Рішення
від 26.07.2019 по справі 300/560/19
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"26" липня 2019 р. справа № 300/560/19

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

судді Микитюка Р.В.,

за участю секретаря судового засідання - Костюк О.С.,

представників позивача - Тепак Л.П., Кота Р.С.,

представників відповідача - Гавадзина М.М., Ануліча Р.Б., Осадціва М.Ю., Бабій Т.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом: фізичної особи-підприємця ОСОБА_1

до відповідача: Головного управління ДФС в Івано-Франківській області

про визнання протиправним та скасування наказу №1 від 03.01.2019, протиправними дій, податкових повідомлень-рішень, вимоги про сплату боргу (недоїмки), рішення про застосування штрафних санкцій від 28.02.2019, -

ВСТАНОВИВ:

14.03.2019 року фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (надалі також - позивач) звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДФС в Івано-Франківській області (надалі також - відповідач) про визнання протиправним та скасування наказу №1 від 03.01.2019, протиправними дій, податкових повідомлень-рішень, вимоги про сплату боргу (недоїмки), рішення про застосування штрафних санкцій від 28.02.2019.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивачем отримано акт документальної позапланової невиїзної перевірки ГУ ДФС в Івано-Франківській області від 23.01.2019 №62/09-19-13-06/2704200046 щодо своєчасності, достовірності повноти нарахування та сплати податків і зборів, дотримання законодавства щодо укладення трудового договору виконання вимог валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2015 по 31.12.2017, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за період з 01.01.2011 по 31.12.2017. Не погоджуючись із висновками зазначеного акту перевірки позивачем подано свої заперечення. На підставі вищевказаних висновків акту ГУ ДФС в Івано-Франківській області 28.02.2019 були винесені наступні податкові повідомлення-рішення, а саме: №0004841306, №0004851306, №0004861306, №0004891305, №0004901305 від 28.02.2019, вимога про сплату боргу (недоїмки) по єдиному соціальному внеску №Ф-0004871305 від 28.02.2019 та рішення про застосування штрафних санкцій №0004881305 від 28.02.2019, які позивачем отримано поштою 05.03.2019. Позивач вважає дії відповідача протиправними, а висновки акту безпідставними, незаконними та такими, що не відповідають фактичним обставинам справи та нормам податкового та іншого законодавства та просить визнати протиправним наказ №1 від 03.01.2019, протиправними дії та податкові повідомлення-рішення, вимогу про сплату боргу (недоїмки), рішення про застосування штрафних санкцій від 28.02.2019 та їх скасувати.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 19.03.2019 відкрито загальне позовне провадження в даній адміністративній справі (т.1, а.с.1-2).

Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду із відповідними письмовими доказами 03.04.2019 (т.1, а.с.173-180). У відзиві відповідач не погоджується з позовними вимогами і доводами, викладеними в адміністративному позові, та в обґрунтування своїх заперечень зазначає, що позивач при здійсненні господарської діяльності порушив норми податкового законодавства, що стало наслідком донарахувань, визначених податковим повідомленнями-рішеннями, а також вимогою про сплату боргу (недоїмки) та рішення про застосування штрафних санкцій від 28.02.2019. Просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог.

Позивач скористалася своїм правом на подання відповіді на відзив, яка надійшла на адресу суду 18.04.2019. У даній відповіді на відзив позивач, зокрема зазначає, що беручи до уваги докази, що містяться в матеріалах справи та враховуючи додаткові докази, долучені до даної відповіді на відзив - позивач категорично не погоджується з позицією відповідача, що викладена в акті перевірки та відзиві, вважає її безпідставною, такою, що базується на не доведеній інформації, не обґрунтованою та протиправною. Підтримала позовні вимоги та просила їх задовольнити ( т.1, а.с.183-190).

15.05.2019 Івано-Франківським окружним адміністративним судом винесену ухвалу про витребування доказів, а також оголошено перерву в підготовчому судовому засіданні до 05.06.2019 (т.2, а.с. 59-62).

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05.06.2019 закрито підготовче провадження у даній справі та призначено справу до судового розгляду по суті (т.6, а.с. 63-64).

У судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали, з підстав викладених в адміністративному позові та відповіді на відзив, просили позов задовольнити.

Представники відповідача у судовому засіданні проти позову заперечили, з підстав викладених у відзиві на адміністративний позов, просили суд у задоволенні позовних вимог відмовити.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 зареєстрована 21.04.1994 як суб`єкт підприємницької діяльності, що підтверджується Випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, копія якої містяться у матеріалах справи (т.1, а.с. 166).

На підставі п.20.1 ст.20, ст.75, пп.78.1.1. п.78.1 ст.78, п.82.2 ст.82 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI, Закону України від 8 липня 2010 року №2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", наказу Головного Управління ДФС в Івано-Франківській області від 03 січня 2019 року №01 та повідомлення про перевірку від 03.01.2019 року №1 проведена документальна позапланова невиїзна перевірка фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (р. н. о. к. п. п. НОМЕР_1 ) з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів, дотримання вимог валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи за період з 01.01.2015 по 31.12.2017, а також єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2011 року по 31.12.2017 року (т.1, а.с. 29-56).

Перевірка проводилась в приміщенні ГУ ДФС в Івано-Франківській області за місцезнаходженням вилучених слідчим управлінням фінансових розслідувань ГУ ДФС в Івано-Франківській області, в ході проведення досудового розслідування у кримінальному провадженні №32017090000000040 від 10.07.2017 (за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2, ст. 212 КК України), бухгалтерських документів ФОП ОСОБА_1 (р. н. о. к. п. п. НОМЕР_1 ).

Проведеною позаплановою невиїзною документальною перевіркою з питань дотримання вимог податкового законодавства, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2015 по 31.12.2017, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2011 по 31.12.2017 ФОП ОСОБА_1 , встановлено порушення, а саме:

- п.292.1 ст.292, п. 293.8 ст. 293, п.296.7 ст.296, пп.296.5.3 п.296.5 ст.296 глави 1 розділу XIV Податкового Кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI (із змінами і доповненнями) ФОП ОСОБА_1 (р. н. о. к. п. п. 2704200046), а саме в податкових деклараціях (звітних, уточнюючих) платника єдиного податку - фізичної особи за 3 квартали 2016 занижено обсяг отриманого доходу за звітний (податковий) період, що оподатковується за ставкою 5% в розмірі 5000000,00 грн. та не задекларовано обсяг перевищення граничного розміру доходу платника єдиного податку, встановленого пп. 3 п.291.4 ст.291 гл. 1 розділу XIV Податкового кодексу, в сумі 2102177,79 грн., в результаті чого перевіркою донараховано єдиного податку за 2016 в розмірі 565326,67 грн.;

- п.п.16.1.2 п.16.1 ст.16, п.44.1 ст.44, п.176.1 ст.176, п.п.296.1.2 п.196.1 ст.296 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI (із змінами та доповненнями), п.2 "Порядку ведення книги обліку доходів для платників єдиного податку першої, другої та третьої груп, які не є платниками податку на додану вартість", затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2015 №579, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 07.07.2015 за № 800/27245 та п.6 ст. 128 Господарського Кодексу України від 16.01.2003 №436-IV (із змінами та доповненнями), а саме: не ведення книги обліку доходів і витрат ФОП за період, що підлягав перевірці;

- п.п.16.1.2 п.16.1 ст.16, п.44.1 ст.44, п.176.1 ст.176, п.177.10 ст.177 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (із змінами та доповненнями), п.1 "Порядку ведення Книги обліку доходів і витрат, яку ведуть фізичні особи - підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, і фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність" затвердженого Наказом Міністерства доходів і зборів України від 16.09.2013 №481, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 01 жовтня 2013 за №1686/24218 та п.6 ст. 128 Господарського Кодексу України від 16.01.2003 №436-IV (із змінами та доповненнями), а саме: не ведення книги обліку доходів і витрат ФОП за період, що підлягав перевірці.

- п.49.1, п. 49.2, п. 49.18, ст.49, п.179.1 ст.179 Податкового кодексу України, а саме неподання до контролюючих органів податкових декларацій про майновий стан і доходи ФОП ОСОБА_1 (р. н. о. к. п. п. НОМЕР_1 ) за 2016 та 2017;

- п.167.1 ст.167, п. 177.1, п. 177.2, п. 177.5 ст. 177 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 №2755-VІ (із змінами та доповненнями), а саме заниження податку на доходи фізичних осіб від здійснення підприємницької діяльності на загальну суму 1635055,19 грн., в тому числі за 2016 в розмірі 385644,59 грн. та за 2017 в розмірі 1249410,60 грн.;

- п.181.1 ст.181, п.183.2 ст.183, п.185.1 ст.185, п.187.1 ст.187 п.198.3, 198.6 ст.198, п.200.1, п.200.2 ст.200, п. 201.4, п.201.12 ст.201 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI (із змінами та доповненнями), в результаті чого занижено суму податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет на суму 1 829 951,82 грн., в тому числі за 2016 в розмірі 429253.51 грн. та за 2017 в розмірі 1 400 698.31 грн.;

- ч.4 ст. 4, ч.2 п.1 ст. 7, п.5 ст. 8 Закону України від 8 липня 2010 року №2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", в результаті чого занижено суму єдиного внеску за період з 01.10.2016 по 31.12.2017 на загальну суму 99011,00 грн., в тому числі за 2016 в розмірі 23485,00 грн. та за 2017 в розмірі 75526,00 грн.;

- п. 16 прим. 1 підрозділу 10 Розділу XX Податкового кодексу України №2755-VІ від 02.12.2010 (із змінами і доповненнями), в результаті чого не перераховано до бюджету військового збору з чистого оподаткованого доходу від здійснення підприємницької діяльності в загальній сумі 136254,60 грн., в тому числі за 2016.

Позивачем на акт №62/09-19-13-06/ НОМЕР_1 від 23.01.2019 подано заперечення (т.1, а.с.102-106).

Відповідачем на заперечення надано відповідь (т.1, а.с. 107-113).

На підставі акту перевірки від 23.01.2019 №62/09-19-13-06/2704200046 "Про результати документальної позапланової перевірки ОСОБА_1 (р. н. о. к. п. п. НОМЕР_1 ) щодо своєчасності, достовірності повноти нарахування та сплати податків і зборів, дотримання законодавства щодо укладення трудового договору виконання вимог валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2015 по 31.12.2017, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за період з 01.01.2011 по 31.12.2017 відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення форми "Р" від 28.02.2019 №0004841306, яким збільшено суму грошового зобов`язання за платежем податок на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування за податковими зобов`язаннями в сумі 1635055,19 грн., та застосовано штрафні санкції на суму 408763,80 грн., на загальну суму в розмірі 2043818,99 грн.; податкове повідомлення-рішення форми "ПС" від 28.02.2019 №0004851306 за платежем податок на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування в сумі 170,00 грн. за штрафними (фінансовими санкціями); податкове повідомлення-рішення форми "Р" від 28.02.2019 №0004861306, яким збільшено суму грошового зобов`язання за платежем єдиний податок з фізичних осіб в тому числі за податковими зобов`язаннями в сумі 565326,67 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 141331,67 грн., всього в сумі 706658,34 грн.; податкове повідомлення-рішення форми "Р" від 28.02.2019 №0004891305, яким збільшено суму грошового зобов`язання за платежем податок на додану вартість в тому числі за податковими зобов`язаннями в сумі 182995,83 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 457487,96 грн., всього в сумі 2287439,79 грн.; податкове повідомлення-рішення форми "Р" від 28.02.2019 №0004901305, яким збільшено суму грошового зобов`язання за платежем військовий збір, в тому числі за податковими зобов`язаннями в сумі 136254,60 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 34063,65 грн., всього в сумі 170318,25 грн.; вимогу про сплату боргу (недоїмки) по єдиному соціальному внеску від 28.02.2019 №Ф-0004871305 всього в сумі 99011,00 грн.; рішення про застосування штрафних санкцій від 28.02.2019 №0004881305 в сумі 22150,70 грн. (т.1, а.с. 116-127.

Позивач не погоджуючись з наказом №01 від 03.01.2019, діями відповідача під час перевірки, податковими повідомленнями-рішеннями, вимогою про сплату боргу (недоїмки) та рішення про застосування штрафних санкцій від 28.02.2019, звернулася з позовною заявою до суду.

Суд, у відповідності до статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України, вирішуючи питання про те, яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин, виходить з положень нормативних актів в редакціях, що діяли на момент виникнення цих правовідносин та зазначає зміст норм права відповідно до них.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Що стосується протиправності винесення наказу ГУ ДФС в Івано-Франківській області №01 від 03.01.2019 на проведення документальної позапланової невиїзної перевірки фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , протиправності дій працівників ГУ ДФС в Івано-Франківській області під час ознайомлення платника з наказом, суд зазначає наступне.

Доповідною запискою від 28.08.2018 №268/19-19-23-01 слідчого управління фінансових розслідувань ГУ ДФС в Івано-Франківській області надано інформацію, про проведення досудового розслідування у кримінальному провадженні №32017090000000040 від 10.07.2017 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 212 КК України, відносно ФОП ОСОБА_1

Головним Управлінням ДФС в Івано-Франківській області позивачу направлено запит про надання інформації та завірених згідно вимог чинного законодавства копій первинних бухгалтерських документів щодо здійснення фінансово-господарської діяльності за період 2016-17 №10499/10/09-19-13-06-17 від 10.10.2018.

Доповідною запискою від 28.08.2018 №268/19-19-23-01 слідчого управління фінансових розслідувань ГУ ДФС в Івано-Франківській області надано інформацію щодо проведення досудового розслідування у кримінальному провадженні №32017090000000040 від 10.07.2017 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 212 КК України, відносно ФОП ОСОБА_1 (р. н. о. к. п. п. НОМЕР_1 ).

Головним Управлінням ДФС в Івано-Франківській області позивачу направлено запит про надання інформації та завірених згідно вимог чинного законодавства копій первинних бухгалтерських документів щодо здійснення фінансово-господарської діяльності за період 2016-2017 №10499/10/09-19-13-06-17 від 10.10.2018.

На зазначений вище запит контролюючого органу позивачем не надано запитуваної інформації та копій первинних бухгалтерських документів.

Згідно із п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Згідно п.75.1.2. п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов`язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Отже, проведення документальних невиїзних перевірок є правом відповідача, як податкового органу.

Положеннями п.78.1, ст.78 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року №2755-VI (із змінами та доповненнями) (далі - ПКУ) визначено, що документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності визначених підстав, в тому числі в разі отримання контролюючим органом податкової інформації, що свідчить про порушення платником податків валютного, податкового та іншого не врегульованого ПКУ законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов`язковий письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначаються порушення цим платником податків відповідно валютного, податкового та іншого не врегульованого ПКУ законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту.

03.01.2019 Головним управлінням ДФС в Івано-Франківській області видано наказ №01 "Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (р. н. о. к. п. п. НОМЕР_1 )" (т., 2, а.с.2).

В абзаці 4 пункту 1 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 23 червня 1997 року № 2-зп в справі № 3/35-313 вказано, що "…за своєю природою ненормативні правові акти, на відміну від нормативних, встановлюють не загальні правила поведінки, а конкретні приписи, звернені до окремого індивіда чи юридичної особи, застосовуються одноразово й після реалізації вичерпують свою дію. "

В пункті 5 Рішення Конституційного Суду України від 22 квітня 2008 року № 9-рп/2008 в справі № 1-10/2008 зазначено, що при визначенні природи "правового акту індивідуальної дії" правова позиція Конституційного Суду України ґрунтується на тому, що "правові акти ненормативного характеру (індивідуальної дії)" стосуються окремих осіб, "розраховані на персональне (індивідуальне) застосування" і після реалізації вичерпують свою дію.

Таким чином, наказ є актом одноразового застосування та вичерпує свою дію фактом його виконання.

ГУ ДФС в Івано-Франківській області ознайомлено ФОП ОСОБА_1 з наказом ГУ ДФС в Івано-Франківській області №01 "Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки" від 03.01.2019, зміст якого зачитаний працівниками податкової міліції, так як позивач відмовилася від отримання копії даного наказу.

На підставі відмови позивача від отримання копії наказу, посадовими особами сектору ВКПМС ОУ ГУ ДФС в Івано-Франківській області було складено відповідний акт від 03.01.2019 №2/09-19-21-11 про відмову від отримання копії наказу, письмового повідомлення від 03.01.2019 №1 про дату початку і місце проведення даної перевірки, письмової вимоги від 03.01.2019 про надання до перевірки первинних бухгалтерських документів за період з 01.01.2015 по 31.12.2017 (т.2, а.с. 13).

Судом за клопотанням представників позивача в судове засідання викликано в якості свідків в.о. завідувача сектору ВКПМС ОУ ГУ ДФС в Івано-Франківській області підполковника податкової міліції - Третяка Р.М. та ст. о/у ОВС СВКПМС ОУ ДФС в Івано-Франківській області Дутчина Д.Я., які у судовому засіданні надали свідчення, про те, що зміст наказу №01 від 03.01.2019 доведений до відома позивача під час вручення повістки про виклик до слідчого у кримінальному провадженні №32017090000000040 від 10.07.2017, копію наказу позивач відмовилася отримати, про що було складено акт.

Що стосується визнання протиправними податкових повідомлень-рішень, вимоги про сплату боргу (недоїмки) та рішення про застосування штрафних санкцій від 28.02.2019, суд зазначає слідуюче.

В періоді з 01.01.2015 по 31.03.2015 позивач здійснювала господарську діяльність як платник 2-ї групи єдиного податку згідно гл.1 розділу XIV Податкового Кодексу України від 02.12.2010 № 2755-УІ (зі змінами та доповненнями), за ставкою єдиного податку 20% від розміру мінімальної заробітної плати.

В періоді з 01.04.2015 по 31.12.2017 ФОП ОСОБА_1 проводила господарську як платник сплати 3 групи єдиного податку, згідно положень гл.1 розділу XIV Податкового Кодексу України від 02.12.2010 № 2755-УІ (зі змінами та доповненнями).

ФОП ОСОБА_1 (р. н. о. к. п. п. НОМЕР_1 ) в 2018 до контролюючого органу подано уточнюючі податкові декларації платника єдиного податку за період з 01.01.2016 по 31.05.2017, в яких відображено "0".

Судом встановлено, що кримінальним провадженням №32017090000000040 від 10.07.2017 зареєстрованим за матеріалами ОУ ГУ ДФС в Івано-Франківській області, з яких вбачається, що фізична особа - підприємець ОСОБА_1 (код НОМЕР_1 ) використовуючи підконтрольне їй як засновнику ТзОВ "Канц-Холл" (код за ЄДРПОУ 34084261) упродовж 2015-2017 років при здійсненні імпорту товарів на митну територію України через ряд суб`єктів господарювання з ознаками "фіктивності" та придбанні товарів на території України без документального відображення у податковій та бухгалтерській звітності фактичних об`ємів здійснення даних господарських операцій та з подальшою реалізацією даного товару кінцевим споживачам, умисно ухилялася від сплати податків, що призвело до фактичного ненадходження до бюджету коштів у значних розмірах.

Отже, операції не підтверджуються стосовно врахування реального часу здійснення операцій, місцезнаходження майна, наявності трудових ресурсів та іншого майна, які економічно необхідні для виконання такого постачання або здійснення діяльності, що свідчить про відсутність необхідних умов для результатів відповідної господарської, економічної діяльності, технічного персоналу, основних фондів, виробничих активів, складських приміщень і транспортних засобів.

Будь-які документи (договори, накладні, рахунки…) мають силу первинних документів лише в разі фактичного здійснення господарської операції і якщо фактичного здійснення господарської операції не було, відповідні документи не можуть вважатися первинними документами для цілей ведення податкового обліку, навіть за наявності всіх формальних реквізитів, що передбачені чинним законодавством, на таких документах.

Отже, для підтвердження даних податкового обліку можуть братися до уваги лише ті первинні документи, які складені внаслідок фактичного здійснення господарської операції.

Наявність формально складених, але недостовірних первинних документів не є безумовним підтвердженням реальності господарських операцій, оскільки їх відповідність спростовано фактичними обставинами.

Будь-які документи (договори, накладні, рахунки…) мають силу первинних документів лише в разі фактичного здійснення господарської операції і якщо фактичного здійснення господарської операції не було, відповідні документи не можуть вважатися первинними документами для цілей ведення податкового обліку, навіть за наявності всіх формальних реквізитів, що передбачені чинним законодавством, на таких документах.

Отже, для підтвердження даних податкового обліку можуть братися до уваги лише ті первинні документи, які складені внаслідок фактичного здійснення господарської операції.

Наявність формально складених, але недостовірних первинних документів не є безумовним підтвердженням реальності господарських операцій, оскільки їх відповідність спростовано фактичними обставинами.

Вищий адміністративний суд України у справі № 815/6013/14 (К/800/32990/15) дійшов висновку, що кваліфікуючою ознакою господарської діяльності є розумна економічна причина (ділова мета), тобто причина, яка може бути наявна лише за умови, що платник податків має намір одержати економічний ефект у результаті господарської діяльності (підпункт 14.1.231 пункту 14.1 статті 14 ПК). Господарські операції є такими, що вчинені у межах господарської діяльності, лише за наявності розумних економічних причин (ділової мети). Операція, позбавлена таких економічних причин, не підлягає відображенню в податковому обліку. Платник, плануючи господарську діяльність, повинен прагнути до отримання економічного ефекту за рахунок приросту (збереження) активів, а не від мінімізації податкових платежів та зменшення податкового навантаження. Відповідно, операція, яка збільшує витрати платника податків за наявності об`єктивної можливості для їх скорочення, має кваліфікуватися як така, що позбавлена розумної економічної причини.

Виходячи із викладеного, для підтвердження даних податкового обліку можуть братися до уваги лише ті первинні документи, які складені в разі фактичного здійснення господарської операції.

Згідно п. 44.1 ст. 44 Податкового кодексу України (далі по тексту ПКУ) від 22.12.2010 року №2755-VІ, із змінами та доповненнями для цілей оподаткування платники податків зобов`язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов`язаних з визначенням об`єктів оподаткування та/або податкових зобов`язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.

На лист слідчого управління фінансових розслідувань ГУ ДФС в Івано-Франківській області від 07.11.2017 №6961/10/09-19-23-01 ДП "Єфрософтпром" (код за ЄДРПОУ 31813873), яке є правовласником програмного забезпечення "1с бухгалтерія", працівниками підприємства надано технічну та спеціальну допомогу по роботі з вилученою базою даних "1с бухгалтерія" системного блоку №EAU131410713237599 моделі СР-500А.

У ході досудового розслідування допитано ряд працівників магазину "Від А до Я" за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Тичини, 1А та суб`єктів господарської діяльності, які дали покази про те, що відомості занесені до "1с бухгалтерії" відповідають реальним обсягам реалізації товарно-матеріальних цінностей, оскільки вносяться виключно на підставі підтверджуючих документів та отриманих готівкових коштів.

В матеріалах кримінального провадження міститься протокол допиту свідка від 27.04.2018 заступника директора ТзОВ "Канц-Холл" (код за ЄДРПОУ 34084261) в магазині - гуртівні "Від А до Я" громадянки ОСОБА_2 (р. н. НОМЕР_2 ), який надав свідчення, що інформація по реалізації товару відображалась в програмному забезпеченні "1С Бухгалтерія" особисто нею та з більшими повноваженнями (доступом) ФОП ОСОБА_1 (р. н. о. к. п. п. НОМЕР_1 ) та ФОП ОСОБА_3 (р. н. НОМЕР_3 ).

У програмному забезпеченні "1С Бухгалтерія" системного блоку №EAU131410713237599 моделі СР-500А зберігається реєстр прибуткових касових ордерів, в якому відображаються обсяги реалізації ТМЦ (канцелярської продукції) за готівку фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 (р. н. о. к. п. п. НОМЕР_1 ) СГД та покупцям в періоді з 01.01.2016 по 09.08.2017 на загальну суму 14172633,47 грн., в тому числі за 2016 в розмірі 9248445,35 грн. та за 2017 рік в розмірі 4924188,12 грн. (т.1, а.с.57-94).

Для підтвердження достовірності інформації наявної в програмному забезпеченні "1С Бухгалтерія" системного блоку №EAU131410713237599 моделі СР-500А, щодо отримання ФОП ОСОБА_1 (р. н. о. к. п. п. НОМЕР_1 ) готівкових коштів за реалізовані ТМЦ (канцелярські товари), працівниками слідчого управління фінансових розслідувань ГУ ДФС в Івано-Франківській області, в періоді з вересня по грудень 2018, допитано в якості свідків 149 суб`єктів підприємницької діяльності, реквізити яких (П. І. П.) зазначені в прибуткових касових ордерах оформлених фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 (р. н. о. к. п. п. НОМЕР_1 ), як отримувача готівкових коштів. Допитані в якості свідків 149 СГД підтвердили факт готівкової оплати за товар по вищезазначених прибуткових касових ордерах.

Враховуючи вищевикладене податкова інформація, надана слідчим управлінням фінансових розслідувань ГУ ДФС в Івано-Франківській області за матеріалами кримінального провадження №32017090000000040 від 10.07.2017 та яка міститься в програмному забезпеченні "1С Бухгалтерія" системного блоку №EAU131410713237599 моделі СР-500А стосовно отримання готівкових коштів за реалізовані ТМЦ (прибуткові касові ордера) СГД та покупцям ФОП ОСОБА_1 (р. н. о. к. п. п. НОМЕР_1 ) в періоді з 01.01.2016 по 09.08.2017 на загальну суму 14172633,47 грн., в тому числі за 2016 в розмірі 9248445,35 грн. та за 2017 в розмірі 4924188,12 грн. знайшла своє підтвердження.

У ході проведення обшуків приміщення магазину - гуртівні "Від А до Я" за адресою: АДРЕСА_1 , виявлено та вилучено документи фінансово-господарської діяльності, а саме: журнали "Каса №1", "Каса №2", "Каса №3" у яких обліковувалися касові чеки 3-х нефіскалізованих реєстраторів розрахункових операцій по яких проводився облік отриманої готівки від кінцевих споживачів в магазині - гуртівні "Від А до Я" за адресою: АДРЕСА_2 Івано-Франківськ, вул. Тичини, 1 АДРЕСА_1 за період з 22.06.2017 по 09.08.2017 на загальну суму 2032403,45 грн.

В ході досудового розслідування допитано працівників магазину "Від А до Я" за адресою: АДРЕСА_1 Франківськ, АДРЕСА_3 Тичини, 1А, які дали покази про те, що готівкові кошти отримані від продажу товарів в даному закладі разом з видрукованим звітом нефіскалізованого реєстратора розрахункових операцій в кінці робочого дня касири магазину здавали ФОП ОСОБА_1 (р. н. о. к. п. п. НОМЕР_1 ).

Висновком почеркознавчої експертизи Івано-Франківського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру від 27.12.2018 №1.1-388/18 встановлено, що деякі наявні підписи на документах з журналів "Каса №1", "Каса №2", "Каса №3" у яких обліковувалися касові чеки 3-х нефіскалізованих реєстраторів розрахункових операцій по яких проводився облік отриманої готівки від кінцевих споживачів в магазині - гуртівні "Від А до Я" за адресою: АДРЕСА_1 Тичини, 1 АДРЕСА_1 та які в кінці робочого дня здавалися касирами з готівкою ФОП ОСОБА_1 (р. н. о. к. п. п. НОМЕР_1 ), виконані ОСОБА_1 . На лист слідчого управління фінансових розслідувань ГУ ДФС в Івано-Франківській області від 07.11.2017 №6961/10/09-19-23-01 ДП "Єфрософтпром" (код за ЄДРПОУ 31813873), яке є правовласником програмного забезпечення "1с бухгалтерія", працівниками підприємства надано технічну та спеціальну допомогу по роботі з вилученою базою даних "1с бухгалтерія" системного блоку №EAU131410713237599 моделі СР-500А (т.2, а.с.41-50).

У ході досудового розслідування допитано працівників магазину "Від А до Я" за адресою: АДРЕСА_1 -Франківськ, вул. Тичини, 1А та суб`єктів господарської діяльності, які дали покази про те, що відомості занесені до "1с бухгалтерії" відповідають реальним обсягам реалізації товарно-матеріальних цінностей, оскільки вносяться виключно на підставі підтверджуючих документів та отриманих готівкових коштів.

В матеріалах кримінального провадження міститься протокол допиту свідка від 27.04.2018 заступника директора ТзОВ "Канц-Холл" (код за ЄДРПОУ 34084261) в магазині - гуртівні "Від А до Я" громадянки ОСОБА_2 (р. н. НОМЕР_2 ), у якому надано свідчення, що інформація щодо реалізації товару відображалась в програмному забезпеченні "1С Бухгалтерія" особисто нею та з більшими повноваженнями (доступом) ФОП ОСОБА_1 та ФОП ОСОБА_3 (р. н. НОМЕР_3 ).

У програмному забезпеченні "1С Бухгалтерія" системного блоку №EAU131410713237599 моделі СР-500А зберігається реєстр прибуткових касових ордерів, в якому відображаються обсяги реалізації ТМЦ (канцелярської продукції) за готівку фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 СГД та покупцям в періоді з 01.01.2016 по 09.08.2017 на загальну суму 14172633,47 грн., в тому числі за 2016 в розмірі 9248445,35 грн. та за 2017 в розмірі 4924188,12 грн. (т.1, а.с.57-97).

Для підтвердження достовірності інформації наявної в програмному забезпеченні "1С Бухгалтерія" системного блоку №EAU131410713237599 моделі СР-500А, щодо отримання ФОП ОСОБА_1 готівкових коштів за реалізовані ТМЦ (канцелярські товари), працівниками слідчого управління фінансових розслідувань ГУ ДФС в Івано-Франківській області, в періоді з вересня по грудень 2018, допитано в якості свідків 149 суб`єктів підприємницької діяльності, реквізити яких (П. І. П.) зазначені в прибуткових касових ордерах оформлених фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 , як отримувача готівкових коштів. Допитані в якості свідків 149 СГД підтвердили факт готівкової оплати за товар по вищезазначених прибуткових касових ордерах.

Враховуючи вищевикладене податкова інформація, надана слідчим управлінням фінансових розслідувань ГУ ДФС в Івано-Франківській області за матеріалами кримінального провадження №32017090000000040 від 10.07.2017 та яка міститься в програмному забезпеченні "1С Бухгалтерія" системного блоку №EAU131410713237599 моделі СР-500А стосовно отримання готівкових коштів за реалізовані ТМЦ (прибуткові касові ордера) СГД та покупцям ФОП ОСОБА_1 в періоді з 01.01.2016 по 09.08.2017 на загальну суму 14172633,47 грн., в тому числі за 2016 в розмірі 9248445,35 грн. та за 2017 в розмірі 4924188,12 грн. знайшла своє підтвердження.

У ході проведення обшуків приміщення магазину - гуртівні "Від А до Я" за адресою: АДРЕСА_1 , виявлено та вилучено документи фінансово-господарської діяльності, а саме: журнали "Каса №1", "Каса №2", "Каса №3" в яких обліковувалися касові чеки 3-х нефіскалізованих реєстраторів розрахункових операцій по яких проводився облік отриманої готівки від кінцевих споживачів в магазині - гуртівні "Від А до Я" за адресою: АДРЕСА_1 -Франківськ, вул. Тичини, 1 АДРЕСА_1 за період з 22.06.2017 по 09.08.2017 на загальну суму 2032403,45 грн.;

Також у ході досудового розслідування допитано працівників магазину "Від А до Я" за адресою: АДРЕСА_1 , АДРЕСА_3 Тичини, 1 АДРЕСА_1 , які дали покази про те, що готівкові кошти отримані від продажу товарів в даному закладі разом з видрукованим звітом нефіскалізованого реєстратора розрахункових операцій в кінці робочого дня касири магазину здавали ФОП ОСОБА_1 (р. н. о. к. п. п. НОМЕР_1 ).

Висновком почеркознавчої експертизи Івано-Франківського науково-дослідного експертно-криміналістичного центра від 27.12.2018 №1.1-388/18 встановлено, що деякі наявні підписи на документах з журналів "Каса №1", "Каса №2", "Каса №3" у яких обліковувалися касові чеки 3-х нефіскалізованих реєстраторів розрахункових операцій по яких проводився облік отриманої готівки від кінцевих споживачів в магазині - гуртівні "Від А до Я" за адресою: АДРЕСА_1 Тичини, 1 АДРЕСА_1 та які в кінці робочого дня здавалися касирами з готівкою ФОП ОСОБА_1 (р. н. о. к. п. п. НОМЕР_1 ), виконані ОСОБА_1 (т.2, а.с.41-50).

Позивач, виключно в періоді з 01.01.15 по 26.04.16 та з 10.11.17 по 31.12.2017, мала відкриті розрахункові рахунки відповідно № НОМЕР_4 в АТ "Банк"Фiнанси та Кредит" (МФО 300131) та № НОМЕР_5 , № НОМЕР_6 в АТ "УкрСиббанк" (МФО 351005).

Аналізом наявних в матеріалах кримінального провадження №32017090000000040 від 10.07.2017 виписок по вищезазначених розрахункових рахунках не встановлено проведення оплати за придбання товару ФОП ОСОБА_1 в періоді, що підлягав перевірці.

У ході проведення досудового розслідування кримінального провадження №32017090000000040 від 10.07.2017 слідчим управлінням фінансових розслідувань ГУ ДФС в Івано-Франківській області направлено запити, стосовно підтвердження господарських операцій, розрахунків за придбаний (реалізований) товар та надання завірених згідно вимог чинного законодавства копій бухгалтерських документів 16 суб`єктам господарювання "зазначених" (без внесення обов`язкових реквізитів СГД) в програмному забезпеченні "1С Бухгалтерія" системного блоку №EAU131410713237599 моделі СР-500А, як постачальники ФОП ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ).

На запит до ТзОВ "Фабрика Поліграфіст-школа" (ЄДРПОУ-32799530) №3966/10/09-19-23-01 від 11.04.2018 листом №74 від 27.04.2018 повідомлено, що в 2017 році ФОП ОСОБА_1 (р. н. о. к. п. п. НОМЕР_1 ) в підприємства придбано зошитів шкільних в асортименті на загальну суму (без ПДВ ) 31945,52 грн.

Придбання вищезазначеної продукції ФОП ОСОБА_1 оплачено шляхом внесення готівкових коштів на рахунок ТзОВ "Фабрика Поліграфіст-школа" (ЄДРПОУ-32799530) в обслуговуючому банку (ПАТ "Укрсоцбанк", МФО 39019) постачальника, що підтверджено відповідними платіжними дорученнями № 24779881 від 24.01.2017, № 25628674 від 22.05.2017 та № 259530081 від 12.07.2017.

Згідно представленого ТзОВ "Фабрика Поліграфіст-школа" (ЄДРПОУ-32799530) аналізу взаєморозрахунків з ФОП ОСОБА_1 (р. н. о. к. п. п. НОМЕР_1 ) заборгованість за придбаний нею товар відсутня.

На інші 15 запитів слідчого управлінням фінансових розслідувань ГУ ДФС в області суб`єкти господарювання письмово повідомили, що не проводили фінансово - господарських операцій з ФОП ОСОБА_1 (р. н. о. к. п. п. НОМЕР_1 ).

ФОП ОСОБА_1 (р. н. о. к. п. п. НОМЕР_1 ) виключно в періоді з 01.01.15 по 26.04.16 та з 10.11.17 по 31.12.2017 мала відкриті розрахункові рахунки відповідно № НОМЕР_4 в АТ "Банк"Фiнанси та Кредит" (МФО 300131) та № НОМЕР_5 , № НОМЕР_6 в АТ "УкрСиббанк" (МФО 351005).

Аналізом наявних в матеріалах кримінального провадження №32017090000000040 від 10.07.2017 виписок по вищезазначених розрахункових рахунках не встановлено проведення оплати за придбання товару ФОП ОСОБА_1 в періоді, що підлягав перевірці.

Окрім того, у ході проведення досудового розслідування кримінального провадження №32017090000000040 від 10.07.2017 слідчим управлінням фінансових розслідувань ГУ ДФС в Івано-Франківській області направлено запити, стосовно підтвердження господарських операцій, розрахунків за придбаний (реалізований) товар та надання завірених згідно вимог чинного законодавства копій бухгалтерських документів 16 суб`єктам господарювання "зазначених" (без внесення обов`язкових реквізитів СГД) в програмному забезпеченні "1С Бухгалтерія" системного блоку №EAU131410713237599 моделі СР-500А, як постачальники ФОП ОСОБА_1 .

На запит до ТзОВ "Фабрика Поліграфіст-школа" (ЄДРПОУ-32799530) №3966/10/09-19-23-01 від 11.04.2018 листом №74 від 27.04.2018 повідомлено, що в 2017 ФОП ОСОБА_1 (р. н. о. к. п. п. НОМЕР_1 ) в підприємства придбано зошитів шкільних в асортименті на загальну суму (без ПДВ ) 31945,52 грн.

Придбання вищезазначеної продукції ФОП ОСОБА_1 оплачено шляхом внесення готівкових коштів на рахунок ТзОВ "Фабрика Поліграфіст-школа" (ЄДРПОУ-32799530) в обслуговуючому банку (ПАТ "Укрсоцбанк", МФО 39019) постачальника, що підтверджено відповідними платіжними дорученнями №ps 24779881 від 24.01.2017, № 25628674 від 22.05.2017 та № 259530081 від 12.07.2017.

Згідно представленого ТзОВ "Фабрика Поліграфіст-школа" (ЄДРПОУ-32799530) аналізу взаєморозрахунків з ФОП ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) заборгованість за придбаний нею товар відсутня.

На інші 15 запитів слідчого управлінням фінансових розслідувань ГУ ДФС в області суб`єкти господарювання письмово повідомили, що не проводили фінансово - господарських операцій з ФОП ОСОБА_1 (р. н. о. к. п. п. НОМЕР_1 ).

Перевіркою дотримання встановленого порядку ведення Книги обліку доходів і витрат, яку ведуть фізичні особи - підприємці платники єдиного податку, встановлено, що позивач не вела книги обліку доходів і витрат за період, що підлягав перевірці, чим порушено п.п.16.1.2 п.16.1 ст.16, п.44.1 ст.44, п.176.1 ст.176, п.п.296.1.2 п.196.1 ст.296 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 №2755-VI (зі змінами та доповненнями), п.2 "Порядок ведення книги обліку доходів для платників єдиного податку першої, другої та третьої груп, які не є платниками податку на додану вартість, та Порядок ведення книги обліку доходів і витрат для платників єдиного податку третьої групи, які є платниками податку на додану вартість" затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2015 № 579, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 07.07.2015 за № 800/27245 та п.6 ст. 128 Господарського Кодексу України від 16.01.2003 №436-IV (із змінами та доповненнями).

Статтею 44 Податкового кодексу України визначено, що для цілей оподаткування платники податків зобов`язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов`язаних з визначенням об`єктів оподаткування та/або податкових зобов`язань, зокрема на підставі первинних чи інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачене законодавством.

Суд звертає увагу, що пунктом 44.1 статті 44 ПК України встановлено, що для цілей оподаткування платники податків зобов`язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов`язаних з визначенням об`єктів оподаткування та/або податкових зобов`язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Реальність операцій з поставки товарно-матеріальних цінностей повинна бути досліджена та підтверджена на підставі первинних документів податкового та бухгалтерського обліку.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами.

Пунктом 177.10 Податкового кодексу України передбачено, що фізичні особи - підприємці зобов`язані вести Книгу обліку доходів і витрат та мати підтверджуючі документи щодо походження товару.

У програмному забезпеченні "1С Бухгалтерія" системного блоку №EAU131410713237599 моделі СР-500А оформлено реєстр прибуткових касових ордерів, в якому відображаються обсяги реалізації ТМЦ (канцелярської продукції) за готівку фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 СГД та фізичним особам в періоді з 01.01.2016 по 09.08.2017 на загальну суму 14172633,47 грн., в тому числі за 2016 в розмірі 9248445,35 грн. та за 2017 в розмірі 4924188,12 грн.

Для підтвердження достовірності інформації наявної в програмному забезпеченні "1С Бухгалтерія" системного блоку №EAU131410713237599 моделі СР-500А, щодо отримання ФОП ОСОБА_1 готівкових коштів за реалізовані ТМЦ (канцелярські товари), працівниками слідчого управління фінансових розслідувань ГУ ДФС в Івано-Франківській області, в періоді з вересня по грудень 2018, допитано в якості свідків 149 суб`єктів підприємницької діяльності, реквізити яких (П. І. П.) зазначені в прибуткових касових ордерах оформлених фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 (р. н. о. к. п. п. НОМЕР_1 ), як отримувача готівкових коштів. Допитані в якості свідків 149 СГД підтвердили факт готівкової оплати за товар по вищезазначених прибуткових касових ордерах.

Враховуючи наведене, згідно отриманих до перевірки документів, податкової інформації наданої слідчим управлінням фінансових розслідувань ГУ ДФС в Івано-Франківській області за матеріалами кримінального провадження №32017090000000040 від 10.07.2017 яка міститься в програмному забезпеченні "1С Бухгалтерія" системного блоку №EAU131410713237599 моделі СР-500А, встановлено факт отримання готівкових коштів за реалізовані ТМЦ (канцелярські товари) від СГД та фізичних осіб позивачем в періоді з 01.01.2016 по 30.09.2016 на загальну суму 7102177,79 грн. (т.3, а.с.3-247, т. 4, а.с. 1-259, т. 5, а.с. 1-264, т. 6, а.с. 1-55).

Пунктами 292.1 статті 292 Податкового кодексу України від 02.12.2010, № 2755-VI (із змінами та доповненнями) визначено, що для фізичної особи - підприємця - дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній пунктом 292.3 Податкового кодексу. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.

Пунктами 293.3, 293.4 статті 293 Податкового кодексу України від 02.12.2010, № 2755-VI (із змінами та доповненнями) встановлена відсоткова ставка єдиного податку для платників третьої групи, яка встановлюється у розмірі:

1) 2%, (3%) доходу - у разі сплати податку на додану вартість згідно з цим Кодексом;

2) 4%, (5%) відсотків доходу - у разі включення податку на додану вартість до складу єдиного податку.

Ставка єдиного податку встановлюється для платників єдиного податку першої - третьої групи (фізичні особи - підприємці) у розмірі 15 відсотків:

1) до суми перевищення обсягу доходу, визначеного у підпунктах 1, 2 і 3 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу;

2) до доходу, отриманого від провадження діяльності, не зазначеної у реєстрі платників єдиного податку, віднесеного до першої або другої групи;

3) до доходу, отриманого при застосуванні іншого способу розрахунків, ніж зазначений у гл.1 розділу XIV Податкового кодексу;

4) до доходу, отриманого від здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування;

5) до доходу, отриманого платниками першої або другої групи від провадження діяльності, яка не передбачена у підпунктах 1 або 2 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу відповідно.

Відповідно до вимог пункту 293.8 статті 293 Податкового кодексу України ставки, встановлені пунктами 293.3 - 293.5 статті 293, застосовуються з урахуванням таких особливостей:

- платники єдиного податку третьої групи (фізичні особи - підприємці), які перевищили у податковому (звітному) періоді обсяг доходу, визначений для таких платників у пункті 291.4 статті 291 цього Кодексу, до суми перевищення застосовують ставку єдиного податку у розмірі 15 відсотків, а також зобов`язані у порядку, встановленому гл.1 розділу XIV, перейти на сплату інших податків і зборів, встановлених Податковим кодексом.

- заява подається не пізніше 20 числа місяця, наступного за календарним кварталом, у якому допущено перевищення обсягу доходу;

Відповідно до вимог підпункту 3 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI третя група - фізичні особи - підприємці, які не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, не обмежена та юридичні особи - суб`єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує в 2015 році 20000000 гривень та в 2016-17 роках 5000000 гривень.

Перевіркою визначення доходу платника єдиного податку ІІІ групи встановлено, що ФОП ОСОБА_1 (р. н. о. к. п. п. НОМЕР_1 ) за перші 3 послідовних квартали 2016 отримано дохід від реалізації товарів в розмірі 7102177,79 грн., чим перевищено граничний обсяг доходу платника єдиного податку ІІІ групи встановленого положеннями п. 291.4. ст. 291 Податкового кодексу (5000000,00 грн.), на суму 2102177,79 грн.

Відповідно до вимог пункту 293.8 статті 293 Податкового кодексу України платники єдиного податку третьої групи (фізичні особи - підприємці), які перевищили у податковому (звітному) періоді обсяг доходу, визначений для таких платників у пункті 291.4 статті 291 Податкового кодексу, до суми перевищення застосовують ставку єдиного податку у розмірі 15 відсотків, а також зобов`язані у порядку встановленому гл.1 розділу XIV Податкового кодексу, перейти на сплату інших податків і зборів з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) кварталом, у якому відбулося таке перевищення.

Судом встановлено, що у порушення п.292.1 ст.292, п. 293.8 ст. 293, п.296.7 ст.296, пп.296.5.3 п.296.5 ст.296 глави 1 розділу XIV Податкового Кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI (із змінами і доповненнями) ФОП ОСОБА_1 у податкових деклараціях (звітних, уточнюючих) платника єдиного податку - фізичної особи за 3 квартали 2016 занижено обсяг отриманого доходу за звітний (податковий) період, що оподатковується за ставкою 5% в розмірі 5000000,00 грн. та не задекларовано обсяг перевищення граничного розміру доходу платника єдиного податку, встановлений пп. 3 п.291.4 ст.291 гл. 1 розділу XIV Податкового кодексу, в розмірі 2102177,79 грн.

Перевіркою правильності визначення ФОП ОСОБА_1 сум доходу, отриманого від провадження діяльності на спрощеній системі оподаткування, нарахування єдиного податку за період 2015 - ІІІ квартали 2016, в порушення п.292.1 ст.292, п. 293.8 ст. 293, п.296.7 ст.296, пп.296.5.3 п.296.5 ст.296 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 № 2755-УІ (зі змінами та доповненнями) встановлено заниження перерахування до відповідного бюджету єдиного податку за 2016 в розмірі 565326,67 грн.

Перевіркою визначення доходу платника єдиного податку ІІІ групи встановлено, що позивачем за перші 3 послідовних квартали 2016 отримано дохід від реалізації товарів в розмірі 7102177,79 грн., чим перевищено граничний обсяг доходу платника єдиного податку ІІІ групи встановленого положеннями п. 291.4. ст. 291 Податкового кодексу України (5000000,00 грн.), на суму 2102177,79 грн.

Згідно вимог пункту 293.8 статті 293 Податкового кодексу України платники єдиного податку третьої групи (фізичні особи - підприємці), які перевищили у податковому (звітному) періоді обсяг доходу, визначений для таких платників у пункті 291.4 статті 291 Податкового кодексу, до суми перевищення застосовують ставку єдиного податку у розмірі 15 відсотків, а також зобов`язані у порядку встановленому гл.1 розділу XIV Податкового кодексу, перейти на сплату інших податків і зборів з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) кварталом, у якому відбулося таке перевищення, тобто з 01.10.2016 ФОП ОСОБА_1 зобов`язана проводити господарську діяльність на загальній системі оподаткування та нараховувати і сплачувати податок на доходи фізичних осіб від здійснення підприємницької діяльності.

Однак, судом встановлено, що заяву про перехід на сплату інших податків і зборів до контролюючого органу станом на 20.10.2016 позивачем не подано.

Перевіркою дотримання встановленого порядку подання до контролюючих органів податкових декларацій про майновий стан і доходи (далі - податкова декларація), встановлено, що податкові декларації ФОП ОСОБА_4 Б за 2016 та 2017 не подавалися, чим порушено п.49.1, п. 49.2, п. 49.18, ст.49, п.179.1 ст.179 Податкового кодексу України.

Згідно п. 164.1 ст. 164 Податкового кодексу України, базою оподаткування є загальний оподатковуваний дохід, з урахуванням особливостей, визначених розділом IV ПКУ.

Загальний оподатковуваний дохід - будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду.

Відповідно до пункту 177.1 статті 177 ПКУ оподаткуванню підлягають доходи фізичних осіб - підприємців, які отримані протягом календарного (звітного) року від провадження господарської діяльності.

Для фізичної особи - підприємця, зареєстрованого як платник податку на додану вартість, не включаються до витрат і доходу суми податку на додану вартість, що входять до ціни придбаних або проданих товарів (робіт, послуг) (п. 177.3 ст. 177 ПКУ).

Згідно пункту 177.2 статті 177 ПКУ, об`єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та не грошовій формі) i документально підтвердженими витратами, пов`язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи - підприємця.

При цьому, оскільки виручкою фізичної особи - підприємця вважається дохід, отриманий у грошовій та не грошовій формі, то датою при формуванні загального оподатковуваного доходу є дата фактичного надходження коштів на банківський рахунок (у касу) або отримання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) ним товарів, тобто застосовується касовий метод.

Враховуючи вищевикладене до складу витрат включаються тільки витрати (товар, послуги), які пов`язані з отриманням доходу та придбання яких підтверджено документально бухгалтерськими документами на отримання, транспортування, за необхідності складування, оплачені фізичною особою - підприємцем та реалізовані (проведені розрахунки з покупцем).

До переліку витрат, безпосередньо пов`язаних з отриманням доходів, належать:

- витрати, до складу яких включається вартість сировини, матеріалів, товарів, що утворюють основу для виготовлення (продажу) продукції або товарів (надання робіт, послуг), купівельних напівфабрикатів та комплектуючих виробів, палива й енергії, будівельних матеріалів, запасних частин, тари й тарних матеріалів, допоміжних та інших матеріалів, які можуть бути безпосередньо віднесені до конкретного об`єкта витрат (п.177.4.1 ПКУ);

- витрати на оплату праці фізичних осіб, що перебувають у трудових відносинах з таким платником податку, які включають витрати на оплату основної і додаткової заробітної плати та інших видів заохочень і виплат виходячи з тарифних ставок, у вигляді премій, заохочень, відшкодувань вартості товарів (робіт, послуг), витрати на оплату за виконання робіт, послуг згідно з договорами цивільно-правового характеру, будь-яка інша оплата у грошовій або натуральній формі, встановлена за домовленістю сторін (крім сум матеріальної допомоги, які звільняються від оподаткування) (п.177.4.2 ПКУ);

- обов`язкові виплати, а також компенсація вартості послуг, які надаються працівникам у випадках, передбачених законодавством, внески платника податку на обов`язкове страхування життя або здоров`я працівників у випадках, передбачених законодавством (п.177.4.2 ПКУ);

- суми єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірах і порядку, встановлених законом (п.177.4.3 ПКУ);

- інші витрати, до складу яких включаються витрати, що пов`язані з веденням господарської діяльності, до яких відносяться витрати на відрядження найманих працівників, на послуги зв`язку, реклами, плати за розрахунково-касове обслуговування, на оплату оренди, ремонт та експлуатацію майна, що використовується в господарській діяльності, на транспортування готової продукції (товарів), транспортно-експедиційні та інші послуги, пов`язані з транспортуванням продукції (товарів), вартість придбаних послуг, прямо пов`язаних з виробництвом товарів, виконанням робіт, наданням послуг (п.177.4.4 ПКУ).

Перевіркою правильності визначення чистого оподатковуваного доходу, враховуючи вищезазначені порушення вимог чинного законодавства встановлено, що чистий оподатковуваний дохід ФОП ОСОБА_1 занижено на загальну суму 9083639,90 грн., в тому числі за період з 01.10.2016 по 31.12.2016 в розмірі 2142469,92 грн. та за 2017 в розмірі 6941169,98 грн.

Положеннями п. 177.1, п. 177.5.3 ст. 177 Податкового кодексу України встановлено, що доходи фізичних осіб - підприємців, отримані протягом календарного року від провадження господарської діяльності, оподатковуються за ставками, визначеними в пункті 167.1 статті 167 цього Кодексу. Фізичні особи - підприємці подають до контролюючого органу податкову декларацію за місцем своєї податкової адреси за результатами календарного року у строки, встановлені Податковим кодексом для річного звітного податкового періоду, в якій також зазначаються авансові платежі з податку на доходи.

Остаточний розрахунок податку на доходи фізичних осіб за звітний податковий рік здійснюється платником самостійно згідно з даними, зазначеними в річній податковій декларації, з урахуванням сплаченого ним протягом року податку на доходи фізичних осіб на підставі документального підтвердження факту їх сплати.

Надмірно сплачені суми податку підлягають зарахуванню в рахунок майбутніх платежів з цього податку або поверненню платнику податку в порядку, передбаченому Податковим кодексом.

Позивачем за період з 01.10.2016 по 31.12.2016 та за 2017 не задекларовано та перераховано до відповідного бюджету податок на доходи фізичних осіб.

Перевіркою правильності проведення ФОП ОСОБА_1 остаточного розрахунку податку на доходи фізичної особи-підприємця, що підлягає сплаті до бюджету за 2016-17, з врахуванням вищезазначених порушень, встановлено заниження податку на доходи фізичних осіб від здійснення підприємницької діяльності на загальну суму 1635055,19 грн.

Перевіркою достовірності відображення у звітності сум доходу, отриманого від здійснення діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб, та на який нараховується єдиний внесок фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 за період з 01.10.2016 по 31.12.2017, встановлено заниження чистого оподатковуваного доходу, на який нараховується єдиний внесок на загальну суму 9083639,90 грн., в тому числі за 2016 - 2142469,92 грн. та за 2017 - 6941169,98 грн. з врахуванням вимог ч.2 п.1 ст.7 Закону №2464, сума чистого оподатковуваного доходу, на який нараховується єдиний внесок не більший за максимальну величину бази нарахування єдиного внеску.

Згідно абзацу третього частини восьмої статті 9 Закону № 2464 платники єдиного соціального внеску, зазначені у п. 4 частини 1 ст. 4 Закону № 2464, зокрема, ФОП, крім ФОП платників єдиного податку, зобов`язані сплачувати єдиний соціальний внесок, нарахований за календарний рік, до 10 лютого наступного року. Порядок обчислення і строки сплати єдиного соціального внеску ФОП, які перебувають на загальній системі оподаткування визначено п. 5 розд. ІV Інструкції про порядок нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449, (далі - Інструкція № 449).

Так, обчислення сум єдиного соціального внеску платниками, зазначеними у п. п. 3 (крім ФОП, які обрали спрощену систему оподаткування) п. 1 розд. II Інструкції № 449, здійснюється на підставі даних річних податкових декларацій (річної звітності) та результатів перевірок діяльності таких осіб, що призвела до збільшення або зменшення розміру доходу, що підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб (п.п. 1 п. 5 розд. ІV Інструкції № 449).

Платники, визначені п.п.3 (крім ФОП, які обрали спрощену систему оподаткування) п. 1 розд. II Інструкції № 449, здійснюють розрахунок єдиного соціального внеску за календарний рік до 10 лютого наступного року на підставі даних річної податкової декларації. При визначенні доходу (прибутку), з якого сплачується сума єдиного соціального внеску, враховується кількість календарних місяців, у яких отримано дохід (прибуток) (абзац перший п. п. 2 п. 5 розд. ІV Інструкції № 449).

Базою нарахування єдиного соціального внеску є чистий оподатковуваний дохід (прибуток), зазначений у податковій декларації, поділений на кількість календарних місяців, протягом яких він отриманий. До зазначеної суми з урахуванням максимальної величини бази нарахування єдиного соціального внеску застосовується відповідна ставка, зазначена в п. 3 розд. III Інструкції № 449 (абзац другий п. п. 2 п. 5 розд. ІV Інструкції № 449).

Перевіркою правильності нарахування та утримання єдиного внеску ФОП ОСОБА_1 встановлено завищення нарахованого та перераховано до бюджету єдиного внеску із суми нарахованого доходу, самостійно визначеного фізичною особою - підприємцем, яка обрала спрощену систему оподаткування за 2016-2017 на суму 9438,00 грн. та заниження єдиного внеску із суми нарахованого чистого оподатковуваного доходу за 2016-2017 в сумі 108449,00 грн.

Таким чином, в порушення ч.4 ст. 4, ч.2 п.1 ст. 7, п.5 ст. 8 Закону України від 8 липня 2010 року №2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", ФОП ОСОБА_1 не нараховано та не перераховано до бюджету єдиного внеску із суми нарахованого чистого оподатковуваного доходу за період з 01.10.2016 по 31.12.2017 в загальній сумі 99011,00 грн.

Перевіркою повноти нарахування податку на додану вартість встановлено, що у порушення п.181.1 ст.181, п.183.2 ст.183, п.185.1 ст.185, п.187.1 ст.187 п.198.3, 198.6 ст.198, п.200.1, п.200.2 ст.200, п. 201.4, п.201.12 ст.201 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI (із змінами та доповненнями) ФОП ОСОБА_1 занижено суму податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет на суму 1 829 951,82 грн.

Відповідно до пункту 181.1. статті 181 ПКУ - у разі якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з цим розділом, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп`ютерної мережі, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1000000 гривень (без урахування податку на додану вартість), така особа зобов`язана зареєструватися як платник податку у контролюючому органі за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) з дотриманням вимог, передбачених статтею 183 цього Кодексу.

Згідно із пунктом 183.1. статті 183 ПКУ - будь-яка особа, що підлягає обов`язковій реєстрації як платник податку, подає до контролюючого органу за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) реєстраційну заяву.

Відповідно до пункту 183.2. статті 183 ПКУ - у разі обов`язкової реєстрації особи як платника податку реєстраційна заява подається до контролюючого органу не пізніше 10 числа календарного місяця, що настає за місяцем, в якому вперше досягнуто обсягу оподатковуваних операцій, визначеного у статті 181 цього Кодексу.

Згідно із пунктом 183.4. статті 183 ПКУ У разі переходу осіб із спрощеної системи оподаткування, що не передбачає сплати податку, на сплату інших податків і зборів, встановлених цим Кодексом, у випадках, визначених главою 1 розділу XIV цього Кодексу, за умови, що такі особи відповідають вимогам, визначеним пунктом 181.1 статті 181 цього Кодексу, реєстраційна заява подається не пізніше 10 числа першого календарного місяця, в якому здійснено перехід на сплату інших податків і зборів, встановлених цим Кодексом. Якщо такі особи відповідають вимогам, визначеним пунктом 182.1 статті 182 цього Кодексу, реєстраційна заява подається у строк, визначений пунктом 183.3 цієї статті.

Судом встановлено, що ФОП ОСОБА_1 в порушення п.291.4 ст.291, п.296.6. ст.296, пп.298.2.1 п.298.2 ст. 298, пп.298.2.3. п.298.2 ст.298 ПКУ перевищивши граничний обсяг доходу у розмірі 5 млн. грн. за 3 квартал 2016 не перейшла на сплату інших податків і зборів, визначених ПКУ та не подала за 10 календарних днів до початку нового календарного кварталу до контролюючого органу заяву про перехід на сплату інших податків і зборів, визначених цим ПКУ та в порушення пункту 183.2. статті 183 ПКУ не подала реєстраційну заяву на реєстрацію платником податку на додану вартість.

Згідно з п.183.10 ст.183 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (зі змінами та доповненнями) будь-яка особа, яка підлягає обов`язковій реєстрації як платник податку, і у випадках та в порядку, передбачених цією статтею, не подала до органу державної податкової служби реєстраційну заяву, несе відповідальність за не нарахування або несплату цього податку на рівні зареєстрованого платника без права нарахування податкового кредиту та отримання бюджетного відшкодування.

ФОП ОСОБА_1 , як особа, що підлягає обов`язковій реєстрації платником податку на додану вартість, у порядку передбаченому статтями 180-183 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (із змінами та доповненнями), не подала до Тисменицької ОДПІ Головного управління ДФС у Івано-Франківській області заяву (термін подання заяви 10.10.2016), тобто не виконала свого обов`язку щодо реєстрації, то вона несе відповідальність за не нарахування, несплату ПДВ на рівні зареєстрованого платника ПДВ.

Проведеною перевіркою ФОП ОСОБА_1 за період з 01.10.2016 по 31.12.2017 встановлено порушення п. 16 прим. 1 підрозділу 10 Розділу XX ПКУ, в результаті чого ненараховано та не перераховано до бюджету військового збору з чистого оподаткованого доходу від здійснення підприємницької діяльності в загальній сумі 136254,60 грн., в тому числі за 2016 - в сумі 32137,05 грн., 2017 - в сумі 104117,55 грн.

Об`єктом, оподаткування військовим збором є доходи, перелік яких визначений пунктом 164.2 статті 164 ПКУ, у т. ч., доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання), а також іноземні доходи. Крім того, об`єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід або сукупний чистий дохід, який отримує відповідно фізична особа - підприємець або фізична особа, яка провадить незалежну професійну діяльність.

У судовому засіданні встановлено, що на час складання акту перевірки та по час надання заперечення до акту перевірки, на вимогу ГУ ДФС В Івано-Франківській області від 03.01.2019 щодо надання первинних бухгалтерських документів стосовно придбання та оплати за реалізований товар при проведенні господарської діяльності (оригіналів квитанцій банків, квитанцій видаткових касових ордерів, договорів, угод, контрактів укладені з контрагентами - постачальниками та покупцями товарів (робіт, послуг), актів приймання - передачі товарів (робіт, послуг), виданих, отриманих податкових та видаткових накладних, рахунків - фактур, товарно-транспортних документів, інше) за період, що підлягав перевірці ФОП ОСОБА_1 не було представлено.

Згідно пунктом 44.6 статті 44 ПК України визначено, що у разі якщо до закінчення перевірки або у терміни, визначені в абзаці другому пункту 44.7 цієї статті (протягом п`яти робочих днів з дня отримання акта перевірки платник податків має право надати до контролюючого органу, що призначив перевірку, документи, визначені в акті перевірки як відсутні) платник податків не надає посадовим особам органу державної податкової служби, які проводять перевірку, документи (незалежно від причин такого ненадання, крім випадків виїмки документів або іншого вилучення правоохоронними органами), що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, вважається, що такі документи були відсутні у такого платника податків на час складення такої звітності.

Статтями 626, 629 Цивільного Кодексу України №435-IV від 16.01.2003 із внесеними змінами та доповненнями передбачено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків При цьому, договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Згідно ст. 655 ЦК України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийнято майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму. Предметом договору купівлі-продажу може бути товар, який є у продавця на момент укладення договору або буде створений (придбаний, набутий) продавцем у майбутньому (ст. 656 ЦК України).

Відповідно до статті 662 ЦК України продавець зобов`язаний передати покупцеві товар, визначений договором купівлі-продажу. Продавець повинен одночасно з товаром передати покупцеві його приналежності та документи (сертифікат якості, відповідності тощо), що стосуються товару та підлягають переданню разом із товаром відповідно до договору або актів цивільного законодавства.

Згідно ст. 658 ЦК України право продажу товару, крім випадків примусового продажу та інших випадків, встановлених законом, належить власникові товару. Якщо продавець товару не є його власником, покупець набуває право власності лише у випадку, якщо власник не має права вимагати його повернення.

Моментом виконання обов`язку продавця щодо передачі товару згідно ст. 664 ЦК України є : вручення товару покупцеві, якщо договором встановлений обов`язок продавця доставити товар; надання товару в розпорядження покупця, якщо товар має бути переданий покупцеві за місцезнаходженням товару.

Таким чином, витрати для цілей визначення об`єкта оподаткування податком на прибуток мають бути фактично здійснені і підтверджені належним чином складеними первинними документами, що відображають реальність господарської операції, яка є підставою для формування податкового обліку платника податків.

Будь-які документи (договори, накладні, рахунки…) мають силу первинних документів лише в разі фактичного здійснення господарської операції і якщо фактичного здійснення господарської операції не було, відповідні документи не можуть вважатися первинними документами для цілей ведення податкового обліку, навіть за наявності всіх формальних реквізитів, що передбачені чинним законодавством на таких документах.

Так, для підтвердження даних податкового обліку можуть братися до уваги лише ті первинні документи, які складені внаслідок фактичного здійснення господарської операції.

Наявність формально складених, але недостовірних первинних документів не є безумовним підтвердженням реальності господарських операцій, оскільки їх відповідність спростовано фактичними обставинами справи.

Серед вилучених документів фінансово-господарської діяльності ФОП ОСОБА_1 відсутні первинні документи, які б спростовували висновки контролюючого органу, викладені в акті перевірки №62/09-19-13-06/2704200046 від 23.01.2019.

З даних підстав позовні вимоги позивача про визнання протиправним та скасування наказу №1 від 03.01.2019, протиправними дій, податкових повідомлень-рішень №№0004901305, 0004891305, НОМЕР_7 , НОМЕР_8 , НОМЕР_9 від 28.02.2019, вимоги про сплату боргу (недоїмки) №0004871305 від 28.02.2019, рішення про застосування штрафних санкцій №0004881305 від 28.02.2019, є необґрунтованими та до задоволення не підлягають.

Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до ч. 2. ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

За змістом ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З урахуванням вищезазначеного, суд на підставі наданих учасниками справи письмових доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, дійшов висновку, що в задоволенні адміністративного позову слід відмовити.

Зважаючи на висновок суду про необґрунтованість адміністративного позову в силу вимог статті 139 КАС України судовий збір не підлягає стягненню із відповідача суб`єкта владних повноважень.

Учасниками справи не подано до суду будь-яких доказів про понесення ними інших витрат, пов`язаних з розглядом справи, відтак у суду відсутні підстави для вирішення питання щодо їх розподілу.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Учасники справи:

позивач: фізична особа-підприємець ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , АДРЕСА_4 ;

відповідач: Головне управління ДФС в Івано-Франківській області, код ЄДРПОУ 39394463, вул. Незалежності, 20, м. Івано-Франківськ,76000.

Суддя Микитюк Р.В.

Рішення складене в повному обсязі 02 серпня 2019 р.

Дата ухвалення рішення26.07.2019
Оприлюднено03.08.2019
Номер документу83399545
СудочинствоАдміністративне
Сутьзастосування штрафних санкцій від 28.02.2019