ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
04.07.2019Справа № 910/3794/19
За позовом ОСОБА_1 ;
До Акціонерного товариства "ПЕРШИЙ УКРАЇНСЬКИЙ МІЖНАРОДНИЙ БАНК"
(відповідач 1);
Реєстратора КП "Центр правової допомоги та реєстрації"
Хроменко Володимира Леонідовича (відповідач 2);
про визнання недійсними позачергових Загальних зборів акціонерів, скасування
статуту та реєстраційних дій.
Суддя Мандриченко О.В.
Секретар судового засідання Дюбко С.П.
Представники:
Від позивача: Волкодав І. Ю., адвокат, довіреність № б/н від 25.05.2018 р.;
Від відповідача 1: Мединський М. М., адвокат, ордер серії ВН №085063 від 01.04.2019 р.;
Від відповідача 2: не з`явилися.
ВСТАНОВИВ:
До Господарського суду м. Київ звернулася ОСОБА_1 з позовною заявою до Акціонерного товариства "ПЕРШИЙ УКРАЇНСЬКИЙ МІЖНАРОДНИЙ БАНК" (відповідач 1) та реєстратора КП "Центр правової допомоги та реєстрації" Хроменко Володимира Леонідовича (відповідач 2) з вимогами про:
- визнання недійсним рішення річних загальних зборів акціонерів ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА "ПЕРШИЙ УКРАЇНСЬКИЙ МІЖНАРОДНИЙ БАНК" від 26.04.2018 року, що оформлене протоколом № 79 щодо:
Питання №7:
Про зміну типу та найменування Банку.
Питання №8:
Про внесення змін до Статуту ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА "ПЕРШИЙ УКРАЇНСЬКИЙ МІЖНАРОДНИЙ БАНК" шляхом, його викладення у новій редакції.
Питання №14:
Про затвердження Положення про Загальні збори акціонерів АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА "ПЕРШИЙ УКРАЇНСЬКИЙ МІЖНАРОДНИЙ БАНК" у новій редакції.
Питання №15:
Про затвердження Положення про Наглядову раду АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА "ПЕРШИЙ УКРАЇНСЬКИЙ МІЖНАРОДНИЙ БАНК" у новій редакції.
Питання №16:
Про затвердження Положення про Правління АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА "ПЕРШИЙ УКРАЇНСЬКИЙ МІЖНАРОДНИЙ БАНК" у новій редакції.
- визнання недійсним рішення позачергових загальних зборів акціонерів ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА "ПЕРШИЙ УКРАЇНСЬКИЙ МІЖНАРОДНИЙ БАНК", які проведено 27.11.2018 року та оформлено протоколом № 80 щодо:
Питання № 2.
Про внесення змін до Статуту ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА "ПЕРШИЙ УКРАЇНСЬКИЙ МІЖНАРОДНИЙ БАНК" шляхом його викладення в новій редакції;
Питання № 3.
Про затвердження Положення про Загальні збори акціонерів АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА "ПЕРШИЙ УКРАЇНСЬКИЙ МІЖНАРОДНИЙ БАНК" у новій редакції;
Питання № 4.
Про затвердження Положення про Наглядову раду АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА "ПЕРШИЙ УКРАЇНСЬКИЙ МІЖНАРОДНИЙ БАНК" у новій редакції;
Питання № 5.
Про затвердження Положення про Правління АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА "ПЕРШИЙ УКРАЇНСЬКИЙ МІЖНАРОДНИЙ БАНК" у новій редакції;
Питання № 6.
Про затвердження Кодекс корпоративного управління Банку.
- визнання недійсним Статуту АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА "ПЕРШИЙ УКРАЇНСЬКИЙ МІЖНАРОДНИЙ БАНК", затверджений позачерговими загальними зборами акціонерів ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА "ПЕРШИЙ УКРАЇНСЬКИЙ МІЖНАРОДНИЙ БАНК", які відбулись 27.11.2018 року та оформлені протоколом № 80, та зареєстрованого в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань реєстратором КП "Центр правової допомоги та реєстрації" Хроменко Володимиром Леонідовичем 21 грудня 2018 року за №10711050089033303.
- скасування проведеної 21 грудня 2018 року в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань реєстратором КП "Центр правової допомоги та реєстрації" Хроменко Володимиром Леонідовичем реєстраційної дії під №10711050089033303 "зміна повного найменування, зміна скороченого найменування, зміна органу управління"..
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 02.04.2019 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, розгляд справи призначено на 25.04.2019 року.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 25.04.2019 року відкладено підготовче засідання до 23.05.2019 року.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 23.05.2019 закрито підготовче провадження та призначено справу № 910/3794/19 до судового розгляду по суті на 11.06.2019 р.
У судовому засіданні 11.06.2019 р., 20.06.2019 р. та 25.06.2019 р. оголошувалась перерва в розгляді справи по суті.
Під час розгляду спору по суті 04.07.2019 р. представник позивача підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити.
Представник відповідача 1 у судовому засіданні проти позовних вимог заперечував, у задоволенні позову просив відмовити з підстав, викладених у своїх письмових поясненнях по суті справи.
Відповідач 2 у судове засідання не з`явився, хоча про дату та час судового засідання був повідомлений належним чином.
Згідно з ч. 1, 3 ст. 202 Господарського процесуального кодексу України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час та місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті. Якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника у разі повторної неявки в судове засідання учасника справи (його представника) незалежно від причин неявки.
З огляду на наведене та з урахуванням того, що неявка представника відповідача 2 не перешкоджає всебічному, повному та об`єктивному розгляду всіх обставин справи, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
ВСТАНОВИВ
ОСОБА_1 (далі - позивач) є власником простих іменних акцій публічного акціонерного товариства "Перший український міжнародний банк" (далі - відповідач, банк) у кількості 14 174 шт., що складає 0,098953% статутного капіталу банку.
26.04.2018р. відбулись Річні Загальні Збори публічного акціонерного товариства "Перший український міжнародний банк" (далі - Збори), для участі в яких, серед інших зареєструвалась позивач.
Зокрема, до порядку денного були включені наступні питання порядку денного Зборів:
Питання №7:
Про зміну типу та найменування Банку.
Питання №8:
Про внесення змін до Статуту ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА ПЕРШИЙ УКРАЇНСЬКИЙ МІЖНАРОДНИЙ БАНК шляхом, його викладення у новій редакції.
Питання №14:
Про затвердження Положення про Загальні збори акціонерів АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА ПЕРШИЙ УКРАЇНСЬКИЙ МІЖНАРОДНИЙ БАНК у новій редакції.
Питання №15:
Про затвердження Положення про Наглядову раду АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА ПЕРШИЙ УКРАЇНСЬКИЙ МІЖНАРОДНИЙ БАНК у новій редакції.
Питання №16:
Про затвердження Положення про Правління АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА ПЕРШИЙ УКРАЇНСЬКИЙ МІЖНАРОДНИЙ БАНК у новій редакції.
Позивач вважає, що рішення річних загальних зборів акціонерів ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА ПЕРШИЙ УКРАЇНСЬКИЙ МІЖНАРОДНИЙ БАНК від 26.04.2018 року, що оформлене протоколом № 79 річних Загальних зборів акціонерів ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА ПЕРШИЙ УКРАЇНСЬКИЙ МІЖНАРОДНИЙ БАНК від 26.04.2018 року має бути визнане недійсним щодо вище вказаних питань, оскільки прийняте із порушенням прав та законних інтересів акціонера товариства та з порушенням вимог закону під час скликання та проведення загальних зборів товариства, зокрема ст. ст. 35, 36 Закону України "Про акціонерні товариства", а саме: положення ст. 36 Закону, яке зобов`язувало відповідача виготовити проект договору про викуп акцій, а положення ст. 35 ознайомити з ним позивача до 26.04.2018 року (дати Зборів); для того, щоб виготовити проект договору (та своєчасно ознайомити з ним позивача), відповідач повинен був визначити загальну вартість акцій, а він, зробив це лише 05.05.2018 року, тобто вже після Зборів.
27.11.2018 року відбулися позачергові загальні збори акціонерів ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА ПЕРШИЙ УКРАЇНСЬКИЙ МІЖНАРОДНИЙ БАНК , результати яких оформлено протоколом № 80.
На вказаних позачергових загальних зборах акціонерів з метою приведення положень статуту ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА ПЕРШИЙ УКРАЇНСЬКИЙ МІЖНАРОДНИЙ БАНК у відповідність до вимог законодавства, а також на виконання прийнятих річними загальними зборами акціонерів Банку рішень про зміну типу організаційно-правової форми Банку (протокол № 79 від 26.04.2018 року) було прийнято рішення внести зміни до Статуту ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА ПЕРШИЙ УКРАЇНСЬКИЙ МІЖНАРОДНИЙ БАНК шляхом його викладення в новій редакції (питання № 2 протоколу № 80 від 27.11.2018 року).
У зв`язку із затвердженням Статуту Банку у новій редакції, на вказаних позачергових загальних зборах акціонерів одночасно було прийнято відповідні похідні рішення, а саме:
-затверджено у новій редакції Положення про Загальні збори акціонерів АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА ПЕРШИЙ УКРАЇНСЬКИЙ МІЖНАРОДНИЙ БАНК ;
-затверджено у новій редакції Положення про Наглядову раду АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА ПЕРШИЙ УКРАЇНСЬКИЙ МІЖНАРОДНИЙ БАНК ;
-затверджено у новій редакції Положення про Правління АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА ПЕРШИЙ УКРАЇНСЬКИЙ МІЖНАРОДНИЙ БАНК ;
-затверджено Кодекс корпоративного управління Банку.
Позивач вважає, що у разі скасування рішень загальних зборів акціонерів, які проведено 26.04.2018 року, то, як наслідок, підлягають скасуванню і вказані вище рішення, що були прийняті на позачергових загальних зборах акціонерів, які проведено 27.11.2018 року, оскільки недійсне рішення не створює правових наслідків.
На підставі вищевикладеного, позивач вважає, що рішення позачергових загальних зборів акціонерів ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА ПЕРШИЙ УКРАЇНСЬКИЙ МІЖНАРОДНИЙ БАНК , які проведено 27.11.2018 року та оформлено протоколом № 80, має бути визнане недійсним щодо:
Питання № 2. Про внесення змін до Статуту ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА ПЕРШИЙ УКРАЇНСЬКИЙ МІЖНАРОДНИЙ БАНК шляхом його викладення в новій редакції;
Питання № 3. Про затвердження Положення про Загальні збори акціонерів АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА ПЕРШИЙ УКРАЇНСЬКИЙ МІЖНАРОДНИЙ БАНК у новій редакції;
Питання № 4. Про затвердження Положення про Наглядову раду АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА ПЕРШИЙ УКРАЇНСЬКИЙ МІЖНАРОДНИЙ БАНК у новій редакції;
Питання № 5. Про затвердження Положення про Правління АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА ПЕРШИЙ УКРАЇНСЬКИЙ МІЖНАРОДНИЙ БАНК у новій редакції;
Питання № 6. Про затвердження Кодекс корпоративного управління Банку.
Також позивач вважає, що у разі скасування рішення про зміну типу та найменування товариства річних загальних зборів акціонерів ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА ПЕРШИЙ УКРАЇНСЬКИЙ МІЖНАРОДНИЙ БАНК від 26.04.2018 року, що оформлене протоколом № 79, підстав для затвердження Статуту Банку в новій редакції з новим типом та найменуванням немає. Відповідно, нова редакція Статуту Банку (затверджена позачерговими загальними зборами акціонерів ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА ПЕРШИЙ УКРАЇНСЬКИЙ МІЖНАРОДНИЙ БАНК , які відбулись 27.11.2018 року та оформлені протоколом № 80) з новим типом та найменуванням товариства - АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО ПЕРШИЙ УКРАЇНСЬКИЙ МІЖНАРОДНИЙ БАНК вважатиметься такою, що прийнята з порушенням законодавства та не відповідає дійсності, оскільки загальними зборами акціонерів не приймалося рішення про зміну типу товариства та його найменування.
Відповідно до ст. 167. Господарського кодексу України, корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.
Відповідно до ст. 5 Закону України "Про акціонерні товариства", акціонерні товариства за типом поділяються на публічні акціонерні товариства та приватні акціонерні товариства. Публічне акціонерне товариство може здійснювати публічне та приватне розміщення акцій. Приватне акціонерне товариство може здійснювати тільки приватне розміщення акцій. У разі прийняття загальними зборами приватного акціонерного товариства рішення про здійснення публічного розміщення акцій до статуту товариства вносяться відповідні зміни, у тому числі про зміну типу товариства - з приватного на публічне. Зміна типу товариства з приватного на публічне або з публічного на приватне не є його перетворенням.
Управління діяльністю господарського товариства здійснюють його органи та посадові особи, склад і порядок обрання (призначення) яких визначається залежно від виду товариства, а у визначених законом випадках - учасники товариства (ст. 89 Господарського кодексу України).
Згідно з ч. 1 та ч.2 статті 32 Закону України "Про акціонерні товариства", загальні збори є вищим органом акціонерного товариства. Акціонерне товариство зобов`язане щороку скликати загальні збори (річні загальні збори). Річні загальні збори товариства проводяться не пізніше 30 квітня наступного за звітним року.
Відповідно до статті 33 Закону України "Про акціонерні товариства", загальні збори можуть вирішувати будь-які питання діяльності акціонерного товариства. До виключної компетенції загальних зборів належить, зокрема, внесення змін до статуту товариства; прийняття рішення про зміну типу товариства; прийняття рішення про викуп товариством розміщених ним акцій, крім випадків обов`язкового викупу акцій, визначених статтею 68 цього Закону.
У загальних зборах акціонерного товариства можуть брати участь особи, включені до переліку акціонерів, які мають право на таку участь, або їх представники. Перелік акціонерів, які мають право на участь у загальних зборах, складається станом на 24 годину за три робочих дні до дня проведення таких зборів у порядку, встановленому законодавством про депозитарну систему України. (стаття 34 Закону України "Про акціонерні товариства").
14.03.2018р. Спостережною радою публічного акціонерного товариства "Перший український міжнародний банк" було прийнято рішення, оформлене протоколом № 289 від 14.03.2018р., скликати Річні Загальні бори акціонерів Банку та провести їх 26.04.2018р.
На підставі вказаного рішення відповідачем складено Перелік акціонерів, яким надсилалось повідомлення про проведення Зборів за вих. № 153625зв від 16.03.2018р.
23.03.2018р. відповідач рекомендованим листом направив позивачу повідомлення про проведення Зборів та проект порядку денного Зборів.
Також, 23.03.2018р. банком в офіційному виданні Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку "Відомості Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку" від 23.03.2018р. № 57 (2810) було опубліковано повідомлення про проведення Зборів, та розміщено на власному веб-сайті банку.
10.04.2018р. рішенням Ради Банку, яке оформлено протоколом № 290 від 10.04.2018р., затверджено порядок денний Зборів, а також форму та текст бюлетенів для голосування на Зборах.
26.04.2018 відбулися Збори, для участі в яких, серед інших зареєструвався позивач (якій належали 14 174 шт. голосуючих акцій Банку, що складає 0,098953% його статутного капіталу).
Загальна кількість голосів акціонерів (їх представників), що зареєструвалися для участі у Зборах, становила 13 226 993 шт. акцій, що складає 92,342248%, у загальній кількості акцій Банку, що мають право голосу, у зв`язку з чим відповідно до ст.41 Закону України Про акціонерні товариства Збори мали кворум.
З питання №7 порядку денного Зборів позивач проголосував проти зміни типу Банку з публічного на приватне, у зв`язку з чим відповідно до п.1 ч. 1 ст.68 Закону України Про акціонерні товариства у неї виникло право вимагати здійснення обов`язкового викупу Банком належних їй простих акцій.
Позивач не заперечує факту своєчасного повідомлення її як акціонера про порядок денний Зборів та дату їх проведення, а також щодо порядку проведення Зборів, наявності кворуму, порядку прийняття рішення Зборами з питань, винесених на голосування.
27.04.2018 Наглядовою радою Банку прийнято рішення, оформлене протоколом № 292, яким, зокрема, вирішено:
1. Погодити наступний перелік акціонерів Банку, які мають право вимагати здійснення обов`язкового викупу належних їм акцій згідно ст.68 Закону України Про акціонерні товариства :
- акціонер Банку ОСОБА_1 , якій належить 14 174 шт. голосуючих простих акцій Банку, що складає 0,098953% статутного капіталу Банку.
2. Обрати ТОВ Експертно-оціночна компанія Система (код ЄДРПОУ 38358204) в якості суб`єкта оціночної діяльності для проведення незалежної експертної оцінки з визначення ринкової вартості 1 (однієї) акції ПАТ ПУМБ з метою забезпечення реалізації прав акціонерів Банку на обов`язковий викуп акцій згідно ст. 68 Закону України Про акціонерні товариства .
04.05.2018 ТОВ Експертно-оціночна компанія Система виконано Звіт про оцінку майна, згідно якого ринкова вартість 1 (однієї) простої іменної акції Банку станом на 22.03.2018 складає 331 грн., без ПДВ.
05.05.2018 року наглядовою радою Банку прийняті рішення, оформлені Протоколом № 293, яким:
- встановлено порядок повідомлення акціонерів Банку, які мають право вимагати обов`язкового викупу акцій Товариства, шляхом направлення поштою рекомендованого листа з повідомленням про вручення;
- затверджено ринкову вартість 1 (однієї) простої іменної акції Банку у розмірі 331 грн. без ПДВ, яку визначено незалежним суб`єктом оціночної діяльності ТОВ Експертно-оціночна компанія Система станом на 22.03.2018 року, для обов`язкового викупу акцій Банку згідно ст. 68 Закону;
- затверджено ціну обов`язкового викупу акцій у розмірі 331 грн. без ПДВ за 1 (одну) просту іменну акцію Банку, що дорівнює ринковій вартості 1 (однієї) простої іменної акції Банку, та загальну вартість простих іменних акцій Банку, що підлягають обов`язковому викупу, в кількості 14 174 шт., у розмірі 4691594 грн. без ПДВ.
Ринкова вартість 1 (однієї) простої іменної акції Банку визначена суб`єктом оціночної діяльності станом на 22.03.2018 року. Опублікування Банком в установленому порядку повідомлення про скликання загальних зборів відбулось 23.03.2018 року - в офіційному друкованому виданні Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку Відомості Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 57 (2810) (а.с.142-143 т.1) та розміщене на власному веб-сайті Банку.
Відповідач направив позивачу повідомлення про право обов`язкового викупу акцій Банку вих. № КНО-19.4/18 від 05.05.2018 року. В цьому повідомленні вказано, що згідно ч. 2 ст. 69 Закону Банк повідомляє позивача про наявність у нього права вимоги обов`язкового викупу належних позивачу акцій Банку за ціною обов`язкового викупу акцій 331 грн. за одну просту іменну акцію, що дорівнює вартості однієї простої іменної акції Банку, яка визначена незалежним суб`єктом оціночної діяльності ТОВ Експертно-оціночна компанія Система станом на 22.03.2018 року та затверджена рішенням наглядової ради Банку, оформленим протоколом № 293 від 05.05.2018 року. 14.05.2018р. позивачем було отримано повідомлення за вих. № КНО-19.4/18 від 05.05.2018р. (далі - повідомлення) про право обов`язкового викупу акцій ПАТ "ПУМБ", відповідно до якого ціна обов`язкового викупу акцій складала 331 грн. за одну просту іменну акцію, що дорівнює вартості однієї простої іменної акції банку, яка визначена незалежним суб`єктом оціночної діяльності ТОВ "Експертно-оціночна компанія "Система".
У відповідь на повідомлення позивачем було направлено банку лист, в якому повідомлялось про неможливість реалізації акціонером свого права на обов`язковий викуп товариством належних акціонерові акцій, у зв`язку з тим, що оцінка акцій не відповідає вимогам ст. 8 Закону України "Про акціонерні товариства", а також у зв`язку з тим, що акціонер був позбавлений права володіти інформацією про ціну обов`язкового викупу акцій в день проведення Річних Загальних зборів акціонерів 26.04.2018р.
Відповідно до ч. 1 ст. 68 Закону України Про акціонерні товариства кожний акціонер - власник простих акцій товариства має право вимагати здійснення обов`язкового викупу акціонерним товариством належних йому голосуючих акцій, якщо він зареєструвався для участі у загальних зборах та голосував проти прийняття загальними зборами рішення, зокрема, про зміну типу товариства.
Рішення Зборів від 26.04.2018 містило передбачене ч. І ст.68 Закону України Про акціонерні товариства питання №7 про зміну типу товариства, яке стало підставою оскарження даного рішення позивачем.
У своїх позовних вимогах позивач посилається на порушення Банком вимог ст. 36 та ч. 1 ст.68 Закону України Про акціонерні товариства .
Відповідач проти позову заперечував та вказував на наявність всіх підстав для відмови у його задоволенні, оскільки позивач порушив строк на оскарження рішення загальних зборів акціонерів від 26.04.2018 р.
Законодавчо встановлений строк для оскарження до господарського суду рішення загальних зборів акціонерів встановлений у ст. 50 Закону України Про акціонерні товариства і становить три місяці з дати його прийняття.
Згідно зі ст. 50 Закону України Про акціонерні товариства , у разі, якщо рішення загальних зборів або порядок прийняття такого рішення порушують вимоги цього Закону, інших актів законодавства, статуту чи положення про загальні збори акціонерного товариства, акціонер, права та охоронювані законом інтереси якого порушені таким рішенням, може оскаржити це рішення до суду протягом трьох місяців з дати його прийняття.
Суд має право з урахуванням усіх обставин справи залишити в силі оскаржуване рішення, якщо допущені порушення не порушують законні права акціонера, який оскаржує рішення.
Акціонер може оскаржити рішення загальних зборів з передбачених частиною першою статті 68 цього Закону питань виключно після отримання письмової відмови в реалізації права вимагати здійснення обов`язкового викупу товариством належних йому голосуючих акцій або в разі неотримання відповіді на свою вимогу протягом 30 днів від дати її направлення на адресу товариства в порядку, передбаченому цим Законом.
Як вже зазначалося вище, 26.04.2018 відбулися Збори, для участі в яких, серед інших зареєструвався позивач (якій належали 14 174 шт. голосуючих акцій Банку, що складає 0,098953% його статутного капіталу) і на яких було прийняте оскаржене позивачем рішення.
29.05.2018 банком отримано лист за вх.№120/372/19 акціонера ОСОБА_1 про те, що вона не погоджується із зазначеною у повідомленні ціною обов`язкового викупу акцій та не вимагає у Банку викупу її акцій.
Згідно ст.256 ЦК України, позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.
Згідно ч. 1 ст.258 ЦК України, для окремих видів вимог законом може встановлюватися спеціальна позовна давність: скорочена або більш тривала порівняно із загальною позовною давністю.
Згідно ст. 266 ЦК України зі спливом позовної давності до основної вимоги вважається, що позовна давність спливла і до додаткової вимоги (стягнення неустойки, накладення стягнення на заставлене майно тощо).
Відповідно до ст.267 ЦК України сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові.
Позивач надіслав свою позовну заяву до суду 22.03.2019, тобто допустився пропуску законодавчо встановленого строку на оскарження.
Заперечуючи проти застосування строків позовної давності позивач посилався на переривання вказаного строку на підставі ч. 2 ст. 264 ЦК України, якою встановлено, що позовна давність переривається у разі пред`явлення особою позову до одного із кількох боржників, а також якщо предметом позову є лише частина вимоги, право на яку має позивач.
Так, позивач вказує на те, що у липні 2018 року звернувся до Господарського суду міста Києва з позовом до відповідача - 1 з частиною вимог, право на які має позивач, а саме: про визнання протиправними дій Публічного акціонерного товариства Перший український міжнародний банк", що полягають у несвоєчасному затвердженні вартості (однієї) простої іменної акції товариства та загальної вартості іменних цінних акцій, що підлягають обов`язковому викупу; ненаданні акціонеру можливості володіти інформацією про загальну вартість простих іменних акцій, які підлягають обов`язковому викупу, що призвело до порушення прав ОСОБА_1 , яка є власником 14 174 шт. простих іменних акцій AT ПУМБ , реалізувати право обов`язкового викупу акціонерним товариством належних ОСОБА_1 простих акцій за справедливою ціною, та визнання недійсним рішення Наглядової Ради Публічного акціонерного товариства Перший український міжнародний банк , що оформлене протоколом № 293 засідання Наглядової Ради Публічного акціонерного товариства Перший український міжнародний банк від 05.05.2018 року.
Позивач вважає, що пред`явлення до суду вищевказаного позову, перериває строки позовної давності для вимог, які заявлені позивачем у даній справі, а саме: визнання недійним рішення річних загальних зборів акціонерів ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА "ПЕРШИЙ УКРАЇНСЬКИЙ МІЖНАРОДНИЙ БАНК" від 26.04.2018 року, що оформлене протоколом № 79 щодо 7, 8, 14, 15, 16 питання; визнання недійсним рішення позачергових загальних зборів акціонерів ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА "ПЕРШИЙ УКРАЇНСЬКИЙ МІЖНАРОДНИЙ БАНК", які проведено 27.11.2018 року та оформлено протоколом № 80 щодо 2,3,4,5,6 питання; визнання недійсним Статут АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА "ПЕРШИЙ УКРАЇНСЬКИЙ МІЖНАРОДНИЙ БАНК", затверджений позачерговими загальними зборами акціонерів ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА "ПЕРШИЙ УКРАЇНСЬКИЙ МІЖНАРОДНИЙ БАНК", які відбулись 27.11.2018 року та оформлені протоколом № 80.
Так, системний аналіз положень ст. ст. 256 - 266 ЦК України дає підстави стверджувати, що "вимога", про яку йдеться у ч. 2 ст. 264 ЦК України, повинна характеризуватися однорідністю (наприклад, пред`явлення позову про стягнення частини основного боргу).
Вимоги про визнання недійсними рішення річних загальних зборів акціонерів та вимоги про визнання протиправними дій та визнання недійсним рішення Наглядової Ради - є самостійними вимогами та мають різну правову природу. Таким чином, визнання протиправними дій та визнання недійсним рішення Наглядової Ради Банку не є частиною вимоги в розумінні наведеної статті, так як мають різні підстави виникнення.
З огляду на вищевикладене, господарський суд вважає, що пред`явленням позову у справі № 910/8705/18 про визнання протиправними дій та визнання недійсним рішення Наглядової Ради відповідача 1, строк позовної давності щодо зазначених вище вимог у даній справі, не переривався.
Таким чином, позивачем було пропущено строк на оскарження рішення загальних зборів акціонерів від 26.04.2018, а також позовна давність спливла і до додаткових вимог позивача про рішення позачергових загальних зборів акціонерів від 27.11.2018, скасування статуту та реєстраційних дій, які є похідними від основної вимоги позивача про оскарження рішення Зборів від 26.04.2018.
Враховуючи викладене, у зв`язку зі спливом строку позовної давності, господарський суд дійшов висновку про відмову у задоволенні заявлених позовних вимог в повному обсязі.
Відповідно до положень статті 129 ГПК України, витрати зі сплати судового збору покладаються на позивача.
Керуючись ст. ст. 129, 231, 236-241 Господарського процесуального кодексу України
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду відповідно до п. 17.5 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України подається до Північного апеляційного господарського суду через Господарський суд міста Києва протягом 20 (двадцяти) днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 22.07.2019
Суддя О.В. Мандриченко
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 04.07.2019 |
Оприлюднено | 25.07.2019 |
Номер документу | 83216970 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Мандриченко О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні