Рішення
від 04.07.2019 по справі 912/757/19
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Кіровоградської області

вул.В`ячеслава Чорновола, 29/32, м.Кропивницький, Україна, 25022,

тел/факс: 22-09-70/24-09-91 E-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 липня 2019 рокуСправа № 912/757/19 Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Тимошевської В.В. за участю секретаря судового засіданні Скопець В.В. розглянув у відкритому судовому засіданні справу № 912/757/19

за позовом: Фермерського господарства "Глинського Петра Павловича", 26140, Кіровоградська область, Новоархангельський район, с. Скалівські Хутори

до відповідача: Скалівсько-Хутірської сільської ради Новоархангельського району Кіровоградської області, 26140, Кіровоградська область, Новоархангельський район, с. Скалівські Хутори

про визнання права постійного користування, визнання недійсним та скасування рішення

Представники:

від позивача - Назаренко Ю.В., адвокат, ордер №57567 від 18.03.19;

від відповідача - Бірюков А.О., адвокат, довіреність № б/н від 02.04.19.

В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Фермерське господарство "Глинського Петра Павловича" (далі - ФГ "Глинського Петра Павловича", позивач) звернулось до господарського суду з позовною заявою з вимогами до Скалівсько-Хутірської сільської ради Новоархангельського району Кіровоградської області (далі - Скалівсько-Хутірська сільська рада, відповідач) з вимогами про:

- визнання за Фермерським господарством " Глинського Петра Павловича " права постійного користування земельною ділянкою, кадастровий номер НОМЕР_1 загальною площею 6,77 га (Державний акт на право постійного користування землею НОМЕР_2 від 02.12.1993 року, зареєстрований в книзі записів державних актів на право постійного користування землею за № 6), розташованої на території Скалівсько-Хутірської сільської ради Новоархангельського району для ведення селянського (фермерського) господарства;

- визнання недійсним та скасування рішення Скалівсько-Хутірської сільської ради №515 від 20.12.2018 "Про розгляд заяви голови фермерського господарства Глинського Петра Павловича про надання дозволу на поділ земельної ділянки площею - 6,77 га".

В обґрунтування позовних вимог позивач послався на те, що ФГ " Глинського Петра Павловича " згідно Державного акта на право постійного користування землею НОМЕР_2 від 02.12.1993 є користувачем земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_1 загальною площею 6,77 га на території Скалівсько-Хутірської сільської ради Новоархангельського району. Однак, рішенням Скалівсько-Хутірської сільської ради № 515 від 20.12.2018 позивачу відмовлено у поділі земельної ділянки та повідомлено про відсутність в останнього права постійного користування. Виходячи з викладеного, позивач констатує факт невизнання зі сторони власника земельної ділянки прав господарства відповідно до Державного акта на право постійного користування землею і, як наслідок, ухилення сільської ради від розгляду заяви у відповідності з нормами ст. 118 Земельного кодексу України.

Ухвалою господарського суду від 22.03.2019 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі № 912/757/19. Постановлено справу № 912/757/19 розглядати за правилами загального позовного провадження; підготовче засідання призначено на 18.04.2019; сторонам встановлено строк для подання заяв по суті справи. Крім того, від Скалівсько-Хутірської сільської ради згідно клопотання позивача витребувано оскаржуване рішення: оригінал - для огляду в судовому засіданні; копію - для долучення до матеріалів справи.

25.03.2019 позивачем подано заяву про забезпечення позову, яка задоволена судом згідно ухвали від 26.03.2019. В порядку забезпечення позову судом заборонено:

- Скалівсько-Хутірській сільській раді Новоархангельського району Кіровоградської області вчиняти будь-які дії, спрямовані на розпорядження, зміну цільового призначення, поділ чи об`єднання, передання у власність чи надання в оренду, у тому числі включення до переліку земельних ділянок, право оренди на які підлягає продажу на земельних торгах (аукціоні), земельної ділянки сільськогосподарського, розташованої на території Скалівсько-Хутірської сільської ради Новоархангельського району Кіровоградської області загальною площею 6,77 га (кадастровий номер НОМЕР_1 );

- Державним кадастровим реєстраторам Відділу Держгеокадастру у Новоархангельському районі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області здійснювати будь-які дії, спрямовані на скасування державної реєстрації земельної ділянки сільськогосподарського, розташованої на території Скалівсько-Хутірської сільської ради Новоархангельського району Кіровоградської області загальною площею 6,77 га (кадастровий номер НОМЕР_1 ) у Державному земельному кадастрі;

- Державним реєстраторам речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень вчиняти будь-які дії, спрямовані на реєстрацію права власності та інших речових прав щодо земельної ділянки сільськогосподарського призначення, розташованої на території Скалівсько-Хутірської сільської ради Новоархангельського району Кіровоградської області загальною площею 6,77 га (кадастровий номер НОМЕР_1 ).

Відповідачем 15.04.2019 подано до суду клопотання про витребування доказів, продовження строку на подання відзиву та про відкладення підготовчого засідання.

До початку підготовчого засідання від позивача надійшло клопотання про проведення підготовчого засідання за відсутності представника ФГ "Глинського Петра Павловича" та про закриття підготовчого провадження і призначення справи до судового розгляду по суті.

18.04.2019 господарським судом розпочато підготовче засідання, в якому постановлено ухвалу про відкладення розгляду справи в підготовчому засіданні на 07.05.2019. Ухвалою задоволено частково клопотання відповідача про витребування доказів, у задоволенні клопотання в іншій частині відмовлено. У задоволенні клопотання позивача про закриття підготовчого провадження і призначення справи до судового розгляду по суті відмовлено.

03.05.2019 на адресу господарського суду від Новоархангельської районної державної адміністрації надійшла копія витребуваного судом згідно клопотання відповідача розпорядження № 117-р від 17.03.2005 "Про передачу у власність земельних ділянок голові та членам фермерського господарства Глинського Петра Павловича ".

03.05.2019 від Скалівсько-Хутірської сільської ради до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому позовні вимоги заперечено повністю з підстав наступного: після передачі у власність членам ФГ земельних ділянок загальною площею 43,34 га земельна ділянка загальною площею 51,7 га, яка знаходиться в користуванні ФГ на підставі Державного акту на право постійного користування землею НОМЕР_2 від 02.12.1993, припинила своє існування як об`єкт цивільних прав внаслідок її поділу, оскільки після передачі змінились межі, площа, права та інше щодо первісної земельної ділянки площею 51,7 га; на сьогоднішній день земельна ділянка площею 6,77 га, кадастровий номер НОМЕР_1 , є самостійним об`єктом цивільних прав; у зв`язку з припиненням об`єкту цивільних прав (земельної ділянки) припинилось і право постійного користування за відповідним Державним актом; жодних документів, які б підтверджували обставину переходу права постійного користування землею від фізичної особи ОСОБА_1 до юридичної особи ФГ " Глинського П. П.", факт перебування у складі земель фермерського господарства та наявності будь-яких інших прав на земельну ділянку, позивач не надав; ФГ " Глинського Петра Павловича " не мав законних повноважень на звернення до відповідача з вимогами про поділ чи про приватизацію землі на користь громадян ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , окрім того, вказаним особам земельна ділянка у користування не давалась, а тому вони не мають права на приватизацію такої землі; спірна земельна ділянка має цільове призначення - землі запасу, а отже відповідач без зміни цільового призначення такої земельної ділянки у передбаченому законом порядку, не має права здійснювати щодо неї будь-яких дій, зазначених у позові.

07.05.2019 господарський суд продовжив підготовче засідання, в якому постановлено ухвалу про: продовження строку подання відповідачеві відзиву на позов; продовжено строк підготовчого провадження у справі та в підготовчому засіданні оголошено перерву до 05.06.2019.

03.06.2019 позивачем подано відповідь на відзив, яку згідно постановленої в підготовчому засіданні 05.06.2019 ухвали залишено без розгляду з підстав пропуску строку її подання.

В підготовчому засіданні постановлено ухвалу про закриття підготовчого провадження у справі та за письмовою згодою всіх учасників справи розгляд справи по суті призначено в даному судовому засіданні 05.06.2019.

В судовому засіданні 05.06.2019 представником позивача позовні вимоги підтримано повністю; представником відповідача заперечено у задоволенні проти позову.

В судовому засіданні 05.06.2019 оголошено перерву до 04.07.2019.

04.07.2019 господарський суд продовжив судове засідання з розгляду справи по суті.

04.07.2019 позивачем подано до суду додаткові письмові пояснення, в яких позивач звернув увагу на застосування норм права в подібних правовідносинах Великою Палатою Верховного Суду.

Примірник вказаних пояснень отримано представником відповідача та останній не заперечив щодо врахування таких пояснень судом під час вирішення спору.

З огляду на викладене та відсутність заперечень відповідача, господарський суд під час розгляду справи враховує вказані вище пояснення позивача.

В судовому засіданні 04.07.2019 господарським судом досліджено докази у справі, у тому числі оглянуто оригінал оскаржуваного позивачем у справі рішення Скалівсько-Хутірської сільської ради № 515 від 20.12.2018, засвідчена копія якого долучена до матеріалів справи.

Розглянувши наявні в матеріалах справи докази та заслухавши пояснення представників сторін, які наведено в обґрунтування підстав позову та заперечень проти позовних вимог, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до Державного акту на право постійного користування землею НОМЕР_2 від 02 грудня 1993 року, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на права постійного користування землею за № 6, ОСОБА_1 надано у постійне користування земельну ділянку загальною площею 51,7 га (з яких ріллі 49,1 га) на території Скалівсько-Хутірської сільської ради Новоархангельського району для ведення селянського (фермерського) господарства (а.с. 12).

17.05.1994 зареєстровано юридичну особу - ФГ "Глинського Петра Павловича", код 22216568, про що видано Свідоцтво про державну реєстрацію серії НОМЕР_3 (а.с. 13).

На час розгляду справи ФГ діє на підставі статуту в редакції, затвердженій рішенням голови ФГ згідно протоколу № 43 від 13.12.2002 (а.с. 18-31).

Розпорядженням голови Новоархангельської районної державної адміністрації № 117-р від 17.03.2005 "Про передачу у власність земельних ділянок голові та членам фермерського господарства ОСОБА_1 ", з урахуванням змін згідно розпорядження №308-р від 19.07.2005:

затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних-ділянок у власність голові та членам фермерського господарства Глинського Петра Павловича із земель, наданих фермерському господарству Глинського Петра Павловича в постійне користування на території Скалівсько-Хутірської сільської ради;

затверджено акт визначення збитків власників та землекористувачів, зв`язаних з вилученням земельних ділянок для подальшої їх передачі у власність голові та членам фермерського господарства Глинського Петра Павловича із земель, наданих фермерському господарству Глинського Петра Павловича в постійне користування на території Скалівсько-Хутірської сільської ради;

передано у власність земельну ділянку площею 4,19 га ріллі голові фермерського господарства Глинському Петру Павловичу для ведення фермерського господарства із земель, наданих фермерському господарству Глинського Петра Павловича в постійне користування на території Скалівсько-Хутірської сільської ради;

передано у власність для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель, наданих фермерському господарству Глинського Петра Павловича в постійне користування на території Скалівсько-Хутірської сільської ради, земельні ділянки членам вказаного фермерського господарства згідно з додатком (а.с. 33-35).

Як зазначає позивач, земельна ділянка загальною площею 9,36 га (з яких ріллі 6,76 га) залишилась у постійному користуванні господарства.

За твердженням позивача, станом на сьогодні землі господарства складаються з тої ж таки площі - 51,7 га, з яких: 1,9 га під полезахисними лісосмугами, 0,7 га під дорогами та 6,76 га. ріллі знаходяться у користуванні відповідно до Державного акта на право постійного користування землею НОМЕР_2 від 02 грудня 1993 року зареєстрованого за № 6, а 42,34 га, як землі приватної власності, які належать членам господарства.

Власником земельної ділянки площею 6,77 га (кадастровий номер НОМЕР_1 ), що перебуває у постійному користуванні господарства, є Скалівсько-Хутірська сільська рада.

В 2018 році членами господарства стали ОСОБА_3 та ОСОБА_4 .

Рішенням Загальних зборів Фермерського господарства Глинського Петра Павловича від 01.11.2018 року (Протокол №1 від 01.11.2018 року) вирішено передати зазначеним членам господарства земельні ділянки у приватну власність із земель фермерського господарства, які знаходяться у постійному користуванні.

З метою реалізації вказаного рішення, голова господарства звернувся до власника земельної ділянки з проханням надати дозвіл на поділ земельної ділянки площею 6,77 га. (кадастровий номер НОМЕР_1 ), яка знаходиться в користуванні фермерського господарства " Глинського Петра Павловича " на праві постійного користування з метою передачі поділених по 3,385 га земельних ділянок у власність членам господарства ОСОБА_3 та ОСОБА_4 .

Рішенням Скалівсько-Хутірської сільської ради № 515 від 20 грудня 2018 року фермерському господарству відмовлено у поділі земельної ділянки (а.с. 78-79).

За змістом вказаного рішення сільською радою зазначено, що з інформації Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку кадастровий номер НОМЕР_1 не вбачається жодних речових прав у ФГ "Глинського П.П.", оскільки:

власником земельної ділянки є Скалівсько-Хутірська сільська рада (код ЄДРПОУ 04366896);

- цільове призначення земельної ділянки (16.00 землі запасу (земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам), жодних інших речових прав на земельну ділянку за будь-якою іншою особою не зареєстровано.

За наведених обставин ФГ " Глинського Петра Павловича " вважає, що Скалівсько-Хутірська сільська рада згідно рішення № 515 від 20.12.2018 вказує на відсутність у господарства права постійного користування земельною ділянкою площею 6,77 га кадастровий номер НОМЕР_1 відповідно до Державного акта на право постійного користування землею НОМЕР_2 від 02.12.1993, ухиляється від розгляду заяви у відповідності з нормами ст.118 Земельного кодексу України, що є підставою для звернення до господарського суду з позовом у даній справі.

При вирішенні спору господарський суд враховує, що згідно поданого позову ФГ "Глинського Петра Павловича" просить захистити право постійного користування землею. Тобто, згідно поданого позову наявний спір про право цивільне, що унеможливлює вирішення такого спору в порядку адміністративного судочинства. Спір у справі з огляду на суб`єктний склад сторін і характер спірних правовідносин належить до юрисдикції господарських судів.

Статтею 58 Конституції України унормовано, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.

Конституційний Суд при розгляді питання про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів (Рішення від 9 лютого 1999 року Справа N 1-7/99) окрім іншого зазначив про те, що - "За загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце".

Земельним кодексом України, який діяв на час видачі громадянину ОСОБА_1 Державного акта на право постійного користування землею НОМЕР_8 від 02.12.1993, передбачалось, що громадянам України, які виявили бажання вести селянське (фермерське) господарство, передаються за їх бажанням у власність або надаються в користування, в тому числі на умовах оренди, земельні ділянки, включаючи присадибний наділ (ч. 1 ст. 50). Право власності або право постійного користування землею посвідчується державними актами, які видаються і реєструються сільськими, селищними, міськими, районними Радами народних депутатів (ч. 1 ст. 23). Користування землею може бути постійним або тимчасовим; постійним визнається землекористування без заздалегідь установленого строку (ч.ч. 1, 2 ст. 7).

Відповідно до Закону України "Про селянське (фермерське) господарство" який діяв на час видачі громадянину ОСОБА_1 відповідного Державного акта у редакції Закону України від 22.06.1993 N 3312-XII "Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про селянське (фермерське) господарство"", селянське (фермерське) господарство є формою підприємництва громадян України, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, займатися її переробкою та реалізацією (ч. 1 ст. 2). Членами селянського (фермерського) господарства можуть бути подружжя, їх батьки, діти, які досягли 16-річного віку, та інші родичі, які об`єдналися для роботи в цьому господарстві (ч. 2 ст. 2).

Згідно з частиною 5 наведеної норми на ім`я голови селянського (фермерського) господарства видається відповідно державний акт на право приватної власності на землю, державний акт на право постійного користування землею. З ним укладається договір на тимчасове користування землею, в тому числі на умовах оренди. Складаються також інші документи відповідно до законодавства України.

За правилами частини 1 ст. 9 вказаного Закону у відповідній редакції після одержання Державного акта на право приватної власності на землю, Державного акта на право постійного користування землею або укладення договору на тимчасове користування землею, в тому числі на умовах оренди, селянське (фермерське) господарство підлягає у 30-денний термін державній реєстрації у Раді народних депутатів, що передала у власність чи надала у користування земельну ділянку.

Відповідно до ч. 2 вказаної статті Закону після відведення земельної ділянки в натурі (на місцевості) і одержання Державного акта на право приватної власності на землю, Державного акта на право постійного користування або укладання договору на тимчасове користування землею, в тому числі на умовах оренди, та державної реєстрації селянське (фермерське) господарство набуває статусу юридичної особи, одержує печатку із своїм найменуванням і адресою, відкриває розрахунковий та інші рахунки в установах банку і вступає у відносини з підприємствами, установами та організаціями, визнається державними органами та органами місцевого самоврядування як самостійний товаровиробник при плануванні економічного і соціального розвитку регіону.

Згідно з частиною 1 ст. 11 наведеного вище Закону селянське (фермерське) господарство зобов`язане, зокрема, забезпечувати використання землі за цільовим призначенням та відповідно до умов її надання.

З 01.08.2003 набрав чинності Закон України від 19.06.2003 № 973-ІV "Про фермерське господарство", статтею 7 якого передбачено, що надання земельних ділянок державної та комунальної власності у власність або користування для ведення фермерського господарства здійснюється в порядку, передбаченому Земельним кодексом України.

Згідно Земельного кодексу України від 25.10.2001 № 1726-ІІІ, який набрав чинності з 01.01.200, передбачено, що землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування, зокрема, громадянам - для ведення особистого селянського господарства, фермерського господарства (ст. 22).

Відповідно до ст. 116 Земельного кодексу України у діючій редакції громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

З прийняттям Земельного кодексу України від 25.10.2001 визначено категорію осіб, які можуть мати право постійного користування землею (ст. 92) та пунктом 6 Перехідних положень передбачалось, що громадяни та юридичні особи, які мають у постійному користуванні земельні ділянки, але за цим Кодексом не можуть мати їх на такому праві, повинні до 1 січня 2008 року переоформити у встановленому порядку право власності або право оренди на них.

Однак, вказані положення щодо зобов`язання переоформити право постійного користування земельною ділянкою на право власності або право оренди без відповідного законодавчого, організаційного та фінансового забезпечення визнано таким, що не відповідають Конституції України (є неконституційним) згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.09.2005 року N 5-рп/2005.

У пункті 5.6. вказаного рішення Конституційним Судом України зазначено, зокрема, наступне:

"Суб`єктивне право на земельну ділянку виникає і реалізується на підставах і в порядку, визначених Конституцією України, Кодексом та іншими законами України, що регулюють земельні відносини. Підставою для виникнення права на земельну ділянку є відповідний юридичний факт. Чинний Кодекс серед підстав набуття права на землю громадянами та юридичними особами не називає оформлення чи переоформлення прав на земельні ділянки.

Суб`єктивне право постійного користування земельною ділянкою суттєво відрізняється від суб`єктивного права власності на землю та суб`єктивного права оренди. Хоча власники землі та орендарі поряд із повноваженнями щодо володіння та користування наділяються і повноваженнями щодо розпорядження земельними ділянками (орендарі - в частині передачі земель у суборенду за згодою власника), а постійні користувачі такої можливості позбавлені, у їх праві на землю є ряд особливостей і переваг:

- право постійного землекористування є безстроковим, на відміну від права оренди, і може бути припинене лише з підстав, передбачених законодавством;

- права та обов`язки постійних землекористувачів визначені чинним земельним законодавством і не підлягають договірному регулюванню (не можуть бути звужені);

- постійні землекористувачі, як і землевласники, сплачують земельний податок, розмір якого визначається відповідно до чинного законодавства, на відміну від договірного характеру орендної плати;

- земельні ділянки у постійне користування передаються у порядку відведення безоплатно з наступним посвідченням цього права шляхом видачі державного акта на право постійного користування земельною ділянкою; оплаті має підлягати лише виготовлення технічної документації на земельну ділянку, що здійснюється на договірних засадах із уповноваженою землевпорядною організацією.

Кодексом не встановлено чітких матеріально-правових і процесуальних гарантій зміни громадянами юридичного титулу права постійного користування земельною ділянкою на право власності чи право оренди. Переоформлення відповідних прав включає також земельно-кадастрові роботи та інші послуги, які суб`єкти підприємницької діяльності надають на платній основі, встановлюючи їх розцінки на свій розсуд. Таким чином, постійним землекористувачам не гарантована можливість зміни законно набутого права за сприяння і за рахунок держави, яка є ініціатором таких змін.".

За змістом ст. 13 Конституції України кожний громадянин має право користуватися природними об`єктами права власності народу відповідно до закону.

Згідно ст. 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

В статті 41 Конституції України передбачено, що громадяни для задоволення своїх потреб можуть користуватися об`єктами права державної та комунальної власності відповідно до закону.

Враховуючи наведені вище положення законодавства господарський суд дійшов висновку, що право на земельну ділянку виникає та має посвідчуватися виключно в порядку, визначеному законом. Здійснення громадянином підприємницької діяльності у вигляді створення фермерського господарства на земельній ділянці, наданій такому громадянину в постійне користування для вказаного, не є автоматичним переходом права постійного користування землею до створеного фермерського господарства. Законодавство зазначеного не передбачає. Фактичне користування земельною ділянкою фермерським господарством не змінює набувача права постійного користування відповідно до оформленого державного акта.

З підстав викладеного є безпідставним доводи ФГ " Глинського Петра Павловича " щодо наявності у фермерського господарства права постійного користування земельною ділянкою, яка була надана громадянину ОСОБА_1 відповідно до Державного акта на право постійного користування землею НОМЕР_2 від 02.12.1993. Позивачем не надано до матеріалів справи жодного доказу на підтвердження оформлення у встановленому законодавством порядку права постійного користування землею за ФГ " Глинського Петра Павловича ".

Обставини надання земельних ділянок у власність членам ФГ " Глинського Петра Павловича " із земельної ділянки, що надавалась в постійне користування громадянину ОСОБА_1 , зазначеного (відсутність права постійного користування у ФГ) не змінюють. Господарський суд не досліджує підстави прийняття головою Новоархангельської районної державної адміністрації розпорядження № 117-р від 17.03.2005, оскільки вказане виходить за межі предмету позову у даній справі.

Окрім того, за змістом ст. 31 Земельного кодексу України землі фермерського господарства можуть складатися із: а) земельної ділянки, що належить на праві власності фермерському господарству як юридичній особі; б) земельних ділянок, що належать громадянам - членам фермерського господарства на праві приватної власності; в) земельної ділянки, що використовується фермерським господарством на умовах оренди.

Аналогічні положення наведено у ст. 12 Закону України "Про фермерське господарство".

Проте, за ФГ " Глинського Петра Павловича " права власності чи користування земельною ділянкою зареєстровано не було.

При цьому згідно з частиною 2 ст. 92 Земельного кодексу України права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають: а) підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності; б) громадські організації інвалідів України, їх підприємства (об`єднання), установи та організації; в) релігійні організації України, статути (положення) яких зареєстровано у встановленому законом порядку, виключно для будівництва і обслуговування культових та інших будівель, необхідних для забезпечення їх діяльності; г) публічне акціонерне товариство залізничного транспорту загального користування, утворене відповідно до Закону України "Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування"; ґ) заклади освіти незалежно від форми власності; д) співвласники багатоквартирного будинку для обслуговування такого будинку та забезпечення задоволення житлових, соціальних і побутових потреб власників (співвласників) та наймачів (орендарів) квартир та нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку.

Отже, згідно з положеннями земельного законодавства, що діє на час звернення ФГ "Глинського Петра Павловича" до суду з позовом у даній справі набуття права постійного користування земельною ділянкою фермерськими господарствами (для ведення фермерського господарства) не передбачено.

З підстав викладеного позивачем не доведено наявність у ФГ " Глинського Петра Павловича " права постійного користування земельною ділянкою, кадастровий номер НОМЕР_1 загальною площею 6,77 га (Державний акт на право постійного користування землею НОМЕР_2 від 02.12.1993 року, зареєстрований в книзі записів державних актів на право постійного користування землею за № 6), розташованої на території Скалівсько-Хутірської сільської ради Новоархангельського району для ведення селянського (фермерського) господарства, що є підставою для відмови у задоволенні позову в частині визнання такого права.

Також є необґрунтованими позовні вимоги про визнання недійсним рішення Скалівсько-Хутірської сільської ради №515 від 20.12.2018 "Про розгляд заяви голови фермерського господарства Глинського Петра Павловича про надання дозволу на поділ земельної ділянки площею - 6,77 га", у зв`язку з не доведенням порушення таким рішенням прав постійного користування землею ФГ " Глинського Петра Павловича ", які позивач просить захистити згідно поданого позову.

Окрім того, земельні ділянки, які надані громадянам або юридичним особам у постійне користування, перебувають у власності держави або у власності відповідної територіальної громади.

Відповідно до ст. 13 Закону України "Про фермерське господарство" члени фермерського господарства мають право на одержання безоплатно у власність із земель державної і комунальної власності земельних ділянок у розмірі земельної частки (паю). Членам фермерських господарств передаються безоплатно у приватну власність із раніше наданих їм у користування земельні ділянки у розмірі земельної частки (паю) члена сільськогосподарського підприємства, розташованого на території відповідної ради. Земельні ділянки, на яких розташовані житлові будинки, господарські будівлі та споруди фермерського господарства, передаються безоплатно у приватну власність у рахунок земельної частки (паю). Дія частин першої та другої цієї статті не поширюється на громадян, які раніше набули права на земельну частку (пай). Громадяни України, які до 1 січня 2002 року отримали в постійне користування або оренду земельні ділянки для ведення фермерського господарства, мають переважне право на придбання (викуп) земельних ділянок розміром до 100 гектарів сільськогосподарських угідь, у тому числі до 50 гектарів ріллі, у власність з розстрочкою платежу до 20 років.

Положеннями ст. 118 Земельного кодексу України визначено порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами.

З матеріалів справи слідує, що право комунальної власності на земельну ділянку сільськогосподарського призначення площею 6,77 га кадастровий номер НОМЕР_1 зареєстровано за Скалівсько-Хутірською сільською радою (а.с. 127).

Земельна ділянка а ні площею 51,7 га, а ні утворена у результаті її поділу земельна ділянка площею 6,77 га кадастровий номер НОМЕР_1 у користування громадянам ОСОБА_3 та ОСОБА_4 не передавалась.

З підстав викладеного, позивачем не доведено наявність у ФГ "Глинського Петра Павловича" законних повноважень та правових підстав на звернення до Скалівсько-Хутірської сільської ради із заявою про поділ земельної ділянки з метою її подальшої передачі у власність членам господарства ОСОБА_3 та ОСОБА_4 .

За змістом частини 1 ст. 21 Цивільного кодексу України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

Відповідно до ст. 152 Земельного кодексу України захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом, зокрема, визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.

Між тим, на підставі встановленого вище ФГ " Глинського Петра Павловича " не довело наявності порушеного права рішенням Скалівсько-Хутірської сільської ради № 515 від 20.12.2018.

Посилання позивача на висновки Верховного Суду в інших справах не приймається судом у зв`язку з тим, що обставини в таких справах, є іншими ніж у справі, що розглядається.

Натомість, висновок господарського суду у даній справі відповідає правовому висновку Верховного Суду у складі палати для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності Касаційного господарського суду, який викладено в постанові від 18.03.2019 у справі № 922/3312/17.

На підставі вищенаведеного господарський суд відмовляє у задоволенні позову ФГ "Глинського Петра Павловича" до Скалівсько-Хутірської сільської ради про визнання за ФГ " Глинського Петра Павловича " права постійного користування земельною ділянкою, кадастровий номер НОМЕР_1 загальною площею 6,77 га та про визнання недійсним і скасування рішення Скалівсько-Хутірської сільської ради №515 від 20.12.2018 повністю.

Судовий збір за правилами ст. 129 Господарського процесуального кодексу України покладається на позивача.

Приписами ст. 145 Господарського процесуального кодексу України визначено, що суд може скасувати заходи забезпечення позову з власної ініціативи або за вмотивованим клопотанням учасника справи.

Відповідно до ч. 9 ст. 145 Господарського процесуального кодексу України у випадку залишення позову без розгляду, закриття провадження у справі або у випадку ухвалення рішення щодо повної відмови у задоволенні позову, суд у відповідному судовому рішенні зазначає про скасування заходів забезпечення позову.

Частиною 10 ст. 145 Господарського процесуального кодексу України визначено, що в такому разі заходи забезпечення позову зберігають свою дію до набрання законної сили відповідним рішенням або ухвалою суду.

Забезпечення позову застосовується як гарантія задоволення законних вимог позивача, тому господарський суд не повинен скасовувати вжиті заходи до виконання рішення або зміни способу його виконання, за винятком випадків, коли потреба у забезпеченні позову з тих чи інших причин відпала або змінились певні обставини, що спричинили застосування заходів забезпечення позову, або забезпечення позову перешкоджає належному виконанню судового рішення.

Враховуючи те, що Фермерському господарству "Глинського Петра Павловича" повністю відмовлено в задоволенні позову - потреба у забезпеченні позову відпала.

За таких обставин, суд приходить до висновку про необхідність скасування заходів забезпечення позову, вжитих ухвалою суду від 26.03.2018 у справі № 912/757/19 у вигляді: -

- заборони Скалівсько-Хутірській сільській раді Новоархангельського району Кіровоградської області вчиняти будь-які дії, спрямовані на розпорядження, зміну цільового призначення, поділ чи об`єднання, передання у власність чи надання в оренду, у тому числі включення до переліку земельних ділянок, право оренди на які підлягає продажу на земельних торгах (аукціоні), земельної ділянки сільськогосподарського, розташованої на території Скалівсько-Хутірської сільської ради Новоархангельського району Кіровоградської області загальною площею 6,77 га (кадастровий номер НОМЕР_1 );

- заборони Державним кадастровим реєстраторам Відділу Держгеокадастру у Новоархангельському районі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області здійснювати будь-які дії, спрямовані на скасування державної реєстрації земельної ділянки сільськогосподарського, розташованої на території Скалівсько-Хутірської сільської ради Новоархангельського району Кіровоградської області загальною площею 6,77 га (кадастровий номер НОМЕР_1 ) у Державному земельному кадастрі;

- заборони державним реєстраторам речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень вчиняти будь-які дії, спрямовані на реєстрацію права власності та інших речових прав щодо земельної ділянки сільськогосподарського призначення, розташованої на території Скалівсько-Хутірської сільської ради Новоархангельського району Кіровоградської області загальною площею 6,77 га (кадастровий номер НОМЕР_1 ).

Керуючись статтями 74, 76, 77, 129, 145, 233, 236-241, 326 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Скасувати заходи забезпечення позову у справі №912/757/19, вжиті ухвалою суду від 26.03.2019.

Врахувати, що заходи забезпечення позову зберігають свою дію до набрання законної сили цим рішенням.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення в порядку передбаченому Господарським процесуальним кодексом України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Копії ухвали направити Фермерському господарству "Глинського Петра Павловича" за адресою: 26140, Кіровоградська область, Новоархангельський район, с. Скалівські Хутори та на адресу представника позивача Назаренка Ю.В.:АДРЕСА_5 та Скалівсько-Хутірській сільській раді за адресою: 26140, Кіровоградська область, Новоархангельський район, с. Скалівські Хутори.

Повне рішення складено 15.07.2019.

Суддя В.В.Тимошевська

СудГосподарський суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення04.07.2019
Оприлюднено15.07.2019
Номер документу83002247
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —912/757/19

Постанова від 15.09.2020

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Пільков К.М.

Ухвала від 10.08.2020

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Пільков К.М.

Ухвала від 17.01.2020

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Пільков К.М.

Постанова від 05.12.2019

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Коваль Любов Анатоліївна

Ухвала від 13.11.2019

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Коваль Любов Анатоліївна

Ухвала від 25.10.2019

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Коваль Любов Анатоліївна

Ухвала від 25.10.2019

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Коваль Любов Анатоліївна

Ухвала від 24.10.2019

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Коваль Любов Анатоліївна

Ухвала від 03.10.2019

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Коваль Любов Анатоліївна

Ухвала від 26.09.2019

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Коваль Любов Анатоліївна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні