ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
ДОДАТКОВА ПОСТАНОВА
"13" червня 2019 р. Справа №909/213/18
Західний апеляційний господарський суд у складі колегії:
головуючого судді Кравчук Н.М.
суддів Кордюк Г.Т.
Плотніцький Б.Д.
розглянувши заяву товариства з обмеженою відповідальністю "Франківське", б/н від 25.04.2019 (вх. № ЗАГС 01-04/2831/19 від 02.05.2019) про стягнення судових витрат
у справі №909/213/18
за позовом: Івано-Франківської міської ради, м. Івано-Франківськ
до відповідача: товариства з обмеженою відповідальністю "Франківське" (надалі ТзОВ "Франківське"), м. Івано-Франківськ
про стягнення 66 726,23 грн збитків за користування земельною ділянкою без правовстановлюючих документів,
за участю учасників справи: не викликалися
ВСТАНОВИВ:
Постановою Західного апеляційного господарського суду від 28.03.2019 апеляційну скаргу ТзОВ «Франківське» задоволено. Рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 06.11.2018 у справі № 909/213/18 скасовано, прийнято нове рішення, яким в позові відмовлено. Витрати по сплаті судового збору за подання позовної заяви залишено за позивачем. Стягнуто з Івано-Франківської міської ради на користь ТзОВ "Франківське" судовий збір за подання апеляційної скарги в розмірі 2 643,00 грн.
01.04.2019 на поштову адресу Західного апеляційного господарського суду від ТзОВ "Франківське" надійшла заява, в якій заявник просить суд вирішити питання про стягнення (компенсацію) судових витрат, пов`язаних з апеляційним розглядом справи № 909/213/18 та повідомляє, що докази здійснення судових витрат будуть подані суду протягом п`яти днів з дня ухвалення судового рішення (зареєстрована в канцелярії суду за вх. № ЗАГС 01-04/2083/19 від 01.04.2019).
25.04.2019 ТзОВ "Франківське" на поштову адресу Західного апеляційного господарського суду надіслало заяву про стягнення судових витрат (б/н, вх. № ЗАГС 01-04/2831/19 від 02.05.2019). У вказаній заяві відповідач, посилаючись на положення статей 129, 244 Господарського процесуального кодексу України, просить суд винести додаткове рішення, яким стягнути з Івано-Франківської міської ради витрати за надання правової допомоги в суді апеляційної інстанції.
Ухвалою Західного апеляційного господарського суду від 20.05.2019 заяву ТзОВ "Франківське" про ухвалення додаткового рішення про розподіл судових витрат на правову допомогу призначено в порядку письмового провадження без виклику учасників справи на 23.05.2019.
23.05.2019 судове засідання по розгляду заяви ТзОВ "Франківське" не відбулось, у зв`язку із перебуванням судді Кордюк Г.Т. з 23.05.2019 по 31.05.2018 на лікарняному.
Суддя-доповідач Кравчук Н.М. з 24.05.2019 по 07.05.2019 перебувала у відпустці, а з 09.05.2019 по 12.05.2019 перебувала у відрядженні.
Івано-Франківська міська рада жодних міркувань щодо заяви про стягнення судових витрат не надіслала.
Згідно з п.3 ч.1 ст.244 ГПК України суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо судом не вирішено питання про судові витрати.
Статтею 123 Господарського процесуального кодексу України визначено, що судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: 1) на професійну правничу допомогу; 2) пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи; 3) пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; 4) пов`язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.
Відповідно до частини 1 статті 126 Господарського процесуального кодексу України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат:
1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;
2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат (частина 2 статті 126 Господарського процесуального кодексу України).
Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги (частина 3 статті 126 цього Кодексу).
Частиною 8 статті 129 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.
Дослідивши матеріали справи, колегія суддів встановила, що 27.03.2019 ТзОВ "Франківське" на адресу суду надіслало заяву про стягнення судових витрат, що підтверджується штемпелем на поштовому конверті.
Розгляд справи в суді апеляційної інстанції відбувся без участі представника відповідача.
Копію постанови Західного апеляційного господарського суду від 28.03.2019 на адресу ТзОВ "Франківське" надіслано 18.04.2019, що підтверджується штемпелем суду на зворотній стороні останньої сторінки постанови.
Як зазначає відповідач у заяві про стягнення судових витрат (б/н від 25.04.2019, вх. № ЗАГС 01-04/2831/19 від 02.05.2019) копію постанови суду від 28.03.2019 ТзОВ "Франківське" отримало 23.04.2019.
Відтак, колегія суддів зазначає, що заяву про стягнення судових витрат та докази оплати на професійну допомогу відповідачем подано протягом п`яти днів після ознайомленням з рішенням суду.
Відповідно до статті 30 Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність" гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.
Статтею 1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" визначено, що договір про надання правової допомоги - це домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.
Згідно до положення частини 4 статті 126 Господарського процесуального кодексу України розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
У разі недотримання вимог частини 4 цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами (частина 5 статті 126 Господарського процесуального кодексу України).
Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами (частина 6 статті 126 цього Кодексу).
За ч. 1 ст. 9 Конституції України чинні міжнародні договори, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.
Статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" визначено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
При визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін. Ті самі критерії застосовує Європейський суд з прав людини, присуджуючи судові витрат на підставі ст. 41 Конвенції. Зокрема, згідно з його практикою заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим (рішення у справі "East/West Alliance Limited" проти України", заява N 19336/04).
У рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Лавентс проти Латвії" зазначено, що відшкодовуються лише витрати, які мають розумний розмір.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем до суду подано договір № 04/04-2018 про надання правової допомоги від 11.04.2018. На підставі даного договору адвокатське бюро Романа Волосянка (бюро) зобов`язалося надавати правову допомогу ТзОВ "Франківське" (клієнт) щодо: надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань; складання звернень (заяв, скарг, пропозицій) та інших документів правового характеру; складання процесуальних документів (заперечень, клопотань, відзивів на позов, претензій, позовних заяв, апеляційних і касаційних скарг, заяв про вжиття заходів забезпечення позову та інших документів відповідно до вимог процесуального законодавства); представництва та захисту інтересів Клієнта в будь-яких органах державної влади, на підприємствах, в установах, організаціях всіх форм власності та підпорядкування, а також у судах під час здійснення цивільного, адміністративного, господарського, кримінального та конституційного судочинства, органах державної виконавчої служби, органах Національної поліції України, прокуратури, органах Державної фіскальної служби України та усіх інших правоохоронних органах, органах Державної реєстраційної служби України, Міністерства юстиції України тощо з будь-яких питань.
Пунктом 3.2 договору сторони встановили, що розмір гонорару, який Клієнт сплачує Бюро за надану в межах цього Договору правову допомогу, визначається сторонами окремою додатковою угодою, яка є невід`ємною частиною договору.
24.12.2018 між адвокатським бюро Романа Волосянка та ТзОВ "Франківське" укладено Додаткову угоду № 4 до договору про надання правової допомоги №04/04-2018 від 11.04.2018. На підставі даної додаткової угоди сторони визначили вартість та порядок оплати послуг Бюро за надання професійної правничої допомоги у справі № 909/213/18.
Відповідно до п.8.1 Додаткової угоди № 4 правнича допомога вважається наданою після підписання акту приймання-передачі наданих послуг (правничої допомоги), який підписується сторонами та скріплюється печатками.
Як зазначалося вище, ТзОВ "Франківське" звернувся до апеляційного господарського суд з заявою про стягнення судових витрат, у якій зазначено, що у зв`язку з поданням апеляційної скарги відповідачем понесено додаткові витрати на оплату послуг адвоката, в підтвердження чого долучено:
- копію Договору № 04/04-2018 про надання правової допомоги від 11.04.2018;
- копію Додаткової угоди № 4 від 24.12.2018;
- копію акту приймання-передачі наданих послуг від 25 квітня 2019 pоку;
- копію платіжного доручення № 169 від 04.04.2019 про сплату 4900,00 грн за надання правової допомоги в справі № 909/213/18 в суді апеляційної інстанції.
Дослідивши матеріали заяви та документи подані заявником до суду апеляційної інстанції, колегія суддів встановила, що Додатковою угодою № 4 від 24.12.2018 сторони встановили вартість повторної консультації в розмірі 500 грн, вартість складання та подачі апеляційної скарги в розмірі 1500,00 - 5000,00 (в залежності від складності). На підставі вищенаведеного, Бюро та Клієнт визначили вартість складання та подачі апеляційної скарги в сумі 4400,00 грн, що підтверджується актом приймання-передачі наданих послуг. Окрім того, суд зазначає, що розмір витрат на оплату послуг адвоката в даній справі є співмірним, оскільки постановою Західного апеляційного господарського суду від 28.03.2019 апеляційну скаргу ТзОВ «Франківське» задоволено, рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 06.11.2018 у справі № 909/213/18 скасовано.
З огляду на вищенаведене, суд дійшов висновку, що заяву ТзОВ «Франківське» про ухвалення додаткового рішення слід задовольнити, стягнути з позивача на користь відповідача 4 900,00 грн за витрати на правову допомогу в суді апеляційної інстанції.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 123, 126, 129, 244 ГПК України, Західний апеляційний1 господарський суд
ПОСТАНОВИВ :
1. Заяву ТзОВ «Франківське» про винесення додаткового рішення про розподіл судових витрат задовольнити.
2. Стягнути з Івано-Франківської міської ради (76004, м. Івано-Франківськ, вул. Грушевського, 21; ідентифікаційний код 33644700) на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Франківське» (76005, м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 157; ідентифікаційний код 40029381) 4900,00 грн компенсації витрат на правничу допомогу, понесених у зв`язку з розглядом апеляційної скарги у справі № 909/213/18.
3. Доручити Господарському суду Івано-Франківської області видати відповідний наказ на виконання цієї постанови.
4. Додаткова постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку.
Головуючий суддя Н.М. Кравчук
судді Г.Т. Кордюк
Б.Д. Плотніцький
Суд | Західний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 13.06.2019 |
Оприлюднено | 19.06.2019 |
Номер документу | 82424162 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Західний апеляційний господарський суд
Кравчук Наталія Миронівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні