ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКО Ї ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"14" грудня 2009 р. Справа № 29/150-09-3714
За позовом відкритого акц іонерного товариства "Енерго постачальна компанія Одесао бленерго";
до відповідача суб'єкта пі дприємницької діяльності-фі зичної особи ОСОБА_1
про стягнення 44 458, 85 грн.
Суддя Аленін О.Ю.
Представники:
Від позивача: Скрібікова В. Г.- довіреність;
Від відповідача: ОСОБА_2 - довіреність; ОСОБА_1
Суть спору: відкрите акціонерне товариство "Енер гопостачальна компанія "Одес аобленерго" звернулось до су ду з позовом до суб'єкта підпр иємницької діяльності-фізич ної особи ОСОБА_1 про стяг нення заборгованості за недо враховану електричну енергі ю по акту № 014658 від 21.08.07р. про поруш ення “Правил користування ел ектричної енергії” в сумі 44 458 , 85 грн.
Ухвалою від 14.09.09р. строк розгляду справи продовжено до 23.10.09р. відповідно до вимог ст . 69 ГПК України.
Ухвалою від 16.10.09р. строк розгляду справи продовжено до 23.12.09р. відповідно до вимог ст . 69 ГПК України.
У судовому засіданні 04.12.09р. оголошувалася перерва д о 14.12.09р. згідно ст. 77 ГПК України.
26.08.09р. представником ві дповідача було подано відзив на позовну заяву, в якому, ост анній зазначає, що акт № 014658 від 21.08.07р. був складений працівник ами працівниками ВАТ “Одесао бленерго” із суттєвими поруш еннями вимог п. 6.41 “Правил кори стування електричної енергі ї, а саме даний акт підписаний особою, яка не приймала участ і у перевірці та в акті відсут ні паспортні дані струмоприй мачів споживача. У зв' язку з чим, відповідач просить відм овити позивачу у задоволенні позовних вимог
16.10.09р. позивач надав зап еречення на відзив на позовн у заяву, в якому не погоджуєть ся із доводами відповідача, в икладеними у відзиві на позо в, вказуючи на те, що сума недо рахованої електричної енерг ії в розмірі 44 458, 85 грн. була визн ачена відповідачу правомірн о у відповідності до п. 6.42 ПКЕЕ та 2.9 Методики визначення обся гу та вартості електричної е нергії, не облікованої внасл ідок порушення споживачами п равил користування електрич ною енергією.
Розглянувши у відкри тому судовому засіданні мате ріали справи, заслухавши пре дставників сторін, оцінивши докази які мають значення дл я справи, - суд встановив:
08.08.03р. між відкритим акц іонерним товариством "Енерго постачальна компанія "Одесао бленерго" та суб'єктом підпри ємницької діяльності-фізичн ою особою ОСОБА_1 було укл адено договір про постачання електричної енергії № 630. Відп овідно до умов даного догово ру позивач постачає електрич ну енергію відповідачу, а від повідач оплачує вартість еле ктричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовам и цього договору та додаткам и до договору, що є його невід' ємними 21.08.07р.
21.08.07р. уповноваженими п редставниками ВАТ "Одесаобле нерго" було проведено переві рку щодо дотримання “Правил користування електричної ен ергії” підприємствами, орган ізаціями та фізичними особам и - приватними підприємцями . В ході проведення даної пере вірки на об' єкті відповідач а - магазин-бар, який розташо ваний за адресою: вул. Кас'янен ка, 19, с. Лески, Комінтернівсько го району, Одеської області б уло виявлено наступне поруше ння “Правил користування еле ктричної енергії”, а саме: схо ване підключення без обліков ого проводу 2х2,5 мм2+2х2,5 мм2 з мідн ою жилкою в підсобному примі щенні магазину до кабелю ВАТ “Одесаобленерго”. При відкл юченні об' єкту з питаючого центру ТП № 714, електрична енер гія, що споживалася у приміще нні магазину, приладом облік у не враховувалася.
Даний факт був зафікс ований в акті № 014658 від 21.08.07р., який був складений та підписаний представниками позивача. Ві дповідач від підпису відмови вся, про що працівниками ВАТ “ Одесаобленерго” був складен ий та підписаний відповідний акт відмови від підпису.
03.09.09р. комісією Комінте рнівського РЕМ ВАТ „Одесаобл енерго” було розглянуто пору шення зазначене в акті № 014658 ві д 21.08.07р. та прийняте рішення щод о донарахування споживачу не дорахованої електричної ене ргії, згідно з п. 2.9 "Методики об числення обсягу та вартості електричної енергії, не облі кованої внаслідок порушення споживачами "Правил користу вання електроенергією", затв ердженою Постановою НКРЕ № 562 від 04.05.2006р., про що було складено Протокол засідання комісії № 31.
Згідно ст. 6.41 "Правил ко ристування електроенергією ” у разі виявлення уповнова женим представником постача льника електричної енергії, від якого споживач одержує е лектричну енергію, або елект ропередавальної організаці ї порушень цих Правил або умо в договору на місці оформлює ться двосторонній акт поруше нь за встановленою формою.
Так, на підставі акту № 014658 від 21.08.07р. та відповідно до п . 6.40 "Правил користування елект роенергією", п.п. 2.1, 2.6, 2.9 "Мет одики обчислення обсягу та в артості електричної енергії , не облікованої внаслідок по рушення споживачами” спожив ачу була нарахована сума нед оврахованої електричної ене ргії та виписаний рахунок на суму 44 458, 85 грн. За твердженням п озивача дана сума, відповіда чем залишається неоплаченою , що примусило його до звернен ня до господарського суду із позовом про стягнення забор гованості у розмірі 44 458, 85 грн.
В ході розгляду справ и судом було встановлено, що 19 .02.01р. між ВАТ “Одесаобленерго” (Орендодавець) та суб'єктом пі дприємницької діяльності-фі зичною особою ОСОБА_1 (Оре ндар) було укладено договір о ренди № 3. Згідно даного догово ру Орендодавець передав Орен дарю приміщення загальною пл ощею 110 м.кв., що розташоване за адресою: с. Лески, Комінтернів ський район, Одеська область для розміщення продовольчог о магазину.
20.08.07р. пожежною інспекц ією Комінтернівського район у Одеської області було пров едено планову перевірку вище вказаного об' єкту торгівлі та складено припис про усуне ння вимог пожежної безпеки, я ким було зобов' язано, зокре ма, п. 3 - електричну провідку о світлювальної мережі та елек тричної щитової виконати згі дно вимог ПУЕ (ППБУ п. 5.1.15) та п. 6 - місця з' єднання, відгалуже ння та окінцювання жил прово дів і кабелів виконати за доп омогою опресування, зварюван ня, пайки або затискачів (гвин тових, болтових) (ППБУ п. 5.1.7).
У відповідності до п. 1 Правил пожежної безпеки в Ук раїни, затверджених Наказом Міністерства України з питан ь надзвичайних ситуацій від 19.10.04р. № 126, зареєстрованих в Міні стерстві юстиції України 04.11.04р . № 1410/10009 (із змінами та доповненн ями, внесеними наказом Мініс терства України з питань над звичайних ситуацій та у спра вах захисту населення від на слідків Чорнобильської ката строфи від 18.02.09р. № 128) Правила по жежної безпеки в України є об ов' язковими для виконання в сіма центральними і місцевим и органами виконавчої влади, органами місцевого самовряд ування, підприємствами, уста новами, організаціями (незал ежно від виду їх діяльності т а форм власності), посадовими особами та громадянами. Прав ила встановлюють загальні ви моги з пожежної безпеки, чинн ість яких поширюється на під приємства, установи, організ ації та інші об' єкти (будівл і, споруди, технологічні ліні ї тощо), а також житлові будинк и, що експлуатуються, будують ся, реконструюються, технічн о переоснащуються і розширюю ться за винятком підземних с поруд та транспортних засобі в, вимоги до яких визначаютьс я у спеціальних нормативних документах. Забезпечуючи пож ежну безпеку, також слід керу ватися стандартами, будівель ними нормами, Правилами улаш тування електроустановок та ДНАОП 0.00-1.32-01 „Правила будови ел ектроустановок. Електрообла днання спеціальних установо к”, нормами технологічного п роектування та іншими нормат ивними актами, виходячи зі сф ери їх дії, які регламентують вимоги пожежної безпеки
Відповідно п. 5.1.15. ППБУ п рокладання проводів (кабелів ) поверхнею горючих основ (кон струкцій, деталей), улаштуван ня вводів у будівлі повинно з дійснюватися згідно з ПУЕ та ДНАОП 0.00-1.32-01.
У разі відкритого про кладання незахищених провод ів та захищених проводів (каб елів) з оболонками з горючих м атеріалів відстань від них д о горючих основ (конструкцій , деталей) повинна становити н е менше 0,01 м. У разі неможливост і забезпечити вказану відста нь провід (кабель) слід відокр емлювати від горючої поверхн і шаром негорючого матеріалу , який виступає з кожного боку проводу (кабелю) не менше ніж на 0,01 м.
У разі схованого прок ладання таких проводів (кабе лів) їх необхідно ізолювати в ід горючих основ (конструкці й) суцільним шаром негорючог о матеріалу. Після закінченн я прокладання складається ак т проведення схованих робіт.
Договором про корист ування електричною енергією від 08.08.03р. була обумовлена бала нсова належність електромер еж та установок і межа відпов ідальності за стан та обслуг овування електромереж та уст ановок як з боку постачальни ка, так і з боку споживача (Дод аток 7 до договору про постача ння № 630 від 08.08.2003р.).
Пунктом 4 Додатку до да ного договору передбачено, щ о споживач несе відповідальн ість за: кабельну перекідку в ід оп. №10 ф.3 ПЛ-0,4 кВ від ТП №741 довж иною 0,030 км, марка кабелю АВВГ - (3 х10+1х6); а також внутрішні силове та електроосвітлювальне обл аднання.
Основні організаційн і й технічні вимоги до експлу атації електроустановок та е лектрообладнання споживачі в встановлені „Правилами тех нической зксплуатации злект роустановок потребителей", з атверджені начальником Голо вдерженергонагляду Міненер го СРСР 21.12.84 року (які діяли на ч ас укладення Договору про по стачання електричної енергі ї) та Правилами технічної екс плуатації електроустановок споживачів, затверджених На казом Міністерства палива та енергетики України від 25.07.06р. № 258 та зареєстрованих Міністер ством юстиції України від 25.10.06 р. Ці правила, відповідно п. 1.1. у становлюють основні організ аційні й технічні вимоги до е ксплуатації електроустано вок та електрообладнання споживачів.
Згідно п.5.1.2. даних Прав ил власник електроустанов ки повинен забезпечити: ор ганізацію експлуатації еле ктроустановок (електротехн ічного та електротехнолог ічного обладнання) згідно з в имогами цих Правил, інших чин них НД та „Правил користуван ня електричною енергією”; на дійної роботи електроустано вок і безпечного їх обслугов ування; виконання заходів із запобігання використанню те хнологій і методів роботи, що негативно впливають на навк олишнє природне середовище; дотримання встановлених ре жимів споживання електрично ї енергії та потужності; вико нання приписів органів держа вного нагляду.
Крім того, п. 5.3.1. Правил п ередбачено, що у кожного спож ивача повинна бути, така техн ічна документація, як, зокрем а, акти розмежування електри чних мереж за балансовою нал ежністю та експлуатаційною в ідповідальністю між спожива чем і електропередавальною о рганізацією.
Відповідно п. 5.3.3. Прави л усі зміни в електроустанов ках, зроблені під час експлуа тації, повинні відображатись у схемах і кресленнях за підп исом особи, відповідальної з а електрогосподарство, із за значенням дати внесення змін . Електричні (технологічні) сх еми повинні переглядатися на їх відповідність фактичним експлуатаційним не рідше одн ого разу на три роки з відмітк ою в них про перевірку.
Як свідчать матеріал и справи, на момент складання Акту №014658 про порушення Правил користування ел ектричною енергією, на а дресу ВАТ „Одесаобленерго " в особі Комінтернівського Р ЕМ не надходило будь яких зая в, щодо змін в схемі електричн ого підключення об'єкту абон енту, що є порушенням п. 9.1 Дог овору № 630 від 08.08.2003р. з боку відпо відача.
Згідно п. 6.40 „Правил кор истування електричною енерг ією”, затверджених постаново ю НКРЕ від 31.07.96 N 28, зареєстровани х у Міністерстві юстиції Укр аїни 02.08.96 за N 417/1442 (у редакції пост анови НКРЕ від 17.10.2005 N 910, зареєс трованої у Міністерстві юст иції України 18.11.2005 за N 1399/11679) у ра зі виявлення у споживача пош коджень або зриву пломб елек тропередавальної організац ії та/або пломб держповірки а бо за умови збереження ціліс ності пломб держповірки та е лектропередавальної органі зації пошкодження розрахунк ових приладів обліку (розбит е скло, пошкодження ціліснос ті корпусу приладу обліку то що), встановлення перемички, ш унтуючої коло струму лічильн ика, використання різного ро ду пристроїв з метою зменшен ня показів приладу обліку, не санкціонованого втручання у параметри багатофункціонал ьних лічильників, порушення цілісності ізоляції вторинн их кіл трансформаторів струм у чи напруги, знеструмлення к іл струму або кіл напруги при ладу обліку, самовільного вс тановлення споживачем транс форматорів струму чи напруги , коефіцієнти трансформації яких не відповідають указани м на паспорті (табличці) транс форматора та/або вказаним у д оговорі про постачання, інши х дій або бездіяльності спож ивача з метою зниження значе ння показів засобу обліку, по кази розрахункового засобу о бліку не враховуються, а елек тропередавальна організаці я (постачальник електричної енергії за регульованим тари фом) здійснює перерахунок об сягу фактично спожитої елект ричної енергії за період від дня останнього контрольного огляду засобу обліку предст авником електропередавальн ої організації (постачальник а електричної енергії за рег ульованим тарифом) чи фактич но проведеної і підтверджено ї актом технічної перевірки роботи схеми комерційного об ліку, що мала передувати вияв ленню порушень, але цей періо д має не перебільшувати шест и місяців.
Якщо у споживача елек тричної енергії виявлено під ключену та/або приєднану поз а розрахунковим засобом облі ку приховану проводку пристр ій, що занижує покази засобу о бліку, порушення умов монтаж у, виявити які представник по стачальника електричної ене ргії при попередніх відвідув аннях не мав можливості, спож ивачу робиться перерахунок о бсягу фактично спожитої елек тричної енергії з дати допус ку електроустановок спожива ча в експлуатацію, але не біль ше трьох років.
Відповідно до п. 6.41 ПКЕЕ (у редакції постанови НКРЕ ві д 22.11.2006р.), у разі виявлення уповн оваженим представником пост ачальника електричної енерг ії, від якого споживач одержу є електричну енергію, або еле ктропередавальної організа ції порушень цих Правил або у мов договору на місці виявле ння порушення у присутності представника споживача офор мляється двосторонній акт по рушень. В акті мають бути зазн ачені зміст виявленого поруш ення із посиланням на відпов ідні пункти цих Правил та вих ідні дані, необхідні та доста тні для визначення обсягу не доврахованої електричної ен ергії та/або суми завданих сп оживачем збитків. За необхід ності в акті зазначаються за ходи, яких необхідно вжити дл я усунення допущених порушен ь.
Акт складається в дво х примірниках, один з яких пер едається або надсилається сп оживачеві.
У разі відмови спожив ача підписати акт в ньому роб иться запис про відмову. У цьо му разі акт вважається дійсн им, якщо він підписаний не мен ше ніж трьома уповноваженими представниками постачал ьника електричної е нергії
(електропередавальної орг анізації).
Споживач має право по дати пояснення і зауваження щодо змісту акта, які зазнача ються в акті, а також викласти мотиви своєї відмови від йог о підписання.
Акт підписують тільк и особи, які брали участь в кон трольному огляді або технічн ій перевірці. Договору на міс ці оформляється двосторонні й акт порушень за встановлен ою формою.
СПД ФО ОСОБА_1 відм овився від підпису в Акті № 014658 від 21.08.2007р., про що зроблений відповідний запис.
Перерахунок обсягу ф актично спожитої електрично ї енергії та його вартості зд ійснюється відповідно до Мет одики визначення обсягу та в артості електричної енергії , не облікованої внаслідок по рушення споживачами правил к ористування електричною ене ргією, затвердженої постанов ою НКРЕ від 4 травня 2006 року N 562 (із змінами від 08.02.1007р. №154), за тарифа ми, що діяли протягом спожива ння електричної енергії з по рушенням.
В обґрунтування свої х вимог позивач посилається на п. 2.6, 2.7, 2.8, 2.9 Методики визначенн я обсягу та вартості електри чної енергії, не облікованої внаслідок порушення спожива чами правил користування еле ктричною енергією та визнача є період для розрахунку недо рахованої електричної енерг ії в три роки, оскільки зазна чене порушення мало ознаки п рихованого підключення, яке могло бути виявлене при попе редніх відвідуваннях.
Згідно з пунктом 1 Мето дики визначення обсягу та ва ртості електричної енергії, не облікованої внаслідок пор ушення споживачами правил ко ристування електричною енер гією, ця Методика встановлює порядок визначення обсягу т а вартості електричної енерг ії, не облікованої внаслідок порушення споживачами „Прав ил користування електричною енергією”
Згідно пп. 7 пункту 2.1 да ної Методики вона застосовує ться у частині самовільного підключення до електричної м ережі електроустановок, стру моприймачів або електропров одки поза розрахунковими зас обами обліку електричної ене ргії без порушення схеми обл іку.
Згідно п. 2.9. Методики у разі виявлення у споживача п орушень, зазначених у підпун кті 7 пункту 2.1 цієї Методики, ро зрахунковий добовий обсяг сп оживання електричної енергі ї через проводи (кабелі), якими здійснене самовільне підклю чення (Wдоб.с.п., кВт·год), розрах овується за формулою (2.7) Метод ики. Кількість днів у періоді , за який здійснюється перера хунок, визначається за форму лою (2.6) Методики.
У разі здійснення сам овільного підключення поза р озрахунковим засобом обліку прихованою електропроводко ю, виявити яку представники е лектропередавальної органі зації під час проведення кон трольного огляду засобу облі ку не мали можливості, спожив ачу робиться перерахунок за користування електричною ен ергією з дати останньої техн ічної перевірки або допуску електроустановки споживача в експлуатацію (у разі, коли т ехнічна перевірка в період з дати допуску електроустанов ки споживача в експлуатацію та до дати виявлення порушен ня не проводилась), але не біль ше ніж за три роки.
Суд не може погодитис ь з визначенним позивачем пе ріодом - 3 роки для розрахунк у недорахованої електричної енергії, оскільки, на думку су ду, виявлене порушення не є пр ихованим, таке порушення мог ло бути виявлене представни ками енергопостачальної орг анізації при попередніх відв ідуваннях, що, зокрема, підтве рджується результатами пере вірки, проведеної пожежною і нспекцією Комінтернівськог о району Одеської області в п риміщенні електричної щитов ої, вільному для доступу.
Приймаючи до уваги ви щевикладене, судом було здій снено перерахунок суми боргу за недовраховану електричну енергію по акту № 014658 від 21.08.07р. пр о порушення ПКЕЕ за шість міс яців, згідно ч. 1 п. 6.40 „Правил кор истування електричною енерг ією”, яка становить 8 982 грн.
На підставі вищевикл аденого суд вважає, що позовн і вимоги позивача підлягають частковому задоволенню, з ві дповідача підлягає стягненн ю заборгованість за недоврах овану електричну енергію в с умі 8 982 грн.
Витрати по сплаті державн ого мита та ІТЗ судового проц есу віднести за рахунок відп овідача пропорційно розміру задоволених позовних вимог, відповідно до вимог ст.ст. 44, 49 Г ПК України.
Керуючись ст. ст. 44, 49, ст. 82-85 Гос подарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити частк ово.
2. Стягнути з суб'єкта підпри ємницької діяльності-фізичн ої особи ОСОБА_1 (АДРЕСА_ 1, код ЄДРПОУ НОМЕР_1) на ко ристь Відкритого акціонерно го товариства "Енергопостача льна компанія "Одесаобленерг о" (65023, м. Одеса, вул. Садова, 3, код Є ДРПОУ 00131713) заборгованість за н едовраховану електричну ене ргію в сумі 8 982 грн., державне ми то 89, 82 грн. та витрати на ІТЗ суд ового процесу 23, 84 грн.
3. В решті позовних вимог від мовити.
Рішення суду набирає за конної сили в порядку ст. 85 ГПК України.
Наказ видати згідно ст. 116 ГПК України.
Рішення підписано 18.12.2009 рок у.
Суддя
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 14.12.2009 |
Оприлюднено | 18.12.2010 |
Номер документу | 8255405 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Аленін О.Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні