Постанова
від 06.06.2019 по справі 903/775/18
ПІВНІЧНО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПІВНІЧНО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 червня 2019 року Справа № 903/775/18

Північно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів: головуючий суддя Олексюк Г.Є., суддя Гудак А.В. , суддя Петухов М.Г.

секретар судового засідання Ткач Ю.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Спільного Українсько-Англійського підприємства "Західна нафтова група" у формі товариства з обмеженою відповідальністю на рішення Господарського суду Волинської області від 14.02.2019 р. у справі №903/775/18 (суддя Войціховський В.А., повний текст рішення складено 20.02.2019 р.)

за позовом Спільного Українсько-Англійського підприємства "Західна нафтова група" у формі товариства з обмеженою відповідальністю (м. Луцьк)

до товариства з обмеженою відповідальністю "Західмолоко" (м. Луцьк)

за участю третьої особи , яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - товариства з обмеженою відповідальністю "КІР" (м. Львів)

за участю третьої особи , яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - товариства з обмеженою відповідальністю "Зелена Країна-2000" (селище Бар Барського району Вінницької області)

про визнання недійсним рішення загальних зборів учасників товариства

за участю представників сторін:

позивача - не з`явився;

відповідача - не з`явився;

третіх осіб - не з`явилися;

ВСТАНОВИВ:

Спільне Українсько-Англійське підприємство "Західна нафтова група" у формі товариства з обмеженою відповідальністю звернулося до Господарського суду Волинської області з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Західмолоко" про визнання недійсними рішення загальних зборів учасників ТОВ "Західмолоко", оформлені протоколом загальних зборів від 07.03.2017 р. № 04/17.

Позовні вимоги обґрунтовані неповідомленням позивача про проведення зборів учасників ТОВ "Західмолоко", у зв`язку з чим він був позбавлений можливості взяти участь у загальних зборах учасників товариства, чим були порушені його права як учасника товариства брати участь у загальних зборах та голосувати через своїх представників.

Рішенням Господарського суду Волинської області від 14.02.2019 р. у справі №903/775/18 в задоволенні позову відмовлено.

Приймаючи рішення, суд першої інстанції зазначив, що на спірних загальних зборах учасників товариства був присутній директор позивача, який голосував за прийняття вказаних рішень, що вбачається з протоколу зборів, тому відсутність доказів належного повідомлення позивача про проведення спірних загальних зборів не є достатньою підставою для визнання спірного рішення загальних зборів учасників товариства недійсними. При цьому, суд першої інстанції прийняв до уваги те, що позивачем не доведено, яким чином рішення загальних зборів учасників товариства порушує корпоративні права позивача в розумінні ст. 167 ГК України, який володіє лише 1% статутного капіталу товариства, що в грошовому виразі становить 493,75 грн., а спірним рішенням, з метою збільшення статутного капіталу товариства ТОВ "Зелена Країна-2000" до розміру 6 637 628,80 грн. внесено в якості додаткового вкладу в статутний капітал ТОВ "Зелена Країна-2000" належне ТОВ "Західмолоко" на праві власності майно.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, Спільне Українсько-Англійське підприємство "Західна нафтова група" у формі товариства з обмеженою відповідальністю звернулося до суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції, прийняти нове рішення, яким задоволити позов.

Мотивуючи апеляційну скаргу скаржник зазначає, що його, в порушення вимог чинного законодавства та положень статуту товариства, не було повідомлено про проведення зборів учасників товариства, позбавивши можливості взяти участь у загальних зборах та реалізувати своє право в управління справами товариства.

Окрім того, судом першої інстанції не було встановлено факту присутності учасника (акціонера, члена) на спірних загальних зборах товариства, оскільки в ході розгляду справи відповідачем не було надано суду достовірних даних, які б свідчили про присутність персонально директора позивача на загальних зборах. Відповідач в суді першої інстанції не надав реєстр учасників зборів, що підтверджує той факт, що представник позивача не був присутнім на даних зборах, а лише неправомірно вказано його прізвище у протоколі.

Ухвалою Північно-західного апеляційного господарського суду від 09.05.2019 р. відкрито апеляційне провадження у справі, розгляд апеляційної скарги призначено на 22.05.2019р. об 14:30 год.

Спільне Українсько-Англійське підприємство "Західна нафтова група" у формі товариства з обмеженою відповідальністю надіслало до суду клопотання (вх. №18511/19 від 21.05.2019 р.), в якому просить відкласти розгляд справи, призначений на 22.05.2019р. об 14:30 год. у зв`язку з тим, що представник товариства перебуває у відрядженні.

Ухвалою Північно-західного апеляційного господарського суду від 22.05.2019 р. було задоволено клопотання позивача та відкладено розгляд справи на 06.06.2019 р. об 14:30 год.

Спільне Українсько-Англійське підприємство "Західна нафтова група" у формі товариства з обмеженою відповідальністю надіслало до суду клопотання (вх. №21257/19 від 06.06.2019 р.), в якому просить відкласти розгляд справи, призначений на 06.06.2019р. об 14:30 год. у зв`язку з тим, що представник товариства перебуває у відпустці (за сімейними обставинами).

Розглянувши в судовому засіданні 06.06.2019 р. клопотання скаржника про відкладення розгляду справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 216 ГПК України суд відкладає розгляд справи у випадках, встановлених ч. 2 ст. 202 цього Кодексу.

Статтею 202 ГПК України встановлено наслідки неявки в судове засідання учасників справи.

Суд апеляційної інстанції відкладає розгляд справи в разі неявки у судове засідання учасника справи, стосовно якого немає відомостей щодо його повідомлення про дату, час і місце судового засідання, або за його клопотанням, коли повідомлені ним причини неявки будуть визнані судом поважними (ч. 11 ст. 270 ГПК України).

Відповідно до ч. 1 ст. 202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Враховуючи те, що відкладення розгляду справи є правом та прерогативою суду, позивачем не доведено, а судом не встановлено наявності обставин, які б унеможливлювали вирішення справи без участі позивача, судом вчинено всі необхідні дії для належного повідомлення всіх учасників провадження про день, час та місце розгляду справи, явка сторін в судове засідання обов`язковою не визнавалась, тому колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення клопотання апелянта про відкладення розгляду справи.

Окрім того, суд апеляційної інстанції враховує те, що у випадку нез`явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору. Господарський суд з урахуванням обставин конкретної справи може відхилити доводи учасника судового процесу - підприємства, установи, організації, іншої юридичної особи, державного чи іншого органу щодо відкладення розгляду справи у зв`язку з відсутністю його представника (з причин, пов`язаних з відпусткою, хворобою, службовим відрядженням, участю в іншому судовому засіданні і т. п.). При цьому, господарський суд виходить з того, що у відповідних випадках такий учасник судового процесу не позбавлений права і можливості забезпечити за необхідності участь у судовому засіданні іншого представника з числа як своїх працівників, так і осіб, не пов`язаних з ним трудовими відносинами. Неможливість такої заміни представника і неможливість розгляду справи без участі представника підлягає доведенню учасником судового процесу на загальних підставах, при цьому відсутність коштів для оплати послуг представника не може свідчити про поважність причини його відсутності в судовому засіданні.

В судові засідання 22.05.2019 р. та 06.06.2019 р. представник учасників провадження у справі не з`явилися.

Враховуючи те, що судом вчинено всі необхідні дії для належного повідомлення всіх учасників справи про день, час та місце розгляду справи, колегія суддів вважає за можливе розглянути апеляційну скаргу в даному судовому засіданні за наявними матеріалами.

Відповідно до ч.1 ст. 269 ГПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній та додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Дослідивши матеріали справи та обставини на предмет повноти їх встановлення, надання їм судом першої інстанції належної юридичної оцінки, вивчивши доводи апеляційної скарги стосовно дотримання норм матеріального і процесуального права судом першої інстанції, колегія суддів апеляційного господарського суду дійшла наступного висновку.

Як встановлено апеляційним судом, згідно п.п. 1.5 статуту ТОВ "Західмолоко" (в новій редакції), який затверджено рішенням загальних зборів учасників товариства, що оформлене протоколом №02/16 від 06.12.2016р. (а.с. 15-35) учасниками ТОВ "Західмолоко" є: громадянин України ОСОБА_1 Миколайович, громадянка України Кушіль Христина Олександрівна; Спільне Українсько-Англійське підприємство "Західна нафтова група" у формі товариства з обмеженою відповідальністю.

Відповідно до п.п. 1.6-1.13. статуту, товариство має цивільні права та обов`язки, здійснює свою діяльність відповідно до цього статуту та чинного законодавства України. Товариство набуває прав юридичної особи з дня його державної реєстрації. Товариство має самостійний баланс, рахунки в установах банків, печатки та штампи зі своїм найменуванням, може мати фірмові бланки, емблему а також знаки для товарів і послуг. Майно Товариства формується з джерел, не заборонених чинним законодавством України. Товариство є власником належного йому майна. Здійснюючи право власності, товариство володіє, користується та розпоряджається належним йому майном відповідно до мети своєї діяльності. Товариство несе відповідальність за своїми зобов`язаннями в межах належного йому майна згідно з чинним законодавством України. Товариство не несе відповідальності за зобов`язаннями держави, а держава не відповідає за зобов`язаннями товариства. Учасники товариства не відповідають за його зобов`язаннями і несуть ризик збитків, пов`язаних з діяльністю товариства в межах вартості своїх вкладів. Учасники товариства, які не повністю внесли свої вклади, несуть солідарну відповідальність за зобов`язаннями товариства у межах вартості невнесеної ними частини вкладу. Товариство має право укладати від свого імені угоди (договори, контракти), на підставі яких набуває, продає, передає безкоштовно, дарує, обмінює, передає в оренду юридичним та фізичним особам засоби виробництва, інші матеріальні цінності, майнові та немайнові права, використовує та відчужує їх іншими способами, якщо це не суперечить чинному законодавству України та цьому статуту. Товариство самостійно планує свою діяльність. Товариство вільне у виборі форм господарських стосунків, що не суперечать чинному законодавству України. Для досягнення цілей, передбачених цим статутом, товариство має право у порядку, визначеному чинним законодавством та цим статутом: створювати як на території України, так і за її межами господарські товариства, підприємства, спільні підприємства (в тому числі за участю іноземного капіталу), філії, представництва в порядку, що не суперечить чинному законодавству держави, на території якої воно створено, які здійснюють діяльність на основі затверджених в установленому порядку статутів та положень; самостійно або через посередників вести зовнішньоекономічну діяльність; відкривати рахунки у банках (в тому числі за місцем розташування філій, представництв), як в Україні, так і за кордоном у національній та іноземній валюті; надавати (за рахунок своїх коштів) позики та отримувати позики від юридичних та фізичних осіб; бути засновником (учасником) господарських товариств та інших товариств, концернів, консорціумів, асоціацій та інших добровільних об`єднань; проводити операції на біржах; чинити інші дії, що не суперечать чинному законодавству. Товариство, для досягнення мети своєї статутної діяльності, має право від свого імені укладати угоди, набувати майнових та особистих немайнових прав, нести обов`язки, бути позивачем та відповідачем в суді, господарському, адміністративному суді, займатись комерційною, некомерційною та благодійною діяльністю в Україні та за її межами, встановлювати ціни та тарифи на свої товари та послуги.

Пунктом 2.1. статуту визначено, що товариство створено з метою задоволення суспільних потреб у виконанні робіт, послуг та реалізація на основі одержаних прибутків соціальних та економічних інтересів членів трудового колективу та інтересів учасників товариства.

У відповідності до п. 3.1. статуту майно товариства становлять основні фонди та оборотні кошти, а також інші цінності. Майно товариства відповідно до законів України, установчих документів товариства та укладених договорів належить йому на праві власності.

Згідно п. 4.1. статуту, для забезпечення діяльності товариства, за рахунок вкладів учасників товариства грошовими коштами, створено статутний капітал у розмірі 49 375 грн.

Статутний капітал товариства визначає мінімальний розмір майна, що гарантує інтереси його кредиторів.

Вклади, оцінені в гривнях, становить частки учасників у статутному капіталі.

Учасники товариства:

- Левицький Віктор Миколайович - володіє часткою в розмірі 50% статутного капіталу товариства, що в грошовому виразі становить 24 687,50 грн.;

- ОСОБА_2 - володіє часткою в розмірі 49% статутного капіталу товариства, що в грошовому виразі становить 24 193,75 грн.;

- Спільне Українсько-Англійське підприємство "Західна нафтова група" у формі товариства з обмеженою відповідальністю володіє часткою в розмірі 1% статутного капіталу товариства, що в грошовому виразі становить 493,75 грн.

Відповідно до п. 4.4. статуту, статутний капітал товариства може збільшуватися на підставі рішення загальних зборів учасників за рахунок прибутку, отриманого товариством від господарської діяльності, за рахунок додаткових вкладів учасників або у випадку вступу до складу учасників нового учасника та внесення ним вкладу у статутний капітал.

При прийнятті рішення про збільшення статутного капіталу та внесення додаткових вкладів допускається як внесення всіма учасниками товариства додаткових вкладів пропорційно до розміру їх частки в статутному капіталі, так і внесення одним або декількома учасниками додаткових вкладів відповідно до їх волевиявлення. В такому випадку, розмір частки учасника товариства змінюється відповідно до розміру внесеного ним додаткового вкладу в статутний капітал товариства.

Строк та порядок внесення учасниками товариства додаткових вкладів, їх грошова оцінка, перерозподіл часток в статутному капіталі товариства, встановлюється та затверджується учасниками товариства на загальних зборах учасників.

Рішення про вступ нового учасника до складу товариства та внесення ним вкладу до статутного капіталу може здійснюватися лише за згодою інших учасників товариства шляхом додаткового внеску в статутний капітал товариства, відповідного збільшення статутного капіталу товариства та нового розподілу часток всіх учасників товариства.

Товариство має право змінювати (збільшувати або зменшувати) розмір статутного капіталу. Збільшення статутного капіталу товариства допускається після внесення учасниками вкладів у повному обсязі.

Зменшення статутного капіталу допускається після повідомлення в порядку встановленому законом, усіх його кредиторів. Рішення про зменшення статутного капіталу надсилається поштовим відправленням (простим листом) всім кредиторам товариства не пізніше триденного строку з дня його прийняття.

Рішення товариства про збільшення розміру статутного капіталу набирає чинності з дня внесення цих змін до державного реєстру. Рішення товариства про зменшення статутного капіталу набирає чинності не раніше, як через 3 місяці після державної реєстрації та публікації про це в встановленому порядку.

Пунктом 9.1. статуту визначено, що учасники товариства мають право, зокрема, брати участь в управлінні справами товариства у порядку, визначеному статутом.

Згідно п.п. 13.1. статуту, управління товариством здійснюється: загальними зборами учасників (збори учасників); виконавчим органом - директором товариства.

Вищим органом товариства є загальні збори учасників. Вони складаються із учасників або призначених ними представників. Представники учасників можуть бути постійними або призначатися на певний строк. Учасник має право в будь-який час замінити свого представника, сповістивши про це інших учасників. Учасники вправі передавати свої повноваження на зборах іншому учаснику або його представнику (п. 13.2. статуту).

Відповідно до п. 13.3. статуту, загальні збори учасників обирають голову та секретаря зборів учасників.

Загальні збори учасників можуть приймати рішення з будь-яких питань діяльності товариства (п. 13.4. статуту).

Згідно п. 13.5. статуту, голова зборів товариства організує ведення протоколу. Книга протоколів має бути у будь-який час надана учасникам товариства. На їх вимогу повинні видаватися посвідчені витяги з книги протоколів. Протокол зборів учасників підписує голова та секретар зборів учасників.

Компетенцією загальних зборів учасників є: 1) визначення основних напрямків діяльності товариства, затвердження його планів та звітів про їх виконання; 2) внесення змін до статуту товариства, в тому числі зміна розміру його статутного капіталу; 3) утворення та відкликання виконавчого органу товариства, ревізійної комісії; 4) затвердження річних результатів діяльності товариства, включаючи його дочірні підприємства, затвердження звітів і висновки ревізійної комісії, порядку розподілу прибутку, строку та порядку виплати частки прибутку (дивідендів), визначення порядку покриття збитків; 5) створення, реорганізація і ліквідація дочірніх підприємств, філій та представництв, затвердження їх статутів та положень про них; 6) винесення рішень про притягнення до майнової відповідальності посадових осіб органів управління товариства; 7) затвердження правил процедури та інших внутрішніх документів товариства, визначення організаційної структури товариства; 8) визначення форм контролю за діяльністю виконавчого органу, створення та повноваження відповідних контрольних органів; 9) прийняття рішення про припинення діяльності товариства, призначення ліквідаційної комісії, затвердження ліквідаційного балансу; 10) встановлення розміру, форми і порядку внесення учасниками додаткових вкладів; 11) вирішення питання про придбання товариством частки учасника; 12) виключення учасника з товариства; 13) затвердження проекту колективного договору; 14) прийняття рішення та надання дозволу (повноважень) директору товариства на укладення, зміну чи розірвання товариством будь-яких правочинів на суму, яка перевищує 200 000 гривень або її еквіваленту в іноземній валюті за курсом НБУ; 15) прийняття рішення та надання дозволу (повноважень) директору товариства на розпорядження грошовими коштами на суму, яка перевищує 200 000 гривень або її еквіваленту в іноземній валюті за курсом НБУ; 16) прийняття рішення та надання дозволу (повноважень) директору товариства на укладення договорів (угод, контрактів), незалежно від їх суми, щодо: розпорядження будь-яким нерухомим майном товариства, включаючи земельні ділянки, в тому числі, але не виключно - щодо застави, іпотеки та будь-якого відчуження нерухомого майна товариства (в тому числі передачі нерухомого майна як внеску до статутного капіталу іншого підприємства), відмови від права користування чи права власності на земельну ділянку тощо; передачі в оренду, платне/безоплатне користування рухомого і нерухомого майна на строк більше 1 (одного) року; відчуження або розпорядження в будь-який спосіб корпоративними правами, цінними паперами, що належать товариствув інших товариствах, підприємствах та об`єднаннях; відчуження або розпорядження в будь-який спосіб об`єктами права інтелектуальної власності; надання будь-якої позики, поручительства, гарантії, отримання кредиту, а також передачі в довірче управління майна товариства; випуск товариством облігацій, боргових розписок, будь-яких інших фінансових інструментів.

Повноваження, передбачені пунктами 1, 2, 3, 4, 5, 8, 9, 11, 12 належать до виключної компетенції загальних зборів учасників і не можуть бути передані до компетенції іншого органу управління товариства. Рішення з питань зазначених у пунктах "1", "2", а також при вирішенні питань про виключення учасника з товариства приймаються, якщо за них проголосують учасники, що володіють в сукупності більш як 50% загальної кількості голосів учасників товариства у вищому органі. З решти питань рішення приймаються простою більшістю голосів.

Пунктом 13.7. статуту визначено, що чергові загальні збори учасників скликаються не рідше двох разів на рік. Позачергові збори учасників скликаються у разі неплатоспроможності товариства, у будь-якому іншому випадку, якщо цього потребують інтереси товариства в цілому, зокрема, якщо виникає загроза значного скорочення статутного капіталу. Загальні збори учасників також скликаються на вимогу директора.

Учасники товариства, що володіють у сукупності більш як двадцятьма відсотками голосів, можуть вимагати скликання позачергових загальних зборів учасників у будь-який час і з будь - якого приводу, що стосується діяльності товариства. Якщо протягом 25 днів вимога учасників про скликання не виконана, вони мають право самі скликати загальні збори.

Про проведення загальних зборів учасники інформуються за 30 днів до їх проведення, шляхом надіслання поштового повідомлення або вручення повідомлення особисто учаснику (його представнику). У повідомленні про проведення загальних зборів повинно бути зазначено час і місце проведення зборів товариства та порядок денний.

Будь-хто з учасників товариства вправі вимагати розгляду питання на зборах учасників за умови, що воно було поставлено не пізніше як за 25 днів до початку зборів. Не пізніше як за 7 днів до скликання загальних зборів учасниками товариства повинна бути надана можливість ознайомитися з документами, пов`язаними з порядком денним і зборів. З питань, не включених до порядку денного, рішення можуть прийматися тільки за згодою всіх учасників присутніх на зборах.

Загальні збори учасників вважаються повноважними, якщо на них присутні учасники (представники учасників), що володіють у сукупності більш як 60 % голосів. Директор має право брати участь у загальних зборах з правом дорадчого голосу.

Учасники зборів, які беруть участь у зборах, реєструються із зазначенням кількості голосів, яку має кожний з учасників. Цей перелік підписується головою та секретарем зборів.

28.02.2017р. було проведено загальні збори учасників товариства з обмеженою відповідальністю "Західмолоко", результати яких було оформлено протоколом №03/17 від 28.02.2017р. (а.с. 10).

На вказаних зборах вищим органом управління відповідача було прийнято рішення про: вступ до складу учасників товариства з обмеженою відповідальністю "Зелена Країна-2000", шляхом придбання частки в статутному капіталі ТОВ "Зелена Країна-2000" в розмірі 1%, що в грошовому виразі становить 01,00 грн., за договірною вартістю 01,00 грн. та надання директору товариства повноваження щодо здійснення всіх необхідних дій пов`язаних з виконанням прийнятих учасниками ТОВ "Західмолоко" рішень з правом передачі цих повноважень за довіреністю.

07.03.2017р. було проведено загальні збори учасників товариства з обмеженою відповідальністю "Західмолоко", результати яких оформлено протоколом №04/17 від 07.03.2017р. (а.с. 11-12).

На вказаних зборах вищим органом управління відповідача було прийнято рішення про наступне: з метою збільшення статутного капіталу ТОВ "Зелена Країна-2000" до розміру 6 637 628,80 грн. внести в якості додаткового вкладу в статутний капітал ТОВ "Зелена Країна-2000" належне ТОВ "Західмолоко" на праві власності майно: майновий комплекс, що знаходиться за адресою: Вінницька область, Барський район, селише Бар, вулиця Привокзальна, будинок 1 - 4 885 200 грн. (згідно висновку про вартість майна суб`єкта оціночної діяльності ОСОБА_3 ., сертифікат суб`єкта оціночної діяльності №614/15 від 30.07.2015 р. величина ринкової вартості отримана в результаті оцінки без врахування ПДВ-20% - 40 071 000 грн.); земельна ділянка площею 1,9800 га - для виробничих потреб, що розташована за адресою: Вінницька область, Барський район, селище Бар, вулиця Привокзальна, будинок 1 - 458 000 грн. (згідно висновку про експертну грошову оцінку земельної ділянки суб`єкта оціночної діяльності ТОВ "Волинь-Експерт", сертифікат суб`єкта оціночної діяльності № 17187/14 від 14.11.2014 р. ринкова вартість об`єкта оцінки без врахування ПДВ-20%- 458 000,00 грн.); Установка для сушіння молока (частково розукомплектована), що знаходиться за адресою: Вінницька область, Барський район, селище Бар, вулиця Привокзальна, будинок 1.-1 294 328,80 грн. (згідно висновку про вартість майна суб`єкта оціночної діяльності ОСОБА_3 , сертифікат суб`єкта оціночної діяльності №614/15 від 30.07.2015р. ринкова вартість отримана в результаті оцінки без врахування ПДВ-20% - 1 078 607,33 грн. На загальну суму: 6 637 528,80 грн., а також уповноважено директора товариства взяти участь у загальних зборах учасників ТОВ "Зелена Країна-2000" та підписати всі необхідні документи, пов`язані з участю у Загальних зборах учасників ТОВ "Зелена Країна-2000" та внесенням додаткового вкладу в статутний капітал ТОВ "Зелена Країна-2000".

Під час розгляду справи судом встановлено, що визначене майно не входить до статутного капіталу товариства з обмеженою відповідальністю "Західмолоко", а належить товариству на праві власності.

Предметом даного позову є вимога позивача про визнання недійсними рішень загальних зборів учасників відповідача, оформлені протоколом загальних зборів від 07.03.2017 р. № 04/17 з підстав порушення вимог закону та положень статуту щодо персонального повідомлення позивача про проведення загальних зборів та порушення внаслідок цього його корпоративних прав на участь в управлінні справами товариства.

Спір у справі стосується питання наявності або ж відсутності правових підстав для визнання недійсними рішень загальних зборів учасників відповідача, оформлені протоколом загальних зборів від 07.03.2017 р. № 04/17.

Надаючи в процесі апеляційного перегляду оцінку обставинам справи в їх сукупності, колегія суддів зазначає, що ч. 1 ст. 15 ЦК України передбачено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Згідно ч. ч. 1, 2 ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

За змістом ч. 2 ст. 4 ГПК України юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Таким чином, підставою для звернення до суду є наявність порушеного права, і таке звернення здійснюється особою, котрій це право належить, і саме з метою його захисту. Відсутність обставин, які б підтверджували наявність порушення права особи, за захистом якого вона звернулася, є підставою для відмови у задоволенні такого позову.

Згідно ст. 167 ГК України корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами. Під корпоративними відносинами маються на увазі відносини, що виникають, змінюються та припиняються щодо корпоративних прав.

Корпоративні права за своєю правовою природою є сукупністю майнових та особистих немайнових прав, які згідно ч. 2 ст. 656 ЦК України можуть виступати предметом договору купівлі-продажу; до договору купівлі-продажу майнових прав застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не випливає зі змісту або характеру цих прав.

Особа стає носієм корпоративних прав з моменту набуття права власності на акції акціонерного товариства або вступу до інших господарських товариств.

Таким чином, поняття корпоративні права є формою управління товариством шляхом управління діяльності товариства, у тому числі і через вищий орган управління - загальні збори, шляхом винесення на обговорення та включення до порядку денного відповідних питань, необхідних для сталого функціонування та розвитку товариства, які в свою чергу спрямовані на отримання належної частини прибутку та майнових та/або грошових активів у разі припинення діяльності товариства, тощо.

При цьому, загальні збори є волеутворюючим органом товариства, рішення на якому приймається з урахуванням волі учасників та з огляду на кворум при голосуванні за такі рішення.

Отже, порушення прав у тому числі корпоративних, є обмеження як юридичної, так і фізичної особи на здійснення визначених законом та/або договором прав та обов`язків, які спрямовані на досягнення певної мети, шляхом реалізації наявного обсягу прав, тоді як волевиявлення щодо відчуження, зменшення розміру та/бо частини наданих прав у тому числі корпоративних, яке не суперечить чинному законодавству не може вважатися порушенням прав, оскільки зменшення (відчуження) цих прав є однією із складових реалізації таких прав, що також тягне за собою досягнення визначених власником цілей.

Частиною 1 ст. 10 Закону України "Про господарські товариства" (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що учасники товариства мають право: брати участь в управлінні справами товариства в порядку, визначеному в установчих документах, за винятком випадків, передбачених цим Законом; брати участь у розподілі прибутку товариства та одержувати його частку (дивіденди). Право на отримання частки прибутку (дивідендів) пропорційно частці кожного з учасників мають особи, які є учасниками товариства на початок строку виплати дивідендів; вийти в установленому порядку з товариства; одержувати інформацію про діяльність товариства. На вимогу учасника товариство зобов`язане надавати йому для ознайомлення річні баланси, звіти товариства про його діяльність, протоколи зборів; здійснити відчуження часток у статутному (складеному) капіталі товариства, цінних паперів, що засвідчують участь у товаристві, в порядку, встановленому законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 23 Закону України "Про господарські товариства" управління товариством здійснюють його органи, склад і порядок обрання (призначення) яких здійснюється відповідно до виду товариства.

Вищим органом товариства з обмеженою відповідальністю є загальні збори учасників; вони складаються з учасників товариства або призначених ними представників (ч. 1 ст. 58 Закону України "Про господарські товариства").

Згідно ч. 1 ст. 145 ЦК України вищим органом товариства з обмеженою відповідальністю є загальні збори його учасників.

Статтею 61 Закону України "Про господарські товариства" (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що загальні збори учасників товариства з обмеженою відповідальністю скликаються не рідше двох разів на рік, якщо інше не передбачено установчими документами.

Позачергові загальні збори учасників скликаються головою товариства при наявності обставин, зазначених в установчих документах, у разі неплатоспроможності товариства, а також у будь-якому іншому випадку, якщо цього потребують інтереси товариства в цілому, зокрема, якщо виникає загроза значного скорочення статутного капіталу.

Загальні збори учасників товариства повинні скликатися також на вимогу виконавчого органу.

Учасники товариства, що володіють у сукупності більш як 20 відсотками голосів, мають право вимагати скликання позачергових загальних зборів учасників у будь-який час і з будь-якого приводу, що стосується діяльності товариства. Якщо протягом 25 днів голова товариства не виконав зазначеної вимоги, вони вправі самі скликати загальні збори учасників.

Про проведення загальних зборів товариства учасники повідомляються передбаченим статутом способом з зазначенням часу і місця проведення зборів та порядку денного. Повідомлення повинно бути зроблено не менш як за 30 днів до скликання загальних зборів. Будь-хто з учасників товариства вправі вимагати розгляду питання на загальних зборах учасників за умови, що воно було ним поставлено не пізніш як за 25 днів до початку зборів. Не пізніш як за 7 днів до скликання загальних зборів учасникам товариства повинна бути надана можливість ознайомитися з документами, внесеними до порядку денного зборів. З питань, не включених до порядку денного, рішення можуть прийматися тільки за згодою всіх учасників, присутніх на зборах.

Відповідно до п. 13.7. статуту товариства визначено, що чергові загальні збори учасників скликаються не рідше двох разів на рік. Позачергові збори учасників скликаються у разі неплатоспроможності товариства, у будь-якому іншому випадку, якщо цього потребують інтереси товариства в цілому, зокрема, якщо виникає загроза значного скорочення статутного капіталу. Загальні збори учасників також скликаються на вимогу директора.

Учасники товариства, що володіють у сукупності більш як двадцятьма відсотками голосів, можуть вимагати скликання позачергових загальних зборів учасників у будь-який час і з будь - якого приводу, що стосується діяльності товариства. Якщо протягом 25 днів вимога учасників про скликання не виконана, вони мають право самі скликати загальні збори.

Про проведення загальних зборів учасники інформуються за 30 днів до їх проведення, шляхом надіслання поштового повідомлення або вручення повідомлення особисто учаснику (його представнику). У повідомленні про проведення загальних зборів повинно бути зазначено час і місце проведення зборів товариства та порядок денний.

Будь-хто з учасників товариства вправі вимагати розгляду питання на зборах учасників за умови, що воно було поставлено не пізніше як за 25 днів до початку зборів. Не пізніше як за 7 днів до скликання загальних зборів учасниками товариства повинна бути надана можливість ознайомитися з документами, пов`язаними з порядком денним і зборів. З питань, не включених до порядку денного, рішення можуть прийматися тільки за згодою всіх учасників присутніх на зборах.

Загальні збори учасників вважаються повноважними, якщо на них присутні учасники (представники учасників), що володіють у сукупності більш як 60 % голосів. Директор має право брати участь у загальних зборах з правом дорадчого голосу.

Учасники зборів, які беруть участь у зборах, реєструються із зазначенням кількості голосів, яку має кожний з учасників. Цей перелік підписується головою та секретарем зборів.

При розгляді судами корпоративних спорів, суди мають враховувати, що рішення загальних зборів учасників (акціонерів) та інших органів господарського товариства є актами, оскільки ці рішення зумовлюють настання правових наслідків, спрямованих на регулювання господарських відносин, і мають обов`язковий характер для суб`єктів цих відносин.

У зв`язку з цим підставами для визнання недійсними рішень загальних зборів акціонерів (учасників) господарського товариства можуть бути:

- порушення вимог закон та/або установчих документів під час скликання та проведення загальних зборів товариства;

- позбавлення акціонера (учасника) товариства можливості взяти участь у загальних зборах;

- порушення прав чи законних інтересів учасника товариства рішенням загальних зборів.

Безумовною підставою для визнання недійсними рішень загальних зборів у зв`язку з прямою вказівкою закону є: прийняття загальними зборами рішення за відсутності кворуму для проведення загальних зборів чи прийняття рішення; прийняття загальними зборами рішень з питань, не включених до порядку денного загальних зборів товариства; прийняття загальними зборами рішення про зміну статутного капіталу товариства, якщо не дотримано процедури надання акціонерам (учасникам) відповідної інформації.

При вирішенні питання про недійсність рішень загальних зборів у зв`язку з іншими порушеннями, допущеними під час скликання та проведення загальних зборів, господарський суд повинен оцінити, наскільки ці порушення могли вплинути на прийняття загальними зборами відповідного рішення.

Рішення загальних зборів господарського товариства можуть бути визнаними недійсними в судовому порядку у випадку недотримання процедури їх скликання, встановленої статтями 43, 61 Закону України "Про господарські товариства". Права учасника (акціонера) товариства можуть бути визнані порушеними внаслідок недотримання вимог закону про скликання і проведення загальних зборів, якщо він не зміг взяти участь у загальних зборах, належним чином підготуватися до розгляду питань порядку денного, зареєструватися для участі у загальних зборах тощо.

Разом з тим, не всі порушення законодавства, допущені під час скликання та проведення загальних зборів юридичної особи, є підставами для визнання недійсними прийнятих ними рішень. Під час вирішення питання про недійсність рішень загальних зборів у зв`язку з іншими порушеннями, допущеними під час їх скликання та проведення, господарський суд повинен оцінити, як ці порушення вплинули на прийняття загальними зборами відповідного рішення.

Якщо під час розгляду справи судом буде встановлено факт присутності учасника (акціонера, члена) на загальних зборах, то допущені юридичною особою порушення порядку персонального повідомлення учасника (акціонера, члена) не є підставами для визнання рішень загальних зборів учасників (акціонерів, членів) недійсними.

Як встановлено апеляційним судом, рішенням загальних зборів учасників ТОВ "Західмолоко", яке оформлене протоколом №03/17 від 28.02.2017р., було вирішено відповідачем вступити до складу учасників ТОВ "Зелена Країна-2000", шляхом придбання частки даного товариства в статутному капіталі в розмірі 1%.

В свою чергу, рішенням загальних зборів учасників ТОВ "Західмолоко", яке оформлене протоколом №04/17 від 07.03.2017р., зокрема, вирішено, з метою збільшення статутного капіталу ТОВ "Зелена Країна-2000" до розміру 6 637 628, 80 грн. внести в якості додаткового вкладу в статутний капітал даного товариства належне відповідачу на праві власності майно, згідно наведеного у рішенні переліку.

Згідно протоколу загальних зборів учасників №04/17 від 07.03.2017р., на зборах були присутні учасники товариства: Левицький В.М., частка якого становить 50% статутного капіталу товариства, ОСОБА_2 , частка якої становить 49% статутного капіталу товариства та спільне Українсько-Англійське підприємство "Західна нафтова група" у формі товариства з обмеженою відповідальністю, в особі директора ОСОБА_4 , частка якого становить 1% статутного капіталу товариства.

При цьому, як встановлено апеляційним судом зі змісту протоколу №04/17 від 07.03.2017р. директор позивача - Корецький Ю.М. був присутній на спірних зборах та приймав участь у голосуванні з питань порядку денного.Даний протокол підписаний головою та серетарем зборів та скірплений відтиском печатки товариства .

Таким чином, фактичними обставинами справи та доказами у ній підтверджується, що на спірних загальних зборах учасників товариства були присутні учасники, яким належить 100% голосів у вищому органі управління відповідача, тобто збору відбулися за належного кворуму та рішення з питань порядку денного зборів загальних зборів учасників товариства прийнятті одноголосно 100% голосів присутніх учасників, про що вказано у протоколі зборів.

В свою чергу, відсутність належних та допустимих доказів в розумінні ст. ст. 74, 76-79 ГПК України щодо повідомлення позивача про проведення спірних загальних зборів не є підставою для визнання недійсними спірних рішень загальних зборів учасників відповідача з огляду на присутність директора позивача на зборах та участі його у голосуванні на зборах.

Отже, беручи до уваги викладене, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що допущені відповідачем порушення порядку персонального повідомлення позивача про проведення спірних загальних зборів не є достатніми підставами для визнання недійсними спірних рішень загальних зборів відповідача, оформлених протоколом зборів №04/17 від 07.03.2017р., оскільки позивачем було реалізовано своє право на участь в управлінні справами товариства шляхом участі у спірних зборах та голосуванні з питань порядку денного.

Окрім того, суд апеляційної інстанції приймає до уваги те, що п. 4.1. статуту відповідача передбачено, що статутний капітал товариства складає 49 375 грн., а учасниками товариства є: Левицький В.М., який володіє часткою в розмірі 50% статутного капіталу товариства, що в грошовому виразі становить 24 687,50 грн.; Кушіль ОСОБА_5 , яка володіє часткою в розмірі 49% статутного капіталу товариства, що в грошовому виразі становить 24 193,75 грн. та Спільне Українсько-Англійське підприємство "Західна нафтова група" у формі товариства з обмеженою відповідальністю, яке володіє часткою в розмірі 1% статутного капіталу товариства, що в грошовому виразі становить 493,75 грн.

Під час розгляду справи судом апеляційної інстанції встановлено, що майно передане в статутний капітал ТОВ "Зелена Країна-2000" не входить до статутного капіталу товариства з обмеженою відповідальністю "Західмолоко", а належить товариству на праві власності.

Таким чином, приймаючи до уваги вказане, суд апеляційної інстанції зазначає, що позивачем не доведено, яким чином спірним рішенням загальних зборів учасників товариства, котрим було вирішено збільшити статутний капітал ТОВ "Зелена Країна-2000" шляхом внесення в якості додаткового вкладу в статутний капітал даного товариства належне відповідачу на праві власності майно порушило корпоративні права позивача в розумінні ст. 167 ГК України, який володіє 1% статутного капіталу товариства.

Відтак, колегія суддів апеляційного суду погоджується з висновком суду першої інстанції про необґрунтованість вимог позивача про визнання недійсними рішень загальних зборів учасників ТОВ "Західмолоко", оформлених протоколом загальних зборів від 07.03.2017р. №04/17., як такого, що суперечить вимогам закону щодо порядку персонального повідомлення позивача та порушує його корпоративні права, як учасника товариства.

Колегія суддів апеляційного суду вважає посилання скаржника, викладені в апеляційній скарзі, безпідставними та документально необґрунтованими, а наведені в ній доводи не спростовують висновку суду першої інстанції.

При цьому, судом звертається увага на те, що у рішенні Європейського суду з прав людини (справа Трофимчук проти України №4241/03 від 28.10.2010 р.) зазначено, що хоча п. 1 ст. 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід сторін.

Відповідно до п.1 ч.1 ст. 275 ГПК України суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право залишити судове рішення без змін, а скаргу без задоволення.

Статтею 276 ГПК України унормовано, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Враховуючи, що суд першої інстанції постановив рішення у відповідності до норм матеріального і процесуального права, з урахуванням усього вищевказаного у апеляційного суду немає правових підстав для його скасування.

За таких обставин, Північно-західний апеляційний господарський суд приходить до висновку, що рішення Господарського суду Волинської області від 14.02.2019 р. у справі №903/775/18 необхідно залишити без змін, а апеляційну скаргу Спільного Українсько-Англійського підприємства "Західна нафтова група" у формі товариства з обмеженою відповідальністю - без задоволення.

Витрати зі сплати судового збору за розгляд апеляційної скарги покладаються на апелянта згідно ст.129 ГПК України.

Керуючись ст. ст. 129, 269, 270, 273, 275, 276, 281-284 ГПК України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу Спільного Українсько-Англійського підприємства "Західна нафтова група" у формі товариства з обмеженою відповідальністю на рішення Господарського суду Волинської області від 14.02.2019 р. у справі №903/775/18 - залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

2. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання повного судового рішення до Верховного Суду, відповідно до ст. ст. 287-291 ГПК України.

3. Справу повернути до Господарського суду Волинської області.

Повний текст постанови складено 10 червня 2019 р.

Головуючий суддя Олексюк Г.Є.

Суддя Гудак А.В.

Суддя Петухов М.Г.

СудПівнічно-західний апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення06.06.2019
Оприлюднено11.06.2019
Номер документу82292302
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —903/775/18

Постанова від 06.06.2019

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Олексюк Г.Є.

Ухвала від 22.05.2019

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Олексюк Г.Є.

Ухвала від 09.04.2019

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Олексюк Г.Є.

Ухвала від 25.03.2019

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Олексюк Г.Є.

Рішення від 14.02.2019

Господарське

Господарський суд Волинської області

Войціховський Віталій Антонович

Ухвала від 17.01.2019

Господарське

Господарський суд Волинської області

Войціховський Віталій Антонович

Ухвала від 27.12.2018

Господарське

Господарський суд Волинської області

Войціховський Віталій Антонович

Ухвала від 29.11.2018

Господарське

Господарський суд Волинської області

Войціховський Віталій Антонович

Ухвала від 30.10.2018

Господарське

Господарський суд Волинської області

Войціховський Віталій Антонович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні