Справа № 151/382/19
Провадження № 2/151/271/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 липня 2019 року
Чечельницький районний суд Вінницької області
в складі: головуючого судді Моцного В.С.
при секретарі: Сутовській А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Чечельник Вінницької області в порядку спрощеного позовного провадження, з викликом сторін, цивільну справу №151/382/19 за позовною заявою товариства з обмеженою відповідальністю "ОБОДІВКА-АГРО" до ОСОБА_1 про визнання укладеною додаткову угоду до договору оренди землі, -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "ОБОДІВКА-АГРО" (далі ТОВ "ОБОДІВКА-АГРО") звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про визнання укладеною додаткову угоду до договору оренди землі, мотивуючи тим, що 17.04.2008 року між ТОВ "ОБОДІВКА-АГРО" та ОСОБА_1 був укладений договір оренди земельної ділянки, з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 2,0397 га, кадастровий номер НОМЕР_1 , яка знаходиться в адміністративних межах Білокамінської сільської ради Чечельницького району Вінницької області та зареєстрований 08 липня 2008 року у Вінницькій регіональній філії державного підприємства "Центр Державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" про що у Державному реєстрі земель вчинено запис за №040880400971 (далі - договір). Згідно п.43 договору, він набирає чинності, після підписання сторонами та його державної реєстрації. Пунктом 8 договору зазначено, що строк дії договору становить 10 років. Отже, останнім днем строку дії договору вважається 08.07.2018 року.
Позивач належно виконував обов`язки за умовами договору і після закінчення строку договору продовжив користуватися земельною ділянкою відповідача та користується нею по теперішній час, що підтверджується довідкою про виплачену відповідачу орендну плату, актами звірки взаєморозрахунків з ним, відомостями (банківськими виписками) про виплату орендної плати, схемою розміщення земельної ділянки, доповідною запискою головного агронома від 03.05.2019 року про використання полів, відсутність факту повернення земельної ділянки з орендного користування позивача. При цьому зазначає, що а ні до закінчення договору, а ні протягом місяця, починаючи з 08.07.2018 року, від відповідача не надходив лист-заперечення у поновленні договору оренди землі. Також, земельна ділянка не поверталась з орендного користування відповідачеві, відповідно до чого акт приймання-передачі (повернення) земельної ділянки між власником останньої та позивачем не складався. Виплативши орендну плату відповідачеві за 2018 рік, підтверджує своє волевиявлення на продовження орендних відносин з останнім. Позивач посилаючись на положення ч.1 ст.764 ЦК України, якою передбачено що, якщо наймач продовжує користуватися майном після закінчення строку договору найму, то, за відсутності заперечень наймодавця протягом одного місяця, договір вважається поновленим на строк, який був раніше встановлений договором, та ч.6, 8 ст.33 Закону України "Про оренду землі" у разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором; при поновленні договору оренди землі укладення відповідної додаткової угоди є обов`язковим.
Зважаючи на це, позивачем 19.04.2019 року було напралено на адресу відповідача два примірники додаткової угоди про поновлення договору на тих самих умовах, строком до 08.07.2028 року, а також листа з проханням підписати вказану додаткову угоду. Однак, відповіді на свій лист позивачем отримано не було. Відповідач не підписав додаткову угоду про поновлення договору в порядку ч.6 ст.33 Закону України "Про оренду землі", що свідчить про невизнання відповідачем права оренди позивача на земельну ділянку, а тому позивач змушений звернутись з даним позовом до суду та просить визнати укладеною додаткову угоду до договору оренди землі, від 17.04.2008 року. Ухвалою суду від 30 травня 2019 року за вказаним позовом відкрито спрощене провадження у справі з викликом сторін, та призначено перше судове засідання на 03.07.2019 року.
18.06.2019 року представник відповідача Косаківський В. І. подав до суду відзив на позовну заяву, в якому позовні вимоги не визнає та просить в задоволенні позову відмовити, посилаючись на не відповідність вимогам ст.33 Закону України "Про оренду землі" при укладенні додаткової угоди до договору оренди землі, від 17.04.2008 року, а також стягнути з судові витрати пов`язані із наданням професійної правничої допомоги в розмірі 5000 гривень.
Представник позивача Забродець С.В. в судове засідання не з`явився, подаши до суду письмову заяву про слухання справи за його відсутності, позов підтримує повністю, просить задовольнити, а також стягнути судові витрати по справі.
Представник відповідача ОСОБА_3 в судове засідання не з`явився, подаши до суду письмову заяву про слухання справи за його відсутності. Позов не визнає, позицію викладену у відзиві підтримує в повному обсязі.
Згідно ч.3 ст. 211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
Відповідно до ч.3 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши надані документи і матеріали, всебічно та повно з`ясувавши обставини, на яких ґрунтуються вимоги та заперечення, об`єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення її по суті, суд вважає, що в задоволенні позову ТОВ "ОБОДІВКА-АГРО" слід відмовити, з таких підстав.
За змістом частини другої статті 792 ЦК України майнові відносини, що виникають з договору найму (оренди) земельної ділянки, є цивільно-правовими, ґрунтуються на засадах рівності, вільного волевиявлення та майнової самостійності сторін договору та, крім загальних норм цивільного законодавства, щодо договору, договору найму регулюються актами земельного законодавства, ЗК України, Законом України Про оренду землі .
Судом установлено, що 17.04.2008 року між ТОВ "ОБОДІВКА-АГРО" та ОСОБА_1 було укладено договір оренди землі, на земельну ділянку площею 2,0397 га, кадастровий номер НОМЕР_1 , яка знаходиться на території Білокамінської сільської ради Чечельницького району Вінницької області та зареєстрований 08 липня 2008 року у Вінницькій регіональній філії державного підприємства "Центр Державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" про що у Державному реєстрі земель вчинено запис за №040880400971.
Згідно п.8 договору оренди землі від 17.04.2008 року, та акту приймання-передачі об`єкта оренди, що орендується від 08 травня 2008 року ОСОБА_1 передала в оренду на строк 10 років, а ТОВ "ОБОДІВКА-АГРО" прийняла в оренду земельну ділянку, площею 2,0397 га, яка розташована на території Білокамінської сільської ради Чечельницького району Вінницької області, кадастровий номер НОМЕР_1 . Крім того, в п.8 даного договору вказано, що після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк.У цьому разі орендар повинен не пізніше 60 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
Як вбачається із відзиву представника відповідача ОСОБА_3 відповідач ОСОБА_1 в кінці 2017 року звернулася до керівництва ТОВ "ОБОДІВКА-АГРО" щодо повернення своєї земельної ділянки, кадастровий номер НОМЕР_1 , і тоді їй стало відомо, що існує договір оренди землі укладений між нею та ТОВ "ОБОДІВКА-АГРО" від 10.11.2015 року за №191-Б, зареєстрований державним реєстратором Бершадської міської ради Вінницької області Красиленко Сергієм Миколайовичем 12.06.2016 року за №15015845, тобто всупереч вимогам Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" було проведено подвійну державну реєстрацію договору оренди землі на її земельну ділянку.
Так як, вказаного договору ОСОБА_1 не підписувала і доручення на укладення такого договору нікому не надавала, то звернулась до суду з позовом до позивача про визнання недійсним договору оренди землі № 191-Б від 10.11.2015 року та скасування державної реєстрації, який рішенням Чечельницького районного суду Вінницької області від 13 грудня 2018 року було задоволено. Дане рішення набрало законної сили 21.01.2019 року.
Крім того, при розгляді вищевказаної справи представником ТОВ "ОБОДІВКА-АГРО" Мацаном В.І. було зазначено, що договору оренди землі від 17.04.2008 року не існує, а позивач користується вказаною земельною ділянкою, кадастровий номер якої НОМЕР_1 на підставі договору оренди землі №191-Б від 10.11.2015 року.
Як вбачається із актів звірки взаємних розрахунків станом на 31.12.2018 року позивачем зазначено договір оренди землі від 10.11.2015 року за №191-Б.
Дані обставини підтверджуються копією договору оренди землі №191-Б укладеного 10.11.2015 року між ТОВ "ОБОДІВКА-АГРО" та ОСОБА_1 , та рішенням Чечельницького районного суду Вінницької області від 13 грудня 2018 року, яким вказаний договір було визнано не дійсним та скасовано його державну реєстрацію (а.с.68-73).
У частині першій статті 777 ЦК України законодавець закріпив переважне право наймача, який належно виконує свої обов`язки за договором, на укладення договору на новий строк та передбачив певну процедуру здійснення цього права.
Статею 33 Закону України Про оренду землі передбачено, що по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов`язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк.
В п. 8 даного договору зазначено, що договір укладено на 10 років та після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше 60 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію, тобто у договорі конкретно зазначено строк його дії, а семе до 08.07.2018 року.
Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. Зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку (ст.ст.13, 30 Закону України "Про оренду землі").
Згідно ст. 31 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі припиняється в разі, зокрема, закінчення строку, на який його було укладено.
Як встановлено судом, строк дії договору оренди землі від 17.04.2008 року закінчився 08.07.2018 року і на протязі 60 днів до закінчення строку дії договору позивачем не було повідомлено письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
Як правову підставу поновлення дії договору позивач вказує ст.33 Закону України "Про оренду землі", яка визначає правові підстави поновлення договору оренди землі та фактично об`єднує два випадки пролонгації такого договору.
Так, частинами першою - п`ятою статті 33 цього Закону передбачено, що по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов`язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі). При цьому, він зобов`язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, установлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі. До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди. Реалізація переважного права на поновлення договору оренди землі можлива лише за умови дотримання встановленої цією нормою процедури та наявності волевиявлення сторін.
Вказаних умов позивачем дотримано не було, оскільки лист та проект додаткової угоди ним було направлено лише 19 квітня 2019 року , тобто після спливу строку , установленому цим договором. Крім того, сторонами не досягнуто домовленості щодо поновлення договору оренди землі, тому позивачем втрачено переважне право на поновлення договору оренди вказаної земельної ділянки. Таким чином, додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення не була укладена сторонами у строк, установлений цим договором, у зв`язку з чим договір оренди землі між сторонами не поновлений, а припинив свою дію відповідно до положень статті 31 Закону України "Про оренду землі".
Частиною шостою статті 33 Закону України "Про оренду землі" передбачено іншу підставу поновлення договору оренди землі: у разі, якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі, такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. Таким чином, для поновлення договору оренди землі з підстави, передбаченої частиною шостою статті 33 Закону України "Про оренду землі" необхідна наявність таких юридичних фактів: орендар належно виконує свої обов`язки за договором оренди; орендар продовжує користуватись виділеною земельною ділянкою; орендодавець письмово не повідомив орендаря про відмову в поновленні договору оренди. Частинами восьмою, дев`ятою статті 33 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов`язковому порядку. Відмова, а також наявне зволікання в укладенні додаткової угоди можуть бути оскаржені в суді (аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 13.04.2016 у справі №6-2027цс15).
Отже, у місячний строк обов`язково має бути укладена додаткова угода, яка засвідчує юридичний факт поновлення договору.
При цьому, оскільки право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою (ст.93 Земельного кодексу України, далі - ЗК України), фактичне використання позивачем земельних ділянок після закінчення строку дії договорів без правовстановлюючих документів, у спорі про поновлення договорів способом зобов`язання укласти додаткові угоди до договорів, порушеному за позовом орендаря, доведенню підлягають обставини, які засвідчують факт порушення відповідачем права позивача на укладення договору у визначеному законом порядку, а саме відсутність реагування на направлені орендарем проекти додаткових угод.
Як вбачається із заяви - заперечення щодо поновлення договору оренди землі від 15 травня 2019 року, ОСОБА_1 направлено даний лист позивачу про її небажання продовжувати договір оренди землі від 17.04.2008 року на тих самих умовах до 08.07.2028 року, а це відповідно до п.9 договору, орендна плата якого у рік становить 502 грн 73 коп, що складає 2,0 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, вважаючи що, намір позивача укласти додаткову угоду є спробою шахрайським шляхом заволодіти її земельною ділянкою.
Як зазначив Верховний суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 20 вересня 2018 року у справі №384/648/17-ц, провадження №61-13391св17 пролонгація договору оренди можлива лише за мовчазної згоди власника землі (орендодавця), а при висловленні орендодавцем заперечень щодо пролонгації договору оренди землі такий договір не може вважатись поновленим.
Виходячи з приписів статей 319, 626 ЦК України слід дійти висновку про те, що реалізація переважного права на поновлення договору оренди, яка передбачена ст. 33 Закону України Про оренду землі , можлива лише за умови дотримання встановленої цією нормою процедури та наявності волевиявлення сторін.
У зв`язку із чим, суд вважає, що ТОВ "ОБОДІВКА-АГРО" порушили вимоги ст. 33 Закону України Про оренду землі , а тому не має підстав вважати, укладеною додаткову угоду про поновлення договору оренди землі від 17.04.2008 року.
Крім того, як вбачається із інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна від 10.06.2019 року №169910718, що ОСОБА_1 земельну ділянку, належну їй на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_2 , площею 2,0397 га, кадастровий номер НОМЕР_1 , передала в оренду фермерському господарству "ВЛОМ", на підставі договору оренди 191-Б від 28.01.2019 року, який зареєстрований держаним реєстратором Чечельницької районної державної адміністрації Вінницької області Прилуцькою Л.П. 30.01.2019 року №30106781.
Частиною четвертою статті 124 ЗК України передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем.
Згідно із частиною першоюстатті 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав і обов`язків. Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (частина першастатті 627 ЦК України).
Отже, враховуючи, що право користування вищевказаною земельною ділянкою не було поновлено внаслідок недотримання позивачем положень ст.33 Закону України "Про оренду землі", і позивач, як особа, що згідно приписів ст.68 Конституції України та ст.ст.1, 13 Закону України "Про оренду землі" має право використовувати земельну ділянку на підставі правовстановлюючих документів, зокрема, договору, проте здійснював користування земельною ділянкою після припинення строку дії договору оренди без оформлення відповідних правочинів, не надіслав вчасно проект угоди про поновлення договору відповідачу, тому позов до задоволення не підлягає.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. 31, 33 Закону України Про оренду землі , ст.124 ЗК України, ст. ст. 319, 626, 764, 777 ЦК України, ст. ст. 12, 13, 258, 259, 263, 264, 265, 268, 274-279, 354 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позовутовариства з обмеженою відповідальністю "ОБОДІВКА-АГРО" до ОСОБА_1 про визнання укладеною додаткову угоду про поновлення договору від 17.04.2008 року оренди земельної ділянки, площею 2,0397 га, кадастровий номер НОМЕР_1 укладеного між товариством з обмеженою відповідальністю "Ободівка-Агро" (місцезнаходження: с.Нова Ободівка вул.Суворова,263, Тростянецького району, Вінницької області, код ЄДРПОУ 34928088) і ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , картка платника податків НОМЕР_4 , (місце реєстрації та проживання: АДРЕСА_1 ) та зареєстрованого 08 липня 2008 року у Вінницькій регіональній філії державного підприємства "Центр Державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" про що у Державному реєстрі земель вчинено запис за №040880400971-відмовити .
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Вінницького апеляційного суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
У відповідності до п.п. 15.5) п.п.15 п. 1 Розділу ХШ Перехідних Положень ЦПК України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно- телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.
Повний текст судового рішення виготовлено 05 серпня 2019 року.
Суддя
Суд | Чечельницький районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 31.07.2019 |
Оприлюднено | 07.08.2019 |
Номер документу | 83459211 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Чечельницький районний суд Вінницької області
Моцний В. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні