Постанова
від 21.05.2019 по справі 655/790/17
ХЕРСОНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

ХЕРСОНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Єдиний унікальний номер справи: 655/790/17 Головуючий в І інстанції: Посунько Г.А.

Номер провадження: №22-ц/819/780/19 Доповідач: Майданік В.В.

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 травня 2019 року Херсонський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:

головуючого Майданіка В.В.,

суддів: Кутурланової О.В.,

Орловської Н.В.,

секретар Давиденко І.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Херсоні цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Горностаївського районного суду Херсонської області від 29 січня 2019 року, у складі судді Посунько Г.А., у справі за позовом Каховської місцевої прокуратури Херсонської області в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області та Горностаївської селищної ради Горностаївського району Херсонської області до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки,

В С Т А Н О В И В :

27 листопада 2017 року перший заступник керівника Каховської місцевої прокуратури Херсонської області Джепаров Е.Т., діючий в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області та Горностаївської селищної ради Горностаївського району Херсонської області, звернувся до суду з вказаним позовом до ОСОБА_1 , в якому просив стягнути з відповідача на користь Горностаївської селищної ради шкоду, завдану самовільним зайняттям земельної ділянки, в сумі 46403,78грн, а також стягнути на користь прокуратури Херсонської області судові витрати у зв`язку зі сплатою судового збору в сумі 1600грн.

Позов обґрунтований наступним.

На території Славненського старостинського округу Горностаївської ОТГ Херсонської області розташована земельна ділянка державної власності площею 28 га, яку самовільно, без будь-яких дозвільних документів, використовував для власних потреб відповідач ОСОБА_1 15 липня 2016 року СВ Каховського ВП ГУНП в Херсонській області внесено до ЄРДР відомості про вчинення кримінального правопорушення та зареєстровано провадження за № 12016230160000312 за ознаками кримінального правопорушення відомості щодо встановлення факту самовільного зайняття без відповідних рішень земельної ділянки площею 28 га сільськогосподарського призначення, яка знаходиться за межами населеного пункту с.Славне Горностаївського району. 29 березня 2017 року винесено постанову про закриття кримінального провадження у зв`язку з відсутністю в діях відповідача складу кримінального правопорушення. Постановою провідного спеціаліста Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області від 12 травня 2017 року ОСОБА_1 був притягнений до адміністративної відповідальності за ст.53-1 КУпАП - "самовільне зайняття земельної ділянки". Вказана постанова відповідачем не оскаржувалось.

Внаслідок вчинення адміністративного правопорушення ОСОБА_1 заподіяв збитки в розмірі 46403,78грн державі в особі Славненської сільської ради, оскільки стягнення шкоди здійснюється до бюджету територіальної громади, в адміністративних межах якої знаходиться самовільно зайнята земельна ділянка. Розмір же збитків визначений в порядку Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25 липня 2007 року № 963. При цьому завдана шкода перебуває у безпосередньому причинно-наслідковому зв`язку з порушенням відповідачем вимог земельного законодавства.

Відповідно до ст.188 ЗК України, ст.ст.5, 7 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель", п.4 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 р. № 15 - здійснення державного нагляду та охороною земель усіх категорій та форм власності покладено на Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр).

Згідно п.п.34 п.3 Положення про Головне управління Держгеокадастру в області (затверджене наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 29.09.2016 № 333, зареєстроване в Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2016 р. за № 1391/29521) , а також п.п.25 8 п.4 вказаного вище Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру - Головне управління відповідно до покладених на нього завдань розраховує розмір шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання їх не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву без спеціального дозволу, та вживає заходів щодо її відшкодування в установленому законодавством порядку.

За рішенням Горностаївської селищної ради Херсонської області від 16.11.2016 року №219 Горностаївська селищна рада вирішила об`єднатися з територіальною громадою села Славне Славненської сільської ради.

Стягнення шкоди за самовільне зайняття земельних ділянок саме до бюджету Горностаївської селищної ради передбачено Класифікацією доходів бюджету, затвердженою наказаом Міністерства фінансів України від 14.01.2011р за №11, який за кодом "24062200" передбачає кошти за шкоду, завдану на земельних ділянках державної та комунальної власності, які не надані у користування та не передані у власність, внаслідок їх самовільного зайняття.

У зв`язку з цим позов пред`явлено в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області та Горностаївської селищної ради Горностаївського району.

На підставі викладеного, прокуратура просить задовольнити позов.

Представником відповідача ОСОБА_2 подані письмові заперечення проти позову, в яких вона вказала про таке. 03 жовтня 2006 року між ОСОБА_1 та Славненською сільською радою Горностаївського району був укладений договір оренди, за умовами якого сільська рада передала в оренду ОСОБА_1 земельну ділянку площею 85 га, строком до 03 жовтня 2011 року. В подальшому сторони продовжили строк дії договору на 2 роки. 12 жовтня 2012 року між ОСОБА_1 та Славненською сільською радою було укладено додаткову угоду до договору оренди землі, за умовами якої сторони продовжили строк дії договору на 5 років, зменшили площу орендованої земельної ділянки та змінили розмір орендної плати. На підставі вказаної угоди відповідач ОСОБА_1 користувався земельною ділянкою та сплачував орендну плату.

Крім того, зазначила, що 29 березня 2017 року було закрито кримінальне провадження № 12016230160000312 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.197-1 КК України, у зв`язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу кримінального правопорушення. Орган земельних ресурсів, якому повернуті матеріали для порушення провадження у справі про адміністративне правопорушення, повинен порушити адміністративне провадження за фактом самовільного зайняття земельної ділянки.

Крім того, вказала, що відповідач ОСОБА_1 , орендуючи земельну ділянку, сплачував орендну плату, тому використання ним земельної ділянки не можна вважати самовільним зайняттям земельної ділянки. Відповідно, такі дії відповідача не можна кваліфікувати за ст.197-1 КК України та ст.53-1 КУпАП.

Крім того, зазначила, що угоди, на підставі яких особа може набувати право користування земельною ділянкою, набувають чинності після їх державної реєстрації. З 2013 року зі скасуванням інституту реєстрації договорів, дане застереження слід тлумачити як необхідність реєстрації речових прав на землю, що виникають на підставі укладених договорів. Відсутність реєстрації відповідних прав на землю, що виникли за договором, не можна кваліфікувати як самовільне використання земельної ділянки. Відповідно, таке правопорушення варто розглядати як користування земельною ділянкою без правовстановлюючих документів, за що чинним законодавством відповідальність не передбачена.

На підставі викладеного просить відмовити в задоволенні позову.

Рішенням Горностаївського районного суду Херсонської області від 29 січня 2019 року позов було задоволено, з відповідача на користь Горностаївської селищної ради Херсонської області стягнуто шкоду, заподіяну внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, в сумі 46403,78грн. Також з відповідача на користь прокуратури Херсонської області стягнуто витрати по сплаті судового збору в сумі 1600,00грн.

В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить вказане рішення суду скасувати й ухвалити нове рішення про відмову в позові, посилаючись на неповне з`ясування судом обставин справи та порушення норм процесуального права та неправильне застосування норм матеріального права. Зокрема, зазначив, що суд належним чином не перевірив доводів та заперечень сторін, не оцінив належність і допустимість доказів, не з`ясував всебічно дійсні обставини справи. Також вказав, що суд залишив поза увагою те, що з 2006 року він орендує у Славенської сільської ради земельну ділянку площею 85 га, потім договір було продовжено на 2 роки додатковою угодою від 12.11.2010 року, зареєстрованою в земельних ресурсах 25.05.2011 року. 12.10.2012 року між сторонами укладено додаткову угоду щодо продовження оренди строком на 5 років, зменшення площі землі та зміни розміру орендної плати. На підставі вказаних угод він і користувався земельною ділянкою і до липня 2016 року сплачував орендну плату, жодних претензій не було. Також зазначив, що судом не враховано положення ст.1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель", в якій дається визначення "самовільного зайняття земельної ділянки", а також роз`яснення терміну "самовільне зайняття земельної ділянки", яке дано в Листі Держкомзему за №14-17-4/12991 від 11.11.2008р, відповідно до яких використання землі без укладеного договору оренди, але після прийняття рішення про надання землі в оренду не може розглядатися як самовільне зайняття. Відповідно такі дії не можна кваліфікувати за ст.53-1 КУпАП.

Заслухавши доповідача, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції, апеляційний суд вважає, що скарга підлягає задоволенню з огляду на таке.

З матеріалів справи та встановлених судом обставин вбачається наступне.

03 жовтня 2006 року між ОСОБА_1 та Славненською сільською радою Горностаївського району був укладений договір оренди, за умовами якого сільська рада передала в оренду ОСОБА_1 земельну ділянку площею 85 га, яка розташована на території Славненської сільської ради, строком до 03 жовтня 2011 року. Договір був зареєстрований в установленому порядку. В подальшому сторони продовжили строк дії договору на 2 роки. Сторонами вказаний факт не заперечується.

Потім, 12 жовтня 2012 року між сторонами вказаного вище договору оренди, який був зареєстрований в установленому порядку 11.06.2007 року за №040772200012 в Горностаївському районному реєстраційному відділі, було укладено письмову Додаткову угоду щодо його продовження, зменшення площі та зміни розміру орендної плати. Зокрема, була зменшена площа орендованої земельної ділянки до 34га, строк дії договору було продовжено на 5 років, до 12.10.2017 року, а розмір орендної плати погоджений в розмірі 2% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки з урахуванням індексів інфляції (а.с.47).

Вказана Додаткова угода не містить положень щодо покладення обов`язку її реєстрації на конкретну її сторону. Сторонами не доведено, що такий обов`язок містився в положеннях основного договору оренди.

Вказана додаткова угода жодною з її сторін зареєстрована не була, також не було зареєстровано пізніше (з 01.01.2013 року) й право відповідача на оренду земельної ділянки.

Відповідач виконував свої обов`язки з орендної плати згідно умов вказаних договору оренди та Додаткової угоди, заборгованості з орендної плати не має, що сторонами не заперечується й підтверджується довідкою заступника начальника - начальник Горностаївського відділення Новокаховської ОДПІ (а.с.48).

Відповідно до довідок Славненської сільської ради від 22 та 29 березня 2018 року, фактично загальна площа земель державної власності, орендованих відповідачем у 2017 році, становила 28га (а.с.100, 101).

Таким чином, мова йде про земельну ділянку державної власності площею 28 га, яка розташована на території Славненського старостинського округу Горностаївської ОТГ Херсонської області.

Відповідно до акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об`єктом - земельної ділянки, складеному 29.03.2017 року провідним спеціалістом відділу контролю за використанням та охороною земель в Новій Каховці, Каховському, Горностаївському, Великолепетиському, Верхньорогачицькому, Нижньосірогозькому районах Управління з контролю за використанням та охороною земель (державним інспектором) Миронцем Анатолієм Володимировичем встановлено таке: на підставі розпорядження голови Горностаївської районної державної адміністрації від 19.04.2007р №95-з (орендодавець) з ОСОБА_1 (орендарем) укладено договір оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення (ріллі) із земель запасу Славненської сільської ради Горностаївського району площею 85га терміном на 5 років. Цей договір зареєстровано в червні 2007 року за №040772200012 у Горностаївському районному реєстраційному відділі. Після закінчення строку оренди (11.06.2012р) ОСОБА_1 продовжував користуватися цією земельною ділянкою, однак додаткова угода до зазначеного договору щодо продовження його дії на новий термін не була зареєстрована у відповідності до вимог земельного законодавства. Так як статтею 125 ЗК України встановлено, що право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цього права і враховуючи те, що також і відсутнє розпорядження голови Горностаївської РДА (як орендодавця) про продовження терміну оренди вищевказаної земельної ділянки, з боку ОСОБА_1 має місце самовільне зайняття та використання земельної ділянки сільськогосподарського призначення, площа якої на сьогодні скоротилась до 28 га (а.с.8).

Також долучено і Акт обстеження земельної ділянки від 29.03.2017 року, складений вказаною вище посадовою особою (а.с.11).

05 травня 2017 року за вказаним фактом складено відносно відповідача протокол про адміністративне правопорушення за ст.53-1 КУпАП (а.с.13).

При цьому вказаною вище посадовою особою винесено Припис від 12.05.2017 року відповідачу про звільнення вказаної земельної ділянки. Припис надіслано поштою (а.с.12).

Постановою про закриття кримінального провадження від 29.03.2017 року заступника начальника Горностаївського ВП Каховського ВП ГУНП в Херсонській області - начальника слідчого відділення капітана поліції Федорук А.С. через відсутність суб`єктивної сторони кримінального правопорушення було закрито кримінальне провадження за ч.1 ст.197 1 КК України, внесене до ЄРДР за №12016230160000312 від 15.11.2016р у зв`язку з відсутністю складу кримінального правопорушення (а.с.14-15).

Вказаною постановою встановлено, що відповідач користувався вказаною земельною ділянкою на підставі додаткової угоди про оренду землі від 12.10.12 року, яка не була зареєстрована в установленому порядку, тобто яка фактично немає юридичної сили. В діях відповідача був відсутній умисел, оскільки він вважав, що укладена 12.10.2012р додаткова угода має юридичну силу.

Згідно розрахунку розмір шкоди, завданої внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, складає 46403,78грн. Цей розрахунок зроблено на підставі Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25 липня 2007 року № 963. Рахунок, на який потрібно внести кошти від шкоди, завданої внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки: Рахунок отримувача 31416611700167 УК у Горностаївському районі (с.Славне) 24062200 Код ЄДРПОУ МФО 852010 (а.с.10).

Частина 1 статті 197 1 КК України передбачає покарання за самовільне зайняття земельної ділянки, яким завдано значної шкоди її законному володільцю або власнику.

За даним фактом постановою провідного спеціаліста відділу контролю за використанням та охороною земель у м.Новій Каховці, Каховському, Горностаївському, Великолепетиському, Верхньорогачицькому, Нижньосірогозькому районах Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області від 12 травня 2017 року ОСОБА_1 було визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.53-1 КУпАП - "самовільне зайняття земельної ділянки", та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 170грн (а.с.9).

Ця постанова не змінена та не скасована, набрала законної сили.

Відповідно до вказаної постанови про накладення адміністративного стягнення ОСОБА_1 порушив вимоги статей 124, 125, 126 ЗК України, а саме за відсутності розпорядження Горностаївської РДА та без проведення державної реєстрації додаткової угоди про продовження терміну дії договору оренди використовується земельна ділянка сільськогосподарського призначення державної власності площею 28 га на території Славненської сільської ради Горностаївського району. Порушенням завдано матеріальну шкоду внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки на суму 46403,78грн, яка розрахована відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 року №963. За згадане порушення передбачена відповідальність за ст.53-1 КУпАП.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з доведення вини відповідача у вчиненні вказаного адміністративного правопорушення (у самовільному зайнятті земельної ділянки) постановою про накладення адміністративного стягнення від 12 травня 2017 року, яка є обов`язковою для суду, що розглядає справу про правові наслідки дій винної особи, виходив з того, що при розгляді справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 питання відшкодування майнової шкоди не вирішувалось, а також виходив з розрахунку Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області, яким на підставі Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25 липня 2007 року № 963, визначено розмір завданої Горностаївській селищній раді Херсонської області шкоди розмірі 46403,78грн.

Проте з таким висновком суду першої інстанції погодитися не можна, оскільки до нього він дійшов з порушенням норм процесуального права та при неправильному застосуванні норм матеріального права.

Апеляційний суд вважає недоведеним факт того, що вказану земельну ділянку відповідач в 2017 році самовільно, без будь-яких дозвільних документів, використовував для власних потреб.

Прийшовши до такого висновку, апеляційний суд враховує таке.

Громадяни та юридичні особи, як зазначено у ч.1 ст.116 ЗК України, набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішеннями органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених ЗК України.

При цьому згідно з ч.1 ст.125 ЗК України в редакції до внесення змін законом від 05.03.2009 року, право власності та право користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою.

Після внесення вказаних змін (закон набрав чинності з 01.05.2009 року) право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Згідно зі ст.126 вказаного Кодексу право користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Згідно з ч.1 ст.4 4 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" право оренди земельної ділянки підлягає обов`язковій державній реєстрації.

Згідно п.10 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України 17.10.2013 № 868, заявник під час подання заяви особисто пред`являє органові державної реєстрації прав документ, що посвідчує його особу.

За Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", на який є посилання в п.1 зазначеного вище Порядку, заявник - це власник, інший правонабувач, сторона правочину, у яких виникло, перейшло чи припинилося речове право, або уповноважені ними особи - у разі подання документів для проведення державної реєстрації набуття, зміни або припинення права власності та інших речових прав.

У статті 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" визначено термін "самовільне зайняття земельної ділянки" - це будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.

Відповідно до п.12 постанови Пленуму Верховного Суду України від 16.04.2004 року №7 "Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ" у випадках самовільного зайняття земельних ділянок, псування, забруднення земель чи вчинення інших порушень земельного законодавства шкода відшкодовується відповідно до статей 211, 212 ЗК, статей 22, 623, 1166, 1172, 1192 ЦК особами, що її заподіяли. При заподіянні шкоди джерелом підвищеної небезпеки її відшкодовує володілець цього джерела згідно зі статтею 1187 ЦК.

За положеннями ст.22 ЦК України: особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування (ч.1); збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі (ч.3).

Згідно ст.1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Відповідно до п."б" ч.1 ст.211 ЗК України громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за такі порушення, зокрема, самовільне зайняття земельних ділянок.

Факт самовільного зайняття відповідачем земельної ділянки площею 28га, розташованої за межами населеного пункту Славненської сільської ради Горностаївського району не підтверджується належними та допустимими доказами.

Долучені до матеріалів справи Акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 29.03.2017 року, протокол про адміністративне правопорушення від 05.05.2017 року, постанова про накладення адміністративного стягнення від 12.05.2017 року, Розрахунок розміру шкоди, завданої самовільним зайняттям земельної ділянки, Акт обстеження земельної ділянки від 29.03.2017 року, припис від 12.05.2017 року, постанова про закриття кримінального правопорушення від 29.03.2017 року, підтверджують лише факт користування відповідачем земельною ділянкою без належним чином оформленого правовстановлюючого документу.

Натомість, у цій справі судом встановлено, що було наявне рішення органу місцевого самоврядування про надання вказаної земельної ділянки в користування (оренду) відповідачу, тобто було волевиявлення вказаного органу з цього приводу, оскільки було укладено 12 жовтня 2012 року Додаткову угоду до основного договору оренди, який був укладений раніше і був зареєстрований в установленому порядку. Також відповідачем в установленому розмірі сплачувалась орендна плата, що само по собі підтверджує відсутність завданих позивачу збитків самовільним зайняттям земельної ділянки. Зазначене свідчить про відсутність ознаків самовільного зайняття земельної ділянки та завдання цим позивачу збитків.

Тобто, у цій справі відповідача по суті притягнуто до відповідальності за те, що не було зареєстровано зазначену Додаткову угоду від 12.10.2012 року чи не було пізніше проведено державну реєстрацію права оренди, що не може бути визнано справедливим та обґрунтованим, виходячи з принципів цивільного й цивільно-процесуального права.

Апеляційний суд враховує недоведеність покладення саме на відповідача обов`язку зареєструвати вказану додаткову угоду від 12.10.2012 року, враховує, що відповідач міг свідомо помилятися з цього приводу, вважаючи, що Додаткова угода підлягає реєстрації саме орендодавцем чи взагалі є такою, що не підлягає реєстрації з огляду на те, що є зареєстрований основний договір оренди.

Отже, позов є необґрунтованим, а тому апеляційну скаргу слід задовольнити, а рішення суду першої інстанції, на підставі п.2 ч.1 ст.374, п.п.1, 4 ч.1 ст.376 ЦПК України, слід скасувати й ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позову.

Відповідно до положень ст.141 ЦПК України:

--- судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених

позовних вимог (ч.1);

--- інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються:

1) у разі задоволення позову - на відповідача;

2) у разі відмови в позові - на позивача;

3) у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно

розміру задоволених позовних вимог (ч.2).

При поданні апеляційної скарги відповідач сплатив в установленому законом розмірі 2400,00грн судового збору (а.с.178, 186), в позові відмовлено, отже апеляційну скаргу задоволено на 100,00%. Тобто з позивача на користь відповідача слід стягнути судові витрати в розмірі 2400,00грн.

Керуючись ст.ст.367, п.2 ч.1 ст.374, п.п.1, 4 ч.1 ст.376 ЦПК України, суд

П О С Т А Н О В И В :

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.

Рішення Горностаївського районного суду Херсонської області від 29 січня 2019 року скасувати й ухвалити нове рішення.

В позові Каховської місцевої прокуратури Херсонської області в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області та Горностаївської селищної ради Горностаївського району Херсонської області до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, відмовити.

Стягнути з Горностаївської селищної ради Горностаївського району Херсонської області на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 2400,00грн.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку, встановленому п.2 ч.3 ст.389 ЦПК України, шляхом подання безпосередньо до Верховного Суду касаційної скарги протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Дата складення повного тексту постанови - 23 травня 2019 року .

Головуючий _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ В.В. Майданік

Судді: _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ О.В. Кутурланова

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ Н.В. Орловська

СудХерсонський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення21.05.2019
Оприлюднено24.05.2019
Номер документу81925061
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —655/790/17

Постанова від 21.05.2019

Цивільне

Херсонський апеляційний суд

Майданік В. В.

Постанова від 21.05.2019

Цивільне

Херсонський апеляційний суд

Майданік В. В.

Ухвала від 18.04.2019

Цивільне

Херсонський апеляційний суд

Майданік В. В.

Ухвала від 12.04.2019

Цивільне

Херсонський апеляційний суд

Майданік В. В.

Ухвала від 27.03.2019

Цивільне

Херсонський апеляційний суд

Майданік В. В.

Рішення від 29.01.2019

Цивільне

Горностаївський районний суд Херсонської області

Посунько Г. А.

Ухвала від 06.12.2018

Цивільне

Горностаївський районний суд Херсонської області

Посунько Г. А.

Ухвала від 31.10.2018

Цивільне

Горностаївський районний суд Херсонської області

Посунько Г. А.

Ухвала від 22.08.2018

Цивільне

Горностаївський районний суд Херсонської області

Посунько Г. А.

Ухвала від 15.08.2018

Цивільне

Горностаївський районний суд Херсонської області

Посунько Г. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні