Постанова
від 26.06.2019 по справі 636/1048/17
ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 червня 2019 року

м.Харків

Справа № 636/1048/17

Провадження № 22-ц/818/1897/19

Харківський апеляційний суд в складі колегії суддів судової палати у цивільних справах:

головуючого - Овсяннікової А.І.

суддів - Коваленко І.П., Сащенко І.С.

учасники справи:

позивач ОСОБА_1

відповідач Садівниче товариство Милосердя Товариства інвалідів Фрунзенського району м. Харкова,

Голова правління Садівничого товариства Милосердя Товариства інвалідів Фрунзенського району м. Харкова Карталов Олександр Васильович

розглянув у порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи апеляційну скаргу Садівничого товариства Милосердя Товариства інвалідів Фрунзенського району міста Харкова на рішення Фрунзенського районного суду міста Харкова від 16 січня 2019 року у складі судді Горпинич О.В. по справі №636/1048/17 за позовом ОСОБА_1 до Садівничого товариства Милосердя Товариства інвалідів Фрунзенського району м. Харкова, Голови правління Садівничого товариства Милосердя Товариства інвалідів Фрунзенського району м. Харкова Карталова Олександра Васильовича про визнання дій незаконними, визнання незаконними та скасування протоколу загальних зборів № 1 від 16 серпня 2014 року, визнання незаконним та скасування рішення про зупинення подачі напруги від 16 серпня 2014 року, зобов`язання вчинити певні дії, стягнення матеріальної та моральної шкоди,-

ВСТАНОВИВ:

У березні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Садівничого товариства Милосердя Товариства інвалідів Фрунзенського району м. Харкова про визнання незаконним відключення від мережі електропостачання та зобов`язання відновити електропостачання.

В обґрунтування позову з урахуванням уточнень зазначив, що він був членом садівничого товариства Милосердя з 1992 року. Товариство здійснює свою діяльність на земельній ділянці, наданої в постійне користування для організації колективного саду загальною площею 54 га в 415 ділянок.

11 листопада 1997 року він приватизував земельну ділянку № НОМЕР_1 в СТ Милосердя в межах згідно з планом, видано Державний акт на право приватної власності на землю. 18 жовтня 2013 року проведено державну реєстрацію права власності на земельну ділянку, отримано кадастровий номер, внесений запис про право власності до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Після оформлення права власності на земельну ділянку 16 листопада 2013 року він подав до СТ Милосердя заяву про виключення його з членів товариства.

11 березня 2017 року головою правління СТ Милосердя ОСОБА_2 неправомірно здійснено відключення його земельної ділянки від електропостачання, про що він дізнався 15 березня 2017 року. Будь-яких пояснень щодо підстав відключення електропостачання голова правління СТ Милосердя йому не надав, ніяких попереджень щодо майбутнього відключення він також не отримував.

В акті б/н від 11 березня 2017 року підставою для відключення вказано рішення зборів та п. 11.6 Статуту.

Згідно вимогам Статуту товариства відключення від електрозабезпечення мало бути здійснено на підставі рішення правління, що мало бути оформлене протоколом засідання правління з обов`язковою присутністю не менше 2/3 членів, присутність яких має бути підтверджена протоколом реєстрації, до протоколу загальних зборів обов`язково має додаватись протокол реєстрації його учасників як підтвердження кількості зазначених в протоколі осіб, з зазначенням прізвища, ім`я, по-батькові учасника товариства, підписом учасника. Протокол реєстрації учасників не наданий, а отже протокол загальних зборів товариства є незаконним, та не може бути підставою для відключення електроенергії від загальної електричної мережі. Посилання в протоколі № 1 загальних зборів товариства припинення подачі йому електричної енергії наявність в нього боргів перед товариством за платежами за період з 2009-2013 роки не відповідає дійсності.

Враховуючи вимоги чинного законодавства та роз`яснення НКРЕКП - Садівниче товариство як оператор малої системи розподілу (суб`єкт, який утримує та обслуговує електричні мережі) має право самостійно укладати договори зі споживачами на своїй території щодо користування електричною енергією.

Неправомірними діями голови правління СТ Милосердя ОСОБА_2 йому спричинені моральні та фізичні страждання, стан здоров`я погіршився. Він впродовж кількох місяців вимушений звертатись до чисельних установ та організації, за допомогою, вимагаючи захистити його та його родину від свавілля СТ Милосердя . Незаконні дії керівництва СТ Милосердя призвели до того, що він та його родина не змогла посадити врожай, через відсутність електричної енергії не працював насос для свердловини для підняття води на поверхню, у зв`язку із чим йому завдано збитків в розмірі 4000 грн.

Просить визнати незаконними дії голови правління СТ Милосердя товариства інвалідів Фрунзенського району м. Харкова ОСОБА_2 про відключення від електропостачання абонента земельної ділянки № НОМЕР_1 ; визнати незаконним та скасувати протокол загальних зборів СТ Милосердя № 1 від 16 серпня2014 року; визнати незаконним та скасувати рішення про зупинення подачі напруги від загальної мережі за невиконання п. 11.6 Статуту СТ Милосердя , прийняте на загальних зборах СТ Милосердя 16 серпня 2014 року; зобов`язати СТ Милосердя відновити постачання електричної енергії абонента земельної ділянки № НОМЕР_1 шляхом підключення його ділянки до загальної мережі електропостачання; зобов`язати СТ Милосердя товариства інвалідів Фрунзенського району м. Харкова укласти із ним договір на користування електричною енергією з відкриттям особового рахунку у відповідності до розділу ІХ Кодексу систем розподілу, затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 310, стягнути моральну шкоду в розмірі 20000 грн. з голови правління СТ Милосердя та 4000 грн. з СТ Милосердя , а також витрати на правничу допомогу в розмірі 3000 грн.

Відповідач СТ Милосердя проти позову заперечував. ОСОБА_1 не є абонентом енергопостачальної організації, в нього відсутня проектно-кошторисна документація. Позивач здійснює всі роботи на електрообладнанні, яке належить відповідачу. Згідно з договором № 14434 від 13 вересня 2004 року з АК Харківобленерго Товариство має право, проте не зобов`язано організовувати подання електроенергії тільки в садові будинки садового товариства. Домоволодіння позивача знаходиться на приватизованій земельній ділянці та до числа садових будинків не відноситься. ІНФОРМАЦІЯ_1 року позивач добровільно вийшов зі складу членів СТ Милосердя . ОСОБА_2 рішенням правління від 09 квітня 2017 року звільнений від обов`язків голови за станом здоров`я. СТ Милосердя не може бути абонентом та не має права здійснювати торгівлю електроенергією, оскільки це не передбачено чинним законодавством. Всі питання, починаючи від технічних умов проектно-кошторисної документації, установки сертифікованих приладів йому необхідно вирішити з енергопостачальною організацією без використання електрогосподарства, яке належить СТ Милосердя , оскільки виконувати вищевказані роботи на території приватного домоволодіння позивача Товариство не має права. Позивач не надає розрахунку понесеної шкоди та доказів, що вона була спричинена ,а тому підстав для стягнення 4000 грн. немає. Також, ОСОБА_1 на даний час не має бажання здійснити електрифікацію свого домоволодіння з виготовленням проекту та з врахуванням можливостей енергопостачальної організації без врахування коштів, матеріалів та електромережі СТ Милосердя . Позивач на сьогоднішній день не має проекту електрифікації його будинку, в нього відсутній сертифікований, опломбований спеціалістами енергонагляду електролічильник. Вимоги позивача щодо спонукання відповідачів до підключення його домоволодіння до електричних мереж СТ та подачу електроенергії не відповідають вимогам закону, оскільки укладання договорів може бути тільки добровільним, за згодою сторін. Такої згоди Товариство надати не може, так як у товариства відсутні спеціалісти, матеріали та інші можливості, щоб брати на себе такі зобов`язання та виконувати їх у законний спосіб.

Рішенням Фрунзенського районного суду міста Харкова від 16 січня 2019 року позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково.

Визнано незаконним відключення Садівничим товариством Милосердя Товариства інвалідів Фрунзенського району м. Харкова від постачання електричної енергії абонента земельної ділянки № НОМЕР_1 , розташованої за адресою: Харківська область, Чугуївський район, Малиновська селищна рада, зона 08 ст 06 - ОСОБА_1 .

Зобов`язано Садівниче товариство Милосердя відновити постачання електричної енергії абонента земельної ділянки № НОМЕР_1 ОСОБА_1 шляхом підключення до загальної мережі електропостачання.

В решті позовних вимог - відмовлено.

Стягнуто з СТ Милосердя Товариства інвалідів Фрунзенського району м. Харкова на користь Держави судовий збір в сумі 640 гривень.

Стягнуто з ОСОБА_1 на користь Держави судовий збір в сумі 1 920 гривень.

Рішення мотивовано тим, що заборгованості з оплати за спожиту електроенергію у позивача не існувало, розкрадання електричної енергії не встановлено, то передбачені законом підстави для припинення енергопостачання до належної ОСОБА_1 земельної ділянки були відсутні. Права позивача підлягають захисту шляхом визнання дій садівничого товариства Милосердя з відключення електроенергії незаконними та зобов`язання Садівниче товариство Милосердя відновити електропостачання до садового будинку на земельній ділянці АДРЕСА_1 . Визнання незаконним саме протоколу загальних зборів не відповідає встановленим законом способам захисту права, передбаченого ЦК України, тому позов в цій частині задоволенню не підлягає. Матеріали справи не містять доказів відмови відповідача від укладення договору на користування електричною енергією з позивачем, а тому підстав для зобов`язання укласти договір в рахунок майбутнього порушення прав позивача немає. ОСОБА_1 не надано доказів спричинення матеріальної та моральної шкоди з боку СТ Милосердя , а тому позов в цій частині задоволенню не підлягає.

В апеляційній скарзі СТ Милосердя Товариства інвалідів Фрунзенського району міста Харкова просить рішення суду у частині задоволення позову скасувати та ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні позову.

Однією із підстав відключення електропостачання було наявність у позивача заборгованості у розмірі 586грн. Лічильник позивача є несертифікованим і ніколи не проходив експертної перевірки на його відповідність вимогам ДСТУ, знаходиться цей лічильник у місці, до якого товариство не має вільного доступу.

Договір про постачання електричної енергії від 13 вересня 2004 року № 14434 укладений між АК Харківобленерго та Садівничим товариством Милосердя втратив чинність на підставі Додаткової угоди про внесення змін від 30 серпня .2011року.

У відзиві на апеляційну скаргу ОСОБА_1 просить апеляційну скаргу залишити без задоволення.

Його лічильник проходив експертизу, має пломбу і знаходиться у вільному доступі. Зазначає щодо відсутності заборгованості за послуги з електропостачання.

Колегія суддів, вислухав суддю - доповідача, дослідив матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги вважає, що скарга не підлягає задоволенню.

Як встановлено судом і підтверджується матеріалами справи ОСОБА_1 був членом СТ Милосердя , у зв`язку з чим йому була надана у користування земельна ділянка за № 159.

11 листопада 1997 року на підставі рішення виконкому Малинівської селищної ради Чугуївського району № 52/55 від 12 серпня 1997 року ОСОБА_1 передана у власність земельна ділянка № НОМЕР_1 , площею 0,12 га. в межах згідно з планом. Державний акт на право приватної власності на землю зареєстровано в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю № 3328.

01 листопада 2013 року ОСОБА_1 здійснено державну реєстрацію права власності на земельну ділянку, отримано кадастровий номер: НОМЕР_2 , номер запису про право власності: 3205640.

У 2013 році ОСОБА_1 подав до СТ Милосердя заяву про виключення його з членів Товариства.

Згідно протоколу №1 від 16 серпня 2014 року задоволено заяву ОСОБА_1 про вихід з членів товариства.

Згідно акту б/н від 11 березня .2017 року про відключення від електроенергії, власнику ділянки № 159 було виконано повне обмеження поставки електроенергії, виконане шляхом відключення від загальної мережі.

Задовольняючи частково позовні вимоги ОСОБА_1 суд першої інстанції обґрунтовано виходив з тих обставин, що відключення земельної ділянки позивача від електропостачання не відповідало вимогам закону.

Відповідно до ст. 25 Закону України Про електроенергетику споживачі електричної енергії мають право, крім іншого, на приєднання та підключення до електричної мережі, за умови виконання правил приєднання електроустановок до електричних мереж.

Згідно п. 2,35, 27 Правил користування електричною енергією для населення, електропостачальник - учасник ринку електричної енергії України, який купує електричну енергію на цьому ринку з метою її продажу та/або постачання споживачам; побутовий споживач - фізична особа, яка використовує електричну енергію для задоволення власних побутових потреб на підставі договору про користування електричною енергією з електропостачальником.

Енергопостачальник має право відключити побутового споживача у разі:самовільного підключення до електричної мережі; розкрадання електричної енергії, навмисного пошкодження засобу обліку та зриву пломби; порушення термінів сплати за спожиту електричну енергію у порядку, визначеному пунктом 27 цих Правил, або порушення умов договору про реструктуризацію заборгованості; неоплати за встановлення нового засобу обліку відповідно до пункту 17 або інших платежів згідно з цими Правилами; невиконання припису Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної енергії; зниження показників якості електричної енергії з вини побутового споживача.

У разі несплати за спожиту електричну енергію протягом 10 днів після терміну, зазначеного у договорі чи платіжному документі, та неотримання енергопостачальником повідомлення про оплату на 20 день споживачу надсилається попередження про відключення електричної енергії. У разі несплати за спожиту електричну енергію на 30 день після отримання споживачем попередження енергопостачальник має право відключити споживача від електричної мережі. Забороняється відключення споживачів перед вихідними та святковими днями.

Заперечуючи проти позову СТ Милосердя зазначає, що ОСОБА_1 не є членом товариства та на час відключення мав заборгованість за електричну енергію, що на підставі п. 11.6 Статуту товариства було підставою для відключення його від електропостачання.

Відповідно до п. 1.3.1 Статуту СТ Милосердя , затвердженого загальними зборами членів СТ Милосердя Протокол № 1 від 30 червня 2013 року Товариства є організацією добровільно об`єднаних громадян - землекористувачів, землевласників земельних ділянок, приватних чи наданих в користування в єдину територію із збереженням меж відокремленості їх ділянок на основі договірного, фіксованого членства для спільного ведення садівництва. Виконання Статутних вимог - обов`язкове для всіх членів Товариства, які знаходяться на цій єдиній загальній території.

Згідно до п. 11.6, 11.7 11.7 Статуту Правління садівничого товариства має право вживати заходи дисциплінарного впливу на членів садівничого Товариства у вигляді відключення від мережі електропостачання в наступних випадках:

- за несвоєчасну сплату споживчої електроенергії за витоком 30 календарних днів від строку передбаченому у п. 11.5 Статуту;

- у разі встановлення фактів крадіжки електроенергії, або невідповідності показників лічильника фактично спожитої електроенергії;

- у разі самостійного підключення до колективної мережі електропостачання;

- у разі не виконання приписів комісії з енергозбереження у встановлений термін;

- у разі несвоєчасної сплати членських, цільових внесків на 30-й день від обов`язкової дати сплати.

Відключення електричної енергії забезпечується головою правління товариства на підставі рішення правління та оформлюється актом про відключення, який складається у 2-х примірниках за участі електрика садівничого товариства. Акт з відключення містить дату відключення, підстави за яких сталося відключення, підпис електрика, який здійснив відключення. 1-й примірник надається порушнику, 2-й примірник зберігається у матеріалах правління.

Сторони не заперечують, що ОСОБА_1 наразі не є членом СТ Милосердя . 15 листопада 2013 року позивачем подано заяву про вихід з товариства та загальними зборами членів товариства задоволено його заяву про добровільний вихід із товариства.

Згідно із ст. 1,5 Закону України Про громадські об`єднання - громадське об`єднання - це добровільне об`єднання фізичних осіб та/або юридичних осіб приватного права для здійснення та захисту прав і свобод, задоволення суспільних, зокрема економічних, соціальних, культурних, екологічних, та інших інтересів.

Ніхто не може бути примушений до вступу у будь-яке громадське об`єднання. Належність чи неналежність до громадського об`єднання не може бути підставою для обмеження прав і свобод особи або для надання їй органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування будь-яких пільг і переваг.

Враховуючи, що позивач не є членом Товариства, то підстав для застосування до нього положень Статуту не вбачається.

Договором про постачання електричної енергії від 13 вересня 2004 року № 14434, укладеним між АК Харківобленерго та Садівничим товариством Милосердя та додатковою угодою про внесення змін до Договору про постачання електричної енергії від 30 серпня 2011 року врегульовано стосунки із третьою стороною, об`єктивно присутньою у процесі забезпечення споживача електричною енергією.

Пунктом 8.1.4, 8.1.6 відключення (крім аварійних), виведення в ремонт та ввімкнення після ремонту електроустановок споживачів, які беруть участь у передачі електричної енергії субспоживачам, здійснюється споживачем лише за погодженням з постачальником

У разі заборгованості субспоживача за електричну енергію на вимогу постачальника споживач відключає електроустановки субспоживача у терміни, які доводяться споживачеві постачальником відповідним розпорядженням, або після складання відповідного акту надає можливість постачальнику відключити електроустановки субспоживача.

Згідно акту б/н від 11 березня 2017 року про відключення від електроенергії, складеного у відсутності споживача ОСОБА_1 відключення від постачання електроенергії виконане шляхом відключення від загальної мережі на підставі рішення загальних зборів від 16 серпня 2014 року № 1 та пункту № 11.6 діючого статуту.

Доказів щодо погодження з АК Харківобленерго здійснення такого відключення та наявності вимоги електропостачальної компанії відповідачем не надано.

Доказів щодо наявності інших підстав для відключення від електропостачання, встановлених законом матеріали справи не містять.

За таких обставин вважати, що відключення земельної ділянки ОСОБА_1 від електропостачання відповідає вимогам закону - не можна.

Рішення ухвалено з дотриманням вимог матеріального та процесуального права. Підстав для його скасування не вбачається.

Керуючись ст.ст. 367, 368, 374 ч.1 п.1, 375, 381-384 ЦПК України, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Садівничого товариства Милосердя Товариства інвалідів Фрунзенського району міста Харкова - залишити без задоволення.

Рішення Фрунзенського районного суду міста Харкова від 16 січня 2019 року - залишити без зміни.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена у касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 26 червня 2019 року.

Головуючий - А.І. Овсяннікова

Судді: І.П. Коваленко

І.С. Сащенко

СудХарківський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення26.06.2019
Оприлюднено28.06.2019
Номер документу82701575
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —636/1048/17

Ухвала від 01.12.2021

Цивільне

Фрунзенський районний суд м.Харкова

Ульяніч І. В.

Ухвала від 01.12.2021

Цивільне

Фрунзенський районний суд м.Харкова

Ульяніч І. В.

Ухвала від 23.11.2021

Цивільне

Фрунзенський районний суд м.Харкова

Ульяніч І. В.

Постанова від 26.06.2019

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Овсяннікова А. І.

Ухвала від 22.05.2019

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Черняк Юлія Валеріївна

Ухвала від 16.04.2019

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Овсяннікова А. І.

Ухвала від 16.04.2019

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Овсяннікова А. І.

Ухвала від 04.04.2019

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Овсяннікова А. І.

Ухвала від 01.03.2019

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Овсяннікова А. І.

Ухвала від 25.02.2019

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Овсяннікова А. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні