Постанова
від 15.07.2019 по справі 906/898/18
ПІВНІЧНО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПІВНІЧНО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 липня 2019 року Справа № 906/898/18

Північно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуюча суддя Коломис В.В., суддя Павлюк І.Ю. , суддя Миханюк М.В.

секретар судового засідання Величко К.Я.

за участю представників сторін:

позивача - Муратов О.О. (керівник);

відповідача - не з`явився;

третіх осіб - не з`явились;

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Відділу освіти, культури, молоді та спорту Радомишльської районної державної адміністрації на рішення Господарського суду Житомирської області від 09 квітня 2019 року (повний текст складено 19.04.2019) у справі №906/898/18 (суддя Сікорська Н.А.)

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Трансгазенерго"

до Відділу освіти, культури, молоді та спорту Радомишльської районної державної адміністрації

за участі третіх осіб , які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача:

1) Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Житомиргаз"

2) Акціонерне товариства "Укртрансгаз"

за участі третіх осіб , які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача:

1) Товариства з обмеженою відповідальністю "Житомиргаз збут"

2) Радомишльського виконкому міської ради

про стягнення 95258,62 грн

Розпорядженням в.о. керівника апарату №01-04/531 від 11 липня 2019 року у справі №906/898/18 в зв`язку з перебуванням у відпустці судді - члена колегії Саврія В.А. призначено повторний автоматизований розподіл судової справи. Згідно Витягу з протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями у справі №906/898/18 визначено склад колегії суддів: головуюча суддя Коломис В.В., суддя Миханюк М.В., суддя Павлюк І.Ю.

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Господарського суду Житомирської області від 09 квітня 2019 року у справі №906/898/18 позов задоволено частково. Присуджено до стягнення з Відділу освіти, культури, молоді та спорту Радомишльської районної державної адміністрації на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Трансгазенерго" 75217,48 грн основного боргу, 12716,91 грн пені, 752,17 грн штрафу, 2896,08 грн інфляційних втрат та 1643,26 грн судового збору. В решті позову відмовлено.

Не погоджуючись з прийнятим судом першої інстанції рішенням, відповідач - Відділ освіти, культури, молоді та спорту Радомишльської районної державної адміністрації звернувся до Північно-західного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить рішення Господарського суду Житомирської області в частині задоволення позовних вимог скасувати та прийняти нове рішення, яким в позові відмовити.

Обгрунтовуючи свої вимоги апелянт посилається на порушення господарським судом Житомирської області норм матеріального та процесуального права, а також на невідповідність висновків, викладених у рішенні місцевого суду, обставинам справи.

Позивач у відзиві на апеляційну скаргу вважає оскаржуване рішення місцевого господарського суду законним та обгрунтованим, а тому просить залишити його без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.

В судове засідання представники відповідача та третіх осіб не з`явилися, про причини неявки суд не повідомили.

Відповідно до ч.12 ст.270 ГПК України, неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.

Колегія суддів вважає за можливе розглянути справу за відсутності представників відповідача та третіх осіб, оскільки останні були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи. Крім того, ухвалою апеляційного суду від 18 червня 2019 року явка представників сторін обов`язковою не визнавалась.

Безпосередньо в судовому засіданні представник позивача повністю підтримав вимоги та доводи, викладені у відзиві на апеляційну скаргу.

Колегія суддів, заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права, вважає, що у задоволенні вимог апеляційної скарги слід відмовити, рішення місцевого господарського суду - залишити без змін.

При цьому колегія суддів виходила з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, розпорядженням голови Радомишльської РДА № 2-к від 03.01.2018 "Про встановлення граничної чисельності працівників районної державної адміністрації" припинено юридичні особи - відділ освіти Радомишльської РДА, відділ культури Радомишльської РДА, відділ сім`ї, молоді та спорту Радомишльської РДА шляхом реорганізації (злиття) у відділ освіти, культури, молоді та спорту Радомишльської РДА.

Згідно п.6 розпорядження № 2-к від 03.01.2018 новостворенний відділ освіти, культури, молоді та спорту Радомишльської РДА є повним правонаступником прав та обов`язків відділу освіти Радомишльської РДА, відділу культури Радомишльської РДА, відділу сім`ї, молоді та спорту Радомишльської РДА (т.1, а.с. 40-41).

Державна реєстрація припинення в результаті реорганізації відділу освіти Радомишльської РДА, та державна реєстрація шляхом злиття відділу освіти, культури, молоді та спорту Радомишльської РДА проведена 13.03.2018 (т.1, а.с. 33-37).

Оскільки відділ освіти, культури, молоді та спорту Радомишльської РДА є правонаступником відділу освіти Радомишльської РДА тому позов, який грунтується на невиконанні умов договору № 18/22 купівлі-продажу природного газу, укладеного між позивачем та відділом освіти Радомишльської РДА правомірно заявлено до відділу освіти, культури, молоді та спорту Радомишльської РДА.

18.01.2018 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Трансгазенерго" (постачальник/позивач) та Відділом освіти Радомишльської РДА (покупець/відповідач) був укладений договір № 18/22 купівлі-продажу природного газу (далі - договір, т.1, а.с. 166-172).

Згідно п.1.1 договору постачальник зобов`язується передати покупцю природний газ, а покупець зобов`язується прийняти та оплатити цей газ на умовах даного договору.

Згідно п.2.1 сторони обумовили, що в межах цього договору у 2018 році постачальник зобов`язується передати, а покупець зобов`язується оплатити та прийняти природний газ в об`ємах до 1810 м куб, у т.ч. за місяцями: січень 810 м куб; лютий 1000 м куб.

Частиною 2 п.2.2 договору сторони передбачили, що можливі зміни квартальних та місячних обсягів поставки газу встановлюється за погодженням сторін шляхом підписання додаткових угод до даного договору.

Приписами п.2.5 договору визначено, що обсяг газу визначається та узгоджується на кожен місяць шляхом подання покупцем заявок постачальнику. Заявки подаються постачальникові у письмовій формі, зокрема з використанням факсу та інших засобів електронного зв`язку до 20 числа місяця, що передує місяцю поставки газу. У спосіб, зазначений для подання заявки постачальник зобов`язаний до 1 числа місяця, щодо якого подано заявку , підтвердити покупцю прийняття до виконання.

На підставі Заявки покупця, підтвердженої постачальником, у постачальника виникають зобов`язання щодо поставки газу, а у покупця виникають зобов`язання щодо оплати отриманого газу.

За умовою п.2.6 договору коригування обсягу газу та періодів поставки газу узгоджується сторонами шляхом підписання додаткових угод до даного договору.

Місце поставки товарів, виконання робіт чи надання послуг: Радомишльський р-н, Житомирська обл., 12201 (газорозподільна система, до якої підключені приміщення замовника).

Нормами п.3.2 договору передбачено, що в порядку цього договору постачальник передає покупцю у власність газ в обсягах визначених п.2.1 цього договору, у мережі ПАТ "Укртрансгаз" НАК "Нафтогаз України".

Право власності на газ від постачальника до покупця переходить в пункті приймання-передачі газу в магістральний трубопровід (п.3.3 договору).

Пунктом 3.4 договору визначено, що приймання-передача газу, поставленого постачальником покупцеві у відповідному місяці оформляється щомісячними актами приймання-передачі природного газу.

Кількість газу, поставленого покупцю, підтверджується щомісячними технічними актами приймання-передачі газу, які підписуються повноважними представниками постачальника і покупця та газотранспортної організації.

Акти приймання-передачі природного газу, що зазначені в п.3.4 договору складаються покупцем за формою наданою постачальником на підставі технічних актів приймання-передачі до кінця місяця споживання , але не пізніше третього числа місяця наступного за звітним.

За умовами п.3.10 договору, покупець зобов`язується самостійно укласти договори на транспортування газу територією України.

У п.3.12 договору узгоджено, що покупцем укладено договір із Публічним акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації "Укртрансгаз" (оператор ГРМ) щодо розподілу газу.

01.01.2016 між Відділом освіти Радомишльської райдержадміністрації (споживачем) та ПАТ "Житомиргаз" (Оператор ГРМ або газорозподільне підприємство, третя особа) укладено договір розподілу природного газу шляхом подання споживачем Заяви-приєднання №0942023Z48DR016 до умов договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим) (т.1, а.с.132).

Відповідно до п.1.1 Типового договору розподілу природного газу, цей Типовий договір є публічним, регламентує порядок та умови переміщення природного газу з метою фізичної доставки Оператором ГРМ обсягів природного газу, які належать споживачам (їх постачальникам), до об`єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи.

У відповідності до п.3.1 Типового договору розподілу природного газу, санкціонований відбір природного газу з газорозподільної системи здійснюється споживачем за умови:

- наявності у споживача укладеного з постачальником договору постачання природного газу;

- підтвердженого обсягу, виділеного для потреб споживача його постачальником на відповідний календарний період;

- відсутності у споживача простроченої заборгованості за договором постачання природного газу.

Згідно п.3.3 Типового договору, споживач, що не є побутовим, зобов`язаний самостійно контролювати власне газоспоживання та для недопущення перевищення підтвердженого обсягу природного газу здійснити разом з своїм постачальником заходи з коригування в установленому порядку підтвердженого обсягу або заходи із самостійного та завчасного обмеження (припинення) власного споживання.

Згідно п.5.1 Типового договору облік (у тому числі приладовий) природного газу, що передається Оператором ГРМ та споживається Споживачем на межі балансової належності об`єкта Споживача, здійснюється відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем.

Визначення об`єму розподілу та споживання природного газу по Споживачу здійснюється на межі балансової належності між Оператором ГРМ та Споживачем на підставі даних комерційного вузла обліку (лічильника газу), визначеного в заяві-приєднанні, та з урахуванням регламентних процедур, передбачених Кодексом газорозподільних систем та цим Договором.

За даними ТОВ "Трансгазенерго", відділом освіти Радомишльської РДА в січні місяці 2018 року спожито природний газ в кількості 8533 м куб. Факт споживання природного газу у вказаній кількості підтверджується листом ПАТ "Житомиргаз" (Оператор ГРМ/третя особа) від 23.05.2018 (т.1, а.с. 18-20), з яким відповідач уклав типовий договір на розподіл природного газу.

Крім того, на підтвердження факту розподілу природного газу в кількості 8533 м. куб. між відділом освіти Радомишльської РДА та ПАТ "Житомиргаз" підписано акт приймання-передачі природного газу № ЖТП0032921 від 31.01.2018 (т.1, а.с. 88, 140).

Позивачем відповідачеві були надані на підписання акти приймання-передачі газу №№ 1, 2, 3. Однак, відповідачем підписано лише акт №1 про споживання природного газу в кількості 1209 м. куб. на суму 12416,43 грн (т.1, а.с. 13). Акти приймання-передачі №№ 2 та 3 на обсяг газу 601 м. куб. та 6723 м. куб., що загалом становить 7324 м. куб. на суму 75217,48 грн. відповідачем не підписано (а.с. 14, 15 т.1).

Розрахунки відповідач провів в сумі 12416,43 грн, що підтверджуєься платіжним дорученням № 25 від 08.02.2018 (т.1, а.с. 49).

Внаслідок таких неправильних дій відповідача, останнім створена заборгованість в розмірі 75217,48 грн.

Враховуючи викладене, ТОВ "Трансгазенерго" звернулось до господарського суду з позовом до Відділу освіти, культури, молоді та спорту Радомишльської районної державної адміністрації про стягнення 75 217,48 грн основного боргу, 19 334,27 грн пені, 752,17 грн штрафу та 2896,08 грн інфляційних втрат.

Місцевий господарський суд, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи, проаналізувавши вимоги чинного законодавства, що регулюють спірні правовідносини, прийшов до висновку про наявність правових підстав для часткового задоволення позовних вимог.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на таке.

Відповідно до ст.509 ЦК зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених ст. 11 цього Кодексу, зокрема договорів та інших правочинів.

Відповідно до ч.2 п.1 ст.175 Господарського кодексу України майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.

Статтею 11 Цивільного кодексу України передбачено, що підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Як вбачається з матеріалів справи, правовідносини між сторонами виникли на підставі договору № 18/22 від 18.01.2018 купівлі-продажу природного газу.

Згідно зі ст.655 ЦК України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Відповідно до п.1 ст.692 ЦК України покупець зобов`язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.

Як вбачається з матеріалів справи спір між сторонами виник внаслідок несплати відповідачем природного газу, поставленого у січні 2018 року, у зв`язку з тим, що відповідач оспорює факт отримання газу у заявленому позивачем обсязі.

Згідно ч.ч. 1, 3, 4, 5 ст.2 Закону України "Про ринок природного газу" постачання природного газу здійснюється відповідно до договору, за яким постачальник зобов`язується поставити споживачеві природний газ належної якості та кількості у порядку, передбаченому договором, а споживач зобов`язується оплатити вартість прийнятого природного газу в розмірі, строки та порядку, передбачених договором.

Права та обов`язки постачальників і споживачів визначаються цим Законом, Цивільним і Господарським кодексами України, правилами постачання природного газу, іншими нормативно-правовими актами, а також договором постачання природного газу.

Правила постачання природного газу затверджуються Регулятором після консультацій із Секретаріатом Енергетичного Співтовариства і є обов`язковими для виконання всіма постачальниками та споживачами.

Згідно п.1 розділу 1 Правил постачання природного газу, затверджених Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09. 2015 року №2496 (в редакції чинній на момент існування спірних правовідносин) ці Правила розроблені на виконання пункту 17 частини третьої статті 4 Закону України "Про ринок природного газу" та регулюють відносини, які виникають між постачальниками та споживачами природного газу, з урахуванням їх взаємовідносин з операторами газорозподільної системи/газотранспортної системи (далі - Оператори ГРМ/ГТС)

Згідно п.1 розділу II Правил постачання природного газу підставою для постачання природного газу споживачу є:

- наявність у споживача, об`єкт якого підключений до газорозподільної системи, договору розподілу природного газу, укладеного в установленому порядку між споживачем та Оператором ГРМ, та присвоєння споживачу Оператором ГРМ персонального EIC-коду як суб`єкту ринку природного газу;

- наявність у споживача, об`єкт якого підключений до газотранспортної системи, договору транспортування природного газу, укладеного в установленому порядку між споживачем та Оператором ГТС, та присвоєння споживачу Оператором ГТС персонального EIC-коду як суб`єкту ринку природного газу;

- наявність у споживача укладеного з постачальником договору постачання природного газу та дотримання його умов;

- наявність підтвердженого обсягу природного газу на відповідний розрахунковий період для потреб споживача;

- відсутність простроченої заборгованості споживача за поставлений природний газ перед діючим постачальником (за його наявності), що має підтверджуватися письмовою довідкою діючого постачальника або складеним з ним актом звірки взаєморозрахунків.

Постачання природного газу споживачу здійснюється за договором постачання природного газу, який укладається відповідно до вимог цього розділу, за яким постачальник зобов`язаний поставити споживачу природний газ у необхідних для споживача об`ємах (обсягах), а споживач зобов`язаний своєчасно оплачувати постачальнику вартість природного газу у розмірі, строки та порядку, що визначені договором.

У пункті 5 Правил наведено умови, що є істотними та обов`язковими до договору постачання природного газу, зокрема :

- предмет договору, відповідно до якого постачальник зобов`язується поставити споживачу природний газ в необхідних для нього об`ємах (обсягах);

- порядок перегляду та коригування договірних планових об`ємів (обсягів) постачання/споживання природного газу, у тому числі протягом розрахункового періоду;

- порядок та строки проведення розрахунків за поставлений природний газ;

За нормами п.7 Правил, у разі звільнення займаного приміщення та/або остаточного припинення користування природним газом споживач зобов`язаний повідомити постачальника та Оператора ГРМ/ГТС не пізніше ніж за 20 робочих днів до дня звільнення приміщення та/або остаточного припинення користування природним газом та надати заяву про розірвання договору і здійснити оплату всіх видів платежів, передбачених відповідними договорами, до вказаного споживачем дня звільнення приміщення та/або остаточного припинення користування природним газом включно.

У разі неповідомлення або несвоєчасного повідомлення споживачем постачальника про звільнення приміщення та/або остаточне припинення користування природним газом споживач зобов`язаний здійснювати оплату спожитого об`єктами газоспоживання природного газу та інших платежів, виходячи з умов відповідних договорів.

Договір постачання природного газу з новим споживачем укладається після розірвання договору із споживачем, який звільняє приміщення.

Пунктом 10 Правил унормовано, що споживач та його постачальник мають право на коригування протягом розрахункового періоду підтверджених обсягів природного газу в порядку, встановленому Кодексом газотранспортної системи.

Відповідно до п.12 Правил, за підсумками розрахункового періоду споживач до 05 числа місяця, наступного за розрахунковим, зобов`язаний надати діючому постачальнику копію відповідного акта про фактичний об`єм (обсяг) розподіленого (протранспортованого) природного газу споживачу за розрахунковий період, що складений між Оператором ГРМ/ГТС та споживачем, відповідно до вимог Кодексу газотранспортної системи / Кодексу газорозподільних систем.

На підставі отриманих від споживача даних та/або даних Оператора ГТС постачальник протягом трьох робочих днів готує та надає споживачу два примірники акта приймання-передачі природного газу за розрахунковий період, підписані уповноваженим представником постачальника.

Взаємовідносини між постачальником і Оператором ГТС щодо обміну інформацією про фактичні обсяги споживання природного газу споживачем регулюються Кодексом газотранспортної системи та окремим договором транспортування природного газу, укладеним між постачальником та Оператором ГТС.

Споживач протягом двох днів з дати одержання акта приймання-передачі природного газу зобов`язується повернути постачальнику один примірник оригіналу акта приймання-передачі природного газу, підписаний уповноваженим представником споживача, або надати в письмовій формі мотивовану відмову від підписання акта приймання-передачі природного газу.

У випадку відмови від підписання акта приймання-передачі природного газу розбіжності підлягають урегулюванню відповідно до договору або в судовому порядку.

До прийняття рішення судом вартість поставленого природного газу встановлюється відповідно до даних постачальника.

У відповідності до п.2 глави 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем, споживачі для здійснення ними санкціонованого відбору природного газу з ГРМ та можливості забезпечення постачання їм природного газу їх постачальниками зобов`язані укласти договір розподілу природного газу з Оператором ГРМ, до газорозподільної системи якого в установленому законодавством порядку підключені їх об`єкти.

Відповідно до п.4 Кодексу газорозподільних систем, договір розподілу природного газу - правочин, укладений між оператором газорозподільної системи та споживачем (у тому числі побутовим споживачем) відповідно до вимог цього Кодексу, згідно з яким забезпечується фізична доставка природного газу, належного споживачу, та/або цілодобовий доступ об`єкта споживача до газорозподільної системи; оператор газорозподільної системи (далі - Оператор ГРМ) - суб`єкт господарювання, що на підставі ліцензії здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або користуванні відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління; оператор газотранспортної системи (далі - Оператор ГТС) - суб`єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із транспортування природного газу газотранспортною системою на користь третіх осіб (замовників).

Відповідно до п.6 розділ 6 глава 6 Кодексу ГРМ, надання Оператором ГРМ послуги споживачу, що не є побутовим, за договором розподілу природного газу підтверджується підписаним між ними актом наданих послуг.

Оператор ГРМ до п`ятого числа місяця, наступного за звітним, надсилає споживачу два примірники оригіналу акта наданих послуг за звітний період, підписані уповноваженим представником Оператором ГРМ.

Споживач протягом двох днів з дня одержання акта наданих послуг зобов`язаний повернути Оператору ГРМ один примірник оригіналу акта, підписаний уповноваженим представником споживача, або надати в письмовій формі мотивовану відмову від підписання акта наданих послуг. У випадку відмови від підписання акта наданих послуг розбіжності підлягають урегулюванню в порядку, встановленому законодавством.

До вирішення спірних питань сума до сплати за надані послуги з розподілу природного газу ГРМ установлюється відповідно до даних Оператора ГРМ.

Згідно п.10 розділу 3 глави 6 Кодексу ГРМ та п. 12.5 Типового договору розподілу природного газу, затвердженого Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09. 2015 року N 2498 (в редакції чинній на момент існування правовідносин між сторонами), у разі звільнення займаного приміщення (остаточного припинення користування природним газом) Споживач зобов`язаний повідомити про це Оператора ГРМ не пізніше ніж за двадцять робочих днів до дня звільнення приміщення (остаточного припинення користування природним газом) та остаточно з ним розрахуватись за цим Договором до вказаного Споживачем дня звільнення приміщення (остаточного припинення користування природним газом) включно.

У разі неповідомлення або несвоєчасного повідомлення Споживачем Оператора ГРМ про звільнення приміщення (остаточне припинення користування природним газом) Споживач зобов`язаний здійснювати оплату послуг за цим Договором, виходячи з умов цього Договору.

Судами обох інстанцій встановлено, що між відповідачем (споживачем) та ПАТ "Житомиргаз" (Оператор ГРМ або газорозподільне підприємство), було укладено договір розподілу природного газу шляхом подання споживачем Заяви-приєднання № 0942023Z48DR016 до умов договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим) (т.1, а.с. 132).

Також судами встановлено, що на виконання рішенням Радомишльської міської ради № 19 від 30.11.2017 "Про надання згоди на безоплатну передачу об`єктів права (юридичних осіб; рухомого та нерухомого майна) спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міста Радомишльського району у власність Радомишльської територіальної громади в особі Радомишльської міської ради" за актами приймання-передачі від 29.12.2017 (т.1, а.с. 155-160) у власність територіальної громади в особі Радомишльської міської ради були передані:

- Краснобірська ЗОШ І-ІІІ ступенів (с. Краснобірка, вул. В`ячеслава Чорновола);

- Осичківська ЗОШ І-ІІІ ступенів ( с. Осички, вул. Несененка, 60);

- Радомишльський будинок дитячої творчості (м. Радомишль, вул. Присутственна, 6) (т.1, а.с. 148-151).

Натомість, відповідач в порушенням норм п.7 Правил постачання природного газу, п.12.5 Типового договору розподілу природного газу не повідомив постачальника (позивача) та Оператора ГРМ (ПАТ "Житомиргаз"/третю особу) про звільнення приміщень, на які постачався природний газ та в цій частині не ініціював внесення змін до договорів купівлі-продажу природного газу та до договору на розподілу природного газу.

При цьому, 31.01.2018 відповідач підписав з Оператором ГРМ (ПАТ "Житомиргаз"/третя особа) акт приймання-передачі природного газу, згідно якого об`єм розподіленого природного газу та виробничо-технологічних втрат по договору від 01.01.2016, укладеному шляхом підписання заяви-приєднання № 0942023Z48DB016 за січень 2018 року складає 8533 м. куб. В переліку об`єктів газоспоживання даного акта вказані об`єкти, які були передані у власність Радомишльської територіальної громади в особі Радомишльської міської ради (т.1, а.с. 140).

Крім того, як вбачається з листа ПАТ "Житомиргаз" від 23.05.2018 (т.1, а.с. 18-19), який був направлений на адресу ТзОВ "Трансгазенерго", ПАТ "Житомиргаз" як Оператор ГРС до ПАТ "Укртрансгаз" надав алокації про поділ фактичного обсягу природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ, між замовниками послуги транспортування за січень та лютий 2018 року. Відповідно погоджених Оператором ГРС місячних номінацій ЗПТ на точках виходу та підтверджених Оператором ГТС у відповідності до наданих ТзОВ "Трансгазенерго" документів та файлів за січень 2018 р відділу освіти Радомишльської РДА розподілено 8533 м куб природного газу.

Відповідно до акту № 01-18-1711000281/Б наданих послуг від 31.01.2018 у січні 2018 року ТОВ "Трансгазенерго" (позивач) Оператором ГТС на виконання договору на транспортування природного газу магістральними трубопроводами 1711000281/Б від 11.11.2017 було надано послугу з транспортування природного газу на загальний обсяг 437,981 тис. куб. м., в тому числі, для ПАТ "Житомиргаз" в обсязі 9,170 тис куб. м. (т.2, а.с. 176), з яких 8,533 м. куб розподілено відділу освіти Радомишльської РДА.

Надана ПАТ "Укртрансгаз" позивачу послуга з транспортування природного газу була оплачена в повному обсязі, що підтверджується банківськими виписками (т.2, а.с. 177-179).

Враховуючи викладене, з огляду на положення Правил постачання природного газу, Кодексу ГРС та Типового договору розподілу природного газу, зважаючи на те, що відповідач не повідомив позивача та ПАТ "Житомиргаз" про припинення користування природним газом на об`єктах, які були передані у власність Радомишльському виконкому міської ради, і обсяг (об`єм) природного газу споживача в кількості 8533 м куб, погоджений оператором газотранспортної системи на січень 2018 року із ресурсу ТзОВ "Трансгазенерго", місцевий господарський суд вірно зазначив в оскаржуваному рішенні, що саме відповідач зобов`язаний оплатити вартість поставленого природного газу в кількості 8,533 м куб, а відтак прийшов до правильного висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог в частині стягнення з Відділу освіти, культури, молоді та спорту Радомишльської районної державної адміністрації основного боргу в розмірі 75217,48 грн.

Щодо заперечень відповідача, що природний газ в обсязі 7324 м. куб. був оплачений Радомишльським виконкомом міської ради постачальнику - ТОВ "Житомиргаз збут", колегія суддів зазначає наступне.

24.01.2018 між Радомишльським виконкомом міської ради та ТОВ "Житомиргаз Збут" був укладений договір на постачання природного газу для потреб непобутових споживачів № 1141041Н9YDB018 (т.2, а.с. 52-55), за умовами якого ТОВ "Житомиргаз Збут" у січні 2018 року Радомишльському виконкому міської ради здійснив постачання природного газу в обсязі 0,802 тис. м.куб., що підтверджується актом № 1141041Н9YDB016 приймання- передачі природного газу (т.2, а.с. 93) та відомістю фактичних витрат за січень 2018 року (т.2, а.с. 90-92).

За даними Оператора ГРС - ПАТ "Житомиргаз" Радомишльському виконкому міської ради в січні місяці розподілено 0,802 м куб природного газу, що вбачається з Відомості фактичної витрати за січень 2018 р. (а.с. 90-92 т. 2) та акта приймання-передачі (т.2, а.с. 118).

Тобто, факт поставки постачальником - ТОВ "Житомиргаз Збут" 7324 м куб природного газу Радомишльському виконкому міської ради документально не підтверджено.

Натомість, матеріали справи вказують, що постачальником природного газу в кількості 7324 м куб є позивач - ТзОВ "Трансгазенерго", а споживачем відповідач - відділ освіти Радомишльської РДА.

Радомишльський виконком міської ради, здійснюючи оплату вартості природного газу ТОВ "Житомиргаз Збут", не перевірив обсягу спожитого природного газу об`єктами, які належать міській раді, не врахував, встановлений договором та чинним законодавством, порядок оформлення факту приймання-передачі природного газу між постачальником та споживачем, в результаті чого у ТОВ "Житомиргаз Збут" за Радомишльським виконкомом міської ради числиться переплата в сумі 81650,59 грн., що підтверджується оборотно-сальдовою відомістю по рахунку 361 за період з 01.01.2018 по 21.02.2019 ТОВ "Житомиргаз Збут" (т.2, а.с. 105) та актом звірки розрахунків станом на 15.03.2019, в якому ТОВ "Житомиргаз Збут" зазначає, що його заборгованість на користь Радомишльського виконкому міської ради становить 81650,59 грн. (т.2, а.с. 127).

Відповідно до п.7.2 договору, у разі невиконання покупцем пункут 5.1 договору, він у безспірному порядку зобов`язується сплатити постачальнику крім суми заборгованості пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня від суми простроченого платежу, а за прострочення понад 30 (тридцять) днів додатково сплати штраф у розмірі 1 (одного) відсотку від простроченого платежу.

Оскільки матеріалами справи підтверджено неналежне виконання відповідачем умов договору та зважаючи, що п. 7.2. договору передбачена майнова відповідальність, суд першої інстанції визнавши розрахунок пені, наданий позивачем невірним та провівши його самостійно з урахуванням приписів ст.232 ГК України, правомірно задоволив пеню в розмірі 12716,91 грн. (за період з 08.02.2018 по 08.08.2018) та штраф в розмірі 752,17 грн. При цьому, у стягненні 6617,36 грн. пені суд першої інстанції відмовив правомірно, оскільки їх нараховано та, відповідно, пред`явлено до стягнення безпідставно.

Крім того, відповідно до ч.2 ст.625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Оскільки прострочення виконання з боку відповідача має місце, апеляційний суд погоджується з місцевим господарським судом щодо правомірності стягнення з останнього 2896,08 грн. інфляційних нарахувань згідно поданого позивачем розрахунку.

Відповідно до ч.1 ст.74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. Натомість, скаржником не подано судовій колегії належних та достатніх доказів, які стали б підставою для скасування рішення місцевого господарського суду. Посилання скаржника, викладені в апеляційній скарзі, колегія суддів вважає безпідставними, документально необґрунтованими, такими, що належним чином досліджені судом першої інстанції при розгляді спору.

Враховуючи все вищевикладене в сукупності, колегія суддів Північно-західного апеляційного господарського суду вважає, що рішення господарського суду Житомирської області ґрунтується на матеріалах і обставинах справи, відповідає нормам матеріального та процесуального права, а тому відсутні правові підстави для його скасування.

Керуючись ст.ст. 129, 275, 276, 281-284 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу Відділу освіти, культури, молоді та спорту Радомишльської районної державної адміністрації залишити без задоволення.

2. Рішення Господарського суду Житомирської області від 09 квітня 2019 року у справі №906/898/18 залишити без змін.

3. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до суду касаційної інстанції у строк та в порядку, встановленому статтями 287-289 ГПК України.

4. Справу №906/898/18 повернути Господарському суду Житомирської області

Повний текст постанови складений "17" липня 2019 р.

Головуюча суддя Коломис В.В.

Суддя Павлюк І.Ю.

Суддя Миханюк М.В.

СудПівнічно-західний апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення15.07.2019
Оприлюднено18.07.2019
Номер документу83057445
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —906/898/18

Постанова від 15.07.2019

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Коломис В.В.

Ухвала від 18.06.2019

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Коломис В.В.

Ухвала від 27.05.2019

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Коломис В.В.

Рішення від 09.04.2019

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Сікорська Н.А.

Ухвала від 21.03.2019

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Сікорська Н.А.

Ухвала від 11.03.2019

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Сікорська Н.А.

Ухвала від 06.02.2019

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Сікорська Н.А.

Ухвала від 29.01.2019

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Сікорська Н.А.

Ухвала від 11.12.2018

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Сікорська Н.А.

Ухвала від 27.11.2018

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Сікорська Н.А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні