Постанова
Іменем України
26 червня 2019 року
м. Київ
справа № 495/8607/15-ц
провадження № 61-17578св18
Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду:
головуючого - Червинської М. Є.,
суддів: Антоненко Н. О., Журавель В. І. (суддя-доповідач), Коротуна В. М., Крата В. І.,
учасники справи:
позивач - товариство з додатковою відповідальністю АЛКАЛІЯ ,
відповідачі: ОСОБА_1 , товариство з обмеженою відповідальністю Бессарабія Агро , відділ Держгеокадастру Білгород-Дністровського району Одеської області,
розглянув у порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Білгород-Дністровського районного суду Одеської області від 07 грудня 2016 року в складі судді Чебан Н. В. та ухвалу апеляційного суду Одеської області від 09 березня 2017 року у складі колегії суддів: Заїкіна А. П., Калараш А. А., Сегеди С. М.,
Описова частина
Короткий зміст позовних вимог
У листопаді 2015 року товариство з додатковою відповідальністю АЛКАЛІЯ (далі - ТДВ АЛКАЛІЯ ) звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 , товариства з обмеженою відповідальністю Бессарабія Агро (далі - ТОВ Бессарабія Агро ), відділу Держгеокадастру Білгород-Дністровського району Одеської області про визнання недійсними договорів оренди земельних ділянок та скасування записів про їх державну реєстрацію.
Позов обґрунтований тим, що 01 грудня 2010 року між ТДВ АЛКАЛІЯ та ОСОБА_1 були укладені договори оренди земельних ділянок на території Карналіївської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області площею 4,52 га та 1,65 га строком на 10 років.
Державна реєстрація указаних договорів проведена 18 травня 2012 року відділом Держземкадастру Білгород-Дністровського району Одеської області.
Позивачу стало відомо, що до закінчення строку дії зазначених договорів, 31 травня 2015 року, ОСОБА_1 уклав із ТОВ Бессарабія Агро договори оренди тих же земельних ділянок.
У зв`язку з наведеним товариство, уточнивши позовні вимоги, просило визнати недійсними договори оренди земельних ділянок площею 4,52 га та площею 1,65 га, укладені між ОСОБА_1 та ТОВ Бессарабія Агро , та скасувати їх державну реєстрацію.
Короткий зміст рішення та ухвали судів попередніх інстанцій
Рішенням Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області від 07 грудня 2016 року, залишеним без змін ухвалою апеляційного суду Одеської області від 09 березня 2017 року, позов ТДВ АЛКАЛІЯ задоволено частково.
Визнано недійсним договір оренди від 31 травня 2015 року К-023 земельної ділянки АДРЕСА_1 , площею 4,52 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, укладений між ОСОБА_1 та ТОВ Бессарабія Агро .
Визнано недійсним договір оренди від 31 травня 2015 року К-024 земельної ділянки АДРЕСА_2 , площею 1,65 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, укладений між ОСОБА_1 та ТОВ Бессарабія Агро .
У задоволенні інших позовних вимог ТДВ АЛКАЛІЯ відмовлено.
Рішення судів першої та апеляційної інстанцій мотивовані тим, що оспорені правочини були укладені під час дії попередніх договорів оренди тих самих земельних ділянок, укладених між ОСОБА_1 та ТДВ АЛКАЛІЯ , які зареєстровані у передбаченому законом порядку, не припинили свою дію і не були розірвані.
Правовою підставою для визнання недійсними договорів оренди землі суди зазначили статті 203, 215 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) та статті 13, 18, 20 Закону України Про оренду землі .
Відмовляючи у решті позовних вимог, суди виходили із того, що відповідно до положень чинного законодавства повноваженнями скасування державної реєстрації договорів оренди земельних ділянок наділений державний реєстратор, а не суд.
Короткий зміст касаційної скарги
У червні 2017 року до суду касаційної інстанції надійшла касаційна скарга ОСОБА_1 , у якій він, посилаючись на неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати рішення та ухвалу судів попередніх інстанцій, справу передати на новий розгляд до суду першої інстанції.
Рух справи у суді касаційної інстанції
Ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 20 липня 2017 року відкрито касаційне провадження у справі та витребувано її матеріали з суду першої інстанції.
Справу № 495/8607/15-ц передано до Верховного Суду.
Відповідно до підпункту 4 пункту 1 розділу XIII Перехідні положення ЦПК України касаційні скарги (подання) на судові рішення у цивільних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного цивільного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Ухвалою Верховного Суду від 22 квітня 2019 року справу призначено до судового розгляду в порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи у складі колегії із п`яти суддів.
Аргументи учасників справи
Доводи особи, яка подала касаційну скаргу
Заявник зазначає, що суди належним чином не перевірили, чи була здійснена державна реєстрація договорів оренди землі від 01 грудня 2010 року.
Суди не врахували висновків суду у справі № 495/3337/16-ц про факт відсутності такої реєстрації указаних договорів.
За наслідками внесення до Державного реєстру земель запису видається відповідний витяг, який позивач суду не надав.
Вважає, що оспорені правочини не порушують прав ТДВ АЛКАЛІЯ .
Обставини справи
Суди встановили, що 01 грудня 2010 року між ТДВ АЛКАЛІЯ та ОСОБА_1 укладено договори оренди землі № 116 та № 117, згідно з умовами якого орендодавець надав, а орендар прийняв у строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 4,52 га, у тому числі на зрошені ріллі 4,52 га, та земельну ділянку загальною площею 1,65 га, у тому числі на зрошені ріллі 1,65 га, строком на 10 років.
На останніх сторінках договорів № 116 і № 117 містяться відбитки печатки про їх реєстрацію у відділі Держкомзему у Білгород-Дністровському районі Одеської області та зазначено, що про реєстрацію в Державному реєстрі земель вчинено записи від 18 травня 2012 року за № 512080004001079 і № 512080004001080 відповідно, що підтверджується підписами посадової особи.
Згідно з актом приймання-передачі земельної ділянки ТДВ АЛКАЛІЯ передано в оренду земельну ділянку загальною площею 6,35 га у стані придатному для її використання за цільовим призначенням.
Зазначений акт засвідчений підписом ОСОБА_1 і печаткою ТДВ АЛКАЛІЯ з підписом директора останнього.
Відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкту нерухомого майна станом на 12 листопада 2015 року наявні відомості про реєстрацію договорів оренди орендодавця ОСОБА_1 та орендаря ТОВ Бессарабія Агро строком на 7 років на земельну ділянку АДРЕСА_1 , площею 4,5175 га та земельну ділянку АДРЕСА_2 , площею 1,6506 га, на території на території Карналіївської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області, внесені Реєстраційною службою Білгород-Дністровського міськрайонного управління юстиції 02 вересня 2015 року.
Згідно з листом відділу Держгеокадастру у Білгород-Дністровському районі Одеської області від 05 жовтня 2016 року № 9-1510-0.13-3363/2-16 на вказані земельні ділянки за ТОВ Бессарабія Арго зареєстровано право оренди, дата державної реєстрації речового права та реєстраційні номери земельних ділянок у Державному реєстрі прав - 02 вересня 2015 року № 11090187 та № 11089348 відповідно.
Вказані обставини стали підставою для подання даного позову.
Мотивувальна частина
Позиція Верховного Суду
Перевіривши доводи касаційної скарги та матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку про часткове задоволення касаційної скарги.
Відповідно до частини другої статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.
Згідно зі статтею 213 ЦПК України (в редакції, чинній на час розгляду справи судами попередніх інстанцій) рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим.
Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Таким вимогам ухвала апеляційного суду не відповідає.
Мотиви, з яких виходить Верховний Суд, та застосування норми права
Відповідно до частини першої статті 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Згідно зі статтями 1, 13 Закону України Про оренду землі оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Аналіз змісту статей 16, 203, 215 ЦК дає можливість зробити висновок про те, що для визнання судом оспорюваного правочину недійсним необхідним є:
по-перше, пред`явлення позову однією із сторін правочину або іншою заінтересованою особою;
по-друге, наявність підстав для оспорення правочину;
по-третє, встановлення чи порушується (не визнається або оспорюється) суб`єктивне цивільне право або інтерес особи, яка звернулася до суду.
Таке розуміння визнання правочину недійсним, як способу захисту, є усталеним у судовій практиці.
Відповідно до частини третьої статті 61 ЦПК України (в редакції, чинній на час розгляду справи судами попередніх інстанцій) обставини, встановлені судовим рішенням у цивільній, господарській або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Згідно з частиною третьою статті 6 Закону України Про доступ до судових рішень суд при здійсненні судочинства може використовувати лише текст судового рішення, який опубліковано офіційно або внесено до Реєстру.
Аналіз Єдиного державного реєстру судових рішень свідчить про те, що в квітні 2016 року ОСОБА_1 звертався до суду з позовом до ТДВ АЛКАЛІЯ про розірвання договорів оренди земельних ділянок від 01 грудня 2010 року, укладених між ОСОБА_1 і ТДВ АЛКАЛІЯ , у задоволенні якого рішенням Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області від 27 жовтня 2016 року відмовлено (набрало законної сили; справа № 495/3337/16-ц).
При розгляді зазначеної справи судом було встановлено, що вищевказані договори оренди земельних ділянок від 01 грудня 2010 року не були зареєстровані відповідно до вимог чинного законодавства України про державну реєстрацію прав на нерухоме майно.
Договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації (стаття 18 Закону України Про оренду землі в редакції, чинній на момент підписання договорів оренди землі від 01 грудня 2010 року).
При апеляційному перегляді справи суд апеляційної інстанції зазначених норм матеріального права та встановлених обставин у справі № 495/3337/16-ц не врахував, не перевірив, чи порушують права та законні інтереси ТДВ АЛКАЛІЯ оспорені правочини, внаслідок чого зробив передчасний висновок про залишення без змін рішення суду першої інстанції про часткове задоволення позову.
У зв`язку з наведеним відповідно до статті 411 ЦПК України касаційна скарга підлягає частковому задоволенню, ухвала апеляційного суду - скасуванню з переданням справи на новий апеляційний розгляд.
Керуючись статтями 400, 409, 411, 416 ЦПК України, Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду,
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну ОСОБА_1 задовольнити частково.
Ухвалу апеляційного суду Одеської області від 09 березня 2017 року скасувати, справу передати на новий розгляд до суду апеляційної інстанції.
Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з моменту її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.
ГоловуючийМ. Є. Червинська Судді:Н. О. Антоненко В. І. Журавель В. М. Коротун В. І. Крат
Суд | Касаційний цивільний суд Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 26.06.2019 |
Оприлюднено | 04.07.2019 |
Номер документу | 82797884 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Касаційний цивільний суд Верховного Суду
Журавель Валентина Іванівна
Цивільне
Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ
Кузнєцов Віктор Олексійович
Цивільне
Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ
Кузнєцов Віктор Олексійович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні