22-ц/804/493/19
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 травня 2019 року м. Маріуполь
Єдиний унікальний номер 264/6616/17
Номер провадження 22-ц/804/493/19
Донецький апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ: Ткаченко Т.Б. (суддя-доповідач), Пономарьової О.М., Попової С.А.,
секретар - Герасимова Г.Є.
сторони:
позивач - ОСОБА_1
відповідач - Споживчий кооператив Еліт-Вікторія
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи
апеляційну скаргу ОСОБА_1
на рішення Іллічівського районного суду міста Маріуполя Донецької області від 20 листопада 2018 року, у складі судді Іванченко А.М.,
у справі за позовом ОСОБА_1
до Споживчого кооперативу Еліт-Вікторія
про зобов`язання вчинити певні дії,
та за зустрічним позовом Споживчого кооперативу Еліт-Вікторія
до ОСОБА_1
про стягнення заборгованості по сплаті за комунальні послуги,
В с т а н о в и в:
У грудні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Споживчого кооперативу Еліт-Вікторія , в якому просив зобов`язати відповідача надати йому: для ознайомлення установчі документи Споживчого кооперативу Еліт-Вікторія (далі СК Еліт-Вікторія або кооператив), щомісячний розрахунок по нарахуванню йому вартості оренди житла та комунальних послуг, а також стягнути моральну шкоду за порушення його прав, як споживача, в сумі 3000 грн.
В мотивування позову зазначив, що постійно мешкає за адресою: АДРЕСА_1 . До складу його сім`ї також входить дружина ОСОБА_2 , 1967 року народження, дочки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2, та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1, яка виселилась та виписалась у 2010 році. До від`їзду дочки оплату здійснювали за 5 койко-місць. У 2017 році створений споживчий кооператив Еліт-Вікторія , на загальних зборах членів кооперативу присутнім не був, договори найму жилого приміщення, про постачання електроенергії, теплоносіїв та гарячої води, а також про постачання холодної води та обслуговування каналізаційних стоків, про вивезення твердих побутових відходів з ним та з іншими членами споживчого кооперативу не укладались. Позивач неодноразово звертався із заявами до голови кооперативу ОСОБА_4 з проханням ознайомитися з установчими документами кооперативу, а також з договорами про постачання комунальних послуг, а також отримати детальну розшифровку (щомісячний розрахунок) платежів, пов`язаних з користуванням жилого приміщення, на що отримав відмову.
В лютому 2018 року СК Еліт-Вікторія звернувся до суду із зустрічним позовом до ОСОБА_1 , вимоги якого неодноразово уточнював, просив стягнути з відповідача заборгованість з оплати за комунальні послуги з червня 2017 року по жовтень 2018 року в сумі 13929,81 грн.
Рішенням Іллічівського районного суду міста Маріуполя Донецької області від 20 листопада 2018 року у задоволенні позову ОСОБА_1 до СК Еліт-Вікторія про зобов`язання вчинити певні дії відмовлено.
Зустрічний позов СК Еліт-Вікторія до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по сплаті за комунальні послуги задоволено частково.
Стягнуто з ОСОБА_1 на користь СК Еліт-Вікторія заборгованість по сплаті за користування комунальними послугами за період з серпня 2017 року по червень 2018 року включно у розмірі 11247,89 грн.
Стягнуто з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 1762 грн.
В іншій частині позовних вимог СК Еліт-Вікторія відмовлено.
Не погоджуючись з даним рішенням, позивач ОСОБА_1 , подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на його незаконність, необґрунтованість та неправильне застосування судом норм матеріального права, просив його скасувати і ухвалити нове рішення.
Зокрема зазначив, що відмовляючи у задоволенні його позовних вимог щодо зобов`язання надати документи та розрахунок наданих йому комунальних послуг, договорів з організаціями, що надають такі послуги, у тому числі на поставку електроенергії, теплоносія, вивіз твердих побутових відходів, судом першої інстанції враховано те, що він не є членом споживчого кооперативу, однак скаржнику не пропонувалось у нього вступати.
Судом не враховано, що кооператив, як проміжна ланка між ним, як споживачем, та організаціями, що надають комунальні послуги, був зобов`язаний надати йому всі документи, які він вимагав відповідно до Закону України Про захист прав споживачів .
На виконання вимог ст.360 ЦПК України відповідачем СК Еліт-Вікторія не подано відзив на апеляційну скаргу.
За правилами ст.ст. 368, 369 ЦПК України дана апеляційна скарга підлягає розгляду апеляційним судом за правилами, встановленими для розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи.
Позивач ОСОБА_1 у судове засідання апеляційного суду не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином (т.2 а.с.60). Відповідно до листа Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби (т.2 а.с.72) ОСОБА_1 15 січня 2019 року виїхав за межі України, місце перебування суду не повідомив.
З огляду на зазначене, апеляційний суд розглядає справу, відповідно до положень ч.10 ст.130 ЦПК України, після надходження до суду відомостей щодо його виклику до суду (т.2 а.с.61, 62).
Заслухавши суддю-доповідача, заперечення представника відповідача СК Еліт-Вікторія Кацюба Т.І., яка простила апеляційну скаргу залишити без задоволення, рішення суду - без змін, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду першої інстанції - залишенню без змін, з наступних підстав.
За змістом частини першої статті 367 ЦПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Правомірність часткового задоволення позовних вимог СК Еліт Вікторія не є предметом даного апеляційного оскарження, в зв`язку з чим законність та обґрунтованість судового рішення в цій частині апеляційною інстанцією не перевіряється виходячи з меж перегляду справи в порядку апеляції.
Згідно п.1 ч.1 ст. 374 ЦПК України, суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право залишити судове рішення без змін, а скаргу без задоволення.
Суд апеляційної інстанції, відповідно до положень ст. 375 ЦПК України, залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Як встановлено судом і це підтверджується матеріалами справи, що 15 вересня 1994 року позивач звернувся із заявою на адресу керівництва ПрАТ МЗВМ про надання дозволу на зайняття секції в гуртожитку АДРЕСА_1 .
ПрАТ МЗВМ заяву розглянуто та задоволено, ОСОБА_1 з сім`єю виділено вказану кімнату.
Дружині позивача ОСОБА_2 видано ордер НОМЕР_1 на жилу площу у гуртожитку АДРЕСА_1 на право заняття жилої площі сім`єю з 3 осіб. Склад сім`ї: доньки - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2, та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (т.1 а.с.7).
ОСОБА_1 із вказаного часу і дотепер мешкає разом з сім`єю у гуртожитку. 19 грудня 2002 року позивач зареєстрований за вказаною адресою, що підтверджується відміткою про місце реєстрації у паспорті (т.1 а.с.3-4).
Судом також встановлено, що після набрання чинності 01 липня 2015 року Законом України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку , громадською організацією Воля 19 липня 2016 року засновано споживчий кооператив Еліт-Вікторія з організаційно-правовою формою Споживчий кооператив , код згідно КВЕД 81.10. - Комплексне обслуговування об`єктів, який зареєстровано у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та діє на підставі Статуту за адресою: АДРЕСА_1, затвердженого на підставі протоколу № 2 від 17 грудня 2016 року. Головою правління обрано ОСОБА_4 (т.1 а.с.22, 23-37).
На виконання положень Статуту, 23 червня 2017 року між СК Еліт-Вікторія та ПрАТ МЗВМ , ПрАТ Азовзагальмаш укладено угоду про сплату житлово-комунальних послуг мешканцям гуртожитку №ПР -10320 (т.1 а.с.40-42).
Відповідно до умов зазначеного договору, СК Еліт-Вікторія зобов`язується укладати з підприємствами - постачальниками енергоресурсів для потреб мешканців гуртожитків угоди на вивіз побутових відходів, угоди на постачання електроенергії, природного газу, теплоенергії, води та прийом стійких вод, здійснювати контроль над щомісячною сплатою рахунків за використані енергоресурси мешканцями (абонентами), у тому числі працівниками ПрАТ Азовзагальмаш , акумулювати грошові кошти, отримані від абонентів за використані енергоресурси на своєму розрахунковому рахунку та своєчасно здійснювати перерахування грошових коштів постачальникам ресурсів, здійснювати роз`яснювальну та претензійну роботу з мешканцями по утвореній дебіторської заборгованості за використані енергоносії. 01.12.2017 року угоду було подовжено (т.1 а.с.43-44).
Реалізуючи свої законні права, СК Еліт-Вікторія уклав договори з комунальними підприємствами на постачання житлово-комунальних та інших послуг.
25 липня 2017 року СК Еліт-Вікторія та ПАТ ДТЕК Донецькобленерго уклали договір № 11/8382 про постачання електроенергії у гуртожиток (т.1 а.с.176-180). Дію договору подовжено підписанням додаткової угоди від 28 грудня 2017 року (т.1 а.с.181).
01 серпня 2017 року між СК Еліт-Вікторія та комунальним підприємством Комунальник було укладено договір про надання послуг з вивезення побутових відходів № 5578 (т.1 а.с.182-183). 19 лютого 2018 року строк дії вказаного договору о подовжено до 31.12.2018 року (т.1 а.с.184-185).
22 серпня 2017 року між СК Еліт-Вікторія та комунальним підприємством Маріупольське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства укладено договір про надання послуг водопостачання, водовідведення № 6895 (т.1 а.с.186-187). 01 січня 2018 року вказаний договір переукладено на новий строк (т.1 а.с.188-190).
31.08.2017 року між СК Еліт-Вікторія та комунальним комерційним підприємством Маріупольської міської ради Маріупольтепломережа укладено договір на відпуск теплової енергії та надання послуг з централізованого постачання гарячої води № 1711 (т.1 а.с.191-194). Зазначений договір доповнено пунктами додаткових угод від 29 вересня 2017 року, 09 січня 2018 року, 31 січня 2018 року (т.1 а.с.195-197).
Відмовляючи у задоволенні позову ОСОБА_1 , суд першої інстанції виходив з того, що відповідач - СК Еліт-Вікторія є організацією, яка уповноважена надавати послуги з утримання будинку та прибудинкової території, розташованих за адресою: м.Маріуполь, вул.Покришкіна, б.13 гуртожиток в„– 8 , а також здійснювати нарахування, облік та збір плати за надані споживачам послуги за визначеними тарифами. Дії відповідача не порушують передбачених законодавством прав позивача, оскільки містять лише прохання та рекомендації погасити наявну заборгованість за проживання у гуртожитку, позивачу надається можливість ознайомлення з документами після вступу до кооперативу, а тому перешкод в ознайомленні з правовстановлюючими документами споживчого кооперативу та розрахунком нарахування оплати за користування комунальними послугами та іншою інформацією ОСОБА_1 не чинить.
Щодо вирішення первісного позову суд прийшов до висновку, що позивачем не доведено та не представлено належних, достовірних та достатніх доказів порушення відповідачем його законних прав та інтересів. Не встановлено факту порушення прав позивача діями відповідача. Позивач ОСОБА_1 не навів обґрунтування позовних вимог немайнового характеру та не надав суду жодних доказів, які б підтверджували факт заподіяння йому шкоди та її розміру.
З такими висновками не можна не погодитись з огляду на наступне.
Згідно ст. 34 Конституції України кожному гарантується право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань. Кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір. Здійснення цих прав може бути обмежене законом в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров`я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України Про звернення громадян громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об`єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов`язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
Згідно із частинами першою та третьою статті 3 цього Закону під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.
Статтею 5 Закону України від 02 жовтня 1992 року № 2657-ХІІ Про інформацію , зі змінами та доповненнями (далі - Закон № 2657-ХІІ), кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів.
За положеннями ч.2 ст. 6 Закону № 2657-ХІІ, право на інформацію може бути обмежене законом в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку, з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров`я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя.
Інформація про фізичну особу (персональні дані) - відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована.
Не допускаються збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та захисту прав людини. До конфіденційної інформації про фізичну особу належать, зокрема, дані про її національність, освіту, сімейний стан, релігійні переконання, стан здоров`я, а також адреса, дата і місце народження (ст.11 Закону № 2657-ХІІ).
Діяльність споживчих товариств регулюється Законом України від 10 липня 2003 року № 1087 -ІV, Про кооперацію , Законом України від 10 квітня 1992 року № 2265-ХІІ Про споживчу кооперацію та іншими нормативно-правовими актами.
Так, відповідно до ст.1 Закону України Про споживчу кооперацію споживча кооперація в Україні - це добровільне об`єднання громадян для спільного ведення господарської діяльності з метою поліпшення свого економічного та соціального стану. Вона здійснює торговельну, заготівельну, виробничу та іншу діяльність, не заборонену чинним законодавством України, сприяє соціальному і культурному розвитку села, народних промислів і ремесел, бере участь у міжнародному кооперативному русі.
Згідно зі ст. 2 Закону України Про кооперацію споживчий кооператив (споживче товариство) - кооператив, який утворюється шляхом об`єднання фізичних та/або юридичних осіб для організації торговельного обслуговування, заготівель сільськогосподарської продукції, сировини, виробництва продукції та надання інших послуг з метою задоволення споживчих потреб його членів.
В силу ст. 5 Закону України Про споживчу кооперацію первинною ланкою споживчої кооперації є споживче товариство - самостійна, демократична організація громадян, які на основі добровільності членства і взаємодопомоги за місцем проживання або роботи об`єднуються для спільного господарювання з метою поліпшення свого економічного і соціального стану. Основним документом, що регулює діяльність споживчого товариства, є статут. У ньому визначається порядок вступу до товариства і виходу з нього, права та обов`язки членів товариства, його органи управління, контролю та їх компетенція, порядок утворення майна товариства і розподілу прибутку, умови реорганізації і ліквідації товариства та інші положення, що не суперечать законодавчим актам України. Споживче товариство вважається створеним, визнається юридичною особою і може здійснювати господарську та іншу діяльність з дня його державної реєстрації.
Статтею 8 Закону України Про кооперацію встановлено, що статут кооперативу є правовим документом, що регулює його діяльність.
Статтею 10 вказаного Закону визначено, що членами кооперативу можуть бути громадяни України, іноземці та особи без громадянства, юридичні особи України та іноземних держав, що діють через своїх представників, які внесли вступний внесок та пай у розмірах, визначених статутом кооперативу, додержуються вимог статуту і користуються правом ухвального голосу. Членом кооперативу може бути фізична особа, яка досягла 16-річного віку і виявила бажання брати участь у його діяльності. Кооператив зобов`язаний вести облік своїх членів та видати
кожному з них посвідчення про членство.
Порядок вступу до кооперативу визначений у ст. 11 даного Закону. Вступ до кооперативу здійснюється на підставі письмової заяви. Особа, яка подала заяву про вступ до кооперативу, вносить вступний внесок і пай у порядку та розмірах, визначених його статутом. Рішення правління чи голови кооперативу про прийняття до кооперативу підлягає затвердженню загальними зборами його членів. Порядок прийняття такого рішення та його затвердження визначається статутом кооперативу.
Статтею 12 Закону України Про кооперацію передбачено, що основними правами члена кооперативу є: участь в господарській діяльності кооперативу, а також в управлінні кооперативом, право голосу на його загальних зборах, право обирати і бути обраним в органи управління; користування послугами кооперативу; одержання кооперативних виплат та виплат на паї; одержання паю у разі виходу з кооперативу в порядку і в строки, визначені його статутом; право вносити пропозиції щодо поліпшення роботи кооперативу, усунення недоліків у роботі його органів управління та посадових осіб; право звертатися до органів управління та органів контролю за
діяльністю кооперативу, посадових осіб кооперативу із запитами, пов`язаними з членством у кооперативі, діяльністю кооперативу та його посадових осіб, одержувати письмові відповіді на свої запити. Основними обов`язками члена кооперативу є: додержання статуту кооперативу;
виконання рішень органів управління кооперативу та органів контролю за діяльністю кооперативу; виконання своїх зобов`язань перед кооперативом; сплата визначених статутом кооперативу внесків. Законами, що регулюють діяльність окремих типів кооперативів або кооперативів за напрямами їх діяльності, та статутом кооперативу можуть бути передбачені додаткові права та обов`язки його членів.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до п.1.1 Статуту СК Еліт-Вікторія , затвердженого протоколом № 2 від 17 грудня 2016 року (далі Статут), СК Еліт-Вікторія заснований Громадською організацією Воля для забезпечення її членів отриманні якісних комунальних послуг, які мешкають в багатоповерхових будинках, зокрема м.Маріуполь, вул. Покришкіна, б.13 .
Відповідно до п.2.1 Статуту метою створення Кооперативу є забезпечення захисту прав його членів, відповідно до пункту 1.1 цього статуту, та дотримання ними обов`язків щодо належного утримання житлового комплексу, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.
Пунктами п.5.1-5.4 Статуту передбачено, що членами Кооперативу можуть бути фізичні особи, що досягли 16-річного віку і виявили бажання брати участь у його діяльності, громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які внесли вступний внесок та пай у розмірах, визначених статутом, додержуються вимог статуту і користуються правом ухвального голосу. Кооператив зобов`язаний вести облік своїх членів та видати кожному з них посвідчення про членство. Вступ до Кооперативу здійснюється на підставі письмової заяви. Особа, яка подала заяву про вступ до Кооперативу, вносить вступний внесок і пай у порядку та розмірах, затвердженими загальними зборами Кооперативу. Гранична кількість членів Кооперативу не обмежується. Рішення Голови правління Кооперативу про прийняття до Кооперативу підлягає затвердженню загальними зборами його членів на наступних загальних зборах.
Права члену кооперативу встановлені у п.5.5, 5.6 Статуту. Так, член Кооперативу має право звертатись до органів управління та органів контролю за діяльністю Кооперативу , посадових осіб Кооперативу із запитами, пов`язаними з членством у Кооперативі, діяльністю Кооперативу та його посадових осіб, одержувати письмові відповіді на свої запити; приймати участь в господарській діяльності Кооперативу; користування послугами Кооперативу; сплачувати визначених платежів, внесків затверджених загальними зборами кооперативу; участь в загальних зборах для членів Кооперативу; за згодою правління передати свої права і обов`язки іншій особі.
Закон України Про житлово-комунальні послуги визначає основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов`язки.
Згідно з частиною першою статті 1 Закону України Про житлово-комунальні послуги житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил.
Статтею 5 вказаного Закону визначено перелік житлово-комунальних послуг, до яких належать: 1) житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком. Послуга з управління багатоквартирним будинком включає: утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо; купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку; поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку; 2) комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.
В грудні 2017 року позивач звернувся до СК Еліт-Вікторія із заявою про надання йому наступної інформації, а саме: договір між ПрАТ Азовзагальмаш та СК Еліт-Вікторія ; договір на постачання електроенергії у гуртожитку АДРЕСА_1 ; інформацію про кількість мешканців, що зареєстровані та фактично мешкають у гуртожитку; щомісячні показання приладу обліку електроенергії; інформацію про мешканців, які сплачують та які не сплачують за використану електроенергію, а також які сплачують по показанням своїх приладів обліку електроенергії, та інформацію про боржників; надати розгорнутий розрахунок нарахування оплати за користування електроенергією (т.1 а.с.66).
05 січня 2018 року скликано засідання правління кооперативу, що підтверджується витягом з протоколу № 10 від 05 січня 2018 року, повісткою дня: обговорення звернення ОСОБА_1 , та вирішено: запропонувати ОСОБА_1 вступити до кооперативу, після чого надати йому для ознайомлення необхідні документи; повідомити ОСОБА_1 та всіх боржників про заборгованість по сплаті за користування комунальними послугами. Якщо заборгованість протягом 10 днів не буде погашено або не проведено реструктуризацію боргу, боржники будуть відключені від подачі енергоносіїв зі складанням актів у присутності комісії. Позивача повідомлено належним чином про засідання правління кооперативу. Проте останній не з`явився з невідомих причин (т.1 а.с.62-63).
У зв`язку з неявкою позивача на засідання правління кооперативу СК Еліт-Вікторія направило йому лист № 60 від 09 січня 2018 року, у якому повідомило ОСОБА_1 про не можливість надати вказані у заяві документи, оскільки останній не є членом кооперативу, запропоновувало вступити до споживчого кооперативу, після чого йому для ознайомлення буде надано необхідні документи. Позивача повідомлено про існуючу заборгованість по сплаті за користування комунальними послугами у розмірі 3512,06 грн. (т.1 а.с.67).
12 січня 2018 року правлінням кооперативу вирішено скликати комісію та відвідати ОСОБА_1 за місцем його проживання, віддати йому лист - відповідь на його звернення та повідомлення про заборгованість по сплаті за користування комунальними послугами. Проте останній дверей не відчинив. Про що було складено відповідний акт (т.1 а.с.73).
Звертаючись до суду з даним позовом до СК Еліт - Вікторія , позивач ОСОБА_1 просив зобов`язати відповідача надати для ознайомлення установчі документи СК Еліт - Вікторія , зобов`язати відповідача надати йому розрахунок нарахування вартості оренди житла та комунальних послуг, а також стягнути заподіяну моральну шкоду (т.1 а.с.1, 2).
Згідно ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Частиною 1 ст.16 ЦК України передбачено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого або майнового права та інтересу.
Відповідно до положень статей 4 та 5 ЦПК України, судовому захисту підлягають порушені, невизнані або оспорювані права, свободи чи інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси.
Стаття 12 ЦПК України передбачає, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Обов`язок доказування і подання доказів, відповідно до положень ч.1 ст.81 ЦПК України, покладено на кожну із сторін, повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
На виконання положень ст. ст.12, 81 ЦПК України, позивачем ОСОБА_1 не надано доказів того, що він звертався до відповідача СК Еліт - Вікторія з питання надання йому для ознайомлення установчі документи кооперативу та розрахунок нарахування вартості оренди житла і комунальних послуг, та що йому відповідачем було відмовлено у наданні зазначених документів.
Не надано доказів щодо не надання зазначених документів та інформації на вимогу ОСОБА_1 про зобов`язання надання яких, останній звернувся до суду з позовом і під час розгляду справи апеляційним судом.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 звертався до відповідача СК Еліт - Вікторія з питання надання зазначених вище документів та інформації, що стосується укладених договорів між СК Еліт - Вікторія та ПрАТ Азовзагальмаш на постачання електроенергії у гуртожиток АДРЕСА_1 , кількісті мешканців у гуртожитку, споживання електроенергії та оплати за спожиту електроенергію жильцями гуртожитку, а також щодо боржників, які не оплатили за спожиту електроенергію.
При цьому до суду ОСОБА_1 звернувся з позовом про зобов`язання відповідача надати Статут кооперативу та розрахунок нарахування йому житлово-комунальних послуг.
Будь-яких належних та допустимих доказів того, що позивач звертався до відповідача з приводу наведених вище документів та інформації, та щодо відмови відповідачем у їх наданні, ОСОБА_1 не надав.
Більш того, як вбачається з матеріалів справи, позивачу пропонувалось вступити до членів кооперативу, надавався Статут СК Еліт - Вікторія , однак ОСОБА_1 відмовлявся від цих пропозицій.
Як роз`яснено в п.11 постанови Пленуму Верховного Суду України № 14 від 18 грудня 2009 року Про судове рішення у цивільній справі , встановлюючи наявність або відсутність фактів, якими обґрунтовувалися вимоги чи заперечення, визнаючи одні та відхиляючи інші докази, суд має свої дії мотивувати та враховувати, що доказування не може ґрунтуватися на припущеннях (частина четверта статті 60 ЦПК 2004 року).
Отже, апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції щодо недоведення своїх позовних вимог та ненадання ОСОБА_1 належних та достовірних доказів порушення його законних прав та інтересів.
Більш того, під час розгляду справи судом першої інстанції відповідачем СК Еліт Вікторія надавались Статут СК Еліт - Вікторія , розрахунки нарахування комунальних послуг по будинку 13, розташованому по вул. Покришкіна в м.Маріуполі та позивачу ОСОБА_1 за період з червня 2017 року по жовтень 202018 року (т.1 а.с. 23 - 37, 70 - 72, 111 -127, 160 - 173, 198 - 200, 206, 207, 218, 219 , 227 , 228 , 238 , 239 , 244 , 245, т.2 а.с.11, 12).
Оскільки судом не встановлено порушення відповідачем прав позивача ОСОБА_1 , суд першої інстанції дійшов правильного висновку щодо відмови у задоволенні позовних вимог останнього.
Переглядаючи справу в межах заявленого позову та доводів апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги ОСОБА_1
Доводи апеляційної скарги не приводять апеляційний суд до висновку про порушення або неправильне застосування судом норм матеріального чи процесуального права, які є підставами для скасування або зміни судового рішення в оскаржуваній частині в апеляційному порядку.
У зв`язку з цим апеляційна скарга ОСОБА_1 підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні позову ОСОБА_1 до Споживчого кооперативу Еліт-Вікторія підлягає залишенню без змін.
Керуючись ст. ст. 367, 368, 374, 375, 381, 382 ЦПК України, апеляційний суд,
П о с т а н о в и в:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Рішення Іллічівського районного суду міста Маріуполя Донецької області від 20 листопада 2018 року залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків передбачених п.2 ч.3 ст.389 ЦПК України.
Повний текст постанови складений 16 травня 2019 року.
Судді: Т.Б.Ткаченко
О.М. Пономарьова
С.А.Попова
Суд | Донецький апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 15.05.2019 |
Оприлюднено | 17.05.2019 |
Номер документу | 81781780 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Донецький апеляційний суд
Ткаченко Т. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні