ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(д о д а т к о в е)
25.04.2019 м. Івано-ФранківськСправа № 909/865/18
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Шкіндер П.А., при секретарі судового засідання Клапків Н. В. розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву Спаської сільської ради про стягнення судових витрат на професійну правничу допомогу ( вх. 7180/19 від 15.04.2019) у справі
за позовом : Суходільської сільської ради, вул.Лесі Українки, 140, с.Суходіл, Рожнятівський район, Івано-Франківська область,77652
до відповідача: Спаської сільської ради Об"єднаної територіальної громади, вул. С.Стрільців,79, с.Спас, Рожнятівський район, Івано-Франківська область, 77624
треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача:
1. Рожнятівська районна рада (вул. Шкільна, 1 смт. Рожнятів, Івано-Франківська область)
2. Головне управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області, вул. Сахарова, 34а, м.Івано-Франківськ
про визнання права постійного користування урочищем "24 кілометр" і що дана ділянка є територією с. Суходіл Рожнятівського району Івано-Франківської області
представники сторін не з"явилися
ВСТАНОВИВ:
На розгляд Господарського суду Івано-Франківської області надійшла заява Спаської сільської ради про ухвалення додаткового рішення у справі № 909/865/18 про стягнення з Суходільської сільської ради 13000,00грн. вартості витрат на професійну правничу допомогу.
Представники сторін явку представників в судове засідання не забезпечили, будь яких заяв не подали.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступне.
Суходільська сільська рада звернулася до господарського суду Івано-Франківської області з позовом до Спаської сільської об"єднаної територіальної громади про визнання права постійного користування урочищем "24 кілометр" і що дана ділянка є територією с. Суходіл Рожнятівського району Івано-Франківської області.
Рішенням Господарського суду Івано-Франківської області від 07.02.2019 у справі за позовом Суходільської сільської ради до відповідача Спаської сільської ради Об"єднаної територіальної громади про визнання права постійного користування урочищем "24 кілометр" і що дана ділянка є територією с.Суходіл Рожнятівського району Івано-Франківської області - відмовлено.
До відзиву на позов додано договір № 09/10/2018 про надання правничої допомоги від 29.10.2018 року та попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які поніс відповідач - Спаська сільська рада ОТГ і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи.
12.02.2019 відповідач подав суду заяву про долучення до матеріалів справи наступних документів.:
1) Додаткова угода№1 до Договору про надання правничої допомоги від 17.12.2018р;
2) Акт №1 наданих юридичних послуг відповідно до Договору від 19.12.2018р;
3) Рахунок №6/18 від 19.12.2018р.;
4) Платіжне доручення №372 від 19.12.2019р.
5) Копія ордеру серія ІФ №070153 від 29.10.2018р.(оригінал знаходиться у представника відповідача Романів О.П.).
15.04.2019 відповідач подав суду заяву по справі про ухвалення додаткового рішення ( вх. 7180/19). Дана заява призначена до розгляду.
29.10.2018 Спаська сільська рада об`єднаної територіальної громади Івано-Франківської області в особі голови Медвідь Миколи Петровича, що діє на підстава Закону України Про місцеве самоврядування і Україні , код ЄДРПОУ 04355303 (далі - Клієнт), та Романів Оксана Павлівна , яка діє на підставі свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю серія ІФ №001268 від 23.02.2018р. видане Радою адвокатів Івано-Франківської області, (далі - Адвокат ), з другої сторони, надалі іменовані кожна окремо - Сторона , а разом - Сторони , уклали договір про надання правничої допомоги № 09/10/2018 . ступне:
відповідно до п. 1.1. договору адвокат зобов`язується надавати Клієнту правничу допомогу щодо представництва та захисту прав та інтересів Клієнта в органах державної влади, місцевого самоврядування, судових та правоохоронних органах, в органах нотаріату, перед підприємствами, установами, організаціями всіх форм власності та підпорядкування, перед третіми особами, в обсязі та на умовах, передбачених цим Договором та додатковими угодами, що є невід`ємними частинами до нього.
Відповідно до п. 3.1. Договору адвокат на підставі п. 1.1. цього Договору за дорученням Клієнта в межах повноважень, в порядку, передбаченому положеннями чинного законодавства України: надає усні і письмові консультації, висновки, довідки по правових питаннях, щодо предмету цього Договору; надає усні, письмові довідки із законодавства;
здійснює аналіз положень чинного законодавства України, судової практики та наданих Клієнтом документів;бере учать у проведенні переговорів з третіми особами в інтересах Клієнта; складає та направляє адвокатські запити; складає заяви, скарги і інші документи правового характеру; здійснює представництво Клієнта в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, в тому числі, але не виключно в територіальних підрозділах Міністерства юстиції України, в органах Державної виконавчої служби України, територіальних і структурних підрозділах Державної фіскальної служби України, Міністерства внутрішніх справ України, усіх правоохоронних органах, органах прокуратури, Службі безпеки України та інших правоохоронних органах, установах та організаціях, пов`язаних із досудовим та судовим розглядом справ, в органах статистики, перед усіма підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та підпорядкування, перед усіма фізичними та юридичними, посадовими і службовими особами, суб`єктами державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, відділеннями поштового зв`язку, громадських організаціях та підприємствах різних форм власності, перед банківськими та іншими фінансовими установами, перед їх службовими та посадовими особами з питань, які стосуються виконання положень цього Договору; веде справи та представляє інтереси Клієнта в суді першої та апеляційної інстанції із наданням усіх прав, які належать Клієнту як позивачу, відповідачу, третій особі та іншому учаснику судового провадження без обмежень, в тому числі, але не виключно, складають та подають заяви, скарги, клопотання, позовні заяви, апеляційні скарги, письмові пояснення, відзиви, заперечення та інші процесуальні документи з правом підписання таких документів від імені Клієнта; посвідчує копії документів від імені Клієнта; збирає та подає від імені Клієнта докази у справах. Збирання доказів здійснюється шляхом витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, службових та фізичних осіб речей, копій документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій, актів перевірок, тощо; здійснює пошук, добір, обробку правничої інформації з предмету цього Договору.
Додатком №1. від 01.04.2019 до договору № 09/10/2019 сторони погодили, пункт 11.1 розділу 11 строк дії договору, викласти у наступній редакції: "цей договір набирає чинності з моменту його підписання сторонами та діє до повного виконання зобов"язань, але не піздніше, ніж до 30.04.2019, а в частині розрахунків до повного виконання. зобов"язань".
За наслідками надання правової Допомоги складено Акт № 1 надання юридичних послуг. Сторони погодили, що гонорар за надання правової допомоги згідно встановлено п. 6.1 Договору. Платіжним дорученнями №372 від 19.12.2018 вартість наданих послуг відповідачем сплачена.
Учасники справи мають право користуватися правничою допомогою (ч. 1 ст. 16 ГПК України).
Представництво у суді, як вид правничої допомоги, здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом (ч. 2 ст. 16 ГПК України).
Відповідно ч. 3 ст. 123 ГПК України до витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: на професійну правничу допомогу; пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи; пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; пов`язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.
Пунктом 1 частини 1 статті 1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" визначено, що адвокат - це фізична особа, яка здійснює адвокатську діяльність на підставах та в порядку, що передбачені цим Законом.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", договір про надання правової допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.
Адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги (ч. 1 ст. 26 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність").
Відповідно до частини 3 статті 30 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" при встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.
29.10.2018 між відповідачем - Спаською сільською радою об`єднаної територіальної громади Івано-Франківської області в особі голови Медвідь Миколи Петровича ( кліент), та адвокатом Романів О.П, укладено договір № 09/10/2018 про надання правової допомоги.
Згідно акту приймання - передачі правової допомоги № 1 від 19.12.2018 було надано Спаській сільській раді ОТГ правову допомогу. Адвокатом Романів О.П. виставлено відповідачу рахунок № 6/18 від 19.12.2018 для оплати вартості наданих послуг на суму 13 000,00грн. Платіжними дорученнями № 372 від 19.12.2019 вартість наданих послуг відповідачем сплачена. Крім того, суду надано опис судових витрат від 31.10.2018.
Для відшкодування стороні витрат по оплаті послуг адвоката за договором про надання правової допомоги необхідним є як факт їх надання позивачу, так і те, що зміст наданих послуг є необхідним для розгляду справи у господарському суді.
Відповідно до ст. 126 ГПК України за результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами із іншими судовими витратами.
Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
Водночас, для включення всієї суми гонорару у відшкодування за рахунок відповідача відповідно до положень ст. 126 Господарського процесуального кодексу України, має бути встановлено, що за цих обставин справи такі витрати позивача були необхідними, а розмір цих витрат є розумним та виправданим. Тобто, суд зобов`язаний оцінити рівень адвокатських витрат, що мають бути присуджені з урахуванням того, чи були такі витрати понесені фактично, але й також - чи була їх сума обґрунтованою.
Суд не зобов`язаний присуджувати стороні, на користь якої відбулося рішення, всі його витрати на адвоката, якщо, керуючись принципами справедливості та верховенством права, встановить, що розмір гонорару, визначений стороною та його адвокатом, є завищеним щодо іншої сторони спору, зважаючи на складність справи, витрачений адвокатом час, та неспіврозмірним у порівнянні з ринковими цінами адвокатських послуг.
Таким чином, при визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін. Ті самі критерії застосовує Європейський суд з прав людини, присуджуючи судові витрат на підставі ст. 41 Конвенції. Зокрема, згідно з його практикою заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим (наприклад, рішення у справі East/West Alliance Limited проти України , заява №19336/04, п. 269).
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду у справі №910/8443/17, від 11.05.2018 р. та практиці Європейського суду з прав людини, про що, зокрема, відзначено у п. 95 рішення у справі "Баришевський проти України" від 26.02.2015р., п. п. 34-36 рішення у справі "Гімайдуліна і інших проти України" від 10.12.2009р., п. 80 рішення у справі "Двойних проти України" від 12.10.2006р., п. 88 рішення у справі "Меріт проти України" від 30.03.2004р.
Пленум Вищого господарського суду України від 21.02.2013 року № 7 "Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України" також роз`яснив, що оцінка тих чи інших витрат сторін як судових здійснюється господарським судом з урахуванням обставин конкретної справи, у визначенні розумно необхідного розміру сум, які підлягають сплаті за послуги адвоката, можуть братися до уваги, зокрема: встановлені нормативно-правовими актами норми видатків на службові відрядження (якщо їх установлено); вартість економних транспортних послуг; час, який міг би витратити на підготовку матеріалів кваліфікований фахівець; вартість оплати відповідних послуг адвокатів, яка склалася в країні або в регіоні; наявні відомості органів статистики або інших органів про ціни на ринку юридичних послуг; тривалість розгляду і складність справи тощо. Докази, які підтверджують розумність витрат на оплату послуг адвоката, повинна подавати сторона, що вимагає відшкодування таких витрат.
Частиною 5 ст. 126 ГПК України передбачено, що у разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами. Обов`язок доведення не співмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами. Від позивача заяви щодо зменшення витрат на професійну правничу допомогу адвоката не надходило.
За наведеного, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення заяви Спаської сільської ради про відшкодування судових витрат на професійну правничу допомогу ( вх. 7180/19 від 15.04.2019) шляхом стягнення з Суходільської сільської ради, вул.Лесі Українки, 140, с.Суходіл, Рожнятівський район, Івано-Франківська область витрат на професійну правничу допомогу в розмірі 13000грн.
Керуючись ст. 1, 30 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", ст. 73, 74, 77, 86, 123, 126, 129, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ :
Заяву Спаської сільської ради ( вх. 7180/19 від 15.04.2019) про включення до судових витрат витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 13000,00грн. задовольнити.
Стягнути з Суходільської сільської ради, вул.Лесі Українки, 140, с.Суходіл, Рожнятівський район, Івано-Франківська область (ЄДПРОУ 04355318) на користь Спаської сільської ради Об"єднаної територіальної громади, вул.С.Стрільців,79, с.Спас, Рожнятівський район, Івано-Франківська область - 13000,00грн. витрат на правничу допомогу.
Видати наказ.
Повне рішення складено 10.05.2019
Додаткове рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги додаткове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Порядок подання апеляційної скарги визначений ст.257 та пп.17.5 п.17 Розділу ХІ "Перехідні положення" ГПК України.
Суддя Шкіндер П.А.
Суд | Господарський суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 25.04.2019 |
Оприлюднено | 12.05.2019 |
Номер документу | 81651099 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Івано-Франківської області
Шкіндер П. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні