ПІВНІЧНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
вул. Шолуденка, буд. 1, літера А, м. Київ, 04116, (044) 230-06-58 inbox@anec.court.gov.ua
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"23" вересня 2019 р. Справа№ 925/1229/18
Північний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Пономаренка Є.Ю.
суддів: Кропивної Л.В.
Смірнової Л.Г.
при секретарі судового засідання Мовчан А.Б.,
за участю представників:
від позивача - Шевчук В.Я., голова Українського товариства охорони природи;
від відповідача 1 - не прибув;
від відповідача 2 - Лучинкін Є.С., адвокат, довіреність №б/н від 05.09.2019;
від третіх осіб - не прибули,
розглянувши апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю Вієна на рішення Господарського суду Черкаської області від 02.05.2019 у справі №925/1229/18 (суддя Кучеренко О.І., повний текст складено - 15.05.2019) за позовом Українського товариства охорони природи до Черкаської обласної організації Українського товариства охорони природи та товариства з обмеженою відповідальністю Вієна , треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні співвідповідача ТОВ Вієна - ОСОБА_1, Благодійна організація Фонд збереження рідної природи , Благодійний фонд Розвиток Черкащини , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Департамент організаційного забезпечення Черкаської міської ради про визнання недійсними рішень та скасування державної реєстрації
ВСТАНОВИВ наступне.
Українське товариство охорони природи звернулося до Господарського суду Черкаської області з позовом (з урахуванням заяви про виправлення технічних описок та уточненням позовних вимог) до Черкаської обласної організації Українського товариства охорони природи та товариства з обмеженою відповідальністю Вієна про:
1. Визнання недійсним рішення президії Черкаської обласної організації Українського товариства охорони природи, яке оформлене протоколом №7 від 25.11.2015 про створення товариства з обмеженою відповідальністю Вієна з місцем знаходження: 19700, Україна, Черкаська обл. м. Золотоноша, вул. Шевченка, будинок 211, кв. 1 з предметом діяльності щодо створення та здійснення в Україні усіх видів господарської діяльності у галузі виробництва та інше, згідно з відповідними законами України, а також здійснення фінансово-економічної, виробничо-господарської, науково-дослідної, проектної та всіх інших видів діяльності, а також про визначення розміру статутного капіталу, порядку його формування і визначення органів управління товариства.
2. Визнання недійсними рішення зборів засновників Черкаської обласної організації Українського товариства охорони природи, яке оформлене протоколом №1 від 25.11.2015:
- про створення товариства з обмеженою відповідальністю Вієна , з місцем знаходженням 19700, Україна, Черкаська обл. м. Золотоноша, вул. Шевченка, будинок 211, кв. 1, з предметом діяльності щодо створення та здійснення в Україні усіх видів господарської діяльності у галузі виробництва та інше, згідно з відповідними законами України, а також здійснення фінансово-економічної, виробничо-господарської, науково-дослідної, проектної та інших видів діяльності, а також про визначення розміру статутного капіталу, порядку його формування і визначення органів управління товариства;
- про затвердження Статуту товариства з обмеженою відповідальністю Вієна ;
- про призначення директором товариства з обмеженою відповідальністю Вієна ОСОБА_1 ;
3. Скасування реєстраційної дії про внесення запису в Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про проведення державної реєстрації юридичної особи щодо створення товариства з обмеженою відповідальністю Вієна (код в ЄДРПОУ: 40145583) від 30.11.2015 за №10221020000001246.
Позивач в обґрунтування своїх вимог зазначає, що на підставі оскаржуваних рішень було створено та зареєстровано фіктивне підприємство - товариство з обмеженою відповідальністю Вієна , оскільки повноваження ОСОБА_2 на виборній посаді голови Черкаської обласної організації Українського товариства охорони природи фактично були припинені з 12.12.2014, а тому, він не мав права на прийняття будь-яких рішень від імені Черкаської обласної організації Українського товариства охорони природи. Для ініціювання процедури реєстрації цього товариства було проведено нелегітимні загальні збори серед псевдочленів Черкаської обласної організації Українського товариства охорони природи, якими прийнято незаконне рішення по створенню товариства з метою подальшого рейдерського захоплення Будинку охорони природи шляхом внесення частини приміщень до складу статутного капіталу новоствореного товариства. Після проведення державної реєстрації підприємства товариство з обмеженою відповідальністю Вієна здійснило захоплення Будинку природи по вулиці Верхня Горова, 1, що належить позивачу на праві колективної власності. Наразі у Будинку природи товариство з обмеженою відповідальністю Вієна здає приміщення в оренду, а отримані кошти привласнює, чим завдає значних збитків позивачу. Оскільки товариство з обмеженою відповідальністю Вієна було створене шляхом підроблення установчих документів Черкаської обласної організації Українського товариства охорони природи та всупереч статутним документам товариства, тобто з порушенням законодавства, то і запис в Єдиному державному реєстрі про проведення державної реєстрації ТОВ Вієна підлягає скасуванню.
Рішенням Господарського суду Черкаської області від 02.05.2019 у справі №925/1229/18 позов задоволено повністю; визнано недійсним рішення Президії Черкаської обласної організації Українського товариства охорони природи, яке оформлене протоколом №7 від 25.11.2015 про створення товариства з обмеженою відповідальністю Вієна з місцем знаходження: 19700, Україна, Черкаська обл. м. Золотоноша, вул. Шевченка, будинок 211, кв. 1 з предметом діяльності щодо створення та здійснення в Україні усіх видів господарської діяльності у галузі виробництва та інше, згідно з відповідними законами України, а також здійснення фінансово-дослідної, проектної та інших видів діяльності, а також про визначення статутного капіталу, порядку його формування і визначення органів управління товариства; визнано недійсними рішення Зборів засновників Черкаської обласної організації Українського товариства охорони природи від 25.11.2015:
- про створення товариства з обмеженою відповідальністю Вієна , з місцем знаходженням 19700, Україна, Черкаська обл. м. Золотоноша, вул. Шевченка, будинок 211, кв. 1, з предметом діяльності щодо створення та здійснення в Україні усіх видів господарської діяльності у галузі виробництва та інше, згідно з відповідними законами України, а також здійснення фінансово-економічної, виробничо-господарської, науково-дослідної, проектної та інших видів діяльності, а також про визначення розміру статутного капіталу, порядку його формування і визначення органів управління товариства;
- про затвердження Статуту товариства з обмеженою відповідальністю Вієна ;
- про призначення директором товариства з обмеженою відповідальністю Вієна ОСОБА_1 , яке оформлене протоколом №1 від 25.11.2015.
Також, вказаним судовим рішенням скасовано реєстраційну дію про внесення запису в Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про проведення державної реєстрації юридичної особи щодо створення товариства з обмеженою відповідальністю Вієна (код в ЄДРПОУ: 40145583) від 30.11.2015 за №10221020000001246; стягнуто з Черкаської обласної організації Українського товариства охорони природи на користь Українського товариства охорони природи 2 643,00 грн. судового збору та стягнуто з товариства з обмеженою відповідальністю Вієна на користь Українського товариства охорони природи 2 643,00 грн. судового збору.
Так, судом встановлено, що на час прийняття оскаржуваних рішень, ОСОБА_2 був звільнений з посади голови організації, тобто не мав повноважень діяти від імені Черкаської обласної організації Українського товариства охорони природи, а відтак, за висновком суду рішення президії Черкаської обласної організації Українського товариства охорони природи, яке оформлене протоколом №7 від 25.11.2015 про створення товариства з обмеженою відповідальністю Вієна та рішення зборів засновників Черкаської обласної організації Українського товариства охорони природи від 25.11.2015, яке оформлене протоколом №1 про створення товариства з обмеженою відповідальністю Вієна , є такими, що порушують вимоги закону та положення Статуту позивача, а отже є недійсними. Крім того, враховуючи факт незаконного прийняття рішень про створення юридичної особи та протиправну передачу майна до її статутного фонду, суд дійшов висновку про обґрунтованість вимог позивача про скасування реєстраційної дії про проведення державної реєстрації ТОВ Вієна .
Не погодившись з прийнятим рішенням суду, товариство з обмеженою відповідальністю Вієна звернулося до Північного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати вказане рішення і прийняти нове про відмову в задоволенні позову.
Апелянт стверджує про легітимність проведення 25.11.2015 засідання президії та зборів засновників Черкаської обласної організації Українського товариства охорони природи, на яких було прийнято оспорювані рішення. За його доводами, повноваження ОСОБА_2 та членів ради, які брали участь у засіданні та зборах 25.11.2015 підтверджуються, зокрема: протоколом №1 звітно-виборчої конференції Черкаської обласної організації Українського товариства охорони природи від 10.10.2015 і додатком №2 до протоколу; копією виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 05.11.2015; копією витягу з Реєстру від 07.12.2015; копією ухвали Київського апеляційного господарського суду від 14.12.2015 у справі №925/2301/14; листом Департаменту організаційного забезпечення Черкаської міської ради №8904-01-21 від 25.05.2018. Однак, як зазначає скаржник, суд не врахував та не дослідив вказані документи, що призвело до прийняття неправомірного судового рішення. Також, апелянт вказує про передчасність та хибність висновку суду стосовно визначених Статутом Громадської організації Українське товариство охорони природи обмежень щодо розпорядження майном товариства, оскільки редакція Статуту, на яку суд посилається не була чинною на день прийняття оспорюваних рішень. Крім того, на переконання апелянта, судом протиправно визнано такими, що не підлягають доказуванню обставини, встановлені у рішенні Господарського суду Черкаської області від 27.07.2015 у справі №925/2301/14, оскільки таке рішення було скасовано постановою Верховного Суду від 16.04.2019.
Представник апелянта - другого відповідача у справі в судовому засіданні підтримав вимоги за апеляційною скаргою.
Позивач заперечував проти задоволення апеляційної скарги, просив рішення суду залишити без змін.
Черкаська обласна організація Українського товариства охорони природи - перший відповідач у справі та треті особи - Благодійна організація Фонд збереження рідної природи , Департамент організаційного забезпечення Черкаської міської ради правом на участь своїх представників у даному судовому засіданні не скористалися, хоча про дату, час та місце судового засідання призначеного на 23.09.2019 повідомлені належним чином, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення.
Треті особи - ОСОБА_1 та Благодійний фонд Розвиток Черкащини також належним чином повідомлялись про дату, час та місце судового засідання; ухвала суду про призначення справи до розгляду на 23.09.2019 була надіслана за адресою їх офіційного місцезнаходження.
Згідно п. 3.9.1 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 №18 Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв`язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом. Доказом такого повідомлення в разі неповернення ухвали підприємством зв`язку може бути й долучений до матеріалів справи та засвідчений самим судом витяг з офіційного сайту Українського державного підприємства поштового зв`язку Укрпошта щодо відстеження пересилання поштових відправлень, який містить інформацію про отримання адресатом відповідного поштового відправлення, або засвідчена копія реєстру поштових відправлень суду.
Згідно витягу з офіційного сайту АТ Укрпошта об`єктом поштового зв`язку 11.09.2019 ОСОБА_1 повідомлено повторно про надходження на її адресу поштового відправлення за номером 0411628449180.
Крім того, згідно витягу з офіційного сайту АТ Укрпошта об`єктом поштового зв`язку 11.09.2019 Благодійний фонд Розвиток Черкащини повідомлено повторно про надходження на його адресу поштового відправлення за номером 0411628449201.
Отже, станом на дату даного засідання третіми особами - ОСОБА_1 та Благодійним фоном Розвиток Черкащини ухвалу суду в органі поштового зв`язку отримано не було, хоча адресатів повторно повідомлено про надходження на їх адресу поштового відправлення.
Сам лише факт не отримання вказаними третіми особами кореспонденції, якою суд, з додержанням вимог процесуального закону, надсилав ухвалу за належною адресою, вказує на суб`єктивну поведінку сторін щодо отримання кореспонденції, яка надходила на їх адресу.
Слід зазначити, що явка представників учасників справи не визнавалася обов`язковою, певних пояснень суд не витребував.
Враховуючи, що неявка першого відповідача та третіх осіб в судове засідання не перешкоджає розгляду апеляційної скарги, остання розглянута судом у даному судовому засіданні по суті з винесенням постанови.
В ході здійснення апеляційного провадження від позивача до суду надійшло клопотання про закриття апеляційного провадження.
В обґрунтування вказаного клопотання позивач зазначає, що апеляційна скарга у даній справі подана від імені юридичної особи - ТОВ Вієна , відомості про яку відсутні в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, посилаючись при цьому, на витяг №24604881 від 27.06.2019, зі змісту якого вбачається, що в Реєстрі, записів про існування юридичної особи за кодом ЄДРПОУ 40145583 (ТОВ Вієна ) не знайдено. Тому, на переконання позивача, апеляційна скарга подана особою, яка не має процесуальної право- та дієздатності, що є підставою для закриття апеляційного провадження згідно приписів п. 2 ч. 1 ст. 264 Господарського процесуального кодексу України.
Колегія суддів не вбачає підстав для задоволення заявленого позивачем клопотання, з огляду на наступне.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 264 ГПК України суд апеляційної інстанції закриває апеляційне провадження, якщо після відкриття апеляційного провадження виявилося, що апеляційну скаргу не підписано, подано особою, яка не має процесуальної дієздатності, або підписано особою, яка не має права її підписувати.
В матеріалах справи міститься витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо ТОВ Вієна .
Разом з тим, на підтвердження своїх доводів, позивачем було подано до апеляційного суду запит №15/07 від 15.07.2019 направлений Управлінню з питань державної реєстрації Черкаської міської ради про надання інформації щодо дати скасування реєстраційної дії про внесення запису створення ТОВ Вієна (ЄДРПОУ - 40145583) від 30.11.2015 №10221020000001246 до Реєстру. Крім того, у запиті вказано, що підставою для скасування такої реєстраційної дії стало звернення Українського товариства охорони природи від 21.06.2019 на виконання рішення Господарського суду Черкаської області від 02.05.2019.
У відповідь на запит, Управління повідомило позивача про виконання рішення суду - 21.06.2019 (лист №15147-01-9 від 25.07.2019).
На виконання рішення суду від 02.05.2019 державний реєстратор скасував реєстраційну дію про створення ТОВ Вієна - 21.06.2019.
Враховуючи, що рішення Господарського суду Черкаської області від 02.05.2019 наразі оскаржується в апеляційному порядку і за апеляційною скаргою ТОВ Вієна відкрито провадження у даній справі, отже, оскаржуване рішення місцевого суду ще не набрало законної сили.
При цьому, згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, станом на 19.08.2019 та 29.08.2019, ТОВ Вієна не припинене, його державну реєстрацію не скасовано, запис про створення не виключено, як і не виключено інших відомостей про дану юридичну особу з Реєстру.
Таким чином, у зв`язку з не набранням законної сили рішенням Господарського суду Черкаської області від 02.05.2019 у справі №925/1229/18, яким, зокрема, було скасовано реєстраційну дію про внесення запису створення ТОВ Вієна (ЄДРПОУ - 40145583) від 30.11.2015 №10221020000001246 до Реєстру, та враховуючи, що станом на час здійснення апеляційного провадження ТОВ Вієна не припинено згідно даних ЄДРПОУ, колегія суддів не знаходить підстав для закриття апеляційного провадження на підставі п. 2 ч. 1 ст. 264 ГПК України.
Згідно з ч. 1 ст. 270 Господарського процесуального кодексу України у суді апеляційної інстанції справи переглядаються за правилами розгляду справ у порядку спрощеного позовного провадження з урахуванням особливостей, передбачених у Главі 1 Розділу ІV.
Частинами 1 та 2 ст. 269 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.
Колегія суддів, беручи до уваги межі перегляду справи у апеляційній інстанції, обговоривши доводи апеляційної скарги, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при прийнятті рішення, дійшла до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а оскаржуване рішення місцевого господарського суду не підлягає зміні або скасуванню з наступних підстав.
Як зазначає позивач, 25.11.2015 відбулося засідання президії Черкаської обласної організації Українського товариства охорони природи, за результатом проведення якого було прийнято протокол №7 від 25.11.2015. На зборах президії були присутні сім осіб, які не мали жодного стосунку до діяльності Черкаської обласної організації Українського товариства охорони природи, а саме - ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 Своєю присутністю зазначені особи утворили кворум для прийняття рішень президією.
Внаслідок таких дій президія Черкаської обласної організації Українського товариства охорони природи уповноважила голову президії ОСОБА_2 на участь у зборах засновників по створенню товариства з обмеженою відповідальністю Вієна з правом вирішення наступних питань, зокрема: створення юридичної особи - ТОВ Вієна .
Збори засновників відбулися того ж дня, 25.11.2015, в результаті чого прийнято рішення, оформлене протоколом №1, про створення ТОВ Вієна , засновником якого визначено Черкаську обласну організацію Українського товариства охорони природи та затверджено Статут новоствореного товариства.
Разом з тим, позивач стверджує, що Черкаська обласна організація Українського товариства охорони природи не мала повноважень ухвалювати відповідне рішення про створення ТОВ Вієна , оскільки такими повноваженнями у відповідності до п. 22 Статуту наділена виключно президія Всеукраїнської ради Українського товариства охорони природи. Крім того, протоколи №1 та №7 прийнято особами, які не мали права вчиняти будь-які дії від імені Черкаської обласної організації Українського товариства охорони природи.
З огляду на викладені обставини, позивач звернувся з позовом до суду про визнання недійсними рішень президії Черкаської обласної організації Українського товариства охорони природи, яке оформлене протоколом №7 від 25.11.2015 та зборів засновників Черкаської обласної організації Українського товариства охорони природи, яке оформлене протоколом №1 від 25.11.2015, а також про скасування реєстраційної дії про внесення запису в Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про проведення державної реєстрації юридичної особи щодо створення ТОВ Вієна .
Судом першої інстанції позов задоволено повністю.
Колегія суддів погоджується з висновками місцевого суду, з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 83, ст. 85 Цивільного кодексу України, об`єднання громадян є непідприємницькими товариствами, на які поширюється відповідне правове регулювання.
Згідно з ч.ч. 1-3 ст. 99 ЦК України, загальні збори товариства своїм рішенням створюють виконавчий орган та встановлюють його компетенцію і склад. Виконавчий орган товариства може складатися з однієї або кількох осіб. Члени виконавчого органу можуть бути у будь-який час усунені від виконання своїх обов`язків, якщо в установчих документах не визначені підстави усунення членів виконавчого органу від виконання своїх обов`язків.
Приписами Закону України Про громадські об`єднання визначено, що громадські об`єднання створюються і діють на основі добровільності, рівноправності їх членів (учасників), самоврядування, законності та гласності. Вони вільні у виборі напрямів своєї діяльності. Обмеження діяльності об`єднань громадян може встановлюватись тільки Конституцією та законами України. Всі основні питання діяльності об`єднань громадян повинні вирішуватись на зборах всіх членів або представників членів об`єднання.
Згідно ст. 22 Закону України Про громадські об`єднання , втручання державних органів та службових осіб у діяльність об`єднань громадян, так само як і втручання об`єднань громадян у діяльність державних органів, службових осіб та у діяльність інших об`єднань громадян, не допускається, крім випадків, передбачених Законом.
Статтею 25 Закону України Про Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань визначено, що державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі, зокрема, судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі щодо скасування реєстраційної дії/запису в Єдиному державному реєстрі.
Як встановлено судом, Українське товариство охорони природи є добровільною неприбутковою, всеукраїнською громадською організацією та здійснює свою діяльність на підставі Статуту, який затверджений IX з`їздом товариства 21.11.1991 (зі змінами та доповненнями) та зареєстрований Міністерством юстиції України 02.12.1992, Свідоцтво №335.
Відповідно до п. 4 Статуту, Українське товариство охорони природи є юридичною особою, має відокремлене майно і самостійний баланс, печатку і штамп зі своїм найменуванням, які затверджені президією Всеукраїнської ради Товариства, може відкривати рахунки в установах банків.
Згідно п. 17 Статуту первинні організації Товариства створюються за рішенням президій відповідних рад Товариства установах, організаціях, навчальних закладах, на підприємствах, за місцем проживання. Вищим керівним органом первинної організації є загальні збори (збори уповноважених), що скликаються для обговорення питань й діяльності в міру потреб, але не рідше одного разу на рік. Для ведення поточної роботи загальні збори обирають строком на три роки бюро первинної організації у складі голови, заступника голови, секретаря та членів бюро.
Пунктом 18 Статуту визначено, що місцеві організації товариства - Кримська республіканська, обласні, міські, сільські, районні та міжрайонні створюються в Кримській республіці, областях, містах, селах і районах за рішенням президій вищестоящих рад та відповідальних конференцій (зборів уповноважених). Вищим керівним органом Товариства є з`їзд, який скликається Всеукраїнською радою не рідше одного разу на п`ять років.
Виконавчим органом товариства є президія Всеукраїнської ради, яка координує та керує діяльністю товариства в період між засіданнями Всеукраїнської ради (п. 22 Статуту).
Відповідно до п. 27 Статуту майно та кошти Товариства належать йому по праву колективної власності, Члени Товариства не можуть мати майнових прав щодо його власності. У власності Товариства для матеріального забезпечення його діяльності можуть знаходитись будівлі, споруди або їх частини, житловий фонд, транспорт, устаткування, інвентар, майно культурно-освітнього, оздоровчого значення, грошові кошти та інше майно, що становлять цілісний майновий комплекс Товариства.
Згідно п. 32 Статуту за місцевими організаціями Товариства майно закріплюється на праві повного господарського відання (господарського управління). Продаж або передача майна Товариства, у тому числі закріпленого за його місцевими організаціями, може здійснюватися лише у виняткових випадках за поданням Конференцій чи Рад відповідних організацій та за рішенням вищих керівних органів Товариства.
Черкаська обласна організація Українського товариства охорони природи є структурним відокремленим підрозділом Українського товариства охорони природи та зареєстрована як юридична особа 14.11.1995 до набрання чинності Законом України Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань .
Разом з тим, реєстрація місцезнаходження вказаної організації за адресою: місто Черкаси, вул. Фрунзе (змінено назву на - Верхня Горова) будинок 1, офіс 17, відбулась 03.03.2005.
Як вбачається зі змісту протоколу засідання президії Черкаської обласної організації Українського товариства охорони природи №7 від 25.11.2015, у засіданні приймали участь ОСОБА_4 , ОСОБА_5 . , ОСОБА_6, ОСОБА_10 , ОСОБА_8 , до порядку денного якого внесено питання Про участь голови президії ОСОБА_2 в установчих зборах по створенню товариства з обмеженою відповідальністю Вієна .
За результатами проведення засідання вирішено надати повноваження голові президії ОСОБА_2 на участь в установчих зборах по створенню товариства з обмеженою відповідальністю Вієна з правом вирішення питань - створити юридичну особу товариство з обмеженою відповідальністю Вієна на наступних умовах: Засновником (учасником) товариства з обмеженою відповідальністю Вієна є Черкаська обласна організація Українського товариства охорони природи, місцезнаходження: 18002, м. Черкаси, Соснівський район, вул. Фрунзе, 1, ідентифікаційний код юридичної особи 03920267; місцезнаходження новоствореного товариства: 19700, Черкаська область, м. Золотоноша, вул. Шевченка, буд. 211, кв.1; статутний капітал новоствореного товариства складає 359 348 грн. та формується за рахунок вкладу Засновника у вигляді об`єктів нерухомого майна; 100% статутного капіталу належать Засновнику.
Протокол засідання президії Черкаської обласної організації Українського товариства охорони природи №7 від 25.11.2015 підписаний головою Черкаської обласної організації Українського товариства охорони природи ОСОБА_2 та секретарем ОСОБА_3., підписи скріплені печаткою Президії Черкаської обласної організації Українського товариства охорони природи.
Також, відповідно до протоколу зборів засновників Черкаської обласної організації Українського товариства охорони природи №1 від 25.11.2015, Черкаська обласна організація Українського товариства охорони природи вирішила: створити юридичну особу товариство з обмеженою відповідальністю Вієна , засновником якого є Черкаська обласна організація Українського товариства охорони природи; затвердити Статут товариства з обмеженою відповідальністю Вієна ; призначити директором товариства з обмеженою відповідальністю Вієна ОСОБА_1 та доручити директору товариства подати державному реєстратору документи необхідні для державної реєстрації товариства з обмеженою відповідальністю Вієна .
Протокол Зборів засновників Черкаської обласної організації Українського товариства охорони природи №1 від 25.11.2015 підписаний головою Черкаської обласної організації Українського товариства охорони природи підписаний ОСОБА_2 та скріплений печаткою Президії Черкаської обласної організації Українського товариства охорони природи.
Реєстрацію товариства з обмеженою відповідальністю Вієна було проведено 30.11.2015 (ідентифікаційний код 40145583, місцезнаходження: 19700, Черкаська обл., м. Золотоноша, вул. Шевченка , буд. 211, кв. 1 .).
В подальшому, 03.12.2015 між Черкаською обласною організацією Українського товариства охорони природи та товариством з обмеженою відповідальністю Вієна був складений та підписаний акт приймання-передачі нерухомого майна, відповідно до якого Черкаська обласна організація Українського товариства охорони природи передала, а товариство з обмеженою відповідальністю Вієна прийняло нерухоме майно Будинок природи лiт. А-2 , у тому числі: приміщення підвалу №3-2, 3-4, 3-5, 3-7, III, V, VI; приміщення 1-го поверху: з №1-12 по №1-14, з №3-9 по №3-11, з №3-21 по №3-27, №3-32, з №3-34 по № 3-36, з №3-42 по №3-44, №3-47, №3-48, VII, VIII, приміщення з 19 по 26, 30, 31; приміщення 2-го поверху з №3-30 по №3-76, IV, що знаходилися за адресою: 18002, Україна, м. Черкаси, Соснiвський район, вулиця Фрунзе (Верхня Горова), буд. l .
До Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань 07.12.2015 внесено запис про зміну місцезнаходження, зміну складу та інформації про засновників товариства з обмеженою відповідальністю Вієна . Так, місцезнаходженням юридичної особи визначено м. Черкаси, вул. Фрунзе (нині Верхня Горова) буд.1/1; засновники товариства - ОСОБА_1 розмір внеску до статутного фонду 0 грн., Благодійна організація Фонд збереження рідної природи розмір внеску до статутного фонду 323 413,20 грн., Благодійний фонд Розвиток Черкащини розмір внеску до статутного фонду 35 934,80 грн. Крім того, 14.03.2017 внесено запис про зміну керівника юридичної особи і згідно витягу з Реєстру ним став ОСОБА_2 .
Наказом Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради №1601-а від 26.01.2016 товариству з обмеженою відповідальністю Вієна надано дозвіл про присвоєння адреси: вул. Фрунзе (Верхня Горова), 1/1 для приміщень підвалу № 3-2, 3-4, 3-5, 3-7, III, V, VI; приміщення 1-го поверху: з №1-12 по № 1-14, з № 3-9 по № 3-11, з №3-21 по №3-27, №3-32, з №3-34 по № 3-36, з №3-42 по №3-44, №3-47, №3-48, VII, VIII, приміщення з 19 по 26, 30, 31; приміщення 2-го поверху з №3-30 по №3-76, IV, приміщення 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 30, 31.
Наказом Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради №2355-а від 22.12.2017 Про присвоєння та зміну нумерації будинків та споруд на території м. Черкаси скасовано наказ Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради №1601-а від 26.01.2016.
Частиною 4 статті 75 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Так, рішенням Придніпровського районного суду м. Черкаси від 20.02.2017 у справі №711/2653/16-ц, залишеним без змін ухвалою Апеляційного суду Черкаської області від 25.04.2017, відмовлено у позові ОСОБА_2 до Черкаської обласної організації Українського товариства охорони природи та до Українського товариства охорони природи про визнання незаконним скасування наказу Черкаської обласної організації Українського товариства охорони природи від 11.12.2014 про звільнення ОСОБА_2 та поновлення його на посаді.
Рішенням Соснівського районного суду м. Черкаси від 15.11.2017 у справі №712/8528/17, яке набрало законної сили 28.11.2018, відмовлено у задоволенні позову ОСОБА_2 , ОСОБА_10 , ОСОБА_12 до Черкаської обласної організації Українського товариства охорони природи про визнання недійсними рішень конференції Черкаської обласної організації Українського товариства охорони природи, які оформлені протоколом від 11.12.2014.
Вказаними рішеннями, зокрема, було встановлено наступні обставини.
Всеукраїнська рада Українського товариства охорони природи 30.10.2014, у присутності ОСОБА_2 , постановила відзначити наявність багатьох порушень Статуту Українського товариства охорони природи (ст.ст. 5,14,18,22,33 та ін.) Черкаською обласною організацією (голова організації ОСОБА_2 ), хронічну збитковість її діяльності, відсутність встановлених відрахувань коштів вищестоящим організаціям для забезпечення загальних потреб системи Товариства, незадовільний стан Будинку природи у м. Черкаси, звільнення майже усіх працівників, згуртування природоохоронної діяльності. За порушення Статуту Українського товариства охорони природи та відповідно до ст.16 Статуту відсторонено ОСОБА_2 від виконання обов`язків Голови Черкаської обласної організації Українського товариства охорони природи. Доручено ОСОБА_2 до 01 листопада 2014 року передати директору Будинку природи у м. Черкаси ОСОБА_16. комплект ключів від усіх приміщень Будинку природи та гаражів, документацію щодо оренди приміщень та провести інвентаризацію майна. Також скликати у місячний термін Позачергову звітно-виборчу конференцію (збори уповноважених) Черкаської обласної організації з порядком денним: Звіт про роботу, вибори голови Черкаської обласної організації Українського товариства охорони природи .
На конференції Черкаської обласної організації Українського товариства охорони природи, проведеній 11.12.2014, було обрано президію Черкаської обласної організації Українського товариства охорони природи у складі: голови ОСОБА_15 , заступників голови ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_12 , ОСОБА_19 і ОСОБА_20 .
Президія Всеукраїнської ради Українського товариства охорони природи відповідно до протоколу №4 від 12.12.2014 ухвалила: затвердити результати проведеної 11.12.2014 конференції Черкаської обласної організації Українського товариства охорони природи; затвердити ОСОБА_15 головою обласної організації, ОСОБА_16 - заступником голови з 12.12.2014.
Головою Президії Всеукраїнської ради товариства був виданий наказ про закінчення строку повноважень ОСОБА_2 на виборній посаді голови Черкаської обласної організації Українського товариства охорони природи з 12.12.2014, а наказом Черкаської обласної організації Українського товариства охорони природи від 12.12.2014 №26 ОСОБА_2 було звільнено з посади голови цього товариства на підставі пункту 5 частини 1 статті 41 Кодексу законів про працю.
При цьому, постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 01.02.2016 у адміністративній справі №823/5390/15, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 26.05.2016 скасовано запис №10261070012001744 від 05.11.2015 (згідно якого було проведено заміну керівника Черкаської обласної організації Українського товариства охорони природи на ОСОБА_2 ), та зобов`язано Печерське районне управління юстиції у м. Києві відновити в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців відомості щодо керівника Черкаської обласної організації Українського товариства охорони природи ОСОБА_15 та підписанта ОСОБА_16 .
Вказані обставини не підлягають доказуванню при розгляді даної справи.
Відтак, правомірність звільнення ОСОБА_2 з 12.12.2014 підтверджена в судовому порядку.
Враховуючи, що ОСОБА_2 був звільнений з посади голови Черкаської обласної організації Українського товариства охорони природи з 12.12.2014, отже, станом на 25.11.2015 - дату проведення засідання президії та Зборів засновників Черкаської обласної організації товариства охорони природи, ОСОБА_2 не мав повноважень діяти від імені Черкаської обласної організації Українського товариства охорони природи, шляхом прийняття оскаржуваних рішень, тому, за вірним висновком суду першої інстанції, рішення Президії Черкаської обласної організації Українського товариства охорони природи, оформлене протоколом №7 від 25.11.2015 та рішення Зборів засновників Черкаської обласної організації Українського товариства охорони природи, оформлене протоколом №1 від 25.11.2015, підлягають визнанню недійсними.
Крім того, з огляду на встановлені судом факти незаконного прийняття рішень про створення товариства з обмеженою відповідальністю Вієна та протиправну передачу майна до її статутного фонду, підлягають скасуванню реєстраційні дії про проведення державної реєстрації вказаної юридичної особи, відтак, вимога позивача в цій частині є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
Доводи апелянта про передчасність та хибність висновку суду стосовно визначених Статутом Громадської організації Українське товариство охорони природи обмежень щодо розпорядження майном товариства, оскільки редакція Статуту, на яку суд посилається не була чинною на день прийняття оспорюваних рішень, визнаються колегією суддів безпідставними, оскільки в оскаржуваному рішенні не міститься посилань на положення Статуту Громадської організації Українське товариство охорони природи , натомість в цій частині суд керувався положеннями Закону України Про громадські об`єднання і Статутом позивача.
Стосовно посилання скаржника на те, що суд протиправно визнав такими, що не підлягають доказуванню обставини, встановлені у рішенні Господарського суду Черкаської області від 27.07.2015 у справі №925/2301/14, оскільки таке рішення було скасовано постановою Верховного Суду від 16.04.2019, слід зазначити наступне.
Предметом розгляду у справі №925/2301/14 є вимога про стягнення заборгованості за виконані роботи, на підставі договору б/н від 17.05.2013, укладеного між приватним підприємством Ай-Тодор та Черкаською обласною організацією Українського товариства охорони природи.
Отже, спір у справі №925/2301/14 не стосується спірних відносин, які розглядаються у даній справі №925/1229/18.
Разом з тим, слід зазначити, що суд в оскаржуваному рішенні посилаючись на справу №925/2301/14 зазначив про обставини, встановлені також рішеннями у справах №711/2653/16-ц та №712/8528/17, щодо відсутності у ОСОБА_2 повноважень голови Черкаської обласної організації Українського товариства охорони природи.
Крім того, колегією суддів не приймаються твердження апелянта, що суд не дослідив подані ним документи, якими підтверджуються повноваження ОСОБА_2 щодо прийнятих ним рішень 25.11.2015, оскільки, як вбачається з матеріалів справи, клопотання про долучення таких документів надійшло поза межами встановлених місцевим судом строків.
З урахуванням всіх обставин справи в їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку про те, що оскаржуване рішення місцевого господарського суду прийняте з повним, всебічним та об`єктивним з`ясуванням обставин, які мають значення для справи, а також з дотриманням норм матеріального і процесуального права, у зв`язку з чим, правові підстави для задоволення апеляційної скарги відсутні.
Оскільки, у задоволенні апеляційної скарги відмовлено, відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги покладаються на другого відповідача у справі (апелянта).
Керуючись ст.ст. 240, 269, 275, 281 - 284 Господарського процесуального кодексу України, Північний апеляційний господарський суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю Вієна залишити без задоволення, а рішення Господарського суду Черкаської області від 02.05.2019 у справі №925/1229/18 - без змін.
2. Судові витрати зі сплати судового збору за подачу апеляційної скарги покласти на її заявника - другого відповідача у справі.
3. Поновити дію рішення Господарського суду Черкаської області від 02.05.2019 у справі №925/1229/18.
4. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку шляхом подання касаційної скарги до Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду протягом двадцяти днів з дня складання її повного тексту.
Повний текст постанови складено: 30.09.2019 року.
Головуючий суддя Є.Ю. Пономаренко
Судді Л.В. Кропивна
Л.Г. Смірнова
Суд | Північний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 23.09.2019 |
Оприлюднено | 02.10.2019 |
Номер документу | 84631899 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Північний апеляційний господарський суд
Пономаренко Є.Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні