Постанова
від 13.06.2019 по справі 420/5918/18
П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П`ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД


П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 червня 2019 р.м.ОдесаСправа № 420/5918/18 Головуючий в 1 інстанції: Бжассо Н. В.

Колегія суддів П`ятого апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Вербицької Н.В.,

суддів - Джабурії О.В.,

- Кравченко К.В.,

при секретарі судового засідання Биховець А.В.,

за участю представника позивача Михасюк О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю Любашівський мукомельний комбінат на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 02 квітня 2019 року по справі за адміністративним позовом Головного управління Держпраці в Одеській області до товариства з обмеженою відповідальністю Любашівський мукомельний комбінат про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом зобов`язання зупинити роботи,-

В С Т А Н О В И Л А :

14 листопада 2018 року Головне управління Держпраці в Одеській області звернулось до Одеського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просило суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до товариства з обмеженою відповідальністю Любашівський мукомельний комбінат шляхом зобов`язання зупинити роботи відповідача з експлуатації закритої трансформаторної підстанції (261/400 кВА), роботи в технологічному устаткуванні харчової промисловості у виробничому цеху літ. б VІ, які знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 , у зв`язку із загрозою життю та здоров`ю людей.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за результатами планової перевірки ТОВ "Любашівський мукомельний комбінат" встановлені численні порушення, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей.

Відповідач відзив на позовну заяву не надав.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 02 квітня 2019 року адміністративний позов задоволено. Застосовано заходи реагування у сфері державного нагляду до товариства з обмеженою відповідальністю Любашівський мукомельний комбінат шляхом зобов`язання товариства з обмеженою відповідальністю Любашівський мукомельний комбінат зупинити роботи з експлуатації закритої трансформаторної підстанції (261/400 кВА), роботи в технологічному устаткуванні харчової промисловості у виробничому цеху літ. б VІ, які знаходяться за адресою: вул. Радянська, буд.188, смт. АДРЕСА_1 , у зв`язку із загрозою життю та здоров`ю людей.

Не погодившись з прийнятим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог. Зокрема, апелянт зазначає, що судом першої інстанції не враховано, що ТОВ "Любашівський мукомельний комбінат" не проектував, не будував, не проводив реконструкцію трансформаторної підстанції та виробничо - технічних споруд, а є орендарем 1/5 частини цілісного майнового комплексу "Комбікормовий завод".

Заслухавши доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та з матеріалів справи вбачається наступне.

Між ТОВ Метролюкс та ТОВ Любашівський мукомельний комбінат укладено договори оренди від 21.07.2006 року та № 2 від 20.06.2007 року. Згідно з умовами вказаних договорів, ТОВ Метролюкс передало ТОВ Любашівський мукомельний комбінат в тимчасове платне користування: 1/5 частину цілісного майнового комплексу Комбікормовий завод , який знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 . Радянська, 88, с. Любашівка, Любашівського району, Одеської області, виробничо-технічне спорудження (приміщення та обладнання) - трансформаторну підстанцію, що знаходиться за адресою: Радянська, 88 АДРЕСА_3 . АДРЕСА_1 , на території Комбікормового заводу. Трансформаторна підстанція надана для використання та технічного обслуговування орендарем обладнання, що знаходить в приміщенні у виробничих цілях.

З 23 жовтня 2018 року по 29 жовтня 2018 року головним державним інспектором Подільського відділу нагляду в промисловості, відповідно до наказу Головного управління Держпраці в Одеській області від 18.09.2018 року № 1401 та направлення на проведення перевірки від 18.09.2018 року, проведено перевірку ТОВ "Любашівський мукомельний комбінат" з питань дотримання вимог законодавства та нормативно - правових актів з охорони праці та промислової безпеки, за результатами якої 29.10.2018 складено акт № 15/14.7/03-1142.

Згідно висновків акту перевірки виявлено 29 порушень з боку ТОВ "Любашівський мукомельний комбінат" нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, з яких 6 порушень, на переконання позивача, створюють загрозу життю та здоров`ю людей, а саме, порушення:

- ст. 21 Закону України Про охорону праці - у встановленому порядку не отриманий в органі Держпраці дозвіл на експлуатацію устаткування підвищеної безпеки: - технологічне устаткування харчової промисловості виробничого цеху літ б VI; - устаткування напругою вище 1000 В (ЗТІ № 261/400 кВа). Порушено вимоги додатку до Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (ПКС України від 26.10.2011 року № 1107 в редакції від 08.02.2018 року);

- ст. 21 Закону України Про охорону праці - не надана декларацію відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки на виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме: - роботи на висоті понад 1,3 метра, верхолазні роботи,и - роботи в діючих електроустановках напругою понад 100 В, - роботи із переробки зерна. Порушено вимоги додатку 6 до Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (ПКС України від 26.10.2011 року № 1107 в редакції від 08.02.2018 року);

- ст. 18 Закону України Про охорону праці - директор Паладов Д.Ш. не пройшов навчання та перевірку знань з питань охорони праці. Порушено п. 5.1 НПАОП 0.00-4.12-05 Типове положення про порядок проведення навчання та перевірки знань з питань охорони праці; - ст. 13 Закону України Про охорону праці - директор ОСОБА_1 не забезпечив проведення навчання та перевірки знань з питань охорони праці працівників у кількості 4 осіб. Порушено п. 3.18, 4.1 НПАОП 0.00-4.12-05 Типове положення про порядок проведення навчання та перевірки знань з питань охорони праці;

- ст. 13 Закону України Про охорону праці - не призначена особа відповідальна за справний стан і безпечну експлуатацію технологічного устаткування харчової промисловості;

- ст. 13 Закону України Про охорону праці - відсутній журнал реєстрації нарядів-допусків на проведення робіт підвищеної небезпеки. Порушено вимоги дод. № 2 НПАОП 15.0-1.01-17 Правила охорони праці для працівників, зайнятих на роботах зі зберігання та переробки зерна.

Крім того, в акті перевірки попереджено про необхідність зупинення експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, а саме ЗТП 261/400 кВ та технологічного устаткування харчової промисловості у виробничому цеху літ б VI.

29 жовтня 2018 року ГУ Держпраці в Одеській області також винесено припис №15/14.7/03-1142-1797, яким зобов`язано директора ТОІ "Любашівський мукомельний комбінат" усунути виявлені порушення та повідомити про це позивача.

Копію акту перевірки та припису відповідачем отримано 06 листопада 2018 року.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що факт порушення відповідачем вимог законодавства підтверджується актом перевірки, а встановлені порушення створюють очевидну небезпеку, яка загрожує життю та здоров`ю людей.

Судова колегія погоджується з висновками суду першої інстанції, враховуючи наступне.

Згідно частин 1 та 3 статті 246 Господарського кодексу України здійснення будь-якої господарської діяльності, що загрожує життю і здоров`ю людей або становить підвищену небезпеку для довкілля, забороняється. Підстави і порядок обмеження та зупинення діяльності суб`єктів господарювання, а також повноваження уповноважених органів приймати відповідні рішення встановлюються законом.

За приписами ст.4 Закону України "Про охорону праці" державна політика у сфері праці спрямована на створення належних, безпечних і здорових умов праці, запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням.

Відповідно до статті 1 Закону України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності від 5 квітня 2007 року № 877-V (далі - Закон № 877-V) державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.

За змістом статті 38 цього Закону державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснює, зокрема, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Статтею 39 Закону України Про охорону праці посадовим особам центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, надано право забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих.

Згідно пункту 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 96 від 11 лютого 2015 р., Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Відповідно до підпункту 6 пункту 4 Положення Держпраці відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний контроль за дотриманням законодавства про працю юридичними особами, у тому числі їх структурними та відокремленими підрозділами, які не є юридичними особами, та фізичними особами, які використовують найману працю.

Підпунктом 52 пункту 4 Положення Держпраці надано право зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень та інших виробничих об`єктів, виготовлення та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва, виконання певних робіт, у тому числі пов`язаних із користуванням надрами, застосуванням нових небезпечних речовин, реалізацію продукції шляхом видачі відповідного розпорядчого документа у передбачених законодавством випадках, а також анулювати видані дозволи і ліцензії до усунення порушень, які створюють загрозу життю та здоров`ю працівників.

Відповідно до пункту 7 Положення Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Згідно з частинами 6 та 7 ст.7 Закону № 877-V за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю), у разі виявлення порушень вимог законодавства, складає акт. Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб`єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.

На підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Частиною 5 статті 4 Закону № 877-V визначено, що виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду. Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб`єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.

Отже, підставою для застосування заходів реагування у виді повного зупинення виконання робіт на об`єкті є проведення Держпрацею перевірки та виявлення за її результатами порушень, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей.

Як вбачається з матеріалів справи, під час проведення перевірки ТОВ "Любашівський мукомельний комбінат" Держпрацею виявлено 29 порушень нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, з яких 6 порушень, на переконання позивача, створюють загрозу життю та здоров`ю людей.

За ч.1 ст.13 Закону України "Про охорону праці" роботодавець зобов`язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.

Відповідно до ч.3 ст.21 Закону України "Про охорону праці", роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

За приписами ч.9 цієї статті набуття права на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатації (застосування) машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки може здійснюватися на підставі декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з охорони праці. Переліки видів робіт, машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки, виконання або експлуатація (застосування) яких може здійснюватися на підставі такої декларації, встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Апелянт зазначає, що не є власником приміщення, де проводилась перевірка, а лише орендує його частину у ТОВ "Метролюкс".

Разом з тим, як вірно встановлено судом першої інстанції, згідно з актом № 058, що є додатком 7 до договору про постачання електричної енергії № Л-058 від 18.07.2007 року, на балансі ТОВ Любашівський мукомельний комбінат знаходиться ЗТП №261/400кВА, ПЛ-0,4 кВ від ЗТП 261, прилад обліку електроенергії та електрообладнання всередині споруд. Відповідач несе відповідальність за технічний стан і безпечну експлуатацію усього електрообладнання, яке знаходиться на його балансі, збереження і цілісність розрахункових засобів обліку електроенергії та пломб (а.с. 27).

З наведеного вбачається, що відповідач здійснює свою господарську діяльність у орендованому приміщенні, користуючись електрообладнанням та електроустановками без належно оформлених документів (дозволів), що може нести загрозу життю та здоров`ю працівників, а отже згідно вищевикладеного апелянт несе відповідальність за дотримання вимог законодавства про охорону праці.

Заперечуючи проти задоволення позову та звертаючись з апеляційною скаргою на рішення суду першої інстанції, ТОВ "Любашівський мукомельний комбінат" не надано жодних доказів відсутності на його об`єкті встановлених позивачем порушень або їх усунення.

Доводи апеляційної скарги, що представники апелянта були відсутні під час проведення перевірки відповідачем є підставою для оскарження дій позивача щодо проведення перевірки та складення припису, що не є предметом розгляду цієї справи.

Відповідно до першого речення статті 2 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод встановлено, що право кожного на життя охороняється законом. Цей припис зобов`язує державу вживати належних заходів для захисту життя осіб, які знаходиться під її юрисдикцією. Слід зазначити, що це зобов`язання повинно тлумачитися як таке, що застосовується в контексті будь-якої діяльності, публічної чи ні, в якій право на життя може бути поставлене під сумнів.

При цьому, судова колегія враховує, що застосований захід реагування має тимчасовий характер, період дії якого залежить безпосередньо від факту усунення відповідачем виявлених порушень.

Крім того, застосований до відповідача захід реагування має також спонукаючий характер, направлений на забезпечення вимог законодавства у сфері охорони праці та промислової безпеки.

Такий захід, як в даному випадку зупинення робіт з експлуатації закритої трансформаторної підстанції (261/400 кВА), роботи в технологічному устаткуванні харчової промисловості у виробничому цеху літ. б VІ не є санкцією за порушення вимог законодавства з питань праці, а є превентивним заходом, який спрямований на недопущення існування невиправданого ризику виникнення надзвичайних ситуацій та, відповідно, ризику завдання шкоди життю і здоров`ю працівників товариства.

Оцінюючи викладене в сукупності, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно та у достатньому обсязі встановив обставини справи, і ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, що відповідно до ст.316 КАС України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови суду першої інстанції без змін.

Підстав для скасування чи зміни постанови суду першої інстанції колегія суддів не вбачає, а доводи апеляційної скарги вважає такими, що висновків суду не спростовують.

Керуючись ст.ст.308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, судова колегія -

П О С Т А Н О В И Л А :

Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Любашівський мукомельний комбінат" - залишити без задоволення.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 02 квітня 2019 року - залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дня її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.

Повний текст постанови складений та підписаний колегією суддів 13 червня 2019 року.

Головуючий: Н.В.Вербицька

Суддя: О.В.Джабурія

Суддя: К.В.Кравченко

СудП'ятий апеляційний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення13.06.2019
Оприлюднено14.06.2019
Номер документу82373801
СудочинствоАдміністративне