662/793/18
2/662/25/2019
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 липня 2019 року Новотроїцький районний суд
Херсонської області
в складі : головуючого судді - Решетова В.В.
секретар судового засідання - Сушко Н.І.
за участю:
позивача - ОСОБА_1
представника позивача - ОСОБА_2 О ОСОБА_3 В ОСОБА_3
представника відповідача ПОСП АФ Тепло-огарьовське - Бєрьозка Ю.В.
представника співвідповідача Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області - Єхвая М.Т.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Новотроїцьке Херсонської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ПОСП Теплоогарьовське , Громівської сільської ради Новотроїцького району, Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області, державного реєстратора Громівської сільської ради Іванців Ірини Миколаївни про скасування державної реєстрації права оренди земельних ділянок
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до ПОСП Теплоогарьовське , Громівської сільської ради Новотроїцького району, Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області, державного реєстратора Громівської сільської ради Іванців Ірини Миколаївни про скасування державної реєстрації права оренди земельних ділянок, в ході судового розгляду уточнивши позовні вимоги, мотивуючи тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батько ОСОБА_4 .. Після його смерті вона вчасно звернулась до нотаріуса та подала заяву про прийняття спадщини. 25.10.2017 року вона на підставі свідоцтв про право на спадщину виданих Новотроїцькою державною нотаріальною конторою за № 982,983, стала власником земельних ділянок площею 6,6000 га кадастровий номер НОМЕР_1 та площею 9,7681 га кадастровий номер НОМЕР_2 , які розташовані на території Сивашівської сільської ради Новотроїцького району Херсонської області. З витягів ДЗК від 29.01.2018 року про земельну ділянку їй стало відомо, що ПОСП АФ Тепло-огарьовське надало сумнівні документи, на підставі яких державним реєстратором було зареєстровано за ними речове право оренди на вище зазначені земельні ділянки строком на п`ятнадцять років, вже після смерті орендодавця. Вважає це незаконним та просила скасувати державну реєстрацію на право оренди ПОСП АФ Тепло-огарьовське .
В судовому засіданні позивач уточнені позовні вимоги підтримала, надала пояснення аналогічні викладеним в позовній заяві.
В судовому засіданні представник позивача Пінаєв О.В. позовні вимоги підтримав та пояснив, що 13.07.2012 року Новотроїцьким районним відділом Херсонської філії ДП Центр ДЗК, зареєстровано за ПОСП АФ Тепло-огарьовське речове право оренди строком на 15 років на земельну ділянку, яка належить позивачу площею 6,6000 га кадастровий номер НОМЕР_1 - через дев`ять місяців після смерті попереднього власника ОСОБА_4 та після прийняття спадщини позивачем ОСОБА_1 шляхом подання нотаріусу заяви про прийняття спадщини в межах шестимісячного строку після смерті спадкодавця.
Також 25.01.2018 року державним реєстратором Громівської сільської ради Новотроїцького району Іванців І.М. безпідставно повторно зареєстровано за ПОСП АФ Тепло-огарьовське речове право оренди строком десять років на земельну ділянку позивача площею 9,7681 га кадастровий номер НОМЕР_2 , з номером запису про право /в державному реєстрі прав/ НОМЕР_3 . При цьому підстава виникнення речового права у реєстрі -Договір оренди землі від 10.06.2007 року та Додаткова угода від 01.08.2011 року, підписана /нібито/ ОСОБА_4 та ПОСП АФ Тепло-огарьовське , і зареєстрована Відділом Держкомзему у Новотроїцькому районі 26.06.2012 року за № 652440004002411. Тобто додаткова угода до договору оренди була протиправно подана відповідачем на реєстрацію та зареєстрована ДЗК через дев`ять місяців після смерті попереднього власника земельної ділянки ОСОБА_4 та після прийняття спадщини позивачем ОСОБА_1
Після цього відповідач безпідставно повторно подав Додаткову угоду до договору оренди на реєстрацію та Державним реєстратором Громівської сільської ради ОСОБА_5 . 25.01.2018 року повторно зареєстровано за ним право оренди на земельну ділянку площею 9,7681 га, хоча з 25.10.2017 року позивач вже була відображена її власником у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності на підставі рішення Новотроїцької державної нотаріальної контори від 01.11.2017 року.
Вважає, що додаткова угода до договору оренди землі, що не була подана для реєстрації за життя ОСОБА_4 не набрала чинності, та відповідач ПОСП АФ Тепло-огарьовське не мала законного права через дев`ять місяців після смерті орендодавця подавати угоду до державної реєстрації. Просив позовні вимоги задовольнити, зазначивши, що померлий не підписував додаткові угоди до договорів оренди землі, але у позивача відсутні зразки підпису померлого для проведення почеркознавчої експертизи, тому цю підставу не заявляє.
Представник відповідача ПОСП АФ Тепло-огарьовське адвокат Бєрьозка Ю.В. позовні вимоги не визнав, пояснив, що оспорювані договори оренди земельних ділянок були укладені в 2008 року. 01.08.2011 року, ще за життя орендодавця ОСОБА_4 були укладені та підписані ним особисто додаткові угоди до них.07.10.2011 року ПОСП АФ Тепло-огарьовське надало документацію багатьох угод для реєстрації, в тому числі і додаткові угоди на земельні ділянки ОСОБА_4 , тобто через шість днів після його смерті. У 2018 році відбулась перереєстрація, так як у 2012 році реєстрація договорів оренди проводилась в паперовому вигляді, а у зв`язку з електронною реєстрацією додаткові угоди були внесені до відповідного реєстру та перереєстровані.
Зазначив, що орендну плату по оспорюваним договорам за період з 2008-2015 р.р. отримувала сама позивач ОСОБА_1 та знала, що земельні ділянки померлого ОСОБА_4 знаходились в оренді у ПОСП АФ Тепло-огарьовське . Крім того позивач працювала в ПОСП АФ Тепло-огарьовське на посаді завідуючої складом. На цій підставі просив застосувати до позовних вимог строк позовної давності та відмовити в задоволенні позову.
Представник співвідповідача Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області Єхвая М.Т. позовні вимоги не визнала та пояснила, що реєстрація договорів та додаткових угод до них відбувалась відповідно до чинного законодавства просила відмовити в задоволенні позову.
Суд, вислухавши позивача, його представника та представників відповідачів, вивчивши та дослідивши письмові докази, які сторони вважають достатніми для вирішення спору по суті, з точки зору їх належності та допустимості, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що дійсно, відповідно до договорів оренди землі від 10.06.2007 року між спадкодавцем ОСОБА_4 та ПОСП АФ Тепло-огарьовське склались договірні відносини, відповідно до законодавства, вказані договори були зареєстровані Новотроїцьким районним відділом Херсонської регіональної філії центру ДЗК від 05.02.2008 року термін дії вказаного договору закінчується 05.02.2013 року, додатковими угодами від 01.08.2011 року строк дії вказаних договорів було змінено терміном на п`ятнадцять років, державну реєстрацію проведено 26.06.2012 року, ІНФОРМАЦІЯ_2 вже після смерті орендодавця ОСОБА_4 ..
Факт смерті орендодавця ОСОБА_4 підтверджено копією свідоцтва про смерть від 04.10.2011 року серії НОМЕР_4 , дата смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до ст.ст.124, 125, 126 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем. Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.
Право оренди землі оформлюється договором, який реєструється відповідно до закону.
Статтею 16 ЗУ Про оренду землі передбачено, що укладення Договору оренди земельної ділянки із земель приватної власності здійснюється за згодою орендодавця та особи, яка згідно із законом вправі набувати право оренди на таку земельну ділянку.
Відповідно ч.1 ст.210 ЦК України правочин є вчиненим з моменту його державної реєстрації.
Стаття 125 Земельного кодексу України наголошує, що право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації.
Частиною 4 ст. 25 ЦК України передбачено, що цивільна правоздатність фізичної особи припиняється в момент її смерті.
Зважаючи на те, що власник земельної ділянки ОСОБА_4 помер у жовтні 2011 року, а державна реєстрація додаткових угод до договорів оренди землі відбулася у червні 2012 року, тому за відсутності цивільної правоздатності у власника не могло виникнути жодних прав та обов`язків за договором оренди, в зв`язку з його смертю.
Таким чином державний реєстратор не повинен був реєструвати додаткові угоди одна зі сторін яких померла.
Відповідно до витягів з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 01.11.2017 року №102258803 та від 01.11.2017 року №102254506 ОСОБА_1 є власником земельних ділянок площею 6,6 га та 9,7681га на підставі свідоцтв про право на спадщину № 982 від 25.10.2017 року та № 983 від 25.10.2017 року після смерті спадкодавця ОСОБА_4 .
Згідно ст. 391 ЦК України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном. Негаторним є позов власника про усунення перешкод у здійсненні користування майном третіми особами, в яких існували підстави для цього, але вони згодом відпали (наприклад, у разі визнання угоди недійсною, припинення договору за угодою сторін та ін).
Робота на підприємстві ПОСП АФ Тепло-огарьовське завскладом та розмова з його керівництвом щодо іншого предмету ніж предмет позову, відмова від спілкування керівництва, а також прийняття спадщини не можуть свідчити щодо обізнаності позивача про державну реєстрацію договорів оренди після смерті її батька.
При цьому суд враховує оформлення свідоцтв про право власності на спадщину за законом від 25.10.2017 року.
З урахуванням того, що у відомостях про отримання орендної плати у 2008-2015 роки взагалі відсутнє прізвище позивача, відсутні підстави вважати про обізнаність позивача щодо предмету позову за цей період.
Твердження представника відповідача про отримання позивачем чи її матір`ю орендної плати суд відхиляє як недоведене, так як відповідно до платіжних відомостей за 2008 -2015 роки орендна плата нараховувалась ОСОБА_4 і достовірно вказати хто саме отримував орендну плату не має можливості, так як власник землі помер, а у відомостях про отримання коштів вказані померлий ОСОБА_4 та мати позивача ОСОБА_6 .
Разом з цим суд критично оцінює посилання представника відповідача АФ "Тепло-Огарьовське" Бєрьозки Ю.В. про обізнаність позивача про наявність оспорюваних договорів оренди земельних ділянок, оскільки остання отримувала орендну плату за батька /спадкодавця/ в 2016-2017 роках. Так як отримання позивачем орендної плати від АФ "Тепло-Огарьовське" за використання належного їй земельного паю не може свідчити про обізнаність позивача щодо наявності оспорюваних договорів оренди та додаткових угод до них, а тим більше про державну реєстрацію таких договорів, що і є предметом позову.
Крім того, позивач в своїх поясненнях зазначала, що в 2016-2017 роках отримувала кошти за земельний пай матері, а не за свій. Навіть обізнаність позивача про орендну плату в 2016-2017 роках не вказує на обізнаність щодо укладення договорів чи їх підписання, крім того цей період не виходить за межі позовної давності.
Таким чином, позивачем доведено, що після оформлення права власності на спадщину 25.10.2017 року з отриманих 29.01.2018 року витягів з ДЗК про земельну ділянку позивачу стало відомо про порушення його прав, що і є предметом позову, тому підстави для застосування позовної давності відсутні.
Таким чином, в зв`язку з реєстрацією додаткових угод після смерті власника, у померлої особи не можуть виникнути права та обов`язки по договору, як не може виникнути і права оренди земельної ділянки з огляду на ст. 125 ЗК України та ч.4 ст. 25 ЦК України, Тому державна реєстрація породжує виникнення зобов`язань у померлої особи, що суперечить згаданим нормам Закону.
Відповідно до ст. ст. 628, 638 ЦК України зміст договору становлять умови, визначені на розсуд сторін і погоджені ними та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Правочин підлягає державній реєстрації лише у випадках, встановлених законом. Такий правочин є вчиненим з моменту його державної реєстрації /частина перша ст.. 210 ЦК України/.
Спеціальним законом, яким регулюються відносини, пов`язані з орендою землі, є Закон України Про оренду землі . За змістом статей 18, 20 цього Закону (у редакції чинній на момент укладення договору оренди землі та додаткової угоди до нього) договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації. Укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації. Державна реєстрація договорів оренди землі проводиться у порядку, встановленому законом.
Відповідно до ст. 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Крім того, стаття 31 Закону України Про оренду землі передбачає підстави припинення договору оренди землі, що не є вичерпним. Частина 3 ст. 6 ЦК України визначила, що сторони в договорі можуть відступити від положень актів цивільного законодавства і врегулювати свої відносини на власний розсуд.
Відповідно до ч. 5 ст. 6 Закону України "Про оренду землі" , право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації.
Згідно з ч. 2 ст. 792 ЦК України відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Статтею 17 Закону України "Про оренду землі" визначено, що об`єкт за договором оренди землі вважається переданим орендодавцем орендареві з моменту державної реєстрації права оренди, якщо інше не встановлено законом.
Таким чином, цивільні права та обов`язки, на досягнення яких було спрямоване волевиявлення учасників при укладенні договору, набуваються після відповідної державної реєстрації.
Отже, строк дії договору оренди землі, умовами якого передбачено, що відлік строку оренди настає з моменту державної реєстрації цього договору, починається після набрання ним чинності, а не з моменту його укладення.
Набрання договором чинності є моментом у часі, коли починають діяти права та обов`язки за договором, тобто коли договір (як підстава виникнення правовідносин та письмова форма, в якій зафіксовані умови договору) породжує правовідносини, на виникнення яких було спрямоване волевиявлення сторін.
Такий правовий висновок викладений Верховним Судом України, зокрема, у постановах: від 18 січня 2017 року у справі № 6-2777цс16 та від 07 червня 2017 року у справі № 6-872цс17.
Судом встановлено, що саме АФ "Тепло- ОСОБА_7 " /відповідач/ була ініціатором як первинної, так і повторної реєстрації права оренди.
При цьому судом враховано безпідставність та непотрібність повторної реєстрації договорів оренди та додаткових угод, що обумовило лише перенесення відомостей про право оренди з реєстру Держгеокадастру, при цьому реєстратором не враховано, що земельні ділянки вже є власністю іншої особи з якою відсутні підписані договори та повторна реєстрація договорів оренди не передбачена законом і порушує права нового власника, яким є позивач.
Відповідно до ЗУ Про державну реєстрацію речових прав та їх обтяжень що обмін файлами між Реєстром речових прав та ДЗК відбувається автоматично відповідно до постанови КМУ від 17.10.2012 року Порядок ведення Державного земельного кадастру , тому ні повторне перенесення, ні повторна реєстрація реєстратором не передбачена чинним законодавством.
В судовому засіданні встановлено та не заперечується сторонами, що як договори оренди, так і додаткові угоди до них, пройшли державну реєстрацію у Новотроїцькому відділі Херсонської регіональної Філії ДП Центр ДЗК , а саме договори оренди від 10.06.2007 року були зареєстровані 05.02.2008 року, а додаткові угоди до них від 01.08.2011 року, зареєстровані 26.06.2012 року, 13.07.2012 року.
При вчиненні реєстраційних дій, державний реєстратор керується Законом України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень , Порядком державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 1127 від 25.12.2015, Порядком ведення державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 1141 від 26.10.2011 з наступними змінами.
Зважаючи на це державний реєстратор без належної правової підстави повторно безпідставно зареєструвала вже зареєстровані раніше правочини, з цих підстав можливо зробити висновок, що повторна реєстрація була зроблена штучно та є протиправною.
Про протиправність повторної реєстрації також свідчить той факт, що право оренди на земельну ділянку площею 6,6 га повторно так і не було зареєстровано.
Виходячи з викладеного суд вважає, що державна реєстрація договору відбулася після смерті орендодавця, тобто правоздатність орендодавця припинилася, а тому договір є нікчемним, не може створювати юридичні наслідки для померлої особи та є підстави для скасування державної реєстрації права оренди.
Відповідно до вимог ч.2 п.1 ст. 141 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею, документально підтверджені судові витрати. Позивачем сплачено судовий збір в сумі 2114,40 грн. відповідно до квитанції №1 від 04.04.2018 року.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 81,141, 258, 263, 265 ЦПК України, Закону України Про оренду землі
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до ПОСП Теплоогарьовське , Громівської сільської ради Новотроїцького району, Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області, державного реєстратора Громівської сільської ради Іванців Ірини Миколаївни про скасування державної реєстрації права оренди земельних ділянок- задовольнити повністю .
Скасувати державну реєстрацію права оренди ПОСП АФ Тепло-огарьовське /код ЄДРПОУ 05306726/ на земельну ділянку площею 6,6000 га кадастровий номер НОМЕР_1 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Сивашівської сільської ради Новотроїцького району Херсонської області, здійснену 13.07.2012 року Новотроїцьким районним відділом Херсонської регіональної філії ДП Центр ДЗК.
Скасувати державну реєстрацію права оренди ПОСП АФ Тепло-огарьовське /код ЄДРПОУ 05306726/ на земельну ділянку площею 9,7681 га кадастровий номер НОМЕР_2 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Сивашівської сільської ради Новотроїцького району Херсонської області, здійснену Відділом Держкомзему у Новотроїцькому районі Херсонської області 26.06.2012 року за № 652440004002411.
Скасувати державну реєстрацію права оренди ПОСП АФ Тепло-огарьовське /код ЄДРПОУ 05306726/ на земельну ділянку площею 9,7681 га кадастровий номер НОМЕР_2 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Сивашівської сільської ради Новотроїцького району Херсонської області, здійснену Державним реєстратором Громівської сільської ради Новотроїцького району Херсонської області Іванців ОСОБА_8 Миколаївною 25.01.2018 року з номером запису про право /в державному реєстрі прав/ 24528547.
Стягнути з ПОСП АФ Тепло-огарьовське /код ЄДРПОУ 05306726/, адреса: с. Заозерне, вул. Центральна, 42, Новотроїцький район, Херсонської області на користь ОСОБА_1 , іден.код НОМЕР_5 , мешканки АДРЕСА_1 судові витрати в сумі 2114,40 грн.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення безпосередньо до Херсонського апеляційного суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.В. Решетов
Суд | Новотроїцький районний суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 03.07.2019 |
Оприлюднено | 08.07.2019 |
Номер документу | 82841194 |
Судочинство | Цивільне |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні