УХВАЛА
15 травня 2019 року
м. Київ
Справа № 922/719/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Міщенка І.С. - головуючого, Берднік І.С., Сухового В.Г.,
розглянувши матеріали касаційної скарги ОСОБА_1
на постанову Східного апеляційного господарського суду у складі Терещенко О.І. - головуючий, Сіверін В.І., Слободін М.М. від 21 лютого 2019 року
за позовом Харківської міської ради
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Мако-С"
про стягнення 759 110, 60 грн.,
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Господарського суду Харківської області від 21 травня 2018 року позов задоволений повністю. Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "Мако-С" (далі - ТОВ "Марко-С") на користь Харківської міської ради 759 110, 60 грн. безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати за користування землею без правовстановлюючих документів.
Постановою Північного апеляційного господарського суду від 21 лютого 2019 року задоволено апеляційну скаргу ТОВ "Марко-С", вказане судове рішення скасовано, позовну заяву Харківської міської ради залишено без розгляду на підставі пункту 2 частини 1 статті 226 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України). Судом апеляційної інстанції встановлено, що позовна заява від імені Харківської міської ради підписана представником ОСОБА_2 за довіреністю, строк дії якої закінчився на момент звернення з даним позовом, що свідчить про припинення представництва такої особи.
14 березня 2018 року ОСОБА_1 (далі - заявник) подав касаційну скаргу на постанову Північного апеляційного господарського суду від 21 лютого 2019 року, у якій просить її змінити, провадження у справі закрити або у позові відмовити повністю. В обґрунтування процесуального права на оскарження судового рішення заявник посилається на те, що не брав участі у даній справі, проте вирішені судами у даній справі питання стосуються його інтересів, як орендаря нерухомого майна, а отже користувача вказаної в рішенні суду земельної ділянки.
За приписами частини 1 статті 287 Господарського процесуального кодексу України право на подання касаційної скарги на судове рішення мають учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки. Тобто вказаною процесуальною нормою визначено право особи подати касаційну скаргу на судове рішення, яким, зокрема розглянуто і вирішено спір про право у правовідносинах, учасником яких є скаржник, або містяться судження про права, інтереси та (або) обов`язки такої особи у відповідних правовідносинах, виходячи з предмету та підстав позову.
При цьому, на відміну від оскарження судового рішення учасником справи, не залучена до участі у справі особа повинна довести наявність у неї правового зв`язку зі сторонами спору або безпосередньо судовим рішенням через обґрунтування наявності трьох критеріїв: вирішення судом питання про її (1) право, (2) інтерес, (3) обов`язок і такий зв`язок має бути очевидним та безумовним, а не ймовірним.
Зазначене узгоджується з правовою позицією в постановах Верховного Суду від 17.05.2018 у справі № 904/5618/17, від 21.09.2018 у справі № 909/68/18, від 18.12.2018 у справі № 911/1316/17, від 27.02.2019 у справі № 903/825/18.
У даному випадку заявником, як особою яка не брала участі у справі, оскаржується постанова суду апеляційної інстанції, якою залишено позовну заяву без розгляду внаслідок встановлення факту її підписання від імені позивача особою, яка не мала права її підписувати. Отже, в оскаржуваному судовому рішенні судом апеляційної інстанції вирішено процесуальне питання, пов`язане з рухом судової справи, та не було вирішено жодних питань стосовно розгляду спору по суті.
У зв`язку з чим така постанова жодним чином не стосується і не впливає на права та обов`язки будь-яких інших осіб, окрім безпосередніх учасників судової справи.
Пунктом 3 частини 1 статті 296 ГПК України передбачено, що суд касаційної інстанції закриває касаційне провадження, якщо після його відкриття за касаційною скаргою, поданою особою з підстав вирішення судом першої чи апеляційної інстанції питання про її права, інтереси та (або) обов`язки, встановлено, що судовим рішенням питання про права, інтереси та (або) обов`язки такої особи не вирішувалося.
У зв`язку з тим, що оскаржуваною постановою не вирішувалися питання про інтереси заявника та з огляду на приписи пункту 3 частини 1 статті 296 ГПК України, касаційне провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 підлягає закриттю.
Керуючись статтями 234, 287, 296 Господарського процесуального кодексу України, Верховний Суд
УХВАЛИВ:
Закрити касаційне провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Східного апеляційного господарського суду від 21 лютого 2019 року у справі № 922/719/18.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Головуючий Міщенко І.С.
Судді Берднік І.С.
Суховий В.Г.
Суд | Касаційний господарський суд Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 15.05.2019 |
Оприлюднено | 16.05.2019 |
Номер документу | 81756061 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Касаційний господарський суд Верховного Суду
Міщенко І.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні