ПІВНІЧНО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59
ДОДАТКОВА ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 травня 2019 року Справа № 918/644/18
Північно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючий суддя Миханюк М.В., суддя Дужич С.П. , суддя Коломис В.В.
секретар судового засідання Полюхович І.Г.
без виклику представників сторін
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву Товариства з додатковою відповідальністю "Дубенське спеціалізоване автотранспортне підприємство "Дубноагропромтранс" про стягнення судових витрат
за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Гермес ЛДЛ" на рішення господарського суду Рівненської області, ухваленого 29.01.19р. суддею Бережнюк В.В. у м. Рівному о 13:36 год., повний текст складено 04.02.2019 року у справі №918/644/18
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Гермес ЛДЛ"
про зобов`язання повернення майна
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Північно - західного апеляційного господарського суду перебувала апеляційна скарга Товариства з обмеженою відповідальністю "Гермес ЛДЛ" на рішення господарського суду Рівненської області, ухваленого 29.01.19р. суддею Бережнюк В.В. у м. Рівному о 13:36 год., повний текст складено 04.02.2019 року у справі №918/644/18 за позовом Товариства з додатковою відповідальністю "Дубенське спеціалізоване автотранспортне підприємство "Дубноагропромтранс" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Гермес ЛДЛ" про зобов`язання повернення майна.
Рішенням господарського суду Рівненської області від 29.01.2019 року у справі №918/644/18 позов задоволено. Зобов`язано Товариство з обмеженою відповідальністю "Гермес ЛДЛ" повернути Товариству з додатковою відповідальністю "Дубенське спеціалізоване автотранспортне підприємство "Дубноагропромтранс" у робочому стані гальмівний стенд для легкових та вантажних автомобілів BDE 3504 NSC №146011.
Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "Гермес ЛДЛ" на користь Товариства з додатковою відповідальністю "Дубенське спеціалізоване автотранспортне підприємство "Дубноагропромтранс" - 2 868 грн. 41 коп. витрат по оплаті судового збору, 20,00 грн. витрат на пересилку позову з додатками, 10 000 грн. 00 коп. витрат на оплату професійної правничої допомоги.
Постановою суду від 16.04.2019 року апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Гермес ЛДЛ" на рішення господарського суду Рівненської області від 29.01.19р. у справі №918/644/18 залишено без задоволення. Рішення господарського суду Рівненської області від 29.01.19р. у справі №918/644/18 залишено без змін.
Так, відповідно до статті 244 ГПК України суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо: 1) стосовно якої-небудь позовної вимоги, з приводу якої сторони подавали докази і давали пояснення, не ухвалено рішення; 2) суд, вирішивши питання про право, не зазначив точної грошової суми, присудженої до стягнення, або майно, яке підлягає передачі, або дії, що потрібно виконати; 3) судом не вирішено питання про судові витрати.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст.123 ГПК України визначено, що судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Згідно із п. 1 ч. 3 ст. 123 ГПК України до витрат пов`язаних з розглядом справи, належать витрати на правничу допомогу.
Частиною восьмою статті 129 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.
Адвокатом позивача при розгляді апеляційної скарги 16.04.2019 року, була подана попередня заява про розподіл судових витрат, але не розглядалася апеляційним судом через неподання підтверджуючих документів.
Так, постанова Північно - західного апеляційного господарського суду була винесена 16.04.2019 року, повний текст складений 22.04.2019 року.
19.04.2019 року Товариство з додатковою відповідальністю "Дубенське спеціалізоване автотранспортне підприємство "Дубноагропромтранс" звернувся із заявою про ухвалення додаткової постанови щодо розподілу судових витрат, тобто в межах строку встановленого ст. 129 ГПК України.
Ухвалою суду від 22.04.2019 року розгляд заяви про стягнення судових витрат призначено на 13 травня 2019 р. об 14:30год. у приміщенні Північно-західного апеляційного господарського суду за адресою: 33001 м. Рівне вул. Яворницького, 59 у залі судових засідань № 4, без виклику сторін.
Відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Гермес ЛДЛ" не надав суду письмових заперечень щодо поданої заяви.
Розглядаючи вимогу про розподіл судових витрат на професійну правничу допомогу в розмірі 4000,00 грн. колегія суддів дійшла наступних висновків.
Учасники справи мають право користуватися правничою допомогою (ч.1 ст.16 ГПК України).
Представництво у суді, як вид правничої допомоги, здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом (ч.2 ст.16 ГПК України).
Відповідно ч.3 ст.123 ГПК України до витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: на професійну правничу допомогу; пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи; пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; пов`язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.
Пунктом 1 частини 1 статті 1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" визначено, що адвокат - це фізична особа, яка здійснює адвокатську діяльність на підставах та в порядку, що передбачені цим Законом.
З доданих до заяви документів убачається, що між Товариством з додатковою відповідальністю "Дубенське спеціалізоване автотранспортне підприємство "Дубноагропромтранс" та Адвокатським об`єднанням Юридична компанія РАМ в особі в.о. керуючого партнера Теперика О.В. було укладено договір про надання правничої допомоги від 02.04.2019 року.
Так, адвокату Теперику О.В. видано свідоцтво Серія РН №1133 від 07.11.2014р. про право на заняття адвокатською діяльністю.
Відповідно до п.4 ч.1 ст.1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", договір про надання правової допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.
Адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги (ч.1 ст.26 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність").
Відповідно до частини 3 статті 30 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" при встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.
Відповідно до частин 1-4 статті 126 Господарського процесуального кодексу України, витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.
Для цілей розподілу судових витрат: розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
На обґрунтування заявленого розміру витрат на правову допомогу, як зазначалося вище, представником позивача подано, укладений 02.04.2019р. між Товариством з додатковою відповідальністю "Дубенське спеціалізоване автотранспортне підприємство "Дубноагропромтранс" та адвокатським об`єднанням Юридична компанія РАМ в особі в.о. керуючого партнера Теперика О.В. договір про надання правничої допомоги.
Відповідно до п. 1. договору клієнт доручає, а адвокатське об`єднання приймає на себе зобов`язання надавати правничу допомогу клієнту в обсязі та на умовах, передбачених даним договором.
Згідно із п. 2. договору правова допомога за цим договором полягає у наданні правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, складення заяв, скарг, процесуальних документів та інших документів правового характеру, представництво інтересів клієнта у Північно-західному апеляційному господарському суді у справі №918/644/18 за апеляційною скаргою ТОВ Гермес ЛДЛ на рішення Господарського суду Рівненської області від 29.01.2019 року у цій справі, зі всіма правами, що надані Клієнту як стороні такого провадження, без будь-яких обмежень, а також в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами.
У п.п.4.1-4.3 договору сторони визначили, що за правову допомогу, що надається за даним договором Клієнт оплачує Адвокатському об`єднанню гонорар. Гонорар є єдиною допустимою формою отримання Адвокатським об`єднанням винагороди за надання правової допомоги Клієнту. Розмір гонорару та порядок його внесення визначаються Сторонами, які можуть передбачити можливість наступної зміни гонорару, визначеного у фіксованій сумі, у зв`язку із суттєвим зростанням або зменшенням обсягу допомоги, що має бути надана, та наслідки недосягнення згоди з цього питання. Клієнт зобов`язаний оплачувати Адвокатському об`єднанню фактичні видатки, пов`язаних з виконанням даного договору, зокрема видатки щодо оплати роботи фахівців, чиї висновки запитуються адвокатом, транспортні витрати, оплата друкарських, копіювальних та інших технічних робіт, перекладу та нотаріального посвідчення документів, телефонних розмов.
Відповідно до додаткового договору від 02.04.2019р. до договору про надання правової допомоги від 02.04.2019 року сторони погодили, наступний порядок внесення гонорару, а саме: Товариство з додатковою відповідальністю Дубенське спеціалізоване автотранспортне підприємство Дубноагропромтранс зобов`язується оплатити Адвокатському об`єднанню гонорар у розмірі: 4000 (чотири тисячі) гривень. Оплата гонорару здійснюється безготівковим розрахунком за наступними реквізитами: р/р 26004274888 в АБ Укргазбанк МФО 320478 Адвокатське об`єднання Юридична компанія РАМ , призначення платежу: гонорар згідно договору про надання правової допомоги від 02.04.2019 року ; сума гонорару визначена у пункті 2. цього додаткового договору може бути збільшена у випадку збільшення обсягу наданої правової допомоги, про що сторони укладають в подальшому відповідний додатковий договір.
Крім того, відповідно до розрахунку робіт пов`язаних із правничою допомогою адвоката від 19.04.19р. та акту виконаних робіт (наданих послуг) від 19.04.2019р. Адвокатське об`єднання Юридична компанія РАМ в особі виконуючого обов`язки керуючого партнера Теперика Олександра Вячеславовича, далі Адвокатське об`єднання , що діє на підставі Статуту та у відповідності до положень договору про надання правової допомоги від 02.04.2019 року надало наступну професійну правничу допомогу для Клієнта - Товариства з додатковою відповідальністю Дубенське спеціалізоване автотранспортне підприємство Дубноагропромтранс :
1. 05.04.2019 року ознайомлення у Північно-західному апеляційному господарському суді з матеріалами справи №918/644/18 - 500 (п`ятсот) гривень;
2. 08.04.2019 року підготовка та складання процесуального документу - відзиву на апеляційну скаргу - 1500 (одна тисяча п`ятсот) гривень.;
3. 16.04.2019 року представництво інтересів Клієнта у Північно-західному апеляційному господарському суді у судовому засіданні у господарській справі №918/644/18 - 2000 (дві тисячі) гривень. На загальну суму 4000 (чотири тисячі) гривень. Сторони договору жодних претензій з приводу даного розрахунку (детального опису наданих послуг) один до одного не мають.
На підтвердження понесених позивачем витрат на професійну правничу допомогу адвоката до заяви долучено копію платіжного доручення №240 від 18.04.2019р. про сплату ТОВ Дубенське спеціалізоване автотранспортне підприємство Дубноагропромтранс 4000,00грн. - Адвокатському об`єднанню Юридична компанія РАМ та виписку по рахунку (а.с.75-76 т.2).
Вирішуючи питання про розподіл витрат, пов`язаних з наданням правничої допомоги адвокатом, суд враховує, що розмір гонорару визначається за погодженням адвоката з клієнтом. Суд не має право втручатися у правовідносини адвоката та його клієнта.
Разом з тим, для включення всієї суми гонорару та фактичних витрат у відшкодування за рахунок відповідача має бути встановлено, що такі витрати позивача були необхідними, а розмір є розумний, виправданий, що передбачено у ст.126 ГПК України та у ст.30 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність". Тобто, суд зобов`язаний оцінити рівень адвокатських витрат, що мають бути присуджені з урахуванням того, чи були такі витрати понесені фактично, але й також - чи була їх сума обґрунтованою.
Суд не зобов`язаний присуджувати стороні, на користь якої відбулося рішення, всі його витрати на адвоката, якщо, керуючись принципами справедливості, пропорційності та верховенством права, встановить, що розмір гонорару, визначений стороною та його адвокатом, є завищеним щодо іншої сторони спору, зважаючи на складність справи, витрачений адвокатом час, та неспіврозмірним у порівнянні з ринковими цінами адвокатських послуг.
Згідно із ст.15 ГПК України, суд визначає в межах, встановлених цим Кодексом, порядок здійснення провадження у справі відповідно до принципу пропорційності, враховуючи: завдання господарського судочинства; забезпечення розумного балансу між приватними й публічними інтересами; особливості предмета спору; ціну позову; складність справи; значення розгляду справи для сторін, час, необхідний для вчинення тих чи інших дій, розмір судових витрат, пов`язаних із відповідними процесуальними діями, тощо.
Таким чином, при визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи. Ті самі критерії застосовує Європейський суд з прав людини, присуджуючи судові витрати на підставі ст. 41 Конвенції. Зокрема, згідно з його практикою заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим (рішення у справі "East/West Alliance Limited" проти України", заява N19336/04, п.269).
Враховуючи те, що позивачем підтверджено правовий статус адвоката, наявність доказів фактичного перерахування йому коштів на підставі договору, а також співмірність розміру витрат з наданими послугами та норми ст.ст.126, 129 ГПК України, апеляційний суд дійшов висновку, що витрати позивача на правову допомогу в сумі 4000 грн. є обґрунтованими та покладаються на ТОВ Гермес ЛДЛ .
Відповідно до ст. 244 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд має право за заявою сторони винести додаткове рішення, якщо не вирішено питання про розподіл господарських витрат.
Керуючись ст. ст. 129, 244 Господарського процесуального кодексу України, Північно-західний апеляційний господарський суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Задоволити заяву Товариства з додатковою відповідальністю "Дубенське спеціалізоване автотранспортне підприємство "Дубноагропромтранс" про стягнення судових витрат (витрат на правничу допомогу).
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Гермес ЛДЛ" (35600, Рівненська обл., м. Дубно, вул. Грушевського, 117А, код ЄДРПОУ 36586089) на користь Товариства з додатковою відповідальністю "Дубенське спеціалізоване автотранспортне підприємство "Дубноагропромтранс" (35600, Рівненська обл., м. Дубно, вул. Грушевського, 117А, код ЄДРПОУ 13978888)- 4000 (чотири тисячі) грн. - витрат на професійну правничу допомогу.
3. Доручити господарському суду Рівненської області видати наказ на виконання цієї додаткової постанови.
4. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду в строк та в порядку встановленому ст.ст. 287-291 Господарського процесуального кодексу України.
5. Справу №918/644/18 повернути до господарського суду Рівненської області.
Повний текст постанови складений "13" травня 2019 р.
Головуючий суддя Миханюк М.В.
Суддя Дужич С.П.
Суддя Коломис В.В.
Суд | Північно-західний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 13.05.2019 |
Оприлюднено | 15.05.2019 |
Номер документу | 81692155 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Північно-західний апеляційний господарський суд
Миханюк М.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні