ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 621/1939/18
Провадження № 22-ц/818/1944/19
22 травня 2019 року
м.Харків
Харківський апеляційний суд в складі колегії суддів судової палати у цивільних справах:
головуючого - Овсяннікової А.І.
суддів - Коваленко І.П., Сащенко І.С.
за участю секретаря - Чабан А.В.
учасники справи:
позивач ОСОБА_1
відповідач ОСОБА_2
розглянув у відкритому судовому засіданні в місті Харкові апеляційну скаргу ОСОБА_2 в особі його представника ОСОБА_3 на рішення Зміївського районного суду Харківської області від 14 січня 2019 року в складі судді Бібіка О.В. по справі №621/1939/18 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення неустойки (пені) у зв`язку з несплатою аліментів,-
ВСТАНОВИВ:
У серпні 2018 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення неустойки (пені) у зв`язку з несплатою аліментів.
В обґрунтування позову з урахуванням уточнень зазначила, що з 26 вересня 2003 року по 25 грудня 2007 року перебувала у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_2 Від шлюбу мають дочку ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішенням Зміївського районного суду Харківської області від 02 липня 2007 року з ОСОБА_2 на її користь стягнуто аліменти у розмірі 1/4 частини від всіх видів заробітку (доходу) щомісячно, але не менше 50% прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку.
Рішенням суду від 10 травня 2018 року розмір аліментів зменшено до 1/6 частини від всіх видів заробітку (доходу) щомісячно.
Відповідач аліменти сплачує нерегулярно, у зв`язку з чим виникла заборгованість.
Згідно розрахунку заборгованості, складеного державним виконавцем Зміївського РВДВС станом на 31 травня 2018 року заборгованість по аліментам становить - 31674,92 грн.
Загальна сума неустойки (пені) за період з листопада 2015 року по травень 2018 року складає 151769,86 грн.
Оскільки розмір заборгованості по сплаті аліментів становить 31674,92 грн., то розмір неустойки (пені), що підлягає стягненню з відповідача складає 31674,92 грн.
Просить стягнути неустойку (пеню) у зв`язку з несплатою аліментів у сумі 31674,92 грн.
Відповідач ОСОБА_2 позовні вимоги визнав частково.Зазначив, що 27 березня 2009 року уклав шлюб з ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_2 у них народився син. Наявність заборгованості по аліментам пояснює тяжким матеріальним становищем. Декілька років він був приватним підприємцем. Останні три роки організація була в тяжкому фінансовому стані, кредитні та інші зобов`язання призвели до повного краху. Він отримував мінімальну заробітну плату, яку постійно вкладав в роботу своєї організації в надії поліпшити її роботу. На даний час вимушений ліквідувати підприємтво та залишитися без роботи. З вересня 2018 року знаходиться на обліку в Зміївській районній філії Харківського обласного центру зайнятості як безробітний. Його матеріальне становище та наявність на утриманні малолітнього сина не дає можливості сплачувати не лише неустойку, а й аліменти в належному розмірі. На даний час перебуває на утриманні дружини, оскільки не має можливості влаштуватися на роботу. Просить зменшити розмір неустойки до 2000 грн. Вказав на неправильність проведення розрахунків по визначенню розміру пені, оскільки не враховано проведені ним оплати в травні 2018 року в сумі 500 грн., в липні 2018 року в сумі 600 грн.
Рішенням Зміївського районного суду Харківської області від 14 січня 2019 року позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено.
Стягнуто з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 неустойку (пеню) за прострочення сплати аліментів за період з 16 листопада 2015 року по 31 травня 2018 року в сумі 31674 грн. 92 коп.
Стягнуто з ОСОБА_2 на користь держави судовий збір в розмірі 704 грн 80 коп.
Рішення мотивовано тим, що відповідач, маючи постійне місце роботи, не сплачував аліментів у розмірі, встановленому рішенням суду. Доказів, що заборгованість виникла не з його вини та невідповідності розрахунків вимогам закону та обставинам справи ОСОБА_2 не надано.
В апеляційній скарзі ОСОБА_2 просить рішення суду скасувати та ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні позову.
Розрахунок заборгованості по аліментам не відповідає дійсності. Державний виконавець не врахувала суми сплачених аліментів, які були сплачені до 01 травня 2018 року та підтверджені квитанціями про перерахування матеріальних коштів дитині на суму близько 8000 грн. Розмір аліментів державний виконавець визначала за кожний місяць виходячи з 1/4 частини середнього заробітку по району, а не з його заробітку, оскільки він за останні три роки отримував мінімальну заробітну плату.
Колегія суддів, вислухав суддю - доповідача, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги вважає, що скарга підлягає задоволенню. частково.
Як встановлено судом і підтверджується матеріалами справи з 26 вересня 2003 року по 25 грудня 2007 року ОСОБА_2 та ОСОБА_1 перебували у зареєстрованому шлюбі. Від шлюбу мають дочку ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішенням Зміївського районного суду Харківської області від 10 травня 2018 року зменшено розмір аліментів, який було визначено на підставі рішення Зміївського районного суду Харківської області від 02 липня 2007 року , з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 стягнуто аліменти у розмірі 1/6 частини від всіх видів заробітку (доходу) щомісячно, але не менше 50% прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку. (а. с. 8, 47-49).
Постановою від 26 червня 2018 року відкрито виконавче провадження за виконавчим листом №621/481/18 від 19 червня 2018 року.
Згідно розрахунку заборгованості по аліментам заборгованість ОСОБА_2 станом на 01 жовтня 2018 року становить 38994,92 грн.
Відповідно до Закону України від 26 квітня 2001 року № 2402-III Про охорону дитинства у редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин, він визначав охорону дитинства в Україні як стратегічний загальнонаціональний пріоритет. Основні засади державної політики у цій сфері грунтуються на забезпеченні найкращих інтересів дитини, та з метою забезпечення прав дитини на такі умови життя, які будуть достатніми для фізичного, інтелектуального, морального, культурного, соціального та духовного розвитку дитини.
Відповідно до частини другої статті 141 СК України розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов`язків щодо дитини.
Можна зробити висновок, що обсяг відповідальності батьків не залежить від проживання їх разом чи окремо від дитини, і цей факт не звільняє від обов`язку забезпечувати такі умови життя дитини, які є достатніми для фізичного, інтелектуального, морального, культурного, соціального та духовного розвитку.
Зазначений висновок підтверджується і наявністю відповідальності за ухилення батьків від виконання батьківських обов`язків, як передбачено у частині четвертій статті 155 СК України.
Крім того, відповідно до Закону України від 17 травня 2017 року № 2037-VIII Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку стягнення аліментів аліменти, одержані на дитину, є власністю дитини.
Цей припис підтверджує довід про підвищений захист прав дитини.
У статті 179 СК України послідовно зазначається, що аліменти призначені для утримання дитини і не можуть бути використані не за цільовим призначенням.
Статтею 180 СК України встановлено обов`язок батьків утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
За рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька і (або) у твердій грошовій сумі (частина третя статті 182 СК України у редакції, чинній на час ухвалення рішення про стягнення аліментів).
У будь-якому випадку, чи то у разі стягнення аліментів у частці від доходу, чи у твердій грошовій, цей платіж є періодичним і повинен сплачуватися платником аліментів кожного місяця.
Тобто, у разі несплати аліментів у поточному місяці, з 01 числа наступного місяця виникає заборгованість, яка тягне відповідальність у вигляді неустойки.
Згідно з частиною першою статті 196 СК України при виникненні заборгованості з вини особи, яка зобов`язана сплачувати аліменти за рішенням суду, одержувач аліментів має право на стягнення неустойки (пені) у розмірі 1 % від суми несплачених аліментів за кожен день прострочення.
Правило про стягнення неустойки (пені) у розмірі 1 % від суми несплачених аліментів за кожен день прострочення полягає в тому, що при обчисленні загальної суми пені за прострочення сплати аліментів враховується розмір несплачених аліментів за кожен місяць та кількість днів прострочення за кожним платежем окремо.
Аліменти нараховуються щомісячно, тому строк виконання цього обов`язку буде різним, а отже, кількість днів прострочення сплати аліментів за кожен місяць також буде різною.
Законодавець установив розмір пені - 1% за кожен день прострочення та період, за який нараховується пеня - за кожен день, починаючи з наступного, у який мала бути здійснена сплата аліментів за відповідний місяць, але таке зобов`язання не було виконане, і до дня, у який проведена сплата заборгованості чи до дня ухвалення судом рішення про стягнення пені.
Таке правило застосовується у разі прострочення виконання зобов`язання зі сплати аліментів за місяць, у який вони мали бути сплачені.
За цим правилом обраховується пеня за кожним простроченим місячним платежем.
Загальний розмір пені становить суму розмірів пені, обрахованої за кожним місячним (періодичним) платежем.
У разі виплати аліментів частинами, необхідно зазначити, що якщо такі часткові платежі вчинені протягом місяця, у якому повинні сплачуватися аліменти, і їх загальна сума становить місячний платіж, визначений у рішенні суду про стягнення аліментів, вважається, що той з батьків, який повинен сплачувати аліменти, виконав ці зобов`язання.
У разі, якщо місячний платіж сплачено не у повному розмірі, то пеня буде нараховуватися з першого дня місяця, наступного за місяцем сплати чергового платежу, на різницю між розміром, який мав бути сплачений на утримання дитини, та розміром фактично сплачених аліментів з урахуванням строку прострочення та ставки пені - 1 %.
Строк прострочення вираховується з урахуванням раніше зазначеного правила і починає перебіг з першого дня місяця, наступного за місяцем внесення періодичного платежу, до дня, який передує дню сплати заборгованості.
У разі, якщо заборгованість зі сплати аліментів погашено частково в іншому місяці, то визначення пені на заборгованість зі сплати аліментів розраховується з урахуванням розміру несплаченої частки аліментів за певний місяць з дня сплати частки місячного платежу і до дня, який передує дню погашення заборгованості за відповідним місячним платежем, помножену на 1 %.
Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) зауважив, що одним із фундаментальних аспектів верховенства права є принцип правової визначеності, який, між іншим, вимагає, щоб при остаточному вирішенні справи судами їх рішення не викликали сумнівів (рішення від 28 жовтня 1999 року у справі Брумареску проти Румунії , заява № 28342/95, § 61). Якщо конфліктна практика розвивається в межах одного з найвищих судових органів країни, цей суд сам стає джерелом правової невизначеності, тим самим підриває принцип правової визначеності та послаблює довіру громадськості до судової системи (рішення від 29 листопада 2016 року у справі Парафія греко-католицької церкви в м. Люпені та інші проти Румунії , заява № 76943/11, § 123).
ЄСПЛ неодноразово зазначав, що формулювання законів не завжди чіткі, тому їх тлумачення та застосування залежить від практики. Роль розгляду справ у судах полягає саме у тому, щоб позбутися таких інтерпретаційних сумнівів з урахуванням змін у повсякденній практиці (рішення від 11 листопада 1996 року у справі Кантоні проти Франції , заява № 17862/91, § 31-32; від 11 квітня 2013 року у справі Вєренцов проти України , заява № 20372/11, § 65). Судові рішення повинні бути розумно передбачуваними (рішення від 22 листопада 1995 року у справі С. В. проти Сполученого Королівства , заява № 20166/92, § 36).
З огляду на те, що принцип верховенства права передбачає наявність правової визначеності, зокрема і при вирішенні питання щодо необхідності відступу від висновку щодо застосування норми права у подібних відносинах, ВеликаПалата Верховного Суду вважає за необхідне відступити від висновків Верховного Суду України щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладених у раніше прийнятих постановах від 02 листопада 2016 року у справі № 6-1554цс16, від 16 березня 2016 року у справі № 6-2589цс15, від 03 лютого 2016 року у справі № 6-1477цс15, від 16 березня 2016 року у справі № 6-300цс16, і вважає, що пеня за заборгованість зі сплати аліментів нараховується на весь розмір несплачених у відповідному місяці аліментів за кожний день прострочення її сплати, а її нарахування не обмежується тільки тим місяцем, в якому не проводилося стягнення.
Розмір пені за місячним платежем розраховується так: заборгованість зі сплати аліментів за конкретний місяць (місячний платіж) необхідно помножити на кількість днів заборгованості, які відраховуються з першого дня місяця, наступного за місяцем, у якому мали бути сплачені, але не сплачувалися аліменти, до дня їх фактичної виплати (при цьому день виконання зобов`язання не включається до строку заборгованості) та помножити та 1 відсоток. Тобто, заборгованість за місяць х кількість днів заборгованості х 1 %.
Даний висновок викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 03 квітня 2019 року при розгляді справи №333/6020/16-ц.
Отже, розмір пені, нарахованої у зв`язку з несплатою аліментів з листопада 2015 року по травень 2018 року складає 151769,86 грн.
Між тим, згідно ст. 196 СК України у разі виникнення заборгованості з вини особи, яка зобов`язана сплачувати аліменти за рішенням суду або за домовленістю між батьками, одержувач аліментів має право на стягнення неустойки (пені) у розмірі одного відсотка суми несплачених аліментів за кожен день прострочення від дня прострочення сплати аліментів до дня їх повного погашення або до дня ухвалення судом рішення про стягнення пені, але не більше 100 відсотків заборгованості.
У разі застосування до особи, яка зобов`язана сплачувати аліменти за рішенням суду, заходів, передбачених частиною чотирнадцятою статті 71 Закону України "Про виконавче провадження", максимальний розмір пені повинен дорівнювати різниці між сумою заборгованості та розміром застосованих заходів примусового виконання, передбачених частиною чотирнадцятою статті 71 Закону України "Про виконавче провадження".
Розмір неустойки може бути зменшений судом з урахуванням матеріального та сімейного стану платника аліментів.
Згідно розрахунку заборгованості по аліментам заборгованість ОСОБА_2 станом на 01 жовтня 2018 року становить 38994,92 грн. Отже, розмір пені, що може бути стягнено, не має перевищувати дану суму.
Між тим, відповідач не працює, перебуває на обліку як безробітний в Зміївський районній філії Харківського обласного центру зайнятості з 17 вересня 2018 року. Згідно інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Наразі керівником ТОВ БУДМЕТЕКСПЕРТ , код ЄДРПОУ 39998537 є інша особа, а не відповідач; власником/засновником юридичної особи є ПП ТНП ХОЛДІНГ .
З 2009 року ОСОБА_2 перебуває в іншому шлюбі, має сина ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та дитина перебуває на його утриманні.
Дані щодо наявності цінного нерухового майна у власності відповідача- відсутні.
Виходячи з майнового стану відповідача, обставин по справі суд вважає можливим зменшити розмір пені до 9857,96 грн., тобто суми, визначеної з урахуванням тільки за один місяць прострочки кожного платежу.
Керуючись ст.ст. 367, 368, 374 ч.1 п.2,376, 381-384 ЦПК України, суд-
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 в особі його представника ОСОБА_3 - задовольнити частково.
Рішення Зміївського районного суду Харківської області від 14 січня 2019 року - змінити.
Зменшити розмір неустойки (пеню) за прострочення сплати аліментів, стягнутої з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 з 31674 грн. 92 коп. до 9857 грн. 96 коп. (дев`ять тисяч вісімсот п`ятдесят сім гривень дев`яносто шість копійок).
Зменшити розмір судового збору, стягнутого з ОСОБА_2 на користь держави, з 704 грн. 80 коп. до 219 грн. 35 коп.( двісті дев`ятнадцять гривень тридцять п`ять копійок).
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена у касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 31 травня 2019 року.
Головуючий - А.І. Овсяннікова
Судді: І.П. Коваленко
І.С. Сащенко
Суд | Харківський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 22.05.2019 |
Оприлюднено | 04.06.2019 |
Номер документу | 82155833 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Харківський апеляційний суд
Овсяннікова А. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні