Рішення
від 05.07.2019 по справі 127/9985/19
ВІННИЦЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 127/9985/19

Провадження № 2/127/1408/19

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 липня 2019 року Вінницький міський суд Вінницької області

в складі головуючого судді Ан О.В.,

за участю секретаря Мельника А.В.,

представника позивача ОСОБА_1 ,

представника відповідача ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Вінниці цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до територіальної громади в особі - Вінницької міської ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,-

ВСТАНОВИВ:

У квітні 2019 року ОСОБА_4 звернулась до суду з позовом до Вінницької міської ради та просила визначити позивачу додатковий строк на прийняття спадщини після смерті ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , строком на три місяці з моменту набрання рішенням законної сили. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивача ОСОБА_5 , який згідно заповіту від 09.07.2010 року заповів ОСОБА_4 земельну ділянку площею 0,847 га кадастровий номер НОМЕР_1 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, яка розташована по АДРЕСА_1 . Позивач вказує, що з 1991 року перебуває за межами України та не знала про існування спадкового майна, а про заповіт дізналась тільки у 2019 році. Посилаючись на вказані обставини, вважала, що вона з поважних причин пропустила строк звернення до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини.

Ухвалою суду від 10.04.2019 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі.

03.05.2019 року позивачем замінено відповідача у справі, а саме на територіальну громаду в особі Вінницької міської ради.

10.05.2019 року представник Вінницької міської ради подав до суду письмові пояснення відповідно до яких просив відмовити в задоволенні позову з наступних підстав. Так позивач не надала належних та допустимих доказів, що їй не було відомо про смерть батька, а також доказів того, що її проживання за межами України у вказаний період було пов`язано з об`єктивними, непереборними істотними труднощами для не вчинення дій щодо прийняття спадщини у встановлений законом строк, у зв`язку з чим позивач не виконала свій процесуальний обов`язок із доведення тих обставин, на які посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

Представник позивача в судовому засіданні підтримала позовні вимоги з підстав викладених у позові та просила суд їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечив проти позову та просив суд відмовити в його задоволенні з підстав викладених у письмових поясненнях.

Судом встановлено, що 28.11.2001 року ОСОБА_6 подарував ОСОБА_4 житловий будинок за АДРЕСА_1 (договір дарування на 9 а.с.).

ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_5 (свідоцтво про смерть на 8 а.с.).

Згідно заповіту посвідченого 09.07.2010 року ОСОБА_7 приватним нотаріусом ВМНО Сьомкін І.В. належну йому на праві власності земельну ділянку площею 0,0847 га, що розташована по АДРЕСА_1 заповів ОСОБА_4 (на 16, 17 а.с.).

Відповідно до повідомлення Другої вінницької державної нотаріальної контори від 16.05.2019 року спадкова справа щодо ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 не заводилась (на 42 а.с.). Таким чином з заявою про прийняття спадщини до нотаріальної контори ОСОБА_4 не зверталась.

Посилання позивача, що вона з 1991 року по 2019 рік перебувала за межами України, судом оцінюється критично, оскільки належними доказами не підтверджено. З наданої копії паспорту ОСОБА_4 (на 5 а.с.) не можливо встановити дати перетину кордону та факт відсутності спадкоємця на території України.

Згідно з частиною першої статті 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Відповідно до частини першої, другої статті 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має особисто подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.

Згідно з частиною першою статті 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Правила частини третьої статті 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.

Судом не можуть бути визнані поважними такі причини пропуску строку подання заяви про прийняття спадщини, як юридична необізнаність позивача щодо строку та порядку прийняття спадщини, необізнаність особи про наявність спадкового майна, похилий вік, непрацездатність, незнання про існування заповіту, встановлення судом факту, що має юридичне значення для прийняття спадщини, невизначеність між спадкоємцями хто буде приймати спадщину, відсутність коштів для проїзду до місця відкриття спадщини.

Поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини визнаються, зокрема: тривала хвороба спадкоємця, складні умови праці, які пов`язані із тривалими відрядженнями, у тому числі закордонними, перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України, відбування покарання, з чим пов`язана неможливість прибуття для прийняття спадщини тощо.

Такі висновки щодо визначення поважності причин пропуску строку подання заяви про прийняття спадщини викладені у постанові Верховного Суду від 10.01.2019 року у справі № 205/8697/16-ц.

У частині четвертій статті 263 ЦПК України вказано про те, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Звертаючись до суду із даним позовом ОСОБА_4 не надала належних та допустимих доказів того, що не подання у встановлені законом строки до нотаріальної контори письмової заяви про прийняття спадщини було пов`язано з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для неї на вчинення дій щодо прийняття спадщини у встановлений законом строк, у зв`язку з чим позивач не виконала свій процесуальний обов`язок із доведення тих обставин, на які посилалась як на підставу своїх вимог і заперечень.

Крім того, приймаючи до уваги зміст ст. 377 ЦК україни та ст. 120ЗК України, суд вважає, що позивач не надала доказів порушення свого права та необхідності його захисту.

Отже, пропуск спадкоємцем строку для прийняття спадщини без поважних причин не свідчить про наявність у такого спадкоємця порушеного, невизнаного або оспорюваного права, яке підлягає захисту в судовому порядку, тому в задоволенні позову належить відмовити.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України судові витрати належить залишити за позивачем.

На підставі викладеного та керуючись статтями 16, 1216, 1270, 1272 ЦК України, 4, 7, 12, 13, 81, 89, 141, 244, 263, 273, 279 ЦПК України, суд,-

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_3 до територіальної громади в особі - Вінницької міської ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - відмовити.

Судові витрати залишити за позивачем.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст судового рішення складено 09.07.2019 року.

Позивач ОСОБА_8 , адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .

Відповідач територіальна громада в особі - Вінницької міської ради, адреса: м. Вінниця, вул. Соборна, 59, ЄДРПОУ 25512617.

Суддя:

СудВінницький міський суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення05.07.2019
Оприлюднено14.07.2019
Номер документу82974375
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —127/9985/19

Постанова від 10.06.2021

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Краснощоков Євгеній Віталійович

Ухвала від 31.10.2019

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Краснощоков Євгеній Віталійович

Постанова від 11.09.2019

Цивільне

Вінницький апеляційний суд

Денишенко Т. О.

Постанова від 11.09.2019

Цивільне

Вінницький апеляційний суд

Денишенко Т. О.

Ухвала від 28.08.2019

Цивільне

Вінницький апеляційний суд

Денишенко Т. О.

Ухвала від 19.08.2019

Цивільне

Вінницький апеляційний суд

Денишенко Т. О.

Ухвала від 12.08.2019

Цивільне

Вінницький апеляційний суд

Денишенко Т. О.

Рішення від 05.07.2019

Цивільне

Вінницький міський суд Вінницької області

Ан О. В.

Рішення від 05.07.2019

Цивільне

Вінницький міський суд Вінницької області

Ан О. В.

Ухвала від 10.05.2019

Цивільне

Вінницький міський суд Вінницької області

Ан О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні