УХВАЛА
м. Вінниця
31 липня 2019 р. Справа № 0240/3058/18-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Поліщук І.М.,
суддів: Альчука М.П.
Яремчука К.О.
за участю:
секретаря судового засідання: Дмитрука Михайла Володимировича
представника відповідача: Щербаківського Г.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом: ОСОБА_1
до: Жмеринського районного відділу освіти Жмеринської районної державної адміністрації, Начальника Жмеринського районного відділу освіти Жмеринської районної державної адміністрації Цимбал Інни Володимирівни, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідачів Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області, Жмеринської районної державної адміністрації
про: визнання протиправними дій, скасування рішень та зобов`язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Вінницького окружного адміністративного суду знаходиться адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Жмеринського районного відділу освіти Жмеринської районної державної адміністрації, Начальника Жмеринського районного відділу освіти Жмеринської районної державної адміністрації Цимбал Інни Володимирівни, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідачів Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області, Жмеринської районної державної адміністрації про визнання протиправними дій, скасування рішень та зобов`язання вчинити дії.
17.07.2019 та 18.07.2019 позивачем подано заяви, в яких вона просить суд постановити судове рішення, яким звернутися до Вінницького місцевого центру із надання вторинної правової допомоги щодо призначення їй адвоката в дану справу. Обґрунтовуючи подані заяви, позивач зазначила, що Вінницьким місцевим центром із надання вторинної правової допомоги припинено надання їй правової допомоги з підстав, що не відповідають дійсності.
У судове засідання позивач повторно не прибула, хоча про дату, час та місце його проведення повідомлялась завчасно та належним чином, що підтверджується матеріалами справи.
Як визначено ч. 1 ст. 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Відповідно до пункту 2 частини 3 статті 205 КАС України, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі повторної неявки в судове засідання учасника справи (його представника), незалежно від причин неявки.
З огляду на викладене, а також беручи до уваги те, що неявка у судове засідання позивачем допущена вдруге, на думку суду, наявні підстави для вирішення заявленого нею клопотання у її відсутність.
Представник відповідачів у судовому засіданні заперечував щодо задоволення заяв позивача.
Треті особи у судове засідання не з`явились, хоча про дату, час та місце його проведення повідомлялись завчасно та належним чином, що підтверджується матеріалами справи.
Крім того, в матеріалах справи наявні клопотання третіх осіб про розгляд даної справи без їх участі.
З урахуванням викладеного, керуючись положеннями частини 3 статті 194 та статті 205 КАС України, на думку суду, наявні підстави для розгляду заяв позивача за даної явки учасників справи.
Визначаючись щодо заяв позивача, суд виходив із наступного.
Відповідно до статті 16 Кодексу адміністративного судочинства України учасники справи мають право користуватися правничою допомогою.
Представництво в суді, як вид правничої допомоги, здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом.
Безоплатна правнича допомога надається в порядку, встановленому законом, що регулює надання безоплатної правничої допомоги.
Законом, що визначає зміст права на безоплатну правову допомогу, порядок реалізації цього права, підстави та порядок надання безоплатної правової допомоги, державні гарантії щодо надання безоплатної правової допомоги, є Закон України Про безоплатну правову допомогу від 2 червня 2011 року № 3460-VI.
Відповідно до статті 3 цього Закону, право на безоплатну правову допомогу - гарантована Конституцією України можливість громадянина України, іноземця, особи без громадянства, у тому числі біженця, чи особи, яка потребує додаткового захисту, отримати в повному обсязі безоплатну первинну правову допомогу, а також можливість певної категорії осіб отримати безоплатну вторинну правову допомогу у випадках, передбачених цим Законом.
Статтею 61 Закону України Про безоплатну правову допомогу передбачено, що до системи надання безоплатної правової допомоги належать: Координаційний центр з надання правової допомоги; суб`єкти надання безоплатної первинної правової допомоги; суб`єкти надання безоплатної вторинної правової допомоги.
Відповідно до статті 13 Закону № 3460, безоплатна вторинна правова допомога є видом державної гарантії, що полягає у створенні рівних можливостей для доступу осіб до правосуддя, та включає такі види правових послуг:
1) захист;
2) здійснення представництва інтересів осіб, що мають право на безоплатну вторинну правову допомогу, в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами;
3) складення документів процесуального характеру.
Відповідно до п. 1 ч. 1 статті 14 Закону України Про безоплатну правову допомогу , право на безоплатну вторинну правову допомогу згідно з цим Законом та іншими законами України мають особи, які перебувають під юрисдикцією України, якщо їхній середньомісячний дохід не перевищує двох розмірів прожиткового мінімуму, розрахованого та затвердженого відповідно до закону для осіб, які належать до основних соціальних і демографічних груп населення, а також особи з інвалідністю, які отримують пенсію або допомогу, що призначається замість пенсії, у розмірі, що не перевищує двох прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб - на всі види правових послуг, передбачених частиною другою статті 13 цього Закону.
Тобто, позивач в розумінні вимог Закону України Про безоплатну правову допомогу відноситься до категорії суб`єктів, які мають право на безоплатну вторинну правову допомогу.
Відповідно до статті 15 Закону України Про безоплатну правову допомогу , суб`єктами надання безоплатної вторинної правової допомоги в Україні є: центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги; адвокати, включені до Реєстру адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу.
При цьому, у відповідності до статті 16 Закону України Про безоплатну правову допомогу , Міністерство юстиції України утворює регіональні (республіканський (Автономної Республіки Крим), обласні, Київський та Севастопольський міські) та місцеві (районні, міжрайонні, міські, міськрайонні, міжрайонні та районні у містах) центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги є територіальними відділеннями Координаційного центру з надання правової допомоги і утворюються з урахуванням потреб відповідної адміністративно-територіальної одиниці та забезпечення доступу осіб до безоплатної вторинної правової допомоги.
Відповідно до ч. 4, 7 цієї статті, центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги забезпечують надання всіх видів правових послуг, передбачених частиною другою статті 13 цього Закону. Діяльність Центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги поширюється на територію відповідної адміністративно-територіальної одиниці.
Порядок подання та розгляду Центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги звернень про безоплатну вторинну правову допомогу, визначений ст. 18 та 19 Закону України Про безоплатну правову допомогу .
В даному ж випадку, у поданих заявах позивач зазначає, що Вінницьким місцевим центром із надання вторинної правової допомоги їй було надано безоплатну правову вторинну допомогу, що полягала у складенні процесуальних документів та представництва інтересів у справі №0240/3058/18-а. З метою реалізації зазначеної правової допомоги адвокату Ткачук І.В. було видано доручення №159 від 19.03.2019.
Разом із тим, як зазначає позивач, Вінницький місцевий центр із надання вторинної правової допомоги припинив надання їй правової допомоги, шляхом припинення дії доручення адвоката Ткачук І.В. №159 від 19.03.2019 з підстав, що не відповідають дійсності.
Так, в ході перевірки наведених позивачем обставин, судом встановлено, що за зверненням ОСОБА_1 наказом Вінницького місцевого центру із надання вторинної правової допомоги №323/04 від 28.03.2019 позивачу надано безоплатну правову допомогу, що полягала у складенні процесуальних документів та представництва інтересів у справі №0240/3058/18-а. На підставі цього наказу, Вінницьким місцевим центром із надання вторинної правової допомоги адвокату Ткачук І.В. видано доручення №159 від 29.03.2019.
В той же час, як слідує із листів Вінницького місцевого центру із надання вторинної правової допомоги від 11.07.2019 №03-20/281 та №03-20/281, долучених позивачем до заяви, на підставі заяви адвоката Ткачук І.В. від 05.06.2019, копій журналів судових засідань від 19.12.2018 та 25.03.2019 по справі №0240/3058/18-а, Вінницьким місцевим центром із надання вторинної правової допомоги 20.06.2019 винесено наказ №47/10, яким припинено надання безоплатної правової допомоги ОСОБА_1 , та припинено дію доручення №159 від 29.03.2019. Підставою для винесення даного наказу слугувало те, що ОСОБА_1 , залучила до участі у справі іншого представника - ОСОБА_2 .
Разом із тим, як слідує із долученого позивачем до заяви від 18.07.2019 листа керівника апарату Вінницького окружного адміністративного суду від 10.07.2019 № 0240/3058/18-а/2008/19, починаючи з 11.04.2019 ОСОБА_2 приймав участь в судових засіданнях в якості вільного слухача.
Крім того, ухвалою від 08.07.2019 витребувано у Вінницького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги інформацію щодо надходження заяви (заяв) ОСОБА_1 щодо представництва її інтересів у Вінницькому окружному адміністративному суді в межах розгляду справи №0240/3058/18-а та результатів їх розгляду, а також інформацію щодо наявності чи відсутності доручення для надання правової допомоги в межах розгляду справи №0240/3058/18-а.
Листом від 16.07.2019 Вінницький місцевий центр із надання вторинної правової допомоги повідомив суд про те, що 09.07.2019 ОСОБА_1 зверталась до Вінницького МЦ про надання їй безоплатної вторинної правової допомоги.
Разом із тим, наказом Вінницького МЦ №604/04 від 11.07.2019 ОСОБА_1 відмовлено в наданні безоплатної вторинної правової допомоги як особі, якій раніше надавалась безоплатна вторинна правова допомога з одного і того ж питання.
Попри це, суд звертає увагу, що одним з елементів права на справедливий суд у розумінні ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, є право захищати себе особисто чи використовувати юридичну допомогу захисника, вибраного на власний розсуд, або - за браком достатніх коштів для оплати юридичної допомоги захисника - одержувати таку допомогу безоплатно, коли цього вимагають інтереси правосуддя.
Закріпивши право будь-якої фізичної особи на правову допомогу, конституційний припис "кожен є вільним у виборі захисника своїх прав" (частина перша статті 59 Конституції України) за своїм змістом є загальним і стосується не лише підозрюваного, обвинуваченого чи підсудного, а й інших фізичних осіб, яким гарантується право вільного вибору захисника з метою захисту своїх прав та законних інтересів, що виникають з цивільних, трудових, сімейних, адміністративних та інших правовідносин, а не тільки з кримінальних.
Право на захист, зокрема, може бути реалізоване фізичною особою у цивільному, арбітражному, адміністративному і кримінальному судочинстві.
Враховуючи вище викладене, а також беручи до уваги те, що ОСОБА_1 є інвалідом 2-ї групи загального захворювання та неодноразово вказувала про неможливість прибуття до суду з метою захисту свої порушених прав та інтересів, на думку суду, наявні підстави для задоволення заяв позивача та забезпечення надання їй безоплатної вторинної правової допомоги Вінницьким місцевим центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги.
Керуючись ст.ст. 16, 248, 256 КАС України суд, -
УХВАЛИВ:
Заяви ОСОБА_1 про надання безоплатної вторинної допомоги у справі №0240/3058/18-а - задовольнити.
Забезпечити ОСОБА_1 надання безоплатної вторинної правової допомоги Вінницьким місцевим центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги, розташованим за адресою: 21021 м. Вінниця вул. Порика, 29.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Повний текст ухвали складено 01.08.2019.
Головуючий суддя Поліщук Ірина Миколаївна
Судді Альчук Максим Петрович
Яремчук Костянтин Олександрович
Суд | Вінницький окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 31.07.2019 |
Оприлюднено | 02.08.2019 |
Номер документу | 83372717 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Вінницький окружний адміністративний суд
Поліщук Ірина Миколаївна
Адміністративне
Вінницький окружний адміністративний суд
Поліщук Ірина Миколаївна
Адміністративне
Вінницький окружний адміністративний суд
Поліщук Ірина Миколаївна
Адміністративне
Вінницький окружний адміністративний суд
Поліщук Ірина Миколаївна
Адміністративне
Вінницький окружний адміністративний суд
Поліщук Ірина Миколаївна
Адміністративне
Вінницький окружний адміністративний суд
Поліщук Ірина Миколаївна
Адміністративне
Вінницький окружний адміністративний суд
Поліщук Ірина Миколаївна
Адміністративне
Вінницький окружний адміністративний суд
Поліщук Ірина Миколаївна
Адміністративне
Вінницький окружний адміністративний суд
Жданкіна Наталія Володимирівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні