ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 травня 2019 року
м.Суми
Справа №574/895/18
Номер провадження 22-ц/816/2576/19
Сумський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:
головуючого - Криворотенко В. І. (суддя-доповідач),
суддів - Кононенко О. Ю. , Собини О. І.
з участю секретаря судового засідання - Назарової О.М.,
сторони:
позивач - Селянське (фермерське) господарство Лан ,
відповідачі: ОСОБА_1 , Фермерське господарство Едельвейс -2007 ,
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Буринська міська рада Буринського району Сумської області,
розглянув у відкритому судовому засіданні в приміщенні Сумського апеляційного суду в порядку спрощеного позовного провадження апеляційну скаргу Фермерського господарства Едельвейс -2007 на рішення Буринського районного суду Сумської області від 19 лютого 2019 року в складі судді Куцана В.М., ухвалене в м. Буринь,
В С Т А Н О В И В:
У серпні 2018 року Селянське (фермерське) господарство Лан звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 , Фермерського господарства Едельвейс-2007 , третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Буринської міської ради Буринського району Сумської області про визнання недійсним договору оренди землі та скасування рішення про його державну реєстрацію.
Позовні вимоги мотивувало тим, що 17 жовтня 2005 року між ним та ОСОБА_1 був укладений договір оренди земельної ділянки, за яким господарство прийняло в строкове платне користування, строком на 20 років, земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_1 , що розташована на території Успенської сільської ради Буринського району Сумської області. Вказаний договір був зареєстрований в Буринському РВ СРФ ДП Центр ДЗК 17 жовтня 2005 року за № 040562700387. Однак, 14 березня 2018 року між відповідачами був укладений другий договір оренди, відповідно до якого вказану земельну ділянку ОСОБА_1 передала у користування ФГ Едельвейс-2007 , державна реєстрація якого була проведена реєстратором Буринської міської ради 16 березня 2018 року. Вказаними діями було порушено право Селянського (фермерського) господарства Лан на користування спірною земельною ділянкою, оскільки строк дії попереднього договору не закінчився.
Просив визнати недійсним договорів оренди землі від 14 березня 2018 року, укладений між ОСОБА_1 та Фермерським господарством Едельвейс-2007 на спірну земельну ділянку та скасувати рішення про його державну реєстрацію.
Рішенням Буринського районного суду Сумської області від 19 лютого 2019 року позов Селянського (фермерського) господарства Лан задоволено частково.
Визнано недійсним договір оренди землі, укладений 14 березня 2018 року між ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , зареєстрована адреса місця проживання: АДРЕСА_1 ) та Фермерським господарством Едельвейс-2007 (ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 34520275, юридична адреса: Сумська область, Буринський район, с. Слобода, вул. Шкільна, 25) на земельну ділянку, площею 4,9601 га, кадастровий номер НОМЕР_1 , зареєстрований державним реєстратором відділу державної реєстрації апарату виконавчого комітету Буринської міської ради за № 40140240 від 16 березня 2018 року.
В задоволенні іншої частини позову відмовлено.
Стягнуто з Фермерського господарства Едельвейс-2007 (ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 34520275, юридична адреса: Сумська область, Буринський район, с. Слобода, вул. Шкільна, 25) на користь Селянського (фермерського) господарства Лан (ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 31264508, юридична адреса: Сумська область, Буринський район, с. Слобода, вул. Солдатенка,50) 1762 грн. в рахунок компенсації понесених судових витрат.
В апеляційній скарзі Фермерське господарство Едельвейс-2007 , посилаючись на неповне з`ясування судом обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове судове рішення про відмову в задоволенні позову.
Апеляційна скарга мотивована тим, що за договором оренди між Селянським (фермерським) господарством Лан та ОСОБА_1 і за договором оренди між Фермерським господарством Едельвейс-2007 та ОСОБА_1 були передані різні земельні ділянки.
Також зазначає, що місцевим судом не було досліджено технічну документацію на спірну земельну ділянку.
Відповідно до ч. 1 ст. 368 ЦПК України, справа розглядається судом апеляційної інстанції за правилами, встановленими для розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження, з особливостями, встановленими главою I розділу V ЦПК України.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника відповідачів ОСОБА_2 , представників позивача Власенка Є.М., ОСОБА_3 , дослідивши матеріали справи, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, вимог та підстав позову, заявлених в суді першої інстанції, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Згідно зі ст. 375 ЦПК України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судом першої інстанції встановлено та з матеріалів справи вбачається, що 17 жовтня 2005 року між ОСОБА_1 (орендодавець) та Селянським (фермерським) господарством Лан (орендар), в особі голови господарства ОСОБА_4 , укладено договір оренди землі, за умовами якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку, посвідчену державним актом, серії НОМЕР_3 , площею 4,96 га, з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Успенської сільської ради Буринського району Сумської області строком на 20 років по 31 грудня 2025 року (а.с. 32-34).
Відповідно до п. 42 Договору, він набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації.
17 жовтня 2005 року вказаний договір був зареєстрований в Буринському районному відділі Сумської регіональної філії ДП Центр Державного земельного кадастру за № 040562700387.
Земельна ділянка передана позивачу у користування відповідно до акта приймання-передачі земельної ділянки від 17 жовтня 2005 року (а.с. 35-36).
14 березня 2018 року між ОСОБА_1 та Фермерським господарством Едельвейс-2007 укладено договір оренди землі, за умовами якого ОСОБА_1 передала в оренду на 10 років зазначеному господарству належну їй земельну ділянку, площею 4,9601 га, з кадастровим номером НОМЕР_1 , що розташована на території Успенської сільської ради Буринського району Сумської області (а.с. 80-84).
Даний договір був зареєстрований 16 березня 2018 року державним реєстратором Буринської міської ради Сумської області з відкриттям розділу індексний номер 40140240, що вбачається з інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (а.с. 37-38).
Рішення суду першої інстанції про часткове задоволення позову Селянського (фермерського) господарства Лан мотивоване тим, що оскаржуваний договір є недійсним, оскільки він був укладений між ОСОБА_1 та Фермерським господарством Едельвейс-2007 , з послідуючою державною реєстрацією права оренди, до закінчення дії попереднього договору, укладеного 17 жовтня 2005 року між Селянським (фермерським) господарством Лан та ОСОБА_1 строком на 20 років.
Колегія суддів вважає, що судом першої інстанції ухвалене правильне по суті рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Відповідно до ст. 13 Закону України Про оренду землі , договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Згідно із ст. 18 Закону України Про оренду землі (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин), договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.
За змістом ст. 20 Закону України Про оренду землі (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин), укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації.
Частиною першою ст. 215 ЦК України передбачено, що підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені ч. ч. 1, 3, 5, 6 ст. 203 цього Кодексу.
Згідно з положеннями ч. 1 ст. 203 ЦК України, зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.
За ч. 1 ст. 626 ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Відповідно до ст. 629 ЦК України, договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Частиною першою ст. 638 ЦК України визначено, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Відповідно до приписів ст. ст. 125, 126 ЗК України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень .
Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється згідно із частиною 3 статті 152 ЗК України, зокрема, шляхом визнання угоди недійсною.
Згідно з п. п. 1 та 3 ч. 3 ст. 10 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень , державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями.
Під час проведення державної реєстрації прав, які виникли та зареєстровані в установленому порядку до 1 січня 2013 року, державний реєстратор запитує від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, копії документів тощо), необхідну для такої реєстрації, у разі відсутності доступу до відповідних інформаційних систем, документів та/або у разі, якщо відповідні документи не були подані заявником.
Матеріали справи не містять належних та допустимих доказів того, що при здійсненні державної реєстрації оспорюваного договору оренди землі державний реєстратор перевірив відсутність державної реєстрації договору оренди на спірну земельну ділянку в органі, до компетенції якого раніше належали відповідні функції.
Отже, одночасне існування державної реєстрації кількох прав оренди на одну і ту ж земельну ділянку суперечить вимогам вищезазначеного Закону, який спрямований на забезпечення визнання та захисту державою речових та інших прав, які підлягають державній реєстрації та призводить до порушення права позивача, як орендаря.
Доводи апеляційної скарги про те, що за договором оренди між Селянським (фермерським) господарством Лан та ОСОБА_1 і за договором оренди між Фермерським господарством Едельвейс-2007 та ОСОБА_1 були передані різні земельні ділянки, не заслуговують на увагу, оскільки чинним на той час ЗУ Про оренду землі не було передбачено зазначення у договорі оренди кадастрового номеру земельної ділянки, а ідентифікуючими характеристиками земельної ділянки як об`єкту оренди були лише її місце розташування та розмір.
Таким чином, договором оренди землі, укладеним 17 жовтня 2005 року між Селянським (фермерським) господарством Лан та ОСОБА_1 не було встановлено кадастровий номер земельної ділянки, що передається в оренду, а ідентифікуючими характеристиками земельної ділянки згідно пунктів 1,2 вищевказаного договору були державний акт, серії НОМЕР_3 , місцерозташування земельної ділянки - Успенська сільська рада Буринського району та розмір земельної ділянки - 4,96 га. Те, що в обох договорах мова йде про одну і ту ж земельну ділянку підтверджується листом відділу у Буринському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (а.с. 161). Сама відповідач ОСОБА_1 не довела, що у власності має дві земельні ділянки, площею 4,96 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, а не одну, що підтверджується державним актом (а.с. 148).
Посилання в апеляційній скарзі на те, що місцевим судом не було досліджено технічну документацію на спірну земельну ділянку, є безпідставними, оскільки в даній справі досліджується саме правомірність укладення спірного договору оренди, а не додержання певних процедур при видачі державного акту на земельну ділянку.
Інші доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують.
За таких обставин, рішення суду першої інстанції є законним і обґрунтованим, відповідає нормам матеріального та процесуального права, підстави для його зміни чи скасування відсутні.
Заява представника Селянського (фермерського) господарства Лан ОСОБА_3 про відшкодування витрат на правничу допомогу, надану в суді апеляційної інстанції за рахунок Фермерського господарства Едельвейс-2007 в сумі 12000 грн підлягає частковому задоволенню, враховуючи складність справи, обсяг наданої правової допомоги, час, витрачений адвокатом на участь в судовому засіданні суду апеляційної інстанції в розмірі 4000 грн.
Враховуючи те, що справа є незначної складності, вона є малозначною (п. 2 ч. 6 ст. 19 ЦПК України) і тому відповідно до приписів п. 2 ч. 3 ст. 389 ЦПК України постанова не підлягає касаційному оскарженню.
Керуючись ст. ст. 367, 368, п. 1 ч. 1 ст. 374, ст.ст. 375, 381 - 384, 389 ЦПК України, апеляційний суд
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Фермерського господарства Едельвейс -2007 залишити без задоволення.
Рішення Буринського районного суду Сумської області від 19 лютого 2019 року залишити без змін.
Стягнути з Фермерського господарства Едельвейс -2007 на користь Селянського (фермерського) господарства Лан 4000 грн на відшкодування витрат на правничу допомогу, надану в суді апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і касаційному оскарженню не підлягає.
Головуючий - В.І. Криворотенко
Судді: О.Ю. Кононенко
О.І. Собина
Суд | Сумський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 13.05.2019 |
Оприлюднено | 19.05.2019 |
Номер документу | 81810275 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Сумський апеляційний суд
Криворотенко В. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні