ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 травня 2019 року м. Черкаси справа № 925/1229/18
Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді Кучеренко О.І. із секретарем судового засідання Юхименко О.В. за участю представників позивача: Яременко В.А., Бахуринський В.С. - адвокати, від першого відповідача - Солієнко І.М., за посадою, від Благодійної організації Фонд збереження рідної природи - Федюнін В.І., за посадою, розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду справу за позовом Українського товариства охорони природи, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Департамент організаційного забезпечення Черкаської міської ради до Черкаської обласної організації Українського товариства охорони природи та до Товариства з обмеженою відповідальністю Вієна , треті особи, які не заявляють самостійних вимог на стороні співвідповідача ТОВ Вієна : Майданік Марина Олександрівна, Благодійна організація Фонд збереження рідної природи , Благодійний фонд Розвиток Черкащини про визнання недійсними рішень та скасування державної реєстрації,
ВСТАНОВИВ:
Українське товариство охорони природи звернулося із позовом, у якому просить суд визнати недійсним:
рішення Установчих зборів Черкаської обласної організації Українського товариства охорони природи, яке оформлене протоколом № 7 від 25.11.2015 про створення Товариства з обмеженою відповідальністю Вієна з місцем знаходження: 19700, Україна, Черкаська обл. м.Золотоноша, вул. Шевченка, будинок 211, кв.1;
рішення Зборів засновників Товариства з обмеженою відповідальністю Вієна про: створення Товариства з обмеженою відповідальністю Вієна , з місцем знаходженням 19700, Україна, Черкаська обл. м. Золотоноша, вул. Шевченка, будинок 211, кв. 1; Затвердження Статуту Товариства з обмеженою відповідальністю Вієна ; Призначення директором Товариства з обмеженою відповідальністю Вієна Майданік Марину Олександрівну, яке оформлене протоколом №1 від 25.11.2015.
скасувати реєстраційну дію про внесення запису в Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про проведення державної реєстрації юридичної особи щодо створення Товариства з обмеженою відповідальністю Вієна (код в ЄДРПОУ: 40145583) від 30.11.2015 за № 10221020000001246.
Заявою від 20.02.2019 №20/1-2 (Т.2, а.с. 105-113) позивач виправив помилки допущені ним у тексті позовної заяви та її прохальній частині. Остання редакція позовних вимог Українського товариства охорони природи, які розглядаються судом:
визнання недійсним рішення Президії Черкаської обласної організації Українського товариства охорони природи, яке оформлене протоколом № 7 від 25.11.2015 про створення Товариства з обмеженою відповідальністю "Вієна" з місцем знаходження: 19700, Україна, Черкаська обл. м.Золотоноша, вул. Шевченка, будинок 211, кв. 1 з предметом діяльності щодо створення та здійснення в Україні усіх видів господарської діяльності у галузі виробництва та інше, згідно з відповідними законами України, а також здійснення фінансово-економічної, виробничо-господарської, науково-дослідної, проектної та всіх інших видів діяльності, а також про визначення розміру статутного капіталу, порядку його формування і визначення органів управління товариства;
визнання недійсними рішення Зборів засновників Черкаської обласної організації Українського товариства охорони природи, яке оформлене протоколом №1 від 25.11.2015:
- про створення Товариства з обмеженою відповідальністю Вієна , з місцем знаходженням 19700, Україна, Черкаська обл. м.Золотоноша, вул.Шевченка, будинок 211, кв.1, з предметом діяльності щодо створення та здійснення в Україні усіх видів господарської діяльності у галузі виробництва та інше, згідно з відповідними законами України, а також здійснення фінансово-економічної, виробничо-господарської, науково-дослідної, проектної та інших видів діяльності, а також про визначення розміру статутного капіталу, порядку його формування і визначення органів управління товариства;
- про затвердження Статуту Товариства з обмеженою відповідальністю Вієна ;
- про призначення директором Товариства з обмеженою відповідальністю Вієна Майданік Марину Олександрівну.
скасування реєстраційної дії про внесення запису в Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про проведення державної реєстрації юридичної особи щодо створення Товариства з обмеженою відповідальністю Вієна (код в ЄДРПОУ: 40145583) від 30.11.2015 за № 10221020000001246.
В обґрунтування позову позивач вказав, що на підставі оскаржуваних рішень було створене та зареєстроване фіктивне підприємство Товариство з обмеженою відповідальністю Вієна . Оскільки повноваження Роджі О.О. на виборній посаді голови Черкаської обласної організації Українського товариства охорони природи фактично були припинені з 12.12.2014 він не мав права на прийняття будь яких рішень від імені Черкаської обласної організації Українського товариства охорони природи. Для ініціювання процедури реєстрації цього товариства було проведено нелегітимні загальні збори серед псевдочленів Черкаської обласної організації Українського товариства охорони природи, якими прийнято незаконне рішення по створенню товариства з метою подальшого рейдерського захоплення Будинку охорони природи шляхом внесення частини приміщень до складу статутного капіталу новоствореного товариства. Після проведення державної реєстрації підприємства Товариство з обмеженою відповідальністю Вієна здійснило захоплення будинку Природи по вулиці Верхня Горова, 1, що належить позивачу на праві колективної власності. Наразі у будинку Природи Товариство з обмеженою відповідальністю Вієна здає приміщення в оренду, а отримані кошти привласнює, чим завдає значних збитків позивачу. Оскільки Товариство з обмеженою відповідальністю Вієна було створене шляхом підроблення установчих документів Черкаської обласної організації Українського товариства охорони природи та всупереч статутним документам товариства, тобто з порушенням законодавства то і запис в Єдиному державному реєстрі про проведення державної реєстрації ТОВ Вієна підлягає скасуванню.
12.12.2018 через канцелярію суду від першого відповідача Черкаської обласної організації Українського товариства охорони природи надійшов відзив на позовну заяву, у якому перший відповідач позовні вимоги визнав повністю, зазначивши, що Товариство з обмеженою відповідальністю Вієна містить ознаки фіктивної організації та було створене групою осіб для протиправного заволодіння майном Будинку природи. Роджа О.О., при ухваленні протиправних рішень щодо створення ТОВ Вієна видавав себе за голову Черкаської обласної організації Українського товариства охорони природи і підписував оскаржувані рішення. Зазначеній особі вручено повідомлення про підозру у вчиненні тяжкого кримінального правопорушення передбаченого ч.3 ст.206-2 КК України. Ухвалою Соснівського районного суду м.Черкаси від 05.10.2018 у справі № 712/11935/1, Роджі О.О. обрано запобіжний захід у вигляді домашнього арешту. Оскаржувані рішення були прийняті незаконно, тому державна реєстрація ТОВ Вієна має бути скасована. Перший відповідач у клопотанні від 01.02.2019 №9-2-ЧОО (Т.1 а.с.152-155) повідомив, що фіктивне підприємство ТОВ Вієна зареєстроване за неіснуючою адресою: м.Черкаси, вул. Фрунзе, 1/1. Відповідно до інформації Департаменту архітектури, містобудування та інспектування станом на 2015 рік інформація про надання адреси: м.Черкаси, вул. Фрунзе, 1/1 відсутня. 22.12.2017 Департамент архітектури та містобудування Черкаської міської ради наказом №2355-а скасував наказ Департаменту архітектури, містобудування та інспектування Черкаської міської ради від 26.01.2016 №1601-а, яким нежитлові приміщення будівлі літ.А-2, пд. була надана адреса вул. Фрунзе 1/1, у зв'язку із виявленням недостовірних даних наданих засновником ТОВ Вієна для отримання наказу на нерухоме майно по вул. Фрунзе, 1/1.
Другий відповідач, відзиву на позов не направив, його представник у судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив. Ухвали суду направлялись другому відповідачу за вказаною у позові та ЄДРПОУ адресою, що підтверджується відмітками канцелярії про їх відправлення. Ухвали суду повернулися до суду з відміткою поштового відділення за закінченням встановленого строку зберігання . Подане 27.03.2019 клопотання про приєднання до матеріалів справи документів, судом до розгляду не прийнято, оскільки подане з порушенням строку на подачу таких доказів.
Треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору (їх представники), письмових пояснень щодо поданих позивачем вимог до суду не направили. Треті особи: Департамент організаційного забезпечення Черкаської міської ради, Майданік Марина Олександрівна, Благодійний фонд Розвиток Черкащини , належним чином були повідомлені про день та час розгляду справи, своїх представників у судове засідання не направили.
Департамент організаційного забезпечення Черкаської міської ради, направив суду заяву, у якій просив проводити розгляд справи без участі їх представника. Ухвали суду, які направлялись Майданік Марині Олександрівні на адресу, яка зазначена у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, повернуті до суду поштовим відділення з відміткою за закінченням встановленого строку зберігання . Відповідно до статті 1 Закону України Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань - документ у паперовій або електронній формі, що сформований програмним забезпеченням Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань за зазначеним заявником критерієм пошуку та містить відомості з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, які є актуальними на дату та час формування витягу або на дату та час, визначені у запиті, або інформацію про відсутність таких відомостей у цьому реєстрі. Згідно з частиною 1 статті 10 цього Закону якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою.
Відповідно до пункту 7 статті 120 Господарського процесуального кодексу України учасники судового процесу зобов'язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв'язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.
Благодійний фонд Розвиток Черкащини направив до суду заяву №02/05/19 від 02.05.2019, у якій просив відкласти розгляд справи у зв'язку із неможливістю направити свого представника у судове засідання. Суд, відхиляє доводи представника позивача щодо необхідності відкладення розгляду справи у зв'язку з відсутністю його представника, оскільки фонд є юридичною особою і позивач не позбавлений права і можливості забезпечити за необхідності участь у судовому засіданні іншого представника, з числа як своїх працівників, так і осіб, не пов'язаних з ним трудовими відносинами. Неможливість такої заміни представника і неможливість розгляду справи без участі представника підлягає доведенню учасником судового процесу на загальних підставах.
Відповідно до частини 9 статті 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами. А згідно з положеннями частини 1 статті 202 цього ж Кодексу неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею, тому суд вирішує справу за наявними матеріалами.
У судовому засіданні 02.05.2019 оголошені вступна та резолютивна частини рішення.
Заслухавши пояснення учасників справи, з'ясувавши обставини справи, дослідивши наявні у справі письмові докази, суд встановив, що Українське товариство охорони природи є добровільною неприбутковою, всеукраїнською громадською організацією та здійснює свою діяльність на підставі Статуту, який затверджений IX з'їздом товариства 21.11.1991 (зі змінами та доповненнями) та зареєстрований Міністерством юстиції України 02.12.1992, Свідоцтво №335. Відповідно до пункту 4 Статуту позивача, Українське товариство охорони природи є юридичною особою, має відокремлене майно і самостійний баланс, печатку і штамп зі своїм найменуванням, які затверджені президією Всеукраїнської ради Товариства, може відкривати рахунки в установах банків. Відповідно до пункту 17 Статуту первинні організації Товариства створюються за рішенням президій відповідних рад Товариства установах, організаціях, навчальних закладах, на підприємствах, за місцем проживання. Вищим керівним органом первинної організації є загальні збори (збори уповноважених), що скликаються для обговорення питань й діяльності в міру потреб, але не рідше одного разу на рік. Для ведення поточної роботи загальні збори обирають строком на три роки бюро первинної організації у складі голови, заступника голови, секретаря та членів бюро. Статтею 18 Статуту встановлено, що місцеві організації товариства - Кримська республіканська, обласні, міські, сільські, районні та міжрайонні створюються в Кримській республіці, областях, містах, селах і районах за рішенням президій вищестоящих рад та відповідальних конференцій (зборів уповноважених). Вищим керівним органом Товариства є з'їзд, який скликається Всеукраїнською радою не рідше одного разу на п'ять років. Відповідно до пункту 22 Статуту виконавчим органом товариства є президія Всеукраїнської ради, яка координує та керує діяльністю товариства в період між засіданнями Всеукраїнської ради.
Відповідно до пункту 27 Статуту майно та кошти Товариства належить йому по праву колективної власності, Члени Товариства не можуть мати майнових прав щодо його власності. У власності Товариства для матеріального забезпечення його діяльності можуть знаходитись будівлі, споруди або їх частини, житловий фонд, транспорт, устаткування, інвентар, майно культурно-освітнього, оздоровчого значення, грошові кошти та інше майно, що становлять цілісний майновий комплекс Товариства. Згідно пункту 32 Статуту за місцевими організаціями Товариства майно закріплюється на праві повного господарського відання (господарського управління). Продаж або передача майна Товариства, у тому числі закріпленого за його місцевими організаціями, може здійснюватися лише у виняткових випадках за поданням Конференцій чи Рад відповідних організацій та за рішенням вищих керівних органів Товариства.
Черкаська обласна організація Українського товариства охорони природи є структурним відокремленим підрозділом позивача та зареєстрована як юридична особа 14.11.1995 до набрання чинності Законом України Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та 03.03.2005 після набрання чинності зазначеним Законом за адресою місцезнаходження: місто Черкаси, вул.Фрунзе (нині - Верхня Горова) будинок 1, офіс 17.
Судом також встановлено, що рішеннями Господарського суду Черкаської області від 27.07.2015 у справі №925/2301/14 за позовом Приватного підприємства Ай-Тодор до Черкаської обласної організації Українського товариства охорони природи про стягнення заборгованості, Придніпровського районного суду м.Черкаси від 20.02.2017 у справі №711/2653/16-ц, яким повністю відмовлено у позові Роджі Олександра Олексійовича до Черкаської обласної організації Українського товариства охорони природи та до Українського товариства охорони природи про визнання незаконним скасування наказу Черкаської обласної організації Українського товариства охорони природи від 11.12.2014 про звільнення Роджі Олександра Олексійовича та поновлення його на посаді, Соснівського районного суду м.Черкаси від 15.11.2017 у справі №712/8528/17 відмовлено у задоволенні позову Роджі Олександра Олексійовича, Мухової Валентини Олексіївни, Середи Ніни Григорівни до Черкаської обласної організації Українського товариства охорони природи про визнання недійсними рішень конференції Черкаської обласної організації Українського товариства охорони природи, які оформлені протоколом від 11.12.2014, серед інших обставин, судами було встановлено:
Постановою Президії Всеукраїнської ради Українського товариства охорони природи від 09.10.2014 було зупинено право Роджі О.О. укладати договори, а також виконання обов'язків щодо господарського відання (господарського управління), розпорядження майном Черкаської обласної організації Укрприроди. А 30.10.2014 Конференція Всеукраїнської ради Українського товариства охорони природи, у проведенні якої приймав участь Роджа О.О., постановила рішення про його відсторонення від виконання обов'язків голови Черкаської обласної організації Українського товариства охорони природи у зв'язку з порушенням Статуту Українського товариства охорони природи.
11.12.2014 була проведена конференція Черкаської обласної організації Українського товариства охорони природи, на якій було обрано президію Черкаської обласної організації Українського товариства охорони природи у складі: голови Чорного М.Г., заступника голови Солієнка О.Б., Стрільця В.С., Бовсуновського О.М., Середи Н.Г., Онищенка С.О. і Походенка П.В. 12.12.2014 Президія Всеукраїнської ради Українського товариства охорони природи згідно з протоколом №4 затвердила результати проведеної 11.12.2014 конференції Черкаської обласної організації Українського товариства охорони природи щодо обрання керівників та президії цієї обласної організації. Головою Президії Всеукраїнської ради товариства був виданий наказ про закінчення строку повноважень Роджі О.О. на виборній посаді голови Черкаської обласної організації Українського товариства охорони природи з 12.12.2014, а наказом Черкаської обласної організації Українського товариства охорони природи від 12.12.2014 №26 Роджу О.О. було звільнено з посади голови цього товариства на підставі пункту 5 частини 1 статті 41 Кодексу законів про працю.
Судом також встановлено, що Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 01.02.2016 у адміністративній справі №823/5390/15, яка залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 26.05.2016, частково задоволено позов Українського товариства охорони природи до державного реєстратора Черкаського міського управління юстиції у Черкаській області Базилевської Ірини Анатоліївни, Печерського районного управління юстиції у м.Києві за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Черкаської обласної організації Українського товариства охорони природи про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії. Вказаною постановою Черкаський окружний адміністративний суд скасував запис №10261070012001744 від 05.11.2015 щодо зміни відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, пов'язаних із зміною підписанта та керівника Черкаської обласної організації Українського товариства охорони природи і зобов'язав Печерське районне управління юстиції у м.Києві відновити в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців відомості щодо керівника Черкаської обласної організації Українського товариства охорони природи Чорного Миколи Гавриловича та підписанта Солієнка Олександра Борисовича. При цьому Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 01.02.2016 у адміністративній справі №823/5390/15 були встановлено, що 05.11.2015 державний реєстратор Черкаського міського управління юстиції у Черкаській області Базилевська І.А. провела реєстраційну дію щодо внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запису №10261070012001744 про внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах, а саме про заміну керівника Черкаської обласної організації Українського товариства охорони природи на Роджу Олександра Олексійовича. При цьому реєстратор порушила процедуру вказаної реєстраційної дії, оскільки, передачі даних до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців має передувати процедура внесення до Реєстру громадських об'єднань відомостей про зміни у складі керівних органів, особи (осіб), уповноважених представляти громадське об'єднання, що здійснюється на підставі рішення уповноваженої особи Міністерства юстиції України та його територіального округу, прийнятого у порядку, передбаченому Законом України Про громадські об'єднання та Порядком ведення Реєстру громадських об'єднань та обміну відомостей між зазначеним Реєстром і Єдиним державним реєстром юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 19.12.2012 №1212.
Судом також встановлено, що згідно з інформацією, що міститься у протоколі засідання президії Черкаської обласної організації Українського товариства охорони природи №7 від 25.11.2015, у засіданні приймали участь Федюнін В.І., Овчіннікова В.В., Волторніст В.А, Мухова В.О., Ахмедова І.В. та був встановлений порядок денний засідання, у якому було визначено одне питання: Про участь голови президії Роджі О.О. в установчих зборах по створенню Товариства з обмеженою відповідальністю Вієна . За результати проведення засідання було вирішено надати повноваження голові президії Роджі О.О. на участь в установчих зборах по створенню Товариства з обмеженою відповідальністю Вієна з правом вирішення питань: створити юридичну особу Товариство з обмеженою відповідальністю Вієна на наступних умовах: Засновником (учасником) Товариства з обмеженою відповідальністю Вієна є Черкаська обласна організація Українського товариства охорони природи, місцезнаходженя:18002, м.Черкаси, Соснівський район, вул.Фрунзе, 1, ідентифікаційний код юридичної особи 03920267. Місцезнаходження новоствореного товариства: 19700 Черкаська область м.Золотоноша, вул.Шевченка, буд. 211, кв.1. Статутний капітал новоствореного товариства складає 359348 грн та формується за рахунок вкладу Засновника у вигляді об'єктів нерухомого майна. 100% статутного капіталу належать Засновнику. Протокол засідання президії Черкаської обласної організації Українського товариства охорони природи №7 від 25.11.2015 від імені голови Черкаської обласної організації Українського товариства охорони природи підписаний Роджею О.О. та від імені секретаря Піковцем В.В. та скріплений печаткою Президії Черкаської обласної організації Українського товариства охорони природи.
У цей же день відповідно до протоколу зборів засновників Черкаської обласної організації Українського товариства охорони природи №1, Черкаська обласна організація Українського товариства охорони природи вирішила створити юридичну особу Товариство з обмеженою відповідальністю Вієна , затвердити Статут Товариства з обмеженою відповідальністю Вієна , призначити директором Товариства з обмеженою відповідальністю Вієна Майднік Марину Олександрівну та доручити директору товариства подати державному реєстратору документи необхідні для державної реєстрації Товариства з обмеженою відповідальністю Вієна . Протокол засідання засновників Черкаської обласної організації Українського товариства охорони природи №1 від 25.11.2015 від імені голови Черкаської обласної організації Українського товариства охорони природи підписаний Роджею О.О. та скріплений печаткою Президії Черкаської обласної організації Українського товариства охорони природи.
30.11.2015 було зареєстровано Товариство з обмеженою відповідальністю Вієна , ідентифікаційний код 40145583, місцезнаходження:19700,Черкаська область, м. Золотоноша, вул. Шевченка, буд. 211, кв.1. Засновником товариства зазначено Черкаську обласну організацію Українського товариства охорони природи.
03.12.2015 між Черкаською обласною організацією Українського товариства охорони природи та Товариством з обмеженою відповідальністю Вієна був складений та підписаний акт приймання-передачі нерухомого майна, відповідно до якого Черкаська обласна організація Українського товариства охорони природи передала, а Товариство з обмеженою відповідальністю Вієна прийняло нерухоме майно Будинок природи лiт. А-2 , у тому числі: приміщення підвалу № 3-2, 3-4, 3-5, 3-7, III, V, VI; приміщення 1-го поверху: з №ф 1-12 по № 1-14, з № 3-9 по № 3-11, з №3-21 по №3-27, №3-32, з №3-34 по № 3-36, з №3-42 по №3-44, №3-47, №3-48, VII, VIII, приміщення з 19 по 26, 30, 31; приміщення 2-го поверху з №3-30 по №3-76, IV, що знаходилися за адресою: 18002, Україна, м.Черкаси, Соснiвський район, вулиця Фрунзе (Верхня Горова), буд. l.
07.12.2015 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань був внесений запис про зміну місцезнаходження, зміну складу та інформації про засновників Товариства з обмеженою відповідальністю Вієна . Місцезнаходженням юридичної особи визначено місто Черкаси вул.Фрунзе (нині Верхня Горова) буд.1/1. Засновниками товариства вказані Майданік Марина Олександрівна розмір внеску до статутного фонду 0 грн, Благодійна організація Фонд збереження рідної природи розмір внеску до статутного фонду 323413 грн 20 коп, Благодійний фонд Розвиток Черкащини розмір внеску до статутного фонду 35934 грн 80 коп. А 14.03.2017 внесений запис про зміну керівника юридичної особи, згідно витягу з Реєстру ним став Роджа Олександр Олексійович.
26.01.2016 наказом Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради №1601-а Товариству з обмеженою відповідальністю Вієна надано дозвіл на присвоєно адреси: вул.Фрунзе (Верхня Горова), 1/1 для приміщення підвалу № 3-2, 3-4, 3-5, 3-7, III, V, VI; приміщення 1-го поверху: з №1-12 по № 1-14, з № 3-9 по № 3-11, з №3-21 по №3-27, №3-32, з №3-34 по № 3-36, з №3-42 по №3-44, №3-47, №3-48, VII, VIII, приміщення з 19 по 26, 30, 31; приміщення 2-го поверху з №3-30 по №3-76, IV, приміщення 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 30, 31.
22.12.2017 наказом Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради №2355-а Про присвоєння та зміну нумерації будинків та споруд на території м.Черкаси скасовано наказ Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради №1601-а від 26.01.2016.
Предметом спору у даній справі є вимога позивача про скасування дій посадових осіб його відокремленого підрозділу, у зв'язку з порушенням процедури прийняття рішень, які не відносяться до компетенції цього структурного підрозділу. Як встановлено судом позивачем є всеукраїнська громадська організація, яка здійснює свою діяльність з 1991 року на підставі Статуту. Правові та організаційні засади реалізації права на свободу об'єднання з огляду на час створення цієї організації, урегульовані Законом України Про об'єднання громадян , який втратив свою чинність у зв'язку з прийняттям Закону Про громадські об'єднання (далі - Закон). Дія цих законів поширюється на суспільні відносини у сфері утворення, реєстрації, діяльності та припинення громадських об'єднань в Україні у тому числі і на діяльність позивача. Відповідно до статті 1 Закону громадське об'єднання - це добровільне об'єднання фізичних осіб та/або юридичних осіб приватного права для здійснення та захисту прав і свобод, задоволення суспільних, зокрема економічних, соціальних, культурних, екологічних, та інших інтересів. Громадські об'єднання утворюються і діють на принципах: добровільності, самоврядності, вільного вибору території діяльності, рівності перед законом, відсутності майнового інтересу їх членів (учасників), прозорості, відкритості та публічності. Добровільність передбачає право особи на вільну участь або неучасть у громадському об'єднанні, у тому числі в його утворенні, вступі в таке об'єднання або припиненні членства (участі) в ньому. Самоврядність передбачає право членів (учасників) громадського об'єднання самостійно здійснювати управління діяльністю громадського об'єднання відповідно до його мети (цілей), визначати напрями діяльності, а також невтручання органів державної влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в діяльність громадського об'єднання, крім випадків, визначених законом. Вільний вибір території діяльності передбачає право громадських об'єднань (організацій роботодавців, професійних спілок, їх об'єднань) самостійно визначати територію своєї діяльності, крім випадків, визначених законом. У статті 19 Закону встановлено, що громадське об'єднання, зареєстроване в установленому законом порядку, може мати всеукраїнський статус за наявності у нього відокремлених підрозділів у більшості адміністративно-територіальних одиниць, зазначених у частині другій статті 133 Конституції України, і якщо таке громадське об'єднання підтвердило такий статус у порядку, встановленому Законом України Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань . Відповідно до частини 2 статті 13 Закону відокремлені підрозділи громадського об'єднання утворюються та здійснюють свою діяльність на основі статуту громадського об'єднання.
Судом встановлено, що Черкаська обласною організацією Українського товариства охорони природи є відокремленим підрозділом позивача -Українського товариства охорони природи із статусом юридичної особи. Згідно з Статутом позивача місцеві організації товариства - Кримська республіканська, обласні, міські, сільські, районні та міжрайонні створюються в Кримській республіці, областях, містах, селах і районах за рішенням президій вищестоящих рад та відповідальних конференцій (зборів уповноважених). Судом встановлено, що 11.12.2014 Конференцією Черкаської обласної організації Українського товариства охорони природи було прийнято рішення про обрання голови президії Черкаської обласної організації Українського товариства охорони природи Чорного Миколи Гавриловича та інших членів президії. Вказане рішення було затверджено Президією Всеукраїнської ради Українського товариства охорони природи. А Головою Президії Всеукраїнської ради товариства був виданий наказ про закінчення строку повноважень попереднього керівника та наказом Черкаської обласної організації Українського товариства охорони природи від 12.12.2014 №26 Роджу О.О. було звільнено з посади голови цього товариства. Тобто, з вказаної дати зазначена особа не мала повноважень на здійснення повноважень керівника Черкаської обласної організації Українського товариства охорони природи. Вказані факти встановлені судовими рішеннями у цивільних, господарській та адміністративній справах.
Частинами 4 та 5 статті 75 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом. Обставини, встановлені стосовно певної особи рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, можуть бути у загальному порядку спростовані особою, яка не брала участі у справі, в якій такі обставини були встановлені.
Рішення Господарського суду Черкаської області від 27.07.2015 у справі №925/2301/14 набрало законної сили 14.12.2015, постанова Черкаського окружного адміністративного суду від 01.02.2016 у адміністративній справі №823/5390/15 набрала законної сили 26.05.2016, рішення Придніпровського районного суду м. Черкаси від 20.02.2017 у справі №711/2653/16-ц набрало законної сили 25.04.2017, рішення Соснівського районного суду м. Черкаси від 15.11.2017 у справі №712/8528/17 набрало законної сили 28.11.2018, отже обставини встановлені цими судовими рішеннями щодо призначення та звільнення керівників Черкаської обласної організації Українського товариства охорони природи не підлягають доказуванню при розгляді даної справи, у якій беруть участь ці особи.
Не зважаючи на прийняті рішення попереднім керівником Черкаської обласної організації Українського товариства охорони природи Роджею О.О. було ініційовано проведення засідання членів обласної організації Федюніна В.І., Овчіннікової В.В., Волторніста В.А, Мухової В.О., Ахмедової І.В. та виготовлено протокол засідання президії Черкаської обласної організації Українського товариства охорони природи №7 від 25.11.2015, згідно з яким було надано повноваження на створення юридичної особи - Товариства з обмеженою відповідальністю Вієна , а також протокол зборів засновників Черкаської обласної організації Українського товариства охорони природи №1, відповідно до якого було вирішено створити юридичну особу Товариство з обмеженою відповідальністю Вієна , затвердити його Статут, призначено директора, якому доручено подати державному реєстратору документи необхідні для державної реєстрації новоствореного товариства. Крім того, згідно з актом приймання-передачі нерухомого майна від 03.12.2015, Черкаською обласною організацією Українського товариства охорони природи до статутного фонду новоствореного Товариства з обмеженою відповідальністю Вієна було передано нерухоме майно - Будинок природи лiт. А-2 , у тому числі: приміщення підвалу № 3-2, 3-4, 3-5, 3-7, III, V, VI; приміщення 1-го поверху: з №ф 1-12 по № 1-14, з № 3-9 по № 3-11, з №3-21 по №3-27, №3-32, з №3-34 по № 3-36, з №3-42 по №3-44, №3-47, №3-48, VII, VIII, приміщення з 19 по 26, 30, 31; приміщення 2-го поверху з №3-30 по №3-76, IV, що знаходилися за адресою: 18002, Україна, м.Черкаси, Соснiвський район, вулиця Фрунзе (Верхня Горова), буд. l.
Відповідно до статті 24 Закону громадське об'єднання зі статусом юридичної особи для виконання своєї статутної мети (цілей) має право володіти, користуватися і розпоряджатися коштами та іншим майном, яке відповідно до закону передане такому громадському об'єднанню його членами (учасниками) або державою, набуте як членські внески, пожертвуване громадянами, підприємствами, установами та організаціями, набуте в результаті підприємницької діяльності такого об'єднання, підприємницької діяльності створених ним юридичних осіб (товариств, підприємств), а також майном, придбаним за рахунок власних коштів, тимчасово наданим у користування (крім розпорядження) чи на інших підставах, не заборонених законом.
Право власності громадського об'єднання зі статусом юридичної особи реалізовує його вищий орган управління в порядку, передбаченому законом та статутом громадського об'єднання. Окремі функції щодо управління майном за рішенням вищого органу управління громадського об'єднання можуть бути покладені на створені ним відповідно до статуту керівні органи, юридичні особи (товариства, підприємства), відокремлені підрозділи таких об'єднань або передані громадським спілкам, утвореним цими громадськими об'єднаннями. Як вбачається із положень Статуту позивача у власності Товариства для матеріального забезпечення його діяльності можуть знаходитись будівлі, споруди або їх частини, житловий фонд, транспорт, устаткування, інвентар, майно культурно-освітнього, оздоровчого значення, грошові кошти та інше майно, що становлять цілісний майновий комплекс Товариства. Майно та кошти Товариства належить йому по праву колективної власності, члени Товариства не можуть мати майнових прав щодо його власності.
За місцевими організаціями Товариства майно закріплюється на праві повного господарського відання (господарського управління). Продаж або передача майна Товариства, у тому числі закріпленого за його місцевими організаціями, може здійснюватися лише у виняткових випадках за поданням Конференцій чи Рад відповідних організацій та за рішенням вищих керівних органів Товариства. Отже, зважаючи на те, що на час прийняття оскаржуваних рішень, Роджа О.О. був звільнений з посади голови організації, тобто не мав повноважень діяти від імені Черкаської обласної організації Українського товариства охорони природи, та наявність передбачених Статутом обмежень щодо розпорядження майном Товариства, рішення Президії Черкаської обласної організації Українського товариства охорони природи, яке оформлене протоколом №7 від 25.11.2015 про створення Товариства з обмеженою відповідальністю Вієна та рішення Зборів засновників Черкаської обласної організації Українського товариства охорони природи від 25.11.2015, яке оформлене протоколом №1 про створення Товариства з обмеженою відповідальністю Вієна , є такими що порушують вимоги закону та положення Статуту позивача, отже є недійсними.
Щодо вимоги позивача про скасування реєстраційної дії про проведення державної реєстрації юридичної особи - Товариства з обмеженою відповідальністю Вієна , то з огляду на встановлені судом факти незаконного прийняття рішень про створення юридичної особи та протиправну передачу майна до її статутного фонду, вказана вимога позивача є правомірною, оскільки скасування лише рішень про створення юридичної особи без скасування державної реєстрації цієї новоствореної особи не забезпечить захист інтересів позивача.
Вирішуючи спір, суд зазначає, що відносини у сферу державної реєстрації, юридичних осіб, а також фізичних осіб - підприємців регулює Закон України Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців . Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань - єдина державна інформаційна система, що забезпечує збирання, накопичення, обробку, захист, облік та надання інформації про юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадські формування, що не мають статусу юридичної особи. У статті 25 цього Закону визначено, що державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі, зокрема, судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі щодо скасування реєстраційної дії/запису в Єдиному державному реєстрі. А оскільки вимога про скасування реєстраційної дії про внесення запису в Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про проведення державної реєстрації юридичної особи щодо створення Товариства з обмеженою відповідальністю Вієна є похідною від вимоги про визнання недійсними рішень про його створення, то зважаючи на фактичні обставини справи для захисту порушених прав позивача вимога позивача про скасування державної реєстрації Товариства з обмеженою відповідальністю Вієна є обґрунтованою та підлягає до задоволення.
Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір покладається, зокрема, у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Оскільки позовні вимоги позивача задоволені судом повністю, сплачена ним сума судового збору підлягає до повного відшкодування за рахунок відповідачів по 2643,00 грн коп судового збору з кожного.
Керуючись статтями 129, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати недійсним рішення Президії Черкаської обласної організації Українського товариства охорони природи, яке оформлене протоколом №7 від 25.11.2015 про створення Товариства з обмеженою відповідальністю Вієна з місцем знаходження: 19700, Україна, Черкаська обл. м.Золотоноша, вул. Шевченка, будинок 211, кв. 1 з предметом діяльності щодо створення та здійснення в Україні усіх видів господарської діяльності у галузі виробництва та інше, згідно з відповідними законами України, а також здійснення фінансово-дослідної, проектної та інших видів діяльності, а також про визначення статутного капіталу, порядку його формування і визначення органів управління товариства.
Визнати недійсними рішення Зборів засновників Черкаської обласної організації Українського товариства охорони природи від 25.11.2015:
- про створення Товариства з обмеженою відповідальністю Вієна , з місцем знаходженням 19700, Україна, Черкаська обл. м. Золотоноша, вул. Шевченка, будинок 211, кв.1, з предметом діяльності щодо створення та здійснення в Україні усіх видів господарської діяльності у галузі виробництва та інше, згідно з відповідними законами України, а також здійснення фінансово-економічної, виробничо-господарської, науково-дослідної, проектної та інших видів діяльності, а також про визначення розміру статутного капіталу, порядку його формування і визначення органів управління товариства;
- про затвердження Статуту Товариства з обмеженою відповідальністю Вієна ;
- про призначення директором Товариства з обмеженою відповідальністю Вієна Майданік Марину Олександрівну, яке оформлене протоколом №1 від 25.11.2015.
Скасувати реєстраційну дію про внесення запису в Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про проведення державної реєстрації юридичної особи щодо створення Товариства з обмеженою відповідальністю Вієна (код в ЄДРПОУ: 40145583) від 30.11.2015 за № 10221020000001246.
Стягнути з Черкаської обласної організації Українського товариства охорони природи (вул.Верхня Горова,1, фіс 17, м.Черкаси, код ЄДРПОУ 03920267) на користь Українського товариства охорони природи (вул.Анрі Барбюса, 5-Б, м.Київ, код ЄДРПОУ 00020221) 2643,00 грн коп судового збору.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Вієна (вул.Верхня 1/1 , м. Черкаси, код ЄДРПОУ 40145583) на користь Українського товариства охорони природи (вул.Анрі Барбюса, 5-Б, м.Київ, код ЄДРПОУ 00020221) 2643,00 грн коп судового збору.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано, у разі подання апеляційної скарги рішення набирає законної сили після прийняття судом апеляційної інстанції судового рішення. Рішення може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення до Північного апеляційного господарського суду.
Повне рішення складене та підписане 15.05. 2019.
Суддя О.І.Кучеренко
Суд | Господарський суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 02.05.2019 |
Оприлюднено | 16.05.2019 |
Номер документу | 81755958 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Черкаської області
Кучеренко О.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні