень по суті позовних вимог та не заперечує проти розгляду справи без участі її представника.
Оскільки своє право власності як добросовісного набувача нерухомого майна повністю доведено позивачем належними засобами доказування, позов відповідає законодавству та фактичним обставинам справи, враховуючи відсутність обґрунтованих заперечень відповідача, позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю “Фільтр-Інжиніринг”, м. Горлівка про визнання права власності, підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відносно вимог позивача про зобов'язання Комунального підприємства „Горлівське міське Бюро технічної інвентаризації” провести державну реєстрацію права власності Товариства з обмеженою відповідальністю “Фільтр-Інжиніринг”, м. Горлівка на спірне нерухоме майно слід зазначити, що зазначене підприємство є суб'єктом владних повноважень, його дії або бездіяльність оскаржують ся в окремому порядку, тому такі вимоги підлягають залишенню без задоволення за недоведеністю.
Судові витрати покладаються на відповідача повністю.
Беручи до уваги вищевикладене, керуючись ст. 124 Конституції України, ст.ст. 328, 376,377,392 Цивільного кодексу України, ст. 59,66 Господарського кодексу України, ст. 49,48 Закону України „Про власність”, ст.ст. 4-3, 22, 33, 34, 44, ст. 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ :
Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю “Фільтр-Інжиніринг”, м. Горлівка, до Горлівської міської ради, м. Горлівка, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, з боку позивача Комунального підприємства “Горлівське міське Бюро технічної інвентаризації”, м. Горлівка про визнання права власності на нерухоме майно –двоповерховий виробничий будинок літ. А-ІІ загальною площею 959,5 кв.м., а також одноповерховий будинок гаражу літ. Б-І загальною площею 31,5 кв.м., які розташовані за адресою: провулок Стандартний, 21, м. Горлівка - задовольнити.
Визнати за Товариством з обмеженою відповідальністю “Фільтр-Інжиніринг”, м. Горлівка право власності на нерухоме майно - двоповерховий виробничий будинок літ. А-ІІ загальною площею 959,5 кв.м., одноповерховий будинок гаражу літ. Б-І загальною площею 31,5 кв.м., які розташовані за адресою: провулок Стандартний, 21, м. Горлівка.
Стягнути з Горлівської міської ради, м. Горлівка (84646, м. Горлівка Донецької області, пр-кт Перемоги, 67, ЄДРПОУ) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Фільтр-Інжиніринг”, м. Горлівка (84601, м. Горлівка Донецької області, пров. Стандартний, 21, ЄДРПОУ 04723439) витрати по сплаті держмита в сумі 85 грн., витрати по платі послуг на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 59 грн.
В задоволенні позову щодо зобов'язання Комунального підприємства „Горлівське міське Бюро технічної інвентаризації” провести державну реєстрацію права власності Товариства з обмеженою відповідальністю “Фільтр-Інжиніринг”, м. Горлівка на нерухоме майно - двоповерховий виробничий будинок літ. А-ІІ загальною площею 959,5 кв.м., одноповерховий будинок гаражу літ. Б-І загальною площею 31,5 кв.м., які розташовані за адресою: провулок Стандартний, 21, м. Горлівка, відмовити за недоведеністю.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
У судовому засіданні 19.07.2007р. оголошено повний текст рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття.
Рішення може бути оскаржене через господарський суд Донецької області в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня прийняття рішення або в касаційному порядку протягом одного місяця з дня набрання рішенням законної сили.
Суддя
Надрук 5 прим.
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 19.07.2007 |
Оприлюднено | 22.08.2007 |
Номер документу | 813004 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Донецької області
Зубченко І.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні