Рішення
від 10.06.2019 по справі 420/276/19
НОВОПСКОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Дата документу 10.06.2019

ЄУ № 420/276/19

Провадження №2/420/367/19

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 червня 2019 року Новопсковський районний суд Луганської області

в складі: головуючого судді Проньки В.В.,

за участю секретаря судового засідання Колесник Г.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Новопсков Луганської області в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за заповітом,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Новопсковського районного суду Луганської області з позовом до відповідача, в якому просить визнати за ним право власності на житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за заповітом після ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його батько ОСОБА_3 09 липня 2015 року батько залишив заповіт згідно якого все майно заповіт йому. Позивач на час смерті проживав разом з батьком. 19.09.2019 він звернувся з заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 до приватного нотаріуса Новопсковського районного нотаріального округу Мордовцевої О.В., а 15.12.2016 звернувся з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за заповітом на житловий будинок АДРЕСА_1 , але документів, які посвідчують право власності спадкодавця на вищезазначений будинок не надав, тому йому було відмовлено в прийнятті спадщини. Врегулювати спір позасудовим порядком не можливо, тому він змушений звернутись до суду з цим позовом.

Ухвалою Новопсковського районного суду Луганської області від 07.03.2019 відкрито загальне позовне провадження у справі, розпочато підготовче провадження у справі, призначено підготовче судове засідання на 02.04.2019.

02.04.2019 в підготовчому судовому засіданні оголошено перерву до 25.04.2019 у зв`язку з витребуванням доказів.

25.04.2019 підготовче судове засідання не відбулось у зв`язку з перебуванням головуючого судді у відпустці. Підготовче засідання відкладено до 10.05.2019.

10.05.2019 ухвалою Новопсковського районного суду Луганської області підготовче провадження закрито та призначено справу до судового розгляду на 10.06.2019.

Учасники справи в судове засідання не з`явилися, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлені належним чином.

Позивач та його представник надали заяву про розгляд справи без їх участі, позовні вимоги підтримують та просять задовольнити в повному обсязі.

Відповідач надала заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги визнає в повному обсязі.

За таких підстав, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності учасників справи на підставі наявних матеріалів справи та без фіксування судового засідання технічним засобами, що відповідає положенням ч. 2 ст. 247 ЦПК України.

Згідно з ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову за наявності для того законних підстав суд ухвалює рішення про задоволення позову.

Дослідивши матеріали справи у їх сукупності, всебічно та повно з`ясувавши фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають істотне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню з огляду на наступне.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Осинове Новопсковського району Луганської області помер батько позивача - ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим 05 квітня 2016 Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Новопсковського районного управління юстиції у Луганській області, свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 , виданим 12 липня 1980 року Осинівською сільською радою Новопсковського району Ворошиловградської області.

Після його смерті відкрилась спадщина у вигляді домоволодіння, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , ринкова (оціночна) вартість якого згідно звіту Новопсковського РБТІ про оцінку майна складає 62652,00 грн.

За життя ОСОБА_3 склав на користь позивача заповіт, яким заповів сину ОСОБА_1 , усі своє майно, яке буде належати йому на день його смерті з чого б воно не складалося, і де б воно не знаходилось і взагалі все те, на що він за законом матиме право, що підтверджується заповітом, посвідченим 09.06.2015 секретарем Осинівської сільської ради Новопсковського району Луганської області Рєзнік Т.М., зареєстрованим в реєстрі за №59.

Згідно Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори) №55852238 від 15.04.2019, зазначений вище заповіт на користь позивача є чинним.

Відповідно до ч.1 ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

Згідно ч. 1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Судом встановлено, що позивач спадщину, яка відкрилася після смерті батька ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , прийняв, оскільки у встановлений законом шестимісячний строк, а саме 19.09.2019 подав до приватного нотаріуса Новопсковського районного нотаріального округу Мордовцевої О.В. заяву про прийняття спадщини, що підтверджується копією заяви від 19.09.2019 зареєстрованою за №62, яка міститься в матеріалах спадкової справи №38/2016.

19.09.2016 приватним нотаріусом Новопсковського нотаріального округу Луганської області Мордовцевою О.В. була заведена спадкова справа №59516949, (номер у нотаріуса 38/2016), що підтверджується Інформаційною довідкою зі Спадкового реєстру 9спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) №55852234 від 15.04.2019.

Відповідно до ч. 1 ст. 1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є майно та/або майнові права, які обтяжені, та/або нерухоме майно та інше майно, щодо якого здійснюється державна реєстрація, зобов`язаний звернутися до нотаріуса або в сільських населених пунктах - до уповноваженої на це посадової особи відповідного органу місцевого самоврядування за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на таке майно.

Як спадкоємець за заповітом після смерті батька ОСОБА_3 позивач звернувся до приватного нотаріуса Новопсковського районного нотаріального округу Мордовцевої О.В. із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за заповітом на спадкове майно.

Однак, постановою приватного нотаріуса Новопсковського районного нотаріального округу Мордовцевої О.В. від 16.12.2016 про відмову у вчиненні нотаріальної дії позивачу було відмовлено у вчиненні нотаріальних дій - видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на житловий будинок АДРЕСА_1 , що залишився після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , з посиланням на відсутність документів, які б підтверджували право власності спадкодавця на вказаний будинок.

В даний час позивач бажає реалізувати своє право на спадщину за заповтом після смерті батька, однак не може цього зробити так як відсутні правовстановлюючі документи на спадкове майно - житловий будинок.

З приводу належності домоволодіння за адресою: АДРЕСА_1 , ОСОБА_3 суд зазначає наступне.

Згідно листа Вищого Спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №24-753/0/4-13 від 16.05.2013 року належність правовстановлюючих документів встановлюється судом відповідно до законодавства, яке було чинним на час набуття права власності на житловий будинок, споруду.

Державна реєстрація права власності на нерухоме майно регулюється Законом України від 1 липня 2004 року Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень , що набрав чинності з 27.01.2005.

Згідно зі ст. 3 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень , право власності та інші речові права на нерухоме майно, набуті згідно з чинним нормативно-правовими актами до набрання чинності цим Законом, визнаються державою.

Отже, право власності на збудоване до набрання чинності Законом України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень нерухоме майно набувається в порядку, який існував на час його спорудження, а не виникає у зв`язку із здійсненням державної реєстрації права власності на нього в порядку, передбаченому цим законом, яка є лише офіційним визнанням державою такого прав, а не підставою його виникнення. Отже, виникнення права власності у спадкодавця на житловий будинок не залежало від державної реєстрації цього права.

Оскільки, житловий будинок, що є предметом даного позову, був побудований в 1970 році, до набрання чинності Законом України від 1 липня 2004 року Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень , то порядок державної реєстрації зазначеного житлового будинку, повинен був проводитися відповідно до Інструкції про порядок реєстрації будинків та домоволодінь у містах і селищах міського типу Української РСР, затвердженої заступником Міністра комунального господарства Української РСР 31 січня 1966 року, яка втратила чинність на підставі наказу Держжитлокомунгоспу України від 13 грудня 1995 року №56 (далі - Інструкція).

Відповідно до Інструкції, об`єктами реєстрації є будинки та домоволодіння з окремим порядковим номером по АДРЕСА_2 , площі АДРЕСА_3 Під будинком, як об`єктом правової реєстрації, розуміється один будинок з приналежними до нього службовими будівлями та спорудами (чи без таких), що розташовані на одній земельній ділянці, під самостійним порядковим номером по АДРЕСА_2 , площі. Під домоволодінням розуміється два і більш будинків з приналежними до них надвірними будівлями (чи без таких), що розташовані на одній земельній ділянці під одним порядковим номером по АДРЕСА_4 .

У період чинності вказаної Інструкції державна реєстрація нерухомого майна не проводилась в сільській місцевості. Право власності на нерухоме майно, що знаходиться в сільській місцевості, може бути підтверджено довідкою виконавчого комітету відповідної місцевої ради.

За змістом п. 62 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій державними нотаріальними конторами Української РСР, затвердженої наказом Міністра юстиції УРСР від 31.10.1975 № 45/5, підтвердженням приналежності будинку, який знаходиться в сільському населеному пункті, можуть бути відповідні довідки виконавчого комітету сільської Ради депутатів трудящих, які видавалися у тому числі і на підставі записів у погосподарських книгах.

Погосподарські книги є особливою формою статистичного обліку, що здійснюється в Україні (УРСР) із 1979 року. Отже, записи у погосподарських книгах можуть визнаватися в якості актів органів влади, що підтверджують право приватної власності.

Відповідно до довідки №236 від 22.02.2019, виданої виконкомом Новопсковської селищної ради Новопсковського району Луганської області, згідно запису в погосподарській книзі головою домогосподарства за адресою: с АДРЕСА_1 , на момент смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 був ОСОБА_3 .

Статтею 328 ЦК України передбачено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

За таких обставин, підтверджено право власності померлого ОСОБА_3 на домоволодіння за адресою: АДРЕСА_1 .

Згідно ч. 1 ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого не майнового або майнового права та інтересу.

Відповідно до положень ст. ст. 1216-1218 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ч. 1 ст. 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.

Відповідно до ст.1233 ЦК України заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті.

Згідно вимог ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ст.41 Конституції України право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом.

Статтею 1 Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка є частиною національного законодавства передбачено, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

Оскільки позивач є спадкоємцем за заповітом після померлого батька ОСОБА_3 , спадкоємці, які мають обов`язкову частку у спадщині, відсутні, позивач має право отримати у спадщину зазначене вище домоволодіння.

Таким чином, є всі достатні правові підстави для визнання права власності на спадкове майно у вигляді домоволодіння за позивачем.

За таких обставин, враховуючи інтереси позивача, а також те, що іншого шляху для захисту спадкових прав позивач не має, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог, оскільки вони законні, обґрунтовані та доказово підтверджені матеріалами справи, а також визнані відповідачем.

Щодо вирішення питання про розподіл судових витрат суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Відповідно до ч.1 ст. 142 ЦПК України у разі визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.

Оскільки позовні вимоги визнані відповідачем до початку розгляду справи по суті, позовні вимоги задоволено в повному обсязі, то позивачу з державного бюджету підлягає поверненню 50 відсотків суми сплаченого судового збору у розмірі 384,20 грн. та з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 384,20 грн.

Керуючись ст.ст. 2, 4, 10, 12, 13, 77-81, 89, 141-142, 206, 229, 258, 259, 263-265, 268, 273, 352, 354, 355 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за заповітом задовольнити повністю.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_4 , виданий 22.05.1996 Новопсковським РВ УМВС України в Луганській області, право власності на домоволодіння, розташоване за адресою: АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5 , паспорт серії НОМЕР_6 , виданий 27.11.2009 Новопсковським РВ ГУМВС України в Луганській області, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_5 , на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_4 , виданий 22.05.1996 Новопсковським РВ УМВС України в Луганській області, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , витрати по сплаті судового збору у розмірі 384,20 грн. (триста вісімдесят чотири грн. 20 коп.).

Зобов`язати Управління Державної казначейської служби України у Новопсковському районі Луганської області, код ЄДРПОУ 37942461, повернути ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_4 , виданий 22.05.1996 Новопсковським РВ УМВС України в Луганській області, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , з державного бюджету 50 відсотків судового збору у розмірі 384,20 грн. (триста вісімдесят чотири грн. 20 коп.), сплаченого при зверненні до суду за квитанцією №0.0.1266012250.1 від 13.02.2019.

Представник позивача - адвокат Островерхова Людмила Іванівна, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_7 , яка діє на підставі ордеру серії НОМЕР_8 від 13.02.2019, адреса: АДРЕСА_6 .

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку через Новопсковський районний суд Луганської області до Луганського апеляційного суду шляхом подачі в тридцятиденний строк з дня його проголошення апеляційної скарги.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження відповідно та в порядку і строки, визначені ст. 354 ЦПК України.

Датою ухвалення рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене).

Суддя: В.В. Пронька

СудНовопсковський районний суд Луганської області
Дата ухвалення рішення10.06.2019
Оприлюднено13.06.2019
Номер документу82364762
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —420/276/19

Ухвала від 07.08.2019

Адміністративне

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду

Гімон М.М.

Ухвала від 20.06.2019

Адміністративне

П'ятий апеляційний адміністративний суд

Вербицька Н. В.

Рішення від 10.06.2019

Цивільне

Новопсковський районний суд Луганської області

Пронька В. В.

Ухвала від 04.06.2019

Адміністративне

П'ятий апеляційний адміністративний суд

Вербицька Н. В.

Ухвала від 17.05.2019

Адміністративне

П'ятий апеляційний адміністративний суд

Вербицька Н. В.

Ухвала від 10.05.2019

Цивільне

Новопсковський районний суд Луганської області

Пронька В. В.

Рішення від 15.04.2019

Адміністративне

Одеський окружний адміністративний суд

Андрухів В. В.

Ухвала від 02.04.2019

Цивільне

Новопсковський районний суд Луганської області

Пронька В. В.

Ухвала від 07.03.2019

Цивільне

Новопсковський районний суд Луганської області

Пронька В. В.

Ухвала від 21.02.2019

Адміністративне

Одеський окружний адміністративний суд

Андрухів В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовахліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні