Справа № 442/3915/18
Провадження № 1-кс/442/930/2019
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 червня 2019 року Слідчий суддя Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області ОСОБА_1 , з участю секретаря ОСОБА_2 , представника скаржника адвоката ОСОБА_3 , розглянувши скаргу Комунального підприємства «Комбінат міського господарства» на постанову слідчого СВ Дрогобицького ВПГУ НП у Львівській області ОСОБА_4 про закриття кримінального провадженнявід 30.06.2018, -
в с т а н о в и в :
КП «Комбінат міського господарства» в особі директора ОСОБА_5 звернувся до суду зі скаргою, у якій просить скасувати постанову слідчого СВ Дрогобицького ВП ГУНП у Львівській області ОСОБА_4 від 30.06.2018 про закриття кримінального провадження №12018140110000448.
В обґрунтування скарги посилається на те, що 23.02.2018 Департамент міського господарства Дрогобицької міської ради звернувся в Дрогобицький ВП ГУНП у Львівській області за фактом протидії законній професійній діяльності щодо вивезення твердих побутових відходів на Дрогобицький міський полігон, що знаходиться на території Броницької сільської ради. Відомості про вказане кримінальне правопорушення внесені до ЄРДР 24.02.2018 за №12018140110000448 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.206 КК України. Крім цього, 31.03.2018 КП «Комбінат міського господарства» звернулося у Дрогобицький ВП про те, що відповідно до договору від 02.01.2018, предметом якого є передача комунальному підприємству «КМГ» функцій з утримання та експлуатації території міського сміттєзвалища біля с.Брониця, через невідомі причини невстановлені особи самовільно, всупереч установленим законом порядку, перекривають доступ до сміттєзвалища, яке знаходиться поза межами села і чиняться перешкоди Дрогобицьким сміттєвозам. За даним фактом відкрито кримінальне провадження №12018140110000715, внесене до ЄРДР 31.03.2018 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст.356 КК України. Вказані кримінальні провадження в порядку ст.217 КПК України об`єднані під єдиним номером 12018140110000448.
У зв`язку з відсутністю будь-яких відомостей щодо даного кримінального провадження, КП «КМГ» звернулося до Дрогобицького ВП із запитом про стан досудового розслідування. 22.05.2019 КП «Комбінат міського господарства» отримано відповідь про те, що кримінальне провадження №12018140110000448 закрите у зв`язку з відсутністю події кримінального правопорушення на підставі п.2 ч.1 ст.284 КПК України.
Вважають, що при закритті даного кримінального провадження слідчим чітко не визначено правову підставу для його закриття, оскільки, закриваючи таке на підставі на підставі п.2 ч.1 ст.284 КПК України (відсутність у діянні складу кримінального правопорушення), в оскаржуваній постанові, як фактичну підставу закриття, вказано відсутність події кримінального правопорушення. У будь-якому випадку таке рішення, на їх думку, прийнято передчасно, так як впродовж досудового розслідування не вжито усіх заходів для забезпечення виявлення/встановлення осіб, винних у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.206, ст.356 КК України.
Оскільки слідчий у постанові про закриття кримінального провадження посилається на відсутність відомостей про реєстрацію земельної ділянки за КП «КМГ», вказує на закінчення терміну експлуатації міського сміттєзвалища та виявлення Державною екологічною інспекцією у Львівській області ряду порушень законодавства у сфері поводження з відходами, то у скарзі також зазначають наступне. В оскаржуваній постанові слідчим не враховано усіх встановлених обставин кримінального провадження. КП «КМГ» створене Дрогобицькою міською радою, підпорядковане засновнику, виконавчому комітету Дрогобицької міської ради та Департаменту міського господарства Дрогобицької міської ради, здійснює свою діяльність на підставі статуту, є суб`єктом господарюванняу сфері поводження з відходами, оскільки надає послуги з розміщення і захоронення твердих побутових відходів на міському сміттєзвалищі. Департаментом міського господарства Дрогобицької міської ради та КП «Комбінат міського господарства» 02.01.2018 укладено договір на утримання міського сміттєзвалища (полігону) в районі с.Брониця. Тому КП «КМГ» на відповідних правових підставах має право на використання земельної ділянки, яка перебуває у користуванні Департаменту міського господарства. Крім цього, звертають увагу, що Державною екологічною інспекцією у Львівській області будь-яких рішень щодо припинення експлуатації полігону твердих побутових відходів (сміттєзвалище), що находиться в с.Брониця, не приймалось, а також не заявлялось відповідних позовів до суду.
Таким чином, на думку КП «КМГ», досудове розслідування проведено неповно, а оскаржувана постанова не містить оцінки всіх зібраних доказів та є передчасною.
У судовому засіданні представник скаржника адвокат ОСОБА_3 подану скаргу підтримала та доповнила, що в даному випадку мало місце незаконне втручання невідомими особами у господарську діяльність підприємства та погрози знищення майна підприємства (сміттєвозів). Вважає, що в діях невідомих осіб є явні ознаки кримінальних правопорушень, передбачених ст.ст. 206 та 356 КК України, враховуючи також той факт, що підприємству завдано значної шкоди в орієнтовному розмірі 1 млн. 100 тис. гривень. Слідчий посилається на відсутність у підприємства ліцензії для здійснення господарської діяльності та на відсутність права на користування земельно ділянкою. Однак, на теперішній час у господарському суді розглядається відповідний спір і, як зазначалось у скарзі, КП «КМГ» уклало договір з Департаментом міського господарства щодо утримання міського сміттєзвалища (полігону) в районі с.Брониця. Також є уже відповідні судові рішення, якими встановлено, що господарська діяльність КП «КМГ» не підпадає під дію ліцензування. Крім цього, Державна екологічна інспекція у Львівській області має право у встановленому законом порядку звернутися з позовом до підприємства про припинення господарської діяльності, проте, останні таким правом не скористалися. Слідчим встановлено, що понад 40 невідомих осіб здійснювали протиправне блокування сміттєзвалища, перешкоджаючи сміттєвозам підприємства в`їжджати на територію полігону. Однак, слідчий жодного з цих осіб не допитав і водночас закрив провадження за відсутністю події кримінального правопорушення (п.2 ч.1 ст.284 КПК України). Також, на думку представника, слідчим не вжито заходів щодо встановлення вказаних осіб. Крім цього зазначає, що підприємством було подане клопотання про проведення експертизи, але така проведена не була. Просить скасувати постанову слідчого про закриття кримінального провадження.
Представник суб`єкта оскарження в судове засідання не з`явився, проте, відповідно до ч. 3 ст. 306 КПК України, його неявка не є перешкодою для розгляду скарги.
Заслухавши пояснення представника скаржника, вивчивши доводи скарги та матеріали кримінального провадження №12018140110000448, приходжу до наступного висновку.
У відповідності до п. 3 ч. 1 ст. 303 КПК України, на досудовому провадженні може бути оскаржене рішення слідчого, прокурора про закриття кримінального провадження заявником, потерпілим, його представником чи законним представником.
Як вбачається з постанови від 30.06.2018 про закриття кримінального провадження, слідчий СВ Дрогобицького ВП ГУНП у Львівській області ОСОБА_4 , розглянувши матеріали досудового розслідування, внесенного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12018140110000448 від 24.02.2018 за ознаками ч.1 ст.206, ст.356 КК України, постановив закрити вказане кримінальне провадження у зв`язку з відсутністю події кримінального правопорушення, на підставі ч.1 п.2 ст.284 КПК України. У мотивувальній частині постанови слідчий зазначає, що Департаментом міського господарства долучено до матеріалів кримінального провадження копію договору про умови продовження експлуатації Дрогобицького сміттєзвалища на території Броницької сільської ради на 2018 рік, відповідно до якого Броницька сільська рада в особі сільського голови ОСОБА_6 та Дрогобицька міська рада в особі міського голови ОСОБА_7 зобов`язуються спільно діяти з метою забезпечення умов для продовження експлуатації Дрогобицького сміттєзвалища твердих побутових відходів на території Броницької сільської ради та покращення соціально-побутових умов мешканців села Брониця, з терміном дії договору до 31.12.2018. Оглядом місця події встановлено, що в`їзд на Броницьке сміттєзвалище проводиться з дороги сполученням Дрогобич Самбір за 2 км до населеного пункту. При в`їзді на другорядну дорогу в напрямку сміттєзвалища по обидва боки є бетонні плити, між якими є два насипи піщано-гравійної суміші, які перешкоджають проїзду до сміттєзвалища. За даними купами на землі є палаючі шини, а за ними повалені гілки дерев. На відстані 25 метрів в напрямку кіоску знаходяться люди в кількості 40 чоловік, які представились громадою села Брониці, однак, анкетних даних не назвали. Від надання будь-яких письмових пояснень відмовились. Вивчивши матеріали кримінального провадження, слідство дійшло висновку, що в даному випадку відсутній склад кримінального правопорушення, передбаченого ст.ст. 206, 356 КК України, а кримінальне провадження підлягає закриттю.
Також слідчий мотивує тим, що в ході досудового розслідування не встановлено фактів погрози застосування насильства, пошкодження чи знищення майна з боку осіб, на яких вказують керівники Департаменту міського господарства Дрогобицької міської ради та КП «КМГ», що підтверджується показаннями представника потерпілого. Крім цього, зазначає, що ст.206 КК України охороняє лише господарську діяльність, яка має законний характер. Тому висунення вимог про припинення діяльності, якою потерпілий відповідно до закону не може або не повинен займатись, не утворює складу даного злочину. КП «КМГ» у реєстрі суб`єктів природних монополій у сферах теплопостачання, централізованого водопостачання та водовідведення, захоронення побутових відходів відсутнє. Відомості про реєстрацію земельної ділянки за КП «КМГ» ДЗК відсутні. Термін експлуатації полігону закінчився у 2008 році. Також Державною екологічною інспекцією у Львівській області виявлено ряд порушень законодавства у сфері поводження з відходами.
З огляду на викладене, вважаю, що при постановленні оскаржуваної ухвали слідчим не враховані обставини, зокрема, на які вказує скаржник. У тому числі, останній стверджує про право КП «КМГ» (на відповідних правових підставах) на використання земельної ділянки, яка належить Департаменту міського господарства Дрогобицької міської ради на підставі акту постійного користування землею під міське сміттєзвалище. Слідчий суддя звертає увагу на те, що до матеріалів кримінального провадження №12018140110000448 долучено згаданий акт (Б №039729), а також відповідь міськрайонного управління у Дрогобицькому районі та місті Дрогобичі Головного управління Держгеокадастру у Львівській області від 19.06.2018 щодо реєстрації такого акту згідно реєстру земель на території Дрогобицького району (том 3).
Також скаржник посилається на те, що КП «КМГ» здійснює свою діяльність на підставі статуту, є суб`єктом господарювання у сфері поводження з відходами. Представник скаржника, в свою чергу, у судовому засіданні наголосила, що господарська діяльність КП «КМГ» не підпадає під дію ліцензування. Крім цього, скаржник посилається на положення Закону України «Про охорону навколишнього середовища», згідно з якими виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду. Орган державного нагляду (контролю), у відповідності до вказаного Закону, звертається з відповідним позовом до адміністративного суду на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва, виконання робіт, надання послуг у порядку та строки, встановлені законом. Однак, Державна екологічна інспекція у Львівській області з позовом про припинення господарської діяльності КП «КМГ» до суду не зверталася. Водночас, представник скаржника заявляє про заподіяння підприємству значної майнової шкоди, внаслідок протиправних дій невідомих осіб.
Таким чином, слідчим вказані обставини не перевірені під час здійснення досудового розслідування та не надано їм оцінку.
Водночас, слідчим залишено поза увагою ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 21.03.2018, якою зупинено дію рішення Броницької сільської ради від 14.02.2018 №234 «Про заборону приймання ТПВ на Дрогобицький міський полігон твердих побутових відходів на території Броницької сільської ради» до вирішення справи по суті (за позовом Дрогобицької міської ради про визнання протиправним та скасування вказаного рішення сільської ради). Зокрема, ухвала вмотивована тим, що 25.01.2018 між Броницькою сільською радою та Дрогобицькою міською радою укладено договір про умови продовження експлуатації Дрогобицького міського сміттєзвалища твердих побутових відходів на території Броницької сільської ради на 2018 рік; і згідно вказаного договору Броницька сільська рада зобов`язалась забезпечити безперешкодну експлуатацію Дрогобицького міського сміттєзвалища. Вказані документи (рішення сільської ради, ухвала суду, копії договорів) містяться в матеріалах кримінального провадження №12018140110000448.
Відтак, слідчим не надано належної оцінки зібраним під час досудового розслідування доказам, в тому числі, в їх сукупності, як і не зроблено відповідних висновків щодо вказаних обставин.
Поряд з тим, у матеріалах кримінального провадження №12018140110000448 (том 1) міститься заява директора Комунального підприємства «Комбінат міського господарства» від 06.04.2018 (зареєстрована в Дрогобицькому ВП 10.04.2018) про залучення даного підприємства в якості потерпілого. Згідно з листом-повідомленням слідчого від 12.04.2018, клопотання КП «КМГ» про визнання потерпілим у вказаному кримінальному провадженні задоволено.
Слід також звернути увагу на те, що в матеріалах кримінального провадження є письмові вказівки Слідчого управління ГУ НП у Львівській області (в порядку ст.39 КПК України) та письмові вказівки прокурора Дрогобицької місцевої прокуратури (в порядку ст. 36 КПК України). Однак, такі слідчим не виконані в повному обсязі. У тому числі, щодо призначення відповідних експертиз; допиту осіб, зокрема, працівників Броницької сільської ради та мешканців села Брониця. У матеріалах кримінального провадження містяться протоколи допиту свідків (половини з числа встановлених осіб слідчим) від 01.06.2018 (том 2), проте, і таким не було поставлено відповідних питань для з`ясування обставин, зазначених у письмових вказівках прокурора.
З викладеного вбачається, що слідчим не в повному обсязі проведено досудове розслідування, а також закрито кримінальне провадження, не обґрунтувавши належно причин, по яких відпала необхідність в отриманні доказів, які стосуються наведених вище обставин. Отже, вказане також залишилось поза увагою слідчого, що свідчить про неповноту дослідження зібраних доказів та обставин провадження, що призвело до передчасного та необґрунтованого висновку про закриття кримінального провадження.
Необхідно зазначити, що закриття кримінального провадження є одним із способів його остаточного вирішення, тому прийняття даного рішення можливе після всебічного, повного та об`єктивного дослідження всіх обставин провадження та оцінки слідчим зібраних та перевірених доказів у їх сукупності.
Закриття кримінального провадження - це закінчення досудового розслідування, яке відбувається в силу наявності обставин, що виключають кримінальне провадження або за наявності підстав для звільнення особи від кримінальної відповідальності.
Поряд з тим, як вбачається з матеріалів кримінального провадження№12018140110000448, слідчий закриває таке постановою у зв`язку з відсутністю події кримінального правопорушення, посилаючись на підставу, викладену в ч.1 п.2 ст.284 КПК України.
Пунктом 2 частини 1 статті 284 КПК України визначено, що кримінальне провадження закривається в разі, якщо встановлена відсутність в діянні складу кримінального правопорушення.
Отже, зазначене процесуальне рішення слідчого про закриття кримінального провадження не відповідає вимогам кримінального процесуального кодексу України.
Під час кримінального провадження прокурор, слідчий зобов`язані неухильно додержуватися вимог Конституції України, Кримінального процесуальногокодексу, вимог інших актів законодавства, а такожзобов`язані всебічно, повно і неупереджено дослідити обставини кримінального провадження, виявити як ті обставини, що викривають, так і ті, що виправдовують підозрюваного, надати їм належну правову оцінку та забезпечити прийняття законних і неупереджених процесуальних рішень.Прокурор, слідчий зобов`язані в межах своєї компетенції розпочати досудове розслідування в разі надходження заяви (повідомлення) про вчинення кримінального правопорушення, а також вжити всіх передбачених законом заходів для встановлення події кримінального правопорушення та особи, яка його вчинила. Зазначене по своїй суті відповідає вимогам законності та публічності згідно норм кримінального процесуального кодексу (ст.ст. 3, 9).
Слідчий, прокурор за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінюють кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв`язку для прийняття відповідного процесуального рішення. Жоден доказ не має наперед встановленої сили (ст.94 КПК України).
Враховуючи вищенаведене, приходжу до переконання, що оскаржувана постанова старшого слідчого винесена передчасно, без належної оцінки зібраних та перевірених доказів у їх сукупності, не досліджено повно і всебічно усіх обставин провадження, а тому скарга на постанову слідчого про закриття кримінального провадження є такою, що підлягає задоволенню з поновленням строку на її подання , а постанова слідчого - скасуванню, з поверненням матеріалів кримінального провадження слідчому відділенню Дрогобицького ВП для проведення досудового розслідування. Під час досудового розслідування необхідно з?ясувати усі обставини кримінального провадження, а також вжити заходів щодо ефективного (повного та всебічного) його проведення.
Керуючись ст. ст. 303 - 307 КПК України, слідчий суддя, -
п о с т а н о в и в:
Поновити Комунальному підприємству «Комбінат міського господарства» строк подання скарги на постанову слідчого про закриття кримінального провадження.
Скаргу Комунального підприємства «Комбінат міського господарства» задоволити.
Скасувати постанову слідчого СВ Дрогобицького ВП ГУ НП у Львівській області ОСОБА_4 від 30.06.2018 про закриття кримінального провадження, внесеного 24.02.2018 до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12018140110000448.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали виготовлено 14.06.2019.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 10.06.2019 |
Оприлюднено | 17.02.2023 |
Номер документу | 82518372 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за скаргами на дії та рішення правоохоронних органів, на дії чи бездіяльність слідчого, прокурора та інших осіб під час досудового розслідування рішення слідчого про закриття кримінального провадження |
Кримінальне
Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області
Грицай М. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні