У Х В А Л А
06 серпня 2019 року
м. Київ
Справа № 910/20261/16
Провадження № 12-118гс19
Велика Палата Верховного Суду у складі:
судді-доповідача Кібенко О. Р.,
суддів: Антонюк Н. О., Анцупової Т. О., Бакуліної С. В., Британчука В. В., Власова Ю. Л., Гриціва М. І., Гудими Д. А., Данішевської В. І., Єленіної Ж. М., Князєва В. С., Лобойка Л. М., Прокопенка О. Б., Пророка В. В., Рогач Л. І., Ситнік О. М., Ткачука О. С., Уркевича В. Ю., Яновської О. Г.,
перевіривши наявність підстав для передачі на розгляд Великої Палати Верховного Суду справи№ 910/20261/16
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Компанія Газ Ресурс (далі - ТОВ Компанія Газ Ресурс )
до ОСОБА_1
за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору,
на стороні позивача - Товариства з обмеженою відповідальністю Іст Юроуп Петролеум , Державної служби геології та надр України,
на стороні відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю Надрагазресурс , Товариства з обмеженою відповідальністю Геотехконсалтинг , Фізичної особи-підприємця Зеленського Ігора Івановича,
про стягнення 4 344 960,64 грн,
за касаційною скаргою ОСОБА_1
на рішення Господарського суду міста Києва від 15 листопада 2018 року
та постанову Північного апеляційного господарського суду від 03 квітня 2019 року,
У С Т А Н О В И Л А:
У листопаді 2016 року ТОВ Компанія Газ Ресурс звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до ОСОБА_1 про стягнення 4 344 960,64 грн.
В обґрунтування пред`явлених вимог позивач посилався на те, що відповідач перебуваючи на посаді директора ТОВ Компанія Газ Ресурс вчинив дії, спрямовані на позбавлення позивача спеціального дозволу на геологічне вивчення надр та його подальшу протиправну передачу на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Надрагазресурс , кінцевим бенефіціарним власником якого є відповідач, чим заподіяв позивачу збитки.
Господарський суд міста Києва рішенням від 03 квітня 2017 року, залишеним без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 29 серпня 2017 року, у задоволенні позову відмовив.
Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 13 березня 2018 року рішення Господарського суду міста Києва від 03 квітня 2017 року та постанову Київського апеляційного господарського суду від 29 серпня 2017 року скасовано, а справу передано на новий розгляд до суду першої інстанції.
Господарський суд міста Києва рішенням від 15 листопада 2018 року, залишеним без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 03 квітня 2019 року, позов задовольнив частково; стягнув із ОСОБА_1 на користь ТОВ Компанія Газ Ресурс 1 509 600 грн збитків; в іншій частині у задоволенні позову відмовив.
Суди попередніх інстанцій виходили з обставин вчинення відповідачем протиправних дій під час перебування на посаді директора ТОВ Компанія Газ Ресурс , спрямованих на позбавлення позивача спеціального дозволу на користування надрами; на підставі положень статей 190, 1166 Цивільного кодексу України, статті 224 Господарського кодексу України, с татуту ТОВ Компанія Газ Ресурс дійшли висновків про обґрунтованість позовних вимог в частині стягнення з відповідача вартості спеціального дозволу на користування надрами та про недоведеність позовних вимог в іншій частині.
16 квітня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Верховного Суду з касаційною скаргою про скасування судових рішень попередніх інстанцій та ухвалення нового рішення - про відмову у задоволенні позову. Скаржник посилається, зокрема, на порушення судами правил предметної та суб`єктної юрисдикції.
Так, скаржник зазначає, що суди попередніх інстанцій порушили вимоги статті 20, 231 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), оскільки спір про відшкодування збитків, що вирішений на підставі загальних норм законодавства щодо цивільно-правової відповідальності (статті 1166 Цивільного кодексу України), а не на підставі спеціальної норми частини 2 статті 89 Господарського кодексу України, що регулює порядок відшкодування збитків, завданих посадовою особою господарському товариству її діями (бездіяльністю), підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства. Скаржник стверджує, що відповідно до вимог пункту 1 частини першої статті 231 ГПК України господарський суд мав закрити провадження у справі ще на стадії розгляду справи в суді першої інстанції.
Колегія суддів Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду ухвалою від 13 червня 2019 року відкрила касаційне провадженнята ухвалою від 17 липня 2019 року на підставі частини шостої статті 302 ГПК України передала справу разом з касаційною скаргою на розгляд Великої Палати Верховного Суду, оскільки судове рішення оскаржується з підстав порушення правил предметної та суб`єктної юрисдикції.
Згідно із частиною шостою статті 302 ГПК України справа підлягає передачі на розгляд Великої Палати Верховного Суду у всіх випадках, коли учасник справи оскаржує судове рішення з підстав порушення правил предметної чи суб`єктної юрисдикції.
Оскільки скаржник оскаржує судові рішення з підстав, зокрема, порушення правил предметної та суб`єктної юрисдикції, Велика Палата Верховного Суду приймає справу до розгляду.
Згідно із частинами першою, третьою та четвертою статті 301 ГПК України у суді касаційної інстанції скарга розглядається за правилами розгляду справи судом першої інстанції в порядку спрощеного позовного провадження. Розгляд справ у суді касаційної інстанції здійснюється у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Перегляд рішень суду першої інстанції та постанов апеляційної інстанції у справах, ціна позову в яких не перевищує п`ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, здійснюється без повідомлення учасників справи, крім справ, які не підлягають розгляду в порядку спрощеного провадження.
З огляду на те, що у цій справі ціна позову перевищує п`ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, справа розглядатиметься в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням її учасників, явка яких не є обов`язковою відповідно до приписів частини другої статті 120 та частини другої статті 121 ГПК України.
Керуючись статтями 120, 121, 233-235, 301, 302 ГПК України, Велика Палата Верховного Суду
У Х В А Л И Л А:
1. Прийняти до розгляду справу № 910/20261/16 за касаційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Господарського суду міста Києва від 15 листопада 2018 року та постанову Північного апеляційного господарського суду від 03 квітня 2019 року.
2. Призначити справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи на 26 листопада 2019 року о 12 годині 00 хвилин у приміщенні Верховного Суду за адресою: м. Київ, вул. Пилипа Орлика, 8.
3. Повідомити учасників справи, що їх явка не є обов`язковою.
4. Направити учасникам справи копії цієї ухвали до відома.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання й оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач О. Р. Кібенко
Судді: Н. О. Антонюк В. С. Князєв
Т. О. Анцупова Л. М. Лобойко
С. В. Бакуліна О. Б. Прокопенко
В. В. Британчук В. В. Пророк
Ю. Л. Власов Л. І. Рогач
М. І. Гриців О. М. Ситнік
Д. А. Гудима О. С. Ткачук
В. І. Данішевська В. Ю. Уркевич
Ж. М. Єленіна О. Г. Яновська
Суд | Велика палата Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 06.08.2019 |
Оприлюднено | 11.08.2019 |
Номер документу | 83553144 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Велика палата Верховного Суду
Кібенко Олена Рувімівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні